הבלוג הוא לא רק לוח לפוסטים שלי אלא גם במה לדיון, לשאלות, לרעיונות וכיוצ״ב. אז המסורת ממשיכה: הפוסט של יום שלישי, בכל שבוע, מוקדש לכם! הגיבו לפוסט הזה עם כל שאלה, טיפ, רעיון לפוסט, המלצה, סיפור קצר, חמשיר, חידה וכל דבר אחר בתחום הנסיעות. בונוס היום: פרסום שם הזוכה במתנה מהבלוג!

CAT

המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

השבוע, במקום פינת ׳השאלה המעניינת׳, אציג את התגובה הזוכה במתנה מהבלוג שהצעתי ביום רביעי. ביקשתי מכם להעיר/להאיר לגבי מדור/שירות/תוסף חדש שהייתם רוצים לראות באתר, ועלתה בגורל תגובתו של קורא הבלוג חן:

Comment

חן זכה ב-50$ בתווי-קנייה של אתר Club1Hotels וב-20$ הנחה לנסיעות עתידיות בשירות Blacklane.

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

31 תגובות

 1. ארז

  אפשר לשריין תאריך למפגש נוסף לקוראי הבלוג, או מועד ב' למי שמציג "חותמת" בדרכון?

  הגב
 2. Guy

  בקרוב נגמרת לי תקופת המנוי החינמי לשנה הראשונה ל-Club1Hotels.
  מעניין אותי לשמוע מה מנויים אחרים עשו או מתכוונים לעשות בסוף השנה הראשונה? יש מספר מנויים אפשריים בעלויות שונות עם הטבות שונות. או שאולי בכלל "לוותר" על המנוי ולתת לבת הזוג להירשם בעצמה לשנה חינם…

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   שלח מייל לשירות לקוחות וכתוב שאתה קורא של הבלוג. יחדשו לך את החברות אוטומטית וללא תשלום.

   מה שכן – אם אתה מזמין לילות ביותר מ-2000$ לשנה, פחות או יותר, אז שווה לך לשקול ברצינות להירשם למסלול מועדוני התעופה של האתר במסגרתו תוכל לצבור 2 מיילים לכל 1$ בחיוב.

   הגב
   • Guy

    תודה – זה מה שאעשה.
    בדקתי איתם והם לא נותנים מיילים על רכישה/מימוש של שוברים אז אני לא יודע אם זה ישתלם בהנחה שאנצל מבצעים לרכישת שוברים בעתיד (ועכשיו שאני יודע שאפשר להאריך את החברות בחינם).

   • Lior @ FlyingOut

    למיטב ידיעתי מי שרשום למסלול מועדוני התעופה כן צובר מיילים כשהוא רוכש תווי-קנייה. אתה בטוח שקיבלת תשובה שלילית בעניין הזה?

    בכל מקרה בפעם הבאה שתרצה לרכוש תווי-קנייה, אולי במסגרת מבצע עתידי של הבלוג, נוכל לבדוק את העניין מול האתר לפני הרכישה. אני מאמין שכן תתאפשר צבירת מיילים כי כך נאמר לי בעבר.

 3. mschwarts

  היי ליאור,
  האם אתה יודע על דרך לשדרג כרטיס בונוס (מיילים של Aegean ) שכבר כורטס התיירים של Austrian?

  בעת ההזמנה לא היו מקומות זמינים בעסקים ומפאת מגבלת תאריכים וכו' הייתי חייב לכרטס..

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   האם כעת יש מושבי בונוס במחלקת עסקים? אם כן – אפשר לבטל בעלות ביטול ולהזמין מחדש או לשנות את הכרטיס בעמלת שינוי.

   אם כוונתך לשדרוג אחר אז הסיכויים נמוכים. הרבה חברות תעופה מציעות שדרוגים למחלקת העסקים ברגע האחרון בשדה התעופה, ולרוב במחיר מוזל יחסית, אבל לא תמיד ניתן לשדרג כרטיסי בונוס בדרך זו.

   הגב
 4. חן

  דילמה לגבי סקיי טים:
  יש לי כמה טיסות עם אליטליה וארופלוט השנה שיאפשרו לי להגיע לסטטוס סילבר בברית.
  השאלה היא היכן עדיף לי להגיע לסילבר – דלתא או איי פרנס קיי אל אמ.
  לפי ההטבות שראיתי, נראה שדלתא יותר נדיבים מבחינת ההטבות לסטטוס סילבר.
  מה דעתך?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   סטטוס סילבר הוא סטטוס חלש למדי כאן או כאן. ההטבות בברית דומות.

