ככלל הזמנת חדרים במלונות ניתן לבצע באחד משלושה אפיקים:

 1. הזמנות ישירות
  – – –
 2. הזמנות ׳סוכן מיוחד׳
  – – –
 3. הזמנות צדשלישי (סוכן כללי)

הזמנות בערוץ השלישי נחשבות ׳לא תקפות׳ מבחינת מועדוני המלונות השונים ולכן לא ניתן לצבור בגינן נקודות ו/או כל קרדיט אחר במועדון. כמו כן, מלונות נוטים שלא להעניק הטבות לבעלי סטטוס גבוה כאשר הלילה הוזמן דרך צדשלישי כאמורעל אף שמלונות רבים חורגים מהכלל הזה לעיתים.

כך לדוגמה נכתב בתקנון של מועדון Marriott Rewards (קבוצת מאריוט):

There are instances when a stay will not be eligible to earn Points or elite night credit. For example, rooms booked via third party online retailers, like Expedia.com, Travelocity.com, Hotels.com, Booking.com, and Priceline.com, are not eligible. 

מהן הזמנות ישירות?

אלו הזמנות שמבוצעות בכל ערוץ שנמצא בשליטת הקבוצה, הרשת או המלון. כלומר, הזמנות שבגינן המלון לא נדרש לשלם עמלה לגורם חיצוני כלשהו על ההזמנה. למשל:

 • הזמנה באמצעות האפליקציה של מועדון המלונות
 • הזמנה באתר של מועדון המלונות
 • הזמנה באתר המלון
 • הזמנה באתר הרשת
 • הזמנה באתר הקבוצה
 • הזמנה טלפונית דרך מחלקת ההזמנות של המלון
 • הזמנה טלפונית דרך מחלקת ההזמנות של הרשת או הקבוצה

ראוי לציין שגם בהזמנה ישירה לא כל התעריפים נחשבים תקפים לטובת צבירת נקודות וקרדיט לסטטוס. תעריפים מוזלים במיוחדשאינם רלוונטיים לציבור הכללינחשבים לפעמים כלא-תקפים. לדוגמה: תעריפים לחברות התעופה עבור אנשי צוות אוויר, תעריפים לעובדי הרשת ובני משפחותיהם, תעריפים לקבוצות, תעריפים סיטונאיים, תעריפים עסקיים מוזלים במיוחד ועוד.

תעריפים מוזלים רגילים לאוכלוסיות זכאיות כמו AAA, גיל הזהב, חברי מועדון לקוחות וכיוצ״ב הם כן תעריפים תקפים לטובת צבירת נקודות וכל קרדיט אחר.

מעבר דרך אתרי קאשבק אינו פוגע באפשרות לצבור נקודות ו/או כל קרדיט אחר. משזה נאמרישנם מקרים בהם שימוש בתעריף מוזל כלשהו ימנע קבלת קאשבק (אבל לא ימנע צבירת נקודות ו/או כל קרדיט אחר).

מהן הזמנות ׳סוכן מיוחד׳?

ישנם סוכנים שבמסגרת ההסכם שלהם מול קבוצת המלונות, או מול רשת מלונות מסוימת, מציעים ללקוחות שלהם הזמנות שתקפות כאילו היו הזמנות ישירות. ההטבה הזאת לא ניתנת לכל סוכן ובכל הזמנה והיא ניתנת משום שהסוכנים האלו מקבלים מהמלונות עמלת סוכן נמוכה יחסית (עד 10%).

שני ׳הסוכנים המיוחדים׳ המוכרים ביותר הם וירטואוזו ואמקס (דרך תוכנית FHR). שני הסוכנים האלו מתמחים במלונות יוקרה בלבד וההזמנות שהם מקימים, כאמור, תקפות לטובת צבירת נקודות ו/או כל קרדיט אחר במועדוני המלונות השונים.

Virtuoso 3

ישנם ׳סוכנים מיוחדים׳ נוספים כמו אתר Roomkey (שנמצא בבעלות כמה קבוצות מלונות), אתר Upside (שרק חלק קטן מההזמנות דרכו תקפות לעניין זה) ובעבר הרחוק גם אתר PointsHound. זו אינה רשימה סגורה.

רשתות יוקרה מסוימות מפעילות תוכניות פרטיות שאליהן יכולים להירשם סוכנים ולהציע דרכן תעריפים שגם הם תקפים לטובת צבירת נקודות וכל קרדיט אחר. הזמנות במסגרת תוכניות אלו נחשבות להזמנות ישירות. דוגמאות לתוכניות כאלו: Fan Club (רשת מנדרין אוריינטל), Preferred Partner (רשת פור סיזנס), Stars (רשת ריץ קרלטון), Luxury Privileges (קבוצת סטארווד) ועוד. במקרים רבים ההטבות של תוכניות אלו יהיו זהות או דומות מאוד להטבות שניתן יהיה לקבל דרך סוכני וירטואוזו או אמקס.

מהן הזמנות צדשלישי?

כל סוכן שאינו ׳סוכן מיוחד׳ נחשב לסוכן כללי וכל הזמנה שלו נחשבת להזמנת צדשלישי. זה נכון לסוכן אנושי שיושב במשרד בסוכנות נסיעות וזה נכון לסוכן מקוון שמציע את שירותי באינטרנט. הסיבה לכך היא שסוכנים כאלו נוטים לקבל מהמלונות עמלות גבוהות מאוד שיכולות להגיע לעשרות אחוזים מכל הזמנה.

אי לכך כל הזמנה מאתרים כמו בוקינג.קום, אקספדיה, הוטלס, פרייסליין, הוטוויר, אורביץ, אגודה וכו׳ היא הזמנת צדשלישי והיא לא תאפשר לאורח לצבור נקודות ו/או כל קרדיט אחר במועדון הלקוחות של המלון. כנ״ל לגבי הזמנות דרך אתרים כמו Club1Hotels ולגבי אתרים שמציעים צבירת מיילים בתמורה להזמנות כמו האתרים Rocketmiles ו-Kaligo (האתר שמפעיל, בין השאר, את אתר הזמנת המלונות של אלעל).

hotels-com-rewards

בעבר מלונות נהגו להעניק הטבות לאורחים בעלי סטטוס גבוה במועדון הלקוחות של המלון גם כאשר אותם אורחים הזמינו את הלילות דרך סוכן כאמור. כיום המדיניות הזאת השתנתה, גם פורמלית בתנאי המועדונים בתקנון, וכמעט בכל המקרים מלונות יסרבו להכיר בסטטוס גבוה של האורח (אבל זה בפועל תלוי בכל מלון והפרשנות שלו לתנאים).

ראוי לציין שישנם מקרים חריגים בהם מלון כן ייתייחס הזמנה כתקפה לטובת צבירת נקודות ו/או כל קרדיט אחר במועדון הלקוחות שלו אפילו שמדובר בהזמנת צדשלישי. זה קורה בעיקר כאשר התעריף בהזמנה הוא תעריף לא מוזל (כלומר, בגובה התעריף הגמיש הרגיל או יקר ממנו). בכל מקרה למלון יש אפשרות להוסיף להזמנה את מספר החבר של האורח במועדון הלקוחות של המלוןאפילו כשמדובר בהזמנת צדשלישי, כך שלפחות ההזמנה תופיע בחשבון (גם אם בתור הזמנה לאתקפה).

לכן אם הגעתם למלון עם הזמנת צדשלישי בכל זאת כדאי לבקש במהלך הצ׳קאין להוסיף להזמנה את מספר החבר שלכם במועדון המלונות של המלון. ברוב המוחלט של המקרים זה לא יעזור בשום אופן אבל מדי פעם יתמזל מזלכם.

לסיכום

אני מאמין שמועדוני המלונות הם דרך המלך עבור נוסעים תכופים. גם כאלו שלא רוצים או לא יכולים להתמיד עם קבוצה אחת ומועדון אחד לאורך כל הנסיעות בשנה. בטווח הארוך צבירת הנקודות וניצול המבצעים התקופתיים תשיג את ההחזר המצרפי הגבוה ביותר. במיוחד בשילוב החזרים מאתרי קאשבק (אבל אלו קיימים גם עבור אתרי הזמנות). משכך אני מאמין שיש יתרון משמעותי להזמנות ישירות.

אבללא כולם נוסעים תכופים ורבים מעדיפים בכל מקרה להשתמש בתוכניות של אתרי הזמנות, דוגמת תוכנית צבירת הלילות של הוטלס.קום, על מנת לשמור על גמישות מקסימלית בבחירת המלונות שלהם וצבירת קרדיט מכל שהייה. זאת אסטרטגיה מוצלחת גם כן שבמקרים רבים מוכיחה את עצמה כעדיפה.

ובכל מקרה תמיד כדאי לבדוק את המחירים גם באתרי ההזמנות. לפעמים הם מסוגלים להציע תעריפים מוזלים במיוחד ששווה להעדיף אותם על פני צבירת נקודות וכל קרדיט אחר במועדון הלקוחות של המלון. עובדה היא שאני מזמין בכל שנה לילות גם דרך אתרים כמו אקספדיה, Club1Hotels ואחרים (אם כי את רוב הלילות אני מזמין בערוצים ישירים).

10 תגובות

 1. אסף

  ממליץ כי תפרסם את שערוריית תנאי ההטבה של הנוסע המתמיד בא לעל – וכמה הרעו את תנאי הנוסעים היקרים להם מפז!!!! ירייה ברגל לעצמם. גם במדיניות ההושבה וגם במדיניות הכבודה לחברי הזהב שלהם!

  https://www.elal.com/he/FrequentFlyer/Europe-Changes/Pages/default.aspx?utm_source=matmid&utm_medium=email&utm_campaign=europechanges&utm_content=elalheb

  הגב
 2. דודי

  הדבר האחרון שמעניין את אלעל זה הנוסעים שלה.
  הנוסע המתמיד הפך להיות טוב רק לאנשי עסקים/הייטק שחיים על המטוס ולא משלמים על כרטיסם.

  הגב
 3. ישראל

  club1hotel נותנת בהרבה מקרים אפשרות לצבור קרדיט, צריך לברר איתם מראש אם ניתן

  הגב

השאר תגובה