דונלד טראמפ, האיש והבלורית, נחת בסינגפור לפני מספר שעות. כלי התקשורת מכסים היטב את רצף האירועים אך לא שואלים את השאלות החשובות ביותר: האם בחדרים במלון שנגרילה, בו יתארחו בכירי המשלחת האמריקנית, הוזמנו באמצעות סוכן של תוכנית Luxury Circle כדי להבטיח הטבות מירביות? האם אובר פספסה הזדמנות להשיק את שירות UberArmored? והאם לקים ג׳ונג און, שאינו נוסע תכוף, יש אינטרס להאריך את השהות בסינגפור ככל האפשר?


דונלד טראמפ נחת בסינגפור

זה קרה היום לפני מספר שעות. הנשיא האמריקני בחר שלא להזמין איסוף של בלאקליין מהשדה ונסע למלון בלימוזינה המשוריינת שלו.

זו הזדמנות לחזור לפוסט ישן שפרסמתי אי שם במרץ 2015 בו ציינתי מספר עובדות מעניינות לגבי המטוס של נשיא ארה״ב.

Air Force One

בכל מקרה, לצערו של דונלד טראמפ טיסות במטוס הנשיאותי אינן מאפשרות צבירת מיילים משום שחיל האוויר האמריקני אינו שותף של מועדון תעופה כלשהו. באופן מביך, אולי, לחיל האוויר האמריקני אפילו אין מועדון תעופה משל עצמו והוא אפילו לא מופיע באתר Wheretocredit.

קים ג׳ונג און נחת בסינגפור

זה קרה אתמול. גם קים ג׳ונג און בחר שלא להזמין איסוף של בלאקליין מהשדה וזאת על אף שבמטוס שהוא הגיע איתו לא הייתה לימוזינה בתא המטען (כנראה). אני יודע מה אתם חושבים: ׳טוב, איך הוא ייפתח חשבון באפליקציה של בלאקליין עם כתובת מגורים בצפוןקוריאה?׳. אז דעו לכם שזה דווקא אפשרי.

Blacklane for North-Koreans

המשלחת הצפוןקוריאנית הגיעה לסינגפור במספר טיסות ישירות. שתיים מהן הופעלו ע״י מטוסים של חברת התעופה הסינית איירצ׳יינה. לצפוןקוריאה יש חברת תעופה משלה, איירקוריו שמה, אבל לאור העובדה שהיא חברת התעופה היחידה בעולם המחזיקה בדירוג כוכב אחד בלבד של סקייטרקס אפשר להבין מדוע בכירי המדינה המבודדת העדיפו לנצל את ההזדמנות ולטוס עם חברת תעופה זרה.

לקים ג׳ונג און, בהיותו דיקטטור מפורסם, יש כמובן מטוס פרטי. מדובר במטוס מדגם אליושין-62, תוצרת רוסיה מן הסתם, שיוצר ככל הנראה בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת. גם אז הוא לא היה בדיוק הפרארי של המטוסים ואפשר להניח שבארבעים השנים האחרונות הוא לא טופל ע״י המכונאים המוכשרים ביותר בעולם. למרות שהוא גרוטאה מעופפת המטוס הצליח להשלים את הטיסה מפיונגיאנג לסינגפוראך קים ג׳ונג און עצמו בחר לטוס בבואינג 747 ששלחה איירצ׳יינה.

Kim's Private Jet

הטיסה שנשאה של קים ג׳ונג און לסינגפור המריאה מפיונגיאנג (FNJ) בקוד טיסה CA122, שהוא קוד הטיסה הרגיל בקו של איירצ׳יינה מפיונגיאנג לבייג׳ינג, וטסה מערבה. כשחלפה הטיסה בשמי בייג׳ינג הוחלף הקוד שלה ל-CA61 (קוד שאינו משמש כיום את איירצ׳יינה) ועם הקוד החדש המשיכה הטיסה דרומה לסינגפור.

פרטים נוספים על הטיסה אפשר למצוא כאן.

אני לא יודע אם קים ג׳ונג און ידע שכך יהיה אבל המהלך הזה, להערכתי, יימנע ממנו לצבור קרדיט לאחד ממועדוני התעופה של ברית סטאר. הרי CA122 מעולם לא נחתה ו-CA61 מעולם לא המריאה והיא כלל לא מופיעה בלו״ז הטיסות של איירצ׳יינה. זאת ועוד, לא ידוע עם הכרטיס של שליט צפוןקוריאה היה במחלקת כרטוס שמאפשרת צבירת מיילים.

FNJ-SIN Historic Flight

המלון של המשלחת האמריקנית

בסינגפור יש שני מלונות של הרשת היוקרתית שנגרילה (ושלושה נוספים של רשתות אחרות מהקבוצה). האמריקאים בחרו במלון הישן מבין השניים שנמצא במרכז העיר. בחירה טובה סה״כ.

Shangri-La Hotels in Singapore

המלון משתתף בתוכנית ה-FHR של אמקס אבל לא נכלל בקטלוג המלונות של וירטואוזוהמשלחת יכלה גם להזמין את החדרים דרך סוכן של Luxury Circle, התוכנית של הרשת עצמה, ולהנות מהטבות רבות כמו שדרוג לחדר, ארוחת בוקר בחינם, קרדיט של 50$ או יותר לשימוש במהלך השהייה ועוד ועוד.

אם ההזמנה בוצעה באחד הערוצים הישירים, ולא דרך סוכן כמו בוקינג.קום, טראמפ וחבורתו יוכלו לצבור נקודות במועדון Golden Circle. יחס הצבירה הבסיסי הוא נקודה לכל דולר בחיוב. אם טרמאפ מחזיק בכרטיס פלטינום או סנטוריון של אמקס – ואפשר להניח שכן – הוא יכול להנות משדרוג בחינם לסטטוס Jade במועדון שייקנה לו, בין שאר ההטבות, גם בונוס של 25% בצבירת הנקודות.

Shangri-La Jade Status Amex

אבל אפשר להניח שהאמריקאים קיבלו תעריף עסקי מוזל כלשהו במלוןככה זה כשאתה מזמין את כל החדרים לשבוע לטובת אירוע דיפלומטי בעל חשיבות היסטורית עצומה ועל הדרך עושה פרסומת ברמה הגבוהה ביותר למלוןולכן כנראה שהיה מוטב להם לא להשתמש בתעריף תוכנית Luxury Circle כי הוא זהה לתעריף הגמיש הרגיל במלון.

המלון של המשלחת הצפוןקוריאנית

קים ג׳ונג און ונתיניו מתארחים במלון של רשת סנט רג׳יס מקבוצת סטארווד. המלון נחשב לאחד הטובים בעיר. הוא נמצא קרוב לקצה המערבי של רחוב אורצ׳רד הידוע בקרבת מלונות כמו הפורסיזנס וההילטון (יחי ההבדל ברמה).

St.Regis Singapore Grand Deluxe King Room

והנה חדשות טובות: אם ההזמנה בוצעה ישירות מול המלון – וסביר להניח שכן, כי רק ככה דיקטטורים מזמינים חדריםקים יוכל לצבור נקודות SPG!

הכיף לא נגמר כאן. קים יישמח לדעת שהמועדון מאפשר לכל אורח, גם אם הוא צפוןקוריאני, לצבור קרדיט לסטטוס על שלושה חדרים במקביל באותה שהייה! כלומר, אם השליט העליון קים יחליט להישאר במלון במשך תשעה לילות, ולפחות שניים מנתיניו יסכימו לעשות לו טובה ולקבל את הקרדיט במקומם, אז קים יוכל להשיג סטטוס גולד של SPG בשהייה אחת. אני לא יודע אם זה טוב יותר מהסכם עם ארה״ב אבל כך הוא יבטיח שיחזור לצפוןקוריאה לפחות עם הישג משמעותי אחד.

משזה נאמר, שני דברים שצריך לזכור:

 1. קים אינו נוסף תכוף. הוא בקושי עוזב את המדינה שלו ובצפוןקוריאה אין מלונות של קבוצת סטארווד. הערך שהוא ייקבל מסטטוס גולד של סטארווד הוא די נמוך, מה גם שהסטטוס ייקבל שינמוך משמעותי באוגוסט. אז לא בטוח ששווה לו להתאמץ ולהישאר עוד כמה לילות מיותרים בסינגפור.
  – – –
 2. איירקוריו אינה שותפה של מועדון SPG. בעיקר משום שלאיירקוריו אין בכלל מועדון תעופה. אז קים לא יוכל להמיר את הנקודות של סטארווד למיילים שיוכלו לשמש אותו בנסיעות מפנקות לאחר שייצא לגימלאות (אם הוא ייצא לגימלאות אי פעם, ואם איירקוריו תמשיך לפעול עד אז, ואם הוא יורשה לצאת מגבולות צפוןקוריאה, ואם הנקודות שלו לא יימחקו עד אז כתוצאה מחוסר פעילות בחשבון…).

טוב, האפשרות קיימת.

אגבהמלון משתתף בתוכנית ה-FHR של אמקס. זה טוב ויפה אבל לאמקס אין נציגות בצפוןקוריאה אז אפשר להניח שלקים אין כרטיס פלטינום או סנטוריון ולכן הוא לא יכול להנות מהתוכנית. מה שכן, המלון נכלל בקטלוג של וירטואוזו אז אם לקים יש גישה לסוכן של וירטואוזו הוא היה יכול להזמין את החדרים דרכו ולהנות מהטבות רבות. עכשיו כנראה מאוחר מדי.

Virtuoso 3

השירות שאובר לא מציעה

אובר, למקרה שלא ידעתם, מציעה שירותי הסעות שונים ומשונים. אני לא מתכוון רק לשירותי המיינסטרים המוכרים כמו UberX או UberBlack. אני מתכוון לשירותים אקזוטיים יותר כמו:

 • UberBoat – שירות סירות מהירות שפועל בין השאר בים האנדריאטי.
 • UberChopper – שירות מסוקים שפועל במספר ערים גדולות בעולם. 
 • UberTukTuk – שירות טוקטוק שפעל, או עדיין פועל, במצריים מכל המקומות.

אובר עדיין לא מציעה שירות אקסקלוסיבי הפונה לקהילה מאוד מצומצמת שעיקרה ראשי מדינות שאין בבעלותם לימוזינה משוריינת, דיקטטורים ומפקדי מיליציות רצחניות, בכירים בעולם הפשע המאורגן ואנשים עם חשש כבד מאוד לחייהם ועודף כסף. נכון, זה שוק נישתי, אבל הלקוחות האלו יודעים לשלם כמעט כל סכום.

או שאולי אובר כן שקלה את הרעיון? בשיתוף פעולה עם המותג ׳Call of Duty׳ קיבלנו רכב שיכל להיות חלק משירות UberArmored. השירות לא זמין בסינגפור בינתיים.

Uber Armored Car

13 תגובות

  • Lior @ FlyingOut

   בתרגום חופשי למילותיו של הסטנדאפיסט הפוליטי המוכשר לואיס בלאק: המקצוע שלי בסכנה. פעם הייתי צריך לעמוד על במה ולספר בדיחות מתוחכמות, והיום אני יכול פשוט להוציא עיתון ולהקריא לכם את הכותרות. המציאות מצחיקה יותר מכל בדיחה שאני יכול לכתוב.

   טראמפ וקים הם קריקטורות של ממש. אני לא מתכוון שהם עושים עבודה גרועה במיוחד בניהול המדינות שלהם (והאמת היא שלדעתי ההפך הוא הנכון) אלא מעצם היותם כ״כ אקצנטריים, לא-שיגרתיים וכביכול משחקים שלא לפי החוקים של כל השאר. הם מוסיפים כ״כ הרבה קומדיה לעולם. קומדיה שמערבת גם נושאות מטוסים, ארסנל גרעיני ומלחמה קרה ברמה הגלובלית, נכון, אבל קומדיה.

   הפוסט הזה הוא בהשראת הקומדיה של אנשים כמו טראמפ וקים.

   הגב
 1. עידו

  גם תוכן מעניין וגם צורת כתיבה מעולה. נהנתי לקרוא כל מילה..

  הגב
 2. הונג קונג

  היתי מוסיף שקים נשאר בסנט ריג'ס בעקבות המלצה של חבר שלו שי (נשיא סין) שנשאר שם עם משלחתו בפסגה הקודמת בסינגפור בין סין לטאיון.

  הגב
 3. תומר

  הרגת אותי, חייב להגיד שכיף לפתוח את הבוקר בחיוך

  הגב
 4. עומר

  חזק ביותר!
  מפתיע מה שאתה אומר על זכאות גם לכתובת מגורים בצ. קוריאה. היא מוגדרת מדינת אויב, ולכן כל סחר איתה (ומעניין אם מתן נקודות כשווי תמורה) אסור.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   חשוב לזכור שבלאקליין היא חברה גרמנית ולא אמריקנית. לא יודע מה אומר החוק הגרמני על צפון-קוריאה.

   הגב
 5. חנצי

  צר לי אך יש טעות מביכה בפוסט, Uber כבר לא פועלת בסינגפור. Grab רכשו אותם ומאז סוף מאי השירות של אובר כבר לא זמין. כעת העמלה שנלקחת מהנהגים גבוהה יותר וגם התעריף לנוסע עלה אז סך הכל כולם ממורמרים

  הגב

השאר תגובה