   בבחירה בין SkyMiles לבין FlyingBlue אני עדיין מחזיק בדעה שהשני טוב יותר לנוסעים ישראלים (ובין השאר כי הוא מקטלג את ישראל כחלק מאירופה). שני המועדונים לא נוחים במיוחד טבלאות המימוש שלהם ׳סודיות׳ ובכל מקרה לא בהירות.

   הגב
 5. עומר

  בטיסת יונייטד ביזנס האחרונה שלי קיבלתי ערכה שהיא הומאז' ל 747. נסיון לברר את מהות העניין נענה בפרצוף זועף של "אל תפריע לי" (בכל זאת, דיילת של יונייטד). חיפוש באינטרנט העלה שזה בעקבות פרישתו לאחרונה של הג'מבו משירות בשלוש חברות התעופה האמריקאיות הגדולות.

  יצא לי לטוס בלופטהנזה על ה 747-8 לא מזמן (אקונומי, הוא היה דנדש מהניילון, ולידי היה מושב פנוי אז היתה טיסה מצוינת) ולמיטב הבנתי הביקורות עליו חיוביות, מה גם שצריכת הדלק שלו מאוד קרובה ל A346 ול 773.

  יש למישהו מושג מה ההסבר? איך קורה שכל החברות האמריקאיות ירדו לחלוטין ובצוותא מ"מלכת השחקים" בזמן שחברות אחרות בעולם מזמינות ממנו עוד? הרי בסופו של דבר האנליסטים בכל החברות צריכים להגיע למסקנה דומה לגבי היעילות שלו בקווים עם מאפיינים דומים של מרחק וכמות נוסעים. גם שיקולי יעילות תפעולית של פחות דגם לתחזק ולדאוג לחלפים לא יחודיים רק לאמריקאים, שלא לדבר על כך שבואינג חברה אמריקאית ואני לא רואה את יונייטד, דלתא ואמריקן רצות לידיים של אירבאס האירופאית.

  מה לופטהנזה יודעים שהאמריקאים לא (או להיפך)? יש מאחורי הקלעים פוליטיקות או סבסוד?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   א. יש הבדל משמעותי בין ה-744 ל-748. לחברות התעופה האמריקניות לא היה מעולם 748.

   ב. לכל דגם יש את היתרונות והחסרונות שלו וכל חברת תעופה צריכות להחליט בעצמה אם הוא יכול להתאים לחלק מהקוים שלה. חברות האמריקניות החליטו שלא, לופטהנזה החליטה שכן. לא בהכרח שהן צודקות או היא צודקת. כדאי גם לזכור שלופטהנזה במיעוט בעניין הזה: בואינג מסרה סה״כ 47 מטוסים מדגם ובעיקר לשלוש חברות התעופה לופטהנזה, אייר צ׳יינה וקוריאן.

   ג. לבואינג אין כרגע הזמנות נוספות ל-748 בגרסת הנוסעים (לגרסת המטען יש צבר הזמנות ובואינג מייצרת מטוס כל חודשיים בערך). כלומר, לא מדובר בדגם פופולרי במיוחד לאור החלופות השונות בשוק.

   הגב
 6. Ron

  שלום. כשאני מנסה לשנות לג אחד בכרטיס טיסה של מס' טיסות באתר של חברת התעופה, האם החברה מתמחרת את כל הכרטיס מחדש (כל הסגמנטים) או רק את ההפרש בין המחיר של הלג שכעת בכרטיס ללג החדש? הרבה פעמים נראה לי שהתמחור נעשה על כל הכרטיס מחדש והדבר לא ברור. למעשה, אינני מנסה לשנות את שאר הטיסות שרכשתי ואני רשום אליהם.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זה תלוי בתנאי הכרטיס שנגזרים בחלקם מהמדיניות הכללית של חברת התעופה. לרוב יהיה תמחור של כל הכרטיס, כן.

   אם אתה מבקש לשמור על אותן טיסות בדיוק ורק לשנות את המועד של אחת מהן – ויש מחלקת כרטוס מתאימה בטיסה החלופית – אז לא צריך להיות תמחור מחדש כלל ותהיה רק עמלת שינוי.

   הגב
 7. אלעד

  שאלה למי שניסה את שניהם… טיסה למדריד במחלקת עסקים של איר אירופה או איבריה? בהנחה ששתי האפשרויות באותה עלות (אחת בכסף ואחת באוויוס) מה עדיף? את הקו הזה עם איבריה כבר עשיתי במחלקת עסקים של ה אירבס 330-300 וסה"כ היה בסדר גמור, הטרקלין במדריד הוא חביב ובאווירה נחמדה, האם מישהו ניסה את הטיסה ב787 של איר אירופה והטרקלין שלהם במדריד( להבנתי משתמשים בטרקלין של aena, דהיינו המקביל לטרקלין דן אצלנו.. ) ויכול להמלי מבין שתי האפשרויות איזו מהן עדיפה?
  תודה מראש

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זו שאלה מעניינת מאוד שגם אני אשמח לקבל עליה תשובה. (:

   את איבריה ניסיתי מספר פעמים ועם אייר-אירופה לא טסתי כבר שנים (ובפרט לא טסתי ב-787 בקו לת״א). הייתי שמח לטוס למדריד עם החברה בהזדמנות כשיהיה מבצע אטרקטיבי מספיק על כרטיסים במחלקת העסקים.

   הגב
  • עידן

   לפי דעתי איבריה.
   המוצר הקשה עדיף הרבה יותר מזה שיש באייר אירופה
   לפי נסיון אישי מחלקת העסקים באייר אירופה נחמדה אבל לא יותר מכך (אני מתכוון למוצר הקשה) ובאיבריה טובה הרבה יותר.

   הגב
 8. עוז

  האם יש זמן מועדף להזמין כרטיס ביזנס ?
  ידוע שיש ״חלונות זמן״ לכרטיס טיסה של 8 או 3 חודשים לפני והשאלה היא האם זה נכון גם לגבי מחלקת עסקים

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כן ולא.

   יש בגדול שני סוגים של תעריפים לכרטיסים במחלקת העסקים: תעריפים ׳עסקיים׳ (לרוב מציעים גמישות גבוהה מאוד ואפשרות להימנע מסופ״ש ביעד) ותעריפים ׳תיירותיים׳ (גמישים פחות, לפעמים דורשים הזמנה מוקדמת, לרוב דורשים שהייה של סופ״ש ביעד ומכוונים כמובן למי שנוסע לנופש אבל רוצה נוחות גבוהה יותר).

   התעריפים מהסוג הראשון נשארים די קבועים לאורך העונות. מדי פעם יש שינויים, מדי פעם יש מבצעים, אבל בגדול הם קבועים והם מאוד תחרותיים בין החברות השונות כי מדובר בקהל ׳חכם׳ מבחינת חברות התעופה וגם קהל שמוכן לשלם. התעריפים מהסוג השני הם דינמיים יותר וכן מוזלים לפעמים באמצעות מבצעים תקופתיים.

   כך, למשל, נוסע עסקי שמעוניין לטוס לתערוכה של אמצ״ש, ורוצה לחזור הבייתה לסופ״ש, כנראה שיוטב לו לרכוש את הכרטיס כמה שיותר חודשים מראש כדי להבטיח מושב בטיסות הרצויות ובתעריף הזול ביותר מבין התעריפים העסקיים (שכאמור לא משתנים יותר מדי לאורך הזמן – אבל מושבים אוזלים). לעומת זאת נוסע שטס לנופש ויש לו גמישות מסוימת במועדי הטיסות, ואפילו אם מדובר ביום אחד פלוס מינוס, כנראה שיוטב לו להמתין עד חודשיים-שלושה לפני המועד למקרה שיהיה מבצע רלוונטי או ירידת מחיר כלשהי.

   הגב
   • שפרון מעס

    שתי שאלות, אחת קצת מוזרה:

    1. האם הגדרת סופ"ש ע"י חברות התעופה עבור צרכים כאלו מותאמת לכל מדינה ומדינה? למשל, האם סופ"ש מוגדר באופן שונה ברוב המערב (שבת-ראשון) מאשר בישראל (שישי-שבת)? ומה בנוגע למדינות אסלאמיות?

    2. אותה שאלה של עוז, רק לגבי מחלקה ראשונה. האם יש זמנים מוגדרים (ובפרט, האם כדאי להשתדל לרכוש מבעוד מועד) שבהם כדאי לרכוש כרטיסים למחלקה (נניח לרגע שמתעלמים מזמינות מושבים). יש תנודיות גבוהה במחירים?

