במהלך הטיול האחרון בניו-זילנד שכרתי רכב ל-11 ימים. במובנים עולמיים זו נחשבת השכרה ארוכה אבל בשוק המקומי בניו-זילנד זו השכרה לטווח קצר יחסית כי רבים מהתיירים מוצאים את עצמם שוכרים רכב לתקופה של חודש ומעלה (כפי שעשיתי גם אני בהזדמנות אחרת). שוק השכרות הרכב בניו-זילנד מפותח בצורה בלתי רגילה בשל אופי התחבורה במדינה שעיקרה העדר כמעט מוחלט של תחבורה ציבורית נוחה.

התוכניות לנסיעה השתנו ברגע האחרון – לא הפתעה – כך שנאלצתי להתמודד עם ההיצע שהיה ועם המחירים של שבוע מראש. אחרי השוואה קצרה ומסודרת בחרתי בחברת הרץ (Hertz) והשתמשתי בהנחה סטנדרטית למדי של 15% הניתנת לחברי מועדון Marriott Rewards ובין השאר מקנה גם 5,000 נקודות בונוס.

את הרכב, הולדן קומודור (דגם המשווק רק באזור הפסיפיק, דרגה אחת מעל שברולט מאליבו), אספתי מסניף החברה בשדה התעופה של קרייסצ׳ארצ׳ באי הדרומי והחזרתי אותו בסניף החברה בשדה התעופה של קוווינסטאון.

dsc04541

הרץ נחשבת לאחת מחברות השכרת הרכב המובילות בעולם, ואולי המובילה ביניהן, אבל לא בחרתי בה בגלל המוניטין אלא בעיקר כי דרכה קיבלתי את ההצעה הטובה ביותר. משזה נאמר, אני כן חושב שלנוסע הממוצע צריכה להיות העדפה כללית לחברות הבינ״ל הגדולות. הסיבה העיקרית היא שהחברות האלו מקפידות לשמור על צי רכב צעיר, מודרני ומתוחזק היטב. הרכב שאני אספתי, לדוגמה, היה בן חודשיים עם פחות מ-20,000 ק״מ על השעון. בביקור הקודם במדינה, אז שכרתי רכב מאוויס, קיבלתי רכב בן פחות מחודש עם 3,000 ק״מ על השעון בלבד.

סה״כ נסעתי במהלך הטיול האחרון 2,500 ק״מ בערך.

השכרות רכב בחו״ל

זה נושא שאני כמעט ולא כותב עליו בבלוג, משלוש סיבות עיקריות:

 • אומנם יוצא לי מדי פעם לשכור רכב בחו״ל אבל לא לעיתים תכופות מספיק כדי לפתח מומחיות אמיתית בנושא. ככלל אני כותב את הבלוג על בסיס ניסיון אישי וקשה לי להמליץ על מוצרים ושירותים שלא ניסיתי בעצמי לאורך השנים. למרות שכן הזדמן לי לשכור רכבים מחברות מובילות כמו הרץ, אוויס, באדג׳ט ואחרות.
  – – –
 • מועדוני הלקוחות של חברות השכרת הרכב מתגמלים בעיקר שוכרים תכופים שלוקחים עשרות רכבים בשנה. אפילו נוסעים תכופים שטסים עשרות טיסות בשנה ומבלים עשרות לילות במלונות בשנה, לרוב, לא שוכרים רכב עשרות פעמים בשנה.
  – – –
 • אין כמעט מבצעים אטרקטיביים במיוחד בשוק הזה. קל מאוד למצוא הנחות של 10% עד 15%, הן מחולקות לאינספור לקוחות של חברות שותפות ונחשבות סטנדרטיות, אבל נדיר למצוא מבצעים יוצאי דופן. אלו שכן אטרקטיביים מספיק לאיזכור כמעט תמיד רלוונטיים רק לשוק האמריקני (בו מתרכזות כל החברות הגדולות) ורק לשוכרים תכופים.

