כאמירה כללית: ככל שלקוח פעיל יותר במועדון לקוחות כלשהו, ובתוך כך גם התוכניות לצבירת נקודות של חברות האשראי, כך הוא אדיש יותר לתוקף הנקודות. כלומר, ללקוח שצובר המון נקודות בכל שנה זה כנראה לא משנה אם תוקף הנקודות הוא לשנה, שנתיים או יותר.

לעומת זאת ללקוח הממוצע, זה שמגיע לחיוב חודשי של כמה אלפי ש״ח (או בהקבלה: טס לחו״ל אחת לרבעון לכל היותר), לתוקף הנקודות יש משמעות רבה. מועדון לקוחות שמציע ׳נקודות ללא תוקף׳ הוא ידידותי מאוד בעיניי הלקוחות.

מדוע מועדוני הלקוחות מוחקים נקודות?

התשובה הפשוטה: ברייקאג׳ (Breakage).

לנקודות יש ערך כספי במימוש ובעצם סך הנקודות שנמצאות במחזור בכל רגע נתון מהווה מעין חוב של מועדון הלקוחות מול ציבור חברי המועדון. כמובן שמועדונים מעדיפים להציג את החוב הזה כקטן ככל האפשר ובמקרים רבים בכלל לא רושמים אותו במאזנים כחוב. אבל תיאורתית אם כלל חברי המועדון יתחילו להשתמש בנקודות שלהם ׳במכה אחת׳ הרי שהמועדון יימצא את עצמו בהוצאות כבדות וייפגע. לכן מועדוני לקוחות תמיד מחפשים את האיזון של הצגת ערך פוטנציאלי גבוה תוך שמירה על מימושים בערך נמוך בפועל.

כשמועדון לקוחות מגדיר תוקף לנקודות הוא בעצם יוצר ברייקאג׳. מדוע? כי הוא מניח, ובצדק, שמרבית חברי המועדון לא שמים לב ליתרת הנקודות שלהם באופן כללי, לא מודעים לעובדה שלנקודות יש תוקף או מודעים אבל שוכחים לבדוק, לא צוברים יתרת נקודות מספקת למימוש ועוד ועוד סיבות דומות. כך, לדוגמה, למרבית חברי מועדון הנוסע המתמיד של אלעל יש יתרה של פחות מ-200 נקודות בחשבון ואני מנחש שמרביתם גם לא מודעים למדיניות תוקף הנקודות של אלעל.

ומה לגבי הנקודות של חברות האשראי?

בעבר לנקודות בתוכניות האלו לא היה תוקף. זה השתנה בשנתיים האחרונות. כמובן שמדובר בשינוי עם אפקט שלילי מאוד ללקוחות – אבל מכיוון שמדובר במגמה בשוק כולו, ולא שינוי של חברת אשראי אחת, הרי שזו גזירה שפשוט צריך להתמודד איתה והיא לא צריכה להשפיע על בחירת הכרטיס הבא.

הנה לכם סיכום של המדיניות של חברות האשראי השונות לגבי תוקף הנקודות:

(1) אמקס – Membership Rewards

הנקודות בתוקף עד לתום השנה הקלנדרית השלישית לאחר השנה הקלנדרית בה נצברו. כך, לדוגמה, נקודה שתיצבר במהלך 2019 תהיה בתוקף עד ה-31 לדצמבר 2022.

כלומר, נקודות שנצברו עד ה-31 לדצמבר 2016 יימחקו בסוף השנה הנוכחית.

מימוש הנקודות בתוכנית הוא בשיטת FIFO (ר״ת: First In, First Out).

ניתן להמיר נקודות של אמקס למגוון של מועדוני לקוחות.

למידע נוסף לחצו כאן.

(2) לאומיקארד – נקודות תעופה

הנקודות בתוקף עד ל-31 למרץ בשנה הקלנדרית העוקבת לשנה הקלנדרית בה נצברו. כך, לדוגמה, נקודה שתיצבר במהלך 2019 תהיה בתוקף עד ה-31 למרץ 2020 בלבד. זו מדיניות לא ידידותית בעליל.

באופן חריג נקודות שנצברו ברבעון האחרון של 2017 ייספרו כאילו נצברו במהלך 2018.

ניתן להמיר נקודות של לאומיקארד לנקודות של אלעל או למיילים של יונייטד.

למידע נוסף לחצו כאן.

(3) כאל – נקודות טיסה

הנקודות בתוקף לשלוש שנים מיום צבירתן. כמובן ההתייחסות היא לתאריך החיוב שבעקבותיו נתקבלו הנקודות ולא לתאריכי העסקאות השונות. כך, לדוגמה, נקודה שתיצבר ב-10 למרץ 2019, אם נניח שזהו תאריך החיוב החודשי בחשבון, תהיה בתוקף עד ה-9 למרץ 2022.

ניתן להמיר נקודות של כאל לנקודות של אלעל בלבד.

למידע נוסף לחצו כאן.

(4) ישראכרט – מסלול תעופה

תוכנית הנקודות של ישראכרט צפויה להתחדש בקרוב. כרגע היא בתוקף עד סוף אפריל 2019 בלבד.

תחת התוכנית הקיימת נקודות שנצברו וייצברו בין מאי 2018 לאפריל 2019 יהיו בתוקף עד סוף יולי 2019 בלבד. לא ברור מתי ישראכרט תציג את התקנון של התוכנית הבאה, או תחדש את הנוכחית, כדי לקבוע מה יהיה תוקפן של נקודות שייצברו החל ממאי 2019.

ניתן להמיר נקודות של ישראכרט לנקודות של אלעל ולאוויוס של בריטיש.

למידע נוסף לחצו כאן.

לסיכום

צבירת נקודות באמצעות כרטיסי אשראי הופכת פחות ופחות אטרקטיבית עם השנים. חברות האשראי מרעות את התנאים, לרבות בעניין תוקף הנקודות, ויש פחות מבצעי המרה מבעבר (לפחות לתחושתי).

כרטיס הפלייקארד ששולט בשוק בשנים האחרונות גם הוא קורס אט אט. בפוסט שפרסמתי לאחרונה הסברתי מדוע הוא לא אטרקטיבי כפי שהיה בעבר ומדוע בעצם כדאי להתרחק ממנו כבר עכשיו.

מהם כרטיסי האשראי הטובים ביותר לנוסעים לחו״ל? על כך בהמשך.

7 תגובות

 1. שי

  שלום ליאור. אני כותב שאלות רבות אך לא כמות העולה על שתי שאלות בכל פוסט. הפעם אחרוג ממנהיגי וברצוני לשאול מספר שאלות.
  1. איזה טרקלין הוא המועדף עליך?
  2. איזה מועדון הוא הנדיב בתעשייה?
  3. איזו ברית עדיפה בשקלול הנתונים?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   1. לא יודע. יש הרבה שאני אוהב. אולי טרקלין הפירסט של QR בדוחא.

   2. המועדון של אלסקה. אבל זה נכון לנוסעים כמוני שלרוב רוכשים כרטיסים במחלקות הפרימיום של חברות תעופה מסוימות.

   3. וואן-וורלד.

   הגב
   • Lior@FlyingOut

    זה לא נראה סביר בעתיד הקרוב אבל הכל יכול להיות. במיוחד אם אמריקן תחדש את הטיסות שלה לישראל.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לגבי התנאים שהזכרת על תוקף נקודות האשראי:
  – בלאומי קארד מדובר רק על נקודות שנצברו החל מ 1.10.17. כלומר נקודות שנצברו עד לתאריך זה נשארות ללא תוקף כמו שהיה בעבר.
  – בכאל השינוי נכנס לתוקף עבור נקודות שנצברו החל מ28.2.18, אבל גם כל הנקודות שנצברו לפני כן מקבלות תוקף לשלש שנים, כלומר תקפות רק עד 28.2.21

  הגב

השאר תגובה