ברבעון הראשון של השנה טסתי המון. זו הייתה תקופה מצויינת לטוס במחלקות הפרימיום של אמריקן – ואכן חלק נכבד מהטיסות שלי היו עם אמריקן. התוצאה היא שכבר בסוף החודש, בדיוק לאחר הטיסה שלי במחלקה הראשונה של בריטיש, צברתי מספיק נקודות-סטטוס במועדון AAdvantage כדי לשמר את הסטטוס הגבוה ביותר של המועדון, אקזקיוטיב-פלטינום, לשנה נוספת. זה המצב הנוכחי:

AAdvantage Executive Platinum - May 2016 EQMהנסיעה הנ״ל תוכננה חודשים מראש על אף שלא ידעתי בוודאות גבוהה מדי אם אוכל לצאת אליה. כרטיס החזור שלי מהודו לישראל הוא למעשה חציו השני של כרטיס מורכב יותר שאת חציו הראשון טסתי בחודש ינואר (מפראג לטוקיו).

ובכן, זהו מסלול הנסיעה שלי בטיול האחרון:

 • ת״א – אמסטרדם
 • לילה ליד שדה התעופה באמסטרדם ושני לילות נוספים במרכז העיר.
 • אמסטרדם – מוסקבה
 • לילה ליד שדה התעופה במוסקבה ושני לילות נוספים במרכז העיר.
 • מוסקבה – לונדון
 • לילה ליד שדה התעופה.
 • לונדון – מומביי
 • שלושה לילות במרכז העיר.
 • מומביי – דלהי
 • לילה ליד שדה התעופה.
 • דלהי – ת״א

כפי שאתם מבינים אני חובב מלונות ליד שדות תעופה. אני מוצא בהם נוחות רבה ומשתדל בהתאם להזמין טיסות ערב, לבלות את הלילה שאחריהן ליד השדה ולהיכנס לעיר בבוקר למחרת. כך שני הימים נשארים פרודוקטיביים למדי: ביום הטיסה אני בדר״כ עוזב את המלון בשעות אחה״צ וביום למחרת אני מגיע למלון בשעות הבוקר.

ועכשיו בפירוט: חברות תעופה, מלונות ומחירים.

מת״א לאמסטרדם

המטרה הייתה להגיע ליום המלך שמתקיים ב-27 לאפריל בכל שנה. כלומר, החגיגות מתחילות בערב של ה-26 לאפריל, ולכן השאיפה היא להגיע לעיר בבוקר של ה-26 לאפריל לכל המאוחר. שנה שעברה הגעתי עם טיסת הבוקר של ק.ל.מ אבל הטיסה הזאת ממריאה ב-5 בבוקר מת״א ולהגיע לנתב״ג בשעות האלו זה חצי סיוט.

השנה החלטתי לטוס יום קודם – ביום שני, ה-25 לאפריל – ולנצל את ההזדמנות כדי לטוס בפעם הראשונה עם חברת התעופה Transavia. זו חברת לואוקוסט הנמצאת בבעלות של החברות-האחיות ק.ל..מ ואייר-פראנס. הטיסה של החברה מת״א לאמסטרדם בימי שני ממריאה בשעה 12:30 בצהריים.

Transavia Plane on the Ground

הטבות סטטוס: כניסה לטרקלין המלך דוד, ללא קשר לטרנסאוויה, תודות לסטטוס טופ-פלטינום של אלעל.

עלות: 85 אירו לכרטיס בכיוון-אחד ו-15 אירו למושב מועדף בשורה הראשונה.

תועלת: אין.

לילות באמסטרדם

את הלילה ליד שדה התעופה הזמנתי במלון פארק-פלאזה. זה מלון מקטגוריה 3 של מועדון קלאב קרלסון. המלונות ליד השדה באמסטרדם לא יקרים במיוחד ברוב הלילות אבל העדפתי להשתמש בנקודות במקום לשלם בערך 120 אירו.

את שני הלילות הבאים ביליתי באינטרקון אמסטל הנהדר. מלון חמישה כוכבים אמיתי ואולי הטוב ביותר בעיר. כתבתי עליו ביקורת בעבר אבל ביקורת חדשה תעלה בקרוב. גם על שני הלילות האלו שילמתי בנקודות מועדון כי האינטרקון גובה לא פחות מ-570 אירו ללילה עבור החדר הזול ביותר שלו.

InterContinental Amstel Amsterdam

הטבות סטטוס: שדרוג מוזל (25 אירו) לחדר אקזקיוטיב במלון פארק-פלאזה תודות לסטטוס גולד במועדון קלאב קרלסון. שדרוג לחדר עם נוף לנהר (בשווי 50 אירו ללילה) במלון האמסטל תודות לסטטוס פלטינום אמבסדור.

עלות: 28,000 נקודות של מועדון Club Carlson, שדרוג ב-25 אירו ו-100,000 נקודות של מועדון IHG Rewards.

תועלת: שני לילות לסטטוס ו-10,000 נקודות מועדון IHG Rewards שאקבל חזרה בזכות הטבה שיש לי במועדון (החזר של 10% על מימוש נקודות עד לתקרה של 100,000 נקודות בשנה).

מאמסטרדם למוסקבה

רציתי להגיע למוסקבה לכבוד חג הפועלים שמתקיים ב-1 למאי. כיאה למדינה קומוניסטית מוסקבה חוגגת את היום בענק עם מצעד גדול, במות ושלל חגיגות באזור הכיכר האדומה והקרמלין.

Moscow - May Day 2016
מכיוון שרציתי טיסת ערב ישירה יכלתי לבחור בין אירופלוט הרוסית לק.ל.מ ההולנדית. שתיהן סה״כ חברות תעופה טובות ושתיהן שותפות בברית התעופה SkyTeam. המחירים לטיסות בכיוון-אחד בקו הזה מעט גבוהים לטעמי אז בחרתי לנצל מיילים של מועדון FlyingBlue שעומדים אצלי בחשבון מזה נצח.

הטבות סטטוס: אין.

עלות: 13,750 מיילים של מועדון FlyingBlue, ו-49 אירו במסים ומושב מועדף.

תועלת: אין.

לילות במוסקבה

את הלילה הראשון, פחות מעשר שעות בין צ׳ק-אין לצ׳ק-אאוט, בילתי במלון של הולידיי-אין שנמצא כעשרים דקות נסיעה מהשדה. המלון היה ברשימת PointBreaks הקודמת ולכן עלה רק 5,000 נקודות ללילה. זהו לא המלון הנוח ביותר לשהייה בסמוך לשדה התעופה שרמטייבו (SVO), ואלו שסמוכים לשדה לא יקרים במיוחד, אבל החלטתי שהחיסכון בכסף שווה את הטירחה הנוספת.

את שני הלילות הבאים הזמנתי במלון הילטון במרכז העיר. המלון שוכן באחד מהבניינים הכי אייקונים בעיר מהעידן הקומוניסטי. באמצעות תעריף גמיש ומוזל שילמתי רק 5,500 רובל ללילה כולל מסים (בערך 84$, אז שלא יספרו לכם שמוסקבה יקרה במיוחד…).

Rate at the Hilton Moscow
הטבות סטטוס:
שדרוג לחדר וארוחת בוקר בחינם במלון הולידיי-אין תודות לסטטוס פלטינום במועדון IHG Rewards. שדרוג לחדר וכניסה לטרקלין במלון הילטון תודות לסטטוס דיימונד במועדון HHonors.

עלות: 5,000 נקודות של IHG Rewards ו-11,000 רובל.

תועלת: לילה לסטטוס ו-1500 נקודות במועדון IHG Rewards, שני לילות לסטטוס ו-5200 נקודות במועדון HHonors.

Hilton Moscow - Credit after Stay

ממוסקבה ללונדון

זו למעשה הייתה הטיסה הראשונה בכרטיס בונוס שכלל שלוש טיסות בדרך ממוסקבה למומביי. הכרטיס נרכש באמצעות מיילים של מועדון AAdvantage וטיסות ההמשך מלונדון היו של אתיהאד איירוויס – שותפה של אמריקן מחוץ לברית OneWorld.

טסתי בטיסת אחה״צ של בריטיש, במחלקת העסקים, במטוס A321 אקס-BMI עם קונפיגרציית מושבים 1-2. מחלקת עסקים נהדרת עם תפריט אוכל מצוין.

British Airways Ex-BMI A321 Business Class Cabin
הטבות סטטוס:
אין.

עלות: 40,000 מיילים של AAdvantage ו-101$ במסים.

תועלת: אין.

לילה ליד השדה בלונדון

ישנם אינספור מלונות בדרגות אירוח שונות ליד שדה התעופה הענק הית׳רו (LHR). כדאי לשים לב שרוב המלונות לא מציעים שירות הסעה פרטי ועל כן יש להוסיף עלות זו לעלות הלילה (7 פאונד לכרטיס הלוך וחזור באוטובוס). באופן גס כדאי לצפות לשלם בין 90$ ל-150$ עבור לילה במלון ראוי של רשת בינ״ל.

אני בחרתי במלון של רשת הולידיי-אין שנקרא Heathrow Ariel ושילמתי על הלילה 59 פאונד בלבד בזכות תעריף מוזל של AAA (תעריף גמיש). לא בטוח שאחזור למלון הזה אבל הוא עשה את העבודה וסה״כ אני מרגיש שקיבלתי תמורה טובה לכסף.

Holiday Inn Heathrrow Ariel - Price
הטבות סטטוס:
שדרוג לחדר אקזקיוטיב בקומה העליונה.

עלות: 66 פאונד (כולל הסעה).

תועלת: לילה לסטטוס ו-1600 נקודות מועדון IHG Rewards.

לונדון למומביי

שתי הטיסות הבאות בכרטיס הבונוס ממוסקבה למומביי היו טיסות במחלקה הראשונה הפנטסטית של אתיהאד איירוויס שנחשבת למחלקה הראשונה הטובה ביותר בעולם. ביקורת תגיע בהמשך.

Etihad Airways A380 First Class Apartmanet

בהית׳רו אתיהאד איירוויס מפעילה טרקלין משותף למחלקה הראשונה ולמחלקת העסקים והוא סה״כ טרקלין טוב מאוד. כדאי לדעת שהוא כולל מרכז ספא ונוסעי המחלקה הראשונה יכולים להזמין טיפולים ללא עלות כספית. בשדה של אבו-דאבי לא טרחתי להיכנס לטרקלין משום שהקונקשיין היה קצר מאוד.

לילות במומביי

שקלתי ברצינות להשתמש ב-50,000 נקודות של IHG Rewards כדי להזמין שני לילות באינטרקון המקומי ולהוסיף לילה ראשון ליד שדה התעופה משום שהטיסה שלי נחתה ב-02:50 בלילה. בסוף השתכנעתי לבחור במלון גראנד-הייאט בגלל הטבות הסטטוס המובטחות לי שם וגם כדי לחסוך קצת בנקודות של מועדון IHG Rewards (מימשתי באותו חודש קרוב ל-200,000 נקודות סה״כ).

אתיהאד איירוויס מציעה הטבה מעניינת לנוסעי מחלקות הפרימיום שלה – הסעה פרטית למלון לאחר הנחיתה ביעד (ואיסוף לשדה לפני ההמראה – אבל בשירות הזה לא השתמשתי הפעם). בהודו החברה משתמשת בנהגים ורכבים של חברת Avis – לרוב מרצדס מסדרה C ומעלה.

הטבות סטטוס: שדרוג לחדר בקומת הקלאב, ארוחת בוקר במסעדת המלון, כניסה לטרקלין ו-1000 נקודות מועדון כמתנת הגעה.

עלות: 21,570 רופי הודי.

תועלת: שלושה לילות לסטטוס ו-2900 נקודות במועדון Gold Passport.

מומביי לדלהי

הזמנתי טיסת צהריים ישירה של אייר-אינדיה. לצורך ההזמנה השתמשתי באתר ההזמנות Vayama משום שאתר הקאשבק TopCashBack, עליו המלצתי בעבר, הציע עד לאחרונה 15$ החזר עבור הזמנות באתר זה. כעת מוצע החזר נמוך יותר של 10.5$ – שהוא עדיין גבוה יחסית, אם כי המחירים באתר Vayama במקרים רבים גבוהים ממחירי השוק.

TCB Vayama 10.5$ Cashback - May 2016
הטבות סטטוס:
 מושב מועדף בטיסה תודות לסטטוס גולד בברית סטאר.

עלות: 56$.

תועלת: קאשבק של 15$.

לילה ליד השדה בדלהי

המלון הקבוע שלי הוא Hyatt Regency Gurgaon בו התארחתי מספר פעמים ותמיד קיבלתי יחס מועדף במיוחד. עד לאחרונה המלון הציע הסעות פרטיות מהשדה ואליו לבעלי סטטוס דיימונד במועדון של הייאט – אבל הטבה זו הופסקה ועתה המלון דורש 2500 רופי הודי לכל כיוון לפני מס (מאוד יקר במובני הודו).

בסוף הזמנתי לילה במלון Country Inn & Suites באזור Udyog Vlhar שנמצא לא רחוק מהשדה. לילה במלון זה ניתן לרכוש ב-15,000 נקודות של מועדון קלאב קרלסון אבל העדפתי להשתמש ב-22,500 נקודות בשביל ״Premium Award״ שכולל שהות בסוויטה והסעות בחינם מהשדה ואליו. אכן ביציאה מהשדה חיכה לי נהג שלקח אותי היישר למלון – נסיעה של בערך עשרים דקות. מלון מומלץ סה״כ!

הטבות סטטוס: אין.

עלות: 22,500 נקודות של מועדון Club Carlson.

תועלת: אין.

דלהי לת״א

לפני חודשים רבים רכשתי כרטיס מסוג Double Open-Jaw שכלל טיסות מפראג לטוקיו וחזרה מלדהי לת״א. הכרטיס נרכש באמצעות ׳הטריק של פינאייר׳ עליו כתבתי בעבר – והוא עדיין קיים – ומחירו היה סה״כ 390$. חציו הראשון טסתי לפני מספר חודשים. לצורך העניין אחשב כאילו שילמתי מחצית מעלות הכרטיס כדי לטוס את חציו השני.

Finnair Ticket Route and Price
הטיסה של פינאייר מדלהי המריאה בשעות הבוקר ונחתה בהלסינקי בשעות הצהריים. המשכתי עם טיסת הערב לת״א והשתמשתי ב-10,000 נקודות של המועדון הפיני כדי לשדרג את טיסת ההמשך למחלקת העסקים כי בטיסה הארוכה יכלתי להנות ממחלקת תיירים-פרימיום של פינאייר.

הטבות סטטוס: מושב במחלקת תיירים-פרימיום בחינם בטיסה הארוכה של פינאייר תודות לסטטוס אמרלד בברית OneWorld, כניסה לטרקלין בשדה של דלהי ולטרקלין הפרימיום של פינאייר בהלסינקי.

עלות: 195$ ו-10,000 נקודות של מועדון FinnairPlus.

תועלת: 10,500 מיילים של מועדון AAdvantage.

לסיכום

במהלך קצת פחות מ-14 ימים ביקרתי ב-3 ערים, טסתי ב-8 טיסות עם 6 חברות תעופה שונות במגוון מחלקות שירות וביליתי 11 לילות ב-7 מלונות שונים. טסתי מרחק מצטבר של 15,603 מיילים סה״כ. ככה זה נראה במפה:

April 2016 Trip Route
רוב הנסיעות שלי מהשדות ואליהם כוסו ע״י המלונות עצמם וכך גם רוב הארוחות. השתמשתי הרבה בשירותי אובר במוסקבה ובמומביי – שם שירות UberBlack יחסית לא יקר ונותן תמורה גבוהה למחיר.

הנה העלויות המסוכמות לטיול:

1122$ סה״כ – אחרי המרות מטבע ובקיזוז קאשבק של 15$

40,000 מיילים של מועדון AAdvantage (אמריקן)

13,750 מיילים של מועדון FlyingBlue (ק.ל.מ ואייר-פראנס)

10,000 נקודות של מועדון FinnairPlus (פינאייר)

105,000 נקודות של מועדון IHG Rewards (קבוצת IHG)

50,500 נקודות של מועדון Club Carlson (קבוצת קרלסון)

ואלו המיילים והנקודות שצברתי מהנסיעה:

10,500 מיילים של מועדון AAdvantage (אמריקן)

13,100 נקודות של מועדון IHG Rewards (קבוצת IHG)

2,900 נקודות של מועדון Gold Passport (קבוצת הייאט)

5,200 נקודות של מועדון HHonors (קבוצת הילטון)

15 תגובות

  • Lior @ FlyingOut

   ארוחת בוקר הוגשה בטרקלין של המלון. סטטוס דיימונד במועדון של הילטון מבטיח גישה חופשית לטרקלין של כל מלון ללא תלות בחדר או בתעריף שהוזמן. תנאי המועדון קובעים שברגע שניתנה כניסה לטרקלין, ובו מוגשת ארוחת בוקר, אין חובה לאפשר לאורח גם ארוחת בוקר במסעדת המלון ו/או בשירות חדרים – אבל בהזדמנות זו גם לא ביקשתי את זה. ברוב המקרים המלון מאפשר לבעלי סטטוס דיימונד לבחור בין החלופות האלו.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ׳הטריק של פינאייר׳ הוא מונח שהזכרתי מספר פעמים בבלוג והוא מתייחס לכרטיסים של פינאייר בהם ניתן להוזיל דרמטית את המחיר באמצעות בחירת הטיסות הנכונות (כמו בדוגמה המוצגת בפוסט הזה). בפרט מדובר בכרטיסים מסוג Double-Open-Jaw שלרוב מתחילים באירופה ונגמרים בת״א או להפך. אנסה בעתיד הקרוב לכתוב פוסט חדש בנושא כי, כפי שציינתי, הכרטיסים האלו עדיין זמינים מאוד. אתה מוזמן לקרוא את הפוסט הזה.

   הגב
 1. יו

  מחכה לפוסט המקיף על המחלקה הראשונה של איתחאד (ולא איתהאד, לנו יש ח' בשפה, ומשמעות השם הוא "איחוד", כמו איחוד האמירויות הערביות). יש הרבה שמועות ודיבורים סביבה, והייתי רוצה לשמוע ביקורת בגוף ראשון ממישהו שחווה אותה כמו שצריך.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על התיקון בשם. אני, מתוך הרגל וכתרגום מאנגלית, כותב ״אתיהאד״. נשמע מעודן יותר כנראה. בכל מקרה אכן מדובר במוצר פנטסטי שנמצא מדרגה אחת מעל כל מוצר אחר בשוק בעיניי – וביקורת מלאה תגיע בהמשך החודש.

   הגב
 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  פוסט מעולה לראיה רוחבית וכולל המון אינפורמציה – תודה !
  מצטער שזה קצת ארוך אבל הרבה נושאים קפצו לי בראש – אני אתחיל משני נושאים

  רשמת, "כרטיס החזור שלי מהודו לישראל הוא למעשה חציו השני של כרטיס מורכב יותר שאת חציו הראשון טסתי בחודש ינואר (מפראג לטוקיו)." – כלומר ידעת כבר בינואר שהזמנת את הכרטיס שתצטרך טיסה מהודו לישראל באפריל, כאשר באמצע נכנסו טיסות אחרות אני מניח. אני חושב שרוב האנשים קצת מוצאים הזמנה של חזרה כזאת מורכבת. כאשר כל כרטיס טיסה בעצם מתחבר עם כרטיס אחר ודורש תכנון של מספר ביקורים ביחד. אתה יכול להסביר את הלוגיסטיקה מאחורי כרטיס כזה? איך אתה בונה את מסלולי הטיסה שלך ומחלק אותם בין כרטיסי טיסה, מה קורה במצב של ביטול או הפתעה, IRROP, או כל נושא אחר

  רשמת, "שדרוג מוזל (25 אירו) לחדר אקזקיוטיב במלון פארק-פלאזה…שדרוג לחדר עם נוף לנהר (בשווי 50 אירו ללילה) במלון האמסטל" – אתה יכול לתת לנו הצצה לאיך אתה מתנהל במלונות שאתה מבצע צ'ק אין. אני מאמין שאת השדרוג המוזל קיבלת כי התעניינת ושאלת, או שאתה מחכה לראות אם תגיע יוזמה מהצד של המלון? את השדרוג לנוף במלון באמסטרדם אני מאמין שקיבלת כהטבה במלון ברגע הצק אין, האם אתה תמיד מודע להטבות שאתה צריך לקבל מתוקף הסטטוס שלך, בודק אם אתה מקבל מהמלון ואם לא דורש אותם? האם אתה שולח מייל למלון במקרים כאלה לבקש נוף טוב יותר.

  שוב תודה, פוסט ממש מעולה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   קודם כל – שמח שנהנית מהפוסט, ואפילו טוב יותר שהוא העלה שאלות נוספות. אענה בקצרה:

   (1) אני, ככלל, לא מנסה לגרום למצב כזה לקרות. אין בעיה שכרטיס אחד ישרת שתי נסיעות שונות, אבל, זה אומר שצריך לתכנן את שתי הנסיעות יחד או לפחות את המעטפת שלהן. זה מה שעשיתי בהזדמנות הזאת באופן חריג: רכשתי כרטיס אחד שיתאים לשתי נסיעות מתוכננות עתידיות, וזה התאפשר כי ידעתי מראש שאני מתכנן להגיע לאמסטרדם לכבוד יום המלך. בכרטיס כזה, שמשרת שתי נסיעות, בעצם כל חלק ׳פועל עצמאית׳ מבחינתך כנוסע. כמובן שאתה חייב להגיע לכל הטיסות כדי שהכרטיס לא יתבטל – ואולי זה השוני המהותי בין כרטי סכזה לבין שני כרטיסים בכיוון-אחד. אם התכוונת לשאול לגבי קונקשיין בין שני כרטיסים נפרדים אז אתה צודק שזה בהחלט מקום לדאגה והנטייה הטבעית שלי היא להעביר לילה ליד השדה בין שני כרטיסים נפרדים (היכן שאפשר, אם כי במקרים רבים אני יוצר קונקשיין קצר בלבד).

   (2) אל תצפה לקבל הצעה מהמלון – לא מראש ולא בצ׳ק-אין. זה קורה אבל נדיר. דרך המלך היא להתעניין במייל שבועות לפני ההגעה כדי שיהיה מספיק זמן לנהל ׳דיון׳ בנושא ואולי גם מו״מ על המחיר (במידה ואתה מעוניין בשדרוג מורכב או ׳חבילה׳ כמו חדר מסוים בתוספת כניסה לטרקלין בתוספת איסוף מהשדה). במידה ולא פנית למלון מראש במייל אתה יכול להתעניין במהלך הצ׳ק-אין לגבי החדרים הזמינים וכמה יעלה לך לשדרג אליהם. כאן לרוב מדובר על שדרוג פשוט לסוויטה או לקומת הקלאב – פקיד הקבלה הממוצע לא יתחיל להיות יצירתי איתך. כאן יש שני יתרונות: (1) זמינות החדרים ידועה ולכן, במידה וחדרים רבים ריקים, יש למלון תמריץ להוריד את המחיר הלאה. (2) למלון הייתה הזדמנות לשדרוג אותך ללא עלות – ולפעמים יהיה לך מזל ותקבל את השדרוג שרצית בלי שתצטרך בכלל לשאול לגביו.

   הגב
 3. ביקורת: המחלקה הראשונה הטובה בעולם - FlyingOut

  […] בסוף חודש אפריל הגעתי לביקור קצר במוסקבה ומשם התכוונתי…. נכון להיום אין חברת תעופה שמפעילה טיסות נון-סטופ בין שתי הערים – אבל מי בכלל רוצה טיסת נון-סטופ כשאפשר להאריך את המסלול פי שניים ולהנות מכמה מחלקות שירות מפנקות בדרך? […]

  הגב

השאר תגובה