פוסטים קודמים בסדרה:

מבואמסביב לעולם בכיוון מערב
מסביב לעולם בכיוון מערבבדרך לניויורק
מסביב לעולם בכיוון מערבשבוע במנהטן
מסביב לעולם בכיוון מערב: עצירה בשיקגו


המסע לטוקיו, שכלל שלוש טיסות רצופות, החל בצהריי יום רביעי בשדה התעופה הבינ״ל של שיקגו (ORD). הטיסה הראשונה היתה להונגקונג במחלקה הראשונה המצוינת של קתאי.

טיסת קתאי להונגקונג

חברת התעופה האסייתית המצוינת מפעילה כיום טיסות נוןסטופ משדה הבית שלה בהונגקונג (HKG) לשבעה שדות תעופה בארה״ב: ניויורק קנדי (JFK), ניוארק (EWR) בוסטון (BOS), שיקגו אוה׳רה (ORD), וושינגטון דולס (IAD), לוס אנג׳לס (LAX) וסן פרנסיסקו (SFO). בשנה הבאה יתווסף הקו לסיאטל טאקומה (SEA) וכמו כן מפעילה החברה מספר קווי מטען לארה״ב.

הטיסה משיקגו להונגקונג היא אחת הארוכות ביותר ברשת הקוים של קתאי. מרחק הטיסה הוא כ-7,800 מייל וזמן הטיסה, בכיוון הונגקונג, הוא כ-15 שעות ו-20 דקות. לצורך השוואהטיסת אלעל מת״א ללוס אנג׳לס מכסה מרחק של כ-7,600 מייל ׳בלבד׳.

(א) הזמנת הכרטיס

במקור כרטיס בונוס בכיווןאחד משיקגו ליוהנסבורג שהזמנתי במועדון MileagePlan. בחרתי ביוהנסבורג כיעד בין השאר משום שבזמנו לא הייתה זמינות של מושבי בונוס בטיסות מהונגקונג לת״א. הכרטיס הזה, שכלל טיסה במחלקה הראשונה להונגקונג, עלה 70,000 מיילים וכמה עשרות דולרים במסים. מאוחר יותר שיניתי את הכרטיס כך שבמקום טיסת המשך מהונגקונג ליוהנסבורג (עם הפסקה של מספר חודשים בהונגקונג) הוא יכלול טיסת המשך לת״א (עם הפסקה של מספר ימים בלבד). אחרי השינוי הכרטיס עלה 70,000 מיילים (ללא שינוי) ו-90$ במסים. מימוש פנטסטי למיילים של אלסקה.

GCM ORD-TLV

חשוב לציין שלא קל למצוא זמינות למושבים בטיסות קתאי במועדון של אלסקה. זה כי אלסקה אינה שותפה בברית וואןוורלד ומסתבר שהיא מקבלת מקתאי גישה מוגבלת יותר למושבים, ביחס למועדוני תעופה מהברית, ולכן אם מושב בונוס יהיה זמין להזמנה למשל למועדון של בריטיש אין זה אומר שהוא יהיה זמין גם למועדון של אלסקה. החדשות הטובות הן שקתאי סה״כ משחרתת לא מעט מושבי בונוס למועדוני תעופה זרים, בכל מחלקות השירות, וכמו כן החברה נוטה לשחרר מושבי בונוס נוספים בסמוך למועד הטיסה ע״פ זמינות.

(ב) צ׳קאין ושירותי קרקע

לא טרחתי לבצע צ׳קאין מוקדם לטיסה ופשוט הגעתי לדלפק של קתאי בשדה כדי לאסוף את כרטיס העלייה למטוס. ממילא נדיר שיש תור בדלפקי המחלקה הראשונה. אחרי צ׳קאין זריז המשכתי לעבר הבידוק הביטחוני (מסלול מקוצר לנוסעי מחלקות הפרימיום) וכמה דקות אח״כ כבר שוטטתי בטרמינל בחיפוש אחר הטרקלין של בריטיש בו משתמשת קתאי.

לטרקלין של בריטיש שני אגפים כשאחד מהם משמש בלעדית את נוסעי המחלקה הראשונה (של קתאי גם כן) וככל הנראה גם בעלי סטטוס אמרלד בברית וואןוורלד. מדובר בטרקלין בינוני להחריד עם היצע סביר אם כי לא יוקרתי של משקאות אלכוהוליים ובופה מעליב. בריטיש מרשה לעצמה להפעיל טרקלינים כאלו אבל קתאי לא הייתה מעלה על דעתה לשים את שמה על החלטורה הזאת. לפחות עובדי הטרקלין היו אדיבים ובשיא היו בטרקלין חמישה אנשים כולל אותי.

BA First ORD - LoungeBuddy

אחרי מספיק זמן בטרקלין, שממנו יצאתי בעיקר רעב, המשכתי לשער הטיסה. כיאה לחברת תעופה אסייתית מובילה, קתאי מקפידה על עלייה מסודרת למטוס ונוסעי המחלקה הראשונה עולים ראשונים.

(ג) הטיסה להונגקונג

טסתי בעבר במחלקה הראשונה של קתאי, וידעתי בדיוק למה לצפות, אבל מעולם לא בטיסה ארוכה כ״כ של יותר מ-15 שעות. לא שאני מתלונן. קתאי מציעה את אחת מהמחלקות הראשונות הטובות בעולם עם רמת שירות גבוהה מאוד בצורה עיקבית (ומוצר קשה נוח למדי אבל לא מהשורה הראשונה בעולם כיום).

CX First Class 777 July18 3

אין כמו להתחיל את הטיסה עם כוס שמפנייה

CX First Class 777 July18

בטיסה זו ישבתי במושב 2K והייתי אחד מארבעה נוסעים בלבד במחלקה (בה שמונה מושבים). המושב ׳מולי׳