קבוצת IAG, ר״ת של ״International Airlines Group״ (לא השם הכי יצירתי), היא החברה-האם של בריטיש, איבריה, וולינג ואייר לינגוס. בבעלותה גם תוכנית אוויוס (ראו את הפוסט הזה) וגם חברת ליסינג גדולה.

התוספת החדשה לקבוצה היא חברת הלואוקוסט LEVEL שמתחילה את דרכה עם שני מטוסי איירבאס A330 רחבי-גוף (שמגיעים מאיבריה), מיתוג מעניין ומדיניות חריגה אפילו בעולם הלואוקוסט.

האחות החדשה במשפחה

אתר החברה.

חברת LEVEL הוקמה בתור המענה של קבוצת IAG לתחרות ההולכת וגוברת בשוק טיסות הלואוקוסט ליעדים רחוקים. פירטתי על המציאות בשוק הזה בפוסט ״מסביב לעולם בכמה מאות דולרים״. אני יכול לנחש שקבוצת IAG מאבדת לקוחות רבים לחברות נורוויג׳ן ויורווינגס שמציעות, בין השאר, טיסות מוזלות בין אירופה לארה״ב.

LEVEL4

ובכן, ארבעת היעדים הראשונים של חברת הלואוקוסט החדשה יהיו:

 • בואנוס איירס (EZE). יעד מרכזי בדרום אמריקה, אין ספק, אבל בחירה יחסית מפתיעה בהתחשב בעובדה שגם בריטיש וגם איבריה מפעילות טיסות לאותו שדה. הטיסות של LEVEL בקו יתחילו ב-17 ליוני.
  – – –
 • פואנטה קאנה (PUJ). בירת הרפובליקה הדומיניקנית. בריטיש מפעילה טיסות לאותו שדה אבל איבריה לא. הטיסות של LEVEL בקו יתחילו ב-10 ליוני.
  – – –
 • לוס אנג׳לס (LAX). כמובן שבריטיש ואיבריה מפעילות טיסות ליעד המרכזי הזה בחוף המערבי של ארה״ב אבל הביקוש לטיסות מאירופה למערב ארה״ב הוא גדול מספיק כדי לתמוך בפעילות של חברות רבות. הטיסות של איבריה ממדריד ללוס אנג׳לס הן עונתיות. הטיסות של LEVEL בקו יתחילו ב-1 ליוני.
  – – –
 • אוקלנד (OAK). זו העיר הסמוכה לסן-פרנסיסקו, לא שער הכניסה הראשי לניו-זילנד. הכוונה כאן היא לשרת את אזור המפרץ של סן-פרנסיסקו ולא את אוקלנד עצמה, אבל זו עדיין בחירה מפתיעה למדי כי החברה כבר תשרת יעד בחוף המערבי וגם בריטיש מתחילה להפעיל טיסות לשדה של אוקלנד ממש בסוף החודש. בכל מקרה, הטיסות של LEVEL בקו יתחילו ב-2 ליוני.

כאמור, LEVEL תתחיל פעילות עם צי של שני מטוסי איירבאס A330 בעלי 314 מושבים סה״כ בשתי מחלקות שירות: 21 מושבים במחלקת פרימיום-אקונומי בקונפיגרציית 2X3X2 ו-293 מושבים במחלקת תיירים בקונפיגרציית 2X4X2. תהיה מערכת בידור לכל מושב במטוס אבל…

מודל פעילות ייחודי

החברה שואפת להציע מחירי בסיס נמוכים מאוד למושבים בטיסותיה. מכירת הכרטיסים החלה ביום שישי עם מחיר בסיס ראשוני של 149$ בלבד לכיוון-אחד מארה״ב והחל מ-99 אירו בלבד לכיוון-אחד מאירופה. לא בדיוק המחירים שיודעות להציע נורוויג׳ן, וואו אייר או יורווינגס אבל עדיין מחיר אטרקטיבי למדי ליעדים רחוקים כ״כ (זיכרו שהמתחרות טסות גם למזרח ארה״ב ויעדים באסיה). LEVEL טוענת שמכרה מעל 50,000 כרטיסים כבר ביום הראשון למכירה.

LEVEL3

המחיר הזול ביותר הוא למושב בטיסה בלבד. למטוס מותר לעלות עם מטען יד (תיק במידות סטנדרטיות ופריט אישי נוסף) ובמהלך הטיסה כנראה שרק מים יחולקו בחינם. על מה צריך לשלם?

 • אוכל ושתייה.
 • כבודה לבטן המטוס החל מהפריט הראשון.
 • בחירת מושב בטיסה (החל מ-15 אירו).
 • שמיכה, כרית או ערכת נוחות.
 • אינטרנט אלחוטי.
 • מערכת בידור אישית.

חברות לואוקוסט אחרות מציעות חלק מהדברים האלו בחינם לכל הלקוחות אבל LEVEL הופכת בעצם את כל המוצר הזה שנקרא כרטיס טיסה למוצר מודולרי לחלוטין. שום דבר לא ניתן בחינם, מעבר למה שכנראה מחוייב מתוקף תקנות בינ״ל, וכל שירות נוסף ניתן להוסיף בתשלום. הכל במטרה לדחוף את המחיר מטה וזאת על אף שהמחירים הראשוניים הם לא הנמוכים ביותר שאפשר למצוא מעל האוקיינוס. למעשה, בשנים האחרונות ניתן לראות כרטיסי הלוך/חזור של חברות שירות-מלא מובילות יורדים מתחת לרף 350$ מעל האוקיינוס האטלנטי.

הכרטיסים של LEVEL יחולקו לשישה תעריפים – ארבעה למחלקת התיירים ושניים למחלקת תיירים-פרימיום. תעריפים יקרים יותר, כמקובל, יכללו שירותים נוספים ויהיו גמישים יותר.

LEVEL2

מחלקת תיירים-פרימיום של LEVEL, אגב, תציע שבעה מושבים בשורה עם מרווח רגליים של 37 אינצ׳ בלבד. זאת בניגוד, לדוגמה, למחלקת הפרימיום של נורוויג׳ן שבה מרווח הרגליים הוא 46 אינצ׳. הבדל דרמטי לטובת המתחרה. מה גם שנורוויג׳ן מציעה רשת יעדים ענפה יותר, תוכנית נאמנות, אינטרנט אלחוטי בחינם ועוד.

בטיסות החברה לא יינתנו הטבות כלשהן לבעלי סטטוס גבוה במועדונים של בריטיש, איבריה או כל חברה אחרת.

צבירה ומימוש של אוויוס

חברות לואוקוסט, באופן מסורתי, לא מפעילות מועדוני תעופה. או לפחות מועדוני תעופה במתכונת הקלאסית שאנחנו מכירים מחברות שירות-מלא.

אבל LEVEL היא עוד חברה מקבוצת IAG ולכן, כמו שאר אחיותיה גם היא תציע אפשרות לצבור אוויוס מטיסותיה. מידע מלא עדיין אין אבל נראה שהכרטיסים הזולים ביותר יצברו אוויוס לפי 10% ממרחק הטיסה בלבד בעוד כרטיסים במחלקת תיירים-פרימיום יצברו לפחות 100% ממרחק הטיסה. חדשות טובות סה״כ ואפשרות שלא כולם ציפו לה.

ניתן יהיה לממש אוויוס לכרטיסי בונוס בטיסות החברה אבל רק דרך המועדון של איבריה, IberiaPlus, ולא דרך המועדון של בריטיש. כמובן שזו לא בעיה אמיתית כי ניתן להעביר אוויוס באופן חופשי בין חשבונות במועדונים של שתי החברות. המימוש יהיה לפי טבלאות המימוש הרגילות של איבריה שהן מבוססות מרחק.

אפשרות נוספת תהיה לשלם על טיסות LEVEL באמצעות שילוב כסף ואוויוס כפי שמציע האתר של איבריה. זאת אפשרות לא כדאית במיוחד למימוש נקודות, אבל, במקרים חריגים היא יכולה להיות כדאית דווקא.

לסיכום

כמובן שתחרות נוספת מעל האוקיינוס האטלנטי היא ברכה גדולה לכלל הנוסעים ואולי צעד שיוריד את המחירים אפילו נמוך יותר מגובהם הנוכחי. זו גם בשורה גדולה לנוסעים ׳קלים׳ שמעוניינים לטוס בזול בין אירופה לארה״ב ולא איכפת להם משירותים נוספים, ממשלוח כבודה וכיוצ״ב.

יש לזכור גם ששדה התעופה של ברצלונה (BCN) הוא בסיס הפעילות של וולינג, שותפה של LEVEL בקבוצת IAG, ואני מאמין שנראה שיתוף פעולה הדוק בין החברות. גם איבריה פעילה מאוד בשדה של ברצלונה, באופן טבעי, על אף שזהו לא שדה הבית שלה.

מה דעתכם על החברה החדשה?

8 תגובות

 1. יי

  בהחלט טלטלה בעולם הטיסות. אני בעיקר חרד מהתופעה של צמצום המרווח בין המושבים, לפני כמה שנים חשבתי שזו תופעה שתעבור, אבל זה הולך ונהיה קשוח יותר ויותר, גם בקרב חברות הלואו קוסט וגם במחלקות התיירים הסדירות.

  ולהערה הגיאוגרפית של היום: פונטה קאנה היא אזור תיירותי מאוד חשוב ברפובליקה הדומניקנית, אבל היא לא הבירה שלה. בירת המדינה היא סנטו דומינגו.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כמו שאומרים,
   Thanks for keeping me honest.

   אכן אנחנו בעיצומה של מגמה ברורה להרעת התנאים במחלקת התיירים. חברות התעופה לומדות פעם אחר פעם שהלקוחות מקימים צעקה כל פעם שהתנאים מורעים אבל הם חוזרים ורוכשים כרטיסים אם המחיר נשאר נמוך. העלייה ברווח של החברות מהוספת מושבים עולה תמיד על האחוז הנמוך של לקוחות שעוברים לחברות אחרות, אז, משתלם להרע את התנאים. במחלקות הפרימיום השוני בין המוצרים בהחלט גורם ללקוחות להעדיף חברה אחת על אחרת – ולרוב אלו לקוחות עסקיים שגם מודעים היטב למצב בשוק וגם לא משלמים על הכרטיס מכיסם הפרטי.

   הגב
 2. אופיר

  מודל התמחור של החברה החדשה זהה כמעט לחלוטין לחברת הלואו-קוסט הקנדית WestJet, שגם היא מפעילה טיסות טרנסאטלנטיות בין יעדים שונים בקנדה ואירופה.

  הגב

השאר תגובה