מבוא למועדוני מלונות

הכל מתחיל ונגמר בכסף. בשוק המלונות נהוגות עמלות גבוהות מאוד לסוכנים ומשווקים – לפעמים עשרות אחוזים מעלות הלילה – ולכן מלונות עושים כל מאמץ לגרום ללקוחות שלהם לבצע את ההזמנות ישירות מולם. אחת הדרכים האפקטיביות ביותר לעשות זאת היא להקים מועדון לקוחות שיוכל להציע מבצעים תקופתיים לחברי המועדון בלבד והטבות מיוחדות ללקוחות חוזרים. תכליתו של כל מועדון מלונות הוא לעודד הזמנות בערוצים ישירים, לבנות נאמנות בין חברי המועדון למלונות המשתתפים ולהשפיע על הביקוש לחדרים באמצעות שימוש במטבע וירטואלי (נקודות) ושלל כלים שיווקיים.

המלון, הרשת והקבוצה

בעליו של מלון יכול להשתמש בשירותיה של חברת ניהול שתנהל עבורו את הנכס. הוא יכול, באותה הזדמנות, לשייך את המלון לרשת מלונות שמנוהלים כולם ע״י אותה חברת ניהול. ויש הגיון בכך – בשיוך המלון לרשת, למשל אחת בינ״ל, המלון נהנה מהמוניטין של הרשת, מקהל הלקוחות הקבועים של הרשת, מכלי הניהול העומדים לרשות הרשת, מהסטנדרטים שנבנו במהלך השנים ולרוב גם ממועדון הלקוחות השייך לרשת. במקביל, כמובן, חלק מרווחי המלון עוברים לידי הרשת שמנהלת אותו והמלון נדרש לעמוד בסטנדרטים המוכתבים ע״י הרשת – החל מהמראה החיצוני של המלון, דרך אבזור חדרי האורחים ועד ההכשרה שעוברים העובדים השונים. המלון, אפשר לומר, שייך לרשת יותר משהוא שייך לבעל הנכס (אם כי, בפועל, זה הפוך).

כשמספר רשתות מלונות חוברות יחדיו הן יוצרות קבוצת מלונות (Hotel Group). אחת ההשלכות לקיומה של קבוצת מלונות היא שניתן להחיל מועדון לקוחות אחד על כל המלונות מכל הרשתות השונות שחברו לאותה קבוצה. וזה, מבחינת הלקוח, יעיל ונפלא.

כל אחת מקבוצות המלונות הגדולות מפעילות אלפי מלונות ברחבי העולם אך רק חלקם הקטן נמצאים בבעלות מלאה של הקבוצה והשאר רק מנוהלים על ידה. גם בהיבט הניהולי יש כמה דרגות כשלפעמים מלון ׳מנהל את עצמו׳ ע״פ הכללים שהוכתבו לו ע״י הרשת או הקבוצה אך ללא התערבות ישירה של אלו בניהול או בהכשרה של כלל העובדים. לשם הדוגמה: קבוצת המלונות המפורסמת הילטון מנהלת קצת יותר מ-4,600 מלונות ברחבי העולם נכון לסוף 2015 אך רק קרוב ל-150 מהם נמצאים בבעלותה (כלומר קרוב ל-3% בלבד).

הזרוע הארוכה של מועדוני המלונות

ניקח לדוגמה את מלון שרתון בחוף ת״א. המלון שייך לרשת שרתון העולמית (Sheraton Hotels and Resors) שלה קצת מעל 400 מלונות ברחבי העולם. רשת שרתון היא אחת מ-11 רשתות שנכללות בקבוצת סטארוורד העולמית (Starwood) שמנהלת מעל 1,200 מלונות ברחבי העולם. מועדון הלקוחות של הקבוצה נקרא ״Starwood Preferred Guest״ (נודע יותר בקיצור ״SPG״) ולפי פרסומים של דצמבר 2015 הוא מונה מעל 20 מליון חברים. נכון לאפריל 2016 קבוצת סטארווד נרכשה ע״י קבוצת מאריוט שעתידה, אחרי המיזוג, להיות קבוצת המלונות הגדולה בעולם כשיהיו בניהולה מעל 5,500 מלונות.

מה מציע מועדון כמו SPG ללקוחות קבוצת סטארווד?

ראשית, מועדון SPG מאפשר לחבריו לצבור נקודות. ברמת הבסיס חברי מועדון צוברים שתי נקודות עבור כל דולר אמריקני אחד שהם משלמים במלונות הקבוצה (לא כולל מסים) ולכך מתווספות נקודות בונוס בגין מבצעים מיוחדים או סטטוס גבוה שיש לחבר במועדון. בנוסף, חברי מועדון יכולים לצבור נקודות גם בעין פעילות עם חברות שאיתן יש למועדון הסכם כמו חברות להשכרת רכב, שירותי תיירות, אתרי קניות ועוד – כל מועדון וההסכמים שלו.

במקביל מאפשר המועדון לחבריו לממש את הנקודות שצברו עבור אינספור שירותים ומוצרים כשבראשם לילות-בונוס במלונות הקבוצה. חלק ממועדוני המלונות, כמו SPG, מאפשרים הזמנת לילות-בונוס גם בשילוב כסף ונקודות וזו בדר״כ אחת האפשרויות האטרקטיביות ביותר למימוש נקודות. אבל, מי שאינו מעוניין בלילות-בונוס מסיבה זו או אחרת יכול לפדות את הנקוות גם תמורת ימי השכרת רכב, מוצרים בחנות המועדון (אם קיימת), כרטיסים להופעות ועוד. כמו כן, כמעט כל מועדון מלונות גדול מאפשר להמיר את הנקודות למיילים של מגוון חברות תעופה. המרה כזאת, אגב, לא אפשרית בכיוון ההפוך.

שנית, באמצעות המועדון יכולים המלונות להציע לחברי המועדון תעריפים מוזלים אקסקלוסיביים שאינם פתוחים לכלל הציבור. מועדוני מלונות מסוימים אפילו מציעים תעריף מוזל קבוע שזמין ברוב מלונות הקבוצה שמגולמת בו הנחה של עד 15% מהמחיר הפומבי. מסיבה זו כדאי להירשם למועדון הלקוחות של המלון בו מעוניינים ולבצע את חיפוש התעריפים דרך אתר המועדון – כדי להבטיח שכל תעריף מוזל שקיים יעלה בתוצאות החיפוש. מבצעים מיוחדים לרוב מתפרסמים בפורומים ובבלוגים מובילים וגם אני משתדל לעדכן לגביהם בעמוד מיוחד.

שלישית, כל מועדון מלונות גדול מציע לחבריו את האפשרות לזכות בסטטוס גבוה במידה וירשמו לזכותם היקף פעילות מסוים שלרוב נמדד במספר הלילות או מספר השהיות במהלך שנה קלנדרית. המערכת הזו היא אחת מאבני היסוד של כל מועדון המלונות שכן תכליתה לתגמל את הלקוחות הקבועים. כמה הם משמעותיים בעיניי הקבוצה והמועדון? אחד מבכירי מועדון SPG הודה בשנים האחרונות ש-3% מחברי המועדון אחראים ל-30% מהכנסות הקבוצה. פארטו, מאחורייך.

חיסכון לטווח ארוך

כאמירה כללית אני מעריך שהזמנות ישירות ושימוש מושכל במועדוני מלונות הם שיובילו לחיסכון הגדול ביותר בתקציב הנסיעות לאורך זמן ובמקביל ישפרו את חוויית הנסיעות. האמירה הזו באופן טבעי נכונה יותר עבור נוסעים תכופים לעומת נוסעים מזדמנים ועבור נוסעים שמעדיפים להתארח במלונות השייכים לרשתות בינ״ל לעומת מלונות בוטיק מקומיים, אכסניות, צימרים וכיוצ״ב בתי הארחה שברובם המוחלט אינם משתייכים לאחת מקבוצות המלונות הגדולות.

הצעד הראשון: להבין שלנקודות של מועדוני המלונות יש שווי ריאלי בכסף.

תחשבו על נקודות כאילו היו מטבע של מדינה זרה. למטבע הזה יש ערך ריאלי בשוק, ע״פ שער החליפין, אך ניתן להשתמש בו רק במדינה שבה הונפק ולרכוש באמצעותו מוצרים ע״פ המחירים הנהוגים באותה מדינה. ערך המטבע יכול לעלות ולרדת, כמובן, בהתאם לתנאים המשתנים. אם אנחנו מחזיקים במטבע כאמור אבל איננו נמצאים באותה מדינה – האם הוא עדיין בעל ערך? כמובן שכן, בהנחה שאנחנו צופים לחזור לאותה מדינה בעתיד הנראה לעין. ואני רוצה להניח שאם אתם קוראים את המאמר הזה אתם מתכננים לשהות במלונות בעתיד.

הערך הריאלי נגזר תיאורתית ממספר רב של משתנים, ולא קל לאמוד אותו, אבל מעשית הוא נגזר מהמימוש עצמו. ואם לחדד את האמירה: הערך של הנקודות נגזר מהמחיר שאותו היינו מוכנים לשלם עבור הלילה שהוזמן בנקודות אם היינו נדרשים לשלם עליו בכסף ובקיזוז הנקודות שאותן היינו צוברים.

לדוגמה: נניח שאנחנו מעוניינים להזמין לילה במלון בדרגת אירוח גבוהה במרכז אמסטרדם. המחיר שאנחנו מוכנים לשלם הוא 250 אירו כולל מסים – וזה בהחלט אמור להספיק. אחד המלונות הטובים ביותר במרכז אמסטרדם הוא האינטרקונטיננטל אמסטל (הנה ביקורת) השייך לקבוצת המלונות IHG. נניח והמחיר ללילה במלון זה הוא 610 אירו כולל מסים (~700$). כלומר, הוא בהחלט מחוץ לתקציב. אלא שניתן לרכוש לילה במלון גם באמצעות נקודות של מועדון IHG Rewards. זהו מלון מהקטגוריה הגבוהה ביותר במועדון שדורשת 70,000 נקודות ללילה. אם נתייחס למחיר המחירון המבוקש עבור הלילה (~ 700$) ולשווי הנקודות שנצבור (~ 7,000) נגיע בחישוב פשוט לערך של 7.92 אירו לכל 1,000 נקודות מועדון. ריאלית זה מימוש מצוין כי הנקודות של מועדון IHG Rewards שוות, להערכתי, קרוב יותר לחצי הסכום הזה – אבל מעשית כנראה שלא היינו משלמים 610 אירו ללילה כדי להתארח במלון בהינתן תקציב של 250 אירו ללילה בלבד. אם נניח שהיינו מוכנים לשלם לכל היותר 250 אירו ללילה הרי שזכינו למימוש לפי ערך של 3.25 אירו ל-1,000 נקודות בלבד.

מכאן, למי שיש יתרת נקודות גבוהה מאוד בחשבון וחוסר בהזדמנויות לנצל אותה הרי שמימוש נקודות עבור לילות במלון יוקרתי כ״כ זה מהלך מצוין כי הערך של הנקודות במימוש פחות משחק תפקיד. למי שאין יתרת נקודות גבוהה ומעוניין למקסם את מימוש הנקודות, או לפחות לממש את הנקודות לפחות בשווי השוק הריאלי שלהן, כנראה שיעדיף לבחור הזדמנות אחרת. לנוסעים מזדמנים אני ממליץ להעדיף תמיד מימוש נקודות לפי השווי הריאלי שלהן לכל הפחות.

הצעד השני: לראות בנקודות הנצברות מכל פעילות כסוג של ׳החזר׳ על ההוצאה.

כאמור, מועדוני מלונות מעניקים לחבריהם נקודות עבור שהיות במלונות הקבוצה ועבור פעילות עם חברות שלהן יש למועדון הסכם. אם אנחנו מניחים שלנקודות הנצברות יש ערך כספי, כאילו היו מט״ח, הרי שכל יתרת נקודות שנכנסת לחשבון היא בגדר החזר כספי על ההוצאה שהוצאנו – אבל במטבע שבו ניתן להשתמש רק צרכים מסוימים מאוד. כמו כרטיס אשראי שיחזיר לבעליו 5% מכל חיוב אבל בקופונים לתחנות דלק ולא בכסף מזומן.

לדוגמה: נניח ושהיתי שלושה לילות במלון הקבוע שלי בטוקיו – הייאט רג׳נסי ברובע שינג׳וקו – ושילמתי על השהייה כ-500$ כולל מסים. מועדון גולד-פספורט נותן 5 נקודות עבור כל 1$ בחיוב ולכן משהייה זו אקבל כ-2,500 נקודות בסיס. להן מתווסף בונוס של 1,000 נקודות כמתנת הגעה שהיא הטבה לבעלי סטטוס פלטינום במועדון ועוד 30% תוספת על נקודות הבסיס כהטבה אחרת. נניח גם שלהייאט היה מבצע תקופתי המעניק כפל נקודות בסיס (שיגרתי למדי) והנה להן עוד 2,500 נקודות. סה״כ צברתי משהייה זו כ-6,750 נקודות לחשבון. אני מעריך נקודות של מועדון זה בשווי ריאלי של 15$ ל-1,000 נקודות כך שלהערכתי הסובייקטיבית קיבלתי החזר על ההוצאה בשווי ריאלי של קצת מעל 100$.

הצעד השלישי: לבחון את גובה ההחזר ביחס להוצאה

הדרך הפשוטה ביותר לאמוד את טיבו של כל מועדון לקוחות היא בבחינת החיסכון הכספי שהוא מסוגל לייצר לאורך זמן. גובה ההחזר הממוצע מכל לילה או שהייה הוא מדד מצוין לטובת העניין.

בדוגמה האחרונה, המלון בטוקיו, ראינו החזר בשווי ריאלי של 100$ עבור הוצאה של 500$. כלומר, רמת החזר של קצת מעל 20%. אם נתעלם באותה דוגמה מההטבות לסטטוס ומהמבצע התקופתי, ונישאר עם צבירה של 2,500 נקודות בסיס בלבד, נוכל לראות שההחזר המינימלי הוא 7.5% בלבד – בהנחה שאנחנו מקבלים את השווי הריאלי של 15$ ל-1,000 נקודות.

באופן גס אגיד שהחזר קבוע שנמצא מתחת לרף 10% הוא החזר לא אטרקטיבי אפילו ואולי במיוחד עבור נוסעים מזדמנים. בשימוש מושכל במועדוני לקוחות, תוך תשומת לב למבצעים מיוחדים, גם נוסעים מזדמנים יכולים להגיע להחזר ממוצע שבין 15% ל-25%. נוסעים תכופים שמשחקים את המשחק היטב יכולים להגיע להחזר ממוצע של 40% ומעלה. כן, המשמעות היא שעל כל דולר אחד שנוסע תכוף משלם במלון הוא פוטנציאלית יכול לקבל חזרה מעל 40 סנט בשווי ריאלי של נקודות מועדון, וזה מבלי להתייחס בכלל להטבות האחרות שלהן הוא אולי זכאי מתוקף סטטוס או קביעות במלון. בדר״כ אחוז ההחזר יהיה גבוה יותר בשהיות קצרות, למשל של לילה בודד במלון זול יחסית ליד שדה תעופה, לעומת בשהיות ארוכות של מספר לילות במלון יקר.

האם החזר של 15% הוא אטרקטיבי?

ההשוואה האהובה עלי היא לתוכנית הנאמנות של אתר ההזמנות hotels.com המבטיחה ׳לילה בחינם לאחר הזמנת עשרה לילות׳. בפשטות: בתוכנית זו נסכמת העלות של כל הלילות המוזמנים, ללא מסים, ולאחר הלילה העשירי מונפק שובר בגובה העלות הממוצעת ללילה בין עשרת הלילות. בשובר זה ניתן להשתמש להזמנת לילה עתידי באתר – ללא מגבלות אמיתיות. כלומר, פוטנציאלית, מדובר בהחזר ממוצע של 9% בקירוב על ההוצאה. זה ההחזר הממוצע הגבוה ביותר שניתן לקבל בקרב אתרי ההזמנות הגדולים ובהחלט שמדובר בהחזר נאה. היתרון הבולט: אין צורך לשמור נאמנות לקבוצת מלונות אחת. החסרונות הבולטים: לא כל ההזמנות נספרות, יש מגבלת זמן לצבירת עשרת הלילות ולמימוש השובר, לא ניתן להשתמש בתעריפים מוזלים כמו תעריף AAA ואין אפשרות להתקדם לסטטוס גבוה כלשהו עם נפח פעילות גבוה (רלוונטי כמובן לנוסעים תכופים). בכל זאת אני מעדיף להשתמש ברף הזה, 9%, כמדד כללי לחיסכון פוטנציאלי של שימוש במועדון מלונות.

הכדאיות המצרפית

מועדוני מלונות, אם כן, מסוגלים להציע החזר גבוה משמעותית מכל אתר הזמנות ובכך מהווים יתרון גדול להזמנה ישירה לעומת הזמנה דרך צד שלישי (סוכני נסיעות, אתרי הזמנות וכיוצ״ב). כמובן שישנם יתרונות משמעותיים נוספים להזמנה ישירה ועליהם תוכלו לקרוא במאמר הזה שכתבתי.

אבל יתרונם של מועדוני הלקוחות לא מסתיים בצבירה ומימוש של נקודות.

מועדוני מלונות, כפי שהסברתי מוקדם יותר במאמר, מציעים הטבות מגוונות לאורחים תכופים. ההטבות בחלקן הן בעלות שווי כספי ריאלי – לדוגמה הטבה של ארוחת בוקר חינם היכן שהאורח היה בוחר לשלם עליה במידה ולא הייתה ניתנת לו בחינם. הטבות אחרות הן בגדר שיפור חויית השהייה וקשה לתת להן ערך כספי ריאלי – לדוגמה שדרוג לחדר. בשנים האחרונות מועדוני המלונות הגדולים השקיעו מאמצים אדירים כדי לתפור את ההטבות המתאימות ביותר לאורחים התכופים ביותר ואפשר למצוא הטבות שימושיות מאוד כמו צ׳ק-אאוט מאוחר (מובטח עד 16:00 במקרים מסוימים), שדרוגים לסוויטות, כניסה לטרקלינים במלונות, איסוף משדה תעופה ועוד. אבל לפני שנתרגש – רוב ההטבות האלו שמורות בדר״כ רק לחברי מועדון השוהים לפחות חמישים לילות בשנה קלנדרית במלונות הקבוצה.

חברות במועדון מלונות היא גם דרך נוחה מאוד לקבל פיצוי מהמלונות במידה והייתה בעיה כלשהי עם החדר המוזמן, המלון עצמו או השירות במהלך השהייה. מלונות לא ממהרים לחלק פיצוי כספי לאורחים או לפטור אותם מתשלום עבור השהייה אפילו אם נראה כי החווייה הייתה שלילית במיוחד. לעומת זאת, למלונות קל מאוד לפצות אורח באמצעות נקודות מועדון (באותן הם רוכשים בזול מהמועדון).

בכלל, מלונות לעולם יעדיפו אורחים שחברים במועדון המלונות שלהם משום שבעיניי המלון אורחים אלו ׳הוכיחו נאמנות למותג׳ במידה רבה.

מועדוני המלונות המובילים

לאחר ההסבר על למה, כמה ואיך – נעבור לבחינת מועדוני המלונות הגדולים ביותר שמתחרים על ליבם וכיסם של נוסעים תכופים ומזדמנים כאחד. הנה מספר תעודות זהות:

Hilton HHonors Logo

מועדון המלונות: HHonors (ידוע בקיצור ״HH״)

קבוצת המלונות: Hilton Worldwide

מלונות הקבוצה: כ-4,600 מלונות ב-13 רשתות

צבירת נקודות בסיס: 10 או 15 נקודות לכל 1$ בחיוב

שווי שוק ריאלי (אפריל 2016): כ-4$ ל-1,000 נקודות

סטטוס גבוה במועדון: סילבר (4 שהיות / 10 לילות), גולד (20 שהיות / 40 לילות), דיימונד (30 שהיות / 60 לילות)

לאיזה סוג נוסעים מתאים המועדון? באופן יחסי צבירת הנקודות במועדון זה היא מהירה מאוד ולילות הבונוס מתחילים מ-5,000 נקודות בלבד. לכן המועדון הזה מתאים במיוחד לנוסעים מזדמנים ולנוסעים תכופים המסוגלים להגיע בקלות לסטטוס גולד ומעלה.

Hyatt Gold Passport Logo

מועדון המלונות: Gold Passport (ידוע בקיצור ״HGP״)

קבוצת המלונות: Hyatt Hotels Corporation

מלונות הקבוצה: כ-640 מלונות ב-9 רשתות

צבירת נקודות בסיס: 5 נקודות לכל 1$ בחיוב

שווי שוק ריאלי (אפריל 2016): כ-15$ ל-1,000 נקודות

סטטוס גבוה במועדון: פלטינום (5 שהיות / 15 לילות), דיימונד (25 שהיות / 50 לילות)

לאיזה סוג נוסעים מתאים המועדון? בעיקר לנוסעים תכופים בעלי תקציב נסיעות ׳פחות מוגבל׳. רוב השתות של קבוצת הייאט הן בקטגוריית אירוח גבוהה למדי ובהתאם המלונות יקרים. סטטוס דיימונד של המועדון נחשב ע״י רבים לסטטוס הגבוה בטוב ביותר בתעשייה בשל ההטבות הרבות שהוא מעניק ולכן המועדון מתאים במיוחד עבור מי שמסוגל להגיע להיקף הפעילות הנדרש. יש לשים לב שקבוצת הייאט היא קבוצה קטנה והנוכחות שלה מחוץ לארה״ב מוגבלת למדי.

Marriott Rewards Logo

מועדון המלונות: Marriott Rewards (הידוע בקיצור ״MR״)

קבוצת המלונות: Marriott Iternational

מלונות הקבוצה: כ-4,100 מלונות ב-19 רשתות (לא כולל קבוצת סטארוורד שנרכשה לאחרונה)

צבירת נקודות בסיס: 10 נקודות לכל 1$ בחיוב

שווי שוק ריאלי (אפריל 2016): כ-8$ ל-1,000 נקודות

סטטוס גבוה במועדון: סילבר (10 לילות), גולד (50 לילות), פלטינום (75 לילות).

לאיזה סוג נוסעים מתאים המועדון? המועדון של מאריוט סה״כ מציע יחס טוב בין קצב צבירת הנקודות לאפשרויות המימוש. המועדון מתאים אם כן גם לנוסעים מזדמנים וגם לנוסעים תכופים – ואולי בפרט לאלו שלא מכוונים לסטטוס גבוה כלשהו ופשוט מחפשים להגיע לממוצע החזר אטרקטיבי ולהיות מסוגלים לממש את הנקודות בקלות יחסית מאוחר יותר.

SPG Stock

מועדון המלונות: Starwood Preferred Guest (הידוע בקיצור ״SPG״)

קבוצת המלונות: Starwood Hotels and Resorts Worldwide

מלונות הקבוצה: כ-1,200 מלונות ב-11 רשתות (הקבוצה עתידה להתמזג לתוך קבוצת מאריוט)

צבירת נקודות בסיס: 2 נקודות לכל 1$ בחיוב

שווי שוק ריאלי (אפריל 2016): כ-$20 ל-1,000 נקודות

סטטוס גבוה במועדון: גולד (10 שהיות / 25 לילות), פלטינום (25 שהיות / 50 לילות)

לאיזה סוג נוסעים מתאים המועדון? מועדון SPG נחשב למתחרה הגדול של מועדון HGP על ליבם של הנוסעים התכופים ברחבי העולם ובפרט בצפון-אמריקה. הנקודות של המועדון הן ללא ספק בעלות הערך הגבוה ביותר בתעשייה ולו רק לאור האפשרות להמיר אותן למגוון רחב של חברות תעופה ביחס המרה אטרקטיבי מאוד. מכאן, המועדון מתאים במיוחד לנוסעים תכופים ולנוסעים מזדמנים שיש להם את הסבלנות לצבור נקודות לאורך זמן עד מימושן.

IHG Rewards Club Brandsמועדון המלונות: IHG Rewards (ידוע בקיצור ״IHGR״)

קבוצת המלונות: InterContinental Hotels Group

מלונות הקבוצה: כ-4,800 מלונות ב-10 רשתות

צבירת נקודות בסיס: 10 נקודות לכל 1$ בחיוב

שווי שוק ריאלי (אפריל 2016): כ-6$ ל-1,000 נקודות

סטטוס גבוה במועדון: גולד (10 לילות / 10,000 נקודות), פלטינום (40 לילות / 40,000 נקודות), ספייר (75 נקודות / 75,000 נקודות)

לאיזה סוג נוסעים מתאים המועדון? זהו אחד המועדונים הכדאיים ביותר לנוסעים מזדמנים לאור ריבוי המבצעים התקופתיים של המועדון, אפשרויות צבירת הנקודות ואפשרויות מימוש הנקודות. החולשה של המועדון היא בהטבות לבעלי סטטוס גבוה ולכן המועדון פחות מומלץ לנוסעים תכופים. משזה נאמר, קל יחסית להגיע לסטטוס גבוה במועדון זה.

Club Carlson Logo

מועדון המלונות: Club Carlson (ידוע בקיצור ״CC״)

קבוצת המלונות: Carlson Rezidor Hotel Group

מלונות הקבוצה: כ-1,370 מלונות ב-7 רשתות

צבירת נקודות בסיס: 20 נקודות לכל 1$ בחיוב

שווי שוק ריאלי (אפריל 2016): כ-3$ ל-1,000 נקודות

סטטוס גבוה במועדון: סילבר (10 שהיות / 15 לילות), גולד (20 שהיות / 35 לילות), קונסיירג׳ (30 שהיות / 75 לילות)

לאיזה סוג נוסעים מתאים המועדון? לאור הנוכחות של מלונות הקבוצה באירופה, ובפרט בצפון אירופה, המועדון מתאים קודם כל לנוסעים תכופים למדינות אלו. שנית, המועדון מאפשר צבירת נקודות מהירה מאוד, לרבות דרך מבצעים תקופתיים אטרקטיביים למדי, ומימוש קל במלונות מדרגת אירוח נמוכה או בינונית. לפיכך, המועדון מתאים במיוחד לנוסעים מזדמנים שעיקר נסיעותיהם לאירופה, צפון-אמריקה ואסיה ולנוסעים תכופים שעיקר נסיעותיהם לאירופה בפרט.

מועדוני מלונות פופולריים אחרים:

LeClub – Accor Hotels (Chains: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, Pullman…)

Choice Privileges – Choice Hotels International (Ascend, Comfort Inn, Clarion…)

Best Western Rewards – Best Western International

Wyndham Rewards – Wyndham Worldwide Corporation (Super 8, TYRP, Ramada…)

Melia Rewards – Melia Hotels International (Gran Melia, ME, INNSIDE, Sol…)

14 Comments

 1. רון הדבורון

  בכל פעם שאני הולך למלון איך אני יכול לדעת לאיזו קבוצה או משוייך? האם חברות במועדנים הנ"ל עולה כסף? תודה.

  • כדי לדעת לאיזו רשת וקבוצה שייך המלון – ראה אתר המלון. לכל קבוצה יש רשתות רבות שלכל אחת מהן ׳אופי׳ משלה והיא מכוונת לקהל לקוחות מסוים. מועדוני הלקוחות כמעט תמיד שייכים לקבוצה ומכאן שניתן לצבור בהם נקודות משהיות בכל מלון של כל אחת מהרשתות בקבוצה. חברות במועדוני הלקוחות האלו לא עולה כסף.

 2. רון הדבורון

  שאלה נוספת לגבי צבירת הנקודות – האם צבירת הנקודות היא כמו בטיסה כך שמי שטס הוא זה שצובר או שמי שמזמין הוא זה שצובר או שבעצם אפשר לצבור כל חדר לאיזה מועדון שרוצים? האם הצבירה היא פר חדר או פר בנאדם?

  • זו שאלה חשובה מאוד ואכן לא התייחסתי אליה במאמר. כעקרון צבירת הנקודות במועדוני המלונות אכן זהה לצבירה במועדוני תעופה – האורח (כמו הנוסע) הוא שצובר את הנקודות. אבל, ישנם חריגים לכלל הזה. כך, לדוגמה, קבוצות המלונות הגדולות מציעות תוכניות ייעודיות למארגני נסיעות (הכוונה בעיקר לעובדי חברה האחראים על ארגון נסיעות לעובדים אחרים) שמאפשרות להם לצבור נקודות לחשבון שלהם על בסיס הזמנת שהיות לאנשים אחרים. כך גם לגבי כנסים ואירועים אחרים.

   בנוסף, מועדוני המלונות מאפשרים לאורח לצבור נקודות לחשבונו עבור מספר חדרים שהוזמנו ביחד לאותה שהייה. כמובן שלא יהיה כפל-צבירה. כל מועדון מגדיר תנאים לעניין זה אז כדאי לבדוק מראש מה אפשרי ומה לא, אבל הסטנדרט הוא לאפשר צבירה לחשבון אחד משלושה חדרים באותה שהייה. הצבירה היא על בסיס חדר ולא ניתן לפצל את הנקודות בין מספר אורחים שחלקו את אותו החדר.

   מחוץ לעולם מועדוני המלונות – ישנם מועדוני לקוחות של אתרי הזמנות כמו אקספדיה, אורביץ, הוטלס ועוד. מועדונים אלו כן מאפשרים למזמין לצבור את הנקודות במקום לאורח בפועל – ובכלי הזה באמת עושים שימוש אנשים רבים שנוהגים להזמין שהיות לקרובי משפחתם ולחבריהם באופן קבוע. מדובר בצבירה הרבה פחות אטרקטיבית אבל עדיין היא הולכת ישירות לחשבונו של המזמין ולא של האורח.

 3. שמח שאתה מוצא את התוכן מעניין! קריאה מהנה.

  לשאלתך,

  כן, בהחלט! ראשית, אתה יכול לקבל קאשבק על הזמנות בבוקינג. אתר קאשבק עליו אני ממליץ כאן בבלוג לעיתים תכופות הוא topCashBack והוא כרגע מציע 5% החזר (מצב למטה קישור לפוסט). אתה כמובן יכול לבחור גם באתר קאשבק אחר, איך שנוח לך. שנית, אתה יכול לצבור מיילים ונקודות של מועדוני תעופה שונים עבור הזמנות בבוקינג. אפילו וויזאייר בזמנו הציעו 10% מסכום ההזמנה בקרדיט לקראת כרטיסים שלהם וכעת הם מציעים 5% ׳בלבד׳. ישנם מועדוני תעופה אחרים שמקיימים שיתוף פעולה דומה – אבל כאמירה כללית הקאשבק עדיף.

  https://flying-out.com/2016/07/23/use-cashback-sites-2/

 4. יוגב

  יש בונוסים עבור חבר-מביא-חבר? מתכנן להרשם לכמה מועדונים, ואם זה יזכה אותך בכמה נקודות – מה טוב.

  • קודם כל – תודה על המחשבה.

   רוב מועדוני המלונות לא מציעים הטבה כזאת אבל יש כמה בודדים שכן. המועדון של מאריוט (Marriott Rewards) כן מציע את זה. אבל זה בונוס שמתקבל רק במידה ואתה צובר מספיק לילות במועדון כך שזה רלוונטי רק במידה ואתה מתכנן לבלות הרבה לילות במאריוט בקרוב. אם במקרה כן – שלח לי מייל ואשלח לך קישור הרשמה.

 5. אושר

  תודה על הכתבה ליאור,

  האם למעט קרלסון יש עוד קבוצה בולטת באירופה או שאם רוב נסיעותי לשוויץ כדאי ללכת על קרלסון כאופציה העיקרית?

  • אם את מוצאת מלונות מתאימים של קבוצת רדיסון (שמה החדש של קבוצת קרלסון-רזידור) ביעדים אליהם את נוסעת לעיתים תכופות אז בהחלט להתמקד במועדון רדיסון-ריוורדס זה רעיון טוב. המועדון גם עבר לאחרונה עדכון די חיובי.

   חלופה אחרת היא קבוצת מאריוט שכופלת בגודלה את קבוצת רדיסון פי כמה וגם לה נוכחות משמעותית באירופה. המועדון החדש של הקבוצה, שיושק באוגוסט, צפוי להיות משודרג ביחס לנוכחי (לא כל הפרטים הגיעו עדיין…).

   אפשרות שלישית היא קבוצת אקור. לקבוצה יש נוכחות מסיבית מאוד באירופה – יותר מלשתיים האחרות גם יחד, כנראה – אבל מועדון הלקוחות שלה חלש למדי. ובכל זאת נוסעים עסקיים רבים מעדיפים להתמקד ברשת הזאת בגלל המבחר האינסופי של המלונות שלה באירופה, המחירים הנוחים והאחידות הגבוהה בין המותגים של הקבוצה (מרקיור, איביס, נובוטל, סופיטל וכו׳).

   • אושר

    תודה על התשובה
    ממה שחפרתי בנתיים לרדיסון אין נוכחות, למריוט יש רק מלון אחד ולצערי מחוץ לתקציב. וכגע זה או אקור או ללכת על NH שהם מאוד מאוד מוגבלים מבחינת מיקום עולמי.

 6. גורי

  איך מצטרפים?

 7. פנינה כהן

  מעוניינת להצטרף למועדון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

BoardingArea