dsc04551

שישה טיפים קצרים

 1. אל תרדפו אחרי ההנחה המקסימלית. כאמור, קל למצוא הנחה קטנה אבל לרוב קשה עד בלתי אפשרי למצוא הנחה גדולה. אם בדקתם פעם ופעמיים – המשיכו הלאה, הזמן שיתבזבז על החיפוש הנוסף לא יחזיר את עצמו כנראה בהוזלה משמעותית מספיק.
  – – –
 2. חפשו את הרכב המתאים לכם. זו עצה שנכונה מאוד גם לבחירת חדר במלון. לא תמיד הרכב הקטן ביותר והזול ביותר הוא הרכב המתאים וחבל לבחור ברכב לא מתאים כדי לחסוך כמה דולרים ליום. זאת ועוד, לפעמים בתוספת של דולרים בודדים ניתן לשדרג לרכב יוקרתי יותר או לתעריף אטרקטיבי יותר (כזה שכולל נהגים נוספים, ביטוח מקיף או הטבות אחרות).
  – – –
 3. צבירת מיילים או נקודות למועדוני מלונות או מועדוני תעופה שותפים כנראה תהיה נמוכה מאוד. ברוב המקרים ניתן לצבור עד 500 מיילים או נקודות מכל השכרה, ללא תלות באורכה או בעלותה, אך לפעמים צבירת המיילים או הנקודות היא כנגזרת מהמחיר (שזו אפשרות טובה יותר להשכרות ארוכות ויקרות). כך או כך, שווי המיילים או הנקודות שתצברו כמעט בטוח יהווה החזר נמוך מאוד ביחס למחיר הסופי. ישנן חברות השכרה שאפילו גובות עמלה מיוחדת במידה והלקוח מעוניין לצבור מיילים או נקודות למועדוני תעופה – מה שמוריד עוד יותר את כדאיות הצבירה.
  – – –
 4. הקימו מספר הזמנות, אפילו באותה חברה, וביחרו ברגע האחרון. כמו הזמנות גמישות במלונות גם הזמנות בחברות השכרת רכב ברובן המוחלט אינן דורשות תשלום מראש או אפילו הזנת פרטי אשראי. אין שום בעיה, וכאמור כדאי, להקים לפחות שתי הזמנות חלופיות ליתר ביטחון. רק לא לשכוח לבטל את המיותרות בסמוך למועד הנסיעה.
  – – –
 5. גננו את ההזמנות שלכם. המחירים בשוק הזה הם דינמיים מאוד ומשתנים ע״פ ההיצע הצפוי ברכבים באותה תחנת איסוף לאותו מועד מסוים. המחיר שמופיע היום לא בטוח יהיו אותו מחיר שיופיע בחודש הבא לאותו סוג רכב מאותה תחנת איסוף. אם יש מספר חודשים עד למועד ההשכרה כדאי בהחלט לחזור אחת לתקופה לאתר חברת ההשכרה ולבדוק האם השתנו המחירים.
  – – –
 6. בידקו תחנות השכרה חלופיות. במקרים רבים לחברת השכרה מסוימת – נניח החברה המועדפת עליכם, או זו שמחזיקה בצי את הרכב הרצוי לכם – יש יותר מתחנת השכרה אחת באותה עיר. לרוב תהיה תחנה אחת בשדה התעופה ולפחות תחנה אחת נוספת במרכז העיר. שווה לבצע השוואת מחירים לאיסוף הרכב מכל התחנות באותה עיר כי לפעמים הפרש המחיר יהיה גדול מספיק כדי להצדיק את הטירחה של הנסיעה של אותה תחנת איסוף. זאת ועוד, במקרים רבים קיים היטל נוסף – לפעמים בגובה עשרות דולרים – של איסוף רכב מתחנה בשדה תעופה, בעוד היטל דומה לא קיים לאיסוף רכב מתחנה בתוך העיר.

dsc04667

לסיכום

השכרת רכב, במיוחד לטווח ארוך, יכולה להיות עניין יקר שיהווה אחוז משמעותי מעלות הנסיעה הכוללת. בהחלט כדאי להבין קצת את הנושא, לקרוא טיפים ולחפש הנחות קיימות לפני שקופצים למים ומבצעים הזמנה ראשונה. חיסכון של 15% בעלות העסקה הוא בגדול מטרת האיכות במקרה הזה.

על אף הפשטות של הליך ההזמנה חשוב לשים לב היטב לפרטי ההזמנה. מאיפה יש לאסוף את הרכב? להיכן יש להחזיר אותו? האם דגם הרכב המוזמן מובטח או שמא רק הקטגוריה שלו? מהו האבזור האופייני לאותו רכב או לאותה קטגוריה? האם המחיר כולל ביטוח כלשהו? כל אלו שאלות שחשוב מאוד לשים לב אליהן. לפעמים העסקה שנראית במבט ראשון כזולה ביותר תתגלה מאוחר יותר כיקרה ביותר.

כדי להתעדכן על המבצעים התקופתיים בשוק השכרות הרכב היכנסו לקישור הזה.

10 תגובות

 1. אריק

  תודה.
  כיצד ניתן לבדוק לאילו מחשברות ההשכרה יש דלפקים בטרמינל עצמו ולאלו צריך שירותי שאטלים מעצבנים או במקרה גרוע יותר אין בכלל סניף ועובדים בשת"פ עם חברה אחרת?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אין מנוס מלערוך בדיקה פרטנית אני חושב. אני לא מכיר אתר שמרכז מידע כזה בצורה מפורטת.

   באופן כללי שאטלים אופייניים רק בשדות ענק. בשדות בינוניים וקטנים לחברות ההשכרה הגדולות יהיו דלפקים באולם הנוסעים הנכנסים. החניון אולי יהיה במרחק נסיעה, אבל עדיין.

   הגב
   • אריק

    יש אתר זול מאד (economycarrentals) שבו אתה מקבל את הוואצ'ר עם פרטי חברת ההשכרה רק אחרי התשלום (דוגמת hotwire) למשל.
    ואז אתה מקבל חברה שאמנם זולה אבל לך תחכה אחרי טיסה מעייפת ב23:30 לשאטל שלא ברור איפה לחכות לו ולאן הוא לוקח אותך..

 2. חן

  כמה טיפים נוספים:

  – לחברות ההשכרה הגדולות יש חבר מועדון, החברות אומנם לא נותנת הרבה לנהג המזדמן אך כן בעיקר נותנת שירות צ'ק אין מהיר יותר במידה וקיים בסניף.
  – מומלץ לקחת את הרכב משדה התעופה, הציים גדולים יותר ולכן המגוון רחב יותר עם סיכוי לשדרוג במידה ויש חוסר לרמת הרכב שהוזמן. בנוסף לרוב זול יותר מאשר איסוף ממקום אחר.
  – באירופה רוב הרכבים הם ידניים ובשביל לקבל רכב אוט' צריך להוסיף תוספת קטנה (לא בכל הרכבים יש את האפשרות הזו). מכוון שהצי האוט' מצומצם במידה רבה, ישנו סיכוי לא רע לקבל שדרוג לרמה אחת מעל כאלה שרוב הרכבים כבר מגיעים עם תיבה אוט'. יש לשים לב כי ניתן לקבל שדרוג רק לרמה אחת מעל, לא ניתן לקבל שדרוג לכמה רמות! ובדרך כלל השיטה הזו עובדת על רכבים משפחתיים גדולים ומעלה.
  – דרך נוספת להגדיל את סיכויי השדרוג היא לסמן תוספת נהג נוסף ותוספת סוג דלק – דיזל.
  – מומלץ להוסיף ביטוח ביטול השתתפות עצמית, זה נותן ראש שקט ובמצב קיצון מגן על המבוטח. נוסף למי שאין סבלנות להתכתב עם חברת ההשכרה במקרה של תאונה בחו"ל מומלץ לעשות ביטוח והזמנת רכב מהסניף בישראל, שכן הוא כפוף רגולטורית לחוק הישראלי וכל ההתנהלות היא בעברית.

  יש לזכור שזה מגדיל את הסיכוי אך השדרוג הוא לא מובטח.

  מניסיון אישי של כמה רכבים אני מזמין לרוב רכב סטיישן משפחתי גדול, אוט', דיזל תוספת נהג נוסף וביטול השתתפות עצמית. עד עכשיו קיבלתי שדרוגים לרכבים שעלות ההשכרה שלהם היא יותר מפי 2 ממה שהזמנתי.
  בארץ לרוב תוספת נהג נוסף כבר כלולה במחיר.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   המון תודה על התגובה המפורטת!

   בהחלט טיפים טובים מאוד ואני שמח שהוספת אותם כאן לטובת כלל הקוראים. כפי שציינתי בפוסט אני לא מומחה ולא מתיימר להיות מומחה לתחום אז טוב ללמוד גם כן.

   הגב
 3. ערן

  הי ליאור – ברוך שובך:)

  לגבי תעריף ההנחה בו השתמשת לחברי Marriott Rewards – האם הוא ניתן לכולם או לבעלי סטטוס מסוים?
  כמו כן, בכמה אתה מעריך את ההטבה של 5000 נקודות בונוס?
  לפעמים יש מבצעים דומים לחברי הנוסע המתמיד (בהרץ, סיקסט ועוד) שמציעים 15% הנחה ובנוסף 10-20 נקודות להשכרה. בהנחה שמחיר ההשכרה דומה, מה עדיף מבחינת בונוס?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני השתמשתי במבצע ללקוחות מאריוט (כל הלקוחות) המקנה בתיאוריה עד 35% הנחה ובפועל סביב 15% הנחה ברוב המקרים. בנוסף ניתן בונוס גדול יחסית של 5,000 נקודות מועדון. פרטים מלאים בקישור הבא:

   https://www.marriott.com/marriott/hertz-car-rental-discounts-marriott-rewards.mi

   באופן גס אני נותן לנקודות של מאריוט שווי של 0.8 סנט לנקודה או 8$ לכל 1,000 נקודות. כלומר, הבונוס שווה סביבות 40$ סה״כ.

   נקודות של אלעל שוות בגדול בין 25 ל-50 סנט הנקודה, תלוי במספר גורמים, אז נגיד 20 נקודות מועדון יהיו שוות לכל היותר 10$ בשווי ריאלי. מכאן שכמובן עדיף להשתמש במבצע של מאריוט במקרה הזה.

   הגב
 4. chaim

  מקרה שנתקלתי בו ויוכל אולי להועיל לקוראים
  בהזמנת רכבים "'יוקרתיים" בדר"כ יש הגבלת ק"מ ליום , לעומת זאת רכבים "רגילים" בדר"כ מגיעים ללא הגבלת ק"מ יומית .
  ממה שנאמר לי ב "הרץ" בברלין, אם מזמינים רכב 'רגיל' = ללא הגבלת ק"מ, ומשדרגים לרכב 'יוקרתי' החוזה הראשוני נשאר בתוקף ובעת השדרוג גם הרכב 'היוקרתי' יהיה ללא הגבלה . כך יצא ששידרגתי ל bmw שהיה אמור להגיע עם הגבלת 250 ק"מ ועשיתי בו בערך 500 ק"מ ביום אחד ללא תוספת עלות.
  ייתכן שיש עוד כל מיני יתרונות בלהזמין רכב פשוט ולשדרג , כמו"כ ייתכן שלא כל חברה / סניף יקיימו את זה אבל ממה שנאמר לי בסניף זה החוקים.
  נסיעה טובה 🙂

  הגב

השאר תגובה