האיסור על שימוש בטלפונים סלולריים במהלך טיסה נולד לפני יותר מעשרים שנה כשהיו חששות לגבי הסיכון שבדבר. רשויות התעופה הגדולות כבר מזמן פסלו את הסכנה אך עדיין חברות התעופה דורשות מכל הנוסעים להעביר את המכשיר הסלולרי שלהם ל׳מצב טיסה׳ לפני ההמראה או אפילו לכבותו. זה באמת משנה?


בואו נודה על האמת: לא כל הוראות הבטיחות שנוגעות לתעופה הן משמעותיות וחלקן הן שריד לעולם שידע מעט מדי וחשש יותר מדי.

אבל זה מובן לגמרי. אפילו עם כל הטכנולוגיה החדשה וכל המטוסים החדשיםעדיין מדובר על חתיכת מתכת עם שני מנועים (בדר״כ) שטסה במהירות גבוהה מאוד, לפעמים במזג אוויר לא אידיאלי, תוך ניסיון לחמוק מסכנות בדרך לנחיתה בטוחה.

באותה הזדמנות חשוב לציין את הנתון הידוע לפי טיסה היא עדיין צורת התחבורה הבטוחה ביותר ע״פ כל סטטיסטיקה. תאונות קורות, כמובן, אבל הסיכוי של נוסע לקפח את חייו בתאונת מטוס נמוך פי כמה מהסיכוי שלו לקפח את חייו בתאונת רכבת, לדוגמה. ובכל זאת אין כמעט אנשים שסובלים מפחד אמיתי מנסיעות רכבת כמו שאחוז לא מבוטל מהאוכלוסיה סובל מחרדת טיסות.

האיסור על שימוש בטלפונים סלולריים

לפני כמה עשרות שנים, בחצי השני של המאה הקודמת, רשויות התעופה השונות חששו שמכשירים המסוגלים לשדר אותות רדיו, ובין השאר פולטים קרינה אלקטרומגנטית בעוצמה יחסית גבוהה, עלולים לסכן חלק מהמערכות של מטוסי נוסעים. בדגש על השלבים הקריטיים של הטיסההמראה, נחיתה ותמרונים בגובה נמוךובדגש על מערכות הקשר ומערכת המיקום הגלובלי של המטוס (GPS).

מחקרים רבים נערכו במהלך עשרות השנים האחרונות במטרה להוכיח, או להפריך, את הסיכון המדובר. מעולם לא אירעה תאונת מטוס שנגרמה בשל שימוש במכשירים במהלך הטיסה ומעולם לא יצא מחקר שהצליח להוכיח מעבר לכל ספק את הקשר הסיבתי בין שימוש במכשירים לבין סיכון אמיתי למערכות המטוס. חלק מהמחקרים טענו שייתכן, ברמה התיאורתית יותר מכל, שאותות רדיו של מכשירים כאלו ואחרים עלולים להפריע במידה מסוימת לחלק ממערכות המטוס ושאולי עדיף להימנע משימוש בהם כדי להיות ׳על הצד הבטוח׳. ראוי לציין שחלק מהמחקרים האלו התייחסו למטוסים ישנים שאינם בשימוש יותר או למערכות טכנולוגיות שחלפו מן העולם.

רשות התעופה האמריקנית, ה-FAA, פורמלית לא אוסרת (וגם לא אסרה בעבר) על הפעלת מכשירים סלולריים במהלך טיסה. היא מטילה את האחריות על חברות התעופה וקובעת שאם חברת תעופה מצאה כי אין סיכון אמיתי למטוס שלה היא רשאית לאתר לנוסעים את השימוש במכשירים כרצונה. ב-2013 ה-FAA אף הוציאה הודעה מיוחדת בה היא הבהירה שתקנות התעופה שלה מתירות שימוש במכשירים סלולריים לאורך כל הטיסה, משער לשער, תוך אזכור שכל הנושא של תקשורת קולית נתון לסמכותה של רשות אחרת והיא ה-FCC (הרשות לתקשורת). עמדת ה-FCC לא נוגעת לסיכון התיאורתי של הפעלת מכשירים במטוס, כאמור, והיא באופן עקרוני לא מונעת מחברות תעופה לאשר לנוסעים לקיים שיחות במהלך טיסות. בעבר ה-FCC אסרה שימוש במכשירים במהלך טיסה מתוך טענה שפעילותם פוגעת בפעילות התקינה של עמודי תקשורת על הקרקעאם כי בעיה זו לא קיימת יותר תודות לטכנולוגיה חדשה במטוסים ובעמודי התקשורת.

הרשות האירופית לביטחון בתעופה (EASA, המקבילה ל-FAA) הודיעה ב-2014 שגם לטענתה שימוש במכשירים סלולריים במהלך כל שלבי הטיסה אינו מהווה כל סיכון למטוסים מודרניים וחברות התעופה יכולות לאשר שימוש במכשירים אלו ע״פ שיקול דעתן אם וכאשר הן קבעו ששימוש כאמור אינו מסכן את המטוסים המסוימים שלהן. ואכן, חברות תעופה רבותבעיקר אירופיותמתירות שימוש מסוים במכשירים סלולריים במהלך טיסה לרבות שימוש ברשת הסלולרית כדי להתחבר למערכת תקשורת במטוס.

מה קורה אם שכחתם לכבות את המכשיר לפני המראה?

התשובה הפשוטה: שום דבר.

אם מכשירים סלולריים היו באמת ובתמים מסכנים את מערכות המטוס, או אפילו מפריעים משמעותית למערכות התקשורת (מה שאולי מעצבן את צוות הטיסה אבל לא מסכן את הטיסה), כנראה שחברות התעופה לא היו מסתפקות בבקשה מהנוסעים לכבות את המכשירים אלא היו אוסרות כליל על העלאת מכשירים כאלו לתא הנוסעים. כמובן שתחת סיכון כזה גם רשויות התעופה היו מעלות דרישה דומה כך שזה אפילו לא היה בידיהן של חברות התעופה להחליט. העובדה הפשוטה היא שרשויות התעופה לא אוסרות את השימוש וכך גם חברות התעופה.

מה שכן, לאחר ההמראה והטיפוס לגובה טיסה המכשיר הסלולרי כנראה יאבד את קליטת הרשת הסלולרית. במקרה כזה הוא ימשיך לחפש אותה תוך שימוש בעוצמת שידור מקסימלית ולזה יש שלוש תוצאות ברורות ולא רצויות: צריכת אנרגיה גבוהה יותר, פליטת קרינה גבוהה יותר ולפעמים התחממות של המכשיר. זה אולי לא מסוכן למטוס אבל זה גם לא כדאי לנוסע עצמו ולמכשיר שלו.

לסיכום

עדיף שחברות התעופה לא יאפשרו שיחות קוליות במהלך הטיסות. זה הדבר החברתי לעשות לטובת רווחת כל הנוסעים. אפילו שאין סיכון ממשי בשימוש באותם מכשירים.

Cellphones on Planes 2

7 תגובות

 1. borisdan

  תיקון קטן לגבי מה עושה מכשיר סלולרי ללא קליטה: הוא לא פולט קרינה, שכן הוא לא משדר כלל כי אין לו למי. במקום זאת, הוא סורק את ספקטרום הרדיו כל הזמן בשביל לחפש סיגנל סלולרי שעובר באוויר. לכן, רק בזבוז הסוללה וההתחממות הם הסימפטומים.

  הגב
 2. אופיר

  בנחיתות מכשירים מלאות ברוב חברות התעופה המוכרת לי מבקשים מהנוסעים לכבות לגמרי את המכשיר וגם מוודאים את זה (במידת האפשר) כי פה הסכנה גדולה וממשית יותר.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מעניין, אם כי לא נתקלתי בדרישה כזאת בעצמי לאחר מאות רבות של טיסות.

   בכל מקרה מחקרים לא הוכיחו שיש סכנה אמיתית למערכות של המטוס כך שלא צריכה להיות שום בעיה גם עם נחיתת מכשירים.

   הגב
 3. אופיר

  לא מדויק; נחיתות מכשירים מלאות הן די יוצאות דופן והן מתרחשות בתנאי ראות קיצוניים ומופעלות עד הנחיתה על ידי הטייס האוטומטי. מערכות הניווט של המטוס מופעלות כולן בתקשורת אלחוטית ממש עד הנגיעה במסלול ותקשורת סלולרית עלולה לשבש אותה (במיוחד שמדובר בגבהים שבהם כבר יש תקשורת סלולרית). למתעניינים אפשר לקרוא עוד כאן:
  http://aviation.stackexchange.com/questions/11555/instrument-landing-why-do-all-electronic-devices-need-to-be-shut-off

  הגב
 4. אייל

  יש לציין סכנה (למשתמש) אם לא מכבים את המכשיר –
  במידה והמכשיר דלוק וממשיך לסרוק רשתות הוא *עלול* לקלוט רשת סלולרית ממדינות אשר טסים מעל ואם ה- roaming מופעל אף לייצר חשבון מנופח מאוד.

  הגב

השאר תגובה

BoardingArea