בסוף 2016 פרסמתי את הפוסט ״לדבר את השפה: קודים בעולם התעופה״. הוא לא זכה לתגובות רבות או תשומת לב מיוחדת אבל בעיניי הוא חובה לכל חובב תעופה.

בפוסט ההוא הסברתי בפירוט על קודים שונים בעולם התעופה לחברות תעופה, לשדות תעופה, לערים, למטוסים מדגמים שונים ועוד. אבל אולי תופתעו לגלות שיש גם קודים ליבשות ולאזורים בתחומן.

שש יבשות

בעולם התעופה נהוג להתייחס ליבשות בעזרת האות ״C״. אם תרצו, כקיצור למילה ״Continent״. סדר היבשות הוא ממערב למזרח, ביחס לקו המשווה, קודם כל היבשות הצפוניות לקו המשווה ואחריהן הדרומיות לקו המשווה. זהו הסדר:

 • צפון אמריקה  = C1
  – – –
 • אירופה = C2
  – – –
 • אסיה = C3
  – – –
 • דרום אמריקה = C4
  – – –
 • אפריקה = C5
  – – –
 • אוקיאניה (הפסיפיק) = C6

למען הסדר ספק: הקודים האלו לא נוצרו בפורומים ובלוגים של חובבי תעופה אלא הם משתמשים גם את חברות התעופה עצמן, את סוכני הנסיעות וכיוצ״ב אנשי מקצוע. כך, לדוגמה, תעריף שתקף לטיסות בין אירופה לצפוןאמריקה יכול להיקרא ״C2-C1 Fare״.

יש גם המגדילים לעשות ומגדירים שני אזורי משנה מובחנים:

 • מרכז אמריקה (הקריביים) = C1.5
  – – –
 • המזרח התיכון לרבות ישראל = C2.5

כך זה נראה בעצם:

World Map Blank

נהוג גם להתייחס לאזורים מסוימים בתוך היבשות ע״י האותיות N/E/S/W המסמלות, אם ניחשתם, את כיווני המצפן (מצפון, עם כיוון השעון). השימוש הזה פחות נהוג ע״י חברות תעופה ויותר ע״י נוסעים תכופים ושאר חובבי תעופה.

נניח, לדוגמה, שאתם מעוניינים לטוס מחצי האי האיברי (ספרד, פורטוגל וגיבלרטר) לחוף המערבי של ארה״ב. נניח שאתם גמישים מבחינת שדות המוצא ושדות היעד. תוכלו לומר שברצונכם לטוס מ-C2SW (קרי: דרוםמערב אירופה = חצי האי האיברי) ל-C1W (קרי: מערב ארה״ב = החוף המערבי של ארה״ב).

באופן דומה דרוםאפריקה תהיה ״C5S״, אזור מערב אוסטרליה (פרת׳ למשל) יהיה ״C6W״ ויפן תהיה ״C3NE״. לישראל, אגב, לרוב מתייחסים בנפרד משום שכולם קצת מתקשים לשייך אותה ליבשת כלשהי.

האם כל הקודיפיקציה הזאת שימושית?

לנוסע הממוצעלא. הנוסע הממוצע לרוב מזמין כרטיסי הלוך/חזור משדה הבית ליעד המסוים באותה נסיעה וזה הכל. אין לו את הגמישות או הרצון לחפש תעריפים מתוחכמים, ואולי אטרקטיביים, שידרשו ממנו להוסיף טיסות קישור בשני הכיוונים. גם אם גלום בעניין חיסכון כספי הוא כנראה לא שווה את כאב הראש הנוסף.

השימוש ב׳קודים׳ האלו דווקא שימושי מאוד עבור נוסעים תכופים, סוכני נסיעות, אנשי צוות של חברות תעופה ושאר אלו שתעופה אזרחית היא חלק משיגרת חייהם. בפרט חובבי תעופה שמשתמשים בפורומים ובלוגים מקצועיים כדי לתקשר על בסיס יומי וכדי למצוא, לנצח ולדון בתעריפים שונים הצצים כל יום ברחבי העולם. התייחסות ליבשת שלמה, או לאזור בה, נועד בין השאר לייצג את הגמישות שיש לאותם נוסעים בבחירת התעריפים שלהם.

נניח, לצורך העניין, שאני מעוניין לטוס בעוד מספר חודשים ממדריד לאוסקה במחלקת העסקים. ברור לי שהכרטיס יהיה יקר ולכן אני מוכן להתגמש כדי להוזיל אותו. אם אחפש אך ורק תעריפים שמדריד הוא שדה המוצא שלהם ואוסקה הוא שדה היעד שלהם הרי שאני עלול לפספס תעריפים אטרקטיביים הרבה יותר. האם אני מוכן להמריא מליסבון במקום ממדריד, למשל? וודאי, שהרי ליסבון היא במרחק טיסה קצרה ממדריד ועלות המעביר (Positioning Cost) תהיה נמוכה. אותו כנ״ל נכון גם לפורטו, סביליה, ברצלונה ועוד. ולכן במקום לחפש ״MAD-KIX Fare״ אעדיף לחפש ״C2SW-C3NE Fare״. בכך אני מדגיש לכל מי ששומע/קורא שיש לי גמישות בשדות המוצא והיעד אבל ברור לכל שהכוונה לטיסות בין חצי האי האיברי ליפן.

אפשר גם לשלב בין יבשות למדינות או לערים. כך, לדוגמה, ״Spain-C3 Fare״ פרושו תעריף בין ספרד לאסיה ו״NYC-C4S Fare״ פרושו כל תעריף בין ניויורק לחלק הדרומי של דרוםאמריקה.

נסו ותהנו.

4 תגובות

 1. chaim

  פוסט מעניין
  באיזה אתרים אפשר לחפש בצורה הזו ?!

  ואגב ,הפוסט על קודים בעולם התעופה פנטסטי, אני נעזר בו רבות . שוב תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אין מנועי חיפוש שנעזרים בקודים האלו. הם לשימוש בתקשורת בלבד – גם בפורומים בין נוסעים תכופים וגם בכל מיני מערכות הזמנה וכו׳.

   הגב
 2. אלדד

  האם זה בעצם מילון מקוצר לפורום המפורסם ב-Flyertalk על עקיפת היטלי הדלק?
  לא מצליח להבין כמעט כלום מהקודים שם. האם רק בשביל הכיף תוכל לתת דוגמא למסלול שאפשר עם תעלול להוריד את המחיר דרמטית?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הממ… הפוסט הזה יעבור לכל אחד להבין מה קורה בשרור Trick-It, כן, אבל הכוונה שלי לא הייתה להתחיל דיון על היטל-דלק ועל FD.

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea