המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

הפעם בפינת ׳השאלה המעניינת׳ בחרתי בשאלתו של קורא הבלוג ארז ששאל שאלה מתבקשת מאוד ורלוונטית מאוד לקהל הישראלי: ״האם ישראלים בעלי דרכון זר יכולים להזדהות במלון (בארץ) עם דרכונם הזר ולהימנע מתשלום מע״מ?״. וכך עניתי:

לא.

פורמלית הפטור ממע״מ הוא רק לתיירים בעלי ׳חותמת כניסה׳ (כיום פתקית). ישראלים בעלי דרכון זר, ואפילו ישראלים שגרים זמנית בחו״ל, אינם זכאים לפטור ממע״מ. פקיד הקבלה אמור, מבחינת החוק, לבקש לראות את מועד הכניסה לישראל של התייר.

כמובן שבפועל אפשר לנסות להתחכם עם זה וסביר להניח שלפעמים זה יעבוד. חוקי זה לא, כדאי זה לא.

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

39 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הי ליאור! תודה על התושבה שבוע שעבר, עכשיו שאלה קצת נישתית. יש לי כרטיס מארה"ב לארץ שכורטס ע"י בריטיש ומערב טיסה פנימית שמופעלת ע"י אמריקן וכולל 3 קטעי טיסה las-jfk-lhr-tlv. המדיניות כבודה של שתי הפעילות שונה. (בבריטיש אני רשאית לשלוח 2 מזוודות של 32 ק"ג ובאמריקן 2 של 23). האם בטיסה הראשונה של אמריקן אהיה מחויבת למדיניות כבודה שלהם?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   שאלה מצוינת.

   כל הטיסות תחת כרטיס אחד תמיד כפופות למדיניות הכבודה של ׳המפעילה העיקרית׳.

   מי זו המפעילה העיקרית? ההגדרה המקובלת היא ״First overwater carrier״. כלומר, חברת התעופה שמפעילה את הטיסה הארוכה הראשונה בכרטיס (המונח מגיע מעולם התעופה האמריקני ולכן, לכאורה, כל טיסה ארוכה היא בהכרח מעל מים). לפעמים זה מוגדר אחרת כמו חברת התעופה ששיווקה את הכרטיס. על כל פנים, במקרה שלך נדמה שמדובר בבריטיש.

   המשמעות היא שתנאי הכבודה של בריטיש יחולו על כל הטיסות בכרטיס אלא אם מצויין במפורש אחרת בכרטיס עצמו. שווה לך להיכנס להזמנה באתר של בריטיש ולבדוק את המידע שם – אבל סביר להניח שלא תהיה הערה מיוחדת.

   שימי לב שסוכני הקרקע של אמריקן עלולים לטעות ולמסור לך מידע אחר, ואפילו להתעקש שתשלמי תוספת כספית, אז דעי להתעקש בחזרה ולהסביר להם שזה כרטיס ששווק ע״י בריטיש, נרכש מבריטיש ובריטיש היא המפעילה העיקרית בו – אז תנאי הכבודה שלה שולטים בכרטיס.

   ולסיום, הנה פוסט שכתבתי בדיוק בנושא הזה:

   https://flying-out.com/2015/10/29/multi-pnr-ticket/

   הגב
 2. צדוק

  היי ליאור, תודה על הבלוג המעולה.

  כרטיס הלוך ושוב של אלעל שלא הגעתי לטיסת ההלוך. האם החזור מתבטל? או שביטול טיסה זה רק בקונקשיין ארוך שלא הגעת לטיסה הראשונה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ברגע שמפסידים טיסה אחת כל שאר הטיסות בכרטיס מתבטלות אוטומטית. רק במקרים חריגים מאוד אפשר להתגבר על הכלל הזה ולרוב זה בגלל שחברת התעופה עצמה הייתה אחראית, במידה זו אחרת, לכך שהנוסע לא יגיע לטיסה.

   הפרקטיקה הזאת, של ביטול כל הכרטיס לאחר ויתור על טיסה אחת בו, נחשבת ע״י רבים לפרקטיקה פסולה מאוד ויש עו״ד שתוקפים חברות תעופה בבתי משפט על העניין הזה. אם אתה חושב שנגרם לך עוול ו/או שיש לך עילה מוצדקת לאי-ההגעה לטיסה שלך – אוכל להפנות אותך לגורם מתאים שיוכל לבחון האם ניתן לפנות לחברת התעופה ולקבל סעד כלשהו עבורך.

   הגב
 3. אלעד

  ליאור שלום,
  האם ידוע לך אם יש חדש או התקדמות בעניין הקו SCL-GRU-TLV של לאטאם אשר הוכרז עליו לפני כחצי שנה?

  הגב
 4. אלעד אחר (-:

  היי ליאור,
  רציתי לשאול אותך, או מישהו שיש לו ניסיון – האם טסתם פעם דרך קהיר? האם בטיחותי? האם קשה להגיע בטיסה לקהיר?
  אני טסתי דרך עמאן, אבו דאבי ודובאי ושם הרגשתי בטוח לחלוטין.
  אבל קהיר קצת גורמת לפחד, אולי שלא לצורך.
  תודה רבה,
  אלעד

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כמוני כמוך. לא יצא לי לעבור בשדה של קהיר מעולם. מצד אחד אני רוצה, גם לשם הניסיון האישי וגם לאור התעריפים הזולים במיוחד שיש ליציאה מקהיר, ומצד שני אני יודע שלא ארגיש ב-100% נוח בשדה הזה (גם אם התחושה תהיה לא רציונלית במיוחד). גם השדה נחשב מיושן ולא נוח למעבר. אבל זה בלתי נמנע – בהזדמנות הטובה הראשונה אטוס לקהיר ומשם הלאה.

   יש טיסות ישירות מנתב״ג לקהיר, אגב. מדובר בטיסות של אייר סיני שהיא חברה-בת של איג׳יפט אייר שהוקמה למען המטרה היחידה של הפעלת הקו מת״א לקהיר. זה הקו היחיד של החברה. הטיסות לא מוצגות במנועי החיפוש ומכירת הכרטיסים נעשית ישירות מול המשרדים של החברה בת״א ובקהיר. המחירים לטיסות האלו יקרים בצורה לא פרופורציונלית (מאות דולרים לכרטיס הלוך/חזור). ניתן כמובן לטוס מת״א, עם קונקשיין, בכרטיסים של חברות כמו טורקיש, רויאל ג׳ורדניאן, איג׳יאן ועוד.

   הגב
  • אודי

   אישית – לא הייתי נכנס להרפתקאה הזו…
   מה שכן המחירים מפתים אבל ה positioning יקר

   הגב
 5. מ.נ

  הי ליאור.
  אני רוצה להזמין טיסה מבריטיש אבל בלי לכרטס/לשלם עליה (ולשמור אפילו ל24 שעות). יודע האם באתר של בריטיש זה אפשרי ? באתר של איבריה ניתן אבל לא רלוונטי לצערי. ואם לא – אקספדיה או אתרים אחרים מאפשרים זאת ?

  הגב
  • אודי

   אני לא ליאור אבל ניתן לבטל כל הזמנה באתר של בריטיש תוך 24 שעות. ואם יש לך חשבון מטח אין הפרשי שער.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   האתר של בריטיש מציע ׳הולד׳ על רוב הכרטיסים תמורת עמלה קטנה (שאח״כ מתקזזת ממחיר הכרטיס במידה ואתה בוחר לכרטס). אני לא יודע לומר שזה אפשרי לכל הכרטיסים באתר ואולי זה לא אפשרי לכרטיסים בהם מעורבות חברות נוספות מלבד בריטיש.

   סוכנויות מקוונות לא מציעות הזמנה ללא כרטוס מיידי או כל צורה אחרת של ׳הולד׳. אם תרצה תוכל לפנות לסוכן אנושי, נגיד איסתא או דיזנהאוז, ולבקש ממנו לבצע עבורך הזמנה מבלי לכרטס אותה או מבלי לשלם עליה. בדר״כ אפשר ליותר מ-24 שעות ובתעריפים גמישים אפשר גם לשבועות שלמים ואפילו חודשים (עם תשלום חלקי בלבד והכרטיס ממילא בר-ביטול).

   הגב
 6. Elad

  היי ליאור,
  יש לך המלצה על מלון מרשת/משפחת הילטון במנהטןן?
  יש ברשותי 280,000 נק'
  ואני מחפש לממש אותם בספטמבר עם לילה חמישי חינם…
  המלצה למלון שדורש 70,000 נק ללילה?
  תודה רבה

  הגב
 7. אורן

  היי,
  כרטיס בונוס סינגפור – פוקט במסגרת מיילס אנד מור מחלקת תיירים כיוון אחד- 15 אלף מיילים.
  הבעיה שזו לא טיסה ישירה אלא דרך בנגקוק. חברה מבצעת תאי. החיסרון כמעט 6 שעות 2 הטיסות.
  דעתך?
  טיסה ישירה עולה קרוב ל- 100$.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני לא בטוח שאני מבין את ההתלבטות.

   טיסה ישירה ב-100$ מול טיסה עם קונקשיין ב-15,000 מיילים (~200$) ומסים (~50$). למה לבחור באפשרות השניה?

   הגב
 8. ארז

  שאלה מעניינת בבלוג מרתק!
  העם דורש מפגש לקוראי הבלוג!
  השאלה רק איך תמצא זמן שרובנו בארץ…

  הגב
 9. ליאון

  שאלה לגבי טיסה לאמסטרדם.

  טיסה לאמסטרדם עולה 200 דולר בKLM. אותה הטיסה עולה 120 דולר אם היא עד בריסל – קונקשן באמסטרדם ואז נסיעה ברכבת לבריסל.

  השאלה – אם לא עליתי על הרכבת, האם זה זהה כמו לא לעלות על הקונקשן בהמשך ושאר הכרטיס מתבטל? איך הם בכלל יכולים לדעת אם עליתי על הרכבת או לא?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כרטיסי טיסה מתומחרים קודם כל ע״פ מוצא ויעד. כשאתה טס לבריסל, דרך אמסטרדם, אתה לכאורה לא נחשב בתוך קהל הנוסעים שמשפיעים על הביקוש בקו לאמסטרדם. אם התחרות בקו לבריסל גבוהה יותר, והמחירים בשוק הזה נמוכים יותר, אז אין מניעה שיהיה תעריף כמו שמצאת. זכור שרוב הנוסעים לא יכולים לנצל את ׳הטריק׳ הזה. דוגמה דומה נתתי בפוסט הזה:

   https://flying-out.com/2016/12/15/how-to-skip-a-flight/

   לשאלת הרכבת – אין לי תשובה כי אני לא מכיר את מערכת היחסים של ק.ל.מ עם חברת הרכבות המסוימת. ייתכן שכן יש מערכת צ׳ק-אין לרכבת כך שויתור על הנסיעה ברכבת ייחשב כויתור על קופון בכרטיס הטיסה ומכאן יבטל את הכרטיס כולו. להערכתי זה לא המצב וניתן לוותר על נסיעת הרכבת (אבל זה הימור מושכל). מה גם שבניגוד לטיסה כנראה שלחברת הרכבת אין דרך לוודא שנוסע מסוים באמת עלה לרכבת (ולא רק אסף את הכרטיס או עשה צ׳ק-אין כלשהו אונליין).

   הגב
 10. דודי

  הי ליאור,
  תודה על הבלוג המצוין, אני נהנה לקרוא אותו כל שבוע ומפיק ממנו שדרוגים והנחות.
  ברצוני להזמין טיסה ל11 איש (7 מבוגרים ו4 ילדים) מרבית חברות התעופה לא נותנות להזמין יותר מ9 מקומות בהזמנה, מה שמאלץ אותי לפצל הזמנה ואז להיות חשוף לחוסר במושבים או לשינוי במחיר. מה המלצתך במקרה כזה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אין באמת דרך להתחכם עם זה. או לפצל את הנוסעים לשתי הזדמנות (בעיניי זה סיכון סביר בהחלט ובפרט שיש שני מבוגרים לפחות בכל כרטיס) או לפנות לחברת התעופה ולקבל תעריף קבוצתי או תעריף אחר שמתאים למספר הנוסעים.

   הגב
   • דודי

    אתה יודע מה הסיבה להגבלה הזאת של 9 נוסעים?
    אגב, גם בשירות לקוחות הטלפוני של אל על לא מוכנים לעשות הזמנה אחת של יותר מ9 מושבים.

   • Lior @ FlyingOut

    זו מגבלה היסטורית של מערכות הזמנה. לא תמיד אפשר להתגבר עליה.

    לפעמים הזמנה של 10 נוסעים ומעלה מחייבת שימוש בתעריף קבוצתי.

 11. אנונימי

  היי ליאור, שאלה.

  בוטלה לי טיסה של קוונטס מסידני שהיייתה אחריה טיסת אלעל לאחר מכן.
  הסוכנות שממנה ביצעתי את ההזמנה הזמינה לי מחדש את הכל הLEG(קוונטס ביטלו את כל הLEG), עם טיסה מוקדמת יותר של קתאי וטיסת אלעל לאחר מכן(אותה טיסת אלעל , ללא תשלום נוסף).
  המקום של אלעל נעלם לי מהטיסה(הזמנתי מקום מראש כתיירים פלוס, אני עם סטטוס גבוה), מכיוון הטיסה הוזמנה מחדש, ואלעל כמובן למרות שאני רחוק מ24 שעות מהטיסה(הטיסה בוטלה בהפרש של 30 שעות מהטיסה) לא נותנים לי להזמין את המקום מחדש.
  האם יש לי זכאות לפיצוי בנוסף לטיסה שבוטלה לי והוזמנה מחדש?(על עוגמת נפש, נניח והייתה לי פגישה בהפרש שעות?)

  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יש פה שתי סוגיות נפרדות.

   לגבי שינוי המסלול והלו״ז – ראה את חוק שירותי תעופה לגבי ההוראות לטיסה שהוקדמה. מותר לחברת התעופה להקדים לנוסע את זמן היציאה, בטווח שעות מסוים, ובפרט אם ההודעה ניתנה לו על כך לפחות 14 ימים לפני הנסיעה. במקרים אחרים מותר ללקוח לסרב ולבקש חלופה אחרת. אם חברת התעופה לא הודיעה מוקדם מספיק ו/או הקדימה את הטיסה בטווח שעות גדול מדי – מגיע לנוסע פיצוי כספי.

   לגבי ההושבה במטוס – מכיוון שמדובר במושב מועדף, ולא שינמוך של מחלקת שירות, הרי שהחוק לא מגן עלייך כנוסע. אם במועד הזמנת הטיסה החדשה היה מושב מועדף פנוי וסירבו לתת לך אותו למרות שאתה מחזיק בסטטוס גבוה – הרי שאז בוודאי שכדאי לך להתלונן מול אלעל ולדרוש פיצוי. קודם כל כי במקרה כזה, כמו שתיארתי, הלכה למעשה לא נותנים לך הטבה מובטחת שאתה זכאי לה. אבל על עצם החלפת המושבים – הליך סטנדרטי במקרים כאלו, עם כל הצער שבדבר – יהיה לך קשה מאוד לקבל פיצוי מאלעל. להערכתי תקבל התנצלות תחת טיעון ׳ככה זה׳.

   הגב
 12. יואל

  הי,
  ידוע לי שלא ניתן לקרדט מיילים מטיסה אחת לשתי חברות תעופה שונות. אבל האם ניתן להחליף את הקרדיט שמתקבל ממיילים מטיסה, זמן קצר לאחר הטיסה? האם יש הבדל כשחברת תעופה שלישית היא זו שמטיסה (לא חברה מפעילה בקוד שיר)? נניח טיסה של טורקיש שקרדיט בזמן העליה למטוס ניתן ללופטהנזה, ותוך 48 שעות אני רוצה להחליף את הקרדיט ליונייטד. כתבתי 48 אבל לצורך העניין זה יכול להיות גם מספר אחר הרי עדכון קרדיט בין חברות לרוב לוקח כמה ימי עסקים.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כן, אפשר, אבל אז אתה נתון לחסדיו של מועדון התעופה שכבר נתן לך קרדיט.

   בינתיים עוד לא קיבלתי סירוב בעניין הזה ועשיתי את התרגיל הזה, בטעות או בכוונה, פעמים רבות. כשאתה מעוניין למחוק קרדיט אתה צריך לפנות למועדון התעופה עם תירוץ כלשהו (או לפעמים תלונה תקפה כלשהי) מדוע אתה מעוניין למחוק את הקרדיט וזה לרוב מבוצע בתוך מספר ימים. אח״כ אתה פונה למועדון התעופה השני, זה שאתה רוצה לקבל בו קרדיט, ומגיש בקשה כרגיל.

   לצורך העניין יצא לי לעשות את זה גם כשהיו מעורבות שלוש חברות תעופה. טיסה של בריטיש עליה קיבלתי קרדיט במועדון של אמריקן, ביקשתי לבטל את הקרדיט הזה ואז ביקשתי קרדיט מלא מהמועדון של אלסקה.

   הגב
   • יואל

    אני חייב לשאול : למה בכוונה לקרדט למועדון א' כשבוודאות המטרה היא לבטל כדי לקרדט במועדון ב'? ומה אז יכולים להיות התירוצים לבקשה שכזו? הרי לא בטוח שיהיה לך על מה להתלונן בטיסה עתידית.

   • Lior @ FlyingOut

    המטרה היא לא לקבל את הקרדיט במועדון א׳ רק כדי למחוק אותו אלא המטרה היא להבטיח הטבות סטטוס של מועדון א׳ כל הדרך עד ההמראה (לרבות סיכוי לקבל שדרוג תפעולי של הרגע האחרון).

    נניח… בחודשים האחרונים החזקתי בסטטוס הגבוה ביותר במועדון של אמריקן, שהוא סטטוס אמרלד בברית, אבל רציתי לקרדט טיסות למועדון של אלסקה (שבו גם יש לי סטטוס, אומנם, אבל לא כזה שיש לו משמעות עם חברות שותפות). אז היה לי אינטרס להשאיר בהזמנה את מספר חבר המועדון שלי באמריקן, ממש עד הרגע האחרון, ורק כשאין יותר תועלת לסטטוס (נגיד בעלייה למטוס כשכבר אין סיכוי לשדרוג או משהו דומה) אז לעדכן את מספר חבר המועדון באלסקה.

   • חן

    ואם כבר מדברים על זה, בטיסה דרך קתאי כאשר מעדכנים למועדון של בריטיש ניתן לבחור מקומות מועדפים בתשלום, ודרך מועדוון איבירה לא ניתן.
    מועדון בריטיש נותן 25% נקודות מהטיסה לעומת זאת מועדון איבירה נותן 50% נקודות מהטיסה דרך קתאי.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  באיחור קל…
  אני רוצה לנפק כרטיס בונוס מת"א לסרי לנקה, והאפשרויות הן עד בנגקוק עם רויאל ג'ורדניאן ואז סרי לנקה איירליינס משם עד קולומבו, או לחילופין דרך דוחא עם קטאר.
  הטיסה דרך קטאר עם זמני המתנה ארוכים יותר.
  לציין רק למרות שיש זמינות בביזנס החלטתי ללכת על כרטיס באקונומי בשל הטיסות היחסית קצרות.
  איזה מסלול מומלץ?
  תודה רבה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ע״פ האפשרויות שתיארת אני מניח שאתה משתמש באוויוס.

   אם אתה מעדיף לטוס אקונומי אז תעדיף לעבור בדוחא. זה באמת מסלול קצר משמעותית מבחינת זמן טיסה. קונקשיין ארוך בדוחא זה לא פינוק גדול, למרות שהשדה נוח, אז שקול ברצינות לשדרג את הטיסה האחרונה לביזנס כדי שתוכל להיכנס לטרקלין בדוחא במהלך הקונקשיין הארוך.

   במסלול השני, דרך בנגקוק, הייתי בוחר רק בטיסות ביזנס. או לפחות שהטיסה הארוכה של RJ תהיה בביזנס.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    תודה רבה.
    נראה לי באמת עדיף.
    האמת שדרך אמריקן.
    באוויס המחיר גבוהה יותר- 50 אלף אוויס + כ250 דולר מיסים…יקר יותר

   • Lior @ FlyingOut

    עם מיילים של אמריקן לא תוכל לעשות קונקשיין בבנגקוק בדרך לקולומבו בכרטיס בונוס אחד.

    סרי-לנקה היא חלק מאזור ׳תת-היבשת ההודית׳ בעוד תאילנד היא חלק מאזור ׳אסיה 2׳.

השאר תגובה