המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

35 תגובות

 1. nit2an

  בשבוע שעבר חזרתי מסופיה, עם קונקשן דרך איסטנבול. כשהגעתי לשער באיסטנבול גיליתי ששודרגתי לביזנס. היו עוד כמה אנשים ששודרגו אבל בגדול – נותרו עוד 3 מושבים פנויים.

  לא שאני מתלונן או משהו, אבל יש איזשהו הסברים /ניחושים למדוע אנשים מסוימים משודרגים? יש לי חבר בסטאר דרך לופטהאנזה והקלדתי את המספר בזמן הצ'קין אבל אני לא יודע אם זה השיקול היחיד.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לרוב חברות התעופה יש מדיניות שדרוגים מאוד מוקפדת שבה המערכת בוחנת אוטומטית פרמטרים רבים אצל כלל הנוסעים בטיסה ואת בוחרת אוטומטית את מי לשדרג. חברות תעופה אמריקניות, שאצלן שדרוג נוסעים הוא דבר שיגרתי במיוחד, המערכות האלו מוקפדות יותר ולסוכני הקרקע ברוב המקרים אין שליטה (זו גם אחת המטרות). אצל חברות אחרות המערכת יכולה להמליץ אולי על מועמדים לשדרוג והסוכנים בשדה בוחרים מתוכם או עושים כרצונם (עם או בלי פיקוח). אצל טורקיש, להערכתי, זו שכונה אחת גדולה ובפועל הסוכנים בוחרים עצמאית את מי לשדרג.

   למה שידרגו אותך? ככל הנראה במזל, אלא אם יש לך סטטוס גולד בברית סטאר. כאמירה כללית טורקיש לא אוהבת את חברי מועדון M&M בגלל היריבות המרה עם קבוצת לופטהנזה – אז מספר חבר המועדון שלך שהיה מעודכן בהזמנה כנראה הוריד את סיכוייך במידה וסוכן היה מסתכל מקרוב (מה שכנראה לא קרה). סביר להניח שבחרו אקראית אנשים משורה שלמה במחלקת התיירים והעבירו אותם קדימה כי אולי רצו להושיב איזו משפחה ביחד במחלקת התיירים.

   הגב
   • ניצן

    הטיסה חזרה הייתה במטוס רחב גוף, בתצורה של 2-4-2 כשאני התמקמתי על המעבר באחד מהצמדים. הניחוש שלי היה שבגלל שאני טסתי לבד והיה זוג שרצה לשבת ביחד (ורוב האנשים לא טסים לבד) היה להם פשוט יותר לשלוף אותי החוצה.

    הלוואי והיה לי סטטוס גבוה ב MM, לצערי בשנים האחרונות רוב הטיסות שלי היו לכל מיני מדינות יוצאות ברית המועצות (קירגיסטן וכ') ככה שזה היה בעיקר אירופלוט ופגאסוס.

 2. דרור

  היי,
  טסים TLV-FRA-MEX בחגים. הכרטיס המקורי כולו באקונומי, ולאחרונה שדרגנו את הלג הארוך לביזנס. האם נוכל לעשות צ'קאין בנתב"ג בתור של מחלקת עסקים, אפילו כשהטיסה הראשונה בתיירים?
  תודה 🙂

  הגב
   • דרור

    גירשו כמו גדולים.
    דמיינו דיילת קרקע אומרת בטון הכי מתנשא שניתן לדמיין: "אתם לא טסים בביזנס".

 3. Dror

  ראיתי את הסרט הקצר בפוסט הקודם והוא העלה בי שאלה האם ניתן לעשות את מה שהם עושים מישראל כיום (בהנחה שאתה לא עובד בעבודה שכוללת נסיעות)- כלומר בגלל המיקום של ישראל ובאופן כללי בשל השינויים בעולם הנקודות זה נראה קשה מאד ללא כיסים עמוקים.
  אני מודע לדוגמאות שנתת בעבר על איך להשיג סטטוס מטרה, אבל אני מתכוון יותר להשגת נקודות במבצעים ובריצת מיילים.
  למשל, נראה לי לא מעשי כלכלית לעשות ריצת מיילים באאגיאן באמצעות טיסות מישראל לאירופה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   באופן כללי מועדוני תעופה הופכים נדיבים יותר ככל שחברות התעופה בצרות והופכים קמצנים יותר ככל שחברות התעופה משגשגות. בתקופת המשבר הכלכלי הגדול האחרון, לפני כעשור, מועדוני תעופה היו נדיבים מאוד ואיפשרו לחברי מועדון לצבור הרבה מאוד נקודות גם בטיסה בכרטיסים זולים מאוד – והכל כדי למלא מטוסים. כיום המצב שונה.

   זאת הסיבה העיקרית שבימינו ריצות-מיילים הן עניין פחות כלכלי ופחות משתלם. זו תופעה שעדיין קיימת, במידה כזאת או אחרת, אבל לא נפוצה כ״כ. קשה מאוד למצוא כרטיסים מתאימים – שעלותם נמוכה מספיק כדי להצדיק את הנקודות שיצברו בגינם. מרבית הכרטיסים המוזלים במחלקת התיירים צוברים קרדיט לפי 25% או 50% ממרחק הטיסה בלבד – או קרדיט ע״פ עלות הכרטיס, שזה גרוע אף יותר כי מדובר בהכרח בכרטיסים זולים. אבל עדיין יש מציאות פה ושם. כך, לדוגמה, מרבית מחלקות הכרטוס הזולות של אתיופיאן עדיין מאפשרות קרדיט של 100% ממרחק הטיסה במועדון של איג׳יאן – אז כרטיס ב-700$ לקצה אסיה יכול לתת החזר לא מבוטל של אולי 15,000 מיילים. זה לא מספיק כדי להצדיק את מחיר הכרטיס, כמובן, אבל זה החזר יחסי גבוה.

   כיום התמורה הגבוהה ביותר, במובן של שווי הקרדיט הנצבר, מושגת כמעט בלעדית בכרטיסים מוזלים במחלקות הפרימיום. בפרט לנוסעים תכופים המחזיקים בסטטוס גבוה שמעניק להם בונוסים שונים. במקרה רבים הקרדיט שנצבר מכרטיס כזה יכול להוות החזר של עשרות אחוזים, ולפעמים מעל 50%, מעלות הכרטיס עצמו. כלומר, זה משחק לנוסעים תכופים עם כיסים עמוקים ולא לנוסע הממוצע עם התקציב הממוצע.

   הגב
 4. אלעד

  היי,
  אני מנסה לחסל את המיילים שיש לי במועדון FLYING BLUE לאור השינויים השליליים שהמועדון חווה בשנה האחרונה…
  רוצה לטוס ביזנס תל אביב – סן פרנסיסקו/ לוס אנגלס
  השאלה שלי – איזו מחלת ביזנס טובה יותר – KLM או AIR FRANCE?
  מנסיון אישי לפחות – הטרקלין בפריז הרבה יותר מזמין מאמסטרדם.
  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מחלקת העסקים של ק.ל.מ היא בסדר. לא וואו, לא מצוינת, אבל לגמרי בסדר. השירות בדר״כ טוב. אם אתה טס לבד אז כמובן שכדאי לך להעדיף את הטיסות במטוסי ה-787 של החברה בהם קונפיגרציית המושבים היא 1X2x1, ובשאר המטוסים היא 2x2x2.

   אותו כנ״ל נכון לאייר פראנס עם שני הבדלים עיקריים: (1) השירות לא תמיד טוב, אם כי הניסיון שלי עם הצרפתים די חיובי. (2) מחלקת העסקים הטובה ביותר של החברה היא במטוסי ה-77W ואני אישית מעדיף לטוס באלו מאשר ב-787 של ההולנדים.

   אני מסכים לגבי הטרקלין. זה של ק.ל.מ הוא די משעמם בעיניי ולא ראוי כטרקלין דגל.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    אתה מתעלם מפרמטר מאד חשוב שיכול להיות ה- deal maker בהחלטה. ב- KLM אתה מקבל את הבתים ההולנדים החמודים הללו ופה מדובר בארבע מקטעים ככה שזה ממש נחמד.

 5. יי

  בטיסה עם שני מקטעים, הראשון עם אמריקן והשני עם אל על, שביניהם היה קונקשן מוגן בזמן קצר מאוד, "למרבה ההפתעה" המזוודות לא הגיעו. האם אל על היא זו שצריכה לפצות אותנו, או אמריקן?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כברירת מחדל הייתי פונה לחברת התעופה האחרונה (אלעל, במקרה הזה). אם אלעל רוצה לריב עם אמריקן – שתעשה את זה בזמנה החופשי.

   אני מבין שמדובר בטיסה שנחתה בישראל. במקרה הזה סביר להניח שאלעל תתנער מאחריות ותטען שאין פיצוי על איחור במסירת כבודה כשמדובר בשדה הבית של הנוסע. זה שקר ואלעל חתומה על הסכמי תעופה בינ״ל שקובעים אחרת במפורש. הפיצוי המקובל הוא 50$ לכל יום של איחור או לכל הפחות החזרים כנגד חשבוניות על הוצאות שלטענת הנוסע לא יכול היה להימנע מהן. לדוגמה: אם במזוודה שאיחרה היה מטען למכשיר סלולרי והנוסע טוען שזה היה המטען היחיד שלו ולא הייתה לו ברירה אלא לרכוש חדש. מצא קבלות, או תן סכומים מדויקים של ההוצאות ע״פ חיובי אשראי, ודרוש החזר מאלעל.

   הגב
 6. נועה

  שאלה.
  עומדת לטוס עם הונג קונג איירליינס ביזנס מלוס אנגלס לבנגקוק דרך הונג קונג עם עצירה שם של יומיים, וחזרה.
  בשל לוח הזמנים שלי חוששת שאני עלולה לפספס את הרגל השניה בין הונג קונג לבנגקוק.
  מה הם יעשו איתי?
  האם הם יעלו אותי לטיסה הבאה? כמה זה יעלה לי?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אם תפספסי טיסה אחת בכרטיס כל שאר הטיסות בכרטיס יבוטלו אוטומטית. אז אל תפספסי טיסה.

   אם את רוצה לטוס לבנגקוק במועד אחר – אין מנוס מלפנות לחברת התעופה ולשלם עבור השינוי. ייתכן שזה יגרור תמחור מחדש של הכרטיס ובמקרה הזה זה כמובן לא ישתלם לאור המחיר ששילמת על הכרטיס (מניח שרכשת אותו בימים האחרונים במחיר-הטעות). אם השינוי לא יגרור תמחור מחדש אז סביר להניח שתהיה עמלת שינוי סבירה של 50$ עד 100$ וזה הכל (בהנחה שיש זמינות במחלקת הכרטוס הנכונה בטיסה הרצויה לך).

   הגב
 7. Lior @ FlyingOut

  לא תצטרכי להגיע לדלפקים במקרה הזה כי סביר להניח שתוכלי להשלים את הצ׳ק-אין באינטרנט, להדפיס את ה-BP ואז פשוט לעשות טרנזיט ב-HKG. או להגיע לדלפקי הטרנזיט ולקבל שם את ה-BP. זה לא משנה ששתי הטיסות בכרטיסים נפרדים.

  ועדיין – 65 דקות זה קונקשיין קצר מאוד ויש סיכוי בריא שלא תספיקי. אם הטיסה הנכנסת (CX) תנחת בזמן אז סביר להניח שתהיי בסדר כי 65 דקות זה מספיק זמן ב-HKG, שהוא אחד השדות היעילים באסיה, אבל מספיק שיהיה איחור של חצי שעה בנחיתה (וזה די שכיח בטיסות אזוריות מ/אל סין) אז את תהיי בבעיה אמיתית. לדעתי זה סיכון מיותר.

  למה שלא תבלי את היומיים האלו בהונג-קונג פשוט? עיר נהדרת. (:

  הגב
 8. אולר שוויצרי

  שוקל להעביר את החשבון העיקרי שלי מאל על לסוויס, האם יש הבדל כלשהו בין התוכניות של סוויס ללופטהנזה או שהן זהות לחלוטין?
  האם יש מספר טיסות מינימום במטוסי סוויס כדי להיות זכאי לסטטוס פרמיום?

  הגב
  • erantips

   Swiss ו- Lufthansa זו אותה תכנית Miles & more
   לסטאטוס FREQUENT TRAVELLER נדרשים 35,000 status Miles או 30 קטעי טיסה בשנה קלנדרית
   לסטאטוס SENATOR נדרשים 100,000 status Miles בשנה קלנדרית
   לסטאטוס HON CIRCLE MEMBER נדרשים 600,000 status Miles בשנתיים קלנדריות

   כל הפרטים נמצאים כאן – https://www.miles-and-more.com/online/myportal/mam/il/program/information?nodeid=2547184

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא הגבתי עד כה משום שערן הקדים אותי עם תשובה מלאה ונכונה. M&M הוא מועדון התעופה של שתי החברות (ועוד מספר חברות אחרות) ואין דרישת מינימום לקטעי טיסה עם סוויס כדי להגיע לסטטוס גבוה.

   רציתי להוסיף – אם יש לך ספק לגבי היכולת שלך להגיע לרף של 100,000 מיילים לסטטוס בשנה (סנטור) אז שווה לך לשקול ברצינות בחירה במועדון תעופה אחר בברית סטאר. אולי המועדון של איג׳יאן יכול להתאים לך, או אפילו המועדון של יונייטד. יש יתרון מסוים בסטטוס גבוה במועדון M&M ספציפית כשאתה טס בעיקר עם סוויס, זה נכון, אבל זה רק בתנאי שאתה יכול להגיע לסטטוס סנטור.

   הגב
 9. Lior @ FlyingOut

  רק הערה קטנה למען הסר ספק: כשהבתים מחולקים במטוס הם ריקים מכל משקה. הם יכולים להכיל משקה, כן, אבל זה כבר לבחירת הנוסע כשיגיע הבייתה.

  הגב
 10. עידו

  ליאור תוכל לתת כמה מילים על מותג מחלקת העסקים החדש של יונייטד- פולאריס? בעיקר על המוצר הקשה ובאיזה מטוסים הוא נמצא כי הבנתי שבדרימליינרים לדוגמא הוא לא קיים.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מבחינת יונייטד פולאריס זה קונספט יותר מאשר מוצר. זה כולל את חוויית הקרקע (ובפרט טרקלינים חדשים), את המוצר הקשה (שלא קיים ברוב המטוסים) ומוצר רך משופר (שמצבו ממשיך להתדרדר מאז שהושק לפני כמה שנים).

   מבחינת המוצר הקשה – המושבים החדשים, בתצורת 1x2x1, מוצעים בינתיים רק במטוסי ה-77W. ליונייטד יש 17 או 18 מטוסים כאלו בצי. בין השאר החברה מפעילה את המטוסים בקו מסן-פרן לת״א ובחלק מהטיסות בקו מניוארק לת״א (ספציפית טיסות UA90 ו-UA91). המטוסים האלו פועלים גם במספר לא מבוטל של קוים ליציאה מסן-פרן.

   במטוסים מדגמים אחרים בצי של החברה אין את המוצר הקשה המשודרג אלא את הדורות הקודמים.

   הגב
   • עידו

    תודה! ועוד שאלה קטנה שנתקלתי בה, כמה מיילים צריך בשביל לשדרג למחלקת העסקים ביונייטד בטיסה מתל אביב לסן פרנסיסקו/ניו יורק לתל אביב? ניסיתי לחפש את התשובה בטבלאות של המועדון אבל לא מצאתי/פספסתי אותה

   • Lior @ FlyingOut

    תלוי מאיזו מחלקת כרטוס במחלקת התיירים. במחלקות המוזלות ביותר אי אפשר. במחלקות מוזלות אחרות, גבוהות, יותר, עלות השדרוג היא 35,000 מיילים ו-600$ לכל כיוון. בכרטיס גמיש לחלוטין, במחלקת כרטוס Y, השדרוג עולה רק 25,000 מיילים – אבל כרטיס כזה לרוב יקר יותר מכרטיסים מוזלים במחלקת העסקים. מצ״ב המחשבון של יונייטד.

    כאמירה כללית שדרוג ממחלקת התיירים למחלקת העסקים זה מימוש גרוע במיוחד למיילים.

    https://www.united.com/web/en-US/apps/mileageplus/awards/travel/awardTravel.aspx

 11. לירז

  היי, יש לי מיילים ברויאל פלוס של רויאל ג'ורדניאן – לא מוצא דרך לנצל אותם. האם יש אפשרות כלשהי לעשות בהם שימוש לרכישת לילות במלונות? בכלל, איזה מועדונים מאשרים שימוש במיילים שלהם להזמנת לילות במלונות?
  ראיתי ש – flying blue מאפשרים זאת – שילוב של מיילים וסכום כסף – רק מה, העלות הכספית גבוהה יותר מעלות החדר באתרים מקבילים גם ללא המיילים.

  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מועדון התעופה של RJ הוא לא מתקדם במיוחד ולכן אפשרויות השימוש במיילים הן די מוגבלות. למיטב ידיעתי אין דרך להשתמש במיילים כדי להזמין חדרים במלונות. כמה מיילים יש כעת בחשבון?

   ישנם לא מעט מועדוני מלונות שמציעים מימוש נקודות/מיילים להזמנת חדרים במלונות. זה בדר״כ מימוש נוראי לנקודות/מיילים, ובפרט ביחס למימוש לכרטיסי בונוס במחלקות הפרימיום. דווקא מועדון FB הוא בקדמת הבמה בעניין הזה בזכות שיתוף הפעולה שלו עם אתר PointsHound. זה לא תמיד משתלם אבל מדי פעם כן. בכל מקרה, כאמור, אני לא ממליץ לממש נקודות/מיילים באפיק הזה.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    הבנתי. תודה רבה על התשובה המקיפה. אנסה למצוא איזה כרטיס בונוס עם המיליים האלה.

   • Lior @ FlyingOut

    בדוק עלות TLV-AMM, הלוך/חזור, ואז תוכל לחבר את כרטיס הבונוס הזה עם כרטיס בכסף ליציאה מעמאן. זה יכול לחסוך לא מעט בנסיעה לאסיה.

 12. ארז

  היי ליאור,
  אני חושב להיתלות באילן גבוה –
  האם היית משדרג מראש עבור 200 נק' מתמיד לכיוון למחלקת עסקים מ- m class באלעל הלוך/חזור מאסטרדם?
  מצד אחד נראה לי נחמד בנסיעה של יממה לשדרג לפחות את החזור הלילי, מצד שני ממש לא בטוח שהביזנס ב- 739 שווה תוספת של 200 נק' ששוות כ- 100 דולר ביחס למקום ביציאת חירום או בקדמת המטוס.
  זה גם יקלקל לי יתרה של מעל 2000 נקודות בחשבון (שתגדל לא מעט בקרוב).
  זה גם הרבה יותר ממה שאקבל תמורת הטיסה – 80 נק' לכיוון.
  מצד שלישי- לאור כל השינויים הקרובים במימושי אלעל, האם תהינה לדעתך הזדמנויות טובות לכרטיסי בונוס – למשל כרטיס הלוך-חזור במחלקת עסקים ליעד רחוק – זו השאיפה האמיתית.
  וכמובן שיש צד רביעי- אני אמנם גולד באלעל אבל לא צברתי 1000 נק' בשנה האחרונה, כך שלא אהיה זכאי לשדרוג מוזל ברגע האחרון בעלות של (75 נק' לכיוון). אם לא שדרוג מראש אז זה לקוות לשדרוג בחינם בגלל אובר-בוקינג או פשוט לטוס בתיירים (כרגיל).

  בכוונה הארכתי, כדי לנסות לכסות את כל השיקולים, בתקווה שתגיד שאני בכיוון הנכון, ושזה אולי יעזור לנוסעים מתלבטים נוספים 🙂

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   בעיניי השדרוג שווה 200 נק׳ בהחלט. ב-739 יש מחלקת עסקים טובה ולא ׳מושב אמצעי חסום׳ כמו שרוב חברות התעופה האירופיות מציעות. לשלם 100$ כדי לשדרג טיסה של מעל ל-4 שעות זו בהחלט עסקה טובה.

   נכון שיש לך סיכוי לקבל שדרוג, חינמי ואולי גם מוזל אם מכופפים קצת את התנאים, אבל זה סיכוי די נמוך. סביר להניח שללא שדרוג מראש לא יהיה שדרוג בכלל.

   הגב

השאר תגובה