מדריך למתחילים – ברוכים הבאים לבלוג!

אני לא יודע איך לטייל בחינם. אבל יש דרכים רבות למתוח כל תקציב נסיעות, להוזיל עלויות ולשדרג את החוויה. אם אתם רוצים לדעת איך לטייל טוב יותר וחכם יותר – הגעתם למקום הנכון. ברוכים הבאים למשחק!

במשחק הזה כל אחד יכול לשחק, החוקים ידועים מראש והפרסים יכולים להגשים לכם חלומות. במשחק הזה מעורבים מועדוני לקוחות, סוכני נסיעות, מבצעי שיווק אגרסיביים והרבה מאוד כסף – ולשחקנים נותר רק להבין איך לנצל את כל הכלים האלו לטובתם.

כאן באתר תוכלו למצוא מאמרים, מדריכים, טיפים, קישורים לאתרים, ביקורות והמלצות שיעזרו לכם להבין טוב יותר את המשחק – בין אם אתם שחקנים מתחילים או שחקנים מנוסים. זה משחק דינמי והלמידה לא נגמרת לעולם.

⇐ קישורים:          מילון מונחים          מועדוני תעופה          מועדוני מלונות

לטייל חכם יותר

בשוק שבו המוצרים מגוונים והתחרות קשה כדאי שנהיה צרכנים מתוחכמים. הצעד הראשון הוא להבין איזה מוצרים אנחנו מחפשים לקנות. כך, לדוגמה, לילה זול במלון עסקים יוקרתי לא יהווה עסקה טובה עבור משפחה עם ילדים קטנים שמחפשת, קודם כל, חדר גדול עם שתי מיטות ומטבח. במקרים רבים יחס התמורה למחיר יהיה חשוב יותר מהמחיר עצמו.

אחרי שהבנו את הצרכים ואת ההיצע בשוק – נחפש את המוכר המתאים עם המוצר המתאים. כאן המבחר כמעט אינסופי ולכן ריכזתי במדור אחד באתר את אתרי ההזמנות שעליהם אני ממליץ ועם רובם יש לי ניסיון אישי חיובי. גם בעניין זה לא תמיד המוכר שמציע את המחיר הנמוך ביותר יהיה הכתובת הנכונה. חשוב לקחת בחשבון גם מוניטין, שירות לקוחות, היסטוריית הזמנות אישית, אפשרויות תשלום, תגמול על ההזמנה (קאשבק, נקודות, קרדיט…) וכיוצ״ב.

ככלל אצבע אני ממליץ תמיד לבצע את ההזמנות באופן ישיר. המלצה זו נכונה פחות להזמנה של כרטיסי טיסה ויותר להזמנה של לילות במלונות מרשתות בינ״ל. זאת משום שרק הזמנה ישירה באתרי המלונות תבטיח צבירת נקודות במועדון הלקוחות של המלון ובמקרים רבים גם יחס מועדף. משזה נאמר, ישנם מקרים שבהם משתלם יותר לבצע הזמנה דווקא באתר הזמנות (׳צד שלישי׳).

כוחם של מועדוני לקוחות

הדרך הטובה ביותר לשדרג את חוויית הנסיעה ולהוזיל את עלותה היא באמצעות מועדוני מלונות ומועדוני תעופה. לאורך זמן הם מייצרים, גם לנוסעים מזדמנים, חיסכון גדול יותר מכל אתר הזמנות או הנחה מקרית. כל מועדון מלונות שייך לרשת מלונות אחת או לקבוצת מלונות גדולה שמאגדת מספר לא מועט של רשתות. כל מועדון תעופה שייך לחברת תעופה אחת או במקרים פחות נפוצים למספר חברות תעופה שפועלות יחדיו. ההצטרפות למועדוני הלקוחות האלו היא כמעט תמיד פשוטה מאוד וחינמית.

