כבר כמה שנים שאני רוצה לנסות את המחלקה הראשונה של קוונטס. מאז שהחברה קיבלה לידיה את מטוסי ה-A380, אני מניח. קודם כל כי קוונטס נחשבת לחברת תעופה מצוינת במובנים עולמיים ושנית משום שהמחלקה הראשונה במטוסי ה-A380 נראית מצוין. זאת ועוד, החברה האוסטרלית משחררת מעט מאוד מושבי בונוס במחלקה הראשונה שלה – לפחות למועדוני תעופה זרים – ועל כן המחלקה הזו נחשבת מוצר אקסקלוסיבי למדי עבור אספני מיילים ונקודות.

הכרטיס שלי

קוונטס שותפה בברית OneWorld ועל כן ניתן להשתמש במיילים/נקודות של מועדונים בברית על מנת לרכוש מושבי בונוס בטיסותיה. אני בחרתי להשתמש במיילים של מועדון AAdvantage (אמריקן).

את הכרטיס שלי הזמנתי בפברואר 2016 לאחר שהמועדון הודיע על שינויים משמעותיים בעלויות כרטיסי הבונוס שנכנסו לתוקף במרץ 2016. הכרטיס שלי, מלונדון לאוקלנד דרך דובאי וסידני במחלקה הראשונה, תומחר אז ב-80,000 מיילים (ו-193$ במסים) בעוד כיום אותו כרטיס עולה 115,000 מיילים.

אם זה נשמע לכם מחיר גבוה אז רק תסתכלו לרגע על המחיר של אותו כרטיס בכסף…

lhr-akl-ticket-in-cash

כהערת אגב, האתר של אמריקן לא יודע להציג זמינות מושבי בונוס לטיסות עם כל השותפות בברית אבל דווקא מושבי בונוס של קוונטס כן מופיעים בדר״כ. כלומר, ניתן בהחלט לבצע הזמנה לכרטיס בונוס עם טיסות קוונטס ישירות באתר מבלי לעבור דרך שירות הלקוחות.

משהייתה לי הזמנה ביקשתי משירות הלקוחות של אמריקן את קוד ההזמנה (PNR) של כל אחת מהחברות המעורבות בכרטיס (קוונטס ולאטאם). באצעות הקודים האלו יכלתי לגשת להזמנה באתרי החברות ולבחור מושבים לטיסות. קוונטס, ככלל, לא חוסמת מושבי במחלקה הראשונה לבעלי סטטוס או לפחות לא שידוע לי.

בחרתי את מושב 1A לטיסה הישירה מלונדון לסידני (שאינה טיסת נון-סטופ, כי היא מבצעת עצירה תפעולית בדובאי).

Qantas First Class Ticket 1A.png

שירותי קרקע לפני ואחרי שתי הטיסות

בפוסט שפרסמתי בעודי יושב בטרקלין בשדה התעופה של דובאי סיפרתי איך כמעט פספסתי את הטיסה שלי עם קוונטס. בגלל איחור משמעותי בטיסה ללונדון הגעתי לדלפקי הצ׳ק-אין בטרמינל 3 ברגע האחרון ממש, בשעה שהם רשמית אמורים להיות כבר סגורים, רק כדי למצוא דיילת קרקע מבוגרת ואדיבה במיוחד שקיבלה אותי עם המשפט ״Oh, it’s you, I’ve been waiting for you״.

כבר התחלה טובה.

הפקדתי את התיק (כן, מסרתי כבודה הפעם…), אספתי את כרטיס הטיסה והמשכתי בזריזות לתור המהיר לבידוק הביטחוני. אין צורך לעבור הליך הגירה ביציאה מאנגליה.

אחרי הבידוק הביטחוני נוסעי המחלקה הראשונה של קוונטס יכולים להיכנס למגוון טרקלינים בטרמינל משום שנכון להיום קוונטס לא מפעילה טרקלין משלה בשדה. טרקלין כזה אמור להיפתח באמצע השנה ואני צופה שהוא יהיה פנטסטי בהתאם לאופי והעיצוב של שאר טרקליני החברה בעולם. בין האפשרויות לנוסעי המחלקה הראשונה נמצאים הטרקלינים של בריטיש (מיושן משהו), אמירטס (עמוס משהו) והטרקלין המחודש של קתאי (מדהים, מנצח בנוק-אאוט).

מכיוון שעד אז לא יצא לי לנסות את הטרקלין של אמירטס בשדה – וניסיתי את כל השאר, לרבות זה של קתאי – החלטתי להיכנס כדי להעיף מבט ולשתות משהו. גם ככה היה לי מעט מאוד זמן לפני הטיסה.

cathay-pacific-heathrow-t3-lounge

Cathay Pacific Lounge – Heathrow Airport, Terminal 3

במהלך העצירה התפעולית בדובאי (DXB) נוסעי מחלקות הפרימיום של קוונטס מוזמנים להיכנס אל טרקלין הדגל של אמירטס בשדה. הוא עצום בגודלו, מפואר יחסית ועמוס באפשרויות ישיבה ופינוקים. יש בו אפילו חנויות דיוטי-פרי. 

היתי שם בקושי שעה ויצאתי מהטרקלין עם רגשות מעורבים כלפיו. מצד אחד – מדובר בטרקלין שמציע את כל הפינוקים שאפשר לצפות מטרקלין בקליבר שלו וסה״כ הוא נוח ונעים. מצד שני – הוא לא משדר שום דבר ייחודי, מעניין או מסקרן. הוא פשוט שם. מה שיפה זה שכך אני מרגיש גם לגבי אמירטס כחברת תעופה.

duty-free-shops-inside-the-emirates-lounge

Duty Free Shops inside the Emirates Lounge

אחרי הנחיתה בסידני המשכתי לבידוק הביטחוני לנוסעים במעבר. מכיוון שיצאתי ראשון מהמטוס, וזו טיסה שנוחתת בשעות הבוקר המוקדמות, עמדות הבידוק היו ריקות לגמרי ולכן עברתי מיד. משם עליתי בזריזות לטרקלין הדגל של קוונטס. החברה מפעילה בשדה שני טרקלינים לטיסות בינ״ל: אחד למחלקה הראשונה (ולנוסעי הברית בסטטוס אמרלד) ואחד למחלקת העסקים (ולנוסעי הברית בסטטוס ספיר).

הכניסה לטרקלין של קוונטס מעניינת מאוד עם קיר ארוך וגבוה שהוא עדנית אחת גדולה.

qantas-lounge-syd-entrance

טרקלין המחלקה הראשונה של קוונטס הוא יצירת מופת קטנה. לא הטרקלין הטוב בעולם, לא צריך ללכת רחוק עם המחמאות, אבל הוא בהחלט טרקלין מעולה שכולל אפשרויות ישיבה רבות ומגוונות, עמדות מחשב נוחות, בר אלכוהול עשיר, מסעדה מצוינת ושירות מוקפד. מאוד מזכיר את הטרקלינים של קתאי אבל בעיצוב אחר לגמרי.

העברתי בטרקלין קרוב לארבע שעות לפני הטיסה הבאה שלי עם לאטאם לאוקלנד במחלקת העסקים.

qantas-lounge-syd

המחלקה הראשונה של קוונטס

טסתי בעבר באיירבאס A380 של מגוון חברות לרבות במחלקות הראשונות של בריטיש, קטאר איירוויס וכמובן אתיהאד (שמציעה, לדעתי, את המחלקה הראשונה בטובה בעולם). קוונטס מתיימרת לשחק את המשחק בליגה של הגדולים ולהציע את אחת המחלקות הראשונות הטובות בעולם.

בפרסומת המושב במחלקה הראשונה נראה מצוין:

qantas-a380-first-class-ad-photo

המחלקה הראשונה במטוסי ה-A380 ממוקמת בחלק הקידמי של הקומה התחתונה. קוונטס לא החברה היחידה שבחרה למקם את המחלקה הראשונה בקומה התחתונה, אולי משום שהקומה התחתונה מעט רחבה יותר מהקומה העליונה, אבל לדעתי מדובר בחיסרון. זאת ועוד, בגלל תצורת המטוס ניתן להתקין תאי שירותים גדולים משמעותית בקומה העליונה לעומת התחתונה כפי שעושות קטאר איירוויס ואתיהאד שבתאי השירותים שלהן, במחלקה הראשונה, אפשר להכניס קבוצת כדורגל אם ממש מתאמצים (אם כי אני מקווה שאף אחד לא ינסה). מנגד, כיתרון קטן, נוסעי המחלקה הראשונה של קוונטס עולים למטוס בדלת ייעודית (1L) בקידמת המחלקה.

qantas-a380-seatmap

כפי שניתן לראות בתרשים ישנם ארבע-עשרה מושבים במחלקה הראשונה בתצורת 1X1X1 (בטור האמצעי ישנם רק ארבעה מושבים). המושבים הטובים ביותר לנוסעים יחידים עם המושבים של טור A משום שיש חוצץ מובנה ליד מושבי טור B. כלומר, טורים B ו-C משתמשים במעבר הימני של המטוס בעוד המעבר השמאלי שמור לטור A. לכאורה המושבים בשורות הראשונה והאחרונה במחלקה נחשבים נחותים יותר בגלל שהם חשופים יותר לרעש אבל אני ישבתי במושב 1A ולא יכול להעיד שכך הדבר.

המושבים במחלקה פונים קדימה כברירת מחדל, להמראות ונחיתות בעיקר, אך במהלך רוב הטיסה הם מופנים בזוית של כמעט 45 מעלות החוצה מהמעבר. אני מוצא את הפונקציונליות הזאת בעיקר מטרידה והייתי מעדיף את המושב בזוית קבועה. כשהמושב פונה קדימה ניתן עדיין לראות את מסך הטלויזיה ללא בעיה (בזוית, אומנם) ויש שולחן קטן מקדימה להניח עליו דברים. לשם שינה, ארוחה מלאה או צפייה ממושכת בטלויזיה חובה לסובב את המושב.

qantas-a380-first-class-seat-3

סביבת המושב לא נראית או מרגישה יוקרתית מדי. אין ספק שמדובר בליגה אחת מעל מה שמציעות מחלקות העסקים המתקדמות אבל הגימור לא מרגיש חסר פשרות. שום דבר שיכול להתרות עם הפאר והפינוקים שמציעות המחלקות הראשונות של קטאר איירוויס ואתיהאד, למשל. גם סביבת המושב של קוונטס לוקה בחסר עם מעט תאי אחסון נוחים, העדר מקרר אישי, מתלה מאוד לא נוח לאוזניות הסמוך לראש המושב ושלט מרכזי מעט מתוחכם מדי ומעט איטי מדי. זה מרגיש כאילו השרטוטים הראשונים וכל הרעיונות מאחורי המוצר היו טובים – אבל בפועל יצא משהו ככה-ככה.

יתרון נחמד אחד, שהרבה חברות לא מציעות, הוא מערכת מסאז׳ במושב שממשיכה לעבוד ללא הגבלת זמן. גם מעבר למאפיין הזה המושב של קוונטס רחב מספיק ונוח מאוד סה״כ.

qantas-a380-first-class-seat-2

מערכת הבידור של קוונטס חייבת רענון. גם בתוכן (זה קל) ובעיקר במערכת ההפעלה שבמתכונתה הנוכחית היא איטית להחריד, לא ידידותית למשתמש ומציעה מעט מאוד מאפיינים מתקדמים שאפשר למצוא במערכות בידור מודרניות כמו היכולת ליצור רשימה צפייה, ניגון אוטומטי של וידאו מהנקודה בה הוא נעצר קודם לכן ועוד. דברים בסיסיים ב-2017, לפחות לדעתי.

ואם זה לא מספיק אז באחת הטיסות עלתה אחת הדיילות בכריזה והודיעה שמערכת הבידר הפסיקה לפעול בשורות מסוימות במחלקת התיירים. כדי לתקן את הבעיה היא חייבת לעשות הליך איפוס לכל המערכת במטוס. זה לקח עשר דקות משום מה. הקטע המשעשע היה שתוך כדי הכריזה המערכת הייתה קפואה (כמובן, סטנדרטי) והדיילת הציעה לכל הנוסעים לזכור את הנקודה שבה עצמו בסרט כדי שיוכלו לחזור אליה אח״כ – אבל אז היא כיבתה את המערכת בשניה שהיא ירדה מהכריזה ואף אחד לא יכל לדעת באיזו נקודה הוא היה בסרט. חלם.

qantas-a380-first-class-seat-1

כדי להשלים את הפינוק שהיא מערכת הבידור האישית קוונטס מספקת אוזניות ׳מבטלות רעש׳ שהן ללא כל ספק הגרועות ביותר שנתקלתי בהן במחלקות פרימיום של חברות שמכבדות את עצמן. כמובן שאלו לא אוזניות של מותג בינ״ל בכיר אלא משהו שנראה ומרגיש כמו מוצר סיני מהשורה השניה במדף. האוזניות האלו בהחלט לא ביטלו את הרעש החיצוני לגמרי ואפילו לא היו איכותיות מספיק כדי להשמיע את הקול ממערכת הבידור בצורה ראויה. אני קצת בהלם שקוונטס מרשה לעצמה לחלק את המוצר הנחות הזה בטיסותיה בזמן שחצי מהחברות המובילות בשוק מציעות מוצרי דור ראשון של חברות כמו Bose.

מעבר לאיכותן הירודה האוזניות אפילו לא היו נוחות על האוזן. מצאתי את עצמי נדרש לאוורר את האוזן מדי פעם, בגלל החום והלחץ, ובשלב מסוים של הטיסה הארוכה יותר (דובאי לסידני) אפילו עברתי להשתמש באוזניות של אפל שלא מבודדות רעשי סביבה אבל הן לפחות נוחות לשימוש ואיכותיות מספיק.

מביך מאוד.

qantas-first-class-headphones

החדשות הטובות בכל הסיפור מגיעות מגזרת השירות. בשתי הטיסות זכיתי לצוותים נהדרים, בעיקר דיילים גברים, שמלבד אדיבות אוסטרלית יוצאת מן הכלל גם נתנו שירות מקצועי ומהיר. תענוג אמיתי שיכול לשפר משמעותית את הטיסה אפילו כשהצטברו יחסית הרבה תלונות מצידי על המושב, מערכת הבידור, האוזניות ועוד.

השירות האדיב של הצוות מתחיל כמובן מיד עם העלייה למטוס, דרך המשקה הראשון, עובר במסירת הפיג׳מה והערכת הנוחות וכמובן מגיע עד הגשת הארוחות וסידור המיטה. בהחלט שהשירות של קוונטס הוא מהמדרגה הראשונה בעולם ומזכיר מאוד את הסטנדרט האסייתי.

במצב מיטה המושב של קוונטס נוח למדי, ארוך מספיק ורחב. איכות המצעים, השמיכה והכריות היא טובה מאוד ומכאן שאיכות השינה הייתה גבוהה. הפיג׳מה הייתה באיכות בינונית בלבד אבל נעלי הבית הן הטובות ביותר שקיבלתי אי פעם בטיסה.

qantas-first-class-slippers

תפריט האוכל והשתייה במחלקה הראשונה הוא טוב, מעניין אבל לא חריג באיכותו. הוא נראה יותר כמו תפריט של מחלקת עסקים מצוינת מאשר תפריט של מחלקה ראשונה. משזה נאמר, האוכל שיצא לי לנסות היה מצוין. יתרון מעניין אחד הוא שהתפריט כן כולל שניים-שלושה פריטים חמים (מרק וסנדוויץ זכורים לי) שניתן לקבל לאורך כל הטיסה מעבר לארוחות. רוב החברות מציעות פריטים שונים במהלך הטיסה להזמנה מיידית אבל לרוב מדובר בפריטים קרים ופחות מושקעים (עוגיות, פירות וכדומה).

לקוונטס אין בר במטוס לנוסעי מחלקות הפרימיום ואין אפילו בר לשירות עצמי למחלקה הראשונה. קצת חבל, אבל, זה עדיין לא מוצר שהוא הכרח אפילו בין החברות המובילות בעולם.

לסיכום

המחלקה הראשונה של קוונטס היא סה״כ מוצר טוב ומהנה, ובפרט בזכות השירות, אבל היא פשוט לא מסוגלת להתחרות עם המוצרים של החברות המובילות בעולם כמו סינגפור איירליינס, קטאר איירוויס, אתיהאד, קתאי ואחרות. בבחינת אפקט ה׳וואו׳ היא פשוט מקבלת ציון נמוך.

qantas-a380-first-class-2

אני כן אוהב את העובדה שישנם רק שלושה מושבים בשורה במחלקה, שהמושב רחב ונוח, שהשירות מצוין ושסה״כ מדובר במוצר טוב מאוד שאין לו חסרונות כואבים. רק תזכרו להביא אוזניות מהבית.

רוצים לטוס במחלקה הראשונה של קוונטס במטוסי ה-A380? אחת הדרכים הזולות ביותר תהיה לרכוש כרטיס בונוס ממועדון AAdvantage (אמריקן) מאזור אסיה לאזור הפסיפי. קוונטס מפעילה את מטוסי ה-A380 גם בקו בין סידני להונג-קונג. כרטיס כזה, בכיוון-אחד במחלקה הראשונה, עולה ׳רק׳ 50,000 מיילים וכמה עשרות דולרים במסים.

8 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אפרופו מחלקת ראשונות, שאלה קצת לא קשורה.
  איך מחלקת העסקים באיבריה מתל אביב למדריד באיירבוס 319? כמו העליבות של לופטהנזה או קצת יותר טוב?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לאיבריה מטוסי A319 בשתי קונפיגרציות. אחת דומה לזו שבה משתמשת לופטי (3X3 עם מושב אמצעי חסום, בושה וחרפה) ואחת עם מחלקת עסקים ראויה למדי (2X2, מושבי ריקליינר). לטיסות לת״א איבריה משתמשת אקסקלוסיבית או כמעט אקסקלוסיבית בקונפיגרציה השניה. המושבים נוחים ומרווחים אבל למיטב זכרוני אין מערכת בידור אישית לכל מושב אלא מחלקים מכשיר נייד לצפייה בתכני וידאו וכו׳.

   הגב
   • יואל

    מחלקת עסקים באיבריה מציעה מכשיר נייד לצפייה. אבל המכשיר (אם אני זוכר נכון של "סוני") עם ממשק מאוד איטי, מסך קטן מאוד (5 אינץ'), עם תוכן יחסית דל עבור השפה האנגלית.

 2. אופיר

  אל תהרוג אותי ליאור אבל זה נשמע די כמו המחלקה הראשונה של בריטיש (לכל הפחות על פי נסיוני המוגבל…). ולגבי איבריה – פה אני מומחה יותר גדול – מחלקת העסקים שאתה מתייחס אליה היא ממש מוצלחת, זאת אומרת ביחס למה שמציעות רוב חברות התעופה האירופיות האחרות. אין מערכת בידור אישית, שזה בהחלט חיסרון, ואת המכשירים הניידים שהם נהגו לחלק – והיו בדיחה מוחלטת – הם הפסיקו לחלק. אבל המושבים גדולים, רחבים ונוטים בצורה יפה מאוד. גם השירות והאוכל לא רעים בכלל. וכמובן שכדאי להזכיר בהקשר הזה שבימים נבחרים איבריה טסה לישראל עם האיירבוס 330 ואז מדובר במחלקת עסקים למרחקים ארוכים לכל דבר ועניין.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יש מקום להשוואה הזאת, בהחלט. בפרט במטוסי ה-A380 בהם גם לבריטיש יש 14 מושבים במחלקה (ואומנם בתצורה של 1X2X1). לא הזדמן לי לטוס במחלקה הראשונה של בריטיש ב-A380 אבל ב-747 זו הייתה חווייה בינונית לגמרי מכל הבחינות. המושבים של בריטיש, אגב, צרים משמעותית מאלו של קוונטס.

   תודה על ההערות לגבי איבריה. טסתי בקו מספר פעמים במחלקת העסקים אבל לא בחודשים האחרונים. העובדה שה-A330 משרת בקו, אפילו רק בחלק מהטיסות, מהווה יתרון גדול לאיבריה.

   הגב

השאר תגובה