למען הפרוטוקול אתחיל מלציין שאני לא מקבל עמלה כלשהי על הפניית לקוחות לכרטיס פלייקארד ואין לי מניות באלעל (שכיום שוות מעט מאוד…). את דעתי הכללית על החברה ומועדון הלקוחות שלה אפשר לסכם בשלוש נקודות עיקריות:

 • אלעל, כחברת תעופה, מתנהלת רע מאוד. אני לא יודע אם זה בגלל שלבעלים לא איכפת משום דבר מלבד הדיבידנד, אם בגלל שההנהלה מורכבת בעיקר ממנהלים שמחזיקים בחוזים משוריינים ולא ניתן לפטרם, אם בגלל שאיגודי העובדים עושים יותר מדי צרות או מסיבה אחרת. העובדה הפשוטה היא שאלעל עושה טעות אחר טעות, מפספסת הזדמנויות ונותנת לנתח השוק שלה בנתב״ג להמשיך בירידה.
  – – –
 • מועדון הנוסע המתמיד עושה הרבה דברים כמו שצריך. רבים מחברי המועדון מתוסכלים מכל השינויים שהיו בשנים האחרונות בטבלאות הצבירה והמימוש ולדעתם המרחק לכרטיס הבונוס רק הולך וגדל. זה אולי נכון במידה מסוימת ובפרט לגבי אלו שלא מעוניינים להחזיק בכרטיס פלייקארד (ובכל זאת יש לו דמי שימוש חודשיים). אבל אני יכול למלא דף שלם בשינויים החיוביים שחלו במועדון מאז שהוא מנוהל ע״י ליאור טנר.
  – – –
 • כרטיס פלייקארד הוא חובה לכל מי שטס עם אלעל. מאז שהושק הכרטיס, לצד אחיו הגדול פלייקארדפרימיום, טענתי שהמועדון עשה צעד אחד יותר מדי בבחירת ההטבות לכרטיס והוא למעשה יצר ׳חברי מועדון סוג א׳ (מחזיקי הכרטיס) ו׳חברי מועדון סוג ב׳ (כל השאר). בהיבט הזה אני לא אוהב את כרטיס הפלייקאר ולדעתי הוא סטירת לחי לחברי מועדון רבים. אבלההטבות שהוא מציע משמעותיות מאוד והוא כרטיס מצוין לקהל הישראלי.

אחרי שכל זה נאמר

מימוש נקודות של אלעל

בשנתיים האחרונות יש מבול של אפשרויות מימוש במועדון הנוסע המתמיד. בגדול מדובר במהלך חיובי אבל לפעמים זה מרגיש מעט מוגזם ובפרט משום שרוב אפשרויות המימוש לא באמת אטרקטיביות אם בוחנים אותן מקרוב. המועדון פשוט מנסה בכוח לרכוש חזרה נקודות ולשלם עליהן מחיר נמוך מאוד.

מלבד מימוש לטובת כרטיסי בונוס או שדרוגים, שני המימושיםהקלאסיים לנקודות של מועדון תעופה, כיום ניתן להשתמש בנקודות של אלעל כדי לרכוש גם לילות במלונות, ספרים בסטימצקי, ביטוח נסיעות לחו״ל, קופונים למסעדות, מוצרים בדיוטיפרי במטוסי אלעל ועוד ועוד. בדר״כ המועדון מציע יחס של 3 נקודות לכל 1$ במימושונראה שזה קו הבסיס. זאת על אף ניסיונות להציג את הנקודות כבעלות ערך ריאלי של 0.5$ האחת ועל אף שאלעל מוכרת נקודות ב-1$ לנקודה (במסגרת מימוש לכרטיס בונוס, אבל אפקטיבית זו מכירת נקודות לכל דבר ועניין). כך, לדוגמה, תוכלו לרכוש באתר אלעל ביטוח נסיעות לחו״ל במחיר של 2$ ליום או 6 נקודות ליום (אם כי אותו ביטוח יכול להיות זול יותר בערוץ הזמנה אחר).

Buy Travel Insurance with Points

לקבל 0.33$ לנקודה במימוש זה רע מאוד. אל תעשו את זה.

