בשבועות האחרונים שוב עולה לכותרות האתר האמריקני Skiplagged שמתיימר לחסוך עשרות אחוזים במחירם של כרטיסי טיסה. האתר בעצם מציע מנוע חיפוש שמנצל טריק הידוע בשמות ״Hidden City״ או ״Throwaway Ticketing״. זה אומנם טריק מצוין אך יש בו סיכון והוא לא מתאים לרוב הנוסעים. קבלו פוסט שכולו ׳טרוול האקינג׳.


הרעיון שמאחורי הטריק הזה הוא פשוט: אם זול יותר לטוס מ-A ל-C דרך B, לעומת לטוס ישירות מ-A ל-B, אז עדיף לרכוש את הכרטיס הזול ולא להגיע לטיסת ההמשך. הטריק הזה רלוונטי בעיקר לכרטיסים בכיווןאחד והוא רלוונטי גם לכרטיסי בונוס. אני מבטיח לכתוב פוסט נוסף כדי להסביר בפירוט מתי כדאי ואיך אפשר להשתמש בטריק הזה כדי למצוא כרטיסים ׳מוזלים׳.

זה גם הזמן להזכיר כלל חשוב: איהגעה לטיסה אחת פירושו ביטול כל הטיסות הבאות באותו כרטיס. לכן, הלכה למעשה, ניתן לוותר רק על הטיסה האחרונה בכל כרטיס או על מספר טיסות אחרונות.

נמשיך בדוגמה שכבר נתתי פעם בפוסט.

נניח ותרצו לטוס מת״א לאמסטרדם בטיסת הבוקר הישירה של ק.ל.מ ביום ראשון ה-18 ליוני. הנה המחיר (הגבוה) לכרטיס בכיווןאחד במחלקת כרטוס B:

TLV-AMS

אם תוסיפו לטיסה הזאת גם טיסת המשך למארסיי (MRS) תקבלו מחיר זול משמעותית. שימו לב שהטיסה הראשונה היא עדיין באותה מחלקת כרטוס:

TLV-AMS-MRS

עד כאן יפה וטוב, אבל לטריק הזה יש מספר ׳בעיות פוטנציאליות׳ שהופכות אותו גם לארלוונטי לנוסעים רבים וגם מעט מסוכן לשימוש. הנה ארבע בעיות כאלו:

(1) מה אם תרצו למסור כבודה?

כשחברת התעופה מוכרת לנוסע כרטיס מת״א למארסיי, עם קונקשיין באמסטרדם לצורך העניין, היא לא מוכרת לו שתי טיסות עצמאיות לגמרי שהוא יכול לנתק את הקשר ביניהן אלא מוכרת לו נסיעה מת״א למארסיי.

אם תרכשו כרטיס שכולל שתי טיסות עם קונקשיין קצר ביניהן חברת התעופה תתייג את הכבודה עד ליעד הסופי (מארסיי, בדוגמה שלנו). חברת התעופה לא תסכים לתייג את הכבודה עד אמסטרדם בלבד משום שהיא לא מכרה נסיעה מת״א לאמסטרדם אלא מת״א למארסיי. באיהמוכנות ׳לעצור את הכבודה באמסטרדם׳ חברת התעופה בעצם מגינה על מודל התמחור שלה ואפקטיבית מונעת מנוסעים לנצל את הטריק לעיל. רוצה לומרנוסע שירכוש כרטיס כזה ויבחר שלא לעלות על טיסת ההמשך, מאמסטרדם למארסיי, יצטרך להתמודד עם בעיית הכבודה לאחר הגעתו לאמסטרדם. הכבודה הרי תועבר ישירות אל המטוס של טיסת ההמשך וחברת התעופה תאלץ לפרוק אותה חזרה ברגע שיוודע שהנוסע לא הגיע לטיסה על אף שהיה רשום אליה. במקרה כזה הטיסה תתעכב כנראה ובסיכוי גבוה חברת התעופה תטיל קנס על הנוסע בטענת No-Show (מוצדקת, במקרה הזה, כשיש הוכחת נזק…).

בקיצור: בהחלט לא כדאי להשתמש בטריק הזה, לפחות עם קונקשיין קצר בכרטיס, כאשר מעוניינים למסור כבודה.

החדשות הטובות הן שאפשר להתגבר על הבעיה הזאת ע״י בחירת קונקשיין ארוך. הרעיון הוא ליצור את הנסיבות שיחייבו את חברת התעופה ׳לעצור את הכבודה׳כי חברת התעופה אינה מחסן ולא תחזיק כבודה של נוסעים למשך שעות ארוכות ובטח שלא ימים. כך, לדוגמה, אפשר לבחור בכרטיס כזה:

TLV-AMS-PRG

בכרטיס הנ״ל הקונקשיין באמסטרדם הוא ל-24 שעות מה שיבטיח שהכבודה תתוייג רק עד אמסטרדם במהלך הצ׳קאין בנתב״ג. כך הנוסע יוכל לאסוף אותה ללא חשש ואז לא יגיע לטיסת ההמשך ביום למחרת בלי שאפילו עשה צ׳קאין לטיסת ההמשך. ברמה התיאורתית חברת התעופה עדיין יכולה לדרוש עמלה בגלל No-Show אבל בפועל חברות התעופה לא דורשות את העמלה הזאת במצבים כאלו.

(2) מה לגבי פעילות בלתירגילה (IRROP)?

מדריך: להתמודד עם פעילות בלתירגילה

נניח ורכשתם מק.ל.מ כרטיס בכיווןאחד מת״א למארסיי (דרך אמסטרדם). נניח ומסיבה כלשהי ק.ל.מ נאלצה לבטל את הטיסה מת״א לאמסטרדםאולי בשל תקלה טכנית במטוס, אולי בשל מז״א בעייתי באזור שדה התעופה באמסטרדם, אולי בגלל שהקו הופסק לחלוטין או מכל סיבה אחרת. נניח וק.ל.מ פועלת ע״פ הנדרש ממנה בחוק ומציעה לכם טיסה חלופית ליעד הסופי בהקדם האפשריוהבחירה הטובה ביותר היא לשלוח אתכם בטיסת אייר פראנס, החברההאחות, עם קונקשיין קצר בפריס. לכאורה חלופה אידיאלית שאפילו מקצרת את זמן הטיסות ואת מרחק הטיסות המצטבר ומביאה אתכם אל היעד הרשום בכרטיס ביתר נוחות. אלא שבתרחיש הזה אתם בבעיה כי גם הקונקשיין באמסטרדם, ומידת העקרון גם אורכו של אותו קונקשיין, אינם מובטחים.

במקרה כזה תוכלו אולי להתעקש מול נציגי ק.ל.מ שאתם מעוניינים לטוס אך ורק עם ק.ל.מ מסיבה זו או אחרת (ובפועל משום שאתם מעוניינים לעשות קונקשיין באמסטרדם ואח״כ לא להגיע לטיסת ההמשך). נניח שנציגי החברה ישתכנעווזה לא טריוויאלי שכך יהיההרי שתאלצו להמריא לאמסטרדם רק יום למחרת בטיסת הבוקר הבאה (בתקווה שלא תתבטל גם). כלומר, כך או כך תהיו בבעיה.

אומנם מדובר בסיכון מוגבל אבל בכל זאת סיכון שחובה להתחשב בו.

(3) מה לגבי צבירת נקודות ומיילים?

כאן עלולות להיות חדשות רעות.

חברות תעופה אומנם לא דורשות את העמלה שמותר להן לדרוש במקרה של No-Show (טוב, ״מותר״ זה עניין של פרשנות במקרה הזה…) אבל הן בהחלט יכולות לסרב לצבירת נקודות ומיילים כשנוסעים לא מגיעים לטיסת ההמשך. זה לא קורה ברוב המקריםכך שלא מדובר באיזה נוהל קבועאבל זה בהחלט כלי שחברת התעופה יכולה להשתמש בו כדי ׳להעניש׳ נוסעים.

בפועל צבירת הנקודות והמיילים תהיה רגילה עבור כל טיסה שהנוסע טס בפועל אבל לא על טיסות בהן הנוסע היה רשום (גם אם עשה צ׳קאין) אך לא עלה למטוס בסופו של דבר.

אני ממליץ בחום שלא לעשות צ׳קאין לטיסת ההמשך אם אין כוונה להגיע אליה, כל עוד הדבר אפשרי, ולא להניח שעצם הצ׳קאין יבטיח צבירת נקודות או מיילים (כי זו טעותאם כי טעויות קורות).

(4) מה לגבי שינויים עתידיים של הכרטיס?

נניח ורכשתם כרטיס של ק.ל.מ מת״א לפראג והמטרה שלכם היא כמובן לוותר על טיסת ההמשך. נניח שבחרתם בקונקשיין ארוך יחסית, של 20 שעות, על מנת להבטיח את עצירת המזוודה באמסטרדםוזה הרי השימוש הנכון בטריק הזה. נניח שתנאי הכרטיס קובעים שניתן לבצע קונקשיין של עד 24 שעות באמסטרדם (תרגום: מותר Layover ואסור Stopover) ושהטיסות צריכות להיות במחלקת כרטוס B בלבד בעוד מחלקות כרטוס גבוהות יותר יגררו תוספת כספית.

כעת נניח שאתם מעוניינים לשנות את הכרטיס כדי לטוס מת״א לאמסטרדם ביום אחר. מצאתם תאריך חלופי שמתאים לכם שבו יש זמינות מושבים במחלקת כרטוס B. אלא מה? עכשיו אתם צריכים לקוות שתהיה זמינות מושבים באותה מחלקת כרטוס גם לטיסת ההמשך שבהכרח צריכה לצאת בתוך 24 שעות מנחיתת הטיסה הראשונה.

המשמעות בפועל היא ששינוי כרטיס כזה הופך להיות סיפור מורכב הרבה יותר משינוי כרטיס ׳רגיל׳ שבו רק טיסה אחת וללא קונקשיין.

לסיכום

הטריק הזה, Hidden City, הוא טריק נהדר לנוסעים מנוסים שמסוגלים ומוכנים להתמודד במקרה הצורך עם בעיות כפי שתיארתי בפוסט. בפרט לנוסעים שלא מוסרים כבודה באופן שיגרתי.

אין פלא שהאתר Skiplagged התחיל בארה״ב ופונה קודם כל לשוק האמריקניוזאת משום שבשוק האמריקני נוסעים רבים לא מוסרים כבודה ויש קוים רבים עם המון טיסות יומיות (מה שמקל מאוד על העברת נוסעים לטיסות חלופיות מבלי לשנות את המסלול). אבל אותן נסיבות לא קיימות במרבית השווקים האחרים בעולם ולכן האתר מתאים באמת לקהל האמריקני יותר מלכל קהל אחר.

המטרה שלי בכתיבת הפוסט הזה לא הייתה לצייר את הטריק הזה כטריק מסוכן ולאשימושי אלא רק להצביע על הבעיות והסכנות שלצידו. בדיוק כמו מטפסי הרים, צוללנים ומשקיעי נדל״ןמי שמכיר ומבין את הבעיות ויודע איך להתמודד איתן יכול להקטין משמעותית את הסיכון.

7 תגובות

 1. מאיר

  אצלנו בחברה משתמשים המון בסקיפלאגד בטיסות פנימיות בצפון אמריקה. עובד מעולה ואף פעם לא עשו בעיות של צבירת מיילים או משהו כזה. כמובן שתמיד טסים רק עם כבודת יד…

  הגב
 2. Ron

  אפשר להשתמש בזה גם לטיסות מישראל לארה"ב? מכיון ששבכל טיסה ישירה מישראל לארה"ב יש צורך להוציא את המזוודה בקונקשין ולעבור איתה את המכס האמריקאי, תאורטית ניתן בקלות מאוד לא להמשיך לטיסת ההמשך (פשוט לוותר על הכניסה המחודשת לתוך הטרמינל).

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הטיעון שהעלית נכון. בטיסה לארה״ב לא צריך לדאוג לאורך הקונקשיין.

   אבל – כרטיסים בכיוון-אחד מת״א ליעדים בצפון-אמריקה הם לרוב יקרים מאוד. זה לא שיקר לטוס ישירות לניו-יורק אבל זול לטוס ליעדים אחרים דרך ניו-יורק. הטריק הזה עובד טוב יותר בטיסות קצרות מאשר בטיסות ארוכות.

   הגב
 3. אריה

  מישהו, כולל אותך, ליאור, הצליח למצוא משהו באתר הזה? ניסיתי כמה יעדים וכמה תאריכים, בלי שאמצא דיל שלא מצאתי באתרים סטנדרטיים.

  הגב
 4. יי

  יש איזשהו כלל אצבע לאורך הקונקשן המינימלי שחברות תעופה משחררות בו מזוודות? ואם לא, מה הנוהג ברוב החברות?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני לא מכיר כלל אחיד כלשהו.

   רוב החברות עוצרות כבודה בכל קונקשיין של שמונה שעות ומעלה או כל קונקשיין במהלך הלילה (גם אם קצר משמונה שעות).

   הגב
 5. האם יש סיבה לחשוש משימוש בטריק Hidden City? - FlyingOut

  […] כתבתי על הטריק הזה בעבר. לא אחזור על כל מה שכתבתי אז, ורק אזכיר את התמצית: הרעיון בטריק הוא להשתמש ביעד האמיתי של הנסיעה כנקודת הקונקשיין. כלומר, לרכוש כרטיס מנקודה א׳ לנקודה ג׳ דרך נקודה ב׳, כשבעצם המטרה היא להגיע לנקודה ב׳. לפעמים זה מוזיל משמעותית את העלות של הנסיעה כי חברת התעופה מפרסמת תעריף אטרקטיבי מאוד מנקודה א׳ לנקודה ג׳ ותעריף יקר מאוד מנקודה א׳ לנקודה ב׳. […]

  הגב

השאר תגובה