בסוף מאי פרסמתי מדריך מקיף על המיזוג בין המועדונים של מאריוט וסטארווד (ושל רשת ריץקרלטון, השייכת לקבוצת מאריוט). המיזוג הזה הושלם ב-18 לאוגוסט וכעת נותרנו עם מועדון אחד בלבד במקום שלושה.

בתחילת יוני חלקתי מספר מחשבות על חבילות הנופש של מאריוט. חבילות הנופש הן, לדעת רבים וגם לדעתי, המימוש הטוב ביותר שהיה לנקודות של מאריוט (עד המיזוג, כי בין השאר החבילות הנוכחיות שונות מהקודמות). תהיתי מה יעלה בגורלם של השוברים המתקבלים במסגרת החבילות האלו המזכים את בעליהם במקסימום של שבעה לילות רצופים במלון. בזמנו היו השערות שבעת המיזוג המועדון ימיר לנקודות, אוטומטית, את כל ׳השוברים הפתוחים׳ (אלו שטרם נעשה בהם שימוש). אני טענתי שלא כך יהיה וחברי המועדון ימשיכו להחזיק בשוברים שיהיו עם תוקפם המקורי ובערכם המקורי. מסתבר כעת שצדקתי רק חלקית.

בסוף יוני עדכנתי שנחשף קטלוג המלונות החדש של הקבוצה ובו כל המלונות, כולל אלו של קבוצת סטארווד ושל רשת ריץקרלטון, קוטלגו מחדש ע״פ הטבלה החדשה שבה 8 קטגוריות (כשהקטגוריה ה-8 תיכנס לתוקף רק ב-1 לינואר 2019 ובינתיים מלונות מקטגוריה זו יהיו זמנית בקטגוריה 7).

מוקדם יותר החודש, כשבוע לפני המיזוג, עדכנתי שוב שנציגים של המועדון אישרו שהשוברים לא יומרו לנקודות. לצערנו הם לא עדכנו מעבר לזהוכעת ברור לנו מדוע.

השוברים יישארו, אבל

השוברים יישארו, עם התוקף המקורי שלהם (כשנה מיום הזמנת חבילת הנופש), אך הם לא יהיו תקפים לשימוש ע״פ הקטגוריה המקורית הנקובה שלהם. כך, לדוגמה, מי שרכש חבילת נופש הכוללת שובר התקף לכל המלונות עד קטגוריה 6 לא יוכל להשתמש בשובר כדי להתארח במלון מקטגוריה 6.

הנה טבלת ההמרה של השוברים:

xMarriott-Rewards-Travel-Package-Conversion-Chart.png.pagespeed.ic.u58ljodK6w

כלומר, אם רכשתם את חבילת הנופש הפופולרית ביותרשעלותה הייתה 270,000 נקודותהרי שכעת לא תוכלו להשתמש בשובר כדי להתארח לשבוע בכל מלון עד קטגוריה 5 (התוקף המקורי) אלא רק במלון עד קטגוריה 4 (התוקף החדש). באופן מרגיז אותה תוצאה נכונה גם אם רכשתם חבילת נופש יקרה יותר בעלות של 300,000 נקודות שבמקור כללה שובר התקף בכל מלון עד קטגוריה 6.

רק מי שרכש את חבילת הנופש היקרה ביותר, שכללה שובר לשבוע במלונות הטובים ביותר של רשת ריץקרלטון, ייבנה כעת משובר שעד ה-31 לדצמבר 2018 תקף לכל המלונות של הקבוצה בעולם.

הטוב, הרע והמכוער

נתחיל מהחדשות הרעות: חברי מועדון רבים רכשו חבילות נופש על בסיס ההנחה, שבה גם אני החזקתי, שהמועדון לא ישנה את השוברים בכלל. כלומר, שובר שב-17 לאוגוסט היה תקף לכל מלון עד קטגוריה X  ימשיך להיות בעל אותו תוקף. נכון שבאופן הזה המעדון היה משדרג אפקטיבית את השווי של השוברים אבל כך כל חברי המועדון שבידם שוברים היו נשארים מרוצים עד הגג. למועדון הייתה כאן הזדמנות לא רעה, לפחות בעיניי, לבנות לעצמו מוניטין חיובי מאוד כבר ביום הראשון להשקתו. לצערי ההגיון של מאריוט שונה, וכנראה מבוסס על הרבה יותר מידע קונקרטי, והוחלט כאמור לשנות את תוקפם של השוברים ללא הודעה מוקדמת. אני עצמי, לצורך העניין, רכשתי חבילת נופש שכללה שובר התקף לכל מלון עד קטגוריה 7 – כי הנחתי שב-18 לאוגוסט הוא יאפשר לי לבחור כל מלון של הקבוצה בעולםוכעת השובר שלי תקף לכל מלון עד קטגוריה 5 בלבד.

החדשות הטובות: כל המלונותשל קבוצת מאריוט, של רשת ריץקרלטון ושל קבוצת סטארווד לשעברמקוטלגים לתוך שבע קטגוריות בלבד. זאת לעומת 9 קטגוריות שהיו במועדון של מאריוט בגירסתו דאז. משמעות הדבר היא שיותר מלונות ׳נדחסים׳ לפחות קטגוריות ובפועל מלונות רבים ירדו בקטגוריה אחת או שתיים. המועדון כמובן מציע מספרים מסנוורים אחרים המעידים על השינוי החיובי שנעשה אבל זה תוך שיכחון מוחלט מהעובדה שלפני מספר חודשים כמה מאות ממלונות הקבוצה עלו לקטגוריה גבוהה יותר כהכנה להוזלה שתבוא. בקיצור, בפועל, כעת ניתן למצוא מלונות די טובים גם במסגרת קטגוריה 4. אז לפני שמתבאסים יתר על המידה על משמעות השינוי לרעה אני ממליץ להיכנס לאתר של המועדון ולבדוק את רשימת המלונות לפי קטגוריה.

המכוער, בעיניי, הוא המהלך המכוון של המועדון להסתיר את השינוי לתוקף השוברים תוך כדי מסירת מידע חלקי בהזדמנויות שונות על מנת ליצור ספקולציות שונות. נראה שלפעמים מועדוני לקוחות שוכחים את חשיבותה, כוחה והשפעתה של שקיפות והוגנות. זאת ועוד, עכשיו כשפורסמה הטבלה לעיל לא ברור מה היה האינטרס של המועדון לשמור עליה בסוד כמוס. למה לא להציג לחברי המועדון מראש כיצד ישונו השוברים שלהם ולאפשר להם להיערך בהתאם? אם חבר מועדון רכש חבילת נופש עם כוונה להשתמש בשובר כדי להתארח במלון מקטגוריה 6 – ונניח ואותו מלון לא שינה את הקטגוריה שלו, והרי קטלוג המלונות החדש כן פורסם מראשאז ע״י פרסום מוקדם של טבלת ההמרה אותו חבר מועדון יכל היה להוסיף 90,000 נקודות ולרכוש חבילת נופש משודרגת שלאחר השינוי מתאימה לצרכיו (או לחילופין היה יכול להפעיל את השובר לפני המיזוג ולשלם פחות עבור החבילה).

תקופת החשכה

עד ה-18 לספטמבר, כחודש לאחר המיזוג, לא ניתן יהיה להשתמש בשוברים. לא ברור אם יש סיבה קונקרטית לבחירת פרק הזמן הזה (חודש אחד) או שהמועדון לקח ׳טווח ביטחון׳ ובפועל כל ענייני ה-IT יסתיימו מוקדם יותר ונוכל להשתמש בשוברים לפני התאריך הנקוב. נחיה ונראה.

לשוברים יש תוקף של שנה מיום רכישת חבילת הנופש אבל לאור תקופת ההחשכה (<משחק מילים>) אני מאמין שחבר מועדון שיבקש להאריך את תוקף השובר בחודש אחד ייקבל תשובה חיובית. זה הימור מושכללא מידע פנים.

לפחות על תקופת ההחשכה המועדון הודיע מראש.

שובר ללילהחינם

רבים מחברי המועדון מחזיקים בשוברים המזכים בלילהחינם במלון עד קטגוריה 5 המתקבלים במסגרת מבצע לחברי מועדון חדשים. באופן מעניין עמוד המבצע נשאר וככל הנראה המבצע עדיין בתוקף. מעניין עוד יותר שתנאי המבצע לא שונו כלל ועדיין כתוב שלאחר שתי שהיות ייתקבל שובר ללילהחינם התקף בכל מלון של הקבוצה עד קטגוריה 5.

להערכתי זו טעות וגם השוברים האלו, כמו השוברים המתקבלים במסגרת חבילות נופש, יהיו תקפים ע״פ הסיווג החדש. כלומר, בשובר המתקבל במסגרת המבצע לא באמת ניתן יהיה להשתמש במלון עד קטגוריה 5 אלא במלון עד קטגוריה 4. אבל ייתכן שאני טועה. יש לי שובר כזה בחשבון ואולי אנסה להפעיל אותו בקרוב כדי לבדוק את התיאוריה הקטנה שלי.

מלונות עד קטגוריה 4

הנה אוסף קצר של מלונות מתוך קטגוריה 4 (בלבד), רק כדי להראות שלשוברים הבסיסיים עדיין יש ערך לא מבוטל:

 • צ׳אנגדו, סין: The St. Regis Chengdu
 • טיאנג׳ין, סין: The Ritz-Carlton Tianjin
 • קייפטאון, דרום אפריקה: African Pride 15 on Orange, Autograph Collection
 • ניואורלינס, ארה״ב: Aloft New Orleans Downtown
 • בנגקוק, תאילנד: Bangkok Marriott Marquis Queen’s Park
 • בריסטול, אנגליה: Bristol Marriott Hotel City Centre
 • ברלין, גרמניה: Cosmo Hotel, Berlin, a Member of Design Hotels
 • סן חוזה, קוסטה ריקה: Marriott hotel san jose
 • אי שם במרכז איטליה: Eremito, Parrano, a Member of Design Hotels
 • סנטיאגו דה קומפוסטלה, ספרד: Palacio del Carmen, Autograph Collection
 • היידלברג, גרמניה: Heidelberg Marriott Hotel
 • סינגפור: Four Points by Sheraton Singapore, Riverview
 • ציריך, שוויץ: Kameha Grand Zurich, Autograph Collection
 • דוברובניק, קרואטיה: Sheraton Dubrovnik Riviera Hotel

כפי שניתן לראות בקטגוריה 4 יש מלונות מעולים מכל הרשתות הבכירות בקבוצה. אם לדייק: בקטגוריה זו ישנם ארבעה מלונות של רשת ריץקרלטון, שלושה מלונות של רשת סנט רג׳יס ומספר לא מבוטל של מלונות מרשתות יוקרתיות נוספות (אבל השתיים הראשונות הן הבכירות ביותר). החיפוש באתר של מאריוט די פשוט.

לסיכום

שינוי תנאי השוברים, שהוחל מיידית וללא הודעה מוקדמת, הוא מעט מאכזב. בפרט היעדר ההודעה המוקדמת בנושאכי השינוי עצמו די הוגן. לטענת מאריוט השינוי לא הוביל לירידת ערך כלשהי משום שמבחינת מספר הנקודות הדרוש (אם נסתכל על זה כך) הרי שכל בעלי השוברים רק הרוויחו. זו פרשנות שאפשר להתווכח איתה אבל החישוב הבסיסי נכון.

סה״כ, להערכתי, שווי הנקודות של מאריוט לא ירד בעקבות המיזוג ונשאר על בערך 0.8 סנט/נקודה. או, במילים אחרות, כ-8$ לכל 1,000 נקודות. גם ערך השוברים לא ירד משמעותיתאבל ירד.

בחודשים הקרובים המלונות היוקרתיים ביותר של הקבוצה נכללים בקטגוריה 7 שהיא הגבוהה ביותר הקיימת לעת עתה (וב-1 לינואר 2019 תהיה קטגוריה 8). כלומר, לבינתיים, לילה באחד מאותם מלונות אולטרהיוקרתיים ואולטרהיקרים יעלה 60,000 נקודות בלבד (בהתאם לזמינות). לפי שווי הנקודות לעיל זה אומר שניתן יהיה לרכוש בנקודות בשווי כ-480$ לילה במלון שמוכר חדרים באופן שיגרתי בסכום ארבעסיפרתי. דוגמה קלה: המלון של ריץקרלטון שנמצא על הסנטרלפארק במנהטן.

10 תגובות

 1. יוחי

  מריוט פישלו ובגדול :
  1.מהלך הוגן ? מי שקנה cat 8 ומי שקנה cat 7 – מקבל אותו שובר למרות ששילם 30k יותר, אותו דבר cat9 / Tier 1-3
  2.מי שלא הצמיד שובר להזמנה כי לא סגור בתאריכים (כמוני ) אכל אותה בגדול :תכננתי שבוע בטוקיו עם מלונות cat 7 בפועל שונמכתי למלונות cat 5 : יש 3 כאלה Courtyard/Moxy – לא משהו. והשמועה אומרת שלא ניתן לשדרג וגם אם כן נצטרך להוסיף הרבה יותר נק
  3.תק' החשכה של חודש תאפשר לכל מי שיש נק' להזמין בנק. ואז שיהיה בהצלחה למצוא זמינות למלון טוב עם 7 לילות ברצף בנקודות.
  4. אני SPG Gold והפכתי עם המיזוג ל Marriott Gold , ככה שאפילו ארוחת בוקר אין .

  המרת הנק ליונייטד היה נחמד אבל בעקבות הברדק הזה : ביי ביי Marriott
  Hilton / IHG Here I come
  מקווה שתקום כזאת צעקה ונטישה של הלקוחות הכי נאמנים שלהם שהם יחזרו בהם לפחות בחלק מהצעדים,
  או שיציעו כמה promotions שימתיקו את הגלולה, למרות שאני לא אופטימי.

  הגב
 2. רונן

  יש עוד עדכון, והפעם לפחות קצת חיובי:
  מי שקנה חבילות בקטגוריה 6,8 ו tier 1-3 ובעצם "נדפק", יוכל לבקש ולקבל 30K נק חזרה לחשבון (זה לא נעשה אוטומטית אלא צריך להגיש בקשה יזומה).
  מה שמבאס, לפחות נכון לעכשיו, שאין אפשרות לשדרג חבילות (נגיד להוסיף 30K כדי להפוך חבילה מקטגוריה 6 הישנה לקטגוריה 5 החדשה).

  הגב
 3. יוחי

  צריך לדעתי לחכות כמה ימים שהאבק ישקע ואז לחשוב מה לעשות.
  יש שמועה שאפשר יהיה להמיר את השובר חזרה לנק ( cat5= 45k והשאר תוספת של 30k לקט כלומר ניסיתי לקבל 105k חזרה עבור שובר cat7)
  הבעייה : הנציג ש"נפלתי עליו" לא ידע על מה מדובר.
  גם תק ההחשכה קוצרה כביכול : הבעייה שאי אפשר להזמין מלונות SPG רק Marriott
  בקיצור : נמתין בסבלנות לסוף המהלך, כנראה שהצעקות של מי שרואה את עצמו ניזוק בכל זאת עזרו.

  הגב
  • רונן

   איפה ראית שאי אפשר להזמין מלונות SPG? זה חדש לי.

   לגבי ה45K, זה היה אפשרי לפני האיחוד וכנראה מחזירים את זה, אבל לדעתי בכל מקרה זה לא משתלם (7 לילות במלון שווים יותר מ45K נקודות. אם הייתי רוצה 45K נקודות הייתי מבטל את החבילה לפני האיחוד וכל הבלאגן.

   בכל מקרה, אם אתה רוצה את ה30K העודפים ששילמת (קטגוריה 6, 8 וכו'), יש לינק שאפשר לבקש את זה בו.
   הבנתי גם שמי שמבקש את ההחזר הזה בעצם מנפיקים לו שובר חדש, מה שמאפס את התוקף שלו (כלומר מאריך אותו לשנה מיום השינוי).

   הגב
   • יוחי

    לא ראיתי ,ניסיתי :=) . לנציגת השרות לא היה מושג והיא גם אמרה שלא ניתן להשתמש בשובר עד 18/09.

    לגבי החזר נקודות אתה כמובן צודק , אבל קניתי את החבילה בשביל נקודות הטיסה. ההחזר יאפשר לי לקנות ב 200k , חמישה לילות ( לילה חמישי חינם ) במלונות של 50k ללילה אחרת חסרות לי קצת נק וזה קצת יותר קורץ לי .

    בכל מקרה כרגע לא אעשה כלום כי קרה לי משהו מוזר : יום אחרי המיזוג הקטגוריה בשובר נעלמה והופיע רק :שובר ל 7 לילות ללא ציון שום קטגוריה . אתמול שנכנסתי לחשבון הופיע שוב השובר ל 7 לילות עם קטגוריה 7 !!!
    דעתכם ? תגובתכם ? טעות , אולי ? אם "התפלק" להם הרווחתי בגדול.
    כל יום הם משחררים עידכון חדש, כנראה גם הם נבהלו מצונאמי התגובות ברשת ובמרכזי השרות.

    בכל מקרה לא הכל שם חלק, אני מחכה לכמה אלפי נק SPG שהיו אמורים להופיע כבר מזמן בחשבון . נציגה אמרה לי שהיא רואה שהם pending וכשאמרתי לה שאני צריך אותם להזמנה היא הבטיחה to exelerate.
    בקיצור, סבלנות זה שם המשחק כרגע .

   • Lior @ FlyingOut

    סבלנות היא בהחלט שם המשחק.

    חשוב לזכור שמדובר בפרויקט IT עצום בהיקפו והלכה למעשה השקה של אחד ממועדוני הלקוחות הגדולים בעולם עם יותר מ-100,000,000 חברים רשומים (אאל״ט) ומיליארדים על מיליארדים על מיליארדים של נקודות בשוק. מלונות שונים, תנאים שונים, שלושה מועדוני לקוחות שאוחדו לאחד, אינטגרציה מהגיהינום.

    אין מנוס אלא לתת להם קצת זמן לנשום. זה לא מקרי שהם בחרו ׳להחשיך׳ את מימוש השוברים לחודש – אבל הנה ראינו שתוך פחות משבוע הם כבר הסירו את המגבלה. דברים זזים.

 4. עידו

  תודה על ההסבר
  תוכל בבקשה להסביר מה הם השוברים שאתה מתייחס אליהם ? איך זה פועל?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   התייחסתי בפוסט בעיקר לשוברים במתקבלים במסגרת חבילות-נופש (ז״ל) ועל הדרך גם לשוברים המתקבלים במסגרת המבצע למצטרפים חדשים למועדון (עדיין איתנו, כנראה).

   השוברים בפועל הם דיגיטליים. הם רשומים לזכות חבר המועדון בחשבונו. כדי לעשות שימוש בשובר, ע״פ תנאיו, יש לפנות לשירות הלקוחות של המועדון.

   הגב
   • רונן

    למה "חבילות-נופש (ז"ל)" ?
    יש עדיין חבילות נופש, פשוט הן הרבה פחות משתלמות מבעבר (אבל עדיין יכולות להיות משתלמות אם אתה מתכנן שהיה של 7 לילות במלון מסויים)

השאר תגובה