הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

21 תגובות

 1. יי

  בעקבות הפרשיה של אל על בשבוע שעבר. תהיתי לעצמי למה לדעתכם אל על לא מתחילה לטוס שבעה ימים בשבוע?
  הרי אין באמת אלטרנטיבה "כשרה". אין חברה אחרת שלא מחללת שבת, כך ש"צעדי ענישה" שהציבור החרדי יכול להעניק לה קצת ריקים מתוכן (אולי רק כי באל על יש יהודים שמחללים שבת, אבל עם כל הכבוד, הציבור החרדי משתמש בהרבה שירותים מחללי שבת כשאין לו אלטרנטיבה בלי שום בעיה). מנגד, היא יכולה להרוויח המון נוסעים עסקיים שמסיימים שבוע עבודה בשישי בערב ולא יכולים לחזור איתם.
  זה היה אי פעם על הפרק?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יש פה שיקול שהוא מעבר לכלכלה.

   אלעל, בזמנו, הפסיקה לטוס בשבת ע״פ החלטת ממשלת ישראל. זה היה כמובן בתקופה שבה החברה הייתה בבעלות המדינה. כיום אלעל היא חברה ציבורית, אומנם, אבל למדינת ישראל יש עדיין מניית-זהב בחברה, השפעה משמעותית על התנהלות החברה וכמובן יכולת להצר את צעדיה או לחילופין לתמוך בה. חשוב גם לזכור שמאז ומעולם אלעל הייתה כלי בידי מדינת ישראל, ומערכת הביטחון בפרט, לשימושים שונים ע״פ הצרכים המזדמנים (לרבות המון דברים שהשתיקה יפה להם). כלומר, אלעל אולי הפסיקה להיות ׳החברה הלאומית׳ במובן שמדינת ישראל לא מחזיקה את כל מניותיה (או רובן) אבל היא עדיין נושאת הדגל של ישראל וככל הנראה תמשיך להיות. אני לא יודע אם אלעל יכולה להתחיל לטוס בשבת מבלי לגדוע את שתי רגליה במובנים רבים.

   זאת ועוד, ההחלטה שלא לטוס בשבת היא גם החלטה כלכלית. אתה צודק שבכך אלעל מאבדת נוסעים עסקיים רבים, ואולי גם נוסעים חילונים רבים שבאופן עקרוני לא יטוסו איתה כי כביכול היא תומכת בציבור דתי/חרדי, אבל בתמורה היא באמת מקבלת את תמיכתו של הציבור הדתי/חרדי שאחראי לכמה עשרות אחוזים מהכנסותיה. בפרט בקווים הרווחיים לניו-יורק. אני מסכים שאין ממש חלופה לאלעל במובן המלא, כי אף חברת תעופה לא תפסיק לטוס בשבת גם אם יבטיחו לה X מושבים בכל טיסה, אבל מספיק שרבע מהציבור הדתי/חרדי יתחיל לטוס עם חברות מתחרות ואלעל תמצא את עצמה עם נתח שוק של פחות מ-20% בשדה הבית שלה. וזו קטסטרופה.

   אני מניח שבכירי החברה משתעשעים ברעיון של טיסות בשבת, כשהם יושבים עם קפה בקפיטריה מדי פעם, אבל אני בספק רב שזו פעולה עם היתכנות אמיתית.

   אגב, חשוב לזכור שבמידה מסוימת אלעל כן פועלת בשבת. יש לה צוותים שפועלים בשבת, מוסכים שפועלים בשבת (במידה כזאת או אחרת, רשמית או לא) והיא משכירה מטוסים שטסים בשבת עבור חברות אחרות. כלומר, החברה לא לגמרי מושבתת במהלך השבת והיא כן רואה הכנסות גם בסופ״ש.

   הגב
   • נוסע חרדי

    כדאי לדייק יותר, אין דרישה מצד החרדים לשמירת שבת מצד חברות שאינן יהודיות, מכיוון שבהשקפת ההלכה הם אינן מחוייבות בשמירת שבת, הלחץ החרדי על אל על הופעל בשל היותה חברה יהודית ונושאת הדגל בעולם, במקרה שאל על תחליט לטוס בשבת, החרדים יטוסו בכל חברה אחרת ללא כל בעייה, ועל עוד היא לא תטוס החרדים יעדיפו אותה כיוון שהיא מכבדת את השבת.
    נקודה שנייה לדיוק, בהסכם שנחתם בין אל על לוועדת רבנים בנושא לפני שנים אצל עו"ד ויינרוט ז"ל, סוכם כי ההקפדה תהיה על טיסות מסחריות של אל על בלבד, לא כולל החכרה רטובה לישראייר וארקיע, טיסות תיפעוליות, וכן טיפול למטוסים וכדומה.
    עוד נקודה שחשוב להסביר, הטענה שאין אלטרנטיבה "כשרה" לאל על רחוקה מלהיות נכונה, אני נזכר כרגע בכמה נקודות חשובות לנסוע החרדי, בכולם אפשר לקבל את השירות בחברות אחרות.
    1. אוכל כשר, כמעט בכל חברות התעופה שיוצאות מתל אביב אפשר לקבל אוכל כשר באותה רמת כשרות של אל על ולפעמים ברמה קולינרית גבוהה יותר, כדוגמה, איגיאן, גם בטיסות בתוך אירופה, טורקיש, אוסטריאן, ועוד הרבה.
    2. הושבה, דווקא כאן המצב הוא הפוך, כשנוסע חרדי מבקש יפה, מה שקורה ב 99.99% מהמקרים, כי הוא מעוניין לעבור מקום בשל מצפונו הדתי, הדייל/ת תמיד ינסו לעזור במידת האפשר, וכמעט תמיד זה אפשרי, (כאשר נוסע מקים מהומה עוד לפני שהוא מבקש בצורה נורמלית אף אחד לא ממש שש לעזור לו, ובצדק, גם אני כחרדי לא הייתי עוזר לאדם שמכפיש את שמי בהתנהגותו, אבל זה לא ההתנהגות הרווחת, ונוסעים כאלו קיימים בכל המגזרים) בכל מקרה, כיום בשל התערבות בית המשפט בעניין, דיילי אל על פחות מסכימים לעזור בזה לעומת דיילים ודיילות מחברות זרות שלא ממש מעורבים בנעשה בבית המשפט הישראלי,
    3. סרטים בטיסות, ברוב החברות שיוצאות מישראל מלבד אל על אין מערכות בידור, כך שבזה עדיפות הרבה חברות על אל על, עדיין החרדים יעדיפו לתמוך באל על בגלל שמירת שבת.

 2. Tal Rozenfeld

  אהלן,
  יש לי טיסת אל על (כלומר כרטוס דרך אל על) מקו-סמוי לתל אביב שכמובן מחלוקת לשתי טיסות: קו-סמוי לבנגקוק עם בנגקוק-איירליינס ובנגקוק לתל אביב עם אל על. נאמר לי שאין צורך להוציא את המזוודות בהגעה לבנגקוק בטרמינל המקומי ולהפקיד אותם חזרה בבינלאומי…כלומר המזוודות ימשיכו לבד לתל אביב.

  נשמע לי מוזר, מנסיוני במקומות אחרים תמיד במעבר ממקומי לבינלאומי יש טרטור.
  יש לך ניסיון עם קונקשיינים מסוג זה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אין לי ניסיון אישי עם הקונקשיין המסוים הזה אבל סביר מאוד להניח שהמידע שניתן לך הוא נכון. בין אלעל לבנגקוק איירוויס יש הסכם שת״פ רחב יחסית שבתוכו נכלל גם הסכם אינטרליין שמאפשר שרשור כבודה (היכן ששדות התעופה מאפשרים, וזה לרוב המצב). בכניסה לתאילנד זה יכול להיות מאתגר יותר אבל ביציאה מתאילנד אין כל סיבה שהכבודה תעצור.

   הגב
  • יחאל

   עשיתי קונקשן כזה באופן עצמאי, והמזוודת נשלחו עד הארץ. בטח שגם במקרה שלך המזוודות יגיעו ישירות לתל אביב, אין בעיה.

   הגב
   • גל וולמן

    תוודאי שאת מוסרת את הכבודה יהיה עלייה את הצמיד עם כיתוב TLV.

 3. רביב

  ליאור,
  שואף לסטטוס גלובליסט של הייאט. כרגע חסרים לי 19 לילות להשלמתו. מהו הדד ליין שלי? כל אחד בשירות הלקוחות שלהם עם תשובה אחרת. אחת – סוף השנה. אחרת – בסוף פברואר 2019, שלישית – בפברואר 2020.
  והאמת?

  הגב
 4. יואב

  האם יש איפשהו פוסט מסודר על איך להוציא כרטיס אשראי אמריקאי? אין לי אזרחות אמריקאית (יש לי אירופאית). אני מעוניין להוציא כרטיס כזה כדי לצבור נקודות לטיסות. אם אין פוסט כזה אפשר לקבל "הוראות הפעלה" מסודרות? איך פותחים איך מעבירים כסף וכו
  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא כתבתי מאמר/פוסט שמוקדש לנושא הזה. אין לי ניסיון אישי בתחום, לצערי.

   בקהילת הבלוג, לעומת זאת, יש רבים שמחזיקים בכרטיסי אשראי אמריקנים ושמחים לחלוק מידע בנושא. אני ממליץ לך בחום לעקוב אחר הפוסטים הרלוונטיים בקבוצת הלאונג׳ בפייסבוק או לפתוח אחד חדש. כמובן שגם היו תגובות רבות בנושא הזה כאן באתר אבל לאתר אותן זו אולי משימה מורכבת יותר לעומת חיפוש בקבוצה בפייסבוק.

   הגב
  • yoel

   כבעל עסק אני יודע שכרטיסי חוץ יקרים מאוד בעמלות
   ולכן הרבה לא יכבדו לך אותו
   ואם אתה רוצה כרטיס זר
   בביקורך בארה"ב תפתח חשבון בנק ותבנה היסטורית אשראי
   ותקבל כל כרטיס כמעט שתרצה

   הגב
 5. Lior @ FlyingOut

  ב-31 לדצמבר מסתיימת ספירת הלילות לסטטוס, כן. אם לא תגיע לרף הדרוש לסטטוס גלובליסט אז תקבל את אחד הסטטוסים שמתחתיו. ב-1 לינואר החשבון שלך יתאפס מבחינת הצבירה לסטטוס, אבל כמובן שלא יהיה כל שינוי ביתרת הנקודות שלך למימוש.

  הגב
 6. אנונימי

  היי- שאלה.
  השוויתי סטטוס לטורקיש גולד, וקיבלתי הארכה של שנה עד ל25 לדצמבר. עכשיו יש לי טיסה ב26 לדצמבר(האירוניה המקסימה). בפורום שלFLYERTALK כתוב שהסטטוס אמור לפוג בסוף החודש ולא ביום ספיציפי. למי להאמין?

  הגב
 7. אדיר

  היי,

  מישהו יודע מה קרה לאתר של miles and more?
  מנסה להזמין כרטיס בונוס (או לפחות להבין כמה יעלה בערך) ונתקל בעמוד שגיאה כל פעם מחדש

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הצלחתי להתחבר עכשיו בלי כל בעיה וגם לבצע חיפוש לכרטיס בונוס. אולי שמור לך קישור שהוחלף – אז נסה להיכנס דרך גוגל או מהעמוד הראשי של לופטהנזה.

   מצ״ב קישור למחשבון כרטיסי הבונוס במועדון. הוא ייתן את העלות במיילים אבל לא את התוספת הכספית.

   http://www.meilenrechner.de/spend_miles.php?language=eng

   הגב
 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היי,

  אשמח להמלצה או דעה.
  אנחנו טסים טורקיש כבר מספר פעמים, כמה אלפי נקודות, לא משהו ששווה שדרוג לפי הטבלאות הרשמיות.

  אנחנו טסים מהארץ למלדיביים עוד שבוע לירח דבש.
  יש דרך להשיג שדרוג לעסקים שהיא לא על בסיס נקודות בלבד?

  לפי מה שאני רואה הם לא מציעים אפשרות בידינג על מקומות פנויים ואני לא יודע כמה כוח יש לדלפק הצ'ק אין בנתב"ג בהחלטות על שידרוגים מסיבות כאלו ואחרות.

  אשמח לדעה והצעות

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   חברות תעופה נוהגות להציע שדרוגים בכסף, על בסיס מקום פנוי, במהלך הצ׳ק-אין בשדה. לא תמיד יש הצעות כאלו אבל בהרבה מקרים כן. אל תצפה למחיר ריצפה כלשהו ושדרוג בטיסה ארוכה אמור לעלות כמה מאות דולרים לנוסע (נגיד 300$ במינימום ו-600$ במחיר ריאלי יותר).

   הגב
 9. דרור

  היי,
  הגדרתי אלרט ב-expertflyer לטיסה של טורקיש בקלאס I.
  קיבלתי מהם מייל שיש זמינות לכרטיס כזה בתאריך שאני רוצה, אבל האתר של יונייטד לא מוצא אותו.
  האם יש מקום ספציפי שבו יש טעם לחפש את הכרטיס? (לא בשביל להזמין, כי יש לי כמות כזו של מיילים רק ביונייטד, אלא כדי שאוכל לנסות לשכנע נציג של יונייטד לכרטס). האם יש טעם להתקשר ליונייטד בלי קשר ולנסות לכרטס מול נציג?
  תודה.

  הגב
  • דרור

   מוסיף:
   בחיפוש של הלג הספציפי (ORD-IST), יונייטד מוצאים את הטיסה, אבל כשאני מוסיף לו לג נוסף (ORD-TLV) הוא לא מוצא את הטיסה הזו למרות שיש זמינות גבוהה מאיסטנבול לת"א. בחיפוש המסלול הרצוי כולו (YVR-TLV) אין בכלל טיסות של טורקיש בתאריך הזה.

   הגב

השאר תגובה