   • Lior @ FlyingOut

    1. בדר״כ ׳סופ״ש ביעד׳ מוגדר למעשה כ׳ערב שבת ביעד׳. מתוך הנחה שאנשי עסקים לא נשארים עד אז ביעד במהלך נסיעת עסקים. זה הכלל האוניברסלי. לפעמים הכלל הזה מנוסח כ׳ערב שישי ביעד׳ באזור המזרח-התיכון כולו אבל זה חריג מאוד ובפרט בכל הנוגע לכרטיסי טיסה (זה נפוץ יותר במלונות).

    2. התנודתיות במחירי הכרטיסים במחלקה הראשונה די נמוכה אבל לפעמים חברות תעופה כן יוצאות במבצעים גם על טיסות במחלקה זו. הנחת העבודה היא שרוב הנוסעים שמוכנים לשלם על הכרטיסים האלו כנראה לא רגישים למחיר יותר מדי. להערכתי רוב הנוסעים במחלקות הראשונות הבינ״ל, כאמירה כללית, מגיעים למושב שלהם באמצעות נקודות או באמצעות שדרוגים כאלו ואחרים.

 9. אריה

  היי ליאור,
  יום שלישי בלי שאלה אי אפשר. ומתברר שהשאלה שטרחתי להקליד אתמול לא נשלחה משום מה.

  חברות תעופה מוכרות מושבים לפי מחלקות כרטוס, לדגומה מחלקת תיירים מחולקת לO, B, G, F, (סתם תקעתי אותיות). לרוב, יימכרו מחלקות הכרטוס הזולות יותר קודם, כך שהמושבים האחרונים להימכר יהיו יקרים יותר בדרך כלל. זוהי, על כל פנים, הבנת ההדיוט שלי.

  שאלתי, במצב בו ישנם 2 מושבים אחרונים במחלקת כרטוס זולה, וכרטיסים נוספים במחלקות כרטוס יקרות יותר; האם 2 מזמינים שינסו להזמין כל אחד את 2 המושבים הללו בדיוק באותו זמן (בכלל לא בלתי אפשרי בטיסות בינלאומיות מבוקשות), יקבלו בעצם גישה ל4 מושבים במחלקה הזולה כשהמפסידה תהיה חברת התעופה? או שבוודאות אחת מ2 ההזמנות תיכשל?

  השלב הבא הוא לשאול האם, אם כן, יש טעם בביצוע שתי חצאי הזמנה בו זמנית מ2 מחשבים שונים במקרה שישנה זמינות נמוכה בתעריף זול. אני כמובן לא שואל על מקרה שבו אין מושבים פנויים בכלל, אלא רק במקרה שאין מושבים פנויים במחלקת הכרטוס הזולה.
  תודה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   קודם כל – ההבנה שלך נכונה והשאלה שלך חשובה מאוד במובן שהיא צריכה לעניין כמעט את כולם.

   לגופו של נושא,

   לכל חברת תעופה יש מערכת הזמנות (CRS) שאכן משתמשת במחלקות כרטוס, תעריפים וכו׳ כדי להקצות מושבים בכל טיסה לפי צרכיי החברה. המערכת הזאת מקבלת שאילתות כל הזמן לגבי זמינות מושבים לפי מחלקות כרטוס וכו׳. השאילתות האלו נענות בדר״כ באופן מיידי ומאומת – לפחות כשהן מגיעות מהאתר של חברת התעופה (מן הסתם מקושר למערכת ההזמנות) או ממערכת GDS. אתרי הזמנות קטנים ומנועי חיפוש, לעומת זאת, משתמשים המון בקאש כדי לשמור תשובות לשאילתות קודמות – כדי לחסוך עלויות של שאילתות נוספות – ולכן קורים מצבים בהם מופיע תעריף/מחיר מסוים בתוצאות החיפוש הראשונות אבל במעבר לאתר ההזמנות או לאתר חברת התעופה פתאום התעריף/המחיר שונה. כי רק לאחר המעבר נשלחה בעצם שאילתא נוספת והתקבלה תשובה עדכנית.

   אפשר לומר, בגסות, שבתהליך הזמנת כרטיס טיסה באתר חברת התעופה (קרא: במערכת ההזמנות של חברת התעופה) יש בעצם ארבעה שלבים מכריעים: שאילתא לזמינות, שמירת מושבים, הזמנה וכרטוס.

   השאלה שלך נוגעת למעבר בין שאילתא לשמירת המושבים. התשובה, בפשטות, היא שהזמנה של אותם שני מושבים אחרונים במקביל דרך שתי הזמנות לא אמורה להיות אפשרית. אחת ההזמנות בהכרח תקדים את השנייה והיא שתזכה במושבים בעוד השנייה תקפיץ הודעת שגיאה בתהליך ההזמנה כי בבדיקה נוספת, לקראת שמירת המושבים, נתגלה שלא נותרו מושבים מתאימים. חשוב אבל לשים לב שכל מערכת הזמנות מסוגלת לשמור מושבים רק ל-X זמן עד ביצוע ההזמנה. לפעמים זה דקות, לפעמים זה שעות, לפעמים ימים שלמים – אבל אם ההזמנה לא מבוצעת המושבים יחזרו מיד למלאי המושבים הזמין.

   להגיד לך שאין שום דרך להתחכם עם מערכות כאלו? בטוח שיש, אבל, זה נדיר וחריג.

   הגב
 10. עדן

  שאלה ליודעי דבר
  יש לי הזמנה לסופש שישי שבת לדיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב
  מבחינת הזמן של הצ'ק האוט הוא 12:00
  מה הסיכוי שיאפשרו להישאר כמה שעות יותר ללא תוספת תשלום?
  לא דתי לצורך העניין , אבל נגיד והייתי?
  כמו כן יש לי מעמד זהב ב ihg אם זה רלוונטי.
  תודה לעוזרים

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הסטטוס לא יהיה רלוונטי בכלל אבל מלונות בישראל נוהגים לאפשר צ׳ק-אאוט מאוחר בימי שבת. פשוט תבקש צ׳ק-אאוט מאוחר ותסביר שאתה מתכנן לעזוב את העיר (לצורך העניין, נגיד שאתה לא תל-אביבי) רק לאחר יציאת השבת. אתה לא צריך לספר להם אם אתה דתי או לא. בכלל לא בטוח שיתנו לך לשמור את החדר ממש עד יציאת השבת – זה חריג, אם כי סביר – אבל ייתכן שיבואו לקראתך ויאפשרו לך צ׳ק-אאוט מאוחר בשעה 16:00 נגיד (כפי שהם נותנים לחברי תוכנית אמבסדור).

   הגב
 11. שמחה

  שלום ליאור! קורא את הבלוג כל פעם ונהנה.
  רציתי לשאול האם יש לך מושג מה הערך של הנקודות ב azal mails. אזרבייג'ן איירליינס. טסתי איתם כמה פעמים ויש לי שם נקודות, ואין לי מושג כמה זה שווה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   גם לי אין מושג. מדובר במועדון תעופה אולטרה-איזוטרי ואני יכול רק להניח שהוא גם לא אטרקטיבי בעליל.

   ממבט חטוף על טבלת המימוש של המועדון למדתי שדרושות כמעט 25,000 נקודות לטובת כרטיס הלוך/חזור במחלקת העסקים מת״א לניו-יורק (דרך באקו, כמובן, כי אני לא חושב שיש למועדון חברות שותפות). נניח שהיתרה הזאת, ריאלית, יכולה לחסוך כ-2000$ בעלות של כרטיס טיסה. מכאן שכל נקודה שווה בערך 8 סנט. זה כמובן בגדר אומדן כללי מאוד, אז נגיד שנקודה שווה בין 5 ל-10 סנט כתלות במימוש הרצוי.

   הגב
 12. יאיר

  בוקר שלישי טוב,

  אני רוצה להזמין כרטיס בונוס לטוקיו (או לכל יעד אסייתי אחר שממנו אפשר להמשיך לטוקיו בזול) עם מיילים של Skymiles של קוריאן. ה-Carrier imposed charges כל כך גבוהים שהעלות מתקרבת למחיר כרטיס רגיל. איך אפשר בכל זאת לנצל את המיילים שצברתי בקוריאן לטובת הנסיעה הזאת בצורה טובה יותר? האם העמלות הגבוהות זהות בכל החברות בברית Skyteam? האם יש נקודת מוצא אחרת באירופה שממנה כדאי לנסות לצאת?

  תודה רבה מראש

  הגב
  • יאיר

   ובמסגרת הרעיונות: מה דעתך על פודקאסט Flying-out? חושב שיהיה מאוד פופולרי ומוצלח

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea