בתחילת דצמבר קיבלה לופטהנזה דירוג חמישה כוכבים של סקייטרקס. נכון להיום מחזיקות בדירוג זה רק עשר חברות תעופה בעולם והוספתה של לופטהנזה לחוג היוקרתי הזה עירערה במידה לא מבוטלת את אמינות הדירוג כולו. לופטהנזה, לפחות בעיניי, היא בהחלט לא אחת מעשר חברות התעופה הטובות בעולם ובפרט בבחינת המוצרים שהיא מציעה במטוסיה.

האמירה לעיל מתייחסת לכלל המוצרים של החברה. למחלקת התיירים, למחלקת תייריםפרימיום, למחלקת העסקים, למחלקה הראשונה, לטרקלינים בשדות התעופה ועוד. בעיניי כדי לקבל דירוג של חמישה כוכבים החברה צריכה להצטיין בכל מחלקות השירות או לפחות לא להציע מוצר נחות באף אחת מהן.

אפשר לומר שמחלקות התיירים והתייריםפרימיום של לופטהנזה הן סטנדרטיות. לא גרועות במיוחד אבל גם לא פורצות דרך. המוצר הקשה במחלקת העסקים של לופטהנזה הוא בדיחה לא מצחיקה אבל לפחות השירות סה״כ טוב (בדרך גרמנית שכזאת, בניגוד לשירות אסייתי). לופטהנזה לא יכולה לקבל דירוג של חמישה כוכבים עם מחלקת עסקים כ״כ גרועהונזכור שהמוצר במחלקת העסקים הוא אולי הפרמטר החשוב ביותר בחברת תעופה בעיניהם של נוסעים תכופים (בלי כל קשר לנקודות והטבות של מועדוני תעופה…). החדשות הטובות הן שהמחלקה הראשונה מפצה באיכותה הגבוהה על איכותה הנמוכה של מחלקת העסקים.

לגבי המחלקה הראשונה

(1) אחידות ועקביות

נוסעים תכופים שזכו לטוס פעמים רבות במחלקה הראשונה של לופטהנזה מדווחים שהחברה מציעה מוצר אחיד ועקבי.

נכון להיום מחלקה ראשונה קיימת במרבית המטוסים רחביהגוף בצי של לופטהנזה (ובולט בחסרונו ה-A359 החדש). מה שיפה הוא שהחברה מציעה את אותו המוצר בכל אחד מהמטוסים ואפילו את אותו מספר מושבים (שמונה). כלומר, תוכלו לצפות לאותו מושב בדיוק במטוס ישן יחסית כמו ה-A346 ובמטוס חדש יחסית כמו ה-A388. המטוס עם התצורה הייחודית ביותר הוא הבואינג 747-8 שבו המחלקה הראשונה היא בקידמת הקומה התחתונה (במטוסי ה-744 בתצורה הישנה המחלקה הראשונה הייתה בקומה העליונה).

Lufthansa 747-8

השירות במחלקה הראשונה של לופטהנזה ידוע כאחד הטובים בעולם וגם זה עקבי להפליא. שירות טוב בדר״כ מוצע גם במחלקת העסקים, אגב.

(2) טרמינל נפרד וייחודי

מספר חברות תעופה מובילות מציעות שירותי קרקע יוקרתיים במיוחד לנוסעי המחלקות הראשונות שלהן. אפשר למצוא טרקליני מחלקה ראשונה נוצצים ועמוסי שירותים, הסעות פרטיות למטוס, ליווי צמוד בשדה התעופה ועוד.

לופטהנזה הלכה צעד אחד קדימה ובמקום טרקלין מחלקה ראשונה חדש היא בנתה בשדה הבית שלה, פרנקפורט (FRA), בניין נפרד שנקרא ׳טרמינל המחלקה הראשונה׳ (First Class Terminal או בקיצור FCT). נוסעים זכאים יכולים לעבור בנוחות ובמהירות את הצ׳קאין, הבידוק הביטחוני וההגירהוהכל במקום אחד ועם אפס טירחה ובלי תורים. תענוג שאין שני לו.

