בנתב״ג פועלת לשכה קטנה של רשות האוכלוסין וההגירה המטפלת בהוצאות דרכונים ושירותים נוספים במקרים דחופים לנוסעים שמבקשים לעזוב את ישראל בתוך 24 שעות. הלשכה פועלת בכל שעות היממה לאורך השבוע וסגורה רק מצהריי שישי עד ערב שבת. היא ידועה בעיקר בזכות העמלה הגבוהה שהיא גובה לחידוש דרכון: 1,115 ש״ח.

יש הטוענים שזו עמלה מוגזמת בעזרתה מדינת ישראל מענישה ועושקת את אלו ששכחו לחדש דרכון טרם נסיעתם. זה טיעון הוגן, ומצד שני אלו כל שאר הנוסעים – שלא שכחו – שצריכים לממן הפעלת לשכה נוספת לאורך כ״כ הרבה שעות בשבוע. כך או כך, אתם לא רוצים להידרש לשירותי הלשכה הזאת.

חשיבות תוקף הדרכון

מדינות רבות דורשות מתיירים להיכנס אליהן עם דרכון בעל תוקף של מספר חודשים מינימלי. לרוב נדרש שהדרכון יהיה בתוקף לשלושה או שישה חודשים מעבר לתאריך היציאה הצפוי מהמדינה אליה מבקשים להיכנס. רוב מדינות האיחוד האירופי, לדוגמה, דורשות שלושה חודשים בעוד מדינות כמו ארה״ב דורשות שישה חודשים.

הדרכון עצמו תקף עד יום פקיעתו – וזה אומר שניתן לצאת איתו מהארץ עד תאריך זה – אבל בהיעדר תוקף מספיק ע״פ דרישת מדינת היעד זו חובתם של נציגי הקרקע של חברת התעופה לסרב לבצע צ׳ק-אין לטיסה עבור הנוסע. מסיבה זו חשוב להקפיד שהדרכון תמיד יהיה בתוקף ורצוי לתקופה של שנה ומעלה (כל אחד ומרווח הביטחון שנוח לו).

אני שוב מדגיש שהדרישה הסטנדרטית של מדינות היא שהדרכון יהיה בתוקף ל-X חודשים (נניח שישה, המקרה השכיח) מעבר לתאריך היציאה הצפוי מהמדינה ולא תאריך הכניסה אליה. המשמעות בפועל היא שקצין משטרת הגבולות במדינת היעד יכול להתחשב בתוקף הדרכון ולגזור ממנו אשרת שהייה קצרה מהמקובל. כך, לדוגמה, בכניסה לארה״ב ניתנת לנוסע הממוצע אשרת שהייה של שישה חודשים אך אם קצין משטרת הגבולות ייראה שתוקף דרכונו הוא שמונה חודשים בלבד (חודשיים מעבר לנדרש) הוא יכול לאשר אשרת שהייה קצרה יותר שאולי תוגבל באמת לאותם חודשיים עד שהדרכון יגיע לתוקף המינימלי הנדרש.

חידוש דרכון בחודשי החורף

רשות האוכלוסין וההגירה מציעה טבלת תעריפים מלאה לשירותים השונים.

חידוש דרכון רגיל (32 עמודים) באחת מלשכות הרשות עולה 275 ש״ח. זאת העלות הבסיסית לשירות, אם תרצו. אבל אין סיבה לשלם את המחיר הזה כשאפשר לחדש דרכון בקלות ובנוחות באמצעות הדואר, או לפחות לשלם עבור השירות באתר האינטרנט של הרשות ולמסור את הדרכון באחת הלשכות אח״כ.

הרשות מציעה תעריף מוזל לחידוש דרכונים בעונת החורף כנראה מתוך ניסיון להקל על העומס הרגיל בעונת הקיץ כשרבים נזכרים לחדש את דרכונם ברגע האחרון. עונת החורף מוגדרת בחודשים נובמבר, דצמבר, ינואר ופברואר. מי שיבחר לשלם על חידוש דרכון באתר הרשות (במקום בלשכות) ישלם 245 ש״ח במקום 275 ש״ח אך אם יעשה זאת בחודשי החורף ישלם רק 195 ש״ח. חיסכון של בערך 20%, לא רע.

שימו לב: התשלום תקף לשלושה חודשים. כלומר, ניתן לשלם עבור חידוש הדרכון עד סוף פברואר כדי להנות מהמחיר המוזל אבל לשלוח את הדרכון לחידוש בפועל עד סוף מאי. העיקר שהדרכון יגיע ללשכה המתאימה בתוך שלושה חודשים ממועד התשלום – אחרת התשלום ייאבד.

חידוש דרכון עסקי (64 עמודים) בחודשי החורף בתשלום באתר הרשות יעלה 300 ש״ח בלבד. זאת לעומת מחיר רגיל בלשכות של 445 ש״ח.

מהו התהליך של חידוש הדרכון?

 1. הורידו את הטופס לחידוש דרכון (קובץ PDF).
  – – –
 2. מלאו את הטופס כנדרש.
  – – –
 3. היכנסו לאתר הרשות והמשיכו בתהליך לתשלום.
  – – –
 4. שילחו את המסמכים בדואר רשום ללשכה הקרובה למקום מגוריכם או הגיעו אליה עם הדרכון ואישור התשלום.
  – – –
 5. לרוב הדרכון החדש מגיע בתוך שבועיים, ולפעמים אפילו ימים בודדים, מרגע קבלת המסמכים בלשכה. ייתכן שיהיו עיכובים במהלך חופשת הקיץ או תקופות החגים.

חיילים בסדיר או במילואים? קבלו מעל 50% הנחה!

רשות האוכלוסין וההגירה, במהלך שאני אישית מאוד מתלהב ממנו, מציעה תעריפים נמוכים במיוחד למשרתים בצה״ל בסדיר ובמילואים. אני לא משוכנע כיצד מוגדר ׳איש מילואים פעיל׳ ברשות שכן ע״פ האתר של הרשות ההגדרה נקבעת ע״י צה״ל.

גם התעריפים המוזלים לחיילים מחולקים לשלושה: תשלום בלשכה, תשלום באתר הרשות בחודשי החורף ותשלום באתר הרשות בשאר השנה.

חידוש דרכון רגיל (32 עמודים) בחודשי החורף באתר הרשות יעלה רק 95 ש״ח – חיסכון של מעל 50% לעומת המחיר לאזרח (195 ש״ח). חייל שיגיע ללשכה לשם חידוש הדרכון ישלם  140 ש״ח בלבד על השירות לעומת 275 ש״ח במחיר הרגיל.

אפילו בלשכת נתב״ג חיילים זוכים למחיר מוזל והם יידרשו לשלם 555 ש״ח ׳בלבד׳ עבור השירות. כאמור, השירות בלשכה זו ניתן רק למחזיקי כרטיס טיסה הממריאה במסגרת 24 שעות קדימה.

לסיכום

זה הזמן לבדוק את תוקף הדרכון שלכם. אם תוקפו יפוג במהלך 2017 – כדאי לכם לחדשו כבר עכשיו, או לפחות לשלם עבור השירות עד סוף החודש כדי להנות מהמחיר המוזל.

שתפו את הפוסט הזה עם חבריכם כדי שאף אחד מהם לא יצטרך להיפרד מ-1,115 שׁ״ח בנתב״ג.

5 תגובות

 1. יי

  על פי ההגדרה, משרת מילואים פעיל הוא אדם שעשה 20 ימי מילואים בשלוש השנים האחרונות, או השתחרר בשנתיים האחרונות ועשה מאז 14 ימי מילואים

  הגב
 2. יי

  עוד סיבה לחדש את הדרכון עכשיו: החל מ1.3 יונפקו דרכונים ביומטרים בלבד. אמנם כל אדם יוכל לבחור אם לשמור את טביעות האצבע שלו במאגר הביומטרי או לא, אך כל שאר הפרטים, כולל התמונות של פניו, יישמרו במאגר הביומטרי.

  הגב
 3. שחר

  האם מותר לצאת מהארץ לאחר שליחת הבקשה בדואר לחידוש דרכון?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הליך חידוש דרכון באמצעות הדואר מחייב שליחת הדרכון הנוכחי/הישן בדואר יחד עם הטופס המתאים ולאחר אישור התשלום. כך שלא ניתן לצאת מהארץ בזמן הזה – אלא אם את/ה מחזיק/ה דרכון זר. משזה נאמר, פורמלית בעלי דרכון ישראלי נדרשים לצאת ולהיכנס לישראל עם הדרכון הישראלי.

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea