זו שאלה שאני נשאל לעיתים תכופות בהודעות פרטיות – ואכן נושא שלא כתבתי עליו עד כה בבלוג. האם ניתן לסחור במיילים ונקודות? האם זה חוקי? ואם לא – מה יכולות להיות ההשלכות?

Trade Miles

התשובה הקצרה היא שאסור לסחור במיילים ונקודות. אפשר, בהחלט, ולפעמים זה כמעט חסר סיכון, אבל פורמלית אסור.

לצורך המשך הפוסט, רק מטעמי נוחות, אתייחס למיילים ונקודות במשותף תחת המילה ״נקודות״ משום שכל הכתוב נכון באותה מידה למיילים של מועדון תעופה ולנקודות של מועדון מלונות.

הנקודות האלו לא שלכם

לצערי ולשמחתי אני קורא תקנונים של מועדוני לקוחות באופן קבוע. כן כן, את כל הסעיפים האינסופיים האלו עם הניסוחים המבולבלים שחשבתם שאף אחד לא קורא אף פעם. כמו בכל תחום בחיים גם מועדון הלקוחות הממוצע לא מנסה להמציא את הגלגל עם התקנון שלו ובעיקר מעתיק את אותם התנאים ששולטים בענף וכתובים בתקנונים של כל המועדונים המתחרים – אז אחרי שתקראו חמישה תקנונים כאלו השישי יהיה די ברור.

כשזה נוגע לבעלות על הנקודות הכלל הוא כזה: הנקודות אינן שייכות לחברי המועדון אלא למועדון עצמו שפשוט מאפשר לכל חבר מועדון בכל נקודות זמן להשתמש במספר נקוב של נקודות. הטיעון הוא שהנקודות האלו הן קרדיט וירטואלי שבין המועדון לחבר המועדון ואין להן שווי שוק. הסיבה הנגזרת היא שאסור לסחור בהן כי איך חבר מועדון יכול למכור מוצר שע״פ תנאי המועדון אינו נמצא בבעלותו כלל?

לדוגמה אלו שני הסעיפים הרלוונטיים מתקנון מועדון Executive Club של בריטיש איירוויס:

21.1. Avios points, and all rights of title to and property in such Avios points issued at any time, remains with AGL at all times and never passes to the Member.

21.2. Risk (for example, theft or unauthorised or fraudulent redemption) associated with Avios points passes to the Member as soon as Avios points is recorded on the Member's account, or otherwise awarded to the Member. Neither AGL nor British Airways is liable for unauthorised or fraudulent redemptions arising due to the actions of the Member or the failure by the Member to adhere to these Terms and Conditions.

מועדון הנוסע המתמיד של אלעל, המגדיר נקודה כ-״זכות הנצברת בחשבון החבר״, קובע בתקנון:

המועדון יהיה רשאי, על פי שיקול דעתו הבלעדי, לנקוט באחת או יותר מהפעולות המפורטות בסעיפים קטנים 4.2.1 – 4.2.8 להלן:

4.2.1  לסיים את חברות החבר במועדון באופן חד צדדי; סיום החברות במועדון משמעותו, בין השאר, ביטול הנקודות ו/או ההטבות שנצברו, כולן/חלקן;

4.2.2  למחוק או לגרוע, באופן מלא או חלקי, את הנקודות אשר נצברו או ייצברו לטובת החבר;

אם המועדון של אלעל קובע כיצד יקבל חבר מועדון נקודות ובמקביל יש לו סמכות מלאה ע״פ התקנון לקחת חזרה את הנקודות האלו – הרי שהמועדון הוא בעצם הבעלים של הנקודות ורק נותן זכות שימוש לחבר המועדון.

המרוויחים הגדולים מחוסר יעילות

למועדוני התעופה והמלונות אין אינטרס שיתפתח שוק משני לסחר בנקודות.

הסיבה העיקרית היא שרוב חברי המועדון מחזיקים יתרת נקודות נמוכה מדי למימוש, או לפחות למימוש ריאלי ואטרקטיבי, ומבחינת המועדון זה מצב מצוין – ההבטחה נשארת אבל אין צורך בכיסוי. אם אני זוכר נכון את המספרים אז בערך 3 מכל 4 חברי מועדון הנוסע המתמיד של אלעל מחזיקים לכל היותר 100 נקודות בחשבון שברוב המקרים פגות תוקף לפני שהן מנוצלות – זאת על אף שיש כרטיסי בונוס זולים מספיק ויש דרכים אחרות לממש נקודות ביתרה נמוכה.

סיבה נוספת היא שאחוז לא מבוטל מחברי המועדון שצוברים הכי הרבה נקודות – נוסעים עסקיים – לא מגיעים לממש את הנקודות שלהם בצורה אופטימלית מפאת חוסר בזמן. הנוסעים האלו צוברים אלפי נקודות וממשים אותן עבור מוצרים ושירותים ש׳עולים׳ לחברת התעופה מעט מאוד – כמו שדרוגי מחלקה בטיסות ארוכות. מועדון הנוסע המתמיד מנפיק בכל שנה מעל 50,000 שוברי שדרוג תמורת נקודות.

אם שני הקהלים האלו יוכלו למכור נקודות בצורה חופשית והנקודות האלו ימומשו בצורה אטרקטיבית, במקום להימחק, זה יעלה לחברת התעופה הון ואולי יהפוך את מועדון התעופה ללא-כלכלי. לחילופין, מועדון התעופה ייאלץ לבצע שינויים דרמטיים שיאפשרו לו להמשיך להתקיים כגוף רווחי בחברה. אחת הסיבות שמועדוני התעופה רווחיים היא, אם כן, שהם מעניקים נקודות שחלק הגדול פגות תוקף ומכאן שאין להן ערך בפועל.

איסור על מכירת נקודות

כל מועדון קובע חד משמעית בתקנון שלו שסחר בנקודות הוא דבר אסור בהחלט. לא במכירה ישירה, לא בהחלפה ולא בכל דרך יצירתית אחרת. אסור לסחור בנקודות – נקודה.

כך נכתב, לדוגמה, בתקנון של מועדון Miles&More של קבוצת לופטהנזה:

2.1.3 Transferability of miles and trading with miles

Miles and mileage accounts cannot be transferred to a third party. The sale, exchange, offer for auction or any other transfer of miles to a third party is prohibited. Also prohibited are negotiations for the purchase or sale of miles and the purchase of miles from participants or a third party, as well as the unauthorized use of miles.

Deviating provisions shall be explicitly specified in the Miles & More communication media.

אותו איסור חל גם על סחר בהטבות אחרות שנגזרות מחברות במועדון כמו שוברים, הטבות לבעלי סטטוס גבוה וכיוצ״ב. אני, למשל, מחזיק בסטטוס טופ-פלטינום של אלעל והסטטוס הזה מאפשר לי, בין השאר, להיכנס לטרקלין המלך דוד גם כאשר אני לא טס עם אלעל. בנוסף, אני זכאי להכניס איתי עד 60 מלווים בשנה ללא הגבלה למספר המלווים בכל ביקור. כלומר, תיאורתית, אני יכול שישים פעמים בשנה להציע לאנשים אקראיים בנתב״ג להיכנס לטרקלין המלך דוד ולבקש מהם תשלום עבור השירות. כמה מכם היו מוכנים לשלם 50 ש״ח עבור כניסה לטרקלין? הרי כולנו יודעים ש-50 ש״ח קונים בנתב״ג ארוחה קלה בקושי אז למה לא לשלם את הסכום הזה כדי לקבל בופה שלם עם בר אלכוהול איכותי? הנה, בתיאוריה הזאת הייתי יכול להרוויח 3,000 ש״ח בשנה מהטבה אחת של הסטטוס שלי.

כמובן שמעולם לא חשבתי לעשות דבר כזה ולא אעשה דבר כזה.

החטא ועונשו

מועדוני הלקוחות אוסרים, כאמור, על סחר בנקודות וקובעים סנקציות בתקנונים שלהם לחברי מועדון שיחליטו להתחכם עם התנאים. מכיוון שהנקודות הן בבעלות המועדון אין סיכון משפטי מבחינת המועדון למחוק נקודות לחברי המועדון שהרי המועדון סה״כ לוקח בחזרה את מה שממילא שלו.

כל מועדון משאיר בידיו את הזכות המלאה לסגור חשבון של כל חבר מועדון ולהחרים באופן מיידי כל יתרת נקודות מהחשבון, שוברים, כרטיסי בונוס או לילות בונוס, הטבות נוספות וכיוצ״ב. המשמעות היא שאם חבר מועדון אחד מכר נקודות לחבר מועדון אחר – שניהם מסתכנים בסגירת חשבונותיהם במועדון ובמחיקת יתרות הנקודות שלהם, בתור התחלה.

כך, לדוגמה, מופיע בתקנון של מועדון HHonors של קבוצת מלונות הילטון:

The sale or barter of any HHonors Points, Certificates, Rewards Confirmations or other HHonors benefits other than by Hilton HHonors Worldwide, L.L.C., is prohibited. Any points, Certificates or benefits which Hilton deems in its sole discretion to have been transferred, sold or assigned in violation of Program Terms and Conditions may be confiscated or canceled.

מה קורה בפועל?

סחר בנקודות, שוברים וכיוצ״ב הוא עניין שבשיגרה. ישנן קבוצות פייסבוק שתכליתן להוות שוק לסחר הזה, ישנן חברות המציעות שירותי תיווך כאלו ואחרים בין קונים ומוכרים, ישנם ׳יזמים׳ ושאר רמאים שמשתמשים בנקודות כמטבע לרכישת מוצרים שאח״כ הם מוכרים בכסף ללקוחותיהם, ועוד ועוד.

בדר״כ נקודות לא עוברות מחשבון אחד לשני אלא נפדות מחשבון אחד – חשבונו של המוכר – לטובת מוצר כלשהו – כרטיס בונוס, לילה במלון, שדרוג וכו׳ – על שמו של הקונה. המהלך הזה, של מימוש נקודות עבור אדם אחר, הוא מותר ע״פ תנאי המועדונים כשתכלית ההיתר היא לאפשר לחברי מועדון להשתמש בנקודות שצברו עבור משפחתם וחבריהם הקרובים – ללא תמורה. הסחר מנצל את האפשרות הזאת.

בפועל מימוש מזדמן של נקודות עבור אדם אחר הוא עניין שיגרתי שלא יעורר את חשדו של מועדון הלקוחות. קל וחומר אם האדם האחר הזה גר, למשל, באותה כתובת כמו בעל החשבון או אפילו עובד באותה חברה. אותו כנ״ל לגבי מכירת הטבה כלשהי או שובר כלשהו. אבל חבר מועדון שבאופן שיטתי ועקבי יממש נקודות מחשבונו עבור כרטיסי בונוס על שם אנשים זרים שגרים בקצה השני של העולם – זה כנראה יגרום לאיזו נורה אדומה ומטאפורית להידלק באחד ממחשבי מועדון הלקוחות. הנורה הזאת תגרור חקירה קצרה שעלולה להוביל, כאמור לעיל, להקפאה מיידית של החשבון, ביטול כל כרטיסי הבונוס או לילות הבונוס שיצאו ממנו, מחיקת הנקודות ובתיאוריה גם הליכים משפטיים אזרחיים על שימוש שלא כדין במוצר שנמצא בבעלות מועדון הלקוחות.

לסיכום

אני לא כותב על הנושא בבלוג, ובטח שלא מתווך בין קונים ומוכרים, מהסיבה הפשוטה שהסחר הזה מנוגד לתנאי המועדונים ואני לא רוצה לתת עצה שתגרום לסגירת חשבונו של אחד מקוראי הבלוג. מי שרוצה להתעסק במכירה או קנייה של נקודות מוטב שיילמד את הנושא לבד וייקח בחשבון את הסיכונים שהוא מביא על עצמו.

לא יקרה כלום אם תמכרו לחבר כרטיס בונוס או לילה במלון, בשם הריאליות, אבל אני לא יכול להמליץ למישהו לעשות מזה עסק. לשיקולכם.

11 תגובות

 1. Dror

  ומה לגבי קניית נקודות – האם יש סיכון ממשי? האם התחום מלא רמאים או שהסיכון נגזר מביטול הכרטיס חד צדדית ועד כמה הוא מוצשי?

  הגב
 2. Dror

  ומה לגבי קניית נקודות – האם יש סיכון ממשי? האם התחום מלא רמאים או שהסיכון נגזר מביטול הכרטיס חד צדדית ועד כמה הוא מוצשי?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מועדוני המלונות, כמו מועדוני התעופה, אוסרים גם הם על סחר בנקודות. סיכון ממשי? תלוי בהיקף. אם תמכור נקודות פעמיים בשנה לחברים – כנראה שאף אחד לא ישים לב. תמכור עשרות לילות לאינספור אנשים זרים – כנראה שתקבל אודיט לחשבון.

   הגב
 3. אלמוג רפא

  נתקלתי בכתבה במקרה, אני נוסע מתמיד של מספר חברות תעופה וצובר מאות אלפי מיילים בשנה.

  אני מוכר את המיילים שלי כבר מעל לשנתיים לחברה ישראלית שמתמחה בנושא ומעולם לא נתקלתי בבעיה, לא מצד חברת התעופה ולא מצד החברה שקונה ממני את המיילים.

  אני מודע לכך שלפי התקנון זה אסור אבל אין באמת הגבלות על כך (כמו שאסור להולך רגל לעבור כביש שלא במעבר חציה אבל אין אדם שלא עשה זאת).

  אני הגעתי למכור את הנקודות בגלל שמנהל הצוות שלי מכר והפנה אותי, היום כל החברה שלי מוכרת את המיילים וזה חלק מההטבה שיש לעובדים הטסים.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה רבה על ההמלצה ועל שיתוף הניסיון האישי!

   זה נושא שאני באמת חייב לכתוב עליו בקרוב. אני מכיר את החברה המדוברת והיא עושה דברים מעניינים.

   הגב
 4. אלמוג רפא

  נתקלתי בכתבה במקרה, אני נוסע מתמיד של מספר חברות תעופה וצובר מאות אלפי מיילים בשנה.

  אני מוכר את המיילים שלי כבר מעל לשנתיים לחברה ישראלית שמתמחה בנושא ומעולם לא נתקלתי בבעיה, לא מצד חברת התעופה ולא מצד החברה שקונה ממני את המיילים.

  אני מודע לכך שלפי התקנון זה אסור אבל אין באמת הגבלות על כך (כמו שאסור להולך רגל לעבור כביש שלא במעבר חציה אבל אין אדם שלא עשה זאת).

  אני הגעתי למכור את הנקודות בגלל שמנהל הצוות שלי מכר והפנה אותי, היום כל החברה שלי מוכרת את המיילים וזה חלק מההטבה שיש לעובדים הטסים.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה רבה על ההמלצה ועל שיתוף הניסיון האישי!

   זה נושא שאני באמת חייב לכתוב עליו בקרוב. אני מכיר את החברה המדוברת והיא עושה דברים מעניינים.

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea