הבלוג הוא לא רק לוח לפוסטים שלי אלא גם במה לדיון, לשאלות, לרעיונות וכיוצ״ב. אז המסורת ממשיכה: הפוסט של יום שלישי, בכל שבוע, מוקדש לכם! הגיבו לפוסט הזה עם כל שאלה, טיפ, רעיון לפוסט, המלצה, סיפור קצר, חמשיר, חידה וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

WA Bangkok 1.jpg

המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

34 תגובות

 1. ארז

  היי ליאור, אתה יודע אילו תעריפים של אלעל מוצגים כעת במנועי החיפוש/מטריקס (לייט/קלאסיק/פלקסי)?
  בנוסף, אם אתה זוכר בע״פ, בבריטיש- כמה אוויוס צריך לצבור בשביל מעמד כסף, וכמה אוויוס למעמד מקבלים בערך מת״א-לונדון בתיירים (600-700$)?
  תודה רבה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   (א) במנועי החיפוש מופיעים כל התעריפים. כולל תעריפי לייט.

   (ב) בשביל סטטוס סילבר של בריטיש צריך 600 נקודות בסיס (TP) במהלך שנת החברות (לא קלנדרית).

   (ג) טיסה בקו ת״א-לונדון במחלקת התיירים תזכה ב-20 נקודות (מחלקות הכרטוס המוזלות ביותר), 35 נקודות (מרבית מחלקות הכרטוס) או 70 נקודות (מחלקות הכרטוס היקרות ביותר). כלומר, עד 140 נקודות לכרטיס הלוך/חזור. טיסה בקו בכל כרטיס במחלקת פרימיום-אקונומי תזכה ב-90 נקודות. הנה קישור למחשבון באתר בריטיש:

   https://www.britishairways.com/travel/flight-calculator/public/en_il

   הגב
   • ארז

    תודה רבה על מענה סופר מהיר.
    במטריקס מוםיע תעריף אחד – האם זה הלייט? לא ראיתי מספר צעריפים עבור טיסה מסויימת.

    ואם אתה יודע- כמה נקודות בסיס יתקבלו בבריטיש עבור טיסת הלוך-חזור ת״א-יפן ב- i class של קתאי?
    בזמנו הערכת כ-16-17 אלף אוויוס ו״מרחק נגיעה״ מסילבר.
    האם סטטוס סילבר בבריטיש תקף למשך שנה?
    ותודה על הקישור.

   • Lior @ FlyingOut

    (א) במטריקס תמיד מופיע התעריף הזול ביותר לפי החיפוש שהגדרת. לא מספר תעריפים שונים לאותה טיסה. כדי להבין באיזה תעריף מדובר, בהנחה שאתה לא זוכר בע״פ את מחלקות הכרטוס של אלעל, אין מנוס אלא לבדוק במקביל גם באתר הזמנות ו/או באתר החברה.

    (ב) כרטיס כפי שתיארת, נגיד הלוך/חזור לטוקיו עם קתאי, יצבור כ-16,500 אוויוס (לפני בונוס לסטטוס אם יש) ו-360 נקודות בסיס בלבד. אבל, נגיד, אם היעד שלך ביפן הוא רחוק יותר – כמו סאפורו (CTS), אז הצבירה תהיה גבוהה יותר סביב 17,500 אוויוס ו-560 נקודות בסיס. זאת משום שהטיסה HKG-Tokyo קצרה מספיק כדי להיחשב לטיסה אזורית (40 נקודות בסיס) בעוד הטיסה HKG-CTS ארוכה מספיק כדי להיחשב טיסה בינונית (140 נקודות בסיס).

    (ג) הסטטוס יהיה תקף לכל שנת החברות בה הושג ולכל שנת החברות הבאה. כלומר, בפועל, ליותר משנה ועד למקסימום תיאורתי של שנתיים.

 2. דור

  מתכנן טיול לסרי לנקה ולמלדיבים ונזכרתי שסיפרת לא מזמן על הטיסה הזולה עם רויאל מסרי לנקה לתל אביב דרך עמאן.
  במסגרת חיפושי, רואה שאפשר לטוס מסרי לנקה לעמאן במחלקה הראשונה של אמירטס בקצת יותר מ1000 דולר.
  מה דעתך? באיזה מודל של פירסט הם משתמשים בקווים הללו?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ממה שאני רואה אמירטס מפעילה מטוסי 77W בשני הקוים האלו עם המחלקה הראשונה הרגילה שלה. כלומר, לא החדשה. לדעתי זה לא כדאי כי:

   (א) הכרטיס הזה, גם אם עולה ׳רק׳ 1000$, מביא אותך לעמאן ולא לת״א. וזה אומר שיש עלות נוספת לכרטיס של מעבר מעמאן לת״א. אפילו בכרטיס בונוס עם אוויוס זה לא ממש חינם (בדוק את המסים). אני רואה כרגע מחיר של 1200$ בערך ולא 1000$.

   (ב) שים לב שאתה בוחר את הטיסות בשעות הנוחות. המראה מ-CMB סביב 10 בבוקר והגעה לעמאן סביב 16:00 אחה״צ. זה מסתדר טוב עם טיסת הערב לת״א, ומשאיר לך מספיק מרווח לקונקשיין לא-מוגן.

   (ג) אלו שתי טיסות קצרות יחסית, של פחות מ-4 שעות כל אחת, וזה לא מספיק זמן להנות כמו שצריך ממחלקה ראשונה איכותית. בשביל חוויה מלאה, לדעתי, צריך מינימום של 7 שעות רצופות. זה מספיק לפחות לארוחה מלאה, סרט, מקלחת, שינה של שעתיים לפחות, התרעננות וכו׳… ובשביל זה שווה לשלם את הפרמיה.

   הגב
 3. גלעד

  אני צריך לרכוש כרטיס לפרנקפורט באמצע אוקטובר. אני חבר מועדון גם באל על וגם בלופטהאנזה. אני אשמח אם תוכל להסביר איך אני משווה בין רכישת כרטיס בכסף מלא (461 או 441 בתלוי בחברה) לעומת מימוש כרטיס בנקודות בונוס (יש מספיק בשני המועדונים)

  הגב
  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   אתה לוקח את שווי המיילים ומכפיל בכמות המיילים הנדרשת ומוסיף מיסים שאתה צריך לשלם. זה שווי כרטיס הבונוס.
   ומשווה למחיר בכסף.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   האתרים של שני המועדונים, M&M והמתמיד, יוכלו להציג לך בקלות זמינות מושבים בתאריכים שלך ומחיר מלא לכרטיס הבונוס כולל המסים. לצורך הפשטות תניח שמייל של M&M שווה סביב 1.4 סנט ונקודה של אלעל שווה סביב 50 סנט. מכאן המתמטיקה די פשוטה כדי לחשב כמה באמת עולה לך כרטיס בונוס מבחינת שווי המטבעות שאתה מוציא. סביר להניח שלא ישתלם לך להשתמש במיילים של M&M אבל אולי ישתלם לך להשתמש בנקודות של אלעל.

   אפשר וכדאי גם לקחת בחשבון את המיילים/הנקודות שתצבור במידה ותרכוש כרטיס בכסף ו׳לנקות את השווי שלהם׳ מעלות הכרטיס בכסף. זו הוגן לאור החלופה. לפי אותם ערכים לעיל.

   הגב
 4. אריה

  טיסה (איזיג'ט תל אביב-לונדון) שהתאחרה בכ-20 שעות, ימח שמם:
  1. האם הפיצוי האירופי (600 יורו) הוא בנוסף להשבה של עלות one-way עם אלעל ברגע האחרון, ב-$900? או שהחברה לא תשלם יותר מהפיצוי האירופי, אם בכלל.
  2. אם לא ניצלתי את הכרטיס חזור (תל אביב-לונדון) מאחר וכאמור הזמנתי באלעל, אני זכאי לזיכוי? ואם כן, בנוסף לפיצוי האירופי?
  3. הפסד יום עבודה ביעד, שניתן לגבות בהוכחות ברורות – האם בכפוף לאמנת מונטריאול יש מצב לקבל החזר מהחברה? אם כן, זה יהיה בנוסף לפיצוי האירופי?

  לא מצפה לסיוע משפטי – אך כל הצעה / הגיג / המלצה ובעיקר נסיון יסייעו בהחלט!

  הגב
  • Michael

   מנסיוני אתה יכולת לבקש החזר על הטיסה, ברגע שהיא התאחרה יותר מ-6 שעות, הבעיה היא שאם פשוט לא הגעת לטיסה החברה תטען שפשוט לא הגעת, הזמן האידאלי לבקש החזר כזה הוא בזמן אמת לפני הטיסה המאחרת. ככה שאני לא יודע אם תוכל לקבל גם החזר וגם פיצויים אבל כדאי לנסות. העלות של הטיסה שלך באלעל היא פחות מעניינם של איזיג'ט שמבחינתם הם היו מספקים לך טיסה אחרת.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   למיטב הבנתי, וכפי שכתב מיכאל, התקנה האירופית (EU261) מחייבת את חברת התעופה לתת לך פיצוי כספי אם הטיסה בוטלה/התעכבה ע״פ התנאים בתקנה. בנוסף חברת התעופה חייבת לספק לך סעדים נוספים כמו מלון ללילה (אם לא נמצאה לך טיסה חלופית באותו היום), ארוחות, תקשורת ועוד. אבל חברת התעופה לא חייבת לתת לך החזר כספי מלא על כרטיס חלופי שאתה רכשת ביוזמתך עם חברת תעופה אחרת – וקל וחומר כאשר חברת התעופה הראשונה הציעה לך בפועל טיסה חלופית שלה (במועד שלא נוח לך, אבל זה משהו אחר). הפיצוי הכספי נועד לאפשר לך לרכוש כרטיס חלופי אד-הוק ובמידה מסוימת לפצות אותך על אובדן הזמן ועוגמת הנפש.

   אתה יכול לפנות לעמותת ׳תעופה נבונה׳ כדי לקבל ייעוץ נוסף וכל עזרה משפטית אחרת שתרצה בהמשך הדרך.

   הגב
 5. Michael

  בזמן האחרון יש לי מספר חברים שעשו שייט ליוון ומקומות אחרים. כמובן ששייט זה עולם אחר מטיסות, אבל מאוד הייתי מעונין להשוות ביניהם כמו כן להשוות שהייה בשייט מול מלון, מבחינת מחיר, תנאים ותמורה על הכסף. התפלאתי על המחירים היחסית זולים של שייט שבדקתי שנראים משמעותית נמוכים מטיסה+מלון.
  מה דעתך/כם?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ההבנה שלי בתחום שואפת לאפס. אני חושב שההשוואה בין הדברים מעט מאתגרת כי מדובר בחופשה מסוג אחר לגמרי. באונייה, לדוגמה, תקבל בדר״כ חדר קטן משמעותית מחדר של מלון ראוי וכמובן שתבלה את רוב הזמן על המסים במקום ביעדים השונים.

   הגב
  • יואב

   מה בדיוק אתה רוצה לדעת. אני הפלגתי בחברות המוכרות (הסטנדרטיות לא המגה יקרות) – RCCL CARNIVAL NCL CELEBRITY CUNARD וכו. לדעתי האישית זה החופשה המושלמת. המלון שזז 🙂
   אבל! וזה אבל גדול! צריך להבין בתחום על מנת לקחת הפלגה טובה ובאוניה טובה. יש אוניות שהן פח זבל נע שאסות להתקרב אליהן, יש אוניות שמתאימות למשפחות ויש כאלה שמתאימות לזוגות צעירים או מבוגרים.
   יודע מה אתה מחפש?

   הגב
   • Michael

    מחפש כרגע אופציות שיוצאות מישראל וחוזרות לישראל, אולי בעתיד אפליג יותר רחוק.

 6. hemedr

  אני מניח ששאלו כבר אבל רציתי לדעת אם יש הבדל במדינה שבו נחשב הכרטיס האשראי שלי בהזמנת כרטיס דרך יונייטד מיילגפלאס בAWARDS למטה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא ממש. גם אני תוהה למה עדיין צריך לבחור מדינת מגורים לפני כל חיפוש. מעולם לא הבנתי אם ואיך זה אמור להשפיע על התוצאות.

   הגב
 7. דרור

  האם יש אמת באגדה (?) לפיה יופיעו מחירים שונים עבור אותה טיסה בחיפוש בדפדפן רגיל / דפדפן במצב private / דפדפן במדינה אחרת (למשל דרך vpn)? במעט הפעמים שניסיתי את המשחקים האלו קיבלתי את אותם מחירים בדיוק בכל השיטות.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זה ויכוח נצחי. מדי פעם מופיע איזה פוסט/מאמר/סיפור של מישהו שהצליח להוכיח, לכאורה, שיש אפליית מחירים. לרוב הכותב הוא איש שמבין המון במחשבים ומבין מעט מאוד במוצרי נסיעות. מהניסיון שלי אתרי הזמנות גדולים, חברות תעופה ומלונות לא משחקים את המשחקים האלו ואם יש מחיר שונה לשני משתמשים שונים באותו זמן זה נובע מהסבר פשוט כמו שוני באחד ממאפייני החיפוש, המדינה שבה מתבצע החיפוש (זה נקרא POS, ואין בזה שום דבר מפלה), שוני במוצר (חדר שונה או מחלקת כרטוס שונה) וכיוצ״ב.

   מי כן יכול לשחק את המשחקים האלו? כל מיני אתרי הזמנות קטנים שעושים את הכסף שלהם בעיקר על לקוחות חד-פעמיים ולא מרגישים מחוייבים לדעת קהל, מוניטין או אפילו ביקורת חיצונית כלשהי. אתרים כאלו, אולי, יתפתחו להציג מחירים שונים ללקוחות שונים כדי למקסם הכנסה. אבל הם בשוליים של השוליים.

   הגב
 8. GPAE

  היי מיכאל,

  ראשית אני שמח שמישהו מעלה פה את נושא הקרוזים שקרוב לליבי (באפריל אני מקווה להפליג לקרוז התשיעי שלי, אז צברתי בזה מעט נסיון).

  🙂

  עולם הקרוזים הוא מגוון מאוד, ולומר "קרוז זה כמו…" משול ללומר "מלון זה כמו…". מלון יכול להיות הוולדורף אסטוריה, או מלון פשפשים ליד תחנת הרכבת של קלוז'…

  כעיקרון, מה שנכון לעשות הוא לבחור קרוז לא רק לפי התקציב אלא לפי סוג המוצר שאתה מחפש. האם אתה רוצה קרוז שבו יורדים בכל יום לחוף אחר, או שלא איכפת לך שיהיה מינון יחסית גבוה של "sea days"? האם חשוב לך שתהיה לך מרפסת (זו למשל אופציה חיונית בעיני מעשנים רבים, כי אזורי העישון בספינות קרוז נוטים להיות מוגבלים ביותר. אומנם ברוב קווי הקרוזים העישון במירפסת אסור אבל הם נוטים להעלים מזה עין ויתערבו רק אם שכנך יתלונן), או שדי לך בנוף מחלון החדר? האם אתה נוסע עם ילדים, ובאיזה גילאים (כמעט כל ספינות הקרוז ערוכות לטיפול בילדים גמולים, אבל בכ"ז יש הבדלים בין מה שהן מציעות בתחום זה).

  מעבר לכך ישנן השאלות הרגילות של הרגלי צריכה.

  הרגלי הצריכה שלך רלוונטיים מאוד לשאלה ששאלת, כי כעיקרון הספינה לא מתפרנסת מלמכור לך חדר בפנסיון מלא ולנייד אותך בין המקומות השונים שבהם תעגון. הספינה מתפרנסת מאקסטרות: מהקזינו, מאלכוהול ומשקאות קלים שלרוב אינם כלולים (או מחבילות שלהם), ממסעדות שקיימות על הספינה ולא כלולות במחיר הקרוז (וגובות תוספת מחיר פר סועד) מתמונות שלך שמצלמים ומציעים לך לקנות, מגישה לאינטרנט, מטיפולים בספא, ממכירת טיולים מאורגנים ומוצרים דומים בנמלי היעד ועוד ועוד. ישנם גם קרוזים שחלק או אפילו רוב האקסטרות שמניתי כלולות במחירם, אבל הגילום הזה פשוט אותם יותר יקרים. ברוב המקרים, ביסוד הנוסחא השכיחה בהרבה עומדת חבילת בסיס שכוללת את השיט, החדר, פנסיון מלא ומיסים שונים – ולא כוללת כמעט שום דבר אחר.

  החבילה הזו, יחסית למלון + תחבורה ממקום למקום + מזון ומשקה שנרכשים עצמאית, היא אכן זולה. אבל עלות הקרוז הכוללת עשויה להיות די גבוהה בהתאם לאיך שתתנהל במהלכו (וזכור שבכל נמל סביר שתוציא עוד כסף על מזון, משקה, בילויים וקניות). אני מביא בחשבון עוד 100 דולר ליום לאדם בכל קרוז שאני יוצא אליו – כי אני שותה הרבה משקאות שלא כלולים במחיר הקרוז (בעיקר יינות, שמחיריהם על הספינות לא תחרותיים בלשון המעטה), אוהב לנסות גם את המסעדות בתשלום ומעדיף סיורי חוף לקבוצות קטנות (או רק לזוג), שעולים גם הם יותר מהמוצר הבסיסי. אבל כל אחד מתנהל אחרת.

  אני מציע לך לשוטט קצת ב- http://www.cruisecritic.com , שם תוכל לקרוא ביקורות של מערכת האתר ונוסעים על ספינות, חברות קרוז, מוצרים ושירותים המוצעים בקרוזים שונים וכיו"ב. תוכל לקבל כך תמונה מפורטת יותר, ממה שהיריעה כאן מאפשרת.

  בהצלחה.

  הגב
 9. ינאי

  שלום ליאור
  טסתי לארץ עם המשפחה חזרה מפראג עם UP

  בשל תקלה טכנית לטעמתל הטיסה יצאה באיחור כולל של 3.32 שעות בהמראה ובאיחור של 3.17 שעות בנחיתה בארץ.

  האם לפי החוק המקומי/ אירופאי אני זכאי לפיצוי?
  כרגע הם מסרבים

  תודה מראש

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ע״פ החוק הישראלי – חוק שירותי תעופה – נראה שאכן לא מגיע פיצוי כספי. אלעל מעדיפה את החוק הזה ולכן מסרבת.

   לשמחתך צ׳כיה היא חברה באיחוד האירופי ומכאן שהתקנה האירופית לעניין זה, EU261, חלה על טיסת הממריאות משיטחה. ע״פ התקנה האירופית איחור של 3 שעות ויותר בנחיתה (!), במקרה של טיסה מסוג 2 (מרחק טיסה של 1500 עד 3500 ק״מ), מזכה את הנוסע בפיצוי כספי בסך 400 אירו לכל נוסע בהזמנה. מצ״ב עמוד הויקיפדיה של התקנה האירופית כך שיהיה לך מקור נוח לציטוט ממנו במידת הצורך, ובכל מקרה אני ממליץ שתתעקש מול אלעל על הפיצוי הכספי הנ״ל ותדגיש שאתה דורש פיצוי ע״פ התקנה האירופית ולא ע״פ החוק הישראלי. אם עדיין תקבל סירוב – שקול פנייה לגוף המתאים באיחוד האירופי או לאחת מבין החברות המסחריות שמציעות טיפול בבקשות כאלו בתמורה לעמלה.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_Compensation_Regulation_261/2004

   הגב
 10. ארז

  היי ליאור, עוד שאלה-
  לגבי 2 כרטיסי טיסה ללונדון בסוף נובמבר/תחילת דצמבר.
  כרגע נראה שאלעל הכי נוחים מבחינת תעריפים ושעות טיסה (בתיירים) – כ- 520 דולר לאדם (הלוך להית'רו, וחזור מלוטון בשישי).

  אני מתלבט אם לחכות עם הרכישה, כי שני הנוסעים חוגגים יום הולדת באוקטובר: האם לונדון מופיעה לפעמים במבצעי יום הולדת של אלעל לזוג נוסעים?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני לא זוכר שאי פעם ראיתי את לונדון הית׳רו (LHR) כאחד היעדים במבצע הזה. ייתכן שהוא היה במהדורה אחת ואני לא זוכר. בכל מקרה – לא הייתי בונה על זה זה.

   520$ לכרטיס זה לא כ״כ זול לתחילת עונת החורף אבל אם הלו״ז מתאים בול אז מניח שזה הוגן מספיק.

   הגב
   • ארז

    תודה רבה.
    האמת ששעת החזור יכלה בהחלט להיות נוחה יותר (המראה בשמונה בבוקר מלוטון) אבל זה יום שישי.
    אלו תעריפי הקלאסיק של אלעל. בריטיש יקרים בקצת יותר מ- 100 דולר עם שעות נוחות פחות בתאריכים האלה לפי המטריקס. איזי ג'ט לא זולים יותר אף הם.
    אולי חנוכה מייקרת?

   • Lior @ FlyingOut

    בוודאי שטיסות בחנוכה יקרות יותר. ביקוש גבוה – המושבים במחלקות הכרטוס הזולות נחטפים מוקדם. לפעמים גם מחריגים תאריכי חגים מתעריפים מוזלים במיוחד (מבצעים).

 11. ארז

  היי ליאור- שאלה על החיים עצמם:
  אם אני נוחת בנתב"ג (מסן אנטוניו יונייטד+מניוארק אלעל בכרטיס של אלעל), וממריא בכרטיס נפרד של אלעל 3 שעות לאחר הנחיתה (אחה"צ) לברלין – האם אתה חושב שיונייטד יוכלו לתייג את המזוודות שלי לברלין כבר בסן אנטוניו?
  מה צריך להגיד להם? נדמה לי שענית על שאלה דומה לפני כמה שבועות.
  האם זה ישים לדעתך, או אפשרות תאורטית בלבד?
  אם כן- איך עושים קונקשן בנתב"ג במצב הזה?
  ואם לא- נדמה לי שהזכרת משהו על פנייה לחברת התעופה שיעבירו את המזוודות בעצמם – איך זה עובד? מה דין ה"קונקשן בנתב"ג" אז?
  תודה רבה

  הגב
  • ארז

   חידוד לשאלה: טיסות לברלין בדצמבר עדיין מתוכננות לצאת מטרמינל 1. האם יש מצב לקונקשן כזה (טרמינל 3->1) בנתב"ג??

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea