סטטוס טופפלטינום של אלעל הוא כ״כ יוקרתי וכ״כ ייחודי שהחברה בחרה עבורו מינוח אחר בשפה העברית. חברי המועדון יכולים להשיג מעמד כסף (SL), מעמד זהב (GL), מעמד פלטינה (PL) או להיכלל בחוג טופפלטינה (TP). כן, חוג, כאילו מנסים לומר שאת כל בעלי הסטטוס הזה אפשר בקלות להכניס יחד למתנ״ס אחד. מתנ״ס קטן, האמת, וכנראה שלא יהיה צפוף.

LY Silver Status

הסטטוס הזה מגיע עם הטבות רבות: קדימות בשדרוגים תפעוליים, שדרוגים מוזלים ברגע האחרון וממחלקות כרטוס נמוכות יותר, מנהל/ת תיק אישי לטיפול בכל ענייני שירות הלקוחות, בונוס של 70% בצבירת נקודות בטיסות אלעל ואפ, שני שוברי שדרוג, מושבים מועדפים ללא תשלום, כרטיסי בונוס בזמינות גבוהה, כניסה חופשית לטרקלין המלך דוד ועוד. באמת שמדובר בסל הטבות איכותי ואקסקלוסיבי.

אגב, אלעל אולי לא מחזיקה במוניטין חיובי מדי בכל הנוגע לשירות לקוחות, בפרט בטיסות עצמן, אבל חשוב לי לציין שאנשי הצוות של אלעל גם על הקרקע וגם במטוס מקפידים לתת יחס יוצא מן הכלל לחברי המועדון בסטטוסים הגבוהים ביותר, טופפלטינום ופלטינום, ובאמת שבעניין הזה אלעל נמצאת בקדמת הבמה בזירה הבינ״ל. עוד בנושא זה אולי בפוסט אחר.

הדרישות להשגת סטטוס טופ-פלטינום

הסטטוס יינתן לחבר מועדון שצבר בתוך שנה 7,000 נקודות או 6,700 נקודות ו-60 קטעי טיסה. שימו לב שלא מדובר בשנה קלנדרית אלא ב-365 הימים רציפים. הנקודות שייספרו הן נקודות בסיס בלבד מטיסות אלעל וטיסות אפ (כלומר, לפני בונוסים). חברי מועדון המחזיקים בכרטיס אשראי פלייקארדפרימיום יכולים לצבור עד 500 נקודות בסיס בשנה, שגם הן ייספרו לסטטוס, שכן 20% מהנקודות שהם צוברים בכרטיס האשראי נחשבות לנקודות בסיס.

El-Al Top-Platinum Status Brief

כלומר, חבר מועדון שטס לפחות שלושים פעם הלוך/חזור מת״א עם אלעל ומחייב את כרטיס האשראי שלו בסכום שנתי מצטבר של 475,000 ש״ח (כן, באמת) יכול, בתיאוריה, לצבור ׳רק׳ 6,200 נקודות בסיס מטיסות כדי להשיג את הסטטוס הגבוה ביותר במועדון.

בואו ניכנס לפרופורציות

נבחן בקצרה את הדרך לסטטוס הגבוה ביותר של שלושה מועדוני תעופהאחד מכל בריתהפופולריים בקרב נוסעים ישראלים. כפי שתיארו מיד בדוגמאות המבחן שבחרתי בו הוא שיטחי מאוד, לא מתוחכם ובהחלט שלא מייצג את הדרך לסטטוס של רוב הנוסעים.

מועדון התעופה Executive Club (בריטיש)

את הסטטוס הגבוה ביותר במועדון, גולד, ניתן להשיג לאחר שלוש נסיעות מת״א לניויורק במחלקת העסקים. כל כרטיס כזה עולה החל מ-3,000$ ומקנה 560 נקודות לסטטוס (דרושות 1500 נקודות להשגת הסטטוס). כלומר, ניתן להגיע לסטטוס הזה בהוצאה שנתית כוללת של 9,000$ בלבד.

יבואו יודעי דבר ויספרו שקיים גם סטטוס GGL, גבוה יותר מגולד, שמציע הטבות נוספות. במידה מסוימת הוא המקביל הנכון לטופפלטינום. הסטטוס הזה דורש 5,000 נקודות בשנה כדי להשיגו ואח״כ 3,000 נקודות בשנה כדי לשמרו. לצורך כך יידרשו לנוסע שלנו תשע נסיעות בשנה (~ 27,000$) ומהשנה השניה ׳רק׳ שש נסיעות בשנה (~ 18,000$).

מועדון התעופה FlyingBlue (אייר פראנס וק.ל.מ)

את הסטטוס הגבוה ביותר במועדון, פלטינום, ניתן להשיג לאחר ארבע נסיעות מת״א לניויורק במחלקת העסקים. כל כרטיס כזה עולה החל מ-2500$ ומקנה בערך 21,000 מיילים לסטטוס (דרושים 70,000 מיילים להשגת הסטטוס). כלומר, ניתן להגיע לסטטוס הזה בהוצאה שנתית כוללת של 10,000$.

מועדון התעופה MileagePlus (יונייטד)

את הסטטוס הגבוה במועדון, פרמייר 1K, ניתן להשיג לאחר חמש נסיעות מת״א לניויורק במחלקת העסקים בטיסות הישירות של יונייטד. כל כרטיס כזה עולה החל מ-3200$ ומקנה בערך 22,500 מיילים לסטטוס (דרושים 100,000 מיילים להשגת הסטטוס). כלומר, ניתן להגיע לסטטוס הזה בהוצאה שנתית כוללת של 16,000$.

בינתיים במועדון הנוסע המתמיד

כמו יונייטד גם אלעל מוכרת כרטיסים מת״א לניויורק במחלקת העסקים החל מ-3200$ ליציאות בחודש נובמבר. הטיסות הן במחלקת כרטוס J שהיא מחלקת הכרטוס המוזלת ביותר במחלקת העסקים. חברי מועדון הנוסע המתמיד יצברו 200 נקודות מכל טיסה בקוכלומר סה״כ 400 נקודות מכרטיס הלוך חזור. חבר מועדון שיטוס חמש פעמים מת״א לניויורק במחלקת העסקיםמספיק כדי להשיג את הסטטוס הגבוה ביותר בכל אחת משלושת הבריתותיצבור סה״כ 2,000 נקודות בסיס של אלעל.

עכשיו אזכיר שעל מנת להשיג את סטטוס טופפלטינום צריך לצבור 7,000 נקודות בסיס. או, במקרה הטוב ביותר, ׳רק׳ 6,200 נקודות בסיס.

כלומר, צריך לטוס בשנה אחתתחזיקו חזק – 18 פעמים הלוך/חזור מת״א לניויורק במחלקת העסקים כדי להגיע לסטטוס טופפלטינום. אם כל כרטיס עולה באמת 3200$, מחיר הוגן למדי ואפילו זול יחסית, מדובר בהוצאה כוללת של קרוב ל-60,000$.

רוצים דוגמאות נוספות?

 • נגיד והייתם רוצים לטוס במחלקה הראשונה של אלעל (מחלקת כרטוס A, המוזלת) ליעד הרחוק ביותר אליו טסה החברהלוס אנג׳לס. כל כרטיס הלוך/חזור יצבור 900 נקודות כך שיספיקו רק שמונה נסיעות בשנה. הבעיה היא שכרטיס כזה עולה החל מ-7650$ והנה הגענו להוצאה כוללת של מעל 60,000. לפחות זה ידרוש פחות זמן טיסה.
  – – –
 • נגיד ואתם מעדיפים בכלל את אסיה. בעוד כמה חודשים אלעל תתחיל לשלוח את הדימליינר החדש שלה להונגקונג וזו תהיה הזדמנות נהדרת להתחיל לטוס בקו בקביעות. כרטיסים במחלקת פרימיוםאקונומי החדשה מתחילים ממחיר של 2000$ וכל טיסה בקו במחלקה זו תצבור 100 נקודות. פנטסטי, אם תטוסו הלוך/חזור להונגקונג רק פעם אחת בשבוע תוכלו להגיע לסטטוס טופפלטינום בזמן שיא של שמונה חודשים בלבד עם הוצאה כוללת כמעט בלתי מורגשת של בערך רבע מיליון ש״ח.

LY Premium on Sale Now

לסיכום

אלעל יצרה סטטוס אולטרהיוקרתי שהוא נחלתם הבלעדית של אותם נוסעים שכנראה לא מעניין אותם כמה עולים כרטיסי טיסה. אפילו נוסעים עסקיים תכופים במיוחד, וגם אלו שטסים במחלקות הפרימיום ועם כרטיסים גמישים, כנראה שלא יתקרבו אפילו להשיג את הסטטוס הזה. להערכתי, שאינה מבוססת על עובדות,  רוב האנשים בארץ שמחזיקים בסטטוס טופפלטינום קיבלו אותו במתנה מאלעל מסיבה זו או אחרת. אולי כי הם מנהלים חברה שמכניסה לאלעל כמה עשרות מליוני ש״ח בשנה, אולי כי הם מחזיקים בתפקיד ציבורי בכיר ביותר, אולי כי הם רב של קהילה גדולה ואולי סתם כי אלעל רצתה בטובתם מסיבה אחרת. היי, המועדון נתן לי את הסטטוס הזה במתנה בשנה שעברה ואני בהחלט לא עונה לאף אחת משלושת הקטגוריות הראשונות.

הבעיה האמיתית, בעיניי, היא שההטבות של הסטטוס הזה אינן תואמות של הדרישות שלו. ההטבות הן קצת יותר מאלו של סטטוס פלטינום אבל לא בפער דרמטיוחבל. על כך, כאמור, אולי בפוסט אחר.

20 תגובות

 1. נוסע מתמיד

  סקירה מצויינת. תודה! מס' הערות: ראשית ב- United ההוצאה המשוערת היא $16000 בשנה ולא $11000. כמו כן, לגבי כל החברות, כרטיסים במחיר של $3200 (למשל באלעל או United) הם בד"כ במחלקה P שבמרבית המקרים אינם זמינים לאנשי עסקים שמזימינים את הכרטיס כשבועיים שלושה לפני הנסיעה. בהרבה מקרים הכרטיס נרכש במחלקה גבוהה יותר (למשל D) ואז כמות המיילים שמקורדטת לחשבון גבוהה יותר (כמובן, ההוצאה הכספית גבוהה אף היא), לכן בפועל נדרשות פחות טיסות מהחישוב הזה, שהוא יותר חישוב תאורטי. למעשה אף נוסע תכוף אינו ממש מתכנן את כל נסיעותיו השנתיות מראש. כמו כן, אני מכיר מס' אנשים שיש להם סטטוס טופ פלטינה ואף לא אחד מהם קיבל אותו עקב מס' נסיעות רב. רובם שודרגו כמתנה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אתה צודק בהחלט. תעריפים מוזלים, גם במחלקת התיירים וגם במחלקת העסקים, לא מיועדים כלל לנוסעים עסקיים ובמקרים רבים מחייבים שהייה של לילה סופ״ש ביעד. אפשר להניח, אם כן, שמרבית הנוסעים העסקיים באמת לא יזכו לרכוש כרטיס הלוך/חזור מת״א לניו-יורק במחירים שציינתי בפוסט. לכן גם הוספתי את ההערה הראשונית שזהו חישוב שיטחי מאוד שנועד לתת אמת-מידה להוצאה הכללית ותו לא. אגב, במקרה של יונייטד כנראה שניתן יהיה להגיע לסטטוס בעלות כוללת נמוכה הרבה יותר עם טיסות במחלקת התיירים. בכל מקרה תודה רבה על ההערות!

   תיקנתי את טעות החישוב לגבי העלות הכוללת.

   הגב
  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   איך מחושבים קטעי טיסה באל על? כלומר, טיסה מתל אביב לניו יורק נחשבת קטע אחד כמו טיסה לאירופה?

   הגב
 2. ערן

  גם אם מניחים רגע בצד את בטטוס טופ פלטינום של אל על ומשווים את פלטינום של אלעל (ה"מדרגה" השלישית) לסטטוס מקביל בכל אחת מהבריתות הרי שיש פער עצום.מה שיספיק לסטטוס כזה בכל חברה אחרת יספיק רק לגולד באל על או שני שליש דרך לפלטינום (2000 נקודות חעומת 3000 הדרושות לפלטינום).

  והערה קטנה לגבי החישוב ביונייטד – לפי הדוגמה שנתת, 1K ידרוש הוצאה של לפחות $16000 ולא $11000 כפי שכתוב, ולפרמייר פלטינום תספיק הוצאה של $12800.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מסכים. הטענה הראשונה שיכולה לעלות לטובת אלעל היא שסטטוס טופ-פלטינום מגיע לכאורה עם סל הטבות טוב יותר משל הסטטוסים הגבוהים האחרים שציינתי. זה כמובן נתון לויכוח, אין מחשבון לערכן של הטבות, אבל זו עדיין טענה לגיטימית. אך כמו שציינת גם הדרך לסטטוס פלטינום של אלעל ארוכה מאוד באופן יחסי ולא בהכרח בצדק. אני כרגע מחזיק בסטטוס פלטינום של אלעל ולא מרגיש שאני עטוף באינספור הטבות – במיוחד אם אני משווה את הסטטוס הזה ל-EXP של אמריקן.

   תיקנתי את טעות החישוב לגבי העלות הכוללת.

   הגב
 3. AVI

  נראה לי שבשימוש של 400000 ש"ח בשנה בכרטיס פלאי כרד פרימיוםמקבלים את הסטטוס חינם

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יש מספר כרטיסים שמאפשרים להשיג סטטוס פלטינום של אלעל ע״י הוצאה כספית בלבד – מינימום של 40,000 ש״ח בחודש במשך שנה ו/או מינימום של 480,000 ש״ח בשנה. לא ניתן להשיג סטטוס טופ-פלטינום מחיובי אשראי.

   הגב
   • ארז

    היי ליאור,
    באילו כרטיסי אשראי ניתן להשיג סטטוס פלטינום מחיובים בלבד? האם כולל עסקאות של מוסדות המדינה (מס הכנסה, מע״מ וכו׳?
    אם יש הפנייה לקישורים – אשמח!

   • Lior @ FlyingOut

    זו הטבה של כרטיס הפלייקארד פרימיום ומספר מצומצם של כרטיסים אולטרה-יוקרתיים אחרים כמו ויזה פירסט, וורלד סיגניה ואולי עוד כמה. אלו כרטיסים עם דמי שימוש של מאות ש״ח בחודש ומיועדים למגוון מצומצם של לקוחות. אני מאמין שבכל הכרטיסים כל הוצאה שתקפה לצבירת נקודות תהיה תקפה גם לסך החיובים הדרוש.

    בכרטיס הפלייקארד פרימיום זה מוגדר ככה פורמלית כי הלקוח צריך לצבור X נקודות כדי לקבל את הסטטוס. כרטיס פרימיום של דיינרס קלאב כן צובר נקודות מחיובים במוסדות מדינה בעוד כרטיסי פרימיום של ויזה ואמקס לא צוברים.

   • ארז

    לא בטוח שהבנתי..
    יש לי פירסט של לאומי קארד אבל צבירת הנקודות בו (1:250) לא מאפשרת צבירת נקודות למעמד.

    בפליי קארד פרימיום רק 20% מהנקודות שמומרות לאל על בגין עסקאות מתקבלות כנקודות בסיס, אבל זה רק עד 500 נקודות בשנה לדעתי.
    יש מנגנון אחר בכרטיס שפספסתי?ומה עם הפליי קארד העסקי?

    למיטב ידיעתי פליי קארד עסקי – דיינרס צובר נקודות אלעל מעסקאות (1:250 או 1:500 בעסקאות עם מוסדות המדינה) אבל שוב, לא למעמד.
    פירסט דרך אגב צובר כיום 1:750 מעסקאות עם המדינה, אבל שוב, לא למעמד…

    האם התכוונת שניתן להגיע לסטטוס פלטינום רק ע"י המרת נקודות מכרטיסי אשראי? אם כן אשמח לדעת איך, ובאילו סדרי גודל של חיובים מדובר והאם גם ממוסדות מדינה…

    דרך אגב, אם תהית איך הגעתי לפוסט הזה אז זה דרך סיכום השנה הנחמד שלך 🙂

   • Lior @ FlyingOut

    אהלן ארז,

    כתבת לי מייל עם השאלות ועניתי. נראה שהתשובה שלי (אותה שלחתי פעמיים) לא מצאה את דרכה אליך.

    התשובה, בקצרה, היא שמספר כרטיסי אשראי יוקרתיים בישראל מציעים הטבה ייחודית לפי חיוב כללי של 480,000 ש״ח בשנה (כ-40,000 ש״ח בחודש) מספיק כדי להעניק אוטומטית סטטוס פלטינום. זה לא קשור לצבירת נקודות בסיס של הפלייקארד פרימיום – ואתה צודק בהנחה שלך שאף כרטיס אחר בארץ לא צובר נקודות בסיס.

 4. אבי

  אני במעמד TOP באל על. בזכות ולא בחסד. אני לא מכיר את התופעה של נתינת מעמד כמתנה. כמתמיד הרבה שנים. ובמעמד גבוה גם הרבה שנים. וגם עם קשרים התופעה לא מוכרת לי.
  השירות שניתן לחברי הטופ הוא באמת יחודי מאד.
  אבל עדין לא פעם אני חושב האם זה שווה את ההשקעה הענקית שלנו באל על.

  הגב
 5. אריק

  אכן אלעל מגזימים. המעמד TOP שלהם נחמד, אבל אם להשוות ל1K ביונייטד, אז הוא לא ממש נותן הרבה מעליו אם בכלל.
  1K מקבלים 6 שוברי שדרוג בינ"ל כל צבירה חדשה (100K מיילים). שוברי שדרוג מקומיים (בתוך ארה"ב) עוד הרבה, אבל אין צורך בהם. כמעט תמיד השדרוג לבינזס בתוך ארה"ב הוא חינמי ואוטמטי.
  לגבי טרקלין המלך דויד…. נו באמת… מביך…. אין מה להוסיף, כן?
  מעבר לזה, אפשר לומר שTOP באלעד יותר מקביל לHON CIRCLE בmile&more של קובצת לופטהנזה. משהו באמת אליטיסטי למי שטס ומוציא הרבה כסף (לא נראה לי ריאלי להגיע לHON מקניית אקונומי…)
  רק שלחברי הHON שם, יש לימוזינה שמסיעה אותם למטוס, יש טרקליני FIRST, יש שדרוגים אוטומטיים בינ"ל ועוד.
  ובנוסף, ליונייטד יש את הGLOBAL SERVICES, המעמד הסודי שמוזמנים אליו נוסעים כבדים, כאלה שקונים הרבה ביזנס קלאס ביונייטד, גם משהו ייחודי שלא מופיע באתר הרשמי ואין לו דירוג להגעה, עם סל הטבות מרשים יותר. נראה לי שמי שיגיע לTOP באלעל היה מגיע לזה גם ביונייטד (בהנחה שהוא טס ל/דרך US) וזה כבר הרבה יותר…

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על התגובה. אני באמת רוצה לכתוב פוסט המציג את כל האולטרה-סטטוסים שקיימים שם בשוק. יש כמה מעניינים.

   הגב
   • אריק

    זהו בדיוק, שTOP באלעל ממותג כמו אולטרא סטטוס (מבחינת הצבירה הנדרשת בשבילו) אבל במציאות הוא לא אולטרא סטטוס יותר מאשר כל סטטוס גבוה "רגיל" אחר (1K שאני מכיר טוב בתור צבירה שלישית שלו תוך שנתיים)
    די דומה להייפ שיש עכשיו לגבי הדרימליינר…. לכולם יש כזה , והוא מרווח יותר מאשר מה שאלעל מתכננים למסכנים שמאחור (30.5 אינץ'???) אבל אצל אלעל זה משווק כמו איזה סופר דופר

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אפשר הסבר מה נקרא קטע טיסה באל על?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   קטע טיסה = טיסה.

   לפעמים כותבים ״קטע טיסה״ כדי למנוע בילבול, נגיד אם מדובר על כרטיס הלוך/חזור של בריטיש מת״א לניו-יורק. בכרטיס כזה יש ארבעה קטעי טיסה או ׳מקטעים׳ או ׳סגמנטים׳.

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea