היקף העסקאות בכל כרטיסי האשראי בישראל עומד מעל ל-250 מליארד ש״ח בשנה. ההערכות מדברות על קרוב לעשרה מליון כרטיסי אשראי פעילים בישראל כיום – וזה אומר שבארצנו הקטנטונת יש קצת יותר כרטיסי אשראי מתושבים. חושבים שזה הרבה? תחשבו שוב, כי בארה״ב יש בממוצע כמעט ארבעה כרטיסי אשראי לכל תושב – ובהתאם שוק האשראי האמריקני הרבה יותר מפותח ותחרותי מהשוק הישראלי.

הפוסט הזה יהיה מעט ארוך כי הוא כולל שלושה פרקים: הקדמה, מאפיינים וסקירת כרטיסים. אם אתם מכירים היטב את שוק האשראי ואת המונחים השונים – תרגישו חופשי לדלג ישר לפרק השלישי שכולל רשימה של שמונה כרטיסי אשראי מומלצים לכל מי שנוסע לחו״ל.

יודגש בזאת כי איני יועץ כלכלי. כל הכתוב בפוסט זה הוא בגדר מידע כללי וכל הפועל על פיו עושה זאת ע״פ שיקול דעתו. יש לקרוא את התנאים המלאים באתרי חברות האשראי ולקבל מידע נוסף במקרה הצורך מנציגי השירות.

פרק א׳: חברות אשראי, מותגים וסוגי כרטיסים

בישראל פועלות סה״כ שלוש חברות אשראי:

 • לאומיקארד. נמצאת בבעלות בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%).
 • כאל. נמצאת בבעלות בנק דיסקונט (72%) והבנק הבינלאומי (28%).
 • ישראכרט. נמצאת בבעלות בנק הפועלים (98%) וכוללת בתוכה גם את חברת אמריקן אקספרס ישראל.

לכל כרטיס אשראי מספר מאפיינים בסיסיים:

> בנקאיי או חוץ-בנקאי

הכרטיס מונפק בכל מקרה ע״י אחת משלושת החברות לעיל וההבדל הוא שבכרטיס בנקאי הבנק הוא שמעמיד את מסגרת האשראי. כל בנק משתמש בדר״כ רק בחברת אשראי אחת לטובת הנפקת כרטיסים ללקוחותיו.

בהמשך הפוסט לא אבחין בין כרטיסים בנקאיים לחוץ-בנקאיים.

> מקומי או בינ״ל

כל חברת אשראי יכולה להנפיק מותג אשראי מקומי שיכול לשמש את הלקוח רק בתוך מדינת ישראל. ״ישראכרט״, לדוגמה, הוא מותג מקומי ולכן כרטיסי ישראכרט כוללים 8 ספרות בלבד בעוד כרטיסי אשראי בינ״ל כוללים 15 או 16 ספרות.

בהמשך הפוסט לא אתייחס לכרטיסי אשראי מקומיים.

> רגיל או עסקי

כרטיס אשראי עסקי לא בהכרח מחוייב מחשבון של עסק – אלא מספיק שהוא מונפק לעובד של העסק תחת הסכם שיש לעסק עם חברת האשראי. כרטיסים עסקיים לרוב מציעים מסגרת אשראי מוגדלת והטבות שמכוונות בעיקר לציבור העסקי.

בהמשך הפוסט לא אבחיין בין כרטיסים רגילים לעסקיים.

> מותגי כרטיסים בינ״ל

כדי לאפשר ללקוחותיהן להשתמש בכרטיסים בחו״ל חברות האשראי המקומיות מציעות כרטיסים של מותגים בינ״ל. שני המותגים הגדולים בעולם הם ויזה (מותג אירופי) ומאסטרכארד (מותג אמריקני). מותגים אחרים המוצעים בישראל הם אמריקן אקספרס, דיסקברי ודיינרס. חלק מהמותגים מונפקים בישראל בלעדית ע״י חברת אשראי אחת.

> דרגת הכרטיס

בהכללה גסה כרטיסי אשראי מחולקים לארבע קבוצות: כרטיסים רגילים, כרטיסי גולד (נהוג שכל הכרטיסים העסקיים הם גולד ומעלה), כרטיסי פלטינום וכרטיסי יוקרה מיוחדים שמיועדים לאלפיון העליון. חברת האשראי או הבנק יציעו ללקוח כרטיס בדרגה שמתאימה לו ע״פ משתנים כמו רמת הכנסה, הון עצמי, היסטוריית אשראי, השתייכות לקבוצת לקוחות מובחרת וכיוצ״ב.

פרק ב׳: מועדוני לקוחות, הטבות ומט״ח

לפני שנגיע לדון בכרטיסים ספציפיים כדאי להכיר את המאפיינים הנוספים של כרטיסי האשראי ואת ההטבות שהם מציעים.

ביטוח נסיעות לחו״ל

כמעט כל כרטיס אשראי מציע ביטוח נסיעות לחו״ל בחינם. לרוב הביטוח לא מוגבל במספר הנסיעות השנתיות אך מוגבל לתקופה של עד 55 ימים רצופים – עם אפשרות להארכה בתשלום. חלק מהביטוחים דורשים הפעלה לפני כל נסיעה וחלק מהביטוחים הם ׳אוטומטיים׳ ומבטחים את בעל הכרטיס בכל נסיעה כל עוד הכרטיס בתוקף (וזה, כמובן, נוח הרבה יותר).

איכות הפוליסה נגזרת מדרגת הכרטיס. בדר״כ מוצעות שתי פוליסות: אחת לכרטיסים רגילים ולכרטיסי גולד ואחת לכרטיסי פלטינום ומעלה. הפוליסה הבכירה מהשתיים דומה בהרכבה לפוליסות הבסיסיות המוצעות ע״י סוכני הנסיעות תמורת כמה דולרים ליום – אבל אני ממליץ לכל אחד לערוך את ההשוואה בעצמו וכך לדעת בדיוק מהו הכיסוי המוצע לו ע״י חברת האשראי.

כרטיסים אולטרה-יוקרתיים, מעל פלטינום, נוטים להציע פוליסות ביטוח מקיפות במיוחד שעולות באיכותן פי כמה על הפוליסות הבסיסיות המוצעות בסוכנויות הנסיעות.

עבור מי שמבלה עשרות ימים בשנה בחו״ל החזקת כרטיס אשראי בדרגת פלטינום יכולה להשתלם בענק רק בזכות ההטבה של ביטוח נסיעות מקיף בחינם (ורצוי כזה שלא צריך להפעיל לפני כל נסיעה).

אם אתם מחזיקים במספר כרטיסי אשראי הרי שאתם נהנים מתקרת הוצאות מצרפית. כלומר, לא תוכלו לקבל החזר ממספר פוליסות עבור אותה הוצאה – אבל במידה וההוצאה חרגה מהתקרה של פוליסה אחת תוכלו לבקש את היתרה מפוליסה אחרת. למידע נוסף בעניין זה רצוי להתייעץ עם חברת הביטוח הרלוונטית.

עמלת המרת מט״ח

באופן טבעי כל ההוצאות הקשורות בנסיעות לחו״ל מחוייבות במטבעות זרים. אפילו כרטיסי טיסה שנמכרים ע״י סוכנויות נסיעות מקומיות מתומחרים בדולרים וכל סוכנות מבצעת את המרת המט״ח עבור הלקוח אם ירצה חיוב בש״ח.

גם במהלך השהייה בחו״ל כדאי להעדיף שימוש בכרטיס אשראי על פני שימוש במזומן. בין הסיבות הטובות: (1) עסקאות באשראי מבוטחות ע״י חברת האשראי. (2) המרת מזומן היא בדר״כ עניין יקר ולפעמים מתבזבז זמן יקר על מציאת חלפן כספים שמציע עמלת המרה הוגנת. (3) להסתובב עם ארנק מלא בכסף מזומן זה לא דבר בריא במיוחד, ולחילופין חגורות כסף למיניהן אינן נוחות. (4) בתי עסק כמו מלונות לא יסכימו לקבל תשלום במזומן אם החיוב גבוה.

אי לכך כדאי לבחור בכרטיס אשראי שמציע עמלת המרת מט״ח נמוכה.

כיום לכל אחת משלושת חברות האשראי יש מעין ׳עמלת בסיס׳ שתקפה לכל הכרטיסים אך היא ניתנת להוזלה. עמלות הבסיס הן: 3% בלאומיקארד, 2.5% בכאל ו-2.3% בישראכרט. זהו בשום צורה לא מדד של טיב החברות וכאמור כרטיסים רבים – בעיקר כרטיסים מדרגת פלטינום ומעלה – מציעים הנחה על עמלת הבסיס.

נהוג שעמלת המרת המט״ח חלה אחת לעסקה כאשר מדובר במטבע נפוץ. כלומר, ההמרה מתבצעת לפי שער החליפין הרשמי בעת ביצוע העסקה ועל כך מתווספת עמלת ההמרה. אם העסקה מבוצעת במטבע שאין לו שער חליפין בישראל ייתכן שחברת האשראי תבצע המרה כפולה – אחת ממטבע העסקה למטבע עיקרי כמו האירו או הדולר האמריקני ואחת מהמטבע העיקרי לש״ח. במקרה כזה ייתכן שתגבה עמלת המרה כפולה. כדאי לברר את העניין הזה מול חברת האשראי כי הכללים מעט שונים.

אפשרות אטרקטיבית לנוסעים תכופים היא פתיחת חשבון מט״ח בבנק. לרוב ניתן לפתוח חשבון מט״ח אחד בלבד במטבע עיקרי כמו אירו, דולר אמריקני או פאונד בריטי. חשבון המט״ח פועל במסגרת חשבון העו״ש. למה זה טוב? משום שאז ניתן להגדיר לחברת האשראי שכל החיובים המגיעים במטבע הזה לא יומרו לש״ח – כלומר, חברת האשראי לא תחיל כלל את עמלת ההמרה – והבנק יוריד את היתרה מחשבון המט״ח. הפרקטיקה הזאת אידיאלית עבור מי שנוסע לעיתים תכופות לאירופה (גוש האירו) או לארה״ב (וכל מדינה אחרת שבה נהוג הדולר האמריקני). כך אותו נוסע יכול להמיר אחת לתקופה סכום כסף גדול מש״ח לאותו מטבע זר בעמלת המרה נמוכה מאוד (דרך חלפן כספים לדוגמה), להפקיד את המטבע הזר בחשבון המט״ח בבנק ולפטור את עצמו מעלות המרה מאותו מטבע בכל החיובים העתידיים. אבל חשוב לברר את האפשרות הזאת מול חברת האשראי משום שיש הבדלים בעניין זה בין כרטיס אשראי בנקאי לכרטיס אשראי חוץ-בנקאי ובין המותגים השונים.

מועדוני לקוחות, מועדוני צרכנות וקבוצות סגורות

חברות האשראי עובדות קשה כדי להציע כרטיס אשראי ייחודי לכל קבוצת לקוחות גדולה מספיק או אטרקטיבית מספיק. ככל שחברי אותה קבוצה נמצאים בחתך סוציו-אקונומי גבוה יותר והם בעלי הכנסה גבוהה יותר כך ישתלם לחברת האשראי להציע להם הטבות משמעותיות יותר כדי לשמור אותם כלקוחות קבועים. במקרים רבים קבוצת לקוחות כזאת – בין אם מדובר במועדון צרכנות גדול כמו ׳הוט׳ ובין אם מדובר בארגון סטודנטים במוסד אקדמי – תצטרך לתת בלעדיות לחברת אשראי אחת כדי לקבל יותר הטבות עבור חבריה.

לכן – כדאי לכל אחד לבדוק האם הוא משתייך לקבוצת לקוחות מאוגדת שאולי מוצע לה כרטיס אשראי ייחודי ועמוס הטבות.

לדוגמה: מועדון הצרכנות ׳חבר׳ שנחשב למועדון הצרכנות החזק בישראל ערך מכרז בין חברות האשראי כדי שאחת מהן תנפיק עבורו כרטיס אשראי באופן בלעדי. ישראכרט זכתה במרכז וכעת היא מציעה לחברי המועדון כרטיס אשראי עם הטבות חריגות מאוד. בניסיון למנוע בריחת לקוחות יצרה חברת כאל את ׳מועדון כוחות הביטחון׳ שמציע הטבות משמעותיות מאוד לחברי מועדון ׳חבר׳. כתוצאה מכך רבים מחברי המועדון מחזיקים כרטיסי אשראי של שתי החברות.

בדוגמה אחרת: לשכת עורכי הדין, למיטב ידיעתי, לא נמצאת בהסכם בלעדיות עם חברת אשראי כלשהי ולכן שלושת חברות האשראי מציעות כרטיסי אשראי שמיועדים לעורכי דין, שופטים ובני משפחותיהם. מכיוון שמדובר בקבוצת אוכלוסיה שנמצאת בחתך סוציו-אקונומי גבוה מאוד (בממוצע) הרי שההטבות הניתנות לכרטיסים אלו יהיו בעלות ערך רב.

תוכניות ייחודיות למותגי כרטיסים שונים

המותג של הכרטיס – ויזה, מאסטרכארד, דיינרס, אמקס או דיסקברי – הוא בעל משמעות ולא סתם עוד לוגו שמוטבע על חתיכת פלסטיק.

הדבר הראשון שצריך לדעת הוא שרוב בתי העסק בעולם לא מכבדים את כל הכרטיסים הקיימים בזירה הבינ״ל. למעשה, שני המותגים הגדולים ביותר – ויזה ומאסטרכארד – מכובדים בהרבה יותר בתי עסק בעולם לעומת המתחרים שלהם. כלומר, מחזיקי כרטיסי דיינרס ואמקס, למשל, נמצאים בחיסרון תמידי ובמיוחד במדינות עולם שני ושלישי. אם אתם מעוניינים להחזיק רק כרטיס אשראי אחד ולהשתמש בו גם בחו״ל אני ממליץ בחום שזה יהיה כרטיס של המותגים מאסטרכארד או ויזה.

הדבר השני שצריך לדעת הוא שכל מותג אשראי בינ״ל יכול להציע הטבות שלהן יהיה זכאי כל כרטיס או רק כרטיסים מדרגה מסוימת. כלומר, ללא תלות בחברת האשראי המקומית שהנפיקה את הכרטיס אלא הטבות ברמה הבינ״ל.

דיינרס, לדוגמה, מציעה לכל לקוחותיה גישה לתוכנית טרקלינים בשדות תעופה. במסגרת התוכנית הזו מחזיקי כרטיס דיינרס יכולים להיכנס ליותר מ-500 טרקליני נוסעים ברחבי העולם תמורת תשלום. עלות הכניסה תלויה במנפיק האשראי כשבישראל המחירים נעים בין 9$ ל-25$ לכניסה (לאדם) כתלות במדינה שבה נמצא הטרקלין. טרקלינים במערב אירופה, לדוגמה, דורשים דמי כניסה של 23$. הנה המחירון המלא.

ויזה, בדוגמה אחרת, מציעה ללקוחות המחזיקים בכרטיסים מסוימים שלה גישה לאתר הזמנות שנקרא ״Visa Luxury Hotel Collection״. האתר הזה כולל מעל 900 מלונות יוקרתיים ברחבי העולם שמציעים הטבות ייחודיות למחזיקי כרטיס ויזה שמבצעים את ההזמנה דרך האתר. המחירים לרוב זהים למחירים באתרי המלונות או באתרי ההזמנות אבל ההטבות הנוספות יכולות לכלול שדרוג לחדר, צ׳ק-אאוט מאוחר, קרדיט כספי להזמנת אוכל ושתיה במלון, ארוחת בוקר חינמית לזוג, יחס מועדף וכו׳. לאמריקן אקפרס יש תוכנית דומה בשם ״Fine Hotels and Resorts״ (או בקיצור FHR) שנחשבת טובה הרבה יותר מזו של ויזה – אבל הגישה אליה מוגבלת רק לבעלי כרטיסי פלטינום וסנטוריון.

גם חברות האשראי נותנת לפעמים הטבות לכלל לקוחותיהן שיכולות להיות רלוונטיות לנוסעים תכופים ומזדמנים. כך, לדוגמה, לאומיקארד מאפשרת ללקוחותיה (תחת תנאים מסוימים) לקבל בחינם שנת חברות ראשונה בממסי – לרבות כרטיס ההנחות של מועדון AAA – וחברות מוזלת מהשנה השניה. עבור נוסעים תכופים ההטבה הזאת בלבד יכולה להיות סיבה טובה מספיק כדי להחזיק בכרטיס אשראי של לאומיקארד (ורצוי אחד שלא דורש דמי שימוש חודשיים, במידה וכל מטרתו להפעיל את ההטבה).

פרק ג׳: כרטיסי אשראי מומלצים

בפרק זה, שהוא אולי עיקר המאמר, אסקור את שמונת כרטיסי האשראי האטרקטיביים ביותר בעיניי לנוסעים לחו״ל. שימו לב שכל הכרטיסים האלו מגיעים עם דמי שימוש חודשיים אך ישנם מקרים בהם חברת האשראי תסכים להוזיל את דמי השימוש החודשיים או לתת פטור מלא מהם – הכל נתון למו״מ.

הכרטיסים יוצגו לפי גובה דמי השימוש החודשיים שלהם.

מולטי-פלטינום (Multi-Platinum)

חברת אשראי: לאומיקארד
מותג אשראי: מאסטרכארד או ויזה
דמי שימוש: 13 ש״ח לחודש

הכרטיס מוצע ללקוחות כל הבנקים. לקוחות בנק לאומי נדרשים לעמלה של 14 ש״ח לחודש. הכרטיס הוא בעצם גירסה גבוהה יותר של כרטיס המולטי הרגיל והוא מגיע בדרגת פלטינום – ללקוחות זכאים בלבד.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • יחס המרה מועדף למועדון הנוסע המתמיד של אלעל (350 ש״ח ל-1 נקודה) ולמועדון MileagePlus של יונייטד (75 ש״ח ל-10 מיילים). לאומיקארד אפילו הסכימה להשוות עבור לקוחות נבחרים את יחס ההמרה לזה של כרטיס פלייקארד שמקנה 1 נקודה של אלעל לכל 250 ש״ח בלבד.
 • ביטוח נסיעות מקיף בחינם לאור העובדה שמדובר בכרטיס בדרגת פלטינום.
 • אפשרות לקבל ׳פינוקים׳ בנוסף לצבירת נקודות תעופה בחיוב חודשי מעל 6,000 ש״ח.
 • פטור מדמי הנפקת כרטיס חדש במקרה של אובדן ואפילו משלוח כרטיס חדש לחו״ל בחינם. ייתכן שההטבה הזאת לא ניתנת לכלל הלקוחות אבל הכרטיס שלי זכאי לה.

מיילס אנד מור (Miles&More)

חברת אשראי: כאל
מותג אשראי: מאסטרכארד
דמי שימוש: 15 ש״ח לחודש לכרטיס הרגיל ו-20 ש״ח לחודש לכרטיס פלטינום

הכרטיס הממותג של מועדון התעופה Miles&More (קבוצת לופטהנזה) מוצע ללקוחות כל הבנקים. הכרטיס מוצע בדרגות גולד ופלטינום גם ככרטיס פרטי וגם ככרטיס עסקי ומוצע אף במסגרת כאל-צ׳וייס שמציעה דחיית חיובי אשראי במט״ח.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • מניעת תפוגת מיילים בחשבון המועדון כל עוד הכרטיס בתוקף. ככלל המועדון מוחק מיילים לאחר שלוש שנים מחודש צבירתם אך חברי מועדון המחזיקים בכרטיס אשראי ממותג או בסטטוס גבוה מקבלים חסינות ממחיקת המיילים.
 • בונוס הצטרפות של עד 5,000 מיילים בהתאם לתנאים מפורטים. גובה בונוס ההצטרפות משתנה מעת לעת ובשיאו עמד על 10,000 מיילים.
 • יחס המרה של 29 ש״ח ל-1 מייל בכרטיס הרגיל ו-17 ש״ח ל-1 מייל בכרטיס הפלטינום. כאל מציעה גם תוכנית בשם ״Extra Miles״ במסגרתה ניתן יחס צבירה מועדף בבתי עסק נבחרים (אוטומטית, איו צורך ברישום).
 • ביטוח נסיעות מקיף בחינם לכרטיס הפלטינום.

פליי-קארד (FlyCard)

חברת אשראי: כאל
מותג אשראי: דיינרס
דמי שימוש: 20 ש״ח לחודש

הכרטיס הממותג של אלעל, בגרסתו הרגילה, מוצא בלעדית ע״י כאל במותג דיינרס ללקוחות כל הבנקים. הכרטיס הוא חוץ-בנקאי אך לקוחות דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי-טפחות יכולים להנפיק את הכרטיס גם ככרטיס בנקאי.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • יחס המרה מועדף למועדון הנוסע המתמיד של אלעל (250 ש״ח ל-1 נקודה) וצבירה מואצת של נקודות בבתי עסק נבחרים (רשתות מגה, דור-אלון, AM:PM ועוד). כמו כן קיים בונוס נקודות בהתאם לגובה החיוב החודשי.
 • מגוון הטבות במועדון הנוסע המתמיד של אלעל, וביניהן: 10% בונוס בצבירת נקודות מטיסות אלעל, מחיר מוזל לכרטיסי בונוס, מבצעים מיוחדים למחזיקי הכרטיס, עדיפות וקדימות בשדרוגים תפעוליים, 50% הנחה על מזוודה נוספת, 5% הנחה בדיוטי-פרי של אלעל ועוד.
 • ביטוח נסיעות מורחב היות והכרטיס מוגדר ככרטיס פלטינום.
 • הנחה של 50% על המלת ההמרה הרגילה של דיינרס.
 • מתנת הצטרפות של 50 נקודות. לעיתים הבונוס מוכפל ל-100 נקודות סה״כ.

פליי-קארד פרימיום (FlyCard Premium)

חברת אשראי: ישראכרט, כאל ולאומיקארד
מותג אשראי: ויזה, דיינרס, מאסטרכארד ואמקס
דמי שימוש: בין 32 ל-50 ש״ח לחודש

כרטיס הפרימיום של אלעל מוצע רק לבעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד וללקוחות המתחייבים לחיוב חודשי ממוצע של מעל 10,000 ש״ח. אמריקן אקספרס ישראל, השייכת לישראכרט, משווקת כרטיס אמקס (לא פלטינום) בעלות של 40  ש״ח לחודש עם מתנת הצטרפות של 50 נקודות. כאל משווקת כרטיסי דיינרס ומאסטרכארד בעלות של 32 ש״ח לחודש עם מתנת הצטרפות של 50 נקודות. לאומיקארד משווקת כרטיסי ויזה – ללקוחות בנק לאומי בלבד – בעלות של 50 ש״ח לחודש (40 ש״ח לחודש בשנה הראשונה) וללא מתנת הצטרפות.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • יחס המרה מועדף למועדון הנוסע המתמיד של אלעל (190 ש״ח ל-1 נקודה) וצבירה מואצת של נקודות בבתי עסק נבחרים (רשתות מגה, דור-אלון, AM:PM ועוד). כמו כן קיים בונוס נקודות בהתאם לגובה החיוב החודשי.
 • מגוון הטבות במועדון הנוסע המתמיד של אלעל, וביניהן: 20% בונוס בצבירת נקודות מטיסות אלעל, מחיר מוזל לכרטיסי בונוס, מושב מועדף או מושב במחלקת תיירים-פלוס בחינם על בסיס מקום פנוי בשדה התעופה, מבצעים מיוחדים למחזיקי הכרטיס, עדיפות וקדימות בשדרוגים תפעוליים, 50% הנחה על מזוודה נוספת, 5% הנחה בדיוטי-פרי של אלעל ועוד.
 • 20% מהנקודות הנצברות בכרטיס נספרות לטובת סטטוס גבוה במועדון.
 • ביטוח נסיעות מקיף בחינם.

פירסט (First)

חברת אשראי: לאומיקארד
מותג אשראי: ויזה
דמי שימוש: 60 ש״ח לחודש

כרטיס יוקרתי זה מיועד לקהל העומד בקריטריונים שאינם מפורסמים רשמית (בגדול: מעל 20,000 ש״ח במשכורת חודשית או מעל חצי מליון ש״ח בהון נזיל). הכרטיס משווק בלעדית ע״י לאומיקארד ללקוחות כל הבנקים.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • יחס המרה מועדף למועדון הנוסע המתמיד של אלעל (250 ש״ח ל-1 נקודה) ולמועדון MileagePlus של יונייטד (75 ש״ח ל-10 מיילים).
 • שירות קונסיירג׳ ייעודי המתמחה בפעילות מסביב לעולם.
 • כניסה חופשית לטרקליני דן בנתב״ג.
 • כרטיס הטרקלינים המוביל פריוריטי-פאס ושתי כניסות בשנה חינם. כל כניסה נוספת תחוייב ע״פ המחירון הרגיל של 27$ לאדם.
 • אוסף הטבות VIP מיוחדות של לאומיקארד השמורות רק למחזיקי כרטיסי וורלד-סיגניה ופירסט.
 • ביטוח נסיעות מקיף בחינם.

אמקס פלטינום (Amex Platinum)

חברת אשראי: ישראכרט – אמריקן אקספרס ישראל
מותג אשראי: אמריקן אקספרס
דמי שימוש: 105 ש״ח לחודש

כרטיס הפלטינום של אמקס נחשב לאחד הכרטיסים הפופולריים בעולם ע״י נוסעים תכופים על אף מחירו הגבוה והעובדה שכרטיסי אמקס אינם מכובדים ברחבי העולם בהיקף דומה לכרטיסי ויזה או מאסטרכארד. כרטיס הפלטינום של אמקס מגיע עם ארסנל בלתי נגמר של הטבות לנוסעים לחו״ל.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • כרטיס נוסף בחינם לקרוב משפחה או שותף עסקי.
 • אפשרות להמרת נקודות למגוון מועדוני תעופה ומלונות אם כי ביחס המרה נמוך מאוד. כל 360 ש״ח מקנים נקודה אחת.
 • שירות קונסיירג׳ ייעודי המתמחה בפעילות מסביב לעולם.
 • כניסה חופשית לטרקליני דן בנתב״ג, לטרקליני דלתא בארה״ב לפני טיסות של דלתא ולטרקלינים הפרטיים של אמקס ברחבי העולם.
 • כרטיס הטרקלינים המוביל פריוריטי-פאס ושלוש כניסות בשנה חינם. כל כניסה נוספת תחוייב ע״פ המחירון הרגיל של 27$ לאדם.
 • תוכנית הזמנת המלונות ״Fine Hotels and Resorts״ שמציעה הטבות נוספות משמעותיות מאוד במעלל 300 מלונות יוקרה ברחבי העולם.
 • ביטוח נסיעות מקיף בחינם.

וורלד עילית (Elite World MasterCard)

חברת אשראי: ישראכרט
מותג אשראי: מאסטרכארד
דמי שימוש: 250 ש״ח לחודש

הכרטיס היוקרתי ביותר המשווק ע״י ישראכרט ומיועד לקומץ לקוחות בעלי מאפיינים פיננסיים גבוהים במיוחד. הקריטריונים הרשמיים לא מפורסמים באתר החברה.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • יחס המרה מועדף למועדון הנוסע המתמיד של אלעל (300 ש״ח ל-1 נקודה) ולמועדון Executive Club של בריטיש איירוויס (250 ש״ח ל-25 אוויוס).
 • שירות קונסיירג׳ ייעודי המתמחה בפעילות מסביב לעולם.
 • כרטיס הטרקלינים המוביל פריוריטי-פאס בחינם וכניסה בלתי מוגבלת לכל הטרקלינים בעולם לרבות טרקליני דן בנתב״ג. ההטבה היא למחזיק הכרטיס בלבד וכל נלווה ישלם ע״פ המחירון הרגיל של 27$ לאדם.
 • הנחות והטבות מיוחדות במגוון מלונות יוקרה ומסעדות ברחבי הארץ.
 • פוליסת ביטוח נסיעות ייחודית מורחבת במיוחד עם תקרת כיסוי חריגה של 7.5 מליון אירו.

וורלד סיגניה (World Signia)

חברת אשראי: לאומיקארד
מותג אשראי: מאסטרכארד
דמי שימוש: 270 ש״ח לחודש

אחיו הגדול והיוקרתי-אף-יותר של כרטיס האשראי פירסט. זהו הכרטיס היוקרתי ביותר של לאומיקארד והוא מיועד לקומץ לקוחות בעלי מאפיינים פיננסיים גבוהים במיוחד.

הטבות הכרטיס כוללות:

 • יחס המרה מועדף למועדון הנוסע המתמיד של אלעל (190 ש״ח ל-1 נקודה) ולמועדון MileagePlus של יונייטד (75 ש״ח ל-10 מיילים).
 • שירות קונסיירג׳ ייעודי המתמחה בפעילות מסביב לעולם.
 • כל ההטבות המגיעות לכרטיס פליי-קארד פרימיום. בנוסף, סטטוס פלטינום במועדון הנוסע המתמיד בחיוב של מעל 40,000 ש״ח בחודש (המרה מינימלית של 2,526 נקודות למועדון של אלעל) למשך 12 חודשים רצופים. זהו בעצם הכרטיס היחיד שמאפשר לקבל סטטוס גבוה במועדון תעופה רק באמצעות חיוב אשראי.
 • אוסף הטבות VIP מיוחדות של לאומיקארד השמורות רק למחזיקי כרטיסי וורלד-סיגניה ופירסט.
 • ביטוח נסיעות מקיף של חברת פאספורט-קארד עם תקרת כיסוי גבוהה של 1.2 מליון דולר.

לסיכום

בחירת כרטיס אשראי מתאים עלולה להיראות כמו משימה מסובכת בין כל המותגים, החברות והכרטיסים השונים המוצעים בשוק. לכן כדאי לכל אחד להתחיל מבחירת ההטבות החשובות לו ביותר, האטרקטיביות ביותר עבורו, ועל בסיסן לנסות לבחור את הכרטיס המתאים (אולי מתוך הרשימה המופיעה כאן בפוסט). חשוב לזכור שערכה של הטבה נגזר מהניצול שלה ולא מעצם היותה.

בעיניי מולטי-פלטינום של לאומיקארד הוא כרטיס מצוין לנוסעים מזדמנים משום שהוא מגיע עם דמי שימוש נמוכים ומאפשר להמיר נקודות לשני מועדוני תעופה ביחס המרה מצוין. לצידו גם פליי-קארד מציע הטבות אטרקטיביות מאוד אבל רק למי שמעדיף לטוס עם אלעל ומוכן לבחור בכרטיס של דיינרס ככרטיס עיקרי. כרטיס פירסט נותן תמורה מעניינת לדמי שימוש חודשיים של 60 ש״ח ומכיוון שהוא כרטיס של מאסטרכארד הוא יכול להיות שימושי מאוד ככרטיס עיקרי לנוסעים תכופים. אמקס פלטינום הוא כרטיס נהדר שיכול להצדיק את דמי השימוש הגבוהים שלו (במיוחד למי שמוציא כרטיס נוסף גם לבת או בן הזוג) אבל אני לא ממליץ לבחור בכרטיס של אמקס ככרטיס יחיד.

אני בעצמי מחזיק בכרטיסים: מולטי-פלטינום, מיילס אנד מור ופליי-קארד. ככל הנראה אשדרג את האחרון לפליי-קארד פרימיום בימים הקרובים ואני מתכנן לבטל את כרטיס מיילס אנד מור ברגע שאמצא מימוש ראוי ליתרה שיש לי במועדון של לופטהנזה.

39 תגובות

 1. דור

  מי שזכאי לכרטיס עסקי של כאל יכול להנפיק גם fly card business שעולה 15 ש"ח לחודש, שזה יותר זול מהפליי קארד הרגיל, ויש בו עוד כמה הטבות שיש בגרסת הפרימיום. אפשר לראות פירוט באתר של הייטק זון. היתרון הגדול הוא שאפשר לצבור נקודות למעמד מחיובים באשראי כי חלק מהנקודות הן בסיס ולא אקסטרה כמו בפליי קארד הרגיל.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על המידע. בהחלט נכון – כרטיס הביזנס של פליי-קארד מציע בונוס של 15% על צבירת נקודות מטיסות כנקודות בסיס לעומת בונוס של 10% צבירת נקודות מטיסות כנקודות אקסטרה בכרטיס הרגיל, חיוב עסקאות מט״ח בשוטף+30 ועמלת המרה של 1.2% במקום 1.25% (הטבות מועדון הייטק-זון חלות במקביל כך שניתן, אם אני זוכר נכון, להנות מעמלת המרה של 1% בלבד).

   דמי הכרטיס הם 15 ש״ח לחודש אבל יש הנחה של 50% לבעלי סטטוס סילבר במועדון הנוסע המתמיד ופטור מלא מדמי כרטיס לבעלי סטטוס גולד, פלטינום או טופ-פלטינום.

   אני לא מכיר הטבה בכרטיס שמאפשרת לצבור נקודות בסיס מחיובי אשראי רגילים. אברר מול אלעל.

   לא עדכתי את הכרטיס בפוסט משום שלא מדובר בכרטיס ׳פומבי׳ אלא כרטיס שמוצע רק ללקוחות עסקיים מסוימים. אבל שוב, תודה על העדכון שיכול להיות רלוונטי לקוראים אחרים!

   הגב
   • ארז

    היי ליאור, האם 15% בונוס מצבירת על טיסות כנקודות בסיס עדיין בתוקף בפליי קארד עסקי?
    באל על לא ממש יודעים לענות (אחת אמרה שזה פעם היה וכבר לא, אחרת שכן).
    בהייטק-זון מופיע 5% בטבלה שמשווה את הכרטיס העסקי הרגיל שלהם לפליי קארד העסקי שלהם וזה מוזר.

    בנוסף- עוד כמה שאלות: אתה יודע אם
    – 15% נקודות בונוס אלה נחשבות גם לצורך כניסה לרשימת שדרוג מושב ברגע האחרון?
    – אם נקודות הנצברות משימוש בכרטיס אשראי מומרות באופן אוטומטי בסוף כל חודש, או רק על פי הוראה?
    – אם חלק מנקודות אלו נחשב למעמד כמו בפרימיום?
    – אם הכרטיס עצמו מזכה בזכות למושב מועדף / תיירים פלוס כמו בפרימיום?

   • Lior @ FlyingOut

    את השאלות האלו כדאי להפנות לשירות הלקוחות של המנפיקות. התנאים משתנים לעיתים תכופות וכל תשובה שאכתוב כאן כנראה שאינה מעודכנת כי אני לא עוקב אחר ההצעות החדשות. זאת ועוד, התנאים של כרטיסי הביזנס משתנים אף יותר והם תוצאה של מו״מ בין הארגון/החברה לבין המנפיקה.

    ככלל כרטיסי הפרימיום והביזנס של פלייקארד, בניגוד לכרטיס הרגיל, מאפשרים צבירת נקודות בסיס ולא רק נקודות בונוס. נקודות הבסיס נספרות לסטטוס ומכאן שגם למינימום הדרוש לטובת שדרוג מוזל ברגע האחרון.

    כרטיסי הביזנס כוללים חלק מההטבות של כרטיסי הפרימיום ולמיטב ידיעתי גם מושבים מועדפים, לרבות תיירים פלוס, על בסיס מקום פנוי בצ׳ק-אין.

  • בר

   זכור לי שקראתי בהייטק זון על אחוז מסוים מהנקודות שייחשב כנקודות למעמד, אבל כעת איני רואה זאת.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    מבדיקה מול ויזה כאל בכרטיס פליקארד פרימיום ניתן לקבל עד 20 אחוז מנקודות שנצברו בשימוש בכרטיס לטובת מעמד החבר (למיטב הבנתי – זה מגדיר את 20 אחוז אלו כנקודות בסיס)

   • Lior @ FlyingOut

    כן, בהחלט, זו אחת ההטבות החשובות ביותר של כרטיס הפרימיום. אבל, חשוב לזכור את תנאי הסף של הכרטיס. הוא מיועד בעיקר לנוסעים תכופים של אלעל ונוסעים עסקיים שמחייבים את ההוצאה שלהם בכרטיס על שמם.

 2. מדריך: איך להיכנס לטרקלינים בשדות תעופה – FlyingOut

  […] לאחרונה כתבתי פוסט מקיף על כרטיסי אשראי לנוסעים תכופים…. בפוסט הזה, כמו בפוסטים אחרים בנושא לפניו, ציינתי שכרטיסי אשראי של המותג דיינרס אינם מכובדים בבתי עסק רבים בעולם. זאת הסיבה, למעשה, שכרטיס דיינרס פליי-קארד שברשותי אינו הכרטיס הראשי שלי. […]

  הגב
 3. חמש דרכים לצבור מיילים בלי לטוס – FlyingOut

  […] לאחרונה פרסמתי סקירה מקיפה על כרטיסי אשראי ישראלים הכד…. מהסקירה ניתן לראות שקיים בשוק האשראי הישראלי יחס צבירה אטרקטיבי רק לשלושה מועדוני תעופה: מועדון הנוסע המתמיד של אלעל (מגוון כרטיסים ובראשם כרטיסי פליי-קארד), מועדון MileagePlus של יונייטד (כרטיסי לאומיקארד) ומועדון Miles&More של קבוצת לופטהנזה (הכרטיס הממותג של המועדון המונפק ע״י כאל). […]

  הגב
 4. Dror

  בהנחה שאני אדיש למחיר הכרטיס (אני פטור מעמלות מסיבות שונות) איפה עדיף לי לרכז קניות פליי קארד ׳רגיל׳ או כרטיס של miles und more? כלומר, מי נותן יחסית יותר נקודות (יחחסית כלומר איפה מגיעים יותר מהר לכרטיס חינם)?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   פליי-קארד. אין ממש תחרות. הכרטיס של M&M אטרקטיבי רק לחברי המועדון שממילא צוברים נקודות במועדון מטיסות ברית סטאר ומעוניינים למנוע את תפוגתן ומעוניינים לקצר את הדרך לכרטיס בונוס.

   הגב
 5. שני מבצעים נוספים מאתר Club1Hotels – FlyingOut

  […] המבצע השני: חברות במועדון פריוריטי-פאס לשנה אחת לאחר הזמנה של שישה לילות. אין צורך שהלילות האלו יהיו רצופים במלון אחד ואין מינימום מחיר ללילה. שנת חברות במועדון פריוריטי-פאס עולה, במחיר מחירון, 99$. אלא שבפועל ניתן לקבל הנחה על מחיר המחירון וגם ניתן לקבל שנת חברות אחת בחינם (או חברות מתמשכת) כהטבה של כרטיסי אשראי מסוימים. […]

  הגב
 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  תגלית שלי מאתמול לגבי כרטיסי מולטי-פלטינום:
  לעומת כרטיס הפלטינום הרגיל, לא ניתן לקשור אותם לחשבון מט״ח. לכן, בפועל הם משתלמים יותר מפלטינום רגיל רק עבור עסקאות שמתבצעות בשקלים. לפחות זה מה שנאמר לי אתמול בבנק – אשמח לשמוע ממישהו עם נסיון הפוך.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה רבה על העדכון!

   אני לא מכיר את העניין הזה. הכרטיס שלי לא מקושר לחשבון מט״ח כרגע אבל מעולם לא ביקשתי (יש לי כרטיסים אחרים שגם בהם אני משתמש בחו״ל).

   הגב
   • מגהץ קיטור

    הרציונל שעומד מאחורי חוסר האפשרות לחייב ח-ן עו"ש במט"ח עבור כרטיס מולטי בנקאי הוא בהיותו של כרטיס מולטי מותג (פלטפורמת) כרטיס האשראי המתגלגל של לאומי קארד. במילים אחרות, כיוון שהוא מוצר שנבנה כמסגרת אשראי פעילה שאמורה לצבור ריבית, וכיוון שהמסגרת נקובה בשקלים וצוברת ריבית שקלית (משתנה לפי הפריים), היא בהגדרה מתפקדת יותר כמכשיר אשראי (שקלי) העומד בפני עצמו ופחות כאמצעי תשלום (שיכול להיות מחויב מח-ן עו"ש מט"ח).

    אגב, אם יורשה לי (לגמרי off topic), מערכת השיקולים שלי בבחירת כרטיס אשראי שונה לחלוטין ונובעת בדיוק משני הכובעים האלה של כרטיס אשראי: אמצעי תשלום – ארצה שהכרטיס לא יעלה לי כי אחרת אשלוף מהארנק אמצעי תשלום חינמי (מזומן) ומכשיר אשראי – ארצה שהכרטיס יעמיד לי אשראי בריבית נמוכה ו/או באמצעות מסלולי אשראי מגוונים וגמישים. כל השאר – זה אקסטרה.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היי, האם יש כרטיס אשראי בישראל שיכול להיות מקושר לONE WORLD?

  הגב
   • Lior @ FlyingOut

    המועדון של קתאי נקרא Asia Miles. אין כרטיס אשראי ישראלי שמציע המרה ישירה למועדון זה. האפשרות היחידה היא להשתמש בכרטיס של אמקס, לצבור נקודות (MR), להמיר את הנקודות לנקודות של מועדון SPG ואח״כ להמיר את הנקודות האלו למיילים של קתאי. קצת טירחה, כן, אבל זאת האפשרות.

 8. מיקי

  לא ראיתי התייחסות שלך לכרטיס סנטוריון של אמקס.

  האם תוכל לפרט לגביו?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אמקס לא מפרסמת באתר שלה מידע על הכרטיס בצורה מכוונת. הוא מיועד לקהל לקוחות מאוד מצומצם שנמצא במצב פיננסי גבוה מאוד (תחשוב על כמה מליונים טובים בכסף נזיל והכנסה של שש ספרות). הכרטיס הזה הוא בעצם הזמנה של אמקס ולא מוצע לציבור הרחב.

   הגב
   • מגהץ קיטור

    מההיכרות שלי עם מי שיש לו את הכרטיס, הכרטיס מאכזב ולא שווה את דמי הכרטיס השערורייתיים שהם גובים. ההנחה לגבי היות הכרטיס חסום לבקשה ומתאפשר רק למי שפועלים Express חפצה להנפיק לו היא חלקית בלבד. הן כי ככה זה היה פעם עם כרטיסיה-Platinum והיום ניכר שהחברה מתרפסת ומוכנה להנפיק אותו לכל מי שיסכים לשלם לה דמי כרטיס (ברצינות – אם היה לי שקל על כל פעם שתפס אותי באנר של הכרטיס בפייסבוק, ולחילופין אם הייתם יודעים עם איזה מסגרות אשראי נמוכות הכרטיס מונפק, עם איזה ריביות גבוהות הוא מונפק וכמה חיובים חוזרים ללא כיסוי הם סופגים, העיקר שיהיה מי שיהיה מוכן לשלם להם כ-100 ₪ בחודש עבור הפרסטיז׳ה, הייתם מבינים שזה ממש לא כזה גליק). בכל אופן, לגבי ה-Centurion, אם הייתה אפשרות להעלות פה קבצים הייתי מראה לכם טופס הזמנת כרטיס (ביוזמת לקוח). אלד מהדברים שכן שמעתי על הכרטיס ושנשמעים אטרקטיביים בעיניי הוא שהחברה מזכה באופן ידני את עמלת המרת המט״ח.

   • חן

    אתה יכול לקבל פטור מעמלת המרת מט"ח מאשראי.
    פותחים חשבון מט"ח בבנק, קונים מראש דולר/אירו, מעדכנים את חברת האשראי שחיובים מחו"ל לחייב מחשבון המט"ח, וזהו אין עמלת המרת מט"ח מאשראי. כמובן שצריך יתרה חיובית בחשבון שכן אם אין חברת האשראי כן תבצע המרה למה שחסר.

   • מגהץ קיטור

    את זה אני יודע. זה קיים אגב רק בכרטיסים בנקאיים וגם כן לא בכולם (מולטי, מישהו?). זה עדיין לא מוצר תחליפי ב-100% מאחר ואתה צריך לרכוש מט״ח ולהפקיד בח-ן מט״ח מבעוד מועד (מה שבברירת-מחדל כרוך בעלויות מעבר לשעבר ההמרה), אתה צריך יתרה חיובית (מה שכרוך בבזבוז) וח-ן מט״ח רלוונטי יכול להיות רק בדולר ארה״ב ובאירו (וגם זה לא נכון לכל חברות האשראי ולכל המותגים), בעוד שהמרה ישירה ע״י חברת האשראי מבוצעת עבור כל עסקה שנקובה במקור במטבע לו קיים שער יציג (כ-12, כמדומני). כשההמרה לשקלים לא מבוצעת ע״י חברת האשראי גם נמנעת ממך האופציה לנצל את האשראי (השקלי) שמציעה חברת האשראי לסוגיו. כמו כן, ח-ן מט״ח לא חוסך את כל העמלות במט״ח – למשל משיכת מזומן במט״ח עדיין חייבת בעמלה, ואפילו יקרה למדי…

 9. מדריך: איך להיכנס לטרקלינים בשדות תעופה - FlyingOut

  […] לאחרונה כתבתי פוסט מקיף על כרטיסי אשראי כדאיים לנוסעים…. בפוסט הזה, כמו בפוסטים אחרים בנושא לפניו, ציינתי שכרטיסי אשראי של המותג דיינרס אינם מכובדים בבתי עסק רבים בעולם. זאת הסיבה, למעשה, שכרטיס דיינרס פליי-קארד שברשותי אינו הכרטיס הראשי שלי. […]

  הגב

השאר תגובה