אלעל גירסת 2018: מבוא


למען הסדר הטוב אחלק את הדיון לשלושה דיונים נפרדים: אחד על טיסות אלעל, השני על טיסות אפ והשלישי על טיסות סנדור.

טיסות אלעל

כיום מאפשרת אלעל לכל נוסע במחלקת התיירים להעלות למטוס פריט אחד של כבודתיד בגודל מקסימלי של 25X45X56 ס״מ (ולכל היותר 115 ס״מ במצטבר) ובמשקל מקסימלי של 8 ק״ג. פורמלית אין אפשרות להעלות בנוסף ׳פריט אישי׳ דוגמת תיק למחשב נייד וכו׳אם כי בפועל זה פחות נאכף. נוסעים בעלי סטטוס גולד ומעלה יכולים להעלות תיק נוסף ובתנאי שהמשקל המצרפי של שני התיקים לא יעלה על 12 ק״ג והמשקל של כל אחד מהתיקים לא יעלה על 8 ק״ג. המדיניות הזאת תישמר לכל היעדים מלבד יעדי אירופה.

נוסעי מחלקות הפרימיום, לרבות פרימיוםאקונומי במטוסי הדרימליינר החדשים, ימשיכו להנות מהיתר כבודתיד גבוה יותר ובעצם לא ייפגעו מהשינויים הקרובים.

ElAl Carry-On Table 1

החל מה-30 לאפריל תשווק אלעל בטיסות לאירופה שלושה סוגי כרטיסיםלייט, קלאסיק ופלקסובעלי סטטוס גבוה במועדון (לרבות טופפלטינום) שיירכשו כרטיס מהסוג המוזל לא יהיה זכאים יותר להטבה כלשהי בכבודתהיד. אפשר להניח שאלעל תקפיד על בידוק כבודתהיד של רוכשי הכרטיסים המוזלים כדי ׳להגן על ההשקעה׳ במכירת כרטיסים אלו. המדיניות החדשה תיכנס לתוקף רק לטיסות מה-15 לאוקטובר והלאה.

החל מה-15 לאוקטובר בעלי סטטוס גולד ומעלה יוכלו להעלות למטוס שני תיקים במשקל מקסימלי מצרפי של 12 ק״ג, כפי שנהוג כיום, רק ברכישת כרטיסים מסוג קלאסיק ופלקס.

זוהי הטבלה החדשה לטיסות לאירופה:

ElAl Carry-On Table 2

עולה הטיעון לפיו רוב הנוסעים התכופים של אלעל, המחזיקים בסטטוס גבוה במועדון, הם נוסעים עסקיים שממילא המעסיק רוכש עבורם כרטיסים גמישים ויקרים. לכאורה הם לא ייפגעו מהמהלך. הטיעון הזה נכון בעיקרו אבל חשוב לזכור:

 • הרבה מהנוסעים התכופים משלמים עבור הכרטיסים בעצמם ומעדיפים לפעמים את הכרטיסים הזולים ביותר. בין אם מדובר בנוסעים למטרות פנאי, בין אם מדובר בעצמאיים שהם הבוס של עצמם ובין אם מדובר בנסיעות עבודה שנקבעות שבועות מראש (כנסים ותערוכות) והסיכוי לביטולן נמוך כך שאין סיבה אמיתית לרכוש כרטיס יקר וגמיש עבור הנוסעים.
  – – –
 • גם נוסעים עסקיים שטסים פעמים רבות בשנה לצורכיי עבודה, אולי עם כרטיסים גמישים ויקרים, טסים בזמנים אחרים עם משפחתם לחופשות. במקרים האלו הם משלמים על הכרטיסים מכיסם ויעדיפו, כנראה, לשלם כמה שפחות. במצב החדש הם ייאלצו לרכוש כרטיסים יקרים יותר מאלו שהם יכולים לרכוש כיום על מנת להבטיח את ההטבות שלהם.

כך או כך, אין ספק שהנפגעים העיקריים הם בעלי סטטוס גולד ומעלה במועדון הנוסע המתמיד שלפחות בחלק מהטיסות העתידיות שלהם ייהנו מפחות הטבות. מוזר בעיניי שאפילו סטטוס טופפלטינום אינו מוחרג מהשינויים.

טיסות אפ

כיום כל נוסעי אפ זוכים להיתר כבודתיד זהה לזה של נוסעים במחלקת התיירים של אלעל: פריט אחד בגודל מקסימלי של 25X45X56 ס״מ (ולכל היותר 115 ס״מ במצטבר) ובמשקל מקסימלי של 8 ק״ג.

אין הטבה כלשהי בעניין זה לבעלי סטטוס גבוה במועדון. המדיניות הזאת תישמר גם בהמשך השנה. החל מה-30 לאפריל תשווק אפ שלושה סוגי כרטיסים, במתכונת דומה לזו של אלעל, ובעלי סטטוס גולד ומעלה שיירכשו כרטיסים מסוג קלאסיק או פלקס לטיסות החל מה-15 לאוקטובר יוכלו להעלות למטוס פריט נוסף (כמו בטיסות אלעל).

כלומר, לכאורה, מדובר בשינויים חיוביים לבעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד. אם כי בפועל זהו חלק מהליך סגירתו של המותג אפ והטיסות ליעדי אפ יהפכו בהדרגה להיות טיסות אלעל לכל דבר ועניין.

להערכתי החל מה-30 לאפריל נראה מחירים אחרים לגמרי בקוים של אפ שלא יהיו דומים יותר למחירי לואוקוסט.

טיסות סנדור

כיום סנדור לא משווקת ׳סוגי כרטיסים׳. לכל הנוסעים אותו היתר לכבודתיד שדומה לזה הנהוג בטיסות אלעל (כאמור לעיל). אבלנוסעים בעלי סטטוס גולד ומעלה זוכים להטבה עם היתר כבודתיד מורחב.

Sundor Carry-On Table 1

החל מה-30 לינואר (!) תשווק סנדור שני סוגי כרטיסים: Travel Easy ו-Travel Packed. נוסעים בעלי סטטוס גולד ומעלה, שכיום זכאים להטבה בכבודתיד בטיסות סנדור, לא יהנו יותר מכל הטבה אם יירכשו כרטיס מהסוג המוזל. זה נכון לטיסות החל מה-15 לאוקטובר בלבד (עד ההטבה תקפה לכל הכרטיסים של סנדור).

Sundor Carry-On Table 2

סנדור, כחברת שכר, מציעה לפעמים כרטיסים במחירים נמוכים במיוחד במסגרת מבצעים. כבעל סטטוס גבוה של אלעל זה היה נוח לדעת שאפשר לרכוש כרטיס מוזל, לפעמים בפחות מ-100$ לכיוון או אפילו פחות מ-60$ לכיוון, ועדיין להנות מסל של הטבות כמו בחירת מושב מועדף, היתר כבודתיד מורחב ועוד. היתרון הזה ייעלם בהמשך השנה ובעלי סטטוס גולד ומעלה ייאלצו לרכוש כרטיסים יקרים הרבה יותר על מנת להנות מהטבות. חבל מאוד.

חשוב גם לציין שבעלי סטטוס סילבר לא זוכים לכל הטבה כיום ולא יזכו לכל הטבה גם בעתיד.

לסיכום

אלעל אפקטיבית מרחיקה את הנוסעים התכופים ביותר מהכרטיסים המוזלים ביותר. אולי מתוך הנחה שנוסעים תכופים רגישים יותר לנוחות הנסיעה שלהם ויהיו מוכנים לשלם יותר כדי להמשיך להנות מהטבות שכיום מובטחות להם בכל טיסה.

אבל זו בחירה מסוכנת. כל הרעיון בבסיס מועדון תעופה הוא לתגמל נאמנות ובפרט של נוסעים עסקיים. כלומר, לפנות לנוסע ולהגיד ׳בחר בי לנסיעות העבודה שלך ואני אתייחס אליך כלקוח מועדף גם בנסיעות הפנאי שלך׳. כשאלעל מוחקת הטבותסטטוס מכרטיסים מוזלים היא בפועל נותנת סטירה לכל הנוסעים העסקיים שבוחרים בה למרות שיש חלופות (ואומנם לחלקם אין המון ברירה בנושאאבל אז זה המעסיק שלהם שעשה את הבחירה עבורם).

12 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שאני אבין, במקום לצ'פר את מי שמתמיד לטוס איתם למרות האיחורים, הציוד התקול, וכל הסיפור שהיה עם הטייסים והחכירות, הם בוחרים לפגוע בהטבות המגיעות לו?

  הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    זה גאוני, הרי אותם נוסעים מתמידים לא ילכו לחברות אחרות שם מקבלים יחס יותר טוב.
    הרי עם מדיניות השמיים הפתוחים, בקושי יש חברות שטסות.
    וגם המחירים נורא יקרים.

 2. אסף

  מעניין מתי תעלה נוגה ניר את הכתבה שלה על החמרת המצב באל על לדעתי חלק עצום מהאנשים
  בכלל לא מודע לשינויים…ואפילו בטח לא פתח את המיילים שלהם לראות את ההגרעה בתנאים.
  אם הנוסעים העדיפויים לא יתחילו להראות שרירים אל על לא תתעשת חוששני.
  ולהזכירכם כרגע ליאור תיאר רק את ההחמרה בכבודת היד….עוד לא עבר לשאר השינויים הרעים
  הבאים עלינו.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   נוגה ניר נאמן? עם כל הכבוד, עושה רושם שכמעט כל הכתבות שלה מוזמנות. אולי נראה כתבה שלה טסה בדרימליינר החדש ללונדון, בחינם כמובן, במטרה להציג את ׳השדרוג׳ של אלעל ליעדי אירופה עם ׳כל ההטבות החדשות׳ כך שנוסעים תמיד יוכלו לשלם בדיוק על מה שהם רוצים (אלא אם הם מכינים כתבת צרכנות, כמובן).

   הגב
 3. ארז

  פוסט מצויין, מדוייק כרגיל, ומעציב. במיוחד מעציב לאור הפוסטים הבאים הצפויים בסדרה.

  הגב
  • ארז

   ואם תוכל, ליאור, בפוסטים הבאים בסדרה, לכתוב מילה גם על הסטנדרט שנהוג אצל המתחרים באותם אספקטים, זה יהיה נחמד מאוד. ככה נדע אם אנחנו סתם נודניקים שמתלוננים ובעצם אל על מיישרת קו עם סטנדרט פחות טוב שנהוג בסביבה העסקית שלה, או שהתחושות נכונות ואז המשמעות חמורה הרבה יותר.

   הגב
 4. Yoav

  כבר מחכה לחלק השלישי שבו אלעל מרסקים את הערך של הנקודות בUP.

  הגב
 5. אבי

  בהחלט זה יפגע בעיקר בטיסות שיש להם מקביל של קו סדיר אחר.
  כנוסע טופ גם לא יהיה טרקלין עסקים גם כבודה מוגבלת. בהחלט זה סיבה לטוס בחברה מקבילה שמאפשרת לפחות טרקלין.
  כן לפעמים שאני טס עם משפה כפי שכתבתם אני לא נוסע עסקים. וזה הרעה גדולה מאד למחזיק סטטוס כמוני

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   הזויה בעיניי העובדה שכל השינויים האלו חלים גם על בעלי סטטוס טופ-פלטינום. מדובר בסטטוס קיצוני בעולם התעופה מבחינת דרישות הסף והייתי מצפה שחברה שמרשה לעצמה לקיים סטטוס כזה גם תציע לו הטבות מעל ומעבר.

   הגב

השאר תגובה