ברית סטאר (Star Alliance)

הברית הגדולה בעולם הכוללת 28 חברות תעופה (ומספר חברות מקושרות שאינן חברות מלאות). הברית משרתת מעל 1,300 שדות תעופה בעולם ולשותפות בה יש צי מצרפי של קרוב ל-5,000 מטוסים. לברית יש נוכחות משמעותית מאוד בנתב״ג.

Star Alliance

מוקדם יותר השנה עלו כותרות בעיתונים על פתיחת קו של אייראינדיה לת״א. אם זה היה קורה זה בהחלט היה מחזק את הנוכחות של הברית בנתב״ג ומציע אפשרות מצוינת לנוסעיה. אבל זה לא קרה, ואייראינדיה בכלל נמצאת בקשיים כלכליים חמורים. השבוע שוב עלו כותרות דומות אבל הפעם נראה שכלי התקשורת בישראל למדו את הלקח ולא מיהרו לדווח.

בריסל איירליינס ולוט ממשיכות להציג מחירים נמוכים בשוק המקומי תוך שימוש בתעריפים ׳רזים׳ חדשים שנועדו להתחרות עם חברות הלואוקוסט. קבוצת לופטהנזה, הבעלים של בריסל איירליינס, ממשיכה להציג נתוני פעילות טובים ולהפוך חברות חלשות למצליחות. כך עשתה גם עם אוסטריאן, החברה האוסטרית, שהייתה בהפסדים במשך שנים רבות אבל בזמן האחרון מציגה רווחים נאים. גם היא משרתת את ת״א מבסיסה בשדה הבינ״ל של וינה.

לתקופה קצרה בקיץ שלחה לופטהנזה לת״א מטוסי A350 בחלק מהטיסות בקו ממינכן. זו הייתה הפתעה מעניינות לנוסעים רבים אבל לא דובר בפיילוט למשהו קבוע אלא בצורך מבצעי מזדמן. החברה חזרה לפעילות רגילה וממשיכה להציע לשוק המקומי באופן קבוע מוצר בינוני במחלקת התיירים ומוצר נחות במחלקת העסקים. חבל.

טורקיש, בנוהל, ממשיכה להגדיל את תדירות הטיסות לת״א משני השדות של איסטנבול והיא חברת התעופה הזרה הפעילה ביותר בנתב״ג.

ברית סקיי (SkyTeam Alliance)

הברית כוללת 20 חברות תעופה, משרתת מעל 1,000 שדות תעופה בעולם ולשותפות בה יש צי מצרפי של מעל 3,000 מטוסים.

SkyTeam Alliance

מבין החברות בברית אליטליה מייצרת הכי הרבה כותרות לאור מצבה הכלכלי הרעוע. ממשלת איטליה עושה מעל ומעבר כדי להציג את החברה, או לפחות לשמור על כבודה בדרך למטה, אבל דינה טרם נקבע. אליטליה ממשיכה להיות פעילה למדי בנתב״ג עם טיסות ישירות מת״א לרומא ולאתונה. המחירים של החברה עלו מעט בחודשים האחרונים.

אייר פראנס תפסה את ההובלה בכל הקשור לתעריפים ומחירים. החברה הודיעה שלא תגבה היטלדלק על טיסות פניםאירופיות, ובנוסף הגדירה מחדש את סוגי התעריפים שלה, וכעת היא מציעה מחירים ממש שוברישוק ליציאה מת״א. כרטיסי הלוך/חזור במחלקת התיירים מתחילים מתחת ל-200$ וכרטיסי הלוך/חזור במחלקת העסקים מתחילים מ-470$ בלבד. זה פשוט פנטסטי. המוצרים של החברה, מנגד, נותרו בינוניים כשהיו.

אייר אירופה היא חברת תעופה שלתחושתי חומקת מתחת לרדאר של רוב הישראלים וחבל שזה כך. קודם כל אבהיר שלא מדובר בחברת לואוקוסט אלא בחברת שירותמלא. זאת ועוד, החברה מפעילה צי קטן של מטוסי דרימליינר מתקדמים ובין השאר היא שולחת את המטוסים האלו לת״א. נוסעי מחלקת העסקים יכולים לצפות לחוויה מצוינת על אף שהמושבים עצמם אינם יוצאים מן הכלל.

ברית סקיי, בעיניי, הייתה ונותרה אנמית מאוד. היא מתפקדת, היא משדרגת מדי פעם, היא כוללת כמה חברות שיודעות להציע מחירים נמוכים מאוד באופן עקבי, אבל יש בה משהו מאוד משעמם.

ברית וואןוורלד (OneWorld Alliance)

הברית כוללת 13 חברות תעופה, משרתת מעל 1,000 שדות תעופה בעולם ולשותפות בה יש צי מצרפי של מעל 3,500 מטוסים. חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן, היא שותפה מייסדת של הברית. בעיניי זו ברית התעופה הטובה ביותר בעולם.

OneWorld Alliance

אתחיל מהברור מכל: איירברלין פשטה את הרגל בשבועות האחרונים, יחד עם החברההבת ניקי, וזה בהחלט פגע בנוכחות של הברית במרכז אירופה. איירברלין הפעילה גם טיסות לת״א ומכאן שהנוכחות של הברית בנתב״ג נפגעה גם כן. איירברלין וניקי היו התגובה (המצומצת) לברית סטאר ששולטת באזור גרמניה ואוסטריה באמצעות החברות לופטהנזה ואוסטריאן.

מוקדם יותר השנה החלה קתאי פסיפיק, אולי חברת התעופה הטובה בעולם, להפעיל את הקו החדש שלה מהונגקונג לת״א. בקו משרתים המטוסים המתקדמים ביותר בצי של החברהאיירבאס A350 – שמציעים מוצרים לא פחות טובים מאלו שמציעה אלעל במטוסי הדרימליינר החדשים שלה (שבחודשים הבאים יחלו לשרת בקו להונגקונג). נראה שאת הצעד הראשון, אי שם לפני שנה בערך, עשתה קתאי בחששות רבה כי לא ידעה איך תתקבל בשוק המקומי אבל כיום, אחרי חצי שנה של טיסות והגדלה של תדירות הטיסות בקו, אפשר לקבוע בוודאות שהקו החדש הוא הצלחה אדירה לחברה האסייתית. עוד נראה טיסה יומית בקו הזה. הפעילות של קתאי בנתב״ג היא רוח גבית אדירה לברית כולה לאור מיעוט החברות שמציעות טיסות לכיוון מזרח ליציאה מת״א.

איבריה הודיעה לאחרונה על שינוי באופי ובנפח הפעילות בקו שלה ממדריד לת״א והיא תחל להפעיל בקו אך ורק מטוסים רחביגוף. המהלך אינו חיובי לגמרי, כי מדובר בצמצום התדירות בקו משתי טיסות יומיות לאחת בלבד, אבל לפחות נוסעי מחלקת העסקים יוכלו לקבל מוצר עקבי ואיכותי. סה״כ אני חושב שהלו״ז החדש של איבריה מחליש את כוחה של הברית בנתב״ג כי עם טיסה יומית אחת הברית תוכל להציע פחות אפשרויות לטיסות המשך ממדריד.

2 תגובות

השאר תגובה

BoardingArea