הבלוג הוא לא רק לוח לפוסטים שלי אלא גם במה לדיון, לשאלות, לרעיונות וכיוצ״ב. אז המסורת ממשיכה: הפוסט של יום שלישי, בכל שבוע, מוקדש לכם! הגיבו לפוסט הזה עם כל שאלה, טיפ, רעיון לפוסט, המלצה, סיפור קצר, חמשיר, חידה וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

IC Amstel Pool

המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

השבוע בפינת ׳השאלה המעניינת׳ הנה שאלתה של ליאת: ״מה דעתך על Asiana airlines? ובפרט, על מחלקת העסקים שלהם? אנחנו מתכננים נסיעה לדרום קוריאה ומקווים להזמין את הכרטיסים במיילים של יונייטד, ואין הרבה אופציות סבירות שלא כוללות אותם״. כך עניתי:

אסיאנה היא אחת מחברות התעופה הטובות באסיה, כאמירה כללית, אבל מחלקת העסקים שלה היא בגדול hit-and-miss. או, אם לדייק, אין אחידות במוצר הקשה במטוסי החברה אבל השירות תמיד טוב.

ברבים ממטוסי החברה יש מחלקת עסקים עם קונפיגרציית מושבים 1x2x1 ובמטוסים אלו מחלקת העסקים נוחה מאוד. אבל יש מטוסים, ובפרט ה-A330, בהם יש שישה מושבים בשורה במחלקת העסקים וזה כמובן פחות מפנק (אם כי לא נורא לזוג).

באופן מעניין בדיוק השבוע הזמנתי כרטיס בונוס הכולל שתי טיסות של אסיאנה במחלקת העסקים.

עכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

39 תגובות

 1. דניאל

  האם תוכל להמליץ על דגם של מזוודה? גדולה (בצורה מקסימלית שתתאים לרוב החברות) וטרולי שתתאים גם לטיסות לאו קוסט בתא הנוסעים.
  תודה רבה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אשתדל לפרסם פוסט בהמשך על מזוודות מומלצות, בכל הגדלים, אבל כרגע אין לי המלצה קונקרטית כי כבר חצי עשור שלא רכשתי מזוודה.

   הגב
 2. בני

  האם ניתן לבטל כרטיס שהוזמן בנקודות באל על ?
  יש לי מעמד פלטינום באל על

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כן, בהחלט. ביטול כרטיס בונוס עולה 10$ בלבד לבעלי סטטוס פלטינום וניתן לבטל את הכרטיס ממש עד הרגע האחרון.

   כתבת לי גם מייל בעניין ועניתי לך גם שם לפני מספר ימים.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    רק עכשיו אני רואה את התגובה שלך. משום מה לא קיבלתי התראה על זה והתפאלתי על כך….
    תודה רבה בכל אופן!

 3. יואב

  שלום לכולם
  טס עם שלושה חברים בבריטיש. כולנו טסים מטרמינל 3 בהיתרו במחלקת עסקים. אני גולד אבל הם בלי סטטוס.
  1. האם ישנה איזושהי דרך שבה כולנו נכנס ביחד לטרקלין ראשונה של קתאי או קוונטס?
  2. אם לא האם אני יכול להכניס חבר אחד לטקרלין ראשונה של קתאי ואחד לקוונטס? או שהמגבלה היא על כל הטרקלינים?
  3. אם נרצה להיות ביחד איזה טרקלין עסקים ממליץ במקרה שלא נוכל להכנס ביחד לראשונה?

  טס בחזרה בבריטיש ללונדון במחלקה ראשונה וממשיך לתל אביב בעסקים
  4. האם אוכל להכנס לקונקורד במקרה זה?
  5. האם היו לכם בעיות להכנס במקרה כזה ואם כן איך פתרתם אותן?
  6. האם זה משנה שבמקור היינו ראשונה כל הדרך לתל אביב אבל בריטיש שינו את המטוס ושנמכו אותנו לעסקים כי אין ראשונה במטוס?

  תודה רבה

  הגב
  • אודי

   הי יואב,

   לגבי החזרה ראשונה\עסקים.
   חודש שעבר היה לי מקרה דומה ולא היתה לי שום בעייה להכנס לקונקורד. (דרך דלת המיליונרים..).
   אל תשכח להזמין טיפול באלמיס ספא.

   אם שנמכו אותך לעסקים ועדיין תרצה לסוע בראשונה תרים טלפון ל You First ותעלה על טיסה יותר מאוחרת (שיש בה ראשונה)
   גם זה קרה לי בעבר..

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אהלן יואב,

   ראשית – הטרקלין של קוונטס הוא לא טרקלין מחלקה ראשונה אלא טרקלין עסקים/ראשונה משולב ולכן, לצורך העניין, מספיק גם סטטוס סילבר של בריטיש כדי להיכנס אליו (עם מלווה אחד). בטרקלין של קתאי אכן יש אגף למחלקה הראשונה שנפרד מהאגף המרכזי למחלקת העסקים. לשאלותיך,

   (1) פורמלית לא.

   (2) רעיון מעניין. פורמלית זה לא אמור להיות אפשרי אם כי בפועל אני מאמין שזה כן יהיה אפשרי. יצא לי כבר מספיק פעמים להשתמש בסטטוס שלי בברית כדי להיכנס ליותר מטרקלין אחד בהית׳רו לפני אותה טיסה ולא זכור לי שהיה הליך מיוחד של רישום – ומצד שני לא הכנסתי איתי מלווה.

   (3) תוכלו להיכנס רק לטרקלין של בריטיש.

   (4) כן.

   (5) אתה צריך להציג את שני כרטיסי העלייה למטוס.

   (6) לא.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    לשאלה 4, למיטב זכרוני לא נתנו לי להכנס לקונקורד כאשר ההמשך לתל אביב היה בעסקים למרות שהטיסה ללונדון הייתה בראשונה.

   • Lior @ FlyingOut

    אם מדובר בקונקשיין, ולא בעצירה בלונדון שאז טיסת ההמשך שלך היא בתאריך אחר, אתה זכאי להיכנס לקונקורד אם הגעת להית׳רו עם המחלקה הראשונה (וטיסת ההמשך בכל מחלקה אחרת).

    אם אמרו לך אחרת אז הטעו אותך.

 4. רונן

  בוקר טוב,
  בטיסה במחלקת עסקים של אמריקן (עד לונדון בבריטיש ומשם באמריקן) לאיזה מועדון עדיף לרשום את המיילים?
  אין לי כרגע שום מיילים לא ב AA ולא בבריטיש.
  תודה.

  הגב
 5. ליאת

  תוכל להסביר לגבי החוק האירופאי שמאפשר קבלת פיצוי על טיסה שהתעכבה ביותר מ-3 שעות?
  הייתה לנו לאחרונה טיסה של Wow, חזרה מאיסלנד. יום לפני הטיסה קיבלנו הודעה שהטיסה תתעכב ב-4.5 שעות עקב "unforeseen operational restrictions" (במטוס עצמו הקפטן אמר שהמטוס פשוט לא הגיע בזמן מיעדו הקודם). האם מקרה כזה מזכה בפיצוי?
  תודה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   התקנה האירופית, שבהשראתה חוקק חוק שירותי תעופה, נקראת EU261/2004 (או בפשטות ׳EU261׳, כי 2004 זו שנת כניסתה לתוקף).

   התקנה מחלקת טיסות לשלושה סוגים: עד 1499 ק״מ (סוג 1), בין 1500 ק״מ ל-3499 ק״מ (סוג 2) ו-3500 ק״מ ומעלה (סוג 3). הטיסה מריקוויאק לת״א היא מסוג 3 עם מרחק טיסה של מעל 5000 ק״מ. עיכוב של ארבע שעות ומעלה בטיסה מסוג 3, ללא הודעה מוקדמת של שבועיים ומעלה, מזכה בפיצוי כספי.

   העיכוב, הלכה למעשה, נמדד ע״פ שעת הנחיתה ביעד. אז אנא וודאי בדיוק מתי נחתה הטיסה בנתב״ג ומה הפער לעומת שעת הנחיתה המתוכננת במקור. אם הטיסה המריאה מריקוויאק באיחור של יותר מארבע שעות זו כבר נקודת זכות לטיעון שלך ובפועל אוטומטית מחייבת את חברת התעופה בפיצוי.

   לסיבות האיחור יש משמעות. אם האיחור נגרם מסיבה שאינה בשליטת חברת התעופה הרי שעומדת לה הגנה מפיצוי כספי לנוסעים. אבל – בתי משפט באיחוד האירופי קבעו פעם אחר פעם שתקלות טכניות במטוסים וכמו כן תכנון לא-נכון של פעילות צי המטוסים לא ייחשבו כעילה המקנה פטור לחברת התעופה. לא מדובר ב׳כוח עליון׳ כלשהו.

   וואו-אייר ידועה כחברת תעופה עם שירות לקוחות בעייתי וידועה כחברת תעופה שנוטה לסרב לפיצויים ע״פ חוק לנוסעים. אני ממליץ בחום שתדרשי את הפיצוי המגיע לך ע״פ חוק ואף תאיימי על החברה בתביעה לאור מה שכתבתי כאן.

   הגב
 6. יוגב

  הי!
  שאלת נובים.
  אנחנו מתכננים לטוס לארה"ב בסוף אוגוסט. כרגע התכנון הוא להגיע לוגאס איכשהו (שם לוקחים קראוון ונוסעים לברנינגמן :)), חוזירם לוגאס אחרי 10 ימים בערך (צריך להחזיר את הקראוון).
  משם טסים לניו יורק ככל הנראה לכמה ימים ומשם לארץ.

  איך בכלל מתחילים לחפש משהו שכזה? מבחינת טיסות.
  בהנחה ולאף אחד מאיתנו אין איזשהי חברות במועדון כזה או אחר, ואנחנו לא מעוניינים לבזבז את כל כספנו על טיסות אבל כן נשמח שלא לטוס באופציה הזולה ביותר.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אהלן יוגב,

   בכל אתר הזמנות, מנוע חיפוש ואתר חברת תעופה יש לך את האפשרות לבנות מסלול טיסה באמצעות ׳חיפוש רב-יעדים׳ (Multi-City או Multi-Destination). בתהליך די פשוט, ובפרט כי המסלול שתיארת אינו מורכב אלא פשוט כולל עצירה אחת (בניו-יורק, בדרך חזור).

   הגב
 7. עומר

  היי,
  בפעם הראשונה מזה הרבה זמן אני טס לחופש. מתכנן להגיע לרודוס לסופ"ש, ומתלבט באיזה גישה לנקוט: מצד אחד השותפים שלנו לנסיעה קנו כרטיס בצ'רטר עלום שכנראה אין לו אמא ואבא (כמו רוב הטיסות הישירות, גם החכורות שמתיימרות להיות ארקיע/סאן דור/ישראייר) בטיסה שיש עליה אזהרה שעדיין לא קיבלה את כל האישורים – וממש לא בא לי לבלות 12 שעות בשדה לחכות לטיסה שמעולם לא באמת הופיעה בלוח ההמראות, מצד שני אפשר במחיר זהה לטוס באיגייאן (ולקרדט ליונייטד) בקונקשן של שעה/שעתיים באתונה – אלא שזה הופך טיסה של שעה וחצי לטיסה של חמש שעות. בגדול אני מעדיף ללכת על בטוח אבל חשבתי שאנצל את הבמה.

  א) מה דעתך? אני מניח שרוב הקוראים משתדלים להמנע מצ'רטרים.
  ב) במידה ואני הולך על איגייאן, יש איזה טיפ של אלופים כדי למקסם ערך? (אין חשבון אצלם, רק ביונייטד)

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אישית הייתי בוחר בכרטיס של איג׳יאן בלי להתבלבל. קל וחומר אם יש לך סטטוס בברית סטאר, אבל גם סתם בשביל הקרדיט (המועט, אומנם, אבל אם אתה הולך על סטטוס במועדון של איג׳יאן אז מוטב לך לצבור קטעי טיסה של איג׳יאן).

   הגב
  • החסכן

   A3 הם כמובן בסדר גמור, אבל צריך לשים לב שהתעריפים המוזלים שלהם בדרך כלל לא מזכים בנקודות יונייטד כלל וגם לא במיילים לסטטוס ביונייטד! זה מאד חבל בהתחשב בחלק מהטיסות שלהם ליעדים כמו פורטו במחירים מצחיקים שהיו יכולות להיות חומר מצוין מ- mileage run לצןרך סטטוס ביונייטד.
   אם חבל לך לזרוק נקודות לפח (לי תמיד חבל, אבל אני כפיייתי)אתה יכול לקרדט לקריספלייר של סינגפור או ל- A3 עצמם.

   הגב
 8. שמחה

  שלום ליאור, נקודות שאני צובר באמריקן אקספרס בדלתא, האם הם נמחקות מתי שהוא? איך שהוא?
  תודה על כל הפוסטים, ממש נעימים לקריאה!

  הגב
  • מגהץ קיטור

   תלוי. אם הנק׳ טרם הומרו לחברת התעופה (עדיין נק׳ Membership Rewards) התוקף שלהן הוא ל-3 שנים קלנדריות (לדוגמא: נק׳ שנצברות ב-2018 יבוטלו בסוף 2021) כברירת מחדל. חריגים הם כרטיסי Platinum ו-Centurion, בהם אינן מתבטלות. מה קורה בנק׳ מועדון התעופה עצמו אני לא יודע.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   נקודות אמקס נמחקות בסוף (מצ״ב פוסט רלוונטי) אך מיילים של דלתא לא נמחקים כל עוד החשבון נשאר פעיל. כל פעולה בחשבון ׳מאפסת׳ את השעון ל-18 חודשים כך שיש להקפיד ליצור פעולה אחת בחשבון (לא בהכרח טיסה – כל צבירה או מימוש) אחת ל-18 לחודש לכל היותר.

   https://flying-out.com/2018/06/17/amex-points-basics/

   הגב
 9. yoel

  טיפ כללי בהמרת כספים

  לרוב עדיף להמיר כספים בארץ ובעדיפות לדואר. אבל לאחרונה יצא שהייתי צריך להמיר דולרים ליורו. המרה בארץ היתה מצריכה המרה כפולה: מדולר לשקל, ומשקל ליורו. בעמדות ההמרה בחלק מהשדות בארה"ב ניתן לקבל שער המרה הוגן ובנוסף ניתן לקבל מיילים של חברות תעופה. לרוב רק של החברה העיקרית הפעילה בשדה, אבל לפעמים אפשר לבחור בין כמה מועדוני תעופה.

  הגב
  • החסכן

   נשמע מאד מבטיח תודה ששיתפת.
   מה נחשב שער הוגן מבחינתך כמה % מתחת ליציג האינטרנטי באותו יום שהמרת?
   באיזה שדה ובאיזו סוכנות?

   הגב
   • YOEL

    בגדול: פחות מ-1.5% מתחת ליציג.
    אבל זה מאוד משתנה. בארה"ב למשל מספיק לראות שההפרשים בין הקניה למכירה קטנים וממילא קרובים לשער היציג של אותו היום. כך שלא בעיה להשיג המרה באחוז שכזה.
    באירופה ההפרשים גדולים יותר וגם שם יש הבדלים בין המדינות. למשל באיטליה ההפרשים גדולים יותר מאלה שבגרמניה. אז המרה הוגנת באירופה יכולה לנוע סביב 2%.

    אני המרתי דולרים ליורו בשדה בסן פרנסיסקו. בדקתי גם בטרמינל לטיסות אזוריות וגם בבינלאומי ולא היה הבדל בין הסוכנויות. בשניהן הציעו לי את אותו יחס המרה שאגב היה טוב מעט יותר מזה שהם מפרסמים בעצמם. מכאן שיש להם גם אפשרות למשחק. מתברר שגם בארה"ב אפשר להתמקח כמו ב"שוק".

 10. mms

  היי,

  אנחנו זוג סטודנטים, ולקחנו הימור וקנינו טיסות של איבריה בשביל לקבל את הבונוס של ה90000 אוויוס. תכננו להשתמש בהם על מנת לטוס לברזיל בחגים. כמובן שמושבי הבונוס הולכים ואוזלים, ואמנם תיכף עוברים 10 ימים ונקבל את האוויוס, אבל כבר נדמה שלא נוכל למצוא כרטיס בונוס רק במקטע האחרון – מדריד-תל אביב.
  כרטיסים אלטרנטיביים רק במקטע הזה כבר יחסית יקרים (לרוב מעל 300 דולר, מה שהופך את כל העסק לפחות כדאי).
  השאלה היא – אם אנחנו עדיין הולכים על זה, האם לנסות ולרכוש כרטיס ממדריד לתל אביב במחיר גבוה, או אולי אפילו לקוות שיהיו כל מיני טיסות צ'רטר של הרגע האחרון ונוכל לעלות עליהן בחזרה ממדריד?

  מתן

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   במצב שתיארתי הייתי שוקל ברצינות לרכוש בנפרד כרטיסי הלוך/חזור מת״א למדריד בכסף וכרטיסי הלוך/חזור ממדריד לדרום-אמריקה באוויוס. זה שילוב מצוין. הקו למדריד הוא די זול וכרטיסי הלוך/חזור בכסף מתחילים מ-250$ בלבד בטיסות ישירות ולפעמים אף מתחת לזה.

   הגב
   • mms

    היי,

    תודה על התשובה. אם באמת איבריה יכבדו את המבצע, ננסה לרכוש במיילים תל אביב-מדריד-ריו-מדריד ואת המקטע האחרון בכסף. מה שמוביל אותי לשאלה נוספת – אם איבריה לא יכבדו את המבצע (ונדמה שהחשש הזה קיים) האם יש לנו מה לעשות כדי לקבל את הכסף על הכרטיסים בחזרה?

   • Lior @ FlyingOut

    פוטנציאלית תהיה פה תביעה ייצוגית ענקית. אבל אני מאמין שאיבריה תכבד את הכרטיסים והאוויוס ייכנסו לחשבונות.

 11. ארז

  היי ליאור,
  אתמול טיסת סנדור מניס לת"א המריאה באיחור של כ- 12 שעות (ההורים שלי היו עליה).
  תחילה, בערב שלפני הטיסה, הודיעה החברה (בסמסים, מיילים) על דחייה של כ-6 שעות, וכשעתיים לפני מועד ההמראה החדש הם הודיעו שוב על דחייה של 3 שעות נוספות.
  בסוף, כאמור, המריאה באיחור נוסף (שלישי) של עוד 3 שעות.
  הוצע לנוסעים שובר לכריך ושתיה בשדה.
  לא ניתן הסבר, הדיילות במטוס אמרו שהדחייה נבעה משיקולים מבצעיים (איך לא), וכמובן שהכל נבע מיציאה מאוחרת של המטוס מהארץ.
  התחלתי לקרוא ונראה לי שאם טיסה מתעכבת ביותר מ- 8 שעות (או מתבטלת, במקרה הזה גם הפכה לטיסת לילה לא נוחה במקום טיסת יום) אז מגיע פיצוי. האם כך בנסיבות כאלו? אם כן, איך דורשים אותו? על איזה סך?
  תודה רבה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   וודאי שמגיע להם פיצוי כספי. הם יכולים לבחור בין החוק הישראלי (חוק שירותי תעופה) לבין החוק האירופי (תקנה EU261). אלעל מעדיפה לרוב לפצות לפי החוק הישראלי, וכך עדיף, ובכל מקרה הפיצוי של החוק הישראלי גבוה יותר (מקסימום 3200 ש״ח לנוסע לעומת מקסימום 600 אירו לנוסע, בהתאמה).

   הגב
 12. ארז

  תודה רבה. איך דורשים את הפיצוי? ואיך מגיעים למקסימום?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אתה צריך לפנות לחברת התעופה, בתור התחלה. לקבל את תשובתה – ורק אם התשובה שלילית אפשר לעשות אסקלציה.

   גובה הפיצוי תלוי בנסיבות הטיסה. יש שלוש מדרגות בשני החוקים. חברת התעופה תצפה בהתאם למדרגה המתאימה.

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea