בחודש שעבר הופיע מה שבלוגרים כינו ׳המבצע של השנה׳. רבים מקוראיי הבלוג רכשו כרטיסים באתר של איבריה כדי להנות מהבונוס, וכך עשיתי גם אני, על אף שבמהלך המבצע היו חסרים פרטים שונים והיו שאלות ללא תשובה. בינתיים הגיעו אוויוס לחשבונות והתגלו פרטים נוספים (ומפתיעים?).


כתבתי על המבצע ב-21 ליוני. יומיים אח״כ פרסמתי פוסט ׳שאלות ותשובות׳ עם פרטים נוספים וכמה השערות שלי. חלק מההשערות התבררו כלאנכונות.

איבריה הבטיחה שהאוויוס יגיעו לאחר עשרה ימים (מעת ההזמנה? מסיום המבצע?) ועבור רבים שרכשו כרטיסים היו אלו ימים של כמעט חרדה. רבים חששו שאיבריה תחזור בה מהבטחתה והאוויוס לא יגיעו. אבל האוויוס הגיעו, ברוב המוחלט של המקרים.

הנה כמה דברים שלמדנו בימים האחרונים

אינסוף תקלות IT באתר של איבריה

זה לא קשור למבצע האחרון. כבר שנים שהאתר של איבריה סובל מתקלות IT שונות ומשונות ולא נראה שיש לסיפור הזה סוף. אם ניסיתם להתחבר לחשבון שלכם ולא הצלחתםאל חשש, מדובר בבעיה ידועה שכאמור אינה קשורה למבצע או לגילו של החשבון.

הפיתרון הפשוט הוא חידוש הסיסמה. זה עובד ברוב המקרים ללא בעיה. חידוש הסיסמה באתר דורש מענה על מספר שאלות והטריק הוא למלא את כל הפרטים במסך הראשון של התהליך (למרות שכתוב באותו מסך שאפשר לחדש סיסמה באחת מבין שלוש דרכים). את התהליך ניתן להשלים באתר ישירות ללא צורך בקבלת מייל כלשהו.

היו כאלו שפתחו חשבון במהלך המבצע והתלוננו שחשבונם נחסם. אני לא יודע מה הסיבה לכך אבל מניח ששירות הלקוחות של המועדון יכול לעזור בעניין. לא ידוע לי על ניסיון מכוון של איבריה לחסום חשבונות אבל להערכתי איבריה כן מודאגת שנפתחו חשבונות פיקטיביים רבים כדי ׳לרכוש אוויוס בזול׳ במסגרת המבצע.

דרישת אימות

מסתבר שהמועדון שלח השבוע הודעות לחברי מועדון חדשים, שפתחו חשבון במהלך אותו סופ״ש על מנת להנות מהמבצע, עם דרישה לשלוח צילום דרכון (או תעודה מזהה מתאימה אחרת) ואסמכתא על הכרטיסים שרכשו.

בעיניי מדובר בצעד הגיוני ומתבקש. זה עדיף מאשר הגבלת המבצע מראש רק למי שהיה רשום במועדון טרם תחילת המבצע. המועדון בעצם מבקש למחוק אוויוס מחשבונות פיקטיביים וזה הוגן. אם החשבון שלכם אינו פיקטיבי אז אין לכם סיבה לחשוש מתהליך האימות. שליחת צילום דרכון למועדון תעופה זה דבר די שיגרתי ואני עצמי עשיתי זאת פעמים רבות מסיבות שונות.

האוויוס הגיעו בזמן

זה בעצם הדבר החשוב ביותר. במהלך הימים האחרונים, כ-10 ימים לאחר סיום המבצע, חברי מועדון החלו לדווח שהאוויוס הגיעו לחשבונם (באופן מרוכז, כבונוס אחד).

ההודעת על הבונוס שעודכן בחשבון כללה את התנאים הבאים:

Iberia 9K Promo Avios T&C

לא ניתן להעביר את האוויוס!

הפתעה שלילית שעומדת בניגוד לתחזיות המוקדמות (שלי ושל בלוגרים אחרים).

נציגים של איבריה טענו במהלך ימי המבצע שהעברת האוויוס (למועדון של בריטיש) תיצור יתרה שלילית בחשבון. לא הייתה אמירה חדמשמעית שניתן יהיה להעביר את האוויוס אבל גם לא הייתה אמירה הפוכה, ומכאן אני הבנתי שיהיה ניתן להעביר את האוויוס אבל אז יווצר ׳חוב׳ במועדון הספרדי. מסתבר שלא.

בחשבון שלי היו 4,000 אוויוס לפני המבצע. את היתרה הזאת הצלחתי להעביר אתמול לחשבון במועדון של בריטיש אבל לא יכלתי להעביר את כל האוויוס מהחשבון. כלומר, לא יכלתי להעביר את כל האוויוס שקיבלתי כבונוס במבצע.

אז נראה שאין מנוס אלא להשתמש באוויוס מתוך החשבון של איבריה, וע״פ אפשרויות המימוש במועדון, אבל כתזכורת ניתן להשתמש באוויוס גם לטובת נסיעות לאחר ה-1 לדצמבר 2018.

ישנם מקרים של סירוב

בבלוגים שונים פורסמו הודעות שקיבלו חברי מועדון, שפתחו חשבון במהלך המבצע, ובהן נכתב כי לא ייקבלו את הבונוס שהובטח במבצע כי התגלתה ׳איאחידות׳ בחשבונם. לאף אחד מהם לא הובהר באיזו איאחידות מדובר או מה הבעיה אלא פשוט נכתב שהבונוס לא יגיע. לאותם חברי מועדון הוצע החזר מלא על הכרטיסים אם יבקשו אותו עד ה-31 ליולי.

ראו דוגמה ומידע נוסף בפוסט שפרסם בן (לאקי).

להערכתי מדובר בטקטיקה נוספת של המועדון נגד חשבונות פיקטיביים. אבל במקום להשקיע בניסוח תנאים מסודרים ותשובה מנומקת החליטו להשתמש בהחלטה גורפת שמתומצתת למילים בודדות. זו בחירה גרועה בעיניי, וראוי לתת הסבר מסודר במקרה שבו מתכחשים לבונוס, אבל אפשר להניח שהמועדון מתמודד כעת עם ׳הצפה׳ של חשבונות חדשים והעומס משמעותי.

אם קיבלתם סירוב כאמור ואם החשבון שלכם אינו פיקטיביאני ממליץ שתילחמו על הבונוס שמגיע לכם ושלחו את המסמכים הדרושים. אני מאמין שאיבריה לא מנסה להתחמק כאן מהבטחה אלא מנסה להימנע מניצוליתר של המבצע ע״י אנשים שפתחו חשבונות פיקטיביים רבים ורכשו עשרות ומאות כרטיסים לאנשים שלא באמת קיימים.

4 תגובות

 1. דרור

  נראה שאיבריה מנסים להימנע מלעמוד בהתחייבות שלהם עבור נרשמים חדשים שרכשו מספר טיסות זולות (כמוני), בתואנה שהטיסות נרכשו רק עבור המבצע ולא מתוך כוונה להגיע אליהן. כמובן שהטענה נכונה במרבית המקרים (שוב, כמוני), אבל מדובר במהלך די מלוכלך אחרי כל התשובות הברורות שלהם במהלך ימי המבצע.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כפי שציינתי בפוסט – כמו שאני רואה את הדברים איבריה לא מנסה להתחמק ממתן הבונוס לחברי מועדון חדשים באופן גורף אלא מבקשת לאמת שהחשבון החדש אכן שייך לאדם אמיתי ולא חשבון פיקטיבי. אני לא חושב שהכוונה היא לסרב לבונוס מהטענה שהנוסע לא התכוון באמת לטוס את הטיסות שהזמין (וזו הרי טענה שלאיבריה אין דרך ריאלית להוכיח אם מדובר בטיסות בעתיד הרחוק).

   הגב
 2. חן

  גם אני נתקלתי באותה דרישה לצלם דרכון, אני פתחתי בשביל חברי המשפחה חשבון בשביל משהו אחר..
  שלחתי להם מייל מסיבת ביטחון מידע לא מתכוון להעביר להם תצלום.

  נראה מה יגיבו

  הגב

השאר תגובה