שלישי של שאלות

הבלוג הוא לא רק לוח לפוסטים שלי אלא גם במה לדיוןלשאלותלרעיונות וכיוצ״ב. ממשיכים את המסורת: הפוסט של יום שלישי, בכל שבוע, מוקדש לשאלות שלכם! הגיבו לפוסט הזה עם כל שאלה שיש לכם ואנסה לענות עליה כמיטב יכולתי.

United First Class Lounge SFO

עדכון קצר: בזכות אחד מהקוראים הקבועים של הבלוג הצלחתי לשנות את הגדרות התצוגה וכעת יהיה נוח יותר לקרוא את הבלוג, ואת התגובות לפוסטים, במכשירים ניידים. תודה ניצן!


לפני חודשיים פרסמתי פוסט בלי נושא שבו הזמנתי אתכם לשאול אותי כל שאלה שעולה לכם לראש בנושאי טיסות, מלונות, מועדוני לקוחות וכו׳. לפוסט ההוא יש כיום 125 תגובות. לפוסט של השבוע שעבר, במתכונת דומה, יש כרגע 37 תגובות. מבחינתי זו הצלחה!

השאלה האהובה עלי מהפוסט הקודם נשאלה ע״י ישראל, קורא קבוע של הבלוג, שתהה מדוע ישנם מטוסים (של סוויס בין השאר) הצבועים בצבעי ברית סטאר על אף שלברית אין צי מטוסים משלה. הנה התשובה שעניתי:

כל חברת תעופה בברית סטאר, וכך גם בבריתות אחרות, צובעת אחוז מסוים ממטוסיה עם הלוגו של הברית. זה חלק מהמיתוג של הברית וחלק מ׳הוכחת השייכות׳ של החברה. אני לא יודע מהם בדיוק התנאים על פיהם פועלות החברות בברית בעניין הזה. במקרה שתיארת – המטוס הוא מטוס של סוויס לכל דבר ועניין ופשוט כתוב עליו, מבחוץ, את השם של הברית.

ועכשיו תורכם…

שאלות קצרות או ארוכות, שאלות סתמיות או מורכבות, ובעצם כל שאלה שעולה לכם לראש בנושאי הבלוג!

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

57 מחשבות על “שלישי של שאלות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מצד אחד אלעל יקרה לרוב בעשרות אחוזים במחלקת עסקים מול התחרות לארהב ואסיה ( שמציעות מוצר יותר טוב לדעתי) ומצד שני הטיסות שלה כמעט תמיד מלאות במחלקות היוקרה. איך זה קורה לדעתך?

  1. לאלעל יש קהל שבוי בהיקף משמעותי מאוד. יותר מלכל חברת תעופה אחרת. הנה כמה דוגמאות:

   (1) נוסעים עסקיים שנאלצים לטוס עם אלעל משום שלארגון שלהם יש הסכם עסקי כדאי עם החברה.
   (2) אנשי כוחות הביטחון, בשירות פעיל או מילואים, שמנועים מלטוס מעל מדינות רבות ובמקרים רבים נאלצים לבחור באלעל.
   (3) שומרי כשרות שמעדיפים לטוס עם חברה שהם יודעים בוודאות שכל האוכל שמוגש בה הוא כשר למהדרין.
   (4) כל מי שמעוניין לטוס ליעד אחד ולחזור מאחר ומעדיף טיסות ישירות.
   (5) ישראלים שחרדים מטיסות, או לפחות לא מנוסים בטיסות, ומרגישים בנוח יותר לטוס עם חברה כחול-לבן.
   (6) עובדי אלעל בהווה ובעבר, בני משפחותיהם וקרוביהם שזוכים להטבות רבות, שדרוגים וכרטיסים בחינם באלעל.

   ישנם קהלים נוספים שטסים עם אלעל כמעט בלעדית. מצרפית מדובר באחוז לא מבוטל מאוכלוסיית ישראל – פשוט כך – ולכן מטוסי אלעל נשארים בתפוסה גבוהה. גם כשהיו חכירות רטובות, גם כשטייסים לא התייצבו לטיסות וגרמו לביטולים ואיחורים רבים, גם כשהמטוסים מתפרקים, גם כשהחברה מרעה את תנאיה על ימין ועל שמאל, גם כששירות הלקוחות לא טוב כמו שצריך להיות… אלעל מצליחה למלא מטוסים ותמשיך למלא מטוסים.

 2. מאיר

  שאלה לגבי הזמנה דרך סוכן ישראלי:
  הזכרת כמה פעמים שאתה מזמין לפעמים דרך סוכן ישראלי כי זה מאפשר ביטול תוך 14 יום.
  איך זה עובד? מזמינים כל טיסה לחו"ל ואפשר לבטל? יש קנס כלשהו? אותיות קטנות? האם זה כל סוכן ישראלי? איך מתבצע הביטול אם רוצים והאם הסוכנים לא עושים בעיות?

  1. ניתן לבטל כל עסקה בישראל, לרבות ברכישת כרטיסי טיסה או שירותי נסיעות אחרים, בתוך 14 ימים קלנדריים מיום העסקה. זאת בתנאי שמועד קיום העסקה – כלומר, מועד הטיסה במידה ורוכשים כרטיס טיסה – אינו במסגרת שבעה ימי עסקים (!) מיום הביטול. או, במילים אחרות: לא ניתן לבטל כרטיס טיסה ברגע האחרון. עלות הביטול היא 100 ש״ח או 5% מערך העסקה לפי הנמוך מביניהם. החוק חל על כל סוכן שמקום מושבו בישראל וכל ספק ישראלי לרבות כל חברת תעופה שיש לה סניף בישראל (בהנחה שממנו רוכשים את הכרטיס).

   כדי לבטל עסקה יש לפנות אל הסוכן/החברה בכל דרך מתועדת: פקס, מייל, טלפון, טופס מקוון וכו׳. לחלק מהסוכנים/חברות יש הליך מסודר לטובת ביטולים אבל בעקרון החוק מחייב אותם לקבל בקשות ביטול גם בדרכים אחרות. מועד הבקשה הוא שקובע גם אם טיפלו בבקשה בשלב מאוחר יותר. חשוב לציין בבקשה שמעוניינים לבטל את העסקה ע״פ חוק הגנת הצרכן (כי למוצרים/שירותים שונים יש אפשרויות ביטול משל עצמם והסוכן/החברה עלולים להסיק שבזה מעוניין הלקוח ולחייב אותו בדמי ביטול גבוהים משמעותית).

   למידע נוסף ראה כאן:
   http://www.consumers.org.il/category/cancelling-vacation

   1. מאיר

    אז עוד בנושא הזה:
    ניסית וזה עובד בפועל או שהסוכנים עושים בעיות?
    וסתם לידע כללי – איך זה עובד מהצד שלהם? נניח הם מזמינים מחברת תעופה זרה כרטיס שאינו ניתן לביטול, והלקוח הישראלי מבטל במסגרת החוק – הם סופגים את עלות הכרטיס?

    1. יצא לי לבטל ע״פ החוק כרטיסים שנרכשו דרך סוכנים וחברות תעופה בישראל. זה תמיד היה פשוט למדי – למעט מקרה אחד עליו כתבתי בבלוג (גם אז הכרטיס בוטל בהצלחה אבל זה היה פחות חלק).

     כן, הסוכנים סופגים את עלות הביטול במקרים רבים. לרוב מדובר בעמלת ביטול של חברת התעופה ולא באובדן מלא של עלות הכרטיס. אולי לסוכנויות הגדולות יש גם הסכמים מיוחדים עם חברות התעופה בעניין זה.

     1. שמוליק

      האם ניתן אם כך להזמין גם דרך אתר חברת התעופה ישירות? למשל אם אזמין מאתר יונייטד, שיש לה משרד בישראל, האם אוכל לבטל במשך שבועיים? ואם כן אז איך עושים את זה בעצם?

     2. ארז

      נקודה להבהרה-
      למיטב ידיעתי חוק הגנת הצרכן בתחום הזה פועל על עסקאות מכר למרחוק בלבד, כמו עסקאות אינטרנט, או עסקאות עם מוקדי מכירה טלפוניים (איסתא, אל על), אבל לא על סוכנויות מסיעות פרטיות שגם אם מתקשרים אליהן לטובת ביצוע ההזמנה, הרכישה בפועל היא בעצם רכישה "פרונטלית" מהסוכן.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בנוגע לכרטיסי בונוס של בריטיש איירווייס באירופה.
  אני רוצה לרכוש כרטיס בונוס מלונדון לפריז וראיתי שבריטיש מציעה מספר סוגים של כרטיסים במחלקת תיירים שאחד מהם לא כולל מזוודה. האם כרטיס זה יכלול מזוודה? אותו הדבר גם לגבי הכרטיסים החדשים של אלעל… תודה!

  1. כרטיסי בונוס של בריטיש, גם לטיסות קצרות בתוך אירופה, כוללים מזוודה אחת ללא תשלום. תעריפי הבייסיק (HBO) הם היוצאים מן הכלל אבל הם לא נוגעים לכרטיסי בונוס.

   אלעל טרם פרסמה מידע מסודר בעניין כרטיסי בונוס במתכונת החדשה – או לפחות לא מידע שאני ראיתי – אבל אני מניח שהתוצאה תהיה דומה.

    1. תודה על הקישור. אפרט על התנאים החדשים לכרטיסי בונוס בפוסט נפרד.

     גם אני לא יודע מה זה ״בחירת מושב מורחבת״. אולי מדובר בשורות קידמיות שאינן השורה הראשונה ושורות יציאת חירום שבהן לא ניתן להשעין את המושב אחורנית (כלומר, השורה הקידמית מבין שתי שורות של יציאת החירום). אבל זה ניחוש מושכל. לא מבין למה אלעל הייתה צריכה לחלק את המושבים במחלקת התיירים לארבע קבוצות (רגיל, מורחב, מועדף ופלוס).

     1. ארז

      יש טיסות (אולי כולן, אני לא בטוח) שבהן אל על מאפשרת בחירת מושב מראש גם בלי לגבות 10$ מחברי מועדון ללא מעמד, אבל תשלום של 10$ פותח איזורים נוספים (קדמיים יותר) להושבה – שעדיין אינה הושבה במושבים מועדפים / תיירים פלוס.

 4. באיזה ביטוח נסיעות מומלץ להצטייד בנסיעה לחו"ל?
  האם ניתן לסמוך על הביטוח החינמי של חברות האשראי, או שמא עדיף להשקיע בביטוח בתשלום ואולי אף להרחיק לכת ולרכוש ביטוח של 'פספורטכארד'?
  ומנסיונך, האם כדאי להוסיף משלימים כמו 'ביטוח חילוץ ואיתור' או 'ביטוח לפטופ וסלולארי'?

  1. זו שאלה מורכבת. אתייחס בנפרד לסוגיות שונות שהעלית.

   (א) אני לא מתמיד עם חברת ביטוח אחת. בנסיעות ארוכות אני משתמש ב-Wobi בדר״כ כדי להשוות את ההצעות ובוחר בזאת שנראית הטובה ביותר – ולא בהכרח הזולה ביותר. חשוב לשים לב היטב לכיסוי הביטוחי. אם נוסעים למדינות בהן הטיפול הרפואי יקר, כמו ארה״ב, אז חשוב מאוד לשים לב למגבלת ההוצאה היומית לאשפוז וכו׳. כדאי לבחור בפוליסה שלא מגבילה את ההוצאה היומית ופשוט מגדירה תקרת כיסוי כללית.

   (ב) בשנה האחרונה חלו שינויים משמעותיים בכל התחום של ביטוח נסיעות לחו״ל דרך חברות האשראי. המגבלה העיקרית שנוצרה היא שהביטוח החינמי בכל הכרטיסים מוגבל כעת לחמישה ימים בלבד וכל יום נוסף הוא בתשלום (שיכול להיות גבוה למדי). כלומר, בנסיעות ארוכות משתלם לרוב לוותר על הביטוח שמציעה חברת האשראי – טוב ככל שיהיה – ולעשות ביטוח עצמאי. כמה טובות הפוליסות שמציעות חברות הביטוח ללקוחות חברות האשראי? מאוד תלוי בכרטיס. כרטיסים ׳רגילים׳ מציעים כיסוי ביטוחי מוגבל מאוד ובמקרים רבים לא מספק. כרטיסי פרימיום, מהסוג היקר, מציעים בדר״כ כיסוי ביטוחי נדיב שלדעתי אין צורך לשדרג אותו בנסיעות סטנדרטיות.

   (ג) אני שומע ביקורות חיוביות מאוד על פספורטכארד. מעולם לא הייתי לקוח של החברה אבל אני בהחלט שוקל להיות.

   (ד) לא תמיד כדאי להוסיף ׳כיסויים משלימים׳ לפוליסה. אם אתה נוסע לטייל בהרים, לעשות ספורט אתגרי וכדומה – אז וודאי שכדאי להוסיף את הכיסוי המתאים לרבות ׳איתור וחילוץ׳. מה שלא נכון אם אתה נוסע לסופ״ש בלונדון. כל פוליסה מכסה מקרים של גניבות וכו׳ – השאלה מהי מידת ההשתפות העצמית ומה גובה הכיסוי. אם אתה נוסע עם מוצרים יקרים מאוד וחושש לגורלם – שווה לשקול הרחבת הפוליסה בהתאם. אני בדר״כ לא טורח עם התוספות האלו.

   1. נטע

    בעקבות מקרים שקרו לי ובעקבות הטיסות עם ליאור, אוסיף גם את דעתי בנושא.
    אני מבטחת עם פספורטקארד כל נסיעה ב3.5 השנים האחרונות.
    אני מאמינה שגם ביטוח נסיעות, כמו ביטוח בריאות מורחב בארץ, הוא עניין של אמונה ונכונות לקחת סיכון.
    יחד עם זאת אני ממליצה בחום, מספיק שקורה לך או למישהו שאתה מכיר ארוע לא צפוי בחו"ל כדי להבין כמה זה יכול להיות משמעותי.

    המחיר הגבוה יותר שווה לי את השקט הנפשי והידיעה שבמידה ואצטרך, אני מרחק טלפון אחד מטעינת הכרטיס שברשותי בלי החשש או מחשבה על התחשבנות עם חברת הביטוח בשלב מאוחר יותר.

    בנוסף, לפני מספר חודשים, לאחר שיחה עם סוכנת של פספורטקארד עשיתי ביטוח נסיעות שנתי.
    אמנם אצלי גם ביטוח סטנדרטי עולה יותר מהאדם הממוצע עקב תוספת סיכון, עדיין, אם אבלה בחו"ל מעל 36 ימים בשנה הקרובה (וזה בהחלט התכנון) הביטוח השנתי יוצא משתלם יותר.
    יתרון נוסף של הפוליסה השנתית שהיא כוללת יותר תוספות מפוליסה רגילה.

   2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כנוסע שנוסע לא מעט לחו"ל אני משתמש בפספורט כארד שנתי, שיוצא מאוד זול יחסית לביטוחים הרגילים, ללא כאב ראש המצריך לזכור להתקשר לפני כל נסיעה לחו"ל מפני שהביטוח הוא לכל השנה עד למספר ימים מסויים, וכן השירות שלהם מעולה.

  1. לא טסתי עדיין במחלקת העסקים פולאריס של יונייטד. טסתי במחלקה הראשונה של החברה בשנה שעברה כשהיא כבר מותגה כפולאריס.

   מבחינת המוצר הקשה אני חושב שמדובר במושבים נוחים מאוד. זו אולי לא מחלקת העסקים הטובה בעולם, או אפילו הטובה ביותר מבין החברות האמריקניות, אבל אין ספק שזו מחלקה נוחה ומתקדמת. השדרוג הוא במוצר הרך בצורת תפריטי אוכל משופרים, מזרנים, שמיכות, ערכות נוחות וכו׳. בכל מקרה מדובר בשדרוג עצום על המוצר שיונייטד מציעה במטוסים אחרים (כמו ב-788, לדוגמה). האם המוצר הזה טוב יותר מהמוצר של אלעל ב-789? שאלה קשה. הייתי אומר שאלו מוצרים דומים מאוד.

   1. עומרי

    היי, מצטער שחוטף את התשובה. אבל יכול להיות שאני יכול לענות.
    טסתי בפולאריס 777 מתל אביב בדצמבר, ואלו ההתרשמויות שלי.

    במוצר הקשה מדובר בשדרוג של כמה רמות מעל המוצר הקודם. מושב ה true window שישבתי בו, פרטי מאוד, מרווח מאוד, ומעוצב למדי. ואני חושב שההפתעה הבאמת מעניינת היא השרותים בצד השמאלי של הקבינה, שגדולים באופן מפתיע.

    אבל כל זה נכון רק אם משווים את המוצר הקשה למוצר הקודם של יונייטד. ביחס לקונפיגורציות staggered אחרות (למשל ANA וקוונטס) הוא קצת צפוף. עם שולחן צד קטנטן (ומעצבן כי הכל מחליק ממנו) , וכמעט בלי מקום אחסון.

    מבחינת מוצר רך, אני בדעה קצת יותר מעורבת –
    מבחינת תפריט, לפחות בטיסות מתל-אביב, התפריט הוא תפריט מותאם לישראל ובכנות רחוק מלהיות מדהים.
    מבחינת שמיכות וכריות. אני מסכים, הן מצויינות, יותר טובות למשל מטיסות של ANA ולופטנזה שעשיתי בשנה האחרונה. אבל – הן זמינות גם במחלקת פולאריס הישנה.
    מבחינת ערכת נוחות. בטיסה האחרונה שעשיתי קיבלנו ערכת נוחות מעוצבות בסימן הפרידה מ 747. מעוצבת להפליא, אבל לא נוחות לכלום חוץ מזה. (ולכן נשארה במטוס בסוף הטיסה).
    ושירות… תכלס קיבלתי שירות הרבה יותר טוב מהדיילות דוברות העברית במחלקת תיירים בטיסה חזור. 😦

 5. yosi

  ליאור,

  לא בקיא כל כך בהיסטוריה של אל-על אבל יש משהו שתמיד רציתי לדעת.
  מדוע אין Airbus בצי של החברה?
  מי החליט על כך, והאם מדובר בשיקולים עסקיים בלבד?
  האם לדעתך זה ישתנה בעתיד?

  1. לא מדובר בעניין עסקי אלא בעניין פוליטי. אחת התוצאות של ׳הברית׳ בין ישראל לארה״ב היא שאלעל תרכוש רק מטוסים אמריקנים. או, במילים אחרות: רק מטוסים של בואינג. תמיד זה היה ככה וכנראה תמיד זה יהיה ככה. אלעל גם מקבלת מבואינג מחיר טוב על המטוסים.

   פורמלית אלעל מבקשת הצעות מחיר גם מאיירבאס. כביכול זו חלופה – אבל רק כביכול. איירבאס יודעת שאין לה שום סיכוי לזכות בחוזה עם אלעל ואני לא חושב שהיא אפילו מנסה (מה גם שמדובר בחברה עם צי קטן למדי). קראתי הסברים מלומדים לפיהם המטוסים של איירבאס דווקא מתאימים יותר לאלעל אבל, כאמור, כנראה שלא נראה את המטוסים האלו בצי של החברה.

   חשוב לציין שיש יתרון לאחידות בצי. אין ספק שלאגף התחזוקה של אלעל קל יותר להתמודד עם מטוסים של יצרנית אחת בלבד מאשר של מספר יצרניות.

   1. לא מסכים למה שכתוב, אל על היא חברה פרטית. זאת ועוד לבעלי המניות העיקריים שלה חברה להחכרת אווירונים והם רוכשים בהחלט מטוסי איירבאס. בסופו של דבר השאלה היא של כדאיות. כנראה לאל על מערך תחזוקה נוח לבואינג והיא נחשבת לקוח אסטרטגי ומקבלת מחירים נוחים וכו… נזכיר רק שלאחרונה אל על היתה אמורה לרכוש את ישראייר ואז היתה מפעילה אווירוני איירבאס… זאת ועוד, הטענה שהמחוייבות לאמריקנים משפיעה על רכש אולי היתה תקפה לתקופה של לפני ההפרטה וארקיע וישראייר (כאמור) הם עדות חזקה לכך בתור לקוחות איירבאס ואמבראר. את השאלה שנשאלה על אל על אפשר באותה מידה לשאול על וויז (מפעילה רק איירבאס) ועל ראיין אייר (רק 738 של בואינג) ולהערכתי כמו שציינתי הסיבה דומה…

    1. הייתי רוצה להאמין שאתה צודק לגמרי. כפי שציינתי בתשובה הקודמת שלי – זה בהחלט יתרון עבור אלעל שכל מטוסי הצי שלה הם מאותה יצרנית, אבל, אני לא מאמין שזו הסיבה.

     אם אלעל הייתה רוכשת את ישראייר להערכתי היא הייתה מעבירה את המטוסים שלה לכנפיים, החברה-האם, לטובת החכרה לחברות זרות.

 6. הדר

  היי,
  נתקלתי בבלוג שלך היום, בחיפוש אחר הבנה על מושג ״הכרטיס הפתוח״ ואני רוצה להגיד שנראה שהבלוג מלא בידע מעניין, רלוונטי ושימושי, ואני רואה את עצמי חוזרת אליו עוד הרבה (לאחר רבע שעה שיטוט בו)
  ולשאלה: אחי משתחרר מהצבא אחרי כמעט עשור שירות, וחשבתי כמתנה לקנות לו כרטיס חופשי למתי שירצה, למשך כמה זמן שירצה ולאן שירצה, מה שחשבתי שהוא כרטיס פתוח בעצם. נראה מחיפוש כללי שבשביל לרכוש כרטיס פתוח אני צריכה כיוון כלשהו, אבל מן הסתם אין לי. האם קיימת אפשרות כזו של קניית כרטיס ללא יעד וללא זמן (כמובן עם התחייבות לתת תשלום בהתאם לבחירות העתידיות) או שאני מקדימה את זמני בהגזמה?
  תודה 🙂

  1. ברוכה הבאה לבלוג! מקווה שאכן תמצאי את המידע בו מעניין ותחזרי לקרוא פוסטים חדשים (וישנים). את מוזמנת להירשם לעיתון המקוון השבועי של הבלוג וכך לקבל עדכון, אחת לשבוע, על כל הפוסטים.

   לשאלתך,

   כרטיס כמו שתיארת – ללא יעד מוגדר וללא תאריך יציאה מוגדר – אינו קיים. זה קצת כמו להיכנס למסעדה ולבקש לקנות שובר ׳לארוחה כלשהי מתישהו׳. סוכן נסיעות יישמח למכור לך כרטיס בגמישות גבוהה מאוד שייאפשר שינויים מסוימים בחינם (וזה מה שנקרא בעצם ׳כרטיס פתוח׳) אבל בכל זאת תצטרכי להגדיר לו יעד ותאריך יציאה. תעריפים גמישים כאלו בדר״כ תקפים אזורית, ולא פרטנית ליעד אחד, כך שניתן יהיה לשנות את היעד בתוך האזור בו הוא נמצא (לדוגמה: להחליף את הונג-קונג עם בנגקוק או את ניו-יורק אם מיאמי).

   אפשרות אחרת לגמרי היא לרכוש כרטיס מסביב לעולם (RTW). כרטיס כזה נהנה גם כן מגמישות גבוהה מאוד אבל גם הוא מתומחר ע״פ היעדים בהם רוצים לבקר וכו׳. כלומר, את תוכלי לעשות את עבודת ההכנה מול הסוכן ולקבל תמחור משוער (אלפי דולרים – זה לא כרטיס זול) ואז הסוכן יוכל לשבת במועד מאוחר יותר עם אחיך ולהרכיב עבורו את המסלול. כמובן שכרטיס כזה ניתן לשנות לאורך הדרך.

 7. אריה

  ליאור היקר.
  ראשית, הרשה לי שוב לומר תודה גדולה על הבלוג המקסים (אני נהנה כל שבוע מחדש – שובו ושוב).

  בדף "תנאיי כרטיסי הבונוס" באתר אלעל (לינק בסוף התגובה) מופיע התנאי הבא: "כרטיס הבונוס מאפשר עצירה אחת (הלוך או חזור) לכרטיס הלוך ושוב ללא תשלום".
  לכאורה ברור שאין הכוונה לעצירה רגילה בכיוון (למשל: כרטיס בונוס לניו יורק, מאפשר עצירה בפריז, ואז המשך לניו יורק – שהרי אין לאל על קו בין פריז לניו יורק) ואם כן, למה הכוונה?
  שאלתי בחור נחמד במוקד של אלעל, והוא לא ידע. הוא בדק בספר הנחיות פנימי של החברה ולא מצא זכר לתנאי הזה. הראתי לו באתר, והוא אמר לי שסקרנתי אותו, ולכן הוא יעשה בירור עמוק ויחזור אלי.
  הוא כמובן לא חזר.
  (אגב, נזכרתי בכל הפעמים (רבים מספור) בה דיילת או דייל של אל על אמרו לי שעוד רגע הם חוזרים להביא לי כרית/שמיכה/מים, ומאז עד סוף הטיסה נעלמו עקבותיהם באופן מסתורי).
  האם אתה יודע אולי למה הכוונה בתנאיי הזה (אני מקווה שאין הכוונה שמותר לרדת מהמטוס פעם אחת בסיום הטיסה, ולא להשאר במטוס עד לטיסה הבאה שלו לישראל…)
  (https://www.elal.com/he/FrequentFlyer/UtilizingPoints/BonusTicket/Pages/Flight-Coupon-Terms-of-bonus-cards.aspx)

  1. שאלה מעניינת מאוד. התשובה היא כזאת:

   אלעל מאפשרת רכישת כרטיסי בונוס בטיסות של מספר חברות אחרות. בפרט קוונטס וסאות׳ אפריקן. כך, לדוגמה, ניתן לרכוש בנקודות טיסה של קוונטס מהונג-קונג לסידני. בשל כך ניתן, פורמלית, ליצור כרטיס בונוס ׳מורכב׳ עם טיסות מת״א ליעד רחוק שאלעל לא טסה אליו – והתנאי שמצאת מאפשר לנוסע בכרטיס בונוס כזה לעצור באחד משדות הקונקשיין בדרך. או לפחות כך צריך לפרש את התנאי.

   כך, לדוגמה, חבר מועדון יכול לרכוש כרטיס בונוס שכולל טיסות מת״א לסידני דרך הונג-קונג (טיסות אלעל וקוונטס) וע״פ התנאי לכלול עצירה (Stopover, מעל 24 שעות) בהונג-קונג באחד הכיוונים.

   1. אריה

    אוקיי, תודה – היה ברור שאתה תדע את התשובה…

    אבל האם יהיה מחיר טוב יותר (פחות נקודות) לכרטיס מ-TLV לסינדי שמורכב מכרטיס אל על להונג-קונג, ומשם לסידני בקוונטס, לעומת שני מימושים שונים לשני המקטעים הללו בנפרד. אם המחיר זהה, אין לתנאיי הזה משמעות מעשית (תמיד ניתן לקנות שני מקטעים). לכאורה לפי טבלאות המימוש באתר, אין יעד נפרד לסידני (לדוגמא) ויש צורך בתשלום נקודות לשני מימושים. אם יש מחיר טוב יותר, איפה מתפרסם המחירון של מימוש לטיסות אל על בשותפות עם חברות אחרות ?

    1. המחיר זהה אם תרכוש את הטיסות בכרטיס בונוס אחד או במספר כרטיסי בונוס נפרדים.

     אבל לתנאי הזה כן יש משמעות – אבל היא פשוט לא גדולה. המשמעות היא שניתן, כנראה רק באמצעות הזמנה במוקד של אלעל, לאחד את כל הטיסות בתוך כרטיס אחד ואז על כל הטיסות יחד חלים הכללים של כרטיס בונוס אחד. כך, לדוגמה, ביטול הנסיעה כולה במקרה כזה ידרוש עמלת ביטול אחת והליך אחד לעומת מספר עמלות ביטול ומספר הליכים אם הטיסות יהיו בכרטיסים נפרדים. כך גם לגבי הגנה על הנוסע במקרה של איחור/ביטול טיסה. כך גם לעניין שרשור כבודה. כך גם לעניין שינוי הכרטיס במקרה הצורך (שגם אז תידרש רק עמלת שינוי אחת).

 8. רובי

  הי ליאור,

  כיצד אתה מחפש תעריפים זולים ( לא בהכרח במחלקת שירות נמוכה ) כשיש לך טיסה עתידית ? האם יש בלוגים ספציפים שאתה קורא ומתעדכן בהם?

  תודה,
  רובי

  1. אני קורא בלוגים רבים בחו״ל באופן יומי אבל התעריפים הטובים ביותר לרוב מפורסמים בפורומים של האתרים FlyerTalk ו-InsideFlyer. למי שמוכן לנסיעות ספונטניות או סתם רוצה להתעדכן בתעריפים נמוכים ומעניינים שצצים להם אני ממליץ קודם כל על הפורומים האלו. לי אישית אין עניין בכל מיני EF לכרטיסים במחלקת התיירים לכל מיני יעדים איזוטריים בעולם.

   כשאני צריך לטוס מנקודה א׳ לנקודה ב׳ אני בדר״כ זוכר את התעריפים הרלוונטיים שראיתי ואח״כ לרוב מחפש באמצעות מנועי חיפוש כמו המטריקס, גוגל פלייטס וקיאק.

 9. זיו

  לקחתי חלק בקניה של העסקה שהייתה אתמול בלילה (טיסה לפאלמה דה מיורקה ב155$).
  היום בבוקר הודיעו לי שהעסקה מבוטלת.
  מה הסיכויים שזה יצא לפועל?
  מה דעתך על זה?

  1. אני לא יודע על איזו עסקה מדובר. אתה מוזמן לשלוח לי פרטים נוספים במייל.

   קורים מקרים בהם חברת תעופה או סוכנות נסיעות מציעות כרטיסים במחירים שגויים. מה שנקרא ״Erorr Fare״. לפעמים יש באפשורתן לבטל את הכרטיסים האלו ולפעמים לא. בעיניי ביטול כרטיסים שמחירם שגוי, בצורה ברורה, זה הוגן אבל רק בתוך זמן קצר. חברה שמבטלת כרטיסים שבוע לאחר רכישתם היא פשוט פושעת. חברה שמבטלת כרטיסים כ-12 שעות לאחר רכישתם ראוי להבין את עמדתה ולקבל את הפעולה המהירה שלה. באותה מידה הייתי רוצה שבכל העולם יהיה נהוג הכלל האמריקני לפיו לקוח יכול לבטל ללא קנס כל כרטיס טיסה בתוך 24 שעות מרגע שרכש אותו.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הי ליאור.
  ראיתי ידיעה על כך שוויז-אייר מפסיקה בקרוב את הקו בין תל אביב לפראג. ידוע לך משהו על זה?

  1. אכן, החברה תסגור את בסיס הפעילות שלה בשדה של פראג (PRG) באמצע חודש יוני הקרוב. קוים רבים מהשדה הזה, לרבות לת״א, ייסגרו. אלו כמובן חדשות מאכזבות.

   כבר זמן רב שוויז שוקלת לפתוח בסיס פעילות בנתב״ג ואם זה יקרה כנראה שנראה את חידוש בקו מת״א לפראג.

 11. אודי

  .
  קןדם כל..גם אני כבר שנים קורא נאמן של בלוגים רבים – ואיזה כייף לראות בלוג נהדר כזה בעברית. תודה, ליאור!

  ואני – לא שאלה – אלא שיתוף.

  מי שרוצה להנות מטיסה במחלקה ראשונה במטוס 787-9 של בריטיש. יש עכשין מבצע לא רע וניתן להזמין טיסה מלרנקה (או אתונה) דרך לונדון לסן חוזה קליפורניה (לא רחוק מסן פרנסיסקו). שדה נהדר ושניות לעבור בהגירה.

  ניתן להנות בדרך גם מאירוח בטרקלין קונקורד בהיתרו + טיפול ספא חינם ועוד מלא איויוס (או מילים באלסקה)!

  כל זאת במחיר של כ 2070 אירו.. הרבה יותר זול מעסקים באל על.

  ההגעה(positioning) ללרנקה מאוד זולה גם..

  ניתן למצוא בגוגל פלייטס + אתר בריטיש.

   1. אודי

    הי ליאור.

    טסתי לפני כ 6 חודשים.

    הזמנתי כרטיס עסקים של אמריקן (I) ומשום מה התכרטס בקטע חזור על מחלקה F ! (אפילו לו A). קוד אמריקן בביצוע בריטיש.
    כך שטסתי גם את הקטע דנוור – לומדון וגם לונדון ת"א במחלקה ראשונה!
    הייתה הפתעה. אחלה מחלקה – אבל ב777 וב 747 לא בליגה של הגדולים.. או שאיך שבלוגים אחרים קוראים למחלקה הראשונה של בריטיש – מחלקת העסקים הטובה בעולם (:

    הקונקורד מרשים – שמפנייה שמחיר בקבוק שלה כ 500$ ועוד..
    כ"כ גם זכיתי למסז נחמד לפםני הטיסה..

 12. איתן

  שלום ליאור,

  בהמשך לשאלות ולפוסטים שלך על אלעל, האם לנוסע מזדמן יש אלטרנטיבה? נוסע שמעדיף טיסות ישירות, שצובר נקודות בכרטיס פלייקארד.
  אם יש לדעתך תכנית אחרת, שמתאימה לישראלים, אשמח לשמוע.

  1. כמובן שאף חברת תעופה לא יכולה להתחרות עם אלעל בהצעת קישוריות נוחה לכ״כ הרבה יעדים בטיסות ישירות. התחרות היא מצד בריתות תעופה שמציעות, קולקטיבית כברית, טיסות ישירות למגוון של יעדים. בעיקר ברית סטאר שלה יש נוכחות משמעותית בנתב״ג. אז החלופה, אני מניח, היא לבחור במועדון תעופה מוביל בברית ולהתחיל לטוס עם הברית. המחיר יהיה שלחלק מהיעדים תידרש לקונקשיין.

 13. noamfiruz

  היי ליאור!
  הבלוג שלך כמו תמיד מעולה ומביא לנו את הדברים הכי טובים.
  תודה לך שוב על זה.
  יש לי 2 שאלות:
  1) עם כל השינויים האלה שאל על עשו.
  עדיין שווה להישאר עם כרטיס הפליי קארד שלהם.
  או לבטל?
  כרגע אני עם כרטיס חדש ופעיל של Miles&More בהמלצתך, תודה על זה. ובינתיים הנקודות המיילים נצברים בו.
  אבל יותר ויותר נראה שלא כדי להישאר איתם.
  מה דעתך?

  2) אני בתחילת פבואר טס עם בריטיש אייוויס ואציתי לדעת אם יש לי אופציה לשדרג שאני כבר בטיסה עצמה למחלקה יותר טובה ?

  1. (1) מחזיקי כרטיס פלייקארד לא ייפגעו משמעותית מהשינויים שפורסמו לאחרונה. אבל ביטול המותג אפ מוריד מהשולחן אפשרות מימוש מצוינת ועל כן הערך של נקודות אלעל נפגע. מכיוון שכרטיס פלייקארד צובר רק נקודות של אלעל הרי שההחזר שלו נפגע. ועדיין מדובר בכרטיס עם קצב הצבירה הגבוה ביותר בשוק בהפרש ניכר. שווה להיפטר ממנו אם אתה מאמין שלא תטוס יותר עם אלעל אבל אם ההעדפות שלך לא השתנו בינתיים אז שמור על הכרטיס.

   (2) לא, עצם החברות במועדון לא תיתן לך הטבות כלשהן. אתה תמיד יכול לשדרג בכסף – מראש, בצ׳ק-אין או אפילו במטוס – אבל בדר״כ זה לא משתלם.

 14. אודי

  הי ליאור.

  טסתי לפני כ 6 חודשים.

  הזמנתי כרטיס עסקים של אמריקן (I) ומשום מה התכרטס בקטע חזור על מחלקה F ! (אפילו לו A). קוד אמריקן בביצוע בריטיש.
  כך שטסתי גם את הקטע דנוור – לומדון וגם לונדון ת"א במחלקה ראשונה!
  הייתה הפתעה. אחלה מחלקה – אבל ב777 וב 747 לא בליגה של הגדולים.. או שאיך שבלוגים אחרים קוראים למחלקה הראשונה של בריטיש – מחלקת העסקים הטובה בעולם (:

  הקונקורד מרשים – שמפנייה שמחיר בקבוק שלה כ 500$ ועוד..
  כ"כ גם זכיתי למסז נחמד לפםני הטיסה..

 15. דן

  ליאור היי,
  המון תודה על הבלוג – נהנה מאוד לקרוא ומנסה ליישם את החלק הרלוונטי.
  יש לי שאלה :
  באיזה מועדון SA כדאי להיות חבר (על מנת להגיע הכי מהר לסטאטוס) אם אני טס בחברות SA שונות בעיקר לאירופה וחזרה ארצה ואין חברה כלשהי שאיתה אני טס הכי הרבה?
  תודה מראש על התשובה

 16. אריק

  רציתי לדעתמה התועלת, אם יש בכלל, בתגי "פריוריטי" האדומים של ברית סטאר
  בפועל לא ראיתי שהם יוצאות ראשונות בשום קרוסלת מזוודות. לא בנתב"ג כמובן, אבל גם לא בנמלי יונייטד או לופטהנזה

  1. בתיאוריה בהחלט שאמורה להיות משמעות לתיוג המזוודות. חברות תעופה שמכבדות את עצמן מקפידות להעמיס את המזוודות המתוייגות בנפרד כך שהן ייכנסו אחרונות למטוס וייצאו ראשונות. ישנו אפילו תיוג מיוחד למחלקה הראשונה שהוא בגדר ׳אקסטרה פריוריטי׳. אבל בסופו של דבר הכל תלוי באנשים שמטפלים במזוודות, שאינם אנשי חברת התעופה, ובפעמים רבות הם מתעלמים מהנהלים ופשוט מוציאים מה שנוח להם להוציא קודם. אני חושב שסה״כ מזוודות עם תיוג פריוריטי כן יוצאות מוקדם יותר ברוב המקרים אבל בהחלט שלא תמיד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s