אלעל גירסת 2018: מבוא
אלעל גירסת 2018, פרק 2: כבודת-היד


אלעל מצטיינת בהפיכת סוגיות פשוטות למורכבות ויצירת חריגים לכל כלל וכללים לכל דבר ועניין. זה הופך את העבודה שלי להרבה יותר קשה בדר״כ.

כמה מזוודות מותר לנוסע בטיסת אלעל למסור ללא תשלום? תלוי באיזו מחלקה הוא טס, לאן הוא טס, מה הסטטוס שלו במועדון הנוסע המתמיד והאם הוא מחזיק בכרטיס האשראי הממותג של החברה. אם יירצה להוסיף מזוודה הוא יוכל לשלם על כך בכסף, או בנקודות, או בנקודות עם הנחה במידה והוא זכאי, או לבקש מחבר שיש לו סטטוס גבוה שירכוש עבורו עם נקודות בהנחהאבל רק עד שש שעות לפני ההמראה כי אח״כ המחיר שונה, בכסף בנקודות, גם אם יש לו סטטוס גבוה. מה…?

אנסה לפשט את המשך הדיון ככל האפשר אבל באמת שאלעל יצרה אינספור תנאים בנושא הכבודה לבטן המטוס. כמו בפרק הקודם אפריד את הדיון בין טיסות לאירופה של אלעל, אפ וסנדור.

טיסות אלעל

נכון להיום כל הנוסעים בטיסות אלעל, גם בעלי הכרטיסים המוזלים ביותר, זכאים לשלוח מזוודה אחת במשקל עד 23 ק״ג ללא תשלום. נוסעים במחלקות הפרימיום, רבות פרימיוםאקונומי, יכולים לשלוח לפחות שתי מזוודות ללא תשלום.

ElAl Baggage 1

בעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד נהנים מהטבות כבודה. אפילו בעלי סטטוס סילבר, הנמוך ביותר, יכולים למסור מזוודה שנייה ללא תוספת תשלום. בעלי סטטוס גולד ומעלה יכולים למסור שתי מזוודות גם כן אבל במשקל של עד 32 ק״ג כל אחת (סה״כ 64 ק״ג לעומת סה״כ 46 ק״ג לסטטוס סילבר).

ElAl Baggage 2

חברי מועדון ומחזיקי כרטיס פלייקארד יכולים גם לרכוש כבודה עודפת בכסף ובנקודות. המחיר גבוה יותר לרכישה בשש השעות שלפני הטיסהכדי לעודד נוסעים לתכנן מראש או כדי לקנוס נוסעים שלא חשבו לבדוק את האפשרויות שלהם מראש, תלוי את מי אתם שואליםומוצעת הנחה של 50% בעלות (בנקודות) למחזיקי כרטיס פלייקארד עבור הפריט הראשון של כבודה עודפת. כלומר, ההנחה חלה על מזוודה שניייה לחברי מועדון ללא סטטוס (שזכאים רק לאחת במחלקת התיירים) ועל המזוודה השלישית לחברי מועדון בסטטוס סילבר ומעלה (שזכאים לשתי מזוודות במחלקת התיירים). ישנם גם אפשרות לרכוש מזוודות נוספות עבור נלוויםאבל לא אתעמק פה בכל התנאים הקטנים.

עלות משלוח מזוודה אחת בטיסות לאירופה כיום היא 250 נקודות לכיוון. כלומר, 125 נקודות לכיוון אחרי הנחה של 50% לבעלי כרטיס פלייקארד.

ElAl Baggage 3

מה ישתנה בהמשך השנה?

רוכשי כרטיסי לייט, כצפוי, לא יהיו זכאים למסור מזוודות כלל ללא תוספת תשלום. אפילו נוסעים בסטטוס טופפלטינום ייאלצו לשלם עבור המזוודה הראשונה אם יחזיקו בכרטיס מסוג זה.

ElAl Baggage 4

והנה הסיבוב של הסכין בתוך הפצע:

״בכרטיס Lite, הטבת כבודה של 50% הנחה למחזיקי FLY CARD לא תתאפשר על המזוודה הראשונה ותחול רק על המזוודה השנייה (מזוודה ראשונה בתשלום מלא)״

אתם מבינים? כדי להגן על ההשקעה שלה ביצירת תעריף מוזל אנטיסטטוס בחרה אלעל להפוך אותו גם לאנטיפלייקארד ולהחריג את אחת ההטבות החשובות ביותר של כרטיס האשראי הממותג בטיסות החברה. במילים אחרות: אם תירכשו כרטיס מוזל של אלעל לאירופה ותרצו לשלוח מזוודה אתם תאלצו לשלם עליה מחיר מלא בכל מקרה.

החדשות הטובות הן שהמחיר למזוודה יירד ל-120 נקודות לכיוון בלבד. כלומר, חצי מהמחיר הנוכחי. אז לכאורה נוסעים ללא סטטוס במועדון הנוסע המתמיד אפילו מרוויחים מהשינוי הזה.

רוכשי כרטיסים מסוג קלאסיק ופלקס ימשיכו לקבל אותו היתר כבודה כפי שקיים כיום בכלל הכרטיסים של אלעל (כמפורט לעיל).

טיסות אפ

כיום משווקת אפ שלושה סוגי כרטיסים: בייסיק, פלקסי וסמארט. כרטיסים מהסוג הראשון אינם כוללים מזוודה ראשונה בחינם בעוד כרטיסים מהסוג השני או השלישי כן כוללים מזוודה אחת בחינם.

המחיר למשלוח מזוודה אחת, במשקל של עד 23 ק״ג, נע בין 35$ ל-80$ כתלות ביעד ובמועד ההזמנה. המחיר נשאר זהה למזוודה שניה, שלישית, רביעית וחמישית.

חברי מועדון הנוסע המתמיד בסטטוס גולד ופלטינום זכאים למזוודה ראשונה בחינם גם כשהם רוכשים כרטיס מסוג בייסיקכלומר, ברכישת כל כרטיס של אפ לרבות כרטיסי בונוסוחברי מועדון בסטטוס טופפלטינום זכאים לשתי מזוודות בחינם בכל טיסה. יחד עם הטבות נוספות בטיסות אם המשמעות היא שלבעלי סטטוס גולד ומעלה במועדון משתלם מאוד לטוס כיום בטיסות אפ.

UP Baggage 1

UP Baggage 2

החל מה-30 לאפריל תשווק אפ שלושה סוגי כרטיסים חדשים בדומה לאלעל: לייט, קלאסיק ופלקס. בעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד לא יהנו יותר מכל הטבת כבודה עם כרטיסים מסוג לייט.

עם כרטיסים מסוג קלאסיק או פלקס יהיו זכאים כל בעלי הסטטוס הגבוה במועדון, לרבות סילבר, למסור שתי מזוודות בחינם במקום אחת.

חשוב לציין שהשינוי בהטבות לבעלי סטטוס גבוה ייכנס לתוקף רק ב-15 לאוקטובר על אף שכבר ב-30 לאפריל יחל שיווקם של התעריפים החדשים. כלומר, בעלי סטטוס גולד ומעלה יוכלו למסור מזוודה אחת בחינם בכל טיסת אפ גם לכרטיסים שיירכשו לאחר ה-30 לאפריל ובתנאי שהטיסה תמריא עד ה-14 לאוקטובר.

טיסות סנדור

כיום יכול כל נוסע בטיסת סנדור למסור מזוודה אחת במשקל של עד 23 ק״ג ללא תוספת תשלום. ממש כמו כל נוסע בטיסת אלעל. סנדור אינה חברת לואוקוסט, להזכירכם, אלא חברת טיסות שכר (צ׳רטר).

Sundor Baggage 1

החברה מציעה הטבת כבודה לבעלי סטטוס סילבר ומעלה במועדון הנוסע המתמיד:

Sundor Baggage 2

החל מה-30 לינואר (!) תשווק החברה שני סוגי כרטיסים – Travel asy ו-Travel Packed – והסוג המוזל, זה שכנראה ישתמש בכל מבצעי החברה, לא יאפשר יותר הטבות לבעלי סטטוס במועדון הנוסע המתמיד.

Sundor Baggage 3

לסיכום

המסר ברור: אם יש לכם סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד אז אל תרכשו את הכרטיסים המוזלים של אלעל, אפ או סנדור לטיסות החל מה-15 לאוקטובר. או, במילים אחרות, הסטטוס שלכם יהיה כמעט חסר ערך עם הכרטיסים המוזלים.

להעניק הטבות לפריט שני ומעלה של כבודה עודפת (מעבר לזכאות) זו חוכמה קטנה בעיקר משום שזו הטבה שאינה רלוונטית לרוב המוחלט של הנוסעים. הרוב המוחלט של הנוסעים מעוניין לשלוח מזוודה אחת בלבד בנסיעה לאירופה. אלעל לא רק שללה את הזכאות למזוודה אחת לרוכשי כרטיסים מוזליםאת זה עוד אפשר לקבל, כי כך נוהגות חברות רבות אחרותאבל היא גם מנעה להם להנות מהטבות כלשהן בזכות הסטטוס הגבוה שלהם במועדון הנוסע המתמיד (אם קיים) או בזכות כרטיס האשראי (אם יש בידם).

חברות תעופה רבות מציעות הטבות לבעלי סטטוס גבוה במועדוני תעופה מתאימים גם תחת ׳תעריפים רזים׳ (שאינם כוללים מזוודה) אבל לא כולן נוהגות כך. לדוגמהבריטיש אירוויס משווקת תעריף מוזל לטיסות בתוך אירופה שנקרא ׳בייסיק׳ (HBO) ואפילו בעלי סטטוס גולד במועדון שלה לא זכאים לשלוח מזוודה אחת בחינם כשהם רוכשים כרטיס בתעריף הזה (אם כי בחירת מושבים מועדפים כן פתוחה להם…).

9 תגובות

 1. איתי

  האם ידוע איזה סוג כרטיס ינתן בעת הזמנת כרטיס בנקודות?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אתייחס לנושא בפוסטים הבאים אבל כאמירה כללית נהוג שכרטיסי בונוס מקבילים לתעריפי-הביניים. גם כוללים שירות-מלא וגם גמישים יחסית בתנאיהם. כלומר, במקרה של אלעל, הם כנראה יהיו מסוג ׳קלאסיק׳.

   הגב
 2. אסף

  אם דיברת על סיבוב הסכין בפצע אז פספסת את נושא "כרטיסי הבונוס"
  בכרטיס הבונוס תהיה החמרה ברמה "חצופה ופוגענית" – לא תהיה הושבה במושב מועדף/תיירים פלוס/הושבה במחלקת פרימיום בשירות תיירים/הושבה במחלקת עסקים בשירות תיירים בחינם…הכל יהיה בתשלום.
  כלומר אפילו אין טעם לצבור נקודות לכרטיסי בונוס כי בסוף מחיר הכרטיס כולל המיסים הנלווים כולל ההושבה יכול להגיע למחיר כרטיסי המבצע שלהם….כמה עצוב וחבל שאין מישהו רציוני שעבר על כל מה שהם הציעו.
  לא הצלחתי למצוא משהו המתייחס לכמות הכבודה בכרטיס הבונוס.

  הגב
 3. אורי

  הנל תקף גם לכרטיסי בונוס ? שם הבנתי שגם יש גזירות. תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ככל הנראה כרטיסי בונוס ייקבלו את אותם תנאים כמו כרטיסי בייסיק. אתייחס לנוסע בפוסט אחר בסדרה.

   הגב
 4. אריה

  ליאור,
  מסקרן אותי מהי התמורה לנקודות בניצול על כבודה. נניח שהחלופה היא תשלום מזומן. האם ההחזר פר נקודה נחשב סביר או גרוע?

  בנוסף, האם לא הכריזה אלעל על ביטול המותג אפ?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   נקודה של אלעל שווה כיום בין 40 ל-45 סנט. אז קל להשוות בין המחיר לכסף למחיר בנקודות (אחרי כל הנחה) ולהחליט האם כדאי להשתמש בנקודות או בכסף.

   אלעל אכן הודיעה על ביטול המותג אפ אבל זה תהליך ארוך שייקח חודשים רבים. לכן לבינתיים עדיין צריך להתייחס לטיסות אפ בנפרד.

   הגב
 5. שאול אליעז

  מהו המחיר של מזוודה אחת בבטן המטוס בטיסה לבודפשט ?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   אלעל משתמשת כיום במודל דינמי לתמחור שליחת כבודה. כלומר, אין מחיר אחיד למזוודה ותצטרך לבדוק לגבי ההזמנה המסוימת שלך והכרטיס המסוים שלך. וכן – זה גרוע כמו שזה נשמע.

   הגב

השאר תגובה