הפוסט הזה אינו נוגע למועדון מלונות מסוים. היתרונות והחסרונות שאציג בהמשך נוגעים לכלל מועדוני המלונות המובילים עם מעט יוצאים מן הכלל שאליהם אתייחס.

כמו מרבית מועדוני התעופה גם מרבית מועדוני המלונות מוכרים נקודות בצורה ישירה, לרבות במסגרת מבצעים תקופתיים, והפרקטיקה של רכישת נקודות והזמנת לילותבונוס באמצעותןכתחליף להזמנה בכסףיכולה להיות כדאית מאוד. במיוחד במלונות יוקרה, אך גם במלונות זולים יותר. מזה נאמר, אני לא ממליץ לרכוש יתרת נקודות גדולה מדי בצורה ספקולטיבית לגמרי (למעט אולי נקודות של סטארווד שהן בגדר סופרשימושיות).

לאחר ההקדמה הקצרההנה שני יתרונות ושלושה חסרונות:

יתרון: מחיר קבוע לאורך כל השנה

כאמירה כללית מועדוני מלונות לא משתמשים בתמחורדינמי ללילותבונוס. כלומר, מספר הנקודות הדרוש ללילהבונוס במלון מסוים יהיה אחיד לאורך כל הלילות בשנה ואפילו כאשר מדובר בלילות בהם צפוי ביקוש גבוה משמעותית מהרגיל (כמו ה-31.12, ה-4 ליולי בארה״ב, ה-27 לאפריל בהולנד, חגים מקומיים וכיוצ״ב).

היתרון, אם כן, הוא שניתן לשלם בנקודות עבור לילה מבוקש יחסית שבו המלון דורש מחירים גבוהים בכסף. כמובן שאת הלילות המבוקשים ביותר רצוי להזמין חודשים רבים מראש כי זמינות לילותהבונוס מוגבלת (על כך בהמשך) ולפעמים למלונות יש את הזכות להגביל במידה חלקית או מלאה את הזמינות של לילותהבונוס במועדים אלו (אם כי זה צעד חריג מאוד).

ובכל זאת ישנם מקרים בהם למלון מסוים יהיה מחיר שונה בתאריכים שונים בשנה. הנה כמה דוגמאות:

 • המועדון של קבוצת הילטון, Hilton Honors, משתמש בתמחורדינמי המושפע מהמחיר לכל לילה בכסף. לא מדובר במודל קיצוני כלשהו אבל לכל מלון יש מנעד מחירים מסוים ללילותבונוס (מינימום ומקסימום) בהתאם לקטגוריה שלו. מצד שני המועדון מאפשר הזמנת כמעט כל חדר בכמעט כל מלון באמצעות נקודות כך שלא נדרשת זמינות דווקא של החדר מקטגוריית הבסיס (על כך בהמשך).
  – – –
 • המועדון של קבוצת מאריוט, Marriott Rewards, מציע תעריף מוזל בשם ״Point Saver״ שמקנה הנחה של עד 50% במימוש נקודות ללילותבונוס. התעריף הזה זמין על בסיס עונתי ובעצם המועדון מפעיל, במידה מסוימת, תמחורדינמי.
  – – –
 • המועדון של סטארווד, SPG, מציע גם ׳מחיר אמצע שבוע׳ וגם ׳מחיר סוף שבוע׳ במלונות מקטגוריות נמוכות. החיסכון בעלות מגיע ל-50%.
  – – –
 • המועדון של קבוצת אינטרקונטיננטל, IHG Rewards, מציע לילותבונוס מוזלים במסגרת מבצע תקופתי בשם PointBreaks. לילותבונוס שבדר״כ עולים בין 10,000 ל-70,000 נקודות מוצעים תמורת 5,000 עד 15,000 נקודות למשך מספר חודשים.

אלו רק מספר דוגמאות. מועדוני מלונות אחרים מציעים הנחות שונות על מחירם של לילותבונוס אם באופן שיטתי ואם באופן מזדמן. בכל מקרה לכל מלון יש מחיר מקסימלי בנקודות שהוא יכול לדרוש עבור לילה בחדר מקטגורית הבסיס שלו והוא חייב להקצות אחוז מסוים מכלל החדרים מקטגוריה זו כזמינים לשימוש בנקודות.

יתרון: אין מסים

הידיעה שלילותבונוס כוללים את כל המסים נותנת תחושת וודאות לגבי העלות הכללית של השהייה. לא צריך לחפש את האותיות הקטנות, להשוות את המחיר בין אתרי הזמנות שונים או לשלוח מייל למלון כדי להבין מה בדיוק יהיה המחיר הסופי של כל לילה. אין הפתעות.