בתום השהייה בטרמינל הנוסעים מועברים למטוס ברכבי יוקרה של פורשה.

(3) הרבה מאוד קוויאר

קוויאר נחשב למעדן אמיתי ומחירו בהתאם (כמובן שיש סוגים שונים). מעט חברות תעופה בעולם מוכנות להציע קוויאר בטיסותיהן ובדר״כ רק לנוסעי המחלקה הראשונה.

לופטהנזהתחזיקו חזקהיא צרכנית הקוויאר הגדולה בעולם. כ-5% מכלל ייצור הקוויאר בעולם הולך ישירות לנוסעי המחלקה הראשונה של לופטהנזה. נתון הזוי.

Lufthansa Caviar

(4) מושבי בונוס ברגע האחרון

לופטהנזה מציעה זמינות במחלקה הראשונה לחברי מועדון התעופה שלה, Miles&More, כפי שנוהגות פחות או יותר כל חברות התעופה.

אך החברה לא מציעה זמינות במחלקה הראשונה כלל למועדוני תעופה זרים אלא ב-15 הימים שלפני מועד הטיסה. כלומר, מי שרוצה להשתמש בנקודות/מיילים של מועדון תעופה זר יצטרך לחכות יחסית לרגע האחרון (כשבועיים לפני המועד, ולפעמים אף שבוע) על מנת ׳לזכות׳ במושב בונוס. החדשות הטובות הן שזמינות המושבים בשבועיים שלפני המועד די טובה ובאופן כללי הייתי אומר שיש סיכוי של 50% למצוא מושב אחד זמין בכל טיסה מבוקשת.

שימו לב שלופטהנזה דורשת היטלדלק ובהתאם מרבית מועדוני התעופה דורשים גם כן. היטלהדלק לא בהכרח יהיה גבוה במיוחד ויכול במקרים מסוימים להיות בסך כמה עשרות דולרים בלבד (אם כי במקרים אחרים הוא יהיה מעל 500$ – למשל בטיסה מארה״ב לאירופה).

מספר מועדוני תעופה בהם כדאי להשתמש כדי לרכוש מושבי-בונוס בטיסות לופטהנזה: MileagePlus (יונייטד), LifeMiles (אוויאנקה), Asiana Club (אסיאנה).

(5) אינטרנט אלחוטי בחינם

לופטהנזה היא אחת מחברות התעופה היחידות שמציעות אינטרנט אלחוטי בחינם לנוסעי המחלקה הראשונה. זה שירות יחסית חדש ובעיניי הטבה נהדרת לנוסעים.

אגב, הנה עובדה מעניינת: לופטהנזה הייתה בזמנו חברת התעופה הראשונה להציע אינטרנט אלחוטי במטוסים. או לפחות זו העובדה שאני מכיר ואשמח אם מישהו יתקן אותי במידה והיא אינה נכונה.

7 תגובות

 1. מאיר

  והנה פרט טריויה שמודע לי כעת מהאתר של מעילס אנד מור: האפשרות למזג מיילים בין בני משפחה או חברים לה חכינן כל כך – מוצעת לגרמניים שוויצרים ואוסטרים בלבד. מקווה לפחות שללא הבדל דת וגזע. בקיצור נדפקנו כאן בלבאנט

  הגב
 2. עומר

  למיטב ידיעתי החברות האמריקאיות הציעו הרבה לפני האירופאיות אינטרנט דרך Gogo, אבל לא מומחה בתחום.

  לגבי לופטהנזה – נחמד לשטוף את העיניים בפינוקים של המחלקה הראשונה, אבל קצת קשה להתנתק מהעובדה שבטיסות מ/אל תל אביב (בעיקר אל) חווית הטיסה לא קרובה לסטנדרט הזה. בין אם זה באקווריום בפרנקפורט או בטרמינל החבוי בג'הנם במינכן (לא אשכח איך ראיתי שני קשישים מסכנים נאבקים בשלג במשך 20 דקות של הליכה בחוץ כדי להגיע אליו), לא כיף לחזור לארץ ככה. נכון שלופטהנזה לא אשמים בסידורי האבטחה, אבל הם גם לא מתאמצים מדי כדי לשפר את הרושם באיזורים שכן בשליטתם.

  מבחינתי היציאה איתם מהארץ סבירה (פעם גם עקצו אותי עם ה"ביזנס" בטיסה הזאת), אבל בחזרה לארץ אעשה שמיניות באוויר כדי לחזור דרך ציריך (בשאיפה ברחב גוף) או וינה, שניהם מהטרמינל המרכזי, בהשוואה לניתוק מהטרמינל והמטוס שבד"כ מפוצץ עד אפס מקום בלופטהנזה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מסכים איתך לגמרי. לא סובל להמריא מגרמניה לישראל – ולא משנה באיזו חברה. גם התנאים שאלעל מספקת בשונפלד בברלין, לפני המראות אפ, הם גרועים למדי. מעניין מה התנאים של נוסעי חברת גרמניה לפני המראות מהמבורג.

   לגבי האינטרנט האלחוטי,

   מצאתי מקור לפיו גוגו הייתה הראשונה לספק שירות אינטרנט בטיסות בארה״ב למספר חברות מובילות. זה קרה ב-2006. שירות האינטרנט במטוס של לופטהנזה הוצג כבר ב-2003 והחל לפעול במאי 2004. כלומר, אם המקורות שמצאתי נכונים – לופטהנזה הקדימה את החברות האמריקניות בשנתיים בערך. מצ״ב עמוד חדשות (PDF) מהאתר של לופטהנזה – ראה את הפסקה האחרונה.

   https://www.lufthansa.com/mediapool/pdf/83/media_909283.pdf

   הגב
  • Ron

   לעניות דעתי הדבר היותר חמור בפרנקפורט לנסוע תכוף הוא הכניסה לטרקלין לפני שממאריאים לישראל. יש לעבור פעמיים בדיקה בטחונית, ממש מעצבן שהם לא חושבים למצוא דרך איך לעשות זאת בצורה יותר חכמה ופשוטה.

   הגב
 3. Ron

  כדאי לציין שחברים במועדון הנוסע המתמיד של יונטייד ובעלי סטטוס 1K יכולים לשדרג למחלקה הראשונה של לופטאנזה מהקופונים שהם מקבלים (GPU). בשנים האחרונות הקופונים האלה חסרי ערך לנוסע הישראלי, מפני שיונטייד מעדיפה למכור את מרבית המושבים מתל-אביב במקום להשאיר מושבים ריקים לצורך שדרוג. יחד עם זאת, על מנת לשדרג למחלקה ראשונה, יש לרכוש את הכרטיס בלופטאנזה במחלקה D בד"כ $200-$300 יותר מממחלקת P שהיא הזולה ביותר במחלקת עסקים.

  הגב
 4. יי

  מה הביא אותך לטוס עם לופטהאנזה? רק רצון לנסות את הטרמינל המשוגע שלהם? לאן תקרדט את המיילים?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כבר שנים שאני רוצה לנסות את המחלקה הראשונה של לופטי ואת הטרמינל שלה בפרנקפורט. כל פעם דחיתי את העניין הזה ועכשיו הייתה אפשרות נוחה מבחינת לו״ז.

   הטיסה הייתה במסגרת כרטיס בונוס אז לא יהיה קרדיט כלשהו. כמובן שאכתוב בהמשך בבלוג על הנסיעה כולה ועל כרטיס הבונוס בפרט.

   הגב

השאר תגובה