בתחילת מאי 2017, לפני כמעט שנה, הודיעה נושאת הדגל האיטלקית על מצב של הקפאת הליכים. מאז ממשיכה החברה לפעול בלו״ז סדיר, בזכות מימון של ממשלת איטליה, כשברקע מתנהל מו״מ למכירתה. אז מהו המצב המשפטי בו נמצאת אליטליה כעת? האם יש חשש שטיסותיה יבוטלו בחודשים הקרובים? האם תהיה הגנה לנוסעים במקרה של הפסקת פעילות? כל התשובות בפוסט שהוכן ע״י עמותת ׳תעופה נבונה׳ (IATPA) שהיא עמותה ללא מטרות רווח המתמחה בזכויות נוסעים.

alitalia-plane-2

לפני שנה פרסמתי פוסט מקיף על מצבה הפיננסי הקשה של אליטליה. יומיים בלבד אחרי פרסום הפוסט הודיעה החברה על פשיטת רגל לאחר שתוכנית הבראה מקיפה שדרשה קיצוצים נרחבים נדחתה ע״י העובדים. מאז נמצאת החברה בהליך משפטי מורכב בעוד ממשלת איטליה מממנת את פעילותה באמצעות הלוואות גישור מקיפות עד שיימצא לחברה קונה.

באוקטובר האחרון פרסמתי פוסט נוסף שעסק באליטליה ובין השאר התייחסתי למצבה הפיננסי. לא היה שינוי משמעותי בחודשים שקדמו לפרסום אותו פוסט, כמו שגם לא היה שינוי משמעותי בחצי השנה שעברה מאז.

ממשלת איטליה ממשיכה לדחות את המועדים הקובעים להחזרת תשלומים ולקבלת הצעות רכישה. בתחילת החודש פורסם ששלוש חברות תעופה אירופיות הגישו הצעות רכישה ושר איטלקי הודה כי ההצעה של קבוצת לופטהנזה נראית המבטיחה ביותר.

הכתוב להבא מוגש לכם ע״י עדי מעמותת תעופה נבונה…

מצבה המשפטי של אליטליה

אליטליה בהקפאת הליכים. מה זה אומר על הכסף שלנו?

כל כמה חודשים אנחנו שומעים על עוד חברת תעופה שנמצאת בקשיים כלכליים ומכריזה על פירוק או הקפאת הליכים. אם חברת תעופה נכנסת להליך פירוק היא באופן פשוט מפסיקה לעבוד וצריך לדרוש את הכסף מהמפרק עבור הכרטיסים האבודים או הפיצויים המיוחלים (במקרים מסוימים ניתן לפנות לסוכנות הנסיעות).

אך אם החברה ממשיכה לפעול כשהיא נמצאת תחת הקפאת הליכים, זו המשמעות:

הקפאת הליכים הוא מצב משפטי בו חברה שנמצאת בקשיים מבקשת פרק זמן בו "לא יוכלו לגעת בה" על מנת שתוכל לקחת אוויר ולעמוד בחזרה על הרגליים. בדרך כלל, מדובר במצב זמני שנמשך מספר חודשים (תלוי בפסיקת בית המשפט) ובסופו החברה חוזרת להיות פעילה או לחילופין נכנסת לפירוק. החברה כמובן מחויבת לפרסם בעיתונות את מצבה החדש, אבל לשמחתנו, כשמדובר בחברת תעופה, הרשת בד"כ מוצפת בידיעות ועדכונים בעניין.

אליטליה, לדוגמה, שמאז חודש יוני האחרון נמצאת בדיוק במצב הזה, ממשיכה את פעילותה כרגיל והדרך היחידה שאפשר לפנות אליה, בכל בעיה שהיא, היא דרך המוקד הבינ״ל שלה עם קשיים גדולים לדרוש פיצוי (ולעיתים בלי אפשרות בכלל). מאז שנכנסה לסטטוס של הקפאת הליכים אין לאליטליה נציגות בארץ ולכן אין אפשרות לפעול נגדה בדרך משפטית. נציגיה מודעים לעניין ויכולים להקשות על הנוסעים בקבלת פיצוי גם כשהם יודעים שהצדק עם הנוסע.

חשוב לציין שנוסעים שקנו כרטיסי טיסה אחרי שהחברה נכנסה להקפאת ההליכים כן יוכלו לתבוע אותה בבית משפט אך כיוון שבארץ אין לחברה נציגות ניתן יהיה לתבוע אותה באירופה בלבד (ומיותר לציין שמדובר בפרוצדורה סבוכה ומייגעת שרבים יעדיפו להימנע ממנה).

לאלה שקנו את כרטיס הטיסה לפני כניסת החברה להקפאת הליכים אין אלא להמתין עד שחברת התעופה תחזור לפעילות סדירה או שתכריז על פירוק.

אז מה בשורה התחתונה?

אליטליה וסוכני הנסיעות ממשיכים למכור כרטיסי טיסה של אליטליה כרגיל, ולכן, מומלץ לקנות כרטיס מחברות שנמצאות בהקפאת תהליכים אך ורק במידה וכרטיס הטיסה הוא זול משמעותית ו׳שווה את הסיכון׳. רכישה באמצעות סוכן יכולה לספק הגנה נוספת, או, מעין רשת ביטחון.

שתהיה טיסה נעימה לכולנו!

עמותת ׳תעופה נבונה׳

׳תעופה נבונה׳, או בשמה השני יאטפ״א (IATPA), הינה ארגון צרכנות תעופה המתמחה בסיוע לנוסעים מול חברות תעופה, מקדם חקיקה לטובת הנוסעים בארץ ובעולם ופועל לשיפור תנאי כרטיסי הטיסה שמציעות חברות התעופה. העמותה הוקמה ע״י עו״ד דוד מלובני והיא פועלת ללא מטרות רווח.

עמוד הפייסבוק של העמותה כולל מידע חשוב עבור מי שאוהב לטייל בעולם וגם נותן מענה אישי לנוסעים שנתקלו בבעיות או מחפשים תשובות מקצועיות בתחום.

זקוקים לסיוע או ייעוץ משפטי ראשוני בכל עניין מול חברת תעופה?

שלחו מייל לכתובת ״teufanevona@gmail.com״, שלחו הודעה פרטית בעמוד הפייסבוק של הארגון או התקשרו למספר 036224448/6.

16 תגובות

 1. מאיר

  תודה – מעניין.
  בדיוק הזמנתי כרטיסים לכל המשפחה לקיץ לניו יורק (במחיר טוב – 800$ לכרטיס). מעבר לפיצויים ותהליכים, מה כרגע הצפי מבחינת פעילות? האם אליטליה מתכננת לתפעל את הטיסות שהיא מוכרת?
  אני לא כ"כ מוטרד מבחינת הפיצוי כי אני מאמין שאמקס יזכו אותי אם הטיסה לא תתבצע – כך לפחות אני מקווה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   נכון לכרגע פעילות החברה צפויה להמשיך כרגיל. ממשלת איטליה לא מוכנה לתת לחברה לקרוס ונראה שיש קונים רציניים.

   הגב
 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה הערכתך לגבי המשך הפעילות? אם רכשתי כרטיס ליוני אני צריך לדאוג?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   נכון לכרגע פעילות החברה צפויה להמשיך כרגיל. ממשלת איטליה לא מוכנה לתת לחברה לקרוס ונראה שיש קונים רציניים.

   הגב
 3. שמעון

  שלום ליאור
  מה יקרה אם למשל לופטהנזה תקנה את החברה האם זאת אומרת שהחברה עדיין תישאר בברית הסקיי או שהיא תעבור לקבוצת סטאר אלייאנס?

  הגב
 4. נעם

  השבוע פורסם שממשלת איטליה דחתה שוב את הדג ליין למכירת החברה לאוקטובר 18. להבנתי זה אומר שכל טיסות הקיץ והחגים יתנהלו כסדרן….

  הגב
   • מיכל

    יש חדש? (עברנו את אוקטובר 18)
    שוקלים לרכוש כרטיסים לאוגוסט הקרוב, המחיר אטרקטיבי.

   • Lior@FlyingOut

    אין חדש. אני לא צופה שהחברה תפסיק לפעול בקרוב.

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    נציגי הסוכנויות מלחיצים לשווא?

   • Lior@FlyingOut

    הם פשוט דואגים להדגיש את המצב לכל מקרה שלא יבוא. עדיף להפחיד את הלקוח ושייבחר בחברה אחרת מאשר שהלקוח יבוא בטענות אם וכאשר.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שלום,
  לפני כשנתיים ההורים שלי טסו עם אליטליה לקנדה דרך קונקשן שהיה אמור לנחות פרומא ובגלל מזג אוויר לא נתנו להם והם נחתו בפיזה. נתנו להם מלון ויום למחרת נתנו להם שובר לטוס עם אייר קנדה כשהגיעו לשדה נאמר להם שלא מקבלים את השובר. מכאן לשם הסתבכו הטיסו אותם לגרמניה משם ללונדון ורק משם בסוף נחתו ליעד אחרי טירטורים רבים. השאלה היא אם ניתן לתבוע אותם כאן בארץ? לפי מה שכתוב כאן בגלל מצבה וזה שאין נציגות אז לא ניתן לעשות כלום.
  הבנתי נכון? או שבכל זאת אפשר לתבוע ולקבל פיצוי דרך בית משפט בארץ?
  תודה מראש

  הגב

השאר תגובה

BoardingArea