נחזור חודשיים אחורה, ל-27 לפברואר. באותו יום המראתי בטיסה של אליטליה מת״א לרומא בדרכי לניויורק. באותו יום פורסמה ידיעה נוספת על מצבה הפיננסי הקשה של החברה. כך נכתב בפסקה הראשונה:

…לחברת התעופה אליטליה נותר עוד חודש לפני שתישאר ללא נזילות. על פי הדיווחים באיטליה החל מסוף מרץ לא תוכל החברה לרכוש יותר דלק למטוסים שלה או לשלם משכורות ל-12 אלף העובדים, תשלומים לשדות התעופה ותשלומי השכרה של המטוסים.

מי שמכיר את ההיסטוריה של חברת התעופה האיטלקית לא מופתע מכותרות כאלו.

אליטליה הוקמה בשנת 1946. בכל שנות פעילותה, מאז ועד היום, היא דיווחה על רווח נקי בשנה אחת בלבד (1998). כן, שבעים שנה של הפסדים. החברה פורמלית הפסיקה את פעילותה, שלא נאמר פשטה רגל, בינואר 2009. היא מותגה מחדש, עברה שינויים מבניים מסויימים אבל המשיכה לפעול תחת השם אליטליה. והמשיכה להפסיד כסףאבל בקנה מידה גדול יותר.

Alitalia 2016 New Uniforms

ביוני 2014 הודיעה חברת התעופה אתיהאד על כוונתה לרכוש 49% מהבעלות על אליטליה (המקסימום המותר ע״פ החוק האירופי). הרכישה הושלמה בינואר 2015 ואתיהאד החלה בתוכנית להבראת החברה האיטלקית ומיתוגה מחדש תחת הסטנדרטים הגבוהים של אתיהאד. החברה מאבודאבי הזרימה כמה מאות מליוני אירו לקופת אליטליה מאז רכישת מניותיה ויש הטוענים כי סך ההשקעה בחברה עבר את רף ה-2 מיליארד אירו. לפני שנה, בסוף אפריל 2016, הודיעה אתיהאד בגאווה שתהליך שיקום החברה האיטלקית מצליח יפה והיא תהיה רווחית כבר ב-2017. אז זהושלא.

ונחזור ל-2017…

אליטליה נמצאת במצב פיננסי קשה מאוד בחודשים האחרונים. וזה אומר הרבה כשמדובר בחברה שלא מפסיקה להפסיד כסף כבר שבעה עשורים ולא משנה כמה השקעות היא מקבלת.

ב-16 למרץ פורסם כי מועצת המנהלים של החברה החליטה על תוכנית שיקום משמעותית שעתידה לחלץ את החברה מהבוץ. התוכנית כללה שינויים מרחיקי לכת לרבות מכירת מטוסים, סגירת קווים, פיטורי אלפיים עובדים, קיצוץ משכורות וכיוצ״ב. המטרה של התוכנית הייתה ליצור התייעלות שתחסוך לחברה קרוב ל-2 מיליארד אירו בטווח של שנתייםשלוש.

עובדי החברה כעסו, כצפוי, והודיעו יום למחרת על סדרת שביתות. מי היה מאמין שאיטלקים מבינים משהו בשביתות.

בסוף אותו חודש, בצל השביתות, הוצגה תוכנית השיקום לבעלי המניות ובראשם אתיהאד. בעלי המניות החליטו שלא לקבל את תוכנית השיקום ודרשו את הסכמת העובדים לתוכנית כתנאי סף להשקעה נוספת מצידם.

בשבועות הבאים היו ניסיונות לעצב מחדש את התוכנית. המטרה הייתה להביא להסכמת העובדים מתוך אמונה, מוצדקת בעיניי, שללא הסכמתם לתוכנית שיקום אין סיכוי להצליח. בחברות תעופה רבות העובדים הם האתגר הגדול ביותר (ולפעמים המכשול הגדול ביותר להצלחה). עיתון אחד, למשל, ערך השוואה בין כוח העבודה בחברה האיטלקית הכושלת לבין כוח העבודה בחברת הלואוקוסט הספרטנית ראיינאייר, ומצא את המספרים האלו:

Alitalia counts some 12,500 employees for only 120 planes and 30 million passengers per year. Low cost competitor Ryanair has 11,000 workers for 300 planes and 100 million passengers. The ground to cabin crew ratio is totally misbalanced: Alitalia has 10 ground assistants for every 1 flight assistant. Ryanair has 1 ground assistant for every 2.5 flight assistants.

לפני שבוע, ב-25 לאפריל, נתבקשו עובדי אליטליה להצביע על מוכנותם לתמוך בתוכנית שיקום לחברה. הם הצביעו נגד התוכנית. כמה סוכני נסיעות ישראלים הודיעו על כוונתם להפסיק למכור כרטיסים של החברה לעת עתה עד שיתבהר מצבהוזו סה״כ עצה טובה. יחד עם זאת, התאחדות סוכני הנסיעות בישראל פרסמה הצהרה לפיה אין סיבה לחשוש מהפסקת פעילות של החברה בעתיד הקרוב ומכאן, אולי, בכוונה לעודד סוכנים להמשיך ולשווק את כרטיסי החברה.

האקונומיסט, מהעיתונים הכלכליים החשובים בעולם, הכריז על מותה של אליטליה לאחר סירוב העובדים לתוכנית השיקום שהוצעה (והייתה מרוככת יותר לעומת התוכנית המקורית מחודש מרץ).

Economist says Alitalia is done

לאור המצב, אחרי ירוטה של תוכנית השיקום, הודיעה ממשלת איטליה שהיא תזרים עד 400 מיליון אירו לקופתה של אליטליה, כהלוואת גישור בתנאי שוק, כדי לאפשר לחברה להמשיך לפעול בחודשים הקרובים בזמן שהיא תיכנס להליך פשיטת רגל ו/או יימצא לה רוכש. ע״פ הערכות החברה מפסידה נכון לעכשיו בין 1 ל-2 מיליון אירו בכל יום. ההלוואה של ממשלת איטליה לא תחשב סיוע מכספי המדינה.

בחוסר טאקט משעשע, ובצעד מעט אירוני, הציעה חברת התעופה מלזיה איירליינס לשכור מאליטליה עד שמונה מטוסים רחביגוף. כאילו מתוך רמיזה למותה הקרב של החברה האיטלקית. להזכירכם, מלזיה איירליינס היא החברה שאיבדה שני מטוסים רחביגוף בשנים האחרונות בתאונות אוויריותמטוס אחד יורט ע״י רוסיה מעל שמי אוקראינה ומטוס אחד נעלם מעל האוקיינוס ההודיוהחברה המלזית נמצאת בקשיים כלכליים קשים בעצמה מאז שני האירועים האלו.

ע״פ פרסום מהבוקר בעלי המניות צפויים להיפגש ביום שלישי כדי להודיע על הפסקת מימון הפעילות, עת שעובדי החברה מסרבים לתוכנית שיקום, ומכאן שהחברה צפויה להיכנס להליך של פשיטת רגל תחת ניהולו של מנהל זמני. ייתכן שיימצא לחברה קונה או שהיא תגיע למצב של פירוק.

וברקע למשברסקר שנערך באיטליה הראה כי 77% מהאיטלקים לא מעוניינים שהממשלה תעניק סיוע כספי כלשהו לחברה ומעדיפים לתת לחברה לקרוס. ממשלת איטליה השקיעה מעל 7 מיליארד אירו בחברה בשנים האחרונות.

העצה שלי

הימנעו לבינתיים מכרטיסים של אליטליה. במיוחד לטיסות חודשים קדימה ולנסיעות שמועדן קריטי עבורכם.

אני בספק שהחברה תחדול לפעול במהלך הקיץ הקרוב. זה לא החשש העיקרי. אבל יש סיכוי סביר מאוד לשינויים בלו״ז הטיסות, ביטולי טיסות, שביתות וכיוצ״ב. במצב הנוכחי, בעיניי, קשה מאוד לסמוך על פעילות רגילה של החברה האיטלקית אפילו אם תמשיך לפעול.

כדאי גם לזכור שזו לא פעם ראשונה שאליטליה נמצאת בסכנה של פשיטת רגל. בכל הפעמים הקודמות, כמו חברות אחרות שהיו במצבים דומים, היא מצאה את דרכה להמשך פעילות. מרבית הסיכויים שגם הפעם יימצא מי שירצה לרכוש את החברה ולנסות לשקם אותה – אבל להתחייב על זה בהחלט שאי אפשר.

10 תגובות

 1. מאיר

  אם למשל קונים טיסות של אליטליה דרך שותפים ב skyteam, נניח klm:
  אפשר להנות מטיסות זולות ולקבל הגנה מחברה שנראה לא תפשוט את הרגל. זה יכול לעבוד?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אם אתה רוכש את הכרטיס מחברה אחרת, לא מסטוק 055 של אליטליה, אז אותה חברה מחוייבת כלפיך גם במקרה שאליטליה מפסיקה לטוס. אתה רכשת נסיעה מנקודה א׳ לנקודה ב׳ ומה שיקרה זה שהחברה המשווקת תצטרך למצוא לך טיסות חלופיות. זו אולי תהיה טירחה, ובדר״כ המסלול יהפוך פחות נוח, אבל תהיה מוגן.

   הגב
 2. זיו

  תודה רבה על הסקירה
  מעניין ואינפורמטיבי כרגיל

  הגב
 3. אליטליה - דו״ח מצב - FlyingOut

  […] לפני שנה פרסמתי פוסט מקיף על מצבה הפיננסי הקשה של אליטל…. יומיים בלבד אחרי פרסום הפוסט הודיעה החברה על פשיטת רגל לאחר שתוכנית הבראה מקיפה שדרשה קיצוצים נרחבים נדחתה ע״י העובדים. מאז נמצאת החברה בהליך משפטי מורכב בעוד ממשלת איטליה מממנת את פעילותה באמצעות הלוואות גישור מקיפות עד שיימצא לחברה קונה. […]

  הגב

השאר תגובה