המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

הפעם בפינת ׳השאלה המעניינת׳ בחרתי את השאלה של יואב שהייתה הראשונה שנשאלה בפוסט של השבוע שעבר: ״לאחרונה יש מגמה של חברות התעופה לעבור למודל של נקודות (מיילים) מבוססות על מחיר הכרטיס. האם זה מסמן את סופן של ה"ריצות מיילים"? יש לך ניסיון מחברות שכבר עברו למודל זה?״. כך עניתי:

כשמועדון תעופה עובר ממודל מבוסס-מרחק למודל מבוסס-הוצאה הוא בעצם זורק לפח את העניין של תגמול נאמנות ויוצא לרדוף אחר הנוסעים העסקיים שמשלמים הון על הכרטיסים שלהם. זה אומנם כלכלי יותר מבחינתו אבל זה מוציא את כל הנשמה שלו כמועדון לקוחות. לפחות לדעתי. נוסעים רבים, כמוני, לא אוהבים שמסתכלים עליהם כמו סימני $$$ מהלכים. חברת תעופה צריכה להבין שכדאי לה לבוא לקראת נוסע שטס איתה 100 טיסות בשנה ולא משנה כמה הוא שילם על הכרטיסים שלו כי נוסע כזה מוכיח נאמנות למותג, בוחר באותה חברה כמעט בכל נסיעה ללא קשר למחיר הכרטיס של החברות המתחרות וכנראה גם ידבר בזכות החברה בפני כל הקולגות שלו, החברים שלו וכו׳.

לעניין ריצות מיילים,

מכיוון שאלו מודלים מורכבים ההזדמנויות לריצות מיילים הצטמצמו מאוד אבל עדיין קיימות. זה פשוט דורש תחכום גבוה יותר מצד הנוסעים. כך, לדוגמה, שלושת המועדונים האמריקנים המובילים – שפועלים כיום במודל מבוסס-הוצאה – עדיין מציעים קרדיט מבוסס-מרחק לטיסות עם חברות שותפות (בכרטיסים ששווקו ע״י אותן חברות שותפות) ובמידה מסוימת גם לכרטיסים שלהן. כלומר, הן לא עברו ב-100% למודל מבוסס-הוצאה ועדיין יש הזדמנויות שהיו בעבר.

כמובן שגם כיום ממשיכים לפעול מועדוני תעופה מובילים שאינם מבוססי-הוצאה ועמם לא אבדה כלל האפשרות לריצות מיילים.

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

 

32 תגובות

 1. yoel

  בפוסט הזה:
  https://flying-out.com/2017/11/25/cashback-and-flight-tickets/
  המלצת על vayama
  אתמול הזמנתי שתי כרטיסי one way, ונרשם בtcb החזר של 12 דולר בלבד במקום 24 דולר שחשבתי שאקבל
  מסתבר שנבחר הוא פר הזמנה
  להבא ארכוש כל כרטיס בנפרד וכל צד בנפרד (במקרה שזה לא מייקר)
  יותר מיילים של הזמנות אבל 12 דולר לא הולך ברגל…

  התאוריה שלי נכונה?
  אם ארכוש את הכרטיסים בנפרד אחד אחרי השני אקבל קשבק נפרד?
  או שהוא יזהה את הרכישה כקשבק אחד?

  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כן, ההחזר הוא פר/הזמנה. לא משנה אם זו הזמנה לכרטיס בכיוון-אחד או הלוך חזור, לנוסע יחיד או מספר נוסעים וכו׳.

   הגב
   • יואב ה

    כן ולא.
    בעיקרון כן אבל מנסיון, הם מזהים אם אתה עושה שתי הזמנות‏ באותו היום ונותנים רק זיכוי אחד.

   • Lior @ FlyingOut

    מעניין מאוד. תודה על הפידבק. מצאת תנאי כזה רשום באתר TCB?

    בדקתי בחשבון שלי ולא ראיתי שאי פעם ביצעתי שתי הזמנות דרך Vayama באותו תאריך. בפוסט המדובר המלצתי גם על FlightHub ובאתר הזה יצא לי לבצע מספר הזמנות באותו תאריך וקיבלתי החזר על כל אחת מהן.

   • מאיר

    עשיתי כבר כמה פעמים יותר מהזמנה אחת ביום בvayama וקיבלתי קאשבק על כל הזמנה.

 2. נעם

  היי ליאור
  נחשפתי לאחרונה לבלוג – מעניין ומועיל ביותר !
  שאלת התיעצות
  אנחנו טסים ביוני ללוס אנג'לס עם אלאיטליה בהלוך ואייר פראנס בחזור. שני מבוגרים, שני ילדים ותינוק.
  יש לי סטטוס בסיס ביונייטד ומתלבט באיזה מועדון לפתוח חשבון ולקרדט את הטיסה הנוכחית.
  אלאיטליה -בגלל האפשרות לקרדט מיילים של הילדים לחשבון ההורים (מודע למצבה הלא ברור אבל גם אתה הערכת שהיא לא תיפול כמו אייר ברלין)
  דלתא – מיילים לא נמחקים לעולם

  אנחנו טסים במסלול הזה בערך פעם בשנתיים שלוש, מעבר לזה טיסות חד שנתיות מזדמנות לאירופה.
  אשמח לדעתך

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אהלן נעם וברוך הבא לבלוג,

   ראשית – בדוק את מחלקות הכרטוס של הטיסות השונות והיעזר באתר WtC (מצ״ב קישור) כדי להבין כמה נקודות/מיילים תוכל לצבור בכל מועדון תעופה.

   עד כה המלצתי כברירת-מחדל על מועדון FlyingBlue לטובת קרדיט מטיסות של ברית סקיי. כעת המועדון עבר שינוי משמעותי וטרם הספקתי לבחון לעומק את השינויים ואת ההשפעה שלהם. המועדון של דלתא על פניו אטרקטיבי, כי המיילים באמת לא נמחקים וזה יתרון גדול לנוסעים מזדמנים, אבל טבלאות המימוש של המועדון נוראיות ובאופן כללי לא מדובר במועדון טוב מדי (אלא למי שטס המון עם דלתא).

   לדעתי כדאי לך לשקול שלוש אפשרויות כתלות בכמה הנקודות/המיילים שאתה צפוי לצבור בהתאם למחלקת הכרטוס:

   (א) מועדון FlyingBlue – אם מדובר בכרטיס שמשווק ע״י אליטליה (מספר ה-eTicket מתחיל בספרות 055) כי אז תצבור מיילים בהתאם למרחק הטיסה ולא בהתאם למחיר הכרטיס.

   (ב) מועדון MilleMiglia – בין השאר כי יש כרגע בונוס הצטרפות כפול (4000 מיילים, מצ״ב קישור). בעיניי לא מדובר במועדון תעופה כדאי או מתקדם אבל הוא כן יכול לשרת היטב את מי שעתיד לטוס עם אליטליה. מאז ומעולם היה כדאי להשתמש במיילים של המועדון הזה לשדרוג טיסות של אליטליה.

   (ג) מועדון SkyPass (קוריאן) – כי המועדון מציע תוכנית משפחתית במסגרתה תוכלו כולכם לצבור מיילים בחשבון אחד. זה מעט מורכב להירשם וכו׳ אבל האפשרות קיימת והיא די אטרקטיבית (מצ״ב קישור).

   קישורים:

   https://www.wheretocredit.com/

   https://www.alitalia.com/en_en/special-pages/subscribe_mm_program_double_miles.html?cod=30

   https://www.koreanair.com/mobile/global/en/skypass/benefits/family-plan.html

   הגב
   • נעם

    תודה רבה
    בדקתי ובאופן מפתיע בדלתא הקרדיט הוא הגבוה ביותר לכרטיס בהפרש של כמעט 1.5k
    אני חושב שאבחר לבסוף דלתא גם בגלל שהמיילים לא נמחקים וגם בגלל שבבדיקה מדגמית שעשיתי עלות כרטיסי הבונוס שלהם לטיסות פנימיות בארה"ב היא הנמוכה ביותר.
    תודה רבה וממשיך לעקוב.

 3. אסף

  קצת הלכתי לאיבוד בעולם הקירדוטים,
  תוכל לתת הצעה מתומצתת מה לעשות עם כ 10,000 מיילים של miles and more שלא יימחקו?
  לקרדט למועדון אחר? לקנות מיילים (אפשרי?) כדי להוציא כרטיס?
  עיקר הנסיעות זה לאירופה.
  אגב – יש סיבה למה M&M לא מאפשרת לשלם במיילים + השלמה בכסף על כרטיס?
  יש מועדונים שכן מאפשרים?

  תודה,
  אסף

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   קודם כל – שווה לך להתקשר לכאל ולבקש להוציא את הכרטיס של M&M בלי דמי שימוש חודשיים. או לפחות לקבל פטור מדמי שימוש במידה ויהיו חיובים בסך מסוים. אחת ההטבות של הכרטיס היא שמירה על תוקף המיילים כל עוד הכרטיס בתוקף – גם אם לא נעשה כל שימוש בכרטיס בפועל.

   המועדון לא מוכר מיילים ובכל מקרה בחשבון הזה המיילים נמחקים כשלוש שנים לאחר צבירתם וללא קשר לפעילות בחשבון. יש רק שתי דרכים לשמור על מיילים בתוקף: להחזיק כרטיס אשראי ממותג של המועדון או להחזיק סטטוס גבוה במועדון.

   לא כל מועדוני התעופה מאפשרים לשלם על כרטיסי בונוס בשילוב כסף ומיילים.

   הגב
   • ערן

    ליאור, ברשותך תיקון קטן לעניין השארת המיילים בתוקף – לפחות לפי תנאי המועדון – – מילים לא יפוגו כל עוד בכל אחד משלשת החודשים הקודמים לחודש בו היו אמורים לפוג המיילים, נעשו עסקאות המזכות במייל אחד לפחות.
    כלומר, הוצאת הכרטיס והחזקתו בלי ביצוע עסקאות כלל לא תמנע את תפוגת המיילים, אבל ביצוע עסקה כל חודש בסך 20-30 שח אמורה לעשות את העבודה.
    אשמח לדעת אם יש לך נסיון אחר.

   • Lior @ FlyingOut

    אתה צודק. עכשיו אני רואה את התנאי – ומדובר בתנאי חדש שלא היה קיים קודם לכן. הנה הציטוט מאתר כאל:

    ״המיילים ללא תאריך תפוגה – המיילים יישארו בתוקף בתנאי שתבוצע בכרטיס לפחות עסקה אחת בחודש, שעבורה ייצבר בחשבון המועדון לפחות מייל אחד (1 מייל), בהתאם לסוג הכרטיס של הלקוח (פלטינום / פלטינום עסקי או זהב / זהב עסקי)״.

   • ערן

    יפה שיש גם באתר של כאל. אני ראיתי את התנאי בהפניה לתנאים (באנגלית) של מיילס אנד מור.
    תיאורטית הם מבצעים את הבדיקה רבעון אחורה, כך שאם למשל יש מיילים שעומדים לפוג רק בעוד שנה, צריך לדאוג לצבור מייל כל חודש רק בשלשת החודשים הקודמים לכך, ועד אז אפשר באמת לא לבצע עסקאות.
    אבל אני מניח שלמי שצובר שם באופן שגרתי פשוט יותר לדאוג לצבור מייל כל חודש בלי להתעסק במתי המיילים הבאים עומדים לפוג, כלומר ללכת לפי הניסוח הפשוט יותר כפי שמופיע באתר של כאל.

   • אסף

    תודה, כבר יש לי MasterCard. כדי שהכרטיס יהיה ללא עלות כאל דורשים חיוב של 1000 שח בחודש שזה 35 מיילים בערך. כרגע אני מעדיף מסיבות שונות להעמיס חיובים על ה FlyCard.
    בכל אופן כיוונתי יותר להצעות לשימוש ב 10K הנוכחיים (כבר מחקו לי 7K).

   • ערן

    אם יש לך נסיעה בלופטהנזה או סוויס אתה יכול לרכוש מוצרים בדיוטי פרי של המטוס ולשלם במיילים.
    בנוסף, אתה יכול לרכוש מוצרים בחנות המקוונת של לופטהנזה במילים ולאסוף אותם בשדות התעופה של מינכן או פרנקפורט (או לשלוח לכתובת באירופה).
    זה מה שאני עשיתי כשהיו לי יתרות של כ-10000 מיילים שעמדו לפוג בטווח של כמה חודשים .

   • גיא

    ראיתי שיש עכשיו בביזנס ב75000 לEwr
    יש אפשרות להמיר גם עם נקודות של אמריקאן אקספרקס

   • Lior @ FlyingOut

    מה? מצאת זמינות למושב Saver בטיסה של יונייטד מת״א לניוארק? זה כמו לראות חד-קרן. אשמח אם תוכל לשלוח לי פרטים נוספים במייל.

    בכל מקרה, לא ניתן להמיר נקודות של כרטיס אמקס ישראלי למיילים של יונייטד. לפחות לא באופן ישיר.

    אם אתה מעוניין בטיסה אני מציע שתזמין את המושב בהקדם. האתר של יונייטד אמור להציע לך ביטול ללא קנס בתוך 24 שעות – אז יהיה לך זמן להתלבט.

 4. נועם

  מה הכוונה- מושב רגיל בקדמת המטוס?

  Lufthansa Group sees ancillary revenue opportunity in preferred seating zone
  PRE-TRAVEL // FEB 2018
  Lufthansa and Austrian Airlines have announced that they will join SWISS in introducing a “preferred seat zone” on long-haul flights.

  The preferred seating, available to economy class passengers, is located directly behind business or premium economy class.

  The seats are therefore closer to the exit than the other economy class seats, meaning those who wish to pay extra for the seats can disembark more quickly upon arrival.

  Following SWISS, Lufthansa and Austrian Airlines will offer the option of booking a seat in the preferred seat zone from 20 February 2018 for travel from 7 March 2018 onwards.

  The price is based on the flight’s distance and ranges from €30 to €50 per segment. However, HON Circle Members and Senators can reserve a preferred seat free of charge depending on availability.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   חברות תעופה עושות כל מאמץ לסחוט הוצאות נוספות מנוסעים מעבר לכרטיס הטיסה. זו טקטיקה שמוכיחה את עצמה כל פעם מחדש ועל הדרך עוזרת לחברות התעופה לפרסם מחירים נמוכים יותר ויותר (אבל לגבות כסף על כל תוספת קטנה מה שלא היה פעם – ובפועל הנוסע הממוצע משלם יותר ויותר).

   כעת קבוצת לופטהנזה מתחילה לשווק את השורות הקידמיות של מחלקת התיירים כשורות של מושבים מועדפים. מה מועדף במושבים האלו? שום דבר, הם פשוט קידמיים יותר. אז הנוסעים שיושבים בהם יצאו מהמטוס אולי דקה או שתיים מוקדם יותר מהנוסעים האחרים שלא רצו לשלם על מושב בשורות הקידמיות.

   הגב
   • יואב ה

    גם איגיאן התחילו לפני חודש עם ההמצאה הזאת.
    מושבים, בהזמנה מראש, בעשר השורות בתוספת 10 יורו.
    המושבים ליד דלת החירום (שורה 12) עולים עוד 15, בגלל תוספת מרווח רגליים.
    טסתי איתם לפני שבועיים והתוצאה היא שעד שורה 12 אין נוסעים. נתבקשתי על ידי הדיילת לעבור קדימה ליד דלת הבטיחות בתואנה שזה שידרוג לבעלי סטטוס. ברור לי שזה רק בגלל שהם חייבים נוסע ליד דלת החירום אבל כמובן הסכמתי. אני אוהב את שורה 12 ב-320 של איגיאן.

   • אריק

    איזה קשקוש זה השיטות האלה ל"מיצוב שורות"
    גם ככה ה320 של קבוצת לופטהנזה לא נותנים משהו בביזנס ששוה את הכסף שלו (גם לא לבזבז על זה מיילים) אז עוד דרך למכור ביותר כסף מושבים חסרי תועלת…

 5. Bucket List

  האם יש מה לעשות עם נקודות של מועדוני לקוחות של מלונות מלבד רכישת לילות בונוס? בעיקר, האם יש דרך להמיר אותן לנקודות של מועדוני תעופה? אם כן, איזה מועדון מלונות הכי מתאים למטרה זו?

  אני עובדת בחברה בינלאומית גדולה, כך שאת הזמנות המלונות שלי אני מבצעת דרך פורטל מיוחד של החברה. בצורה זו אני זוכה לתעריפי חברה מיוחדים במלונות מסויימים, ו/או הטבות מזדמנות נוספות.
  המשמעות היא שאני לא מבצעת הזמנות ישירות מהמלון ולא צוברת נקודות למועדוני לקוחות, וזה בסדר גמור כי כאמור אני זוכה כבר לשלל הטבות.

  לאחרונה התחלתי לתהות אולי בכל זאת כדאי לי לצבור נקודות של מלונות, אם אוכל להמיר אותן למיילים של יונייטד או בריטיש. זה כנראה לא יהיה הרבה, (בכל זאת צריכה סיבה ממש טובה לא להזמין דרך הפורטל הארגוני) אבל אם יצטרפו למיילים שאני כבר צוברת מטיסות, מכרטיס האשראי, מקניות מזדמנות בפורטלים של חברות תעופה, זה יכול לקרב אותי לכרטיס בונוס מהר יותר.

  אשמח לעצתך המלומדת.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   ארחיב קצת על מה שכתב דודי.

   (א) כאמירה כללית צבירת נקודות/מיילים של מועדוני תעופה משהיות במלונות אינה כדאית. ברוב המקרים משתלם אפילו לצבור נקודות של מועדון המלונות ולהמיר אותן אח״כ לנקודות/מיילים של מועדון תעופה נבחר (ורצוי בזמן מבצע המרה). השימוש הטוב ביותר לנקודות של מועדון מלונות לעולם יהיה לטובת לילות-בונוס.

   (ב) על מנת לצבור נקודות במועדון מלונות יש לבצע את ההזמנה באחד הערוצים הישירים או דרך סוכן שלוקח עמלה מינימלית (עד 10%). ניתן להשתמש באתרי קאשבק וניתן להשתמש בתעריפים מוזלים סטנדרטיים (כמו תעריף AAA, תעריף הגיל השלישי, תעריף מוזל לחברי מועדון וכו׳) אך לא ניתן להשתמש בתעריפים עסקיים או בתעריפים מוזלים-במיוחד אחרים (כמו תעריף לאנשי צוות אוויר, תעריף לעובדי המלון וכו׳).

   (ג) כפי שהציע דודי ישנם גם אתרי הזמנות המאפשרים צבירת נקודות/מיילים של מועדוני תעופה מכל הזמנה. זה כדאי אם המטרה היא באמת לצבור קרדיט כזה ובתנאי שהתעריף של אתר ההזמנות תחרותי (וזה לא תמיד המצב).

   (ד) כמובן שלך כנוסעת עדיף להימנע מפורטל ההזמנות של הארגון כשזה אפשרי. אין סיבה שלא תקבלי קרדיט כלשהו כשאת יכולה לקבל – והשאלה איך המעסיק שלך ייראה את זה. העצה הכללית שלי אומרת לקבל ציטוט מחיר מפורטל ההזמנות ואז לבצע הזמנה בערוץ אחר ובתעריף נמוך יותר (בהנחה שמצאת אפשרות כזאת – ואז זה בגדר win-win).

   הגב
  • אריק

   מוזר. גם אני מזמין לרוב דרך סוכנות (amx) ומחזיק במועדוני מלונות. לרוב הסוכנות כבר מכניסה את המספר חבר שלי בהזמנה (תעריף מיוחד וכו' אבל עדיין)
   וכשאני מגיע למלון אני בודק את זה ומעדכן במקרה שזה לא מופיע (לרוב רואים את זה מופיע כבר בitinierary לפני הטיסה)
   לא מוצא סיבה שאותו פורטל של העבודה יימנע ממך לקרדט למועדוני לקוחות. כנל על הטיסה עצמה

   הגב
   • Lior @ FlyingOut

    זה תלוי מה גובה ההנחה.

    כאמירה גסה – כל עוד ההנחה היא לא יותר מ-10%, שזו עמלת סוכן סטנדרטית, אז התעריף נחשב תקף לטובת קרדיט במועדון המלונות. אמקס גובה עמלת סוכן סטנדרטית ולכן אין בעיה. תעריפי קורפורייט, אלו שניתנים לארגונים גדולים בהתאם לנפח הפעילות שלהם ומעודכנים אוטומטית במערכות ההזמנה הארגוניות, לרוב מוזלים ביותר מ-10% (כולל עמלה למפעיל המערכת) ולכן אינם תקפים.

 6. דודי

  אני ברוב חוצפתי אנסה לענות לך.
  קודם כל, כדי שתהיי זכאית לנקודות את צריכה לבצע את ההזמנה דרך אחד ממרכזי ההזמנות של המלון ולא דרך גוף שלישי.
  שנית, התעריף צריך להיות תעריף רגיל ולא מוזל(במקרים מעטים מאוד תעריפים אלו מזכים בנקודות ).
  אם עמדת בכל הקריטריונים האלו וצברת נקודות ,רוב מועדוני המלונות יאפשרו לך להמיר למיילים את הנקודות שצברת או לצבור מיילים ישר ברוב החברות .
  אף אחד נורמלי לא ימליץ לך להמיר נקודות מלון לחברות תעופה-זה פשוט יחס המרה גרוע
  אצל כולם, וגם צבירת מיילים ישירה לא כדאית .
  אבל אם את מתעקשת לעניות דעתי בריטיש נותנים יחס המרה פחות גרוע ופעם בחצי שנה יוצאים במבצע של תוספת של 35% ביחס ההמרה כך שפה זה טיפה משתלם.
  ראי קישור עם מי בריטיש עובדים:
  https://www.britishairways.com/en-gb/executive-club/collecting-avios/hotels?refevent=bah_ecavshotels2&clickpage=executive-club–collecting-avios–index&kmtag=c&ban=||HC|4×2|LNK1|||||||||L2|||||||

  חודש במקרה יש מבצע של בריטיש עם IHG שנותן 500 מיילים תוספת או 1500 נקודות .
  ראי פרטים בקישור:
  https://www.ihg.com/content/gb/en/deals/partner-offers/ceabihg0104

  כמו כן, אם מטרתך לצבור רק מיילים יש לך כמה חברות כמו :קליגו,אגודה ורוקט מייליס שנותנים לך אפשרות לקבל מיילים במידית בלי צורך בהמרה -קחי בחשבון שהתעריף שלהם ממש יקר.

  הנושא ממש ארוך ומורכב -לא יודע אם ליאור כתב פוסט על זה ,אבל הוא בוודאי יענה.

  בהצלחה.

  הגב
 7. ליאור

  ריצות מיילים עדיין רלוונטיות לצורך השגת סטטוס, שעדיין מחושב ע"פ מרחק טיסה ולא ע"פ עלות הכרטיס.
  ריצת המיילים הארוכה ביותר שביצעתי כדי להשלים כ-2000 מיילים שחסרו לי לצורך השגת סטטוס 1K, היתה בנסיעה לבוסטון עבורה הזמנתי את את המסלול: תל-אביב -> בריסל -> מינכן -> שיקגו -> בוסטון. מכיוון שהכרטיס גם תומחר במחיר נמוך יותר מכרטיס במסלול השפוי, לא נתקלתי בהתנגדות ממקום העבודה להזמין אותו.

  הגב
 8. אריק

  רוצה להפנות את תשומת הבל להשוואת סטטוס של נשיונל השכרת רכב
  https://status.emeraldclub.com/
  משווים לסטטוסים של חברות תעופה ומלונות, לא רק לחברות רכב.
  הזדמנות טובה לבעלי סטטוס גבוה בחברת תעופה שלא משכירים בנפח גבוה מספיק

  הגב

השאר תגובה