שלישי של שאלות, רעיונות והמלצות

הבלוג הוא לא רק לוח לפוסטים שלי אלא גם במה לדיון, לשאלות, לרעיונות וכיוצ״ב. אז המסורת ממשיכה: הפוסט של יום שלישי, בכל שבוע, מוקדש לכם! הגיבו לפוסט הזה עם כל שאלה, טיפ, רעיון לפוסט, המלצה, סיפור קצר, חמשיר, חידה וכל דבר אחר בתחום הנסיעות!ֿ

Swiss Boeing 777-300ER Business Class Cabin

המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

הפעם במקום פינת ׳השאלה המעניינת׳ אני רוצה להפנות את תשומת לבכם להערה שכתב ערן והיא רלוונטית מאוד למי שמחזיק בכרטיס האשראי של Miles&More המשווק בארץ ע״י כאל: ״לפי תנאי המועדון – מילים לא יפוגו כל עוד בכל אחד משלשת החודשים הקודמים לחודש בו היו אמורים לפוג המיילים, נעשו עסקאות המזכות במייל אחד לפחות. כלומר, הוצאת הכרטיס והחזקתו בלי ביצוע עסקאות כלל לא תמנע את תפוגת המיילים, אבל ביצוע עסקה כל חודש בסך 20-30 שח אמורה לעשות את העבודה״. תודה ערן ששמת לב לתנאי החדש ועדכנת אותי ואת קוראיי הבלוג!

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

58 מחשבות על “שלישי של שאלות, רעיונות והמלצות

 1. אריה

  עוקבי הבלוג יודעים על האפשרות לרכישת חבילת 7 לילות במלונות סטארווד במסגרת החבילות המשתלמות בדרך כלל – תודות לך.

  האם ישנה אפשרות לנצל חלקית חבילה כזו, נניח ל-3 לילות, או האם ישנם אפשרויות אחרת למימוש למשך פחות משבוע?

  1. יואב ה

   אי אפשר לפצל את החבילה לשתי שהיות או לשני בתי מלון שונים.
   אפשר להשתמש בחלק מהחבילה, כלומר להשתמש לדוגמא בארבעה לילות ולוותר על השאר. מדובר בתעודה אלקטרונית אחת ואי אפשר להשאר בפלוס.
   מצד שני ישנה אפשרות, שליאור כתב עליה כבר, של להוסיף לילה בתשלום באמצע, כך שאפשר לדוגמא לקחת שלושה לילות מהחבילה, לילה בתשלום ואת ארבעת הלילות הנותרים ברצף. מה שנותן לנו שמונה לילות במחיר של לילה אחד ועוד התעודה.
   אפשר, באופן לא רשמי וספק חוקי, להתחלק בימים עם חברים, כאשר רק מי שקיבל את התעודה נרשם במלון.
   במלונות גדולים לא יבדקו אותך מעבר לצ׳ק אין ולצ׳ק אאוט. זה עדיין סיכון ברמת נהלים ולכן כנראה לא תקרא על זה בשום בלוג תעופה.
   ישנה עוד אפשרות שהיא לבטל את התעודה ולקבל בחזרה 45 אלף נקודות של מאריוט. זה לא הרבה – אבל זה משתלם אם עשית את החבילה רק בשביל המיילים.

  2. כן, כמובן, אתה לא חייב להישאר שבוע שלם במלון. אבל אתה גם לא יכול לפצל את הזכאות ליותר משהייה אחת – אז אם נשארת במלון שלושה לילות, לדוגמה, כנראה שלא תקבל כל החזר/פיצוי/תגמול על ארבעת הלילות הנוספים שעליהם כביכול ויתרת.

 2. עומר

  אז לכבוד ההבטחות על קו ישיר לברזיל, ולאלו שזוכרים את העצומה ליונייטד על קו לסן-פרנסיסקו (שהיום הוכיח את עצמו מעל ומעבר עד לרמה שאל על משכפלת אותו), סתם מעניין אותי לעשות סקר קטן בין קוראי הבלוג – מה היעד הבא שלדעתכם מצדיק קו ישיר לת"א?

  אני אתן דוגמא אישית:
  מבחינתי מדובר על טוקיו בהפרש ניכר
  מקום שני: בואנוס איירס

  משאיר לכם להציג את הקייס לסינגפור…

  נ.ב.
  ליאור תמיד מדליק אותי כשכמו חכמולוג הוא שולף מהארכיון פוסטים שבהם הוא כבר התייחס לשאלות שלי. מקווה לא ליפול בזה גם הפעם

  1. מה ההגדרה של ׳שאלה טובה׳? שאלה שיש עליה תשובה.

   מה ההגדרה של ׳שאלה מצוינת׳? שאלה שיש עליה פוסט.

   לא אשמתי שאתה שואל את השאלות הנכונות והמעניינות שעל חלקן (רק חלקן) כבר כתבתי. (:

   – – –

   אני חושב שקו לטוקיו יהיה מעניין מאוד. הוא גם לא מאתגר מבחינת מסלול טיסה והוא גם יכול להיות מאוד כלכלי. ריאלית תפעיל אותו רק חברת תעופה יפנית (אול-ניפון או ג׳אל, כמובן) אבל חשוב לזכור שתהיה לחברות האלו אפשרות מוגבלת למדי להציע טיסות המשך. כלומר, בוודאי שטיסות המשך ליעדים שונים ביפן יוצעו אבל טיסות המשך ליעדים שונים באסיה יהיו בנחיתות מול קתאי או היינאן, לדוגמה, שמציעות גם הן טיסות המשך אבל עם מסלול טיסות מצטבר קצר משמעותית (מן הסתם היחס תלוי ביעד הנבחר).

   אני חושב שסינגפור זה יעד מתבקש גם כן. אני גם מקווה שבעתיד הקרוב נראה טיסות מת״א לסידני – כי הכדאיות של הקו הזה היא פשוט פנטסטית.

 3. יוסי

  היי ליאור
  1- אם אינני טועה, כתבת בעבר אודות ההליך לטסים ללא כבודה לבטן המטוס. אשמח לקבל הדרכה/פירוט רחב יותר אודות נוסע שמגיע לנתבג עם טרולי תקין לעלייה למטוס. מה בעצם חוסכים, לאן ניגשים ברגע שמגיעים לטרמינל 3, טיפים לחיסכון בזמן וכו׳.
  2- האם יש בהונג קונג טרקלין לנוסעים נכנסים, וממה יכול להנות נוסע שמחזיק באמקס פלטינום בשדות של הונג קונג וסינגפור.
  תודה רבה 😉

  1. nit2an

   אני לא ליאור, אבל הייתי על הקו של תל אביב – קפריסין תקופה וממה שאני זוכר (מהתקופה שהטיסות עדיין יצאו מטרמינל שלוש ולא מטרמינל אחד המחודש) – אם עשית צ'ק-אין מהבית (או בעמדות בשדה) אתה פשוט עובר על כל האולם של מסירת המזוודות וממשיך ישירות לבידוק הכבודה הידנית עם הכרטיס (עמדות השיקוף).
   בצד הימני של הכניסה (איפה שכניסת נוסעי מחלקה ראשונה) עומדים נציגי ביטחון, אתה מציג להם את הדרכון וכרטיס הטיסה, הם יעשו לך תשאול קצר ויתנו לך מדבקה של הביטחון. משם – עבודה כרגיל.

  2. אהלן יוסי,

   (1) אם אין לך כוונה למסור כבודה, ואתה יכול לעשות צ׳ק-אין מוקדם אונליין (ולהדפיס כרטיס עלייה למטוס – בנתב״ג עדיין צריך), אז אין לך צורך בעצם לעבור בדלפקי הצ׳ק-אין. זה פוטנציאלית חיסכון זמן לא מבוטל. אתה כן צריך לעבור תשאול ביטחוני ובידוק ביטחוני. בנתב״ג כל יומיים מזיזים את עמדת התשאול הביטחוני לנוסעים ללא כבודה וכשעברתי בשדה בשבוע שעבר העמדה הייתה בתוך אולם הצ׳׳-אין אך כמובן בנפרד. לא היה תור ארוך. כלומר, אתה צריך למצוא את העמדה הזאת ולעבור בה את התשאול הביטחוני. לחילופין, אם אין עומס, אתה יכול לעבור תשאול בעמדות הרגילות לפני דלפקי הצ׳ק-אין לטיסה שלך ואז פשוט לא ללכת לדלפקים אלא להמשיך לכיוון הבידוק הביטחוני. את הבידוק הביטחוני אתה עובר כרגיל.

   קוריוז: אני בדר״כ מכוון להגיע לנתב״ג 75-60 דקות לפני הטיסה. זו לא המלצה כללית אבל זה מתאים לי. בפעם האחרונה פספסתי את הרכבת המתאימה והגעתי לשדה כ-45 דקות לפני הטיסה בלבד. למרות שהשדה היה יחסית עמוס (חופשת פסח) לקח לי פחות מרבע שעה לעבור מהרכבת למטוס. אנשים לא מעריכים כמה טוב הוא נתב״ג כשדה (שמנוהל ע״י גוף נוראי, אבל זה משהו אחר…).

   (2) בהונג-קונג יש טרקלין אחד לנוסעים נכנסים אבל הוא טרקלין של קתאי ואתה צריך לנחות בטיסה של קתאי כדי להשתמש בו (במחלקת פרימיום או עם סטטוס בברית). יש בשדה טרקליני פריוריטי פאס וגם טרקלין אמקס חדש. בשדה של סינגפור יש גם כן מספר טרקליני פריוריטי פאס אבל אין טרקלין אמקס. בדוק באתר של פריוריטי פאס כדי להבין איזה מהם מתאים לך (בטרמינל הנכון).

 4. גאלאקטיקו

  היי,
  אני מתכנן נסיעה למדריד אבל רוצה לחזור במהלך הסופ"ש. הבנתי שאל על ואיבריה עושות קוד שייר על הטיסה הזו, האם תוכל להסביר מה המשמעות מבחינת צבירת נקודות מתמיד לגבי הלוך/חזור אלעל ביום חול, הלוך באלעל וחזרה באיבריה/הלוך חזור איבריה?

  לצערי אין לי חשבון באיבריה אז מתמקד בצבירה לחשבון המתמיד באלעל.

  תודה

 5. אסף

  ישנם אתרי קניות (לא ישראליים) של כרטיסי טיסה כמו expedia, cheapoair edreams. kayak- שנחשבים כאתרים מהימנים
  skyscanner מפנה אותי מידי פעם לאתרים כמו : mytrip – tripsta – gotogate –
  א. האם לדעתך אתרים אלה הם אמינים או מוכרים לך – כי הפרשי המחירים בינם לבין האתרים הישראליים
  נעים לעיתים בתחום שבין 30-100 דולר כשרוצים להזמין טיסות של חברות זרות (טיסות ביזנס כיון שאתרים
  ישראליים לוקחים עמלת יתר על טיסות אלה שאינן מסובסדות ע"י המוביל הנקוב)
  ב. כאשר רוצים לבטל טיסה כזאת לאחר ההזמנה או לעשות rerouting/rebooking האם חברת התעופה תעשה זאת ישירות מולך או שתיאלץ להתמודד עם שרות הלקוחות (שאינו נזיל לתקשורת) של האתר ממנו עשית את ההזמנה?
  ג. האם ידוע לך איך אפשר לשכנע את טרווליסט להחזיר לאתר שלהם את השוואת המחירים גם במחלקת עסקים –
  כשהדבר היה קיים ניתן היה למצוא כרטיסם זולים בהרבה במחלקת עסקים בכל מיני קוצבינציות של טיסות
  כתבתי אליהם פעמים בעבר וענו לי באדיבות כי ישקלו. אבל ה"שקילה" לא נעשית.

  1. (א) אל תשתמש באתר eDreams. אין אתר הזמנות גדול ששמעתי עליו יותר ביקורות רעות (מאוד) כמו האתר הזה. להתרחק.

   (ב) סקייסקאנר, בדומה לאתרים מדינתיים שונים של קיאק, מפנה בין השאר גם לסוכנויות קטנות ופחות מוכרות. סקייסקאנר פחות בררן והמטרה שלו היא להציג את המחירים הנמוכים ביותר גם אם הם מסופקים ע״י סוכנויות שטיבן לא ברור. רבות מאותן סוכנויות הן לא אמינות, לא מציגות את כל העמלות והתשלומים הנדרשים במסך תוצאות החיפוש ולפעמים משתמשות בפרקטיקות מפוקפקות מאוד בלשון המעטה. לכן ההמלצה הטובה היא תמיד לחפש ביקורות על האתר בגוגל ובמידה ולא שמעת עליו לפני כן. אל תניח שאם אתר מסוים מופיע בתוצאות החיפוש של סקייסקאנר או קיאק או מומנדו וכו׳ אז הוא בהחלט אתר אמין.

   (ג) במקרים רבים סוכנות יכולה ׳לייצר׳ הנחה על מחיר כרטיס טיסה באמצעות הוזלתו ללקוח על חשבון חלק מהעמלה שלה. למיטב ידיעתי זה חוקי וכשר אבל לא הפרקטיקה המקובלת. רוב הסוכנים, ובפרט הטובים והמוכרים, פשוט מעבירים ללקוח את המחיר שהם מקבלים במערכת ההפצה ואת העמלה הם לוקחים מחברת התעופה כמקובל. לכן כרטיס מסוים כמעט תמיד יהיה במחיר זהה באתרים מתחרים באותו שוק. לפעמים סוכנים משווקים שונים משתמשים במערכות הפצה שונות ואז יהיה פער במחיר. זה גם קורה, אגב, לאתרים מדינתיים של חברות התעופה.

   (ד) חברות תעופה, ככלל, לא רוצות להתעסק עם כרטיסי טיסה שהוזמנו ע״י סוכן. כי הרי הן לא מכרו את המוצר בפועל וכל פעולה שלהן עלולה להתפרש כפגיעה בסוכן. על הדרך הן גם מעודדות נוסעים לבצע הזמנות ישירות כביכול בטענה שהזמנה ישירה תמנע טלפון שבור ותאפשר טיפול בכל בקשה ישירות ע״י חברת התעופה באופן מיידי. זו טענה טובה בגדול אבל יש גם יתרונות להזמנה דרך סוכן. בכל מקרה, נוסע שמבקש לשנות/לבטל כרטיס שהוזמן דרך סוכן צריך לפנות לסוכן ולקוות שהסוכן לא גובה עמלה נוספת מעבר לעמלה הנקובה של חברת התעופה. בפועל סוכנים רבים כן גובים עמלה נוספת ולא תמיד מספרים על זה ללקוח במעמד ההזמנה (אלא מסתפקים בלהציג לו את תנאי השינוי/ביטול מבלי לפרט לו מהן העמלות שדורשות חברת התעופה והאם קיימות עמלות נוספות של הסוכנות).

   (ה) אתר טרווליסט עושה את השיקולים שלו וכנראה שמאחורי ההחלטה שלא להציג כרטיסים במחלקת העסקים עומדות סיבות טובות. אין טעם לנסות לשכנע את מנהלי האתר אם לאפשר או לא לאפשר אפשרות חיפוש כ״כ טריוויאלית כי הבחירה שלהם מכוונת.

    1. אולי האתר נמצא בבעלות ישירה או עקיפה של אחד השחקנים המובילים במגזר העסקי שלא רוצה לגרום למצב בו נוסעים עסקיים יתחילו להזמין בעצמם מכל מיני אתרים במקום להזמין דרך הסוכנים שלו?

     אולי יש לאתר קושי כלשהו מבחינת IT להציג תוצאות למגוון מחלקות שירות ובפרט לכרטיסים שכוללים טיסות במחלקות שירות שונות וכדי להימנע מטעויות אפשרויות הוא בוחר לא להציג לעת עתה כרטיסים כאלו?

     אולי בדיקת היתכנות של האתר הוכיחה שאחוז המשתמשים שמעוניינים לחפש טיסות במחלקות הפרימיום באתר השוואת מחירים נמוך מאוד באופן יחסי ולכן ההשקעה הנוספת אינה מוצדקת?

     באמת שאין לי מושג.

     1. ארז

      מעניין, תודה.
      במקרה פגשתי את הבעלים של האתר (הבעלים של גוליבר) באחת הטיסות, אז אני רק אניח שזה לא עניין קונפליקט הבעלות, אבל זה רק ניחוש – זו סברה מעניינת גם כן, כמו האחרות.

      אפרופו מפגשים- מה עם מפגש קוראי הבלוג? 🙂

 6. גאלאקטיקו

  היי,
  אני מתכנן נסיעה למדריד והבנתי שאלעל ואיבריה עושות קוד שייר על הקו הזה. יש לי חשבון מתמיד באלעל ואני שואף לצבור מקסימום נקודות, אבל גם לחזור לארץ במהלך הסופ"ש, מה שאפשרי רק על מטוס של איבריה.
  תוכל בבקשה לתאר מה למיטך ידיעתך צבירת הנקודות במועדון מתמיד במתארים הבאים ומה המלצתך?

  הלוך/חזור במטוסי אלעל
  הלוך במטוס אלעל/חזור במטוס איבריה בסופ"ש
  הלוך/חזור במטוס איבריה

  תודה

 7. יותם

  היי ליאור,
  אודה לעזרתך בנוגע למספר שאלות בנושא השוואת סטטוס.
  אני בסטטוס 1k ביונייטד ומתחיל בקרוב לעבוד בקו תל אביב-לונדון, האם כדאי לי לבקש השוואת סטטוס? ואם כן, מאיזה מועדון היית ממליץ לבקש? AAdvantage? אולי Executive Club?
  ההשוואה תאפשר לי גם לצבור בקצב מוגבר בהתאם לסטטוס החל מקבלתו?
  והאם השוואת הסטטוס במועדון מסוים תיתן לי גם סטטוס מקביל בברית, לצורך העניין אמרלד בOW?

  1. אהלן יותם,

   (א) אידיאלית, לאור העובדה שאתה מתכנן לטוס עם בריטיש, עדיף לך לבקש השוואת סטטוס ממועדון אקזקיוטיב קלאב. אך המועדון הזה לא מציע השוואת סטטוס אלא במקרים חריגים מאוד. שווה לנסות בכל מקרה או אולי לנסות לפנות למועדון דרך מחלקת הנסיעות בארגון (במידה ואתה עובד בחברה גדולה שמפעילה מחלקה כזאת). לחילופין תוכל לבקש השוואת סטטוס מאמריקן.

   (ב) כל סטטוס במועדון כלשהו בברית הוא סטטוס בברית. מיידית, תמיד.

   (ג) לכל מועדון תעופה תנאים משלו בנוגע להשוואת סטטוס. יש כאלו שלא מאפשרים כלל, יש כאלו שמציעים השוואה ישירה (ואז תקבל את כל ההטבות באופן מיידי עם שדרוג הסטטוס) ויש כאלו שמציעים רק מסלול מהיר לסטטוס שאז תידרש קודם כל להשלים את דרישות המסלול המהיר ורק אז לקבל את הסטטוס.

  1. למיטב ידיעתי כרגע אי אפשר.

   פעם חברות התעופה היו רושמות אוטומטית את הנוסעים התכופים שלהן לתוכנית של ה-TSA. גם בעלי דרכון ישראלי. אבל זה הופסק. כששאלתי באיזו הזדמנות נאמר לי שבעלי דרכון ישראלי לא יכולים להירשם עצמאית לתוכנית.

   גלובל אנטרי עדיין לא מוצע לבעלי דרכון ישראלי. ידוע כי במסגרת פיילוט החברות בתוכנית ניתנה לכ-200 בעלי דרכון ישראלי אבל כאמור מדובר בפיילוט ולא בשינוי מדיניות.

    1. מכיר את ההצעה, אבל, מעולם לא בדקתי האם היא תקפה גם לבעלי דרכון ישראלי. אורביץ הוא אתר אמריקני וסביר להניח שההטבה תהיה מיועדת (וכנראה גם מוגבלת) לקהל האמריקני בלבד.

 8. אלעד

  היי ליאור,
  אם אני לא טועה כתבת פעם שסטטוס סילבר בבריטיש מקנה גם בחירת מושבים מועדפים בחינם, האם תקף עדיין?
  תודה

 9. רובי

  המלצה קטנה למחזיקי פריוריטי פס הנכתבת כרגע משדה התעופה פיומיצ'ינו ברומא.
  אחרי שנמלטתי מהלאונג׳ הקטן, המזוהם והעמוס של אליטליה בטרמינל 3, מצאתי את הלאונג׳ הזה שנפתח לפני עשרה ימים וחינם למחזיקי הכרטיס. מרווח, נקי, מהודר, אוכל מצויין ומקלחות נהדרות.
  Plaza Premium Lounge
  https://www.plaza-network.com/location_detail?city=Rome

  1. ערן

   קודם כל אתה צריך לפתוח חשבון במועדון אליו אתה רוצה לעבור.
   הפנייה להשוואת הסטטוס יכולה להיעשות במייל למחלקת שירות הלקוחות של המועדון. יש מועדונים בהם יש טופס אונליין.
   בד"כ יבקשו צילום של כרטיס החבר הנוכחי עם הסטטוס והתוקף או צילום מסך בו נראים הפרטים, הסטטוס והתוקף.
   בנוסף, ברוב המקרים יבקשו לראות את הפעילות בשנה האחרונה כדי לראות שאכן זה נוסע שמרבה לטוס (בניגוד למשל, למי שקיבל סטטוס במתנה או דרך השוואת סטטוס אחרת ולא דרך טיסות).

   אל על משווים סטטוס מול חלק מהמועדונים, ולפי דיווחים אחרונים הסטטוס ניתן לחצי שנה עם אופציה להארכה אם עומדים בסף נקודות מסויים. במקרה של אל על ניתן לשלוח מייל ל tier@elal.co.il

   אתה יכול לבקר באתר http://statusmatcher.com/airlines ולראות דיווחים של גולשים לגבי הצלחת השוואת סטטוס בין מועדונים שונים ומה הם נדרשו להציג.

   בהצלחה

 10. ערן

  הי ליאור,

  כאשר מזמינים כרטיס בונוס עם מיילים של מועדון מסויים – האם היטל הדלק נדרש ע"י המועדון או ע"י החברה המפעילה?
  לדוגמה: ידוע שב Miles&More יש היטל דלק וב- MilagePlus אין.
  האם הזמנת טיסה של יונייטד עם מיילים של Miles&More תידרש להיטל דלק? ולחילופין – האם טיסה של סוייס או לופטהנזה שהוזמנה דרך MilagePlus תידרש להיטל דלק?

  1. זה תלי גם בחברה המפעילה וגם במועדון התעופה. אם החברה המפעילה לא דורשת היטל-דלק, או לא יכולה לדרוש היטל-דלק מסיבה כלשהי (נגיד המראות מברזיל), אז מועדון התעופה לא יכול לדרוש גם כן. אבל אם החברה המפעילה כן דורשת היטל-דלק אז מועדון התעופה יכול לוותר עליו (כלומר, לספוג אותו).

   אני לא מכיר מועדון תעופה שבאופן גורף לא גובה היטל-דלק מכל כרטיסי הבונוס שלו.

   המועדון של יונייטד כן גובה היטל-דלק בטיסות של חלק מהחברות השותפות בחלק מהקוים. טיסות מאירופה לארה״ב, למשל, לרוב יגררו היטל-דלק שיכול להגיע למאות דולרים – אפילו בטיסות של יונייטד. חפש לדוגמה מושב בביזנס בטיסה של יונייטד מלונדון הית׳רו (LHR) לניוארק (EWR) וראה שהתוספת הכספית למיילים היא קצת יותר מ-300$ (תאריך אקראי זמין: 11 לדצמבר).

   יש חברות תעופה שבאופן עקבי דורשות היטל-דלק נמוך יחסית או לא דורשות היטל-דלק בכלל. מסיבה זו כדאי יותר לטוס איתן במסגרת כרטיסי בונוס. לוט, לדוגמה, דורשת היטל-דלק נמוך משמעותית משאר החברות בקבוצת לופטהנזה.

   חשוב גם לזכור שהיטל-הדלק תלוי במרכיבים רבים וביניהם שדה המוצא.

   1. ערן

    תודה. חשבתי שזה פשוט יותר.
    האם אתה מכיר דרך נוחה להשוואה שכוללת גם את מרכיב הדלק/מיסים?
    awardhacker למשל מראה רק את העלות במיילים…

 11. ישראל

  היי ליאור

  עלתה לי לראש שאלה ומשם זה קצת התפתח, אז ככה:

  1. האם כשאני רוכש באתר של אלעל ביזנס לציריך, אבל על סוויס בקוד שייר, אני מקבל כניסה לקינג דיוויד ?

  2. מפה טיפ קטן לנוסעים עם תינוקות: אלעל לעומת חברות תעופה זרות רבות (סוויס בוודאות) נותנים לתינוק מזוודה של 10 ק"ג, מנגד סוויס נותנים 23 ק"ג. כך שמי שצריך משקל יכול לקנות דרך קוד שייר כרטיס לאלעל אבל דרך סוויס ולהנות ממזודה "מלאה". (בדכ המחירים די דומים).

  3. אולי כדאי לשים כל שבוע בפוסט שאלות, קישור לפוסט שאלות של שבוע שעבר. אני נגיד מאוד אוהב לקרוא את השאלות והתשובות, אבל לא זוכר להיכנס לפוסט אחרי כמה ימים להתעדכן.

  תודה רבה
  ישראל

  1. 1. אם זו טיסת קודשייר בקוד LY אז אלעל מתייחסת אליה כטיסה שלה לכל דבר ועניין. קרי – תהיה זכאי גם לכניסה ל-KDL וגם לצבירת נקודות ע״פ טבלת הצבירה הרגילה.

   2. תודה על הטיפ! רוב החברות נוהגות כמו אלעל ומציעות היתר כבודה מצומצם לתינוק (שלא משלם על מושב נפרד).

   3. רעיון מעניין, תודה.

 12. תומר

  שתי שאלות כלליות אבל שונות זו מזון:
  1. איך ניתן בדרך הפשוטה ביותר לחפש טיסות על מטוס מדגם מסוים? לצורך העניין, אם אני מעוניין לטוס ללונדון עם אל-על אבל רק עם הדרימליינר. יש מנוע חיפוש שמאפשר את זה?
  2. יוצא לי לקרוא מדי פעם על JAL, מה שגרם לי לתהות מה עלה בגורלה של ANA, וכך גיליתי שהיא קיימת, ואף מוגדרת כמחזיקת הדגל של יפן, אך היא אינה החברה הגדולה ביותר במדינה. איך זה קורה? האם יש דוגמאות נוספות לכך?

  תודה וסופש מעולה

  1. (1) מנוע החיפוש הטוב ביותר לחיפושים מתקדמים הוא המטריקס של ITA. בין השאר הוא מאפשר לחפש טיסות לפי סוג מטוס מסוים. כדי למצוא טיסות בדרימליינר הקלד ״aircraft t:787״ תחת ״Extention Codes״ בתבנית החיפוש המתקדם.

   (2) ג׳אל ואול-ניפון מחלקות ביניהן את השוק היפני. אכן ג׳אל היא נושאת הדגל בעוד אול-ניפון היא החברה הגדולה במדינה כיום. אין הכרח שהחברה הגדולה במדינה תחשב לנושאת הדגל ובמדינות רבות נושאת הדגל אינה החברה הגדולה ביותר. אייר אינדיה, לדוגמה, היא כמובן נושאת הדגל של הודו אך לא החברה הגדולה בהודו (היא אינדיגו – חברת לואוקוסט).

 13. ארז

  קצת נישתי, אבל ננסה.
  אתה יודע אילו חברות תעופה, פרט ללופטהנזה ואלעל (אלעל- כבדיחה לא מצחיקה) מציעות תוכניות בסגנון
  Doctor on board שמהוות תמריץ לרופאים שטסים איתן להסכים מראש שיפנו אליהם בבקשה לסייע רפואית כשצריך?
  אם יש לך רעיון לבלוג/אתר שאפשר למצוא בו מידע על תוכניות כאלו – אשמח גם כן!

  1. שאלה מעניינת.

   מעטות החברות שמציעות נקודות, הטבות מסוימות או בכלל תוכנית מוסדרת ופורמלית לרופאים. קבוצת לופטהנזה היא המובילה ויחד איתה טורקיש (קישור למטה). רויאל ג׳ורדניאן לא מציעה תוכנית בעצמה אבל כן שותפה של תוכנית כללית אחרת (קישור למטה). בעבר שמעתי שגם וירג׳ן אוסטרליה וקוונטס הציעו נקודות/הטבות לרופאים אבל לא תחת תוכנית פורמלית אלא על בסיס בקשות פרטניות.

   כמובן שמרבית החברות מציעות תגמול כזה או אחר לרופא שמתנדב לעזור במהלך טיסה גם אם מדובר במקרה רפואי קל ביותר.

   https://www.turkishairlines.com/en-be/miles-and-smiles/features/smiling-doctors/

   http://www.skyclin.com/page/doctor-board-program

   1. ארז

    תודה!
    כבר שכחתי שקיבלתי בעבר 5000 מיילים מטורקיש… – יש לך רעיון מה לעשות עם יתה של 11,755 מיילים שלהם?
    והירדנים באמת קשורים לתוכנית לא ברורה שעולה כסף (ומבטיחה הטבות…).
    חידשת בקשר לאוסטרלים – אבדוק את זה בבוא היום…

    1. אתה יכול למכור את המיילים האלו – למשל לחברה כמו mylefly. כאמירה כללית אני לא מעודד סחר במיילים, ויש בזה גם סיכון למוכר, אבל אם זה חשבון שאתה מנסה לסגור ממילא ולאור העובדה שמדובר בטורקיש אני מרגיש בנוח להמליץ על מכירת המיילים.

     אפשרות אחרת היא להזמין כרטיס בונוס של טורקיש בכיוון-אחד מת״א ליעד כלשהו באירופה. המיילים שיש לך לא יספיקו כנראה אבל תוכל להשלים את המיילים החסרים באמצעות כסף. כמובן שעדיף מימוש לטובת כרטיס בונוס במחלקת העסקים, אבל לשיקולך.

     1. ארז

      האם, לדעתך/ידיעתך, סוגיית הסחר בנקודות גרמה לאלעל לבטל את ה"שובר לכרטיס בונוס" שהיה נהוג פעם?
      אני גם כבר לא רואה ביד 2 את קטגוריית נקודות הנוסע המתמיד…

      ותודה שוב על הרעיונות!

     2. לדעתי השובר בוטל כי הוא היה פרימיטיבי ולא יעיל. למה צריך שובר בכלל? למה להוסיף את השלב הזה בתהליך?

      יכול להיות שמועדון הנוסע המתמיד איים על יד-2 בתביעה בטענה שמסחר בנקודות הוא מנוגד לתקנון הפעילות של המועדון, עליו חתומים כל החברים במועדון, ולטענת המועדון יד-2 לכאורה מקיים זירת מסחר למשהו שאסור לסחור בו. אני, בתור יד-2, הייתי סוגר מיד את המסחר הזה ואפילו אם הסיכוי שאלעל תתבע הוא אפסי.

     3. ארז

      מעניין.
      ונכון- נראה מיותר, אבל לשובר גם היו יתרונות בולטים:
      מחוייבות לאיזור ולא ליעד ספיציפי, ויותר מכך: עוד שנה(!) למימוש הנקודות.
      ונוחות מסויימת למי שרצה למכור בזמנו…

 14. ישראל

  היי ליאור

  בעקבות חויה של לקוח שחזר ארצה עם ביזנס של אלעל עלתה לי השאלה הבאה:

  כיוון שבמחלקות היוקרה מציעים שירות טרם ההמראה, ומכיוון שבאלעל יש שוני רב ברמת המחלקות על פני צי המטוסים שלה,

  האם ישנו כלל בנוגע למתי עדיף לבלות בטרקלין עד הרגע האחרון ומתי כדי לעלות למטוס ראשון על מנת להנות מהשירות המקדים ? (לצורך השאלה נניח שמדובר בטרקלין שנותן את הכניסה אליו לפי כרטיס הטיסה ולא לפי מועדונים/כרטיסי אשראי)

  תודה רבה!

  1. זו שאלה מעניינת מאוד האמת.

   אני יכול לענות לך על בסיס הניסיון שלי וההעדפות שלי. ככלל אני מרגיש בנוח יותר לעלות למטוס מוקדם ולבלות עודף-זמן במטוס מאשר בטרקלין (כשמדובר בטיסה במחלקת פרימיום, כמובן). ככה יש לי זמן להוציא מהתיק את הדברים שאני רוצה שיהיו נגישים, להוריד נעליים, להתרענן וכו׳. אם חברת התעופה מציעה שירות כלשהו לפני המראה, כמו משקה, זה בגדר בונוס. לא הייתי ממליץ למישהו לעלות מוקדם למטוס רק בגלל השירות הנוסף אלא אם מדובר באיזו מחלקה ראשונה נוצצת שכוללת שירות מוקפד מאוד במטוס.

   משזה נאמר, אין שום בעיה לעלות למטוס מאוחר כשטסים במחלקת פרימיום. ברוב המקרים אין צורך להקים נוסע אחר בדרך למושב וברוב המקרים אין בעיה של מקום איחסון בתאים. בטיסות במחלקה ראשונה בתוך ארה״ב, לדוגמה, אני כן מקפיד לעלות מוקדם ככל האפשר כי אני בדר״כ יושב במושב חלון (וכמעט בוודאות מישהו יישב לידי במושב המעבר) ויש מלחמה של ממש על מקום אחסון בתאים גם בקידמת המטוס. אותו כנ״ל לגבי טיסות במחלקת עסקים בתוך אירופה אם כי בטיסות אלו המחלקה הקידמית כמעט תמיד חצי ריקה אז הבעיות לעיל לרוב אינן בעיות.

   בטיסה במחלקת תיירים אני תמיד משתדל לעלות מוקדם ככל האפשר בדיוק בגלל נושא האחסון.

 15. אלעד

  היי ליאור,
  באיחור של כמעט שבוע, ובעת שאתה בחופשה, בכל זאת אנסה לשאול.
  אני כרגע בסטטוס בינוני – גולד ב AADVATAGE, וגולד ב- FB
  לקראת טיסות עתידיות עד סוף 2018, אני מנסה להחליט האם שווה לי להתאמץ עבור סטטוס פלטינום באמריקן (שמצריך פחות מיילים מ-FB בשיטת הצבירה החדשה), או לשמר את הגולד ב-FB.
  מהנסיון שלי – למרות שלכאורה הטבות סטטוס גולד דומים, ב-FB נהניתי יותר מכניסה ללאונגים גם כלא טסתי במחלקת יוקרה, ובאמריקן פחות- וגם באמריקן לא קיבלתי שדרוג אוטומטי בטיסה פנימית קצרה בארה"ב, אף שהזמנתי מראש – לא ככ ברורה מדיניות השדרוג שם, או שיש הרבה בסטטוס גבוהה שמקבלים שדרוגים ואז אחד כמוני לא יקבל שדרוג בחיים, אבל זה כבר דיון אחר..).
  היתרון המשמעתותי של אמריקן היא במחירי כרטיסי בונוס לעיתים מצויינים, וגם בפלטינום אצבור יותר עבור טיסות.
  אז פלטינום באמריקן או גולד ב-FB? מה דעתך?
  תודה רבה!

  1. מדיניות השדרוגים של אמריקן כוללת מספר פרמטרים אבל העיקרי שבהם הוא סטטוס הנוסע. עם גולד הסיכוי שלך לקבל שדרוג למחלקה הראשונה נמוך מאוד עד כדי בקושי קיים. עם פלטינום הסיכוי שלך כבר סביר אבל לא גבוה. רוב השדרוגים ניתנים לבעלי סטטוס קונסיירג׳ קי, אקזקיוטיב פלטינום וגם פלטינום פרו החדש.

   כאמירה כללית ברית סקיי לא ידועה בטרקלינים טובים במיוחד בעוד בברית OW אפשר למצוא אינספור טרקליני עסקים מעולים. סטטוס גולד של אמריקן לא יכניס אותך לטרקלינים, כמו שאתה יודע, אבל סטטוס פלטינום כן. אז מהבחינה הזאת סטטוס פלטינום של אמריקן שווה יותר מסטטוס גולד של אייר פראנס. כדאי אבל לזכור שעם סטטוס של אמריקן – כל סטטוס – לא תוכל להיכנס לטרקלינים בתוך ארה״ב כשאתה טס בטיסה פנימית. כלומר, אם עיקר הטיסות שלך הן לארה״ב ויש לך הרבה טיסות פנים – הסטטוס של אמריקן לא יעזור.

   אז, בשורה התחתונה: אם אתה מעריך שתוכל באמת להגיע לסטטוס פלטינום של אמריקן, בוודאות גבוהה לאור דפוס הנסיעות הצפוי, אני חושב שזו תהיה הבחירה העדיפה.

 16. Asaf

  שאלה בנושא פיצוי של יונייטד: ביזנס הלוך חזור לסאן פרנסיסיקו ללא מערכות בידור.. תקלה בשני המטוסים. הציעו 150 דולר פיצוי לרכישה של כרטיס של יוניטד. לכל כיוון כלומר סה"כ 300 דולר.. האים זה פצוי הוגן? פרקטית אין לי ממש מה לעשות עם זה כי אני טס איתם רק בגלל שהם הישיר היחיד ל SFO מעבר לכך ממש לא צריך ורוצה לטוס איתם.. יש מה לעשות? יש רעיון מה כן לבקש מהם ושהיהי סביר ויתקבל?..

  1. הממ… סה״כ הפיצוי נשמע לי במתחם הסביר אם כי לא נדיב. מכיוון שאין לך עניין אמיתי בשוברים שהוצעו לך שווה לך לפנות למועדון ולבקש להמיר את השוברים האלו במיילים. נגיד 15,000 מיילים לכל כיוון במינימום. במיילים תוכל להשתמש כדי לטוס עם כל חברה בברית סטאר במסגרת כרטיס בונוס – וזה, אני מניח, כן יהיה שימושי עבורך.

    1. כפי שכתב אורי לפניי: מדובר בפיצוי נמוך מאוד.

     לדעתי כדאי לך לסרב לפיצוי הזה ולהדגיש את חשיבות מערכת הבידור בטיסה כ״כ ארוכה. כתוב שהתקלה הטכנית הזאת – שנגרמה פעמיים, איזו רשלנות – פגעה משמעותית בחוויית הטיסה שלך ושאתה מאוכזב מאוד גם מכך וגם מהטיפול בנושא. אתה לא צריך לנקוב במספר ׳נכון׳ אבל לדעתי אתה צריך לקבל לפחות 15,000 מיילים לכל טיסה.

 17. חנצי

  השאלה הזו מעלה אצלי נושא אחר – עד כמה אתם משתמשים במערכת הבידור בטיסה? לי מאד מפריע שיש עריכה של תכנים (אפילו אם זו גזירה קלה של סצנות או צנזור קול) ובגלל זה מעדיף שיהיו לי תמיד כמה סרטים וסדרות על המחשב

  1. אז שאלה פתוחה אז אענה לגבי עצמי,

   אני משתמש לא מעט במערכות הבידור במטוסים (כשהן באיכות טובה). זה נוח לראות סרט במסך המובנה, לעומת לפטופ או טאבלט, בזמן האוכל לדוגמה. אני תמיד תוהה לעצמי מדוע מערכות הבידור המתקדמות, החדשות, לא מסוגלות ׳לזכור׳ משתמשים. הרי לחברות התעופה יש קהילה לא מבוטלת של נוסעים תכופים מאוד שעולים על מספר טיסות בכל שבוע לפעמים – וכמה קל יהיה לאפשר, למשל, העברת כרטיס נוסע מתמיד בחריץ ייעודי במערכת הבידור ואוטומטית כל המערכת תתאפס לפי העדפות הנוסע המסוים כולל שמירת תכנים בהם צפה בטיסות קודמות. אם זה נעשה על הקרקע, לפני ההמראה, אז אפילו לא נדרש חיבור לרשת בשביל זה. סתם רעיון.

   אבל – אני מחזיק איתי תמיד טאבלט קטן שכל תכליתו להפעיל נטפליקס. לפני הטיסה אני מוריד למכשיר תכנים כך שגם אקבל תוכן לא מצונזר, גם לא אהיה תלוי במבחר הקיים במערכת הבידור וגם אוכל להמשיך בצפייה במהלך ההמראה והנחיתה (כשלפעמים מערכות הבידור אינן זמינות בזמנים האלו).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s