פוסט למוצ״ש עם שבעה עדכונים קצרים. קו חדש לאלעל ותגובה מהירה של יונייטד, טיסות נוספות בין אפריקה וצפוןאמריקה, סיבוב נוסף להבטחה ישנה וחברת תעופה שפתחה בסיס פעילות לאצפוי.


אלעל השיקה קו חדש מת״א לסןפרנסיסקו

כבר חודשים רבים שישנן שמועות על קו חדש של אלעל ליעד רחוק. היו ניחושים שונים כמו וושינגטון, שיקגו וסאופאולואבל היעד החדש של אלעל בארה״ב הוא סןפרנסיסקו (SFO).

הטיסה הראשונה תמריא ב-18 לנובמבר 2018. הכרטיסים כבר זמינים לרכישה כשהתעריפים המוזלים עומדים על 1200$ במחלקת התיירים, 2500$ במחלקת פרימיוםאקונומי ו-4600$ במחלקת העסקים.

בקו יהיו שלוש טיסות שבועיות שיבוצעו במטוסי בואינג 787-9 חדישים. הטיסות בכיוון מערב ימריאו בימי ראשון, שלישי וחמישי בשעה 00:50 וינחתו בסןפרנסיסקו בשעה 05:30 (באותו יום קלנדרי). הטיסות בכיוון מזרח ימריאו בימים ראשון והשלישי בשעה 18:00 וינחתו בת״א בשעה 17:40 (ביום למחרת) ובימי חמישי בשעה 15:00 וינחתו בת״א בשעה 14:40 (ביום למחרת).

יונייטד תשלח מטוס מתקדם יותר לת״א

החברה האמריקנית מפעילה כיום שני קוים לת״א: מניוארק (EWR) ומסןפרנסיסקו (SFO). הקו הראשון פועל זה שנים רבות. הקו השני התחיל בתדירות של שלוש טיסות שבועיות במרץ 2016 אך במהרה הוכיח את עצמו כקו מצליח מאוד ותדירות הטיסות עלתה לשבע טיסות שבועיות. יש הטוענים כי מדובר באחד הקוים המצליחים ביותר ברשת של יונייטד. בקו פועלים כיום מטוסי בואינג 787-8 הכוללים 36 מושבים במחלקת העסקים ו-183 מושבים במחלקת התיירים.

לאחר שנודע על פתיחת הקו החדש של אלעל לסןפרנסיסקו, שהולך להתחרות ישירות עם הקו של יונייטד, הודיעה האחרונה על שדרוג המטוסים בקו מבואינג 787-8 לבואינג 777-300ER. מטוסי ה-77W כוללים 60 מושבים במחלקת העסקים ו-306 מושבים במחלקת התיירים כך שמדובר בהגדלה משמעותית של הקיבולת בקו.

זאת ועוד, במטוסי ה-77W מוצעת מחלקת העסקים המתקדמת של יונייטד, פולאריס, שהיא טובה הרבה יותר ממחלקת העסקים הקיימת במטוסי ה-788 של החברה. מחלקת העסקים המתקדמת הזאת שווה באיכותה למחלקת העסקים החדשה של אלעל.

אתיופיאן תפעיל טיסות מאדיסאבבה לשיקגו

נושאת הדגל האתיופית נחשבת לאחת מחברות התעופה הטובות באפריקה ואולי הטובה שבהן. היא שותפה בברית סטאר, מפעילה קו לת״א ולרוב מציעה כרטיסים במחירים אטרקטיביים מאוד במרבית הקוים שלה. אלו המכוונים לסטטוס במועדון התעופה Miles+Bonus (איג׳יאן) ירצו לשים לב לכרטיסים המוזלים של החברה כי במקרים רבים הם מכורטסים במחלקת כרטוס שמאפשרת צבירת מיילים לפי 100% ממרחק הטיסה.

החברה טסה כיום לשלושה שדות בארה״ב: לוס אנג׳לס (LAX), וושינגטון דולס (IAD) וניוארק (EWR). אלו טיסות ישירות שאינן טיסות נוןסטופ כי הן כוללות עצירה בדרך (בדאבלין או בלומה).

החל מה-2 ליוני תפעיל אתיופיאן שלוש טיסות שבועיות מאדיסאבבה (ADD) לשיקגו או׳הרה (ORD) עם מטוסי בואינג 787-8. עדיין לא ברור אם גם לטיסות אלו תהיה עצירה בדרך או שזה יהיה קו הנוןסטופ הראשון של החברה לארה״ב.

קנייה איירוויס תפעיל טיסות מניירובי לניויורק

חברה הקנייתית, השותפה בברית סקיי, לא מפעילה כיום טיסות לארה״ב. זה כנראה הולך להשתנות ב-28 לאוקטובר אז מתוכנן להתחיל קו הנוןסטופ החדש של החברה מניירובי (NBO) לניויורק קנדי (JFK). הטיסות יכסו מרחק של כמעט 7500 מייל.

זה הימור משמעותי עבור החברה כי הקו מתוכנן לפעול עם תדירות של טיסה יומית. בקו ישרתו מטוסי בואינג 787-8 הכוללים 30 מושבים במחלקת העסקים ו-204 מושבים במחלקת התיירים. כלומר, קיבולת גבוהה למדי של מושבים מהיום הראשון של הקו.

קנייה איירוויס לא מפעילה טיסות לת״א.

אלעל תשלח רק מטוסי דרימליינר לניויורק

אלעל מפעילה כיום שלוש טיסות יומיות לניויורק (שתיים ל-JFK ואחת ל-EWR). אין ספק שמדובר ביעד פרימיום עבור החברה והטיסות יוצאות בתפוסה גבוהה. בשני הקוים האלו משרתים מטוסים מהדגמים 789, 772 ו-744.

כעת נודע שאלעל מתכוונת לעשות מהלך משמעותי בהמשך השנה שעיקרו הוספת טיסה יומית ל-EWR במטוסי 789 (מרץ) והחלפת מטוסי ה-772 וה-744 בקוים האלו במטוסי ה-789 גם כן (ספטמבר ואוקטובר). כלומר, עד סוף 2018 יהיו לאלעל ארבע טיסות יומיות בין ת״א לניויורק וכל הטיסות יופעלו ע״י המטוסים החדשים ביותר בצי.

מכיוון שמטוסי ה-772 וה-744 מציעים הרבה יותר מושבים ממטוסי ה-789 הרי שמספר המושבים שאלעל תציע בין הערים לא ישתנה משמעותיתאבל זה עדיין יתרון לנוסעים שמקבלים מוצר חדש יותר ותדירות טיסות גבוהה יותר.

אייר אינדיה מעוניינת לטוס לת״א

פעםפעמיים בשנה עולות הכותרות שמבשרות על קו חדש של אייר אינדיה בין הודו לישראל אחרי יותר משני עשורים בהם נושאת הדגל ההודית לא נחתה בת״א. כל פעם מחדש בכיר כלשהו בחברה מודיע על פתיחת הקו אבל אז מתגלה שהחברה לא באמת קיבלה את האישורים הנדרשים והכותרות דועכות שוב. בשנה שעברה הסאגה קרתה שוב כשההודים חשבו שהם יוכלו לעבור בשטח האווירי של ערב הסעודית בדרך לישראל, כדי לקצר משמעותית את אורך הטיסה, אך הסעודים מצידם לא אישרו את זה.

בחודשים האחרונים היו מגעים דיפלומטיים גלויים וסמויים בין ישראל לערב הסעודית, שחולקות כעת אינטרסים משותפים באזור, ונאמר בתקשורת שבין השאר ישנם מגעים לפתיחת המרחב האווירי הסעודי למטוסים בדרכם מ/אל ישראל.

בימים האחרונים מתפרסמות ידיעות בעיתונים הודיים מובילים לפיהן אייר אינדיה קיבלה את האישורים הנדרשים והחל מחודש מרץ הקרוב היא תפעיל קו חדש מדלהי לת״א בתדירות של שלוש טיסות שבועיות.  הטיסות יופעלו במטוסי בואינג 787-8.

נחיה ונראה.

חברת הלואוקוסט נורוויג׳ן תפעל בדרוםאמריקה

התפתחות משונה למדי. חברת התעופה הסקנדינבית הקימה לפני כשנה חברהבת בארנטינה במטרה להפעיל טיסות מוזלות בתוך יבשת דרוםאמריקה. היא אף שלחה מטוס ראשון מדגם בואינג 737-800.

ובכן, חברת הלואוקוסט קיבלה בסוף ינואר את רישיון המפעיל שלה בארגנטינה והיא עתידה לפתוח בחודשים הקרובים שלושה בסיסי פעילות בערים בואנוס איירס, קורדובה ומנדוזה. החברה מפעילה כיום טיסות טרנסאטלנטיות מלונדון גטוויק (LGW) לבואנוס איירס (EZE) במטוסי בואינג 787-8.

18 תגובות

 1. מאיר

  חייב תיקון. אתיופיאן היא חברה נוראית ובהקשר הזה לציין אותה כחברה(אולי) הטובה באפריקה בלי הקשר השוואתי זה להחמיא יתר על המידה. אבל בעיקר בעיקר לא סביר להכתירה (אולי…) ככזו כשיש בסביב את saa- חברה מצוינת בסטנדרנט מערבי לכל דבר. כנראה שגם קולולה עדיפה על אתיופיאן. ליאור, תכניבףס לך את אפריקה לרשימת היעדים. בכל יבשת אחרת בגלובוס זה לא היה קורה לך…. סתם. ברוח טוב

  הגב
 2. עידו

  היי ליאור
  יש סיכוי שאתה תכתוב בקרוב ביקורת על הטיסה שלך במחלקת העסקים של אלעל?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מתלבט לגבי הקדשת פוסט לביקורת על טיסה אחת (שׁהייתה באורך של שלוש שעות בלבד במוצר די ׳משעמם׳).

   אני כן רוצה לכתוב פוסט על ׳מחלקות העסקים של אלעל׳ שיהווה סקירה כללית לכל המוצרים בצי של החברה ובאילו קוים הם מוצעים.

   הגב
   • עידו

    נשמע מעולה!
    באיזה מושב טסת? בריקליינר או ב"מושבים מיטה" שמוצעים במטוסים רחבי הגוף

   • Lior @ FlyingOut

    בטיסה האחרונה טסתי בבואינג 737-900, מוינה לת״א, עם מושבי ריקליינר. סה״כ זה מוצר לא רע בכלל לטיסות קצרות לאירופה – וטוב משמעותית ממה שרוב החברות מציעות בטיסות קצרות כאלו.

 3. אסף

  רק למען הסדר הטוב. אמנם אל-על יוצאת בהכרזות על שדרוג קוויה למטוסי 787, אבל כדאי לדעת כי במחלקת תיירים הצפיפות של המושבים מחרידה להפליא. כל מי שמתכנן טיסה ארוכה (הונג-קונג, ניו יורק, סן פרנסיסקו וכו) כדאי לו לקחת בחשבון כי דווקא במטוס המדובר ישיבה במחלקת תיירים גרידא היא סבל לא קטן. אמנם החלק הבידורי במטוס זה משודרג להפליא ותאי השירותים גדולים ומרווחים, אבל ,לדעתי ,דווקא מי שירצה לטוס במחלקת תיירים כדאי שיחשוב מטוסי ה 747 או ה 767 המיושנים שמרווחים בהרבה מזה החדש. כנוסע גולד אין ספק שאצטרך לחשוב טוב טוב אם כדאי לי ללא ההטבות שהיו לי בהושבה להמשיך לטוס אל-על. מה עוד ששדרוג בהושבה לפרימיום הוא במחיר די גבוה דבר שיגרום לדעתי לרבים לפזול למחלקות עסקים בחברות זרות שיוצאות במבצעים מרתקים בטיסות ארוכות שלהם. כמה חבל!!

  הגב
  • Ron

   גם במחלקת התיירים של יונטייד במטוסי 77W הצפיפות היא נוראית ועל כן שתי החברות מציעות מוצר לא אידיאלי לכל מי שמתכנן לטוס בתיירים לסן פרנסיסקו. כמו כן, בניגוד לאל על, ליונטייד אין ממש מחלקה של Premium Economy, יש משהו ביניים שנקרא Economy Plus אבל זה ממש כלום, בסך הכל מעט יותר מרווח במושב, שאר השירותים זהים מאוד למחלקת Economy.

   הגב
 4. ערן

  אם אל על תפעיל את כל הטיסות לניו יורק בדרימליינרים, כולל הונג קונג וסן פרנסיסקו, האם זה אומר שיהיו ששה מטוסים בצי עד סוף השנה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   שבעה.

   המטוס השלישי מגיע החודש, הרביעי במרץ, החמישי ביוני, השישי באוגוסט והשביעי באוקטובר (לפני פתיחת הקו לסן-פרנסיסקו).

   הגב
 5. דיוויד

  היה והסעודים יסכימו לפתוח את המרחב האווירי שלהם לטיסות הממריאות ונוחתות מ NETBAG יהיה זה ציון דרך משמעותי בתחום התיירות. לישראל יש את הפוטנציאל להיות HUB מאד אטרקטיבי העדיף על שדות כמו דובאי ו/או סינגפור.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מסכים איתך ב-100%.

   כבר זמן רב שמתנהל מו״מ עם הסעודים בעניין הזה. ייתכן שבשלב ראשון הזכות הזאת תינתן רק לחברות תעופה שאינן ישראליות, כמו אייר אינדיה, אם כי אז אלעל בטח תתלונן על אפליה הפוגעת בתחרות הוגנת (ובצדק). נחיה ונראה.

   הגב
   • Lior @ FlyingOut

    אני עוקב אחר ההתפתחויות. עד שאני לא רואה כרטיסים זמינים לרכישה באתרי הזמנות – מבחינתי הקו הזה לא קיים.

 6. דיוויד

  בשלב הראשון אפשר להיעזר בהסכמי בקוד-שר.
  למשל תייר הרוצה לטוס מבנגקוק ללונדון עם עצירה של 6 שעות בת״א ועל הדרך להנות גם מצ׳ופר של סיור מודרך בירושלים/ת״א/ים המלח – זה מה שלדעתי עשוי להפוך את NETBAG ל Hub אטרקטיבי. כך בדיוק לפני ארבע עשורים נהגו קומץ של מקבלי החלטות אי קטן ונידח בדרום מזרח אסיה – סיור מודרך חינם ושופינג סנטר ענקי פטור ממכס.

  הגב

השאר תגובה