כמעט כל מועדון לקוחות מנפיק נקודות ומחלק אותן לחברי המועדון ע״פ הפעילות שלהם. מועדונים נוהגים גם למכור נקודות לגופים אחרים שבתורם מחלקים אותן לחברי המועדון בעבור פעילות אחרת (חברות כרטיסי אשראי, לדוגמה). מועדון הלקוחות הוא שמגדיר כמה נקודות יינתנו בעבור כל סוג של פעילות וכמה נקודות יידרשו לרכישת המוצרים השונים שהוא מציע כמו כרטיסי בונוס לטיסות, לילות במלונות, שדרוגים, תווי-קנייה ועוד. כלומר, הלכה למעשה, כל מועדון לקוחות מנפיק סוג-של כסף כשהוא שולט על תפוצתו ועל ערכו. הביזנס של מועדוני לקוחות, אם תרצו, הוא מסחר בנקודות.

חשוב להבין שלנקודות השונות, ובכלל זה המיילים של מועדוני התעופה, יש ערך שווה-כסף. הרטוריקה לפיה ״כרטיס בונוס״ פרושו ״טיסה בחינם״ היא פשוט לא נכונה. כרטיס בונוס הוא כרטיס טיסה שמחירו שולם בנקודות במקום בכסף, זה הכל, ולא נכון להתעלם מערכן הריאלי של אותן נקודות ששולמו.

כל מועדון לקוחות מגדיר את תנאיו ובוחר את שותפיו. כנגזרת, כל מועדון לקוחות יהיה אטרקטיבי יותר או פחות לסוגים שונים של נוסעים ולכל מועדון לקוחות תהיה חתימה אחרת באזורים שונים בעולם ובדרגות אירוח שונות.

לדוגמה: מי שמבקר לעיתים תכופות בירושלים ונהנה מתקציב שמאפשר לו להתארח במלונות שלושה כוכבים כנראה שלא יתעניין במועדון המלונות של רשת ריץ׳ קרלטון – גם כי מלונות ריץ׳ קרלטון אינם מלונות שלושה כוכבים וגם כי אין בכלל מלון של הרשת בירושלים.

מרכיב עיקרי נוסף בפעילותם של מועדוני הלקוחות הוא מתן סטטוס גבוה לחברי מועדון שמגיעים לנפח פעילות מסוים כשבדר״כ קיימות מספר מדרגות. במתכונת הרגילה סטטוס חבר המועדון נבחן ע״פ הפעילות שלו לאורך שנה שלמה – קלנדרית או כרונולוגית – ועם השגתו של סטטוס גבוה ניתן סל הטבות מסוים לזמן קצוב שבמהלכו יכול חבר המועדון לשמר את מעמדו. הנוסע המתוחכם בוחר את מועדוני הלקוחות שלו קודם כל ע״פ הצרכים ודפוס הנסיעות הפרטי שלו ורק אח״כ ע״פ המוניטין הכללי של כל מועדון והערך התיאורתי שהוא יכול לספק לנוסעים מסוימים.

לדוגמה: בעיניי מועדוון הלקוחות של קבוצת הייאט, Gold Passport, הוא מועדון המלונות האטרקטיבי ביותר עבור נוסעים תכופים שמסוגלים להשיג את הסטטוס הגבוה מבין השניים שמציע המועדון. משזה נאמר, אני מוצא ערך נמוך יחסית בסטטוס הביניים, פלטינום, ואני לא ממליץ לטרוח במיוחד על מנת להשיג איתו. כלומר, על אף שמדובר במועדון מלונות מצוין – אולי הטוב ביותר בשוק – הוא כדאי במיוחד רק לקבוצה מאוד מסוימת של נוסעים תכופים ולא כדאי במיוחד עבור הנוסע המזדמן.

לשמור על עירנות

אחרי שלמדנו לברור ולבחור מבין המוצרים השונים, אחרי שלמדנו על כדאיותם או אי-כדאיותם של אתרי ההזמנות ואחרי שלמדנו על כוחם של מועדוני לקוחות ועל ערכן של נקודות – כדאי שנלמד להיות ערים למבצעים מזדמנים, הטבות, זכויות וכל הכלים הנוספים שיכולים לעזור להוזיל עלויות ולשדרג את חוויית הטיול. לפעמים מבצע אטרקטיבי מספיק יכול וצריך להיות הגורם המכריע בבחירת מלון זה לעומת אחר (בהנחה ששני המלונות עונים לדרישות הנסיעה, כמובן) והטבות מסוימות יכולות להכריע את הכף בבחירת חברת תעופה.

אני לא מתכוון להציע שכל נוסע מזדמן יירשם לעיתון המקוון של כל מועדון לקוחות באשר הוא כדי ׳להישאר עם יד על הדופק׳. זאת אחת הסיבות שבגינן הקמתי את הבלוג הזה: כדי לרכז במקום אחד את ההצעות האטרקטיביות ביותר בתחום מועדוני הלקוחות ולבקר אותן כך שכל נוסע מזדמן יוכל להכירן ולהחליט אם ואיך לנצל אותן. אתם מוזמנים להירשם לתפוצת המייל של הבלוג ולקבל אחת לשבוע מייל המרכז את כל הפוסטים השונים כך שלא תפספסו אף הצעה אטרקטיבית!

כסף זה לא הכל

מבחינתי נוסע מתוחכם הוא גם נוסע שיודע כיצד להתנהל בביטחון וביעילות במהלך הנסיעות שלו. התנהלות נכונה תצמצם למינימום את הפוטנציאל לתקלות, תקטין סיכונים ובכלל תגרום לכל נסיעה לעבור בצורה חלקה ונעימה יותר. הרי רובנו נוסעים לחו״ל כדי לנוח ולהירגע – לא כדי להיות בחשש מתמיד מהבעיה האפשרית הבאה.

החדשות הטובות הן שבתחום זה ישנה עקומת למידה חדה למדי; היכרות עם מספר טיפים מרכזיים וכל אחד יכול להפוך לנוסע מתוחכם הרבה יותר. כדאי לזכור שרוב המצבים המלחיצים בחיים הם כאלו רק בשל פער מידע מסוים – ואת הפער הזה אפשר בדר״כ לסגור בקלות ומראש.

מה לעשות אם טיסתכם נחתה באיחור ויש לכם טיסת המשך? איך כדאי להגן על עצמכם מרמאויות של נהגי מוניות בעיר זרה? האם כדאי להשאיר דרכון בכספת של המלון? תשובות לשאלות האלו ועוד הרבה אחרות תוכלו למצוא בין דפי האתר הזה.

שנתחיל?

הבלוג הוא ביתם של מעל לחמש מאות פוסטים משלוש השנים האחרונות. בדף זה ריכזתי עבורכם את מיטב הפוסטים בחלוקה לפי נושאים. קריאה מהנה!

הזמנות באינטרנט

מאמר: איך אני מחפש ומזמין חדרים במלונות

טיפ: אפשר וכדאי ׳לפצל׳ שהיות ארוכות כדי להשיג מחיר נמוך יותר

שלושה תעריפים מוזלים במלונות הייאט

עשרה אתרים שימושיים במיוחד לנוסעים

איך להזמין כרטיסי טיסה ׳גמישים׳ עצמאית באינטרנט?

האם קיאק הוא סוכן נסיעות מקוון (OTA)?

טסים עם איבריה? שדרגו למחלקת העסקים

מדריך: כך תחסכו עשרות אחוזים במלונות הילטון

טיפים לחוויית נסיעה בטוחה, מהירה ונוחה יותר

המדריך למשתמש המתחיל בשירותי אובר

המלצה: שירותי ההסעות של כרמל בארה״ב

מדריך: להתמודד עם פעילות בלתי-רגילה

כל מה שרציתם לדעת על רישיון נהיגה בינ״ל

מדריך: איך להזמין חבילות למלון בחו״ל

איך יצאתי מ-JFK בפחות מרבע שעה

המדריך המלא למלונות בשיקגו

האם לפעמים כדאי לוותר על שדרוג במלון?

החדר שאתם צריכים או החדר שאתם רוצים?

כמה זמן לפני טיסה פנימית בארה״ב כדאי להגיע לשדה התעופה?

לטוס בלי לשלוח מזוודה

מתי כדאי להזמין איסוף פרטי משדה התעופה?

מדריך: כך תבטיחו שהמושב לידכם יהיה ריק

המדריך לתחבורה בהונג-קונג

כך תבטיחו שהתיק שלכם יישאר תמיד איתכם

אילו מסמכים חשוב להדפיס לפני נסיעה ומתי

בפינת הבעיות הקטנות של הנוסעים התכופים: כביסה

הלקח שכדאי לכם ללמוד ממקרה שבטח לא שמעתם עליו

גזור ושמור: איך בעצם שולחים מזוודה מצד אחד של העולם לצידו השני?

איך תבטיחו לעצמכם חדר טוב יותר במלון

איך תבטיחו לעצמכם את החדר הגרוע ביותר במלון

האם לפעמים כדאי להעדיף חדר רגיל על פני סוויטה?

שוק התעופה העולמי

מה הסוד של חברות התעופה מהמפרץ הפרסי?

מהי ברית התעופה הטובה ביותר בעולם? חלק ב׳

מהי ברית התעופה הטובה ביותר בעולם? חלק א׳.

חופש חמישי: הטיסות שהכי תרצו לטוס

שדות התעופה הטובים ביותר בעולם – מהדורת 2015

2014 הייתה השנה הבטוחה ביותר בשוק התעופה העולמי

טיסות במחלקות הפרימיום ברחבי העולם

חמש טיסות קצרות שתרצו לטוס במחלקת העסקים

מושבים הפונים אחורה – כן? לא? למה לא?

צבירת מיילים ונקודות למועדוני תעופה

חמש דרכים לצבור מיילים בלי לטוס

המדריך המלא: כרטיסי האשראי הטובים ביותר לנוסעים תכופים ומזדמנים

האם ניתן להעביר מיילים בין חשבונות במועדוני תעופה שונים?

האם ואיך ניתן לצבור מיילים למועדוני תעופה שונים במסגרת כרטיס אחד?

מדריך: איך לקבל מיילים רטרואקטיבית

בכמה מועדוני תעופה יש לי חשבון פעיל?

מאיזה גיל ניתן להצטרף למועדון תעופה?

מדריך: כשכרטיס הטיסה כולל מספר חברות תעופה

מועדוני התעופה המומלצים ביותר לנוסעים מזדמנים

צבירת מיילים – לא רק לנוסעים תכופים

מימוש מיילים ונקודות של מועדוני תעופה

מדריך: איך לחפש ולהזמין כרטיסי בונוס של אתיהאד עם מיילים של אמריקן

האם מותר למכור ולקנות מיילים ונקודות?

מסביב לעולם עם שישה כרטיסי בונוס

טיפ: התחילו כרטיס בונוס מהשדה הנכון

ביטוח ביטול טיסה – לרכישה עם נקודות של אלעל

מה לעשות עם 15,000 מיילים במועדון AAdvantage?

אולי סתם תרצו לדעת…

מדריך: איך להבדיל בין מטוסים רחבי-גוף

שתי טיסות שישגעו לכם את השעון

מאמר: מהי הטיסה הארוכה בעולם?

כמה טס נשיא ארה״ב בשנה?

כל מה שרציתם לדעת על ׳אייר פורס 1׳

למה מחלקות הפרימיום נמצאות תמיד בקדמת המטוס?

BoardingArea