זאת ועודבמדינות מסוימות, ובפרט בהודו, סך המסים נגזר מעלות החדר שאותו מקבלים בפועל ולא מעלות החדר שהוזמן במקור. שדרוג מזדמן לסוויטה, לדוגמה, יכול להוביל לכך שעלות המסים תהיה גבוהה יותר מעלות החדר עצמו (עד כמה שזה נשמע הזוי). כתבתי על כך בעבר. שימוש בנקודות מבטיח וודאות גם לגבי תשלום המסים כי, כאמור, אין מסים.

החריג לכלל הזה הם ריזורטים אמריקאים הדורשים ׳היטל נופש׳ (Resort Fee) שהוא לרוב לא כלול בתוך תעריף לילותבונוס (בניגוד למסים, כאמור). גם מלונות באזור טיימססקוור בניויורק החלו לדרוש היטל כזה בשנה האחרונה. העלות היא לרוב 25$ עד 30$ לכל יום.

חיסרון: חדר מקטגוריית הבסיס בלבד

לילהבונוס, ככלל, נותן לאורח אך ורק חדר מקטגוריית הבסיס במלון. ללא ארוחת בוקר וללא תוספות כלשהןאפילו אם אלו כלולות בתעריף הגמיש הרגיל של המלון (למעט מלונות שמציעים ארוחת בוקר לכל האורחים, כמובן).

הבעיה האמיתית היא שמועדוני המלונות לא מציעים אפשרות מובנית, בתהליך ההזמנה, להוסיף את התוספות האלו תמורת תשלום בהזמנת לילהבונוס. מלונות כמובן ישמחו להציע ארוחת בוקר או כל תוספת אחרת לכל אורח תמורת תשלום, בעת השהייה, אך לפעמים המחיר המבוקש כתוספת גבוה משמעותית מהפרש המחיר בין התעריפים השונים במלון.

כתבתי בעבר על אם ואיך ניתן להוסיף ארוחת בוקר או כל מרכיב אחר להזמנה כאשר מזמינים לילה באמצעות נקודות.

מספר מועדוני מלונות מאפשרים הזמנת חדרים משודרגים, ואפילו סוויטות, באמצעות נקודות. בתעריף גבוה מהתעריף של חדר מקטגוריית הבסיס, כמובן.

חיסרון: זמינות מוגבלת

לא די בכך שמרבית המלונות מציעים רק חדרים מקטגוריית הבסיס לטובת לילותבונוס, כנדרש מהם, אלא שמותר להם להציע רק אחוז מסוים מכלל החדרים האלו בכל לילה. הם הזכות הזאת מלונות לרוב מנצלים בלילות מבוקשים במיוחד (ואז הם מקצים את המינימום האפשרי של החדרים לשימוש בנקודות).

נניח, לצורך הדוגמה, שבמלון יש 500 חדרים סה״כ ומתוכם 100 חדרים מקטגוריית הבסיס. נניח שהמלון מחוייב חוזית, מול מועדון הלקוחות, להציע לפחות 75% מאותם 100 חדרים תחת תעריף לילותבונוס. בלילות מסוימים הוא יסכים להציע את כל החדרים בתעריף זה ואפילו אם יהיה חדר אחרון זמין להזמנה האורח יוכל לבחור לשלם עליו בנקודות. לעומת זאת, מלון יכול לבחור להציע רק 75% מהחדרים שלו ואם הגיע לרף הזה יוכל להפסיק להציע חדרים בנקודות אלא רק בכסף.

לכן חשוב לזכור שזמינות לילותבונוס בכל מלון היא לעולם מוגבלת.

חיסרון: מבצעים תקופתיים

רוב מועדוני המלונות כיום סופרים לילותבונוס לטובת התקדמות לסטטוס גבוה אך לא לטובת מבצעים תקופתיים. החריג לכלל הזה הוא המועדון של הילטון.

כשיש מבצע תקופתי אטרקטיבי זמין השימוש בנקודות הופך כדאי פחות כי בזמן זה סך הנקודות שניתן לצבור מכל הזמנה בכסף גדל משמעותית לעומת המצב הרגיל. כשמשווים בין הזמנה בכסף להזמנה בנקודות חשוב תמיד לקחת בחשבון את ערך הנקודות/הקרדיט שניתן לצבור תוך שימוש בכסף ולהוסיף אותו לעלות בנקודות כדי לדעת מהי העלות האמיתית של ההזמנה.

נניח לדוגמה שמלון מציע חדר מסוים במחיר של 100$/לילה או 10,000 נקודות. אם נניח שכל נקודה שווה 0.8 סנט הרי שמוטב לכאורה להשתמש בנקודות (10,000 נקודות = 80$). אך מה אם התשלום בכסף יאפשר לנו לצבור 4,000 נקודות בונוס בזכות מבצע תקופתי? פתאום העלות הריאלית האמיתית של לילהבונוס היא 14,000 נקודות (בשווי 112$) ומכאן שעדיף במקרה הזה לשלם על הלילה בכסף ולא בנקודות.

במועדון של הילטון, Hilton Honors, לילותבונוס נספרים לטובת כל דבר ועניין. זהו יתרון חשוב ואחת הסיבות שאני נוטה לראות במועדון זה כמועדון המלונות המתאים ביותר לנוסעים מזדמנים.

לסיכום

שימוש מושכל בנקודות יכול לחסוך המון בהזמנת לילות במלונות אבל לא תמיד כדאי להשתמש בנקודות אפילו כשהן זמינות. חשוב תמיד לראות בנקודות כבעלות ערך כספי אמיתי, כמו מט״ח, ולהשתמש בהן רק כאשר יש הגיון כלכלי ברור (או כאשר הן עומדות לפוג מסיבה כלשהיאם כי זו בעיה שאינה קיימת באמת בעולם מועדוני המלונות כפי שהיא קיימת בעולם מועדוני התעופה).

בכל מקרה יש לזכור שגם להזמנת לילות בנקודות יש חסרונות ולפעמים דרך המלך היא פשוט לשלם על הלילות בכסף.

7 תגובות

 1. מאיר

  מעניין – תודה!
  קראתי גם את הפוסט לגבי שדרוגים וארוחות בוקר. פרקטית לגבי הזמנת ארוחת בוקר כשמזמינים חדר בנקודות, פשוט ליצור קשר עם המלון? אין דרך באתרים (למשל של מריוט או סטארווד) ?

  הגב
 2. ניב

  היי ליאור
  מעניין כרגיל, תודה

  אני מניח שזכאות לארוחת בוקר מתוקף סטטוס ( גולד בהילטון למשל) תקפה גם במקרה של הזמנת לילות בונוס, לא?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   בפועל כן.

   אבל לא כל מועדוני המלונות מכבדים את כ-ל הטבות הסטטוס של אורח במידה והלילה משולם בנקודות. פעם זה היה בולט יותר אבל כיום המגמה היא לראות בלילות-בונוס כלילות תקפים כל דבר ועניין ובכלל זה גם לטובת הטבות לסטטוס (ובפרט ארוחת בוקר).

   הגב
 3. תומר

  ליאור שלום,

  לגבי האין מיסים , אין זה מדויק (לפחות במקרה שלי).
  דרך Hotels, עוד לפני שידעתי על TCB, קיבלתי לילות חינם ל כול 10 רכישות.
  כאשר ניצלתי לילה חינם בארץ הייתי צריך להוסיף את המע"מ, אותו כנ"ל ביון.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   התוכנית של הוטלס.קום אינה שקולה למועדוני המלונות שהם נושא הפוסט.

   הוטלס.קום סה״כ נותן לך קרדיט בסך 10% מסך החיובים שהיו לך במשך עשרה לילות (לא כולל המסים). אתה יכול להשתמש בקרדיט הזה כדי להוזיל את הלילה ה-11 או כדי להפוך אותו לחינמי, לכאורה, במידה והוא זול יותר מהקרדיט שצברת. אבל מבחינת המלון הלילה אינו חינמי אלא משולם פשוט לא על ידך – אז וודאי שידרוש מסים (ומע״מ במקרה של מלון בישראל).

   במימוש נקודות דרך מועדון לקוחות המלון כן רואה את הלילה כחינמי והוא חייב, ע״פ כללי המועדון, לכסות את כל ההוצאות עבור האורח (למעט כאמור ׳היטל הנופש׳ למרות שיש מלונות שמכסים גם את זה לכלל חברי המועדון או לחלקם).

   הגב
 4. ליאור

  במקרה השבוע הזמנתי לילה ב-Hampton by Hilton בשדה התעופה של גדנסק תמורת 10,000 נקודות הילטון. לדעתי מחיר סביר בהחלט בהתחשב שמדובר במלון היחיד (ככל הידוע לי) הנגיש בהליכה מהטרמינל, בשדה תעופה בו חברות לואו קוסט רבות ממריאות מוקדם בבוקר או נוחתות לקראת חצות (הטיסה שלי נוחתת ב-00:35).
  הנקודה היא שלפחות עבור הלילה שהזמנתי, מחיר הלינה בתעריף הגמיש הוא 380 זלוטי (כ-380 ש"ח), כלומר גם אם לא היו לי מספיק נקודות, היה עדיף לרכוש אותם אפילו בתעריף מלא מאשר לשלם את התעריף המזומן.

  הגב

השאר תגובה

BoardingArea