סיפור ראשון על סטטוס גבוה

אני מחזיק בסטטוס גולד של אלעל. בקרוב לסטטוס הזה יהיה ערך ריאלי נמוך יותר מלחברות שנתית של ממסי, נכון, אבל עד אז כבר אגיע לסטטוס סילבר הנכסף שעדיין לא הצלחתי להבין אילו הטבות יש לו. בינתיים אני רוצה לספר לכם את הסיפור, שאולי קוראיי הבלוג הוותיקים זוכרים, על איך מצאתי את עצמי עם סטטוס גבוה במועדון תעופה של חברה שאני כמעט לא טס בטיסותיה.

TLV KDL First Class Lounge

באוגוסט 2015 הודיעה אמריקן על ביטול הקו שלה מפילדלפיה לת״א. את הקו הזה היא קיבלה ׳בירושה׳ מיואס איירוויס שאותה רכשה ב-2013 (כשהמיזוג ביניהן הושלם באפריל 2015). אמריקן טענה פורמלית שסגירת הקו נובעת מחוסרכדאיות כלכלית אבל לכל מי שהכיר דבר וחצי דבר מהשוק היה ברור שמדובר בקשקוש גמור. הקו הזה היה אחד הרווחיים ביותר ברשת של יואס איירוויס במשך שניםבדיוק כמו כל שאר הקוים של חברות התעופה האמריקניות בין ארה״ב וישראל. הקו נסגר בינואר 2016.

מתנה משמיים

באותו חודש בו נסגר הקו, ינואר 2016, יצא מועדון הנוסע המתמיד של אלעל במבצע חסרתקדים ונדיב במיוחד: השוואת סטטוס ישירה לבעלי סטטוס גבוה במועדון AAdvantage (אמריקן). הסטטוס שהתקבל היה תקף לשנה אחתעד ינואר 2017.

במועדון של אמריקן היו בזמנו שלושה סטטוסים גבוהים: גולד, פלטינום ואקזקיוטיבפלטינום (EXP). כדי לעשות את החיים קלים הציעה אלעל השוואה ישירה שבה בעלי סטטוס גולד יייקבלו סטטוס גולד, בעלי סטטוס פלטינום ייקבלו סטטוס פלטינום ובעלי סטטוס אקזקיוטיבפלטינום ייקבלו סטטוס טופפלטינום. כנראה שלמישהו במשרדים של אלעל היה יום עבודה קצר.

סטטוס טופפלטינום, הרשו לי להזכיר, מגיע עם דרישות סף גבוהות בצורה חריגה. הוא כ״כ יוקרתי שאלעל בכלל לא מכנה אותו ״סטטוס״ אלא ״חוג״. כי חוג בדר״כ מונה כ״כ מעט אנשים שאפשר להכניס אותם יחד לאולם אחד. כדי להשיג את הסטטוס צריך לצבור 7,000 נקודות בסיס בשנהוזה לא ביג דיל כמו שזה אולי נראה כי סה״כ 18 כרטיסי הלוך/חזור מת״א לניויורק במחלקת העסקים ייסגרו את הפינה הזאת. ומי מאיתנו לא טס לניויורק פעם בשבועיים וחצי ומשלם 3000$ ומעלה על כל כרטיס?

גם את הסטטוס הזה, שאין רבים מסוגו בעולם מועדוני התעופה, אלעל החליטה שנכון יהיה לחלק בחינם. היו בטוחים שאני מבין את ההגיון של פיתוי נוסעים תכופים של חברת תעופה זרה כשהיא עוזבת את השוק אבל עד כדי חלוקה בחינם של סטטוס כ״כ גבוה שמחזיקים בו קובץ אנשים שמכניסים לאלעל עשרות אם לא מאות אלפי דולרים בשנה? בעיניי זה היה מהלך נוראי שהוא בגדר יריקה בפרצוף של כל אלו שהשיגו את הסטטוס הזה בדרך הרגילהאבל הקוד המוסרי שלי הוא לא כזה שמאפשר לי לסרב למתנה כ״כ נדיבה רק בגלל שאני חושב שנותן המתנה הוא דביל.

סטטוס טופפלטינום

אני מניח שזה קצת כמו לתת פרארי במתנה לאיטלקי שגר במרכז ונציה: ברור שהוא ישמח לקבל פרארי (כי זה פרארי) אבל הוא עדיין ייקח סירה לכל מקום (כי הוא גר בונציה ומכוניות של פרארי לא צפות).

הסטטוס הזה הוא באמת הפרארי של הסטטוסים. הוא מגיע עם שלל הטבות מעניינות כשהטובה ביותר מביניהן, בעיניי, היא קבלת שירות אישי ממנהלת תיק לקוחות. מדובר ביחידת נינג׳ות של שירות לקוחות שאמורות לענות על כל שאלה, לפתור כל בעיה, לקדם כל בקשה ובכלליות לדאוג מעל ומעבר לרווחתם ולשביעות רצונם של בעלי הסטטוס (שבתיאוריה טסים המון). אני זכיתי למנהלת תיק שהייתה מקצועית ונחמדה להפליאומאוד הערכתי את כל ההשקעה שלה. בהזדמנות אחת היא אפילו הגיעה למטוס לפני ההמראה והתיישבה לשיחה קצרה כדי שנוכל להיפגש אחרי מספר שיחות בטלפון. התרשמתי לטובה ואני חושב שהמועדון עושה בשכל כשהוא מטפח רמה כ״כ גבוהה של שירות לקוחות לבעלי הסטטוס.

ElAl Personal Manager

ובכל זאת ב-2016 טסתי עם אלעל אולי 5-4 פעמים סה״כ. עם כל הכבוד להטבות הנהדרות של הסטטוס, ולשירות המצוין שקיבלתי על הקרקע ובמטוס, החסרונות של אלעל נותרו כשהיו: מטיסות החברה אפשר לצבור נקודות רק במועדון הנוסע המתמיד, התשאול והבידוק הביטחוני לפני המראות מחו״ל הם סיוט, המחירים לא נמוכים במיוחד, המטוסים מיושנים להחריד ומחלקת העסקים ברוב המטוסים היא שלושה דורות אחורה מהסטנדרט בתעשייה. הסטטוס שקיבלתי כן עודד אותי לטוס עם החברה אבל לא מספיק כדי לגרום לי לשנות גישה (קראו: לעצום עיניים).

ינואר 2017 וינואר 2018

אחרי שנה של התפנקות עם סטטוס טופפלטינום הגיע הזמן להיפרד. הנחתי שזו תהיה קפיצת באנג׳י בלי חבל מהמדף העליון של המועדון היישר אל הריצפה. ב-2016 לא צברתי מספיק נקודות בסיס שיזכו אותי אפילו בסטטוס סילבר.

להפתעתי ולשמחתי אלעל מציעה ׳נחיתה רכה׳ לבעלי סטטוס גבוה כך שבכל שנה ניתן לאבד מדרגה אחת בלבד בסולם הסטטוס. מי שמחזיק בסטטוס טופפלטינום, ולא מצליח לשמר, משונמך בבוא העת לסטטוס פלטינום. ידעתי על קיום ההטבה הזאת אבל הנחתי שהיא מוצעת רק למי שקיבל את הסטטוס בדרך הרגילה אבל בינואר 2017 גיליתי שההטבה הזאת חלה על כולם.

Matmid Platinum

סטטוס פלטינום חולק הטבה מצוינת אחת עם סטטוס טופפלטינום: האפשרות להיכנס לטרקלין המלך דוד (KDL) לפני כל המראה מטרמינל 3 ללא קשר לחברת התעופה איתה טסים. ההבדל היחיד הוא שבעלי סטטוס טופפלטינום יכולים להיכנס גם לאגף המחלקה הראשונה בשעות שהוא פתוח (יתרון, כן, אבל לא דרמטי בעיניי). ב-2016 וב-2017 נכנסתי ל-KDL פעמים רבות וגם הכנסתי איתי אורחים (יש מכסה שנתית אבל היא גבוהה למדי). להטבה הזאת אני מתגעגע עד היום.

בתחילת השנה הנחתי שאחרי שנתיים של כיף אאבד את הסטטוס הגבוה במועדון ואשוב להיות כאחרון הנוסעים. אלא מהמסתבר שאלעל, כיאה לחברת תעופה עם רקורד בטיחות גבוה, ממשיכה לתמוך בגישה של נחיתות רכות. כך יצא שנותרתי, עד היום, עם סטטוס גולד במועדון.

אני משער שבינואר הקרוב אשונמך שוב, בנחיתה רכה שלישית, לסטטוס סילבר. לא מדובר באובדן גדול כי החל מאפריל 2019, לאור השינויים שייכנסו לתוקף במועדון, לסטטוס גולד יהיה ערך מוגבל מאוד ולסטטוס סילבר כמעט ולא יהיה ערך בכלל.

17 מחשבות על “סיפור ראשון על סטטוס גבוה

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מיום ליום אני מבין שאל על הם יותר פח ממה שחשבתי… שלנוסע מזדמן קשה עד מאוד להשיג סטטוס וכמשיגים בוא לא שווה יותר מדי וכבר שוקל לבטל את הפליי קארד פרימיום שלי.
  השאלה היא מה האלטרנטיבות. איזה סטטוס לרדוף באיזה ברית? עם איזה כרטיס אשראי?
  כרגע בפליי קארד שלי אני צובר בערך 150 נקודות בחודש

  1. תלוי לאילו יעדים אתה טס בדר״כ ואילו חברות תעופה יכולות להיות רלוונטיות עבורך. מכאן תסיק באיזה מועדון תעופה כדאי לך להתמקד והאם יש בישראל כרטיס אשראי שיוכל לספק לך צבירה נוספת.

 2. יואב

  אני באותה סירה כמוך…
  במשך עשר שנים רצוף הייתי פלטינום (לפעמים אפילו מתקרב לטופ) ואז התחילו סדרה של מהלכים שהורידו את ערך הנקודות של אלעל ואת ערך המעמד.
  מצד אחד אני עדיין מאד אוהב את אלעל – לטעמי השירות של הנוסע המתמיד לחברי פלטינום הוא מעבר לנהדר – הם עזרו לי מעל ומעבר כמה וכמה פעמים כשהייתי צריך עזרה ותמיד היו מאד אדיבים. לטעמי גם השירות במטוס טוב מאד. אני לא אוהב את השירות המעונב שמציעות חברות אחרות ומרגיש כמו ישראלי טוב בבית באלעל.
  מצד שני המושבים בעסקים של אלעל פשוט נוראיים (עוד לא טסתי בדרימליינר אבל קראתי שגם שם פישלו) והמחירים הזויים.
  אז אני טס בריטיש או אמריקן לצד שמאל וקתאי לצד ימין והכל טוב. אז אני סנטור לפעמים ולרוב גולד בבריטיש ואני אחד מני רבים….
  אבל בתוך הלב שלי פנימה מתגעגע לאלעל….

  1. תודה רבה על הפידבק.

   אני לפעמים מציין את מה שנראה בעיניי כחסרונות של אלעל אך בהחלט שיש לחברה ולאנשים שלה גם יתרונות. אני חושב שסה״כ הצוותים של אלעל באמת מצוינים עם איכות אנושית גבוהה ושירות טוב בטיסות (בפרט במחלקות הפרימיום ולנוסעים תכופים).

   הייתי שמח לראות את אלעל משתפרת ומתחילה להציע מוצרים טובים יותר במחירים תחרותיים יותר. אולי יום אחד גם אני אשיג סטטוס פלטינום במועדון הנוסע המתמיד בדרך הרגילה.

 3. החסכן

  סטטוס באל על באמת שווה מעט יחסית. KDL הוא מאד נחמד אבל כפי שציינת בפוסט אחר, לישראלים הבאים לנתב"ג מהבית זה פינוק שאין לו חשיבות אמיתית (אלא אם אתה אילתי בקונקשן…). לדעתי החברה צריכה לשקול להעניק priority pass עם 10 כניסות חינם בשנה לבעלי סטטוס פלטינה ומעלה כדי לפצות ולו במעט על היותה של החברה נטולת ברית. העובדה שלא עשו זאת מרמזת על כך שבעלי פלטינום באל-על טסים תמיד כמעט תמיד רק במחלקת עסקים או ראשונה ולכן תמיד יש להם גישה מובטחת לטרקלין כלשהו.

  1. Yoel

   לדעתי לטרקלין בנתב"ג יש חשיבות והיא תלויה בשעת ההגעה לשדה. אם זו טיסת בוקר מוקדמת, אז זו ההזדמנות הראשונה מבחינתי להכניס משהו לפה. בנוסף האוכל בטרקלין עדיף על החביתה / המוזלי במטוס, גם אם הטיסה היא בעסקים. אם ההמראה היא בשעות מאוחרות יותר, אז אני מסכים שלטרקלין אין חשיבות אמיתית פרט לפינוק.

 4. אני יודע שבפורומים אחרים ישנם ויכוחים רבים האם זה שAA ביטלו את הקו וגם מסרבים בכל תוקף להתחיל טיסות ישירות קשור לכספים שחייבת ל-TWA או אולי לרשות התעופה. ממש מענין לשמוע מה דעתך בנושא במחיוחד לאור הגידול העצום בטיסות ישירות מארה"ב (בדיוק השבוע DL הודיעה על הכפלת הטיסות החל מקיץ 2019). מה אתה חושב?

  1. את דעתי כתבתי באותו פוסט אליו קישרתי על הפסקת הטיסות. כלומר, העלתי בפוסט הזה מספר השערות ואני לא יודע לומר מהי הנכונה.

   אני מתקשה להאמין שהבחירה נעשתה בגלל החובות של TWA. אם זה היה כך אז אמריקן הייתה מפסיקה עם הקו מיידית עם רכישת יו-אס איירוויס. אני חושב שהפסקת הקו הייתה מהלך פוליטי כלשהו ואולי תוך הסכמה עם יונייטד ודלתא על אי-תחרות בשוק הזה.

 5. ארז

  רק כדי לסבר את האוזן, יש כ- 700 חברים בחוג היוקרתי הזה… (ככה לפחות אמר לי גורם אמין לפני כשנה).
  לי זה נשמע לא מעט. יכול להיות שיותר אנשים טסים אלעל מאוד ביוקר ממה שאנחנו חושבים?

  1. להבנתי אחוז לא מבוטל ממחזיקי הסטטוס קיבלו אותו במתנה ולא משתמשים בו בכלל. מדובר בפוליטיקאים בכירים, בעלי הון, מנכ״לים של חברות ענק וכל מיני מקבלי החלטות בכירים. זה סה״כ מקובל שמועדון תעופה מחלק ׳סטטוס של כבוד׳ לקומץ אנשים במדינה שבה הוא פועל וזה כמובן נעשה בצורה לא-פורמלית. אני לא חושב שרוב בעלי הסטטוס הזה קיבלו אותו במתנה אז אם המספר שציינת נכון סביר להניח שלפחות 500 אנשים בישראל הרוויחו את הסטטוס ביושר. שזה מרשים. לפני כמה שנים שמעתי מספר נמוך משמעותית מזה.

 6. IDAN

  מה הסיבה האמיתית לדעתך לעזיבת AA?
  הרי כמו שאמרת מדובר היה בקו רווחי ביותר ואני זוכר בכיר ב AA שהתראיין בארץ ואמר שהקו כל כך רווחי שהם שוקלים פתיחת קווים נוספים לישראל.

  1. אני באמת לא יודע. כפי שעניתי למיכאל:

   את דעתי כתבתי באותו פוסט אליו קישרתי על הפסקת הטיסות. כלומר, העלתי בפוסט הזה מספר השערות ואני לא יודע לומר מהי הנכונה.

   אני מתקשה להאמין שהבחירה נעשתה בגלל החובות של TWA. אם זה היה כך אז אמריקן הייתה מפסיקה עם הקו מיידית עם רכישת יו-אס איירוויס. אני חושב שהפסקת הקו הייתה מהלך פוליטי כלשהו ואולי תוך הסכמה עם יונייטד ודלתא על אי-תחרות בשוק הזה.

 7. עומר

  הזכרת כבדרך אגב את אגף המחלקה הראשונה. בכל ההסתובבויות שלי בעולם, לא נפגשתי עם אדם שטס במחלקה הראשונה באל על. למעשה, אני חושב שאף אחד מהאנשים ששאלתי (חלקם באמת מבלים יותר במטוסים מאשר בבית) לא נתקל בעצמו במישהו שטס במחלקה הראשונה באל על.
  מה אתה יכול לספר עליה? אני כמובן לא שואל איך היא בהשוואה לסטנדרט בשוק כי חבל לבייש את אל על, אבל באילו קווים/מחירים? שירות? מושבים? יש זמינות למושבי בונוס? יש אפשרות לשדרוג בנקודות? האם היא בכלל ממשיכה להתקיים בתכנון למטוסים החדשים?

  1. אלעל עדיין מפעילה (ומשווקת) מחלקה ראשונה במטוסי ה-744 וה-772 בצי שלה. מטוסי ה-744 עתידים לצאת לפנסיה בעתיד הנראה לעין אך מטוסי ה-772 כנראה יישארו פעילים בחברה בעשור הקרוב (למרות שגם הם לא צעירים מדי). במטוסי ה-789 החדשים, כמו גם במטוסי ה-763 שמשרתים כיום בצי ובמטוסי ה-788 שיגיעו בהמשך, כלל אין מחלקה ראשונה. כלומר, ברור שאלעל קיבלה את ההחלטה לסיים את דרכה של המחלקה הראשונה שהיא כנראה מוצר לא רווחי בעליל (כמו במקרה של רוב החברות שמפעילות עדיין מחלקה הראשונה – והרוב כבר לא). ייתכן שכבר עם פרישתו של אחרון מטוסי ה-744 תחליט אלעל לעצב מחדש את פנים מטוסי ה-772 כדי להוציא מהם את המחלקה הראשונה או פשוט תגדיר שמושבי המחלקה הראשונה יהפכו למושבים מועדפים של מחלקת העסקים (עם שירות של מחלקת העסקים). דבר דומה קורה בפועל היום בחלק מהטיסות שבהן מופעלים מטוסים שיש בהם מחלקה ראשונה אך המחלקה הראשונה לא משווקת בפועל.

   המחלקה הראשונה משווקת במספר קוים באופן קבוע (אם כי לא בכל הטיסות בקו) ליעדים מובילים כמו לוס אנג׳לס, ניו-יורק, לונדון, פריס ועוד. המושבים במחלקה הראשונה טובים מאלו של מחלקת העסקים אך כמובן לא קרובים לאיכותם של מושבים במחלקות הראשונות המובילות בעולם. השירות מצוין, זה כן, אבל סה״כ אלעל מציעה שירות טוב בכל מחלקות הפרימיום. בטרקליני אלעל בדר״כ יש אגף נפרד לנוסעי המחלקה הראשונה ובפרט בטרקלין ה-KDL בנתב״ג (שם האגף ממש נמצא בצד השני ומופרד לחלוטין). מעניין יהיה לראות מה תעשה אלעל עם השטח של האגף הזה לאחר הוצאתה של המחלקה הראשונה מהצי.

   ניתן להשתמש בנקודות כדי לרכוש מושבים במחלקה הראשונה וכמו כן שדרוגים (ממחלקת העסקים). יש זמינות די בריאה באופן קבוע כמעט בכל הקוים. סה״כ נדיר שאלעל מצליחה למכור את כל המושבים במחלקה בטיסה מסוימת בהתחשב בעובדה שישנם 8 מושבים במטוסי ה-744 ו-6 מושבים במטוסי ה-772.

   1. חנצי

    באחת הטיסות האחרונות שלי מהונג קונג קיבלתי הושבה בשורת ביזנס בשירות אקונומי (שורות 13-14 ב 772), היה לי כרטיס בר שדרוג ולא הספקתי לאכול לפני הטיסה אז ביקשתי בגייט לשדרג לביזנס מלא ורק במטוס עצמו שמתי לב שזה מושב בפירסט (2A). כמובן שהמחלקה הופעלה כחלק מהביזנס אבל ההמושב עצמו כמעט זהה לביזנס וזה שאין גישה ישירה למעבר די פוגם בהצדקת השארתבהמחלקה..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s