לפעמים מימוש נקודות נראה אטרקטיבי במבט ראשון אבל רק במבט ראשון. אתן דוגמה. נניח שהמועדון מציע הנחה של 100 ש״ח להופעה תמורת 50 נקודות בלבד. לכאורה כל נקודה במימוש שווה 2 ש״ח (58 סנט). במקום לשלם 400 ש״ח לכרטיס להופעה תוכלו לשלם רק 300 ש״חוזה נשמע כמו מימוש נהדר. אבל איפה המוקש? שכרטיסים להופעות הם כמו משקפי שמש ואף אחד לא משלם עליהם מחיר מלא. סביר להניח שבדיקה קצרה תוכיח שאתם זכאים להנחה על מחיר הכרטיס דרך מועדון צרכנות כלשהו או שיוך לקבוצה כלשהי ובעצם הכרטיס יעלה לכם, נניח, 340 ש״ח בלבד (15% הנחה). אז אותן 50 נקודות לא יחסכו לכם 100 ש״ח אלא רק 40 ש״חוהנה לכם מימוש לפי 11.5 סנט/נקודה בלבד.

מימוש נקודות פרקטי

חברי מועדון המחזיקים בכרטיס פלייקארד או פלייקארדפרימיום מהמותג דיינרס (בלבד) יכולים להנפיק מחשבונם שוברים בסך 150 ש״ח לשימוש בחנויות מגה, מגה בעיר, תחנות הדלק של דוראלון וחנויות הנוחות שבהן תמורת 100 נקודות. לא נראה שקיימת מגבלה על מספר השוברים שניתן להנפיק.

לא מדובר באפשרות חדשה ולמעשה כתבתי עליה בדיוק לפני שנה.

matmid-150-ils-voucher-promo

במימוש הזה ניתן בעצם לקבל 1.5 ש״ח לכל נקודה. אפשר לשקלל פנימה גם את צבירת הנקודות האלטרנטיבית של 0.6 נקודה למחזיקי הכרטיסים לעיל (אם במקום להשתמש בשובר היו מחייבים את הכרטיס ב-150 ש״ח וצוברים על כך נקודות). כלומר, המימוש הוא לפי 1.49 ש״ח לנקודה (43 סנט).

למה המימוש הזה מעניין?

ראשיתכל אחד רוכש מוצרי מזון וכמעט כל אחד רוכש דלק. כלומר, השובר מאוד שימושי. זאת בניגוד למימוש אטרקטיביים כמו כרטיסי בונוס או שדרוגים שלא יהיו רלוונטיים לחברי מועדון רבים גם אם יש בידם את סך הנקודות הדרוש.

שניתבמכולות ובתחנות דלק ניתן לרכוש מוצרים שמחירם בשוק סה״כ קבוע. כלומר, המקרה שתיארתי מוקדם יותר לעניין כרטיס להופעה לא חל כאן. ראו לדוגמה את רשימת המוצרים אשר מחירם נמצא בפיקוח כפי שהיא מפורסמת באתר משרד הכלכלה והתעשייה (לחצו כאן) אך כמובן יש גם מוצרי צריכה רבים אחרים שמחירם בשוק נשאר יציב מאוד בשל התחרות.

אפשר להעלות שתי טענות נגד ערכו האמיתי של השובר במימוש לתדלוק: (א) יש לקוחות נהנים מהנחה בתדלוק וזו הנחה שלא יוכלו לקבל תוך שימוש בשובר. (ב) מחיר הדלק של תחנות דוראלון יכול להיות גבוה יותר משל תחרות מתחרות.

הטענה הראשונה די חלשה בעיניי כי בפועל רוב ציבור הלקוחות אינו זכאי להנחה כלשהי (שימו לב שרוב ההנחות מסוג זה חלות רק על מחיר התדלוק בשירות מלא ולא על שירות עצמי) וגם לקוחות זכאים לא תמיד מכירים את הזכאות שלהם או לא תמיד עושים מאמץ כדי לנצל אותה (באמת תסעו 15 ק״מ נוספים כדי לחסוך 5 אג׳ לליטר?).

הטענה השניה פשוט לא נכונה משום שהמחירים המוצעים בתחנות מושפעים ממיקום התחנה בדר״כ ותחנות מתחרות של רשתות גדולות בדר״כ יציעו מחירים דומים. כלומר, אין לידיעתי רשת אחת בישראל שבאופן עקבי יקרה יותר ממתחרותיה. הנה, לדוגמה, מחיר הדלק בארבע תחנות בחיפהשל ארבע רשתות מובילות (סונול, פז, דלק ודוראלון) – שנמצאת במרחק שתי דקות נסיעה אחת מהשניה ומציעות מחיר זהה:

Fuel Compare

לסיכום

הטענה שלי בפוסט הזה היא שהרוב המוחלט של חברי המועדון של אלעל יוכלו בהחלט לנצל את השובר הנ״ל ולקבל ממנו ערך אמיתי של 150 ש״ח. בכך הם יוכלו להשתמש ב-100 נקודות של אלעל כדי ליצור חיסכון של 1.49 ש״ח מכל נקודה במימוש. לא מדובר במימוש פנטסטי אבל לפחות במימוש שיוצר תקרת מינימום לא נמוכה. כמובן שניתן לחלץ מהנקודות ערך גבוה יותר במימושים אחרים ומטרת הפוסט לא הייתה לקבוע תקרת מקסימום לשווי הנקודות אלא תקרת מינימום (שהיא מעניינת יותר לרוב חברי המועדון).

אבלהטיעון שלי נכון אך ורק לחברי מועדון הנוסע המתמיד שמחזיקים באחד מכרטיסי הפלייקארד של המותג דיינרס.

לא מחזיקים עדיין בכרטיס פלייקארד? אומנם הכרטיס מגיע עם 20 ש״ח דמי שימוש חודשיים (240 ש״ח בשנה) אבל הוא גם מגיע עם 100 נקודות (בעלות שווי של 149 ש״ח, כפי שהראתי), שובר של 15% הנחה לקנייה אחת ברשתות מגה (עד 105 ש״ח חיסכון) ועוד הטבות רבות. כלומר, לפחות לשנה הראשונה יהיה משתלם להחזיק בכרטיסאם כי ניתן לבטל אותו מוקדם יותר. למידע נוסף באתר דיינרס – לחצו כאן.

14 תגובות

 1. Ofir

  שוב פוסט מאד מעניין וממצה.
  תודה.
  אותי באופן אישי מעניין עניין מימוש טיסות הבונוס.
  אני מחזיק את הפליכארד פרימיום , בסהכ צובר באמצעות רכישות באשראי סך נקודות יפה כל שנה והייתי רוצה לדעת מה הדרך הטובה למימוש הנקודות בענייין זה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כאמירה כללית הכי משתלם לממש נקודות לטובת:

   (1) כרטיסי בונוס במחלקות הפרימיום, לרבות פרימיום-אקונומי, אם כי כרטיסים כאלו ליעדים רחוקים יכולים להיות יקרים מדי עבור רוב חברי המועדון (אלפי נקודות לכרטיס).

   (2) כרטיסי בונוס בכל מחלקות השירות בתאריכים מבוקשים במיוחד או בעונת הקיץ. זה כמובן דורש הזמנה מוקדמת מאוד – ובמיוחד אם רוצים שני מושבים ומעלה.

   (3) מימוש במסגרת מבצעים תקופתיים שמוזילים משמעותית את המחיר או בממסגרת מבצע חודש יום-הולדת. כמובן שאין מבצעים לעונת הקיץ או לתאריכים מבוקשים.

   אני משתדל להזכיר אפשרויות מימוש אטרקטיביות כנ״ל ככל שהן מוצעות.

   הגב
 2. דן

  ליאור הי,
  למה אתה לא מדבר על מימוש נקודות במסעדות. 150 נקודות תמורת שובר של 250 ש"ח זה ערך 1.66 ש"ח לנקודה. לכאורה משתלם. מה דעתך?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זה שקול לדוגמה של כרטיס להופעה.

   אותן מסעדות שמציעות שוברים דרך אלעל מציעות שוברים אחרים דרך אתרים כמו גרופון או הנחות ללקוחות של חברות אשראי ומועדוני צרכנות. אני מניח שאין כפל מבצעים והנחות. כלומר, אתה מקבל 1.66 ש״ח לנקודה אבל מונע מעצמך כל שובר או הנחה אחרים. אם תרצה לי מסעדה שלא מציעה שוברים/הנחות למעט לאלעל – אז יהיה טיעון למימוש לפי 1.66 ש״ח לנקודה.

   אגב, במימוש נקודות בכרטיסי בונוס אפשר להגיע לערכים גבוהים פי כמה אבל זה, כאמור בפוסט, לא משהו שרלוונטי לכל חברי המועדון.

   הגב
 3. אורי

  דן הוצאת לי את המילים מהפה. ניצלתי אתמול שובר אלעל ברשת קופי בר. משתלם מאוד במיוחד שזה כולל עסקיות וארוחות בוקר וככה מתקבל ניצול מיטבי של ההטבה במסעדה.
  150 נקודות וקיבלתי 250 שח למימוש במסעדה ללא שום התניות .

  הגב
  • אורי

   כמובן הכל צריך להיות בדרך של התנהלות חכמה. לרשת קופי בר כמובן שאין הנחות בשום מקום ולכן השובר היה מאוד אטרקטיבי.

   הגב
 4. ZOD

  אני הייתי מוסיף שתי נקודות להמלצות המימוש:
  1. מימוש למוצרים בדיוטיפרי של האווירון עשוי להשתלם.
  2. מימושים כאלו (בדיוטי פרי או לשובר למגה) כדאיים כאשר מגיע מועד פקיעת התוקף של הנקודות.
  הערה כללית – אם יש ישש לך פלייקארד פרימיום ואתה לא מגיע למינימום ההוצאה החודשי אתה מאבד את הזכות לרכישת שובר של מגה (הנציגים מסבירים את זה בקצב הצבירה שנותר ללא שינוי).

  הגב
  • מגהץ קיטור

   תגובה ל-ZOD:
   מסכים לגבי ס׳ 2 ורוצה לחדד – בניגוד לטענה שהועלתה בפוסט הראשי, אני לא חושב שמימוש במגה (או בדור אלון, בעיקר ביחס לחנות הנוחות) הוא כזה גליק בדיוק מאותה סיבה שמעלה הכותב ביחס למימוש בסגנון כרטיס להופעה/שובר Groupon. מגה היא רשת שיווק יקרה מאוד (ואלונית עוד יותר). רכישה שוטפת ברשת שוחקת את ערך ההטבה בכ-20% לפחות לעומת רמי לוי, נניח. מאותה סיבה, אגב, אני לא מתלהב מהטבת ההצטרפות לכרטיס ויזה כא״ל שופרסל (180 ₪ לקניות) – זה לא כזה 180 ₪ אם מתמחרים את רמת המחירים של הרשת (כן, כולל שופרסל דיל). אז נכון, הטיעון של הכותב הוא שאפשר להתמקד ברכישת מוצרים בפיקוח, אבל אצלי לפחות הם לא מסתכמים ב-150 ₪. יתרה מזאת, בניגוד לטיעון בפוסט, צרכנות נבונה יכולה לגלות שיש לא מעט חריגים שמאפשרים לרכוש גם את המוצרים הללו פחות ממחירם המפוקח – יש כמה מועדוני כרטיסי אשראי למשל, שמעניקים הנחה במעמד החיוב במגה (מבלי שאלו יהיו אפילו כרטיסי האשראי של הרשת, דהיינו You או Daily +). ישנו כרטיס הגמלאי של הרשת שמגלח גם הוא 5% מהמוצרים. יש את רמי לוי שמבחינת קהל היעד אליה מכוונת הרשת נוהגת לערוך מבצעים גם על מוצרי בסיס (למען הסר ספק, אני לא עובד ברמי לוי, עבור רמי לוי, מחזיק במניות הרשת או מחזיק בכרטיס מועדון).

   הגב
 5. אסף

  למרות הפיתוי הרב בהצעות חילופיות, אני מעדיף לשמור את הנקודות למימוש טיסות, שם באמת השווי שלהם הוא יותר משמעותי. בשנתיים רכשתי כבר 6 כרטיסי טיסה בטיסות UP + שני שדרוגים למזרח (+2 שדרוגים מתנה). יחד עם זאת התנאים החדשים די מרעים ומביאים לאטרקטיביות פחותה במימוש בטיסות אל על.

  הגב
 6. צביקה

  שלום.
  לא טרחתי לקרוא את כל הפוסט. לטעמי קצת מתיש, אבל אני יכול לומר שבהיבט של כרטיסי בונוס ושילוב נקודות מדובר בעבודה בעינים.
  רק השבוע בדקתי טיסה לרומא. לאחר ניצול 600 נקודות, מבקשים תשלום משלים כמו טיסה רגילה באליטליה. שקר וכזב. אני שוקל ביטול הכרטיס. לי ולאשתי.
  על כרטיס בונוס למינכן מבקשים מיסים כמו שעולה כרטיס בחברה אחרת.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אפשר למצוא מקרים בהם רכישת כרטיס בונוס לא תשתלם, זה נכון. אבל אפשר גם למצוא מקרים בהם רכישת כרטיס בונוס כדאית מאוד.

   הטרנד האקטואלי, כפי שהוצג באיזו כתבת טלויזיה חובבנית לאחרונה, הוא לטעון שמועדון הנוסע המתמיד מרמה את הציבור ומבטיח להם דברים שאין בהם אמת. כביכול לקוחות המועדון ולקוחות כרטיס פלייקארד היו תחת הרושם שכרטיסי בונוס הם חינמיים לחלוטין (מה שלא נכון לגבי כל מועדון תעופה) ושיש זמינות למושבי בונוס בכל טיסה שבה עדיין נמכרים כרטיסים (מה שלא נכון לגבי כל מועדון תעופה).

   הגב
 7. גלי

  בולשיט היום לא צריך שום חברות בשום מועדון בטח עם המחירים הזולים של חברות טיסות הזרות שהצטרפו,חוץ מזה אלעל כבר לא חברה שכדאי וכיף לנסוע בה, גם בגלל השירות ובטח בגלל המחירים המופקעים שלה.

  הגב

השאר תגובה

BoardingArea