הטוב

במסגרת מבצע חדש של קטאר איירוויס, להזמנות עד ה-16 לאוקטובר ולטיסות עד ה-31 למאי, ניתן למצוא כרטיסים במחירים אטרקטיביים מאוד במחלקות העסקים והראשונה. הקאצ׳ היחיד: המחיר המוזל הוא ברכישת כרטיס שכולל שני נוסעים. מה שנקרא ׳Companion Fare׳.

קטאר איירוויס כמובן לא מפעילה טיסות לת״א אבל היא כן מפעילה טיסות ליעדים רבים שנמצאים במרחק טיסה קצרה מת״א ויחסית זול להגיע אליהם. יעדים כמו: אתונה (ATH), סופיה (SOF), בוקרשט (OTP), פראג (PRG), עמאן (AMM) ואחרים.

הנה דוגמאות למחירים שתוכלו למצוא במסגרת המבצע:

 • אתונה להונגקונג ב-1400$ לנוסע. החברה מפעילה מטוסי איירבאס A320 ו-A330 בקו לאתונה ובדר״כ מטוסי בואינג 787 בקו להונגקונג.
  – – – 
 • אתונה לטוקיו ב-1500$ לנוסע. החברה מפעילה בדר״כ מטוסי בואינג 777 בקו לטוקיו נאריטה (NRT) ובדר״כ מטוסי איירבאס A350 בקו לטוקיו האנדה (HND).

QR Sale - Athens to Tokyo

 • סופיה לסינגפור ב-1380$ לנוסע. החברה מפעילה מטוסי איירבאס A320 בקו לסופיה ובדר״כ מטוסי איירבאס A350 בקו לסינגפור.
  – – – 
 • סופיה לבנגקוק ב-1400$ לנוסע. החברה מפעילה מגוון מטוסים בקו לבנגקוק לרבות בואינג 777, בואינג 787 ואיירבאס A380.

QR Sale - Sofia to Bangkok

 • הלסינקי לבנגקוק ב-1280$ לנוסע. החברה מפעילה מטוסי איירבאס A320 ו-A330 בקו להלסינקי.
  – – – 
 • בודפשט לבייג׳ינג ב-1400$ לנוסע. החברה מפעילה מטוסי איירבאס A320 בקו לבודפשט ובדר״כ מטוסי בואינג 777 בקו לבייג׳ינג.

QR Sale - Budapest to Beijing

במסגרת המבצע יש גמישות גבוהה בבחירת הטיסות, באורך השהות ביעד וגם ניתן לבחור מסלולי טיסות שכוללים קונקשיינים ארוכים ביעדים מסוימים (לפעמים בחינם ולפעמים בתמורה לעמלה גבוההאבל אם המטרה היא לבקר במספר יעדים בנסיעה אחת אז זה עדיין יכול להשתלם). ניתן כמובן לרכוש כרטיס Open-Jaw שכולל הגעה ליעד אחד וחזרה מיעד אחר.

טיסות במחלקת העסקים הן תחת מחלקת הכרטוס R וטיסות במחלקה הראשונה הן תחת מחלקת הכרטוס A. קטאר איירוויס שותפה בברית OneWorld ועל כן ניתן לצבור קרדיט מהטיסות האלו בכל מועדון תעופה של אחת השותפות בברית. חברי מועדון אקזקיוטיב קלאב (בריטיש) ירצו לזכור שחלק מהשדות לעיל נמצאים במרחק של פחות מ-2,000 מייל מדוחא (DOH) ועל כן הטיסות הקצרות האלו יזכו ב-40 נקודות סטטוס בלבד ולא ב-140 נקודות סטטוס כמו הטיסות הארוכות.

לעמוד המבצע לחצו כאן.

הרע

חברת התעופה הגרמנית איירברלין, השותפה בברית OneWorld, תפסיק את פעילותה ב-28 לאוקטובר. הטיסות הארוכות של החברה, לארה״ב, יופסקו כבר ב-15 לאוקטובר.

זו כמובן לא הפתעה גדולה כי החברה נמצאת בקשיים כלכליים כבר שנים. אבל אני מניח שרבים ציפו שהיא תחזיק מעמד לפחות עד הרבעון הראשון של 2018. יחד עם זאת, בחודשים האחרוניםכהכנה לקריסת החברהחברות תעופה שונות באירופה החלו להציע הצעות לרכישת מטוסיה של החברה, צוותי האוויר שלה, חלונות הפעילות שלה (סלוטים) בשדות התעופה השונים בעולם וכיוצ״ב. ככל שעבר הזמן, אם כן, היו לחצים שדווקא עודדו את החברה לסיים את פעילותה.

Air Berlin Planes on the Ground

איזיג׳ט, שמעוניינת לחזק את נוכחותה בשוק הגרמני ובמרכז אירופה בכלל (במיוחד מאז הברקזיט), הביעה עניין ברכישת רבים מנכסיה של איירברלין. היא בעיקר רצתה את הסלוטים של החברה בשדות הגרמנים. ראינאייר, יריבתה הגדולה, רצתה את אותם נכסים בדיוקגם כדי להמשיך את צמיחתה המהירה וגם כדי שמתחרתה לא תשיג אותם.

אך נראה ששתי חברות הלואוקוסט יפסידו במאבק הזה לקבוצת לופטהנזה שככל הנראה תעביר לידיה כמעט את כל הנכסים של איירברלין. קבוצת לופטהנזה נהנית מכיסים עמוקים וכסף נזיל והיא הביעה רצון להגדיל משמעותית את פעילותה של יורווינגס אשר מהווה את זרוע הלואוקוסט של הקבוצה. אבל הטענה הרווחת היא שקבוצת לופטהנזה זוכה לקדימות מתוך מניעים פוליטיים גרידא ולא משום שהיא באמת מציעה את ההצעה הטובה ביותר. כאילו שאפשר להאשים את הממשלה הגרמניתהרי כמובן שהיא מעדיפה שאת הנכסים של חברה גרמנית תתפוס חברה גרמנית אחרת.

לאיירברלין יש כיום מעל מאה מטוסים (רובם המכריע בליסינג) וקרוב ל-10,000 עובדים. ככל הנראה קבוצת לופטהנזה ערוכה לקלוט את מרבית מטוסי החברה ומעל 2,000 מעובדיה. אבל אלו רק הערכות בשלב זה.

המכוער

ראינאייר, חברת הלואוקוסט הקיצונית המנוהלת ע״י המנכ״ל האקצנטרי מייקל אולירי, הודיעה לאחרונה על ביטולן של קרוב ל-20,000 טיסות בחודשים הקרובים. כן, קראתם נכון, קרוב ל-20,000 טיסות שהורדו מהלו״ז.

למה זה קרה? איך ייתכן שחברת תעופה מבטלת כ״כ הרבה טיסות לתאריכים עתידיים?

התשובה היא שראינאייר כ״כ רצתה להמשיך את מגמת ההתרחבות האגרסיבית שלה שהיא שכחה לשים לב למשאבים שיש לה (או, שאין לה). החברה בעצם בחרה לפתוח קוים רבים בחודשים הקרובים ולהגדיל את תדירות הטיסה בקוים אחרים מבלי שהיו לה מספיק מטוסים, מספיק צוותי אוויר ומספיק טייסים כדי לאייש את הטיסות האלו.

welcome-ryanair

הבעיה העיקרית הייתה במדיניות העסקת הטייסים. לא מספיק שראינאייר משלמת לטייסיה משמעותית פחות מכמעט כל חברת תעופה אחרת באירופה אלא שהיא גם מונעת מהם להתאגד וניסתה לכפות עליהם לעבוד בחגים ובימי מנוחה (תחת הבטחה לתוספת תשלום, אבל עדיין). הטייסים יצאו למאבק נגד התנאים שלהם והחברה מצאה את עצמה בצרה גדולה.

בין השאר הפיאסקו הזה הוביל להתפטרותו (קראו: פיטוריו) של סמנכ״ל התפעול בחברה מייקל היקי שלא הצליח להגיע להסכמות עם הטייסים. החברה ביקשה מהטייסים לוותר על ימי החופש שלהם, הלכה למעשה, כדי שהיא תוכל לעמוד בלו״ז הטיסות השאפתני שהיא תכננה לעונת החורף.

לפי ההערכות מעל 400,000 נוסעים נפגעו מביטולי הטיסות. ראינאייר פועלת לספק לאותם נוסעים החזר כספי מלא או קרדיט לטיסה חלופית ולטענת החברה היא טיפלה כבר בכ-99% מהנוסעים האלו.

מנכ״ל החברה, שידוע בחוסר הטאקט שלו ובמוכנות שלו להגיד כל דבר שעולה לראשו בלי טיפת סינון, הודיע שראינאייר לא תסכים להעביר נוסעים מטיסותיה לטיסות של חברות אחרות וזאת על אף שהחוק האירופי (תקנה EU261/2004) כן דורש מחברות התעופה להציע את החלופה הזאת במקרים מסוימים. כמובן שראינאייר כפופה לחוק האירופי בעניין הפיצויים הכספייםלטיסות שבוטלו ברגע האחרוןובהצלחה לכל התובעים.

11 תגובות

 1. מאיר

  מעניין.
  איך אתה עולה על המחירים האלה? סתם מלשוטט ולנסות אפשרויות או שיש מתודולוגיה יותר טובה?
  ולגבי ראיינאייר – איך יודעים איזה טיסות בוטלו? יש לי איתם טיסה בעוד חודש לגרמניה (76 יורו הלוך חזור… לא יכולתי שלא להזמין).

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אחרי שמשחקים מספיק עם מנועי חיפוש ותעריפים אז מתרגלים לחפש בקלות ובזריזות בצורה רחבה. זו דרך טובה למצוא ׳מציאות׳. אבל במקרים רבים מציאות פשוט מופיעות בפורומים שונים, בבלוגים מקצועיים, עוברות מפה לאוזן וכו׳ – אז בהחלט שאת רוב המחירים אני לא מוצא לבד ובטח שלא בצורה מקרית לגמרי.

   לגבי הטיסות של ראינאייר – בדוק באתר החברה. אם הטיסה עדיין רשומה ועדיין זמינה להזמנה אז אין בעיה. הביטולים כבר נעשו ואני לא מאמין שהמגמה תימשך.

   הגב
 2. יוגב

  וגם מונארך שנסגרה בלי התראה מראש… חודש בעייתי ועוד לא הגענו לחצי שלו.

  הגב
 3. הונג קונגי

  ברשימה של שדות שכנים שזול לצאת מהן (במקרה הזה בו דיברת על קטאר לה יש שתי יומיות משם) ראוי לציין ראשונה את לרנקה. זולה ונוחה להגעה.
  ומן הראוי תמיד לציין את קהיר. אמנם לא זולה ולא נוחה להגעה, אבל תמיד נקודת יציאה מוזלת מאוד !

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא מצאתי תעריפים אטרקטיביים ליציאה מלרנקה במסגרת המבצע הנוכחי. התעריף הכי זול שראיתי הוא ב-1850$ לבנגקוק. לכן לא ציינתי את לרנקה.

   השדה של קהיר מוחרג מהמבצע הנוכחי כך שבמקרה הזה הוא פשוט לא רלוונטי. מעבר לזה, אני לא רוצה להמליץ על כרטיסים ליציאה מקהיר כל עוד מצרים נמצאת במצב שבו היא נמצאת, כל עוד היחס לישראלים כמו שהוא היום וכל עוד אין טיסה ישירה במחיר שפוי מת״א לקהיר. עם כל הכבוד לקירבה הגאוגרפית ולתעריפים האטרקטיביים ליציאה מהשדה של קהיר (ושדות במצריים בכלל).

   הגב
  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   מנסיון שלי הכי זול יוצא להזמין את החבילות של קטאר דרך סוכני הנסיעות

   הגב
 4. יי

  יופי של מהדורת הטוב הרע והמכוער 🙂
  אנחנו עדיין מחכים למהדורת המקרים והתגובות החצי שנתית, שאמרת שתכיל הפעם גם סיפורי קוראים מהבלוג.

  הגב
 5. איתן

  לא מפריע לך לטוס בחברת תעופה שמממנת את החמאס ושאר ארגוני טרור?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני לא רוצה לתת במה לויכוח פוליטי כלשהו אבל אם הייתי נמנע מלטוס עם כל חברת תעופה שמדינת הבית שלה פעלה נגד ישראל הייתי כנראה צריך לטוס עם סוויס לכל מקום. שזה בפני עצמו, אגב, לא כ״כ נורא. כמובן שלא הייתי יכול לטוס עם החברה-האחות לופטהנזה בגלל כל מה שהגרמנים עשו לנו אז.

   אבקש להזכיר גם שקטאר אינה מדינת אויב ושבעלי דרכונים ישראלים אפילו יכולים להיכנס לקטאר במהלך קונקשיין ארוך (תחת תנאים מסוימים).

   הגב

השאר תגובה