מהי ברית תעופה? איך מוגדרת שהייה במלון? האם ניתן להעביר נקודות או מיילים בין מועדוני תעופה שונים? האם ניתן להמיר נקודות או מיילים בין מועדוני תעופה למועדוני מלונות ולהפך? ועוד..


אני מקבל באופן שיגרתי מיילים והודעות פרטיות מקוראי הבלוג. זה אחד הפלוסים הגדולים ביותר של כתיבת בלוג מקצועי. רוב השאלות שאני נשאל הן פשוטות למדי – אבל אני שמח לענות גם עליהן ולעזור ל׳שחקן מתחיל׳ ללמוד תחום חדש ומרגש.

אם אתם מעוניינים ללמוד עוד על איך דברים עובדים, למה וכמה, אתם מוזמנים לקרוא את עמוד ׳התחל כאן׳, המבוא למועדוני מלונות, המבוא למועדוני תעופה ואת מילון המונחים.

למען הנוחות, שלי ושל קוראים אחרים, החלטתי לסכם שאלות רבות בפוסט אחד על תקן גזור ושמור.

עולם התעופה

מהי ברית תעופה?

ברית תעופה (Alliance) היא התארגנות של מספר חברות תעופה מרחבי העולם. החברות עדיין פועלות באופן עצמאי אך משתפות פעולה ביניהן בהיבטים רבים שמוגדרים ע״י הברית. אחת ממטרותיה של ברית תעופה היא להציע חווייה טובה יותר לנוסעים שבמידה מסוימת יראו בכל חברות התעופה בברית כאילו היה חברה אחת. בין השאר כל חברה בברית מחויבת להכיר בנוסעים תכופים של חברות אחרות בברית ולספק להם הטבות כאילו היו נוסעים תכופים שלה.

מהו מועדון תעופה?

מועדון תעופה (Frequent Flyer Program) הוא גוף ששייך לחברת תעופה או למספר חברות תעופה ומטרתו העיקרית היא לתגמל נאמנות. מועדון תעופה מתגמל נאמנות בעיקר בשני מישורים: (1) הוא מאפשר לחברי המועדון לצבור ׳נקודות סטטוס׳ ולהתקדם לדרגת חברות גבוהה יותר בהתאם לפעילות שלהם. כל דרגת חברות מקנה הטבות שונות. (2) הוא מאפשר לחברי המועדון לצבור נקודות למימוש (מיילים, לדוגמה) שאיתן הם יוכלו אח״כ לרכוש מוצרים ושירותים שמציע המועדון.

כלומר, מועדון תעופה בעצם מנהל בורסה למסחר בנקודות. הוא מנפיק אותן כנגד פעילות חבר המועדון, בהתאם לטבלאות הצבירה שהוא עצמו מגדיר, ואח״כ מקבל אותן חזרה בתמורה למוצרים או שירותים ע״פ טבלאות מימוש שגם בהן הוא שולט.

האם ניתן לצבור נקודות/מיילים במועדון תעופה השייך לחברה אחת כשטסים עם חברה אחרת?

לפעמים, כן. השאלה היא האם החברה שעימה טסים היא שותפה של מועדון התעופה בו רוצים לצבור את הקרדיט. במידה ושתי החברות שותפות באותה ברית, זו שעימה טסים וזו שמפעילה את מועדון התעופה, הרי שבהכרח ניתן יהיה לצבור קרדיט באותו מועדון תעופה מטיסות עם שתיהן. זה בעצם אחד היתרונות שבברית תעופה.

האם ניתן להעביר נקודות/מיילים בין מועדוני תעופה?

ככלל לא. חריג אחד לכלל הזה הוא האפשרות לקשר חשבונות בין המועדונים של בריטיש ואיבריה משום ששתי החברות שייכות לחברה-אם אחת (יחד עם וולינג ואייר לינגוס). כדי להעביר אוויוס בין המועדונים של בריטיש ואיבריה צריך ששני החשבונות יהיו בני 90 ימים לפחות. מקרה חריג נוסף שקיים כיום מאפשר להעביר נקודות בין המועדונים של וירג׳ן אמריקה ואלסקה איירליינס, ביחס של 1:1.3, משום שאלסקה איירליינס רכשה לאחרונה של וירג׳ן אמריקה.

בכל מקרה לא ניתן להעביר ׳נקודות לסטטוס׳ בין מועדוני תעופה. זה הקרדיט שכל נוסע צובר בפני עצמו על בסיס הפעילות אותה קירדט למועדון המסוים.

האם יש מועדוני תעופה לבריתות תעופה?

לא, בריתות תעופה לא מפעילות מועדוני תעופה. חברות תעופה שונות באותה ברית מפעילות מועדוני תעופה וניתן לצבור קרדיט בכל אחד מהם מפעילות עם כל החברות האחרות השותפות בברית.

בריתות תעופה כן יצברו ׳סטטוס של הברית׳ כדי להקל על ההכרה ההדדית בנוסעים תכופים. כשנוסע מגיע לסטטוס גבוה במועדון של אחת החברות בברית הוא אוטומטית מקבל סטטוס מקביל בברית. כך, לדוגמה, סטטוס ברונזה של בריטיש מתורגם לסטטוס רובי בברית OneWorld, סטטוס סילבר של בריטיש מתורגם לסטטוס ספיר בברית וסטטוס גולד של בריטיש מתורגם לסטטוס אמרלד בברית. כך כל החברות האחרות בברית לא צריכות להכיר את כל סולם הסטטוסים של כל המועדונים הרלוונטיים אלא מספיק שהן מכירות את סולם הסטטוסים של הברית כולה.

לכמה זמן תקף סטטוס גבוה?

כל מועדון ותנאיו. ברוב המקרים ׳שנת הסטטוס׳ היא קלנדרית אבל במועדונים מסוימים ׳שנת הסטטוס׳ נגזרת ממועד ההצטרפות למועדון. בכל מקרה, נהוג שהסטטוס הגבוה נשאר בתוקף לכל השנה שבה הושג, לכל השנה שאח״כ ואולי לחודש או חודשיים נוספים מעבר לזה. כך, לדוגמה, חבר מועדון AAdvantage (אמריקן) שיגיע לסטטוס גבוה באפריל 2017 (המועדון פועל בשיטה קלנדרית) יחזיק בו לכל המשך שנת 2017, כל שנת 2018 ועד לסוף ינואר 2019.

האם ניתן לצבור קרדיט במועדון תעופה גם עבור טיסות שהושלמו לפני ההרשמה אליו?

ככלל – כן, אבל לכל מועדון התנאים שלו. לפרטים נוספים ראו את הפוסט הזה.

עולם המלונות

מה ההבדל בין רשת מלונות לקבוצת מלונות?

רשת היא אוסף של מלונות שלרוב יהיו בעלי אופי דומה ומכווני קהל דומה. קבוצה תאגד בתוכה מספר רשתות שונות. הקבוצות הגדולות בעולם, כמו מאריוט והילטון, מפעילות מעל 5,000 מלונות כל אחת. הקבוצות האלו מתמחות בניהול מלונות, הפעלתם, ומחזיקות בבעלות בפועל על אחוז קטן מהמלונות. ״הילטון״ הוא גם שמה של רשת מלונות וגם שמה של הקבוצה שבתוכה הרשת, וכך גם ״מאריוט״ ו-״אינטרקונטיננטל״.

מהם מועדוני מלונות?

רוב מועדוני המלונות פועלים כמטרייה לכל הרשתות באותה קבוצה ומאפשרים לחברי המועדון לצבור קרדיט מפעילות בכל הרשתות בקבוצה (ושותפים אחרים של המועדון). כך, לדוגמה, Hilton Honors הוא מועדון המלונות של קבוצת הילטון כולה וניתן לצבור בו קרדיט משהיות בכל אחת הרשתות של קבוצת הילטון. ישנם מקרים בהם רשת מלונות, אפילו ששייכת לקבוצה, מפעילה מועדון לקוחות עצמאי משלה שיכול לפעול בנפרד ממועדון המלונות של הקבוצה או בצמוד אליו. כך, לדוגמה, רשת אינטרקונטיננטל מפעילה את ׳תוכנית אמבסדור׳ וזאת בצמוד למועדון IHG Rewards שמופעל ע״י קבוצת אינטרקונטיננטל ובין השאר מאפשר לחבריו לצבור קרדיט משהיות במלונות רשת אינטרקונטיננטל (בהיותה חלק מהקבוצה).

האם ניתן להעביר נקודות בין מועדוני מלונות?

לא. אלו גופים מתחרים לצורך העניין. יש מקרה חריג אחד בו ניתן להמיר נקודות של מועדון SPG למיילים של וירג׳ן אטלנטיק ואת המיילים האלו ניתן אח״כ להמיר לנקודות של Hilton Honors או של IHG Rewards. אבל זה באמת מקרה חריג ולא באמת רלוונטי או כדאי במיוחד.

האם ניתן לצבור נקודות במועדון מלונות מהזמנות שהוזמנו באתרים כמו בוקינג.קום, אקספדיה, פרייסליין ואחרים?

ברוב המקרים המוחלט לא. הכלל אומר שכל הזמנות מאתרי צד ג׳ אינן מזכות בצבירת נקודות ובעצם רק הזמנות בערוצים ישירים תקפות לעניין זה. ישנם מעט מאוד יוצאים מהכלל – תעריפים מיוחדים לסוכני נסיעות שרלוונטיים כמעט אקסקלוסיבית בשוק מלונות היוקרה – בהם כן ניתן לצבור נקודות במועדון המלונות על אף שההזמנה הוזמנה בערוץ לא ישיר. בכל מקרה כדאי לבקש מהמלון, בצ׳ק-אין או לפני, להוסיף את מספר חבר המועדון להזמנה – גם כדי להנות מהטבות סטטוס במידה שקיים וגם כי לפעמים טעויות קורות והנקודות כן מגיעות.

מה ההבדל בין ׳לילה׳ ל׳שהייה׳ במלון?

בשוק הזה ׳שהייה׳ לעולם מוגדרת כרצף אחד של לילות שבו מתארח אדם במלון מסוים. כלומר, ללא כל קשר למספר ההזמנות שנעשו. אם אדם אחד הזמין חמישה לילות רצופים במלון אחד – וכל לילה הוזמן בנפרד ואפילו בערוץ אחר – ייאמר שאותו אדם השלים שהייה אחת בת חמישה לילות. זה נכון גם לטובת מבצעים של מועדוני מלונות, קרדיט לסטטוס וכיוצ״ב – ואיון ממש טעם להתחכם עם זה. מספר ההזמנות לא משנה כאן.

האם ניתן לצבור קרדיט לסטטוס ונקודות במועדון מלונות על מספר חדרים באותו מלון?

ככלל – כן. רוב מועדוני המלונות המובילים מאפשרם לקבל קרדיט על מספר חדרים באותה שהייה והכל תחת תנאים מסוימים. לרוב ההטבה מוגבלת לשלושה חדרים ולא יותר, וגם במקרים האלו בדר״כ ניתן לצבור את הנקודות על כל החדרים אבל קרדיט לסטטוס יינתן על החדר שבו שהה בעל החשבון בפועל.

לכמה זמן תקף סטטוס במועדון מלונות?

הסטנדרט בשוק הוא שסטטוס תקף לכל המשך השנה הקלנדרית שבה הושג, לכל השנה שאחריה ועד ה-28 לפברואר של השנה שאחריה. כך, לדוגמה, חבר מועדון World of Hyatt (קבוצת הייאט) שיגיע לסטטוס גבוה באפריל 2017 יחזיק בו לכל המשך שנת 2017, כל שנת 2018 ועד לסוף פברואר 2019.

האם ניתן להמיר נקודות של מועדוני מלונות למיילים או נקודות של מועדוני תעופה?

כן. כל מועדוני המלונות הגדולים מאפשרים להמיר נקודות. לרוב ניתן להמיר החל מ-2,000 נקודות בלבד, אבל כל מועדון ותנאיו. כל מועדון מציע גם יחס המרה שונה החל מ-1:10 (Club Carlson, לדוגמה) ועד 1:1 (SPG, לדוגמה). האחרון, המועדון של סטארווד, אף נותן בונוס של 5,000 נקודות לכל המרה של 20,000 נקודות. כלומר, 20,0000 נקודות של סטארווד הופכות ל-25,000 מיילים או נקודות במגוון רחב של מועדוני תעופה.

9 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שאלה על המועדון של SPG.
  רוצים לבלות יומיים ברומא במסגרת הטיול שלנו לאיטליה.
  כשאני מחפשת חדר בנקודות ליומיים האלה ב-ST. REGIS שום דבר לא פנוי. כשאני מוסיפה יום אחד, דהיינו מחפשת לשלושה ימים באותם תאריכים פתאום זה פנוי…
  שאלתי הראשונה היא למה זה, ושאלתי השניה האם אני יכולה לעשות הזמנה לשלושה ימים ואז אחרי כמה ימים לבטל את היום השלישי…
  בתודה מראש על הבלוג הנפלא ועל העזרה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זה קורה לפעמים, במקרים חריגים מאוד, שמלונות מבוקשים (או מלונות פחות מבוקשים אבל בתקופות שיא) קובעים מינימום לילות למימוש נקודות. זו כעקרון פרקטיקה לא רצויה אבל היא עדיין קיימת. אגב, אותה מגבלה קיימת לפעמים גם על הזמנת לילות בכסף – שהמלון קובע שבמהלך חגים, למשל, לא ניתן להזמין לילה בודד.

   אני קצת מופתע שזה קורה במלון כמו סנט רג׳יס ברומא, אלא אם את מכוונת לימי חג כלשהם, ואולי זו סתם תקלה.

   נסי באמת לבצע הזמנה לשלושה לילות ואח״כ לבקש משירות הלקוחות של המועדון לבטל לילה אחד. יכול להיות שהוא יקבל התנגדות מהמלון, אם זו באמת מגבלה שהוא הציב, אבל מאמין שזה יתאפשר.

   הגב
 2. דודי

  נהדר. אני מהקוראים המתחילים שלך. מחכה כל שבוע למייל השבועי ממך וקןרא אותו מקצה לקצה בהנאה מרובה

  עלה והצלח 🙂

  הגב
 3. Avi

  ראשית תודה רבה אני נעזר מאוד הבלוג המדהים שלך
  רציתי להבין אם אני חבר במיילס אנד מור דרך לופטנזה ונוסע לדוגמא בסוויס אני יכול לצבור מיילים לחשבוני או שצריך לצבור אותם בנפרד ואם כן איך אני עושה את זה שוב תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אתה יכול לצבור קרדיט במועדון M&M (מיילים למימוש וגם נקודות לסטטוס) מטיסות עם כל השותפות של לופטהנזה. בין השאר עם כל השותפות בברית סטאר. סוויס, אגב, לא רק שותפה בברית סטאר אלא למעשה חלק מקבוצת לופטהנזה.

   הגב
 4. Avi

  מה צריך לעשות בשביל לצבור נקודות מחברה לחברה איך עושים את זה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כשאתה רוכש את הכרטיס, או בכל שלב לאחר הרכישה ועד הטיסה, אתה יכול להוסיף להזמנה את מספר חבר המועדון שלך בכל מועדון שהחברה היא שותפה שלו. כמעט תמיד יש אפשרות כזאת בתהליך הרכישה – במידה ואתה רוכש את הכרטיס ישירות מהחברה או מאתר הזמנות – ובכל מקרה ניתן לעשות את זה באתר החברה לאחר הרכישה באמצעות עדכון הפרטים (לרוב תחת ״Manage Reservation״). כך, לדוגמה, אווה אייר הטיוואנית שותפה בברית סטאר ולכן תוכל לצבור מיילים מטיסותיה במועדון Miles&More של לופטהנזה.

   הגב
   • Avi

    שוב ערב טוב וממש תודה על המידע שאתה מעביר עוזר לי מאוד קורה בשקיקה כל כתבה רציתי לשאול אני מעונין לבנות טיסה לנויורק עם קונקשן באמצע לבד לדוגמה לקחת טיסת אל על ליעד באירופה ומשם לניו יורק יש לי כמה שאלות בזה א יש מנוע חיפוש שיכול לחפש לי מאיפה באירופה הכי זול לניו יורק או משהוא דומה או שצריך לעבור מדינה מדינה ב על כמה זמן בין טיסה לטיסה אתה ממליץ
    ושוב תודה מכל אתרי המידע באינטרנט שלך הוא הכי יסודי ומקצועי שהכרתי

השאר תגובה

BoardingArea