תחת מגמה עולמית לצמצום או ביטול המחלקות הראשונות סוויס לא רק בחרה לשמור על שלה אלא אף מציעה אותה בכל המטוסים רחבי-הגוף בצי (איירבאס A330, איירבאס A340 ובואינג 777-300ER). החברה גם מפעילה טרקלין מחלקה ראשונה נהדר בשדה הבית שלה (ציריך, ZRH) שנחשב ע״י רבים לאחד הטובים בעולם.

אין ספק שמדובר במוצר נחשק ומוערך מאוד. למעשה, המושב הזה של סוויס הוא המוצר הטוב ביותר שממריא היום מנתב״ג – וזה סה״כ מרשים.

swiss-first-class-seat-2

swiss-first-class-seat-4

Sw0901_Pl_01A 078

באופן טבעי הוא גם מוצר יקר להחריד.

כרטיס הלוך/חזור מציריך לדלהי, לדוגמה, עם מרחק טיסה ממוצע של שמונה שעות לכל כיוון (לא בדיוק הצד השני של העולם) עולה לא פחות מ-6,350$. פחות או יותר 400$ לכל שעת טיסה בכרטיס.

swiss-zrh-del-first-class

כרטיס הלוך/חזור מציריך לניו-יורק, יעד קצת רחוק יותר וקצת מבוקש יותר, כבר עולה מעל 11,000$.

swiss-zrh-jfk-first-class

אבל היי, זה בלוג שמתעסק בעיקר במועדוני תעופה ונקודות אז אתם בטח מצפים שעכשיו אציג לכם כרטיסי בונוס אטרקטיביים של מועדונים שונים מברית סטאר.

אבל לא – המחלקה הראשונה של סוויס אפילו יותר אקסקלוסיבית מהמחלקה הראשונה של אחותה לופטהנזה והדרך היחידה להיכנס אליה בכרטיס בונוס היא באמצעות מועדון Miles&More. ולא מספיק שיהיו לכם מספיק מיילים בחשבון… אתם צריכים להחזיק בסטטוס סנטור ומעלה במועדון כדי שהאפשרות בכלל תהיה פתוחה בפניכם. אקסקלוסיבית, כאמור.

(הערה: באופן עקרוני מועדונים בברית סטאר לא מונעים הזמנת כרטיסי בונוס במחלקה הראשונה של סוויס דרכם אלא שפשוט הם לא רואים זמינות מושבים כי סוויס חוסמת את הגישה. במקרים נדירים, לרוב כתוצאה מתקלה כלשהי, ניתנת גישה למועדונים אחרים… אבל זה לא דבר שיגרתי וזה בניגוד למדיניות של סוויס).

tlv-zrh-award-search-mp

המחלקה הראשונה של סוויס מגיעה לישראל. בערך…

סוויס מפעילה שתי טיסות יומיות בקו ציריך-ת״א. בעבר הבטיחה החברה שאת הקו ישרתו המטוסים החדשים ביותר בצי שלה – בואינג 777-300ER – אך כיום משרתים בקו בעיקר מטוסי איירבאס A330 ולפעמים מטוסי איירבאס A340. סוויס היא למעשה החברה האירופית היחידה ששולחת לת״א אקסקלוסיבית מטוסים רחבי-גוף.

אם כן, במטוסים שמגיעים לישראל קיימת מחלקה ראשונה – אבל – סוויס לא משווקת אותה. למה?

swiss-tlv-zrh-random-date

כי אז החברה תצטרך לספק שירותי קרקע יוקרתיים בנתב״ג (טרקליני דן? באמת?), כנראה תאלץ להגדיל את צוות הטיסה ותצטרך להטעין לכל הטיסות מצרכים, מוצרים, ערכות נוחות וכיוצ״ב פריטים המובטחים לנוסעי המחלקה הראשונה. כל זה פשוט לא משתלם בטיסות כ״ קצרות ובפרט ליציאה משדה שאין בו את המתקנים המתאימים. ומי מבין מנהלי סוויס באמת חושב שהחברה תצליח למכור 16 מושבים ביום במחלקה הזאת ליציאה משדה בינוני בגודלו כשכל כרטיס הלוך/חזור יהיה במחיר ריאלי של 3000$ לכל הפחות.

להיכנס בזול (יחסית) למחלקה הראשונה

השאלה המתבקשת: מה עושים עם שמונה מושבים ריקים בכל טיסה?

ובכן, נותנים או מוכרים אותם – אבל לא לכל אחד. יש ארבע דרכים להגיע לאחד משמונת המושבים האלו בטיסות בין ת״א לציריך:

 • להחזיק כרטיס בינ״ל במחלקה הראשונה של סוויס. כלומר, עם טיסת המשך מציריך שבה מוצעת המחלקה הראשונה. במקרה כזה, מכיוון שהמחלקה הראשונה לא מוצעת בקו לת״א, ניתן להנות מהמושבים האלו כפרס ניחומים בהזמנה מראש.
  – – –
 • להחזיק סטטוס HON במועדון Miles&More. אם לא שמעתם על הסטטוס הזה מעולם אז תחשבו על הסטטוס הגבוה הכי יוקרתי שכן שמעתם עליו ותכפילו את דרישות הסף. בעלי סטטוס HON מקבלים גישה חופשית למושבים האלו במהלך הצ׳ק-אין לטיסה על בסיס מקום פנוי.
  – – –
 • להחזיק כרטיס במחלקת העסקים ולשלם על השדרוג. סוויס מציעה בקו תוכנית שדרוגים ייחודית בה מוצעים למכירה מושבי המחלקה הראשונה במחיר של 299$ בטיסות מת״א לציריך ו-299 פרנק שוויצרי (כמעט אותו סכום) בטיסות מציריך לת״א. את השדרוג ניתן לרכוש רק בשדה התעופה.
  – – –
 • להחזיק כרטיס במחלקת העסקים ולהתפלל לאוברבוקינג. סוויס, כמו כמעט כל חברה מערבית, מתעדפת בשדרוג נוסעים ע״פ הסטטוס שלהם במועדון שלה (או בברית, לפעמים) ועל כן הסיכוי לקבל את השדרוג כאמור לנוסעים שאינם בעלי סטטוס שואף לאפס.

