בתחילת השנה החברה הצרפתית הודיעה שהיא לא תגבה היטלדלק על טיסות בתוך אירופה. צעד יפה, כל הכבוד. אח״כ היא פרסמה תעריפים מוזלים במיוחד במחלקת התיירים כשכרטיסי הלוך/חזור מת״א למגוון יעדים באירופה החלו ממחיר של 150$ בלבד. זו לכאורה הייתה הדרך של החברה להילחם בחברות הלואוקוסט אבל כבר אז זה נראה לי כאילו החברה מאבדת את הצפון.

בהמשך השנה החלה החברה לפרסם תעריפים מוזלים לטיסות במחלקת העסקים, תחת מחלקת כרטוס Z, כשמחירי הכרטיסים ירדו עד 580$. התעריפים האלו עדיין קיימים, האמת.

בשבוע שעבר נוספו תעריפים מוזלים עוד יותר. מה, אייר פראנס כ״כ מתקשה למלא את המושבים במחלקת העסקים שלה בטיסות פניםאירופיות? לכאן הגענו?

כרטיסי הלוך/חזור החל מ-470$

לפני שאגיע ליעדים ולמחירים יש דבר אחד שחשוב לי לציין לגבי התעריפים החדשים:

הם מעט משונים. במקום להשתמש במחלקת כרטוס Z, שכיום עדיין נחשבת למחלקת הכרטוס המוזלת ביותר במחלקת העסקים, בתעריפים האלו משתמשת אייר פראנס במחלקות הכרטוס O ו-J. הראשונה לטיסות בין ת״א לפריס והשניה לטיסות ההמשך. זה משונה משום שמחלקת כרטוס O הייתה שמורה עד כה לכרטיסי בונוס בלבד וע״פ טבלאות הצבירה של כל מועדוני התעופה, כולל של מועדון FlyingBlue, היא לא מזכה בקרדיט כלשהו. אז או שאייר פראנס שינתה את מפת מחלקות הכרטוס שלה בלי לספר על זה לאף אחד, ומועדוני התעופה יצטרכו להתעדכן בהמשך, או שיש פה שגיאה כלשהי. חשוב להכיר את העניין הזה למקרה שיתעוררו בעיות בהמשך הדרך עם קרדיט מתאים לכרטיס.

AF Business Class Base Fare

אם תנסו להעלות את התעריפים האלו במטריקס או בגוגלפלייטס אתם כמעט תמיד תקבלו את טיסות הלילה של אייר פראנס (ממריאות לקראת חצות מפריס וקצת אחרי חצות מת״א). זה עלול להרתיע רבים משום שאלו טיסות לא נוחות במיוחדקל וחומר בהתחשב במוצר שמציעה החברה במחלקת העסקים שלה בטיסות קצרות (מושבים של מחלקת התיירים, הלכה למעשה). אבל אל תרימו ידיים.

התעריפים המוזלים תקפים בפועל לכל הטיסות של אייר פראנס בהינתן שיש זמינות במחלקות הכרטוס המתאימות. אז אתם באמת יכולים לבחור איזו טיסה שתרצו, אבל בחלק מהמקרים זה יכריח אתכם לעשות קונקשיין לאורך הלילה בפריס. בעיניי זו אפשרות עדיפה לפחות בכיוון הלוך.

הנה דוגמה:

AF Business Class Fare TLV-HEL 2

לאן תוכלו לטוס עם התעריפים האלו?

הכרטיס המעניין ביותר שמצאתי הוא להלסינקי ואנטה (HEL). הוא מעניין גם בזכות מרחק הטיסה, גם בזכות המחיר הנמוך וגם בזכות העובדה שניתן להמשיך מפריס בטיסות של פינאייר (שהיא חברה שאני אוהב במיוחד). שימו לב שחלק מהטיסות מופעלות ע״י חברה-בת של פינאייר וייתכן שיהיה בעייתי לקרדט את הטיסות האלו לחלק ממועדוני התעופה. הטיסות האלו גם מופעלות ע״י מטוסי אמבראייר E90 שמציעים מוצר נחות משמעותית במחלקת העסקים לעומת מטוסי האיירבאס A320 ו-A321 של פינאייר עצמה (בדוגמה לעיל).

תעריף מעניין אחר הוא למוסקבה שרמטייבו (SVO). המחיר אומנם מעט גבוה יותר, החל מ-520$, אבל אפשר לטוס מפריס למוסקבה במחלקת העסקים של אירופלוט שאמורה להיות טובה למדי. העובדה הזו לא תמנע מכם לצבור קרדיט במועדונים השונים בברית סקיי, משום שגם אייר פראנס וגם אירופלוט שותפות בברית, אבל מטיסות הקודשייר האלו לא תוכלו לצבור קרדיט במועדון MileagePlan (אלסקה).

AF Business Class Fare TLV-SVO

מגוון יעדים במחירים נמוכים: הלסינקי (470$), וורשה (470$), וונציה (500$), פראג (500$), שטוקהולם (500$), קופנהגן (500$), אוסלו (500$), מוסקבה (520$) וקייב (520$).

ייתכן שישנם יעדים נוספים במחירים דומים אבל אני לא מצאתי בחיפוש שלי.

כמה מתנאי הכרטיס העיקריים:

 • ניתן לשנות את הכרטיס תמורת עמלה של 70$.
 • ניתן לבטל את הכרטיס תמורת עמלה של 100$.
 • ניתן לכפות עצירה בפריס ללא עמלה (אם כי יהיו שינויים במסים).
 • סוכני נסיעות יכולים לשמור הזמנה מבלי לכרטס לתקופה ארוכה.
 • נראה שכל הטיסות חייבות להיות בקוד AF.

איך לחפש ואיך להזמין?

הדרך הנוחה ביותר לחפש את התעריפים המוזלים היא באמצעות המטריקס. לא צריך להזמין את מחלקות הכרטוס המסוימות אלא פשוט לבחור במחלקת העסקים. כדאי להימנע מפקודות מינימום/מקסימום לאורך השהייה ולהעדיף חיפוש רביעדים (Multi-City) במידה ומעוניינים לכפות עצירה בפריס או במידה ומעוניינים לבחור בטיסות מסוימות במהלך היום. בחיפוש רחב יעלו בדר״כ כרטיסים עם יציאה בטיסת הלילה בלבד.

התעריפים האלו עולים בקלות גם בגוגלפלייטס.

הזמינות, כפי שציינתי קודם, גבוהה למדי גם בחודשים מבוקשים.

AF Business Class Fare TLV-HEL Availability

לאחר שמצאתם את הכרטיס המתאים תוכלו להזמין אותו ישירות באתר החברה (במחיר כפי שהוא מופיע בתוצאות החיפוש בשני המנועים לעיל) או דרך אתרי הזמנות מובילים כמו אקספדיה.

אפשר לעבור דרך אתר הקאשבק TCB לאתר האמריקני של אייר פראנס ולבצע את הרכישה שם. המחיר אמור להיות זהה למחיר באתר הישראלי. אתר הקאשבק מבטיח החזר של 2% על רכישות באתר האמריקני של אייר פראנס וכרגע אני לא רואה מגבלות מיוחדות (כמו: רק ליציאות מארה״ב). שווה לנסות.

פוטנציאלית מחיר הכרטיס, לאחר ההחזר, יכול להגיע עד 458$.

TCB Air France US Site

לסיכום

תעריפים מוזלים כ״כ במחלקת עסקים, ובפרט בתאריכים של עונת הקיץ, זה דבר נדיר שכמעט לא היה כדוגמתו בשנים האחרונות. בטח שלא למגוון של יעדים במקביל.

האפשרות לעצור בפריס באחד הכיוונים, או בשניהם, מעלה את הערך של התעריפים האלו אפילו יותר משום שאז ניתן להשלים ביקור בשתי ערים מרכזיות בנסיעה אחת ובמחיר מצוין.

פלוס, הכרטיסים האלו הם במחלקת העסקים כך שכנראה יאפשרו קרדיט נדיב מאוד במועדוני התעופה השונים. לפחות אחרי שאלו יעדכנו את טבלאות הצבירה שלהם כדי לכלול את מחלקת הכרטוס O. בתהליך הזמנת הכרטיס באתר אייר פראנס ניתן לראות שמובטחת צבירת מיילים נדיבה לכרטיסים אלו.

18 תגובות

 1. דודו פרץ

  היי ליאור,
  פוסט מעניין, המחירים באייר פראנס הזויים בשנה האחרונה.

  לגבי TCB, מניסיון זה עובד, גם אם התעריף מעט שונה, ניתן לשנות את האזור באייר פראנס לאתר הישראלי ולצבור קאשבק.

  הגב
 2. מאיר

  ניסיתי אחד בשביל הספורט בגוגל פלייטס. כשמועברים בפועל לאתר של AF הם אומרים שהמחיר השתנה (עדיין סביר אבל 600+)

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זה מקרי, כי לפעמים אין תאימות מלאה בין הזמינות בגוגל-פלייטס לזמינות בזמן אמת באתר החברה. אבל קיימים כרטיסים במחיר של 470$.

   הגב
 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היי ליאור, איך אפשר "לכפות" עצירה בפריז? האם חייבים להזמין דרך סוכן נסיעות? כי כשאני מזמין באתרי חברות התעופה/ אקספדיה וכו זה כאילו מחלק לי את זה לשני כרטיסים שונים.
  תודה
  אלעד

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אפשר להרכיב כרטיס כזה לבד. נסה להשתמש במטריקס ולהפריד בין הטיסות כפי שנראה באחת הדוגמאות שכללתי בפוסט. בחר את הטיסה מת״א לפריס בתאריך אחד ואת טיסת ההמשך להלסינקי, למשל, בתאריך אחר לגמרי. זה לא אמור להפריד את הטיסות לשני כרטיסים שונים.

   אתה יכול גם לעשות את זה באמצעות סוכן נסיעות.

   הגב
 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  וגם – אז אין מיילים ל כרטיטים במחלקת כרטוס O (שזה רוב הדרך)?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא ברור עדיין.

   באתר של אייר פראנס כתוב כמה מיילים תקבל מהכרטיס – ושם מוצג מספר המיילים הנכון למחלקת העסקים. ייתכן שאייר פראנס החילה לאחרונה שינוי במחלקות הכרטוס שלה וכעת מחלקת כרטוס O היא מחלקת כרטוס מוזלת במחלקת העסקים.

   אבל מועדוני תעופה זרים עוד לא החילו שינוי דומה. אולי יחילו בהמשך הדרך.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    בהחלט אטרקטיבי – באתר אייר פרנס טיסה למוסקבה מזכה ב-7880 מיילים FB לכיוון…

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היי
  רק לעדכן לאחר הזמנה שביצעתי – ההזמנה היא אכן במחלקה O, הכרטיס כורטס במחלקה Z, בפועל בטיסה (העתידית) אקבל מיילים לפי 250% מהמרחק- כפי שמצויין בהזמנה.
  מקווה שעזרתי

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על העדכון.

   אשמח מאוד אם תוכל לשלוח לי במייל מידע נוסף ו/או מילום מסך (חלקי). אני רוצה להבין בדיוק איך ולמה הטיסות מכורטסות במחלקת כרטוס Z. יש כל הגיון שזה המצב, כי מחלקת כרטוס Z היא אכן המוזלת במחלקת העסקים, אבל קוד התעריף מגדיר במפורש את מחלקות הכרטוס O ו-J. המייל שלי: lior@flying-out.com

   הגב
 6. אלעד

  אז חזרתי מטיסה להלסינקי דרך כרטיס כזה של אייר פראנס והחלטתי לשתף את החוויה – יתרונות וחסרונות.
  הייתי צריך להגיע לכנס והחלטתי לנסות ולצבור מיילים בדרך (והרבה)
  המחיר היה מעט גבוהה יותר, כי הזמנתי מאוחר.

  יתרונות- אייר פראנס אחרי שנים שלא טסתי איתם בהחלט עברה מיתוג מחדש וחברה מצויינת. אמנם מחלקת עסקים תוך אירופאית סטנדרטית (אפילו מעט צפופה מהנורמה) אך צוות מצויין בהלוך וחזור, ארוחות טובות, לאונג׳ סביר בפריז. כפי שציינתי הרבה מיילים (כ16 אלף מיילים לכרטיס).

  חסרונות- העדפתי כפי שציינת טיסות פינאייר בין פריז להלסינקי – לדעתי אין הצדקה לכך. אני בטוח שמדובר בחברה טובה בטיסות ארוכות אבל לא במקרה הזה. טיסות אייר פראנס לפריז נוחתות וממריאות מטרמינל 2e וטיסות פינאייר מטרמינל 2d. זה מצריך מעבר יחסית ארוך וביצוע למעשה צ'ק אין חדש עם בטחון חוזר והכל (פרט לקבלת בורדינג). היות והמוצר (מושב, אוכל, שירות) דומה לאייר פראנס הייתי מוותר להבא על הסרבול. בגלל התורים לקח כמעט שעה לעבור בין הטיסות, כאשר אני עם מטען יד בלבד. מה גם שבהלסינקי בגלל שאתה על כרטיס אייר פראנס, אין כניסה ללאונג הטוב של פינאייר, והגישה רק ללאונג sky team שהוא סביר ולא יותר.

  עוד דבר- הטיסה מהארץ היתה ב1 בלילה. היה עיכוב בטיסה מפריז (לדברי החברה בגלל ערפל בנתבג) והמראנו בסוף ב5:30. פרט ללילה מעצבן בלאונג דן המגעיל (חבל שאין מלון בנתבג) זה קצת ריסקי לקחת טיסה כזו כי כל עיכוב קל יגרום לעיכוב מתחייב של כמה שעות בגלל עוצר הלילה.

  סתם חשבתי לשתף, אם זה יעזור לאחרים!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   המון תודה על השיתוף! שתי הערות למה שכתבת:

   (1) בדוק אם אתה זכאי לפיצוי כספי לאור האיחור בהמראה בטיסת ההלוך. ייתכן בהחלט שכן – בפרט אם נחתת באיחור של למעלה משלוש שעות ביעד.

   (2) המלצתי לבחור בטיסות של פינאייר בין פריס להלסינקי למען צבירת מיילים מואצת במועדון של אלסקה, זה הכל. למי שממילא מקרדט טיסות למועדון אחר, ובפרט למועדון של אייר פראנס עצמה, כנראה עדיף לבחור רק בטיסות של אייר פראנס.

   הגב
   • אלעד

    אצל מי ניתן לבדוק? האיחור בטיסה היה 4 שעות

   • Lior @ FlyingOut

    ראה את החוק הישראלי (חוק שירותי תעופה) ואת החוק האירופי (EU261/2004). ככלל איחור של מעל שלוש שעות בנחיתה, שלא נגרם מסיבות של כוח עליון, אמור לזכות אותך בפיצוי. יש הרבה מידע בגוגל ויש חברות מסחריות שמתעסקות בתחום הזה ותוכל להיעזר בהן כדי לבדוק את זכאותך ו/או לנהל את בקשת הפיצוי (תמורת עמלה, כמובן).

    אתה יכול להתחיל מלכתוב לאייר פראנס ולבקש שיבדקו את זכאותך לפיצוי. הם חייבים ע״פ חוק לעשות את זה.

 7. אלעד

  הכוונה לכל טיסה היוצאת מהארץ ב1 בלילה (פרט לאל על)

  הגב

השאר תגובה