נראה שאין אדם אחד בישראל שלא יודע על המטוסים החדשים בצי של אלעל. החברה משווקת אותם כשדרוג משמעותי לחוויית הטיסה בכל מחלקות השירות. אבל האם זה באמת נכון? האם מטוסי הדרימליינר החדשים באמת מספקים מוצר טוב יותר במחלקת התיירים? הרשו לי להפתיע אתכם.


בצי של אלעל ישנם כיום 19 מטוסי נוסעים רחביגוף בשירות פעיל:

 • ארבעה מטוסים מדגם בואינג 747-400 (בקיצור: 744)
 • שבעה מטוסים מדגם בואינג 767-300ER (בקיצור: 763)
 • שישה מטוסים מדגם בואינג 777-200ER (בקיצור: 772)
 • שני מטוסים מדגם בואינג 787-900 (בקיצור: 789)

בשנה הקרובה צפויה אלעל לקבל לידיה חמישה מטוסים חדשים, כולם מדגם 789, ובמקביל היא תמשיך את תהליך הוצאתם משירות של מטוסי ה-744 וה-763 (תהליך שהחל רק לאחרונה ולא יסתיים ב-2018). הגיל הממוצע של המטוסים משני הדגמים האחרונים הוא מעל 22 שנים וכל מחלקות השירות הקיימות בהם מיושנות מאוד.

כלומר, בעתיד הקרוב אלעל צפויה להישאר עם מטוסים מהדגמים 789, 772 ו-763 ובעתיד הרחוק יותר עם מטוסים מסדרות ה-787 וה-777 בלבד.

אלעל ממשיכה להרחיב את רשת היעדים שלה ובסוף 2018 מתוכננת לטוס ל-12 יעדים רחוקים: בייג׳ינג (PEK), הונגקונג (HKG), בנגקוק (BKK), מומביי (BOM), יוהנסבורג (JNB), טורונטו (YYZ), מיאמי (MIA) בוסטון (BOS), ניויורק קנדי (JFK), ניוארק (EWR), לוסאנג׳לס (LAX) וסןפרנסיסקו (SFO).

כיצד נמדדת חוויית טיסה?

כשמדברים על ׳מוצרים׳ של חברת תעופה מתייחסים בדר״כ למחלקות השירות השונות שהיא מציעה במטוסיה. כל מחלקת שירות היא ׳מוצר׳ בפני עצמויש לה עלות הקמה, יש לה מאפיינים ייחודיים, יש לה מחיר מדף, יש לה קהל לקוחות וכו׳. כך, למשל, במקרים רבים חברת תעופה תעלה את מחירי הכרטיסים בקו מסוים אם היא תשדרג את המטוסים הפועלים באותו קו ותציע בעצם מוצרים טובים יותר לנוסעים.

מקובל גם להבדיל בין ׳מוצר קשה׳ לבין ׳מוצר רך׳. בבחינת חוויית הטיסה המוצר הקשה הוא המושב עצמוהאם הוא נוח, האם הוא ארגונומי, האם מרווח הרגליים מספק, האם מערכת הבידור המותקנת טובה וכו׳. במבט רחב יותר המוצר הקשה כולל גם את הטרקלינים של החברה, למשל, או אפילו את הליך הצ׳קאין. המוצר הקשה, אפשר לומר, הוא כל אלמנט בחוויית הנסיעה של הנוסע שאינו משתנה לעיתים תכופות ואינו מושפע מגורם אנושי. המוצר הרך, לעומת זאת, הוא כל אלמנט שחברת התעופה יכולה לשנות בכל עת ומושפע לגמרי מגורם אנושיהשירות בצ׳קאין, החווייה בטרקלין, הארוחות בטיסה וכמובן השירות של הצוות במטוס.

ישנן חברות תעופה רבות, כמו אלעל, שידועות במוצר קשה בינוני ומטה אך במוצר רך טוב מאוד (או לפחות מעל הממוצע). אני בהחלט לא שם את אלעל בשורה הראשונה של חברות התעופה מבחינת השירות בטיסה, ובפרט במחלקת התיירים, אבל לדעתי המוצר הרך של אלעל הוא סה״כ מעל הממוצע ובעיקר במחלקות הפרימיום (ולנוסעים בעלי סטטוס גולד ומעלה גם במחלקת התיירים).

רוב הנוסעים יסכימו שחוויית הטיסה מושפעת קודם כל מאיכות המוצר הקשה ורק אח״כ מאיכות המוצר הרך. שאלו את את עצמכם: האם הייתם מעדיפים לטוס במטוס עם מושבים נוחים במיוחד אבל עם שירות גרוע או במטוס צפוף ומיושן אבל עם שירות נהדר?

השוואת המוצרים בין המטוסים השונים

לטובת המשך הפוסט אתעלם מהמוצר הרך שאלעל מציעה. יש לכך שלוש סיבות:

 1. זה דיון שכולו עניין של דעה וחווייה אישית. מה גם שבשנתיים האחרונות אני מחזיק בסטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד, ומקבל יחס מועדף בכל הזדמנות, כך שדעתי אינה אובייקטיבית לגמרי ואינה תואמת את החווייה שתהיה לנוסע הממוצע.
  – – –
 2. כפי שציינתי קודםהמוצר הקשה בדר״כ משפיע יותר על חוויית הטיסה. זה נכון במיוחד לטיסות ארוכות, והרי הפוסט הזה עוסק במטוסים רחביגוף שמיועדים לטיסות ארוכות.
  – – –
 3. אלעל יכולה להציע את אותו מוצר רך בכל מטוס בצי. אין סיבה אמיתית שהשירות בטיסה במטוס ה-789 יהיה שירות טוב יותר מבטיסה במטוס ה-772 או להפך. לעומת זאת, המוצר הקשה בהכרח שונה בין מטוסים מדגמים שונים (ואפילו בין כל מטוס למטוס).

נשווה, אם כן, בין המוצר הקשה שאלעל מציעה במחלקת התיירים בכל אחד משלושת הדגמים הבאים: 763, 772 ו-789.

לטובת ההשוואה בחרתי להתייחס לחמישה משתנים:

 • רוחב המושבים ורוחב תא הנוסעים
 • מרווח הרגליים בין השורות
 • מספר תאי השירותים ביחס למספר הנוסעים
 • איכות מערכת הבידור במטוס
 • נוחות הטיסה: לחץ האוויר, רעש המנועים ויציבות המטוס

בואו נתחיל.

(1) רוחב המושבים ורוחב תא הנוסעים

המנצח בקטגוריה: 763

רוחב תא הנוסעים ב-763 הוא 4.72 מ׳. במטוס שני מעברים יחסית רחבים ברוחב מינימלי של 48 ס״מ. התוצאה היא שבעה מושבים בשורה בלבד, בתצורת 2X3X2, עם רוחב מושב של 46 ס״מ (קצת יותר מ-18 אינצ׳).

רוחב תא הנוסעים ב-772 הוא 5.87 מ׳ וישנם תשעה מושבים בכל שורה בתצורת 3X3X3. בשל רוחב תא הנוסעים גם במטוס זה רוחב המושב הוא 18 אינצ׳ בקירוב.

רוחב תא הנוסעים ב-789 הוא 5.49 מ׳ בלבד ועדיין ישנם תשעה מושבים בכל שורה בתצורת 3X3X3. המעברים במטוסי ה-789 לא צרים משמעותית מאלו שב-772, כי ישנן תקנות בינ״ל לרוחב מינימלי של המעברים (לטובת עגלות השירות, בין השאר), והתוצאה היא מושבים ברוחב של 43 ס״מ בלבד (17 אינצ׳).

(2) מרווח הרגליים בין השורות

המנצח בקטגוריה: 763

ה-763 הוא מטוס ישן יותר שעוצב ונבנה בעידן שבו היו סטנדרטים אחרים לנוחות ומרווח אישי במחלקת התיירים. המושבים במטוס זה הם המיושנים ביותרמצד אחד יתרון כי הם מרופדים יותר ונוחים יותר, ומצד שני חיסרון כי הם מרופטים יותר ובלויים יותר. על כל פנים, המרווח בין השורות עומד על 34-33 אינצ׳.

במטוסי ה-772 החדישים יותר מרווח הרגליים הצטמצם משמעותית וירד ל-32 אינצ׳ בלבד. זה בגדול הסטנדרט כיום בתעשייה במטוסים רחביגוף.

במטוסי ה-789, לעומת זאת, מרווח הרגליים הצטמק עוד יותר ועומד על 31 אינצ׳ בלבד (79 ס״מ).

(3) מספר תאי השירותים ביחס למספר הנוסעים

המנצח בקטגוריה: 763

בצי של אלעל יש מטוסי 763 בשלוש קונפיגרציות שונות כשבכל אחת מספר שונה של נוסעים במחלקת התיירים (לרבות מושבי תייריםפלוס). בקונפיגרציה המרווחת ביותר ישנם 6 תאי שירותים עבור 196 נוסעים וממוצע של 32.7 נוסעים לכל תא שירותים. לא רע בכלל. בקונפיגרציה הצפופה ביותר ישנם 5 תאי שירותים עבור 206 נוסעים וממוצע של 41.2 נוסעים לכל תא שירותים.

במטוסי ה-772 של אלעל ישנם 238 מושבים במחלקת התיירים (כולל תיירים-פלוס) ולרשותם עומדים 6 תאי שירותים. כלומר, ממוצע של 39.7 נוסעים לכל תא שירותים.

במטוסי ה-789, לעומת זאת, ישנם 250 מושבים במחלקות התיירים והתייריםפרימיום ולרשות נוסעי שתי המחלקות האלו יחד ישנם 5 תאי שירותים. כלומר, ממוצע כמעט טרגי של 50 נוסעים לכל תא שירותים. בקידמת מחלקת תייריםפרימיום ישנם 2 תאי שירותים אבל אלו מיועדים לנוסעי מחלקת העסקים בלבד (גם אם בפועל משתמשים בהם נוסעי מחלקת תיירים-פרימיום).

(4) איכות מערכת הבידור במטוס

המנצח בקטגוריה: 789

חוכמה קטנה, אומנם, אך המטוס המתקדם ביותר הוא גם זה שמציע את מערכת הבידור הטובה ביותר והעשירה ביותר. כל נוסע במחלקת התיירים נהנה ממסך מגע אישי בגודל 12 אינצ׳ עם ספריית AVOD עמוסה בתכנים. איכות הצפייה במסכים האישיים האלו טובה מאוד וסה״כ מדובר במערכת בידור בסטנדרט גבוה ביחס למקובל בתעשייה.

גם במטוסי ה-772 יש מסכים אישיים במחלקת התיירים אבל מדובר במסכים קטנים יותר, בעלי איכות נמוכה יותר ועם מגוון תכנים מצומצם יותר.

במטוסי ה-763 אין מסכים אישיים. נוסעי מחלקת העסקים ונוסעים היושבים במושבי תייריםפלוס יכולים לקבל למהלך הטיסה מכשירי אייפד עם מערכת בידור מובנית. נוסעים בעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד יכולים לקבל את המכשירים האלו על בסיס זמינות.

(5) נוחות הטיסה: לחץ האוויר, רעש המנועים ויציבות המטוס

המנצח בקטגוריה: 789

מטוסי הדרימליינר נועדו לספק חוויית טיסה משופרת עבור הנוסעים (לפני שכל חברת תעופה בוחרת כמה מושבים לדחוס לכל מחלקת שירות וכו׳). המטוסים האלו מצויידים במנועים שקטים יותר, יעילים יותר וחסכוניים יותר בדלק. כמו כן, בואינג תכננה מחדש את תא הנוסעים עבור המטוס ובין השאר לחץ האוויר בחלל תא הנוסעים נמוך יותר מאשר במטוסים אחרים כשהמשמעות היא שינה קלה יותר, סיכוי נמוך יותר לתחושות חולי בקרב הנוסעים, שיפור התנאים לצוות ועוד. המטוסים גם מצויידים בחלונות גדולים יותר עם החשכה חשמלית, תאורת אווירה, מערכת איוורור מתקדמת, לחות גבוהה יותר באוויר המוזרם לתא הנוסעים, סביבה שקטה יותר ועוד. האיכויות האלו מורגשות בכל מחלקות השירות.

גם מטוסי ה-772 נחשבים מודרניים ומספקים חוויית טיסה נעימה וחלקה. הם לא מתקדמים כמו מטוסי ה-789 אבל הם בהחלט דור או שניים קדימה ממטוסי ה-744 המיושנים והרועשים להחריד (במיוחד לנוסעי מחלקת התיירים שיושבים מאחורי המנועים).

מטוסי ה-763 מיושנים יותר, קלים יותר, צרים יותר ובהתאם מציעים חווויית טיסה ׳קופצנית׳ יותר. הם לא בהכרח רועשים יותר ממטוסי ה-772. רוחב תא הנוסעים גורם לתחושת אינוחות מסוימת עבור נוסעים רבים.

לסיכום

האם התוצאות הפתיעו אתכם?

מטוסי ה-789 החדשים והנוצצים, שאלעל עושה כל מאמץ להציג כבשורה ענקית, למעשה מציעים לנוסעי מחלקת התיירים חווייה נחותה יותר מבחינות שונות. האם לחץ אוויר נמוך יותר ומערכת בידור משופרת הם מאפיינים חשובים יותר מרוחב המושב וממשך הזמו הממוצע שתאלצו לחכות כדי השתמש בשירותים במהלך הטיסה? האם חלון גדול ו׳מגניב׳ הוא פיצוי הולם לכמה ס״מ פחות במרווח הרגליים?

28 תגובות

 1. Asaf

  מעניין מאוד ומסכים בהחלט עם מה שנכתב. בעיקר תמוה איך 78-9 יחליפו קווים עמוסים לעייפה של מטוסים גדולים משמעותית כגון 747-400 כמו לניו יורק ובנקוק (חלק מהמטוסים בתצורה עמוסה במיוחד וייחודית ועל כן שמם – "הדיר"). השיפור המשמעותי ברדימליינר הוא עסקים ותיירים פלוס ולשם מכוונות כל חברות התעופה ובכללם אלעל

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הצפי הוא לתדירות גבוהה יותר בקוים לניו-יורק. יותר טיסות ופחות מושבים בכל מטוס = יתרון לנוסעים.

   הגב
 2. אסף

  אינני יודע אם התכוונת למרחב האמתי ב777 או של היצרן/ כפי שמפרסמת אל-על . הבעיה הגדולה ב777 היא שמתחת לכסא יש קופסת המשמשת לחשמל, ואם איתרע מזלך והיא מתחתיך , הטיסה תהפוך לסיוט עבורך אם אתה גבוה במיוחד (אם אינני טועה זה יוצא בערך כל שתי שורות).
  לטעמי ה777 במחלקת התיירים הוא מטוס מאוד לא נוח, בניגוד לעסקים שהוא מפנק בהחלט.

  משום מה תמיד התחבב עליי ה 767 , ייתכן בגלל האופציה של 2 מושבים בצדדים שמחפה על המגרעות שבו, אבל אין ספק כי הוא גם הנוח והמרווח ביותר. היום כששדרגו את הכיסאת גם במטוס זה במחלקת עסקים הוא נחשב בעייני במטוס האידיאלי – וליבי נחמץ כשרוצים להוציאו מהשרות, גם למלעיזים שטוענים שהוא יישן להחריד. חבל שאין דגמים משופרים של מטוס זה!!!

  ב787 – טרם טסתי ואינני יודע איך החוויה בו , למעט מקריאה, אך המגרעה בו תהיה לטיסות המרוחקות עבור בעלי סטטוס גבוה לא יוכלו לשבת במחלקת התיירים פלוס שלו בחינם – וזאת הרעה מאוד גדולה!!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על הפידבק!

   (התכוונתי בפוסט לרוחב תא הנוסעים, כלומר לא לרוחב החיצוני של גוף המטוס, ע״פ נתוני בואינג).

   הגב
 3. טירן

  הגיוני(נמנע למטוס איתם כל עוד יש לי אפשרות), כל הקטגוריות שבהם ה 789 "זכו בהן" הן קטגוריות שקשורות בסוג המטוס(רעש – כל ה 78 ידועים בתא נוסעים שקט יותר), ומערכת הבידור הינה המילה האחרונה של החברה המובילה בתחום, אומנם גם המושבים ותצורתם/צפיפותם נבחרה ע'י אלעל, אבל זה רק מלמד שהיחס למספר האנשים שהם יכולים לדחוס יותר חשוב מפני שיש לזה השפעה ישירה על הרווח מכל טיסה, כך שמחיר מערכת הבידור כנראה פחות משמעותי כלכלית מאשר לדחוף יותר נוסעים בפחות מקום.
  על פניו נראה שאליך מכוונים לנוסעים אשר תופסים את החברה הבטוחה יותר או נוסעים שמעדיפים להמנע מעצירת ביניים בדרך ליעד, או שעות טיסה/ימי טיסה נוחים יותר.

  הגב
 4. ישראל

  כאשר לקוח זהב וכו של אלעל טס בתיירים רגיל (נגיד בלי מושב מועדף) הוא מקבל יחס יותר טוב מהצוות ? הצוות מודע ללקוח ומתייחס אליו אחרת ?

  הגב
  • Asaf

   זה מאוד תלוי בצוות. לעיתים יבואו להגיד שלום יציגו את עצמם- הפרסר ויציעו עיתון או שתיה מהביזנס. אל תבנה על מעבר…ברשימת הנוסעים הם רואים מי לקוח יוקרה.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הצוות יודע בדיוק באיזה מושבים במטוס יושבים נוסעים בעלי סטטוס גבוה ואם הם נוסעים לבד או בקבוצה. אין הוראות פורמליות שמחייבות את הצוות לתת לנוסעים האלו יחס מועדף אבל זה קורה בפועל. במיוחד נוסעים בעלי סטטוס פלטינום וטופ. כמעט תמיד מנהל הצוות יבוא בתחילת הטיסה להגיד שלום ולוודא שהכל בסדר עם הנוסע.

   אם נשארים מושבים מועדפים פנויים ברגע האחרון מנהל הצוות בדר״כ ייגש לנוסעים בעלי סטטוס גבוה ויציע להם לעבור. שוב, זו לא הטבה מובטחת.

   אם הטיסה לא מלאה סוכני הקרקע נוהגים לחסום מושבים ליד נוסעים בעלי סטטוס גבוה, כך שהם יישארו ריקים בכוונה, והצוות טיסה מודע גם לזה. קרה לי לא פעם ולא פעמיים שהצוות בטיסה ׳הגן על המושב הריק לידי׳ כדי שאחרים לא יעברו לשבת בו תוך שימוש בטיעונים מומצאים (מבלי בעצם להגיד לנוסעים אחרים שהמושב חסום בכוונה).

   הגב
 5. אסף

  צר לי אבל מעולם לא נתקלתי ביחס מועדף מצד הפרסר או הצוות כשטסתי בתיירים רגיל,
  מן הראוי היה, למען יחסי לקוחות, שהדבר ייעשה – אבל זה לא נעשה, לפחות אני לא נתקלתי ביחס מועדף.
  הדבר היחידי שהם כן מקפידים זה שאם אתה לקוח זהב וטס ביומולדת שלך ולא משנה באיזה מחלקה הם באים ונותנים לך שמפניה עם שוקולד.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מצטער ללמוד שהחוויות שלך פחות חיוביות משלי. אני דווקא שומע כל הזמן פידבקים טובים על היחס של אלעל לבעלי סטטוסים גבוהים.

   לא ידעתי על הטבת יום-ההולדת. מעניין!

   הגב
   • חנצי

    היחס בא לידי ביטוי בעיקר בסטטוס פלטינום ומעלה

   • אבי

    הטבת יום הולדת זה רק ביום ההולדת עצמו. לא יום קודם ולא יום לאחר מכן.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  טסתי עם הדרימליינר לדעתי אכזבה גדולה הצפיפות במחלקת דיירים לא השתנה
  החלונות אמנם חשמליים אבל ברוב חוצפה של הצוות הם שולטים על כך בבקרה שלהם ורב הטיסה אין אפשרות לראות מה בחוץ המראה מניוארק חושך מצאים במקום לראות את היופי של ניו יורק מלמעלה ועוד את דחוף פנימה ממש כלא לא להנות מהנוף וגם להקים 2 נוסעים כל יציאה
  בכלל השרות של אל על על הפנים

  הגב
  • חנצי

   מוזר, דווקא בהמראות ונחיתות הוילונות תמיד פתוחים (מטעמי בטיחות)

   הגב
 7. Elad

  בתור לקוח יוקרה (פלטינה) של אלעל חייב לציין שיש "אפליה" לטובה למי שמחזיק בסטטוס גבוה בחברה,
  בחודשים האחרונים טסתי לא מעט עם אלעל וUP

  – בטיסה אחת של UP לא ביצעתי ציק אין מראש ל-2 נוסעים שטסו איתי ולא אמרו לי מילה…(דלפק לידי עמדו נוסעים אחרים שביקשו מהם לשלם 10$ לכל נוסע כי לא בצעו צ'ק אין מראש).
  – בטיסה אחרת של UP לא היה מקום במחלקת התיירים פלוס, הושיבו אותנו במושב מועדף, נגשה אליי מנהלת הטיסה ואמרה שאקבל את כל השירות המלא כמו של תיירים פלוס (וכך היה !).
  -בטיסה נוספת של אלעל חגגתי יומהולדת ואכן מנהלת השירות הגיעה לאחל לי מזל טוב ולתת שוקולדים.

  כמו שכתבו פה אחרים, זה לא דברים שרשומים שצריך לתת אבל זה חלק ממוצר רך שאלעל כנראה מנסה להמתיק את המוצר הקשה הלא הכי איכותי שיש לה..

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על הפידבק!

   עוד כשאלעל השיקה את UP, והציגה את מערכת היחסים שלה עם מועדון הנוסע המתמיד, כתבתי ש-UP היא ברכה ענקית לבעלי סטטוס גבוה של אלעל. גולד, פלטינום וטופ בעצם משלמים על לואוקוסט אבל מקבלים שירות-מלא ואפילו מעבר לכך. זה גם ניסיוני האישי שסוכני הקרקע וצוותי האוויר של אלעל עושים מעבר לנדרש עבור נוסעים בעלי סטטוס גבוה ומעניקים הטבות שהן בבירור מעבר להטבות הרשומות באתר המועדון (וכך, להערכתי, ע״פ נהלי החברה הפנימיים – וזה לא מקרי).

   כך, לדוגמה, בטיסת אלעל האחרונה שטסתי (וינה לת״א) טסתי עם נטע במחלקת התיירים. כפלטינום אני זכאי לבחירת מושב מועדף בחינם בעת ההזמנה, כמובן, אבל ההטבה לא חלה על נוסעים נלווים. כדי לבחור לנטע מושב מועדף נתבקשנו לשלם 50$ – וזה סכום מוגזם. חיכינו עד הצ׳ק-אין בשדה התעופה ושם, בלי כל בעיה, נתנו לשנינו מושבים מועדפים בשורה הטובה ביותר ואפילו חסמו את המושב השלישי לידנו כך שהייתה לנו בסופו של דבר טיסה נוחה מאוד. זה הדגים פעם נוספת את הפער בין ההטבות הפורמליות להטבות בפועל בטיסות אלעל (לפחות בטיסות לאירופה).

   הגב
   • חנצי

    עוד מקרה מעניין שהיה לי בטיסתי האחרונה עם אל על (הונג קונג עם ה 772). בדרך כלל אני טס במוצ"ש וחוזר בחמישי כך שהמטוס ובמיוחד הביזנס מלאים. הפעם יצאתי וחזרתי באמצע השבוע ואל על פתחו להושבה את שורות 13 ו 14 בביזנס (האחרונות בביזנס, נמצאות בין הגאלי לאקונומי) עם שירות רגיל. לא מדובר על שדרוג (הטיסה כורטסה בתת המחלקה הנמוכה ביותר) ומחלקת הכרטוס נשארת אותו הדבר. זה קרה גם בהלוך וגם בחזור וזו הטבה נהדרת שאל על נתנה לבעלי הסטטוס הגבוה בטיסה.

 8. נדב

  ברצוני לתקן חלק מהנתונים שהצגת: הנתון המוטעה ביותר מתייחס למספר תאי השירותים ואופן השימוש בהם במטוס 789 החדש, ושהינו הבסיס לציון המסכם הנמוך שאתה נותן למטוס זה. במחלקת התיירים חמישה תאי שירותים ולא ארבעה כפי שציינת, כך שעליך לחלק 222 ל5: 44.4 בממוצע.
  במחלקת הפרמיום, שכרגע מופעלת כמחלקה נפרדת בטיסות ארוכות טווח בניגוד לטיסות אירופאיות (כרגע רק לונדון) אכן שני תאי שירותים, אך אלה משותפים למחלקת העסקים, כך שלא ניתן להוסיף את מספר מושבי מחלקה זו למחלקת התיירים. בפועל, לפחות בנושא השירותים וללא קשר להאם זו מחלקה נפרדת או לא, נוסעי מושבי/מחלקת הפרמיום משתמשים בתאי שירותים אלו יחד עם נוסעי מחלקת העסקים, כך שעליך לעשות חישוב נכון ומציאותי יותר של שלושה תאי שירותים לטובת שישים לקוחות.
  בנושא קונפיגורציית ה772 ישנה לך גם טעות: ישנה רק קונפיגורציה אחת של 238 במחלקת התיירים: 232 לא קיימת.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על ההערות!

   עדכנתי את הפוסט לאחר שבדקתי שוב את הנתונים. בטעות ספרתי שני תאי שירותים במטוס ה-789 כתא אחד (השניים הצמודים במרכז המטוס).

   שני תאי השירותים הקדמיים, בין מחלקת העסקים למחלקת תיירים-פרימיום, שייכים בעקרון לנוסעי מחלקת העסקים בלבד. יש וילון בנקודה הזאת. אם נניח ששני התאים האלו משרתים את שתי המחלקות יחד אז נקבל בעצם שלושה תאי שירותים עבור 60 נוסעים במחלקות קידמיות (יחס גרוע יותר מאשר במחלקת העסקים ב-772).

   אפשר, לעומת זאת, להניח שיש תא אחד ייעודי למחלקת תיירים-פרימיום ומחלקת העסקים תישאר עם שני תאים. זה הוגן. מחלקת העסקים מקבלת יחס של 16:1 ומחלקת תיירים-פרימיום 28:1. אז נישאר עם 5 תאים במחלקת התיירים שמשרתים 222 נוסעים וכפי שציינת יחס של 44:1. עדיין מקום אחרון בצי בהפרש ניכר.

   הגב
 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שאלה לגבי נוסעים עם חבר מועדון לא רק באלעל ,
  שאני מגיע ועושה צ'ק אין הם תמיד רואים במערכת שלהם שאני עם כרטיס מועדון שלהם ואת הסטאטוס שלי ?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא תמיד.

   זה תלוי אם עדכנת את ההזמנה עם מספר חבר המועדון שלך (באיזה מועדון שתרצה). חריג שחברת תעופה תזהה נוסע ע״פ שמו בלבד.

   הגב
 10. אבי

  לגבי המטוס 789 נסעתי בו מספר פעמים לניו יורק וחזור, אבל רק במחלקת עסקים. לדעתי יש טעות בטכנון של המרווח של הרגלים בזמן שינה. (העברתי את זה למעלה) אבל אין ספק שזה מחלקה שמתחרה עם החברות טובות בעולם.
  לגבי היחס של הצוות לבעלי מעמד גבוה. לא הרבה יוצא לי לטוס לא במחלקת עסקים. ולחלוטין לא בטיסות הארוכות להוציא השבוע הזה שאחרי שנתיים טסתי לבנגקוק, ולא היה מקום בעסקים (זה היה 767) וטסתי בתיירים פלוס. מהנסיון שלי גם אם לא זהו אותך מיד כמעמד גבוה. ברגע שאומרים לצוות את זה. הם עושים הכול למענך גם בקשות קשות.
  ותמיד ראש הצוות יבדוק במהלך הטיסה שהכול בסדר. וגם יביאו ערכה ממחלקת העסקים. ולמעשה ניתן לבקש גם מנת אוכל עסקים על בסיס זמינות לבעלי המעמד טופ. אבל זה לא נעים. אבל יין איכותי קפה טוב וקינוחים זה על בסיס קבוע. גם בטיסות לאירופה וגם לנלווים אליך בטיסה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה רבה על הפידבק!

   להבנתי יש תלונות מצד נוסעים רבים על רוחב המושב במחלקת העסקים החדשה. אפילו נוסעים שטוענים שהם מעדיפים את מחלקת העסקים הישנה ב-772. טרם טסתי במחלקת העסקים ב-789 של אלעל אבל להערכתי גם אם המושב צר מדובר בשדרוג משמעותי על המוצר הישן.

   הגב
   • אבי

    אני בהחלט מעדיף את המושב של 777 ובנסיעות אחרות שלי העדפתי כשהיה אפשרות לנסוע ב 777. באל על אמרו לי שהם בודקים את העניין לעומק.
    אבל בהחלט מדובר במוצר חדש ומעולה.

 11. אלי

  טסתי השבוע לסאן פרנסיסקו עם ה 787 ב economy plus של united
  טיסה קצרה יחסית למרחק 14 שעות הלוך ושוב 13 שעות חזור
  שירות מעולה
  מטוס שקט ונעים, המושב באמת פחות מרופד, לי זה לא היה משמעותי

  מבחינת חברת התעופה קיבלתי שדרוג לעסקים בטיסות פנימיות בארה"ב ובסאן פרנסיסקו יש לאונג של united למגיעים בטיסת עסקים מהארץ מה רע?

  הגב

השאר תגובה