(הערה: אני מדגיש שוב שסוויס אינה מציעה בקו את המחלקה הראשונה כמוצר עצמאי והשדרוג לעיל מתייחס רק למושבים עצמם במטוס. לא יהיה שדרוג כלשהו לשירותי הקרקע, לתפריט האוכל והשתייה, לשירות בטיסה וכו׳. כמו כן לא מחולקות בטיסות אלו ערכות הנוחות של המחלקה הראשונה).

swiss-fc-seating

אם כן, הפוסט הזה נוגע לאפשרות השלישית שבה יכול להשתמש כל נוסע גם ללא סטוס גבוה במועדון Miles&More ובלי לשלם עשרות אלפי דולרים על כרטיס במחלקה הראשונה ליעד רחוק.

מה עושים?

שלב ראשון: רוכשים כרטיס בונוס במחלקת העסקים שכולל טיסה בקו עם סוויס.

זה יכול להיות כרטיס בכיוון-אחד, מת״א או אליה, או כרטיס הלוך/חזור. מועדוני התעופה הנוחים ביותר לטובת העניין יהיו Miles&More (קבוצת לופטהנזה), KrisFlyer (סינגפור איירליינס) או Miles&Bonus (איג׳יאן) למרות שגם MileagePlus (יונייטד) יכול לבוא בחשבון.

tlv-zrh-award-cost

שלב שני: ריכשו שדרוג למושבי המחלקה הראשונה בשדה התעופה.

ההמלצה שלי היא על שדרוג במקטע ציריך-ת״א. למה? כי לפי תנאי התוכנית באתר של סוויס נראה שהשדרוג מאפשר כניסה לטרקלין המחלקה הראשונה של סוויס בשדה לפני ההמראה – וההטבה הזאת בפני עצמה שווה לא מעט כסף.

(הערה: במידה ואתם משדרגים כרטיס שנרכש בכסף במחלקת העסקים דעו ששדרוגים מהסוג הזה ברוב המוחלט של המקרים לא משנים את מחלקת הכרטוס של הכרטיס. כלומר, תקבלו את אותו הקרדיט שהייתם מקבלים גם ללא השדרוג).

לסיכום

סוויס מציעה מחלקת עסקים מצוינת כך שמדובר בשדרוג שהוא בגדר פינוק נוסף בלבד. במקרה צפויות לי שתי טיסות במחלקת העסקים של סוויס בעתיד הקרוב, אחת מהן מת״א לציריך, ואין לי תיכנון לשלם 299$ כדי לשדרג למושבים מרווחים יותר.

משזה נאמר, השדרוג שתיארתי בפוסט הזה הוא כנראה הדרך הזולה ביותר לטוס במושבים היוקרתיים האלו באחת מחברות התעופה הטובות באירופה. אם זה משהו שתמיד חלמתם לעשות אז דעו שהחלום הזה יכול לעלות לכם 25,000 מיילים ופחות מ-500$. במובנים של חלומות זה לא יקר בכלל.

5 תגובות

 1. Lior @ FlyingOut

  אתה כרגיל צודק. כמעט הכנסתי הערה בעניין לפוסט, על חברות ששולחות לת״א *גם* מטוסים רחבי-גוף, אבל סוויס היא באמת היחידה שלא שולחת מטוסים צרי-גוף.

  בעניין ה-A321 אקס-BMI, לא רק שאני מסכים איתך אלא שלדעתי מחלקת העסקים במטוס הזה היא פשוט הטובה ביותר בצי של בריטיש. פחות משנה שמדובר במטוס צר-גוף במקרה הזה.

  הגב
 2. מוריס

  האם נכון שהבנתי בין השורות שמחלקת העסקים של סוויס בין ציריך לת"א אינה מהסוג אירו-עסקים (מושבים רגילים עם האמצא חסום)? תוכל לפרט בכמה מילים על המוצר? תודה!!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הבנת נכון. סוויס כאמור שולחת לישראל רק מטוסים רחבי-גוף, כמעט תמיד מדגם איירבאס A330, ובמטוסים אלו מותקנת כמובן מחלקת עסקים בינ״ל. זאת של סוויס היא מהסוג הטוב יותר שקיים בשוק ומציעה קונפיגרציה יחסית ייחודית של ארבעה או חמישה מושבים בכל שורה. הקונפיגרציה הזאת מציעה אפשרויות נוחות לישיבה גם לנוסעים יחידים וגם לזוגות שנוסעים יחד. ראה את מפת המושבים בקישור המצ״ב למטה.

   http://www.seatguru.com/airlines/Swiss_Airlines/Swiss_Airlines_A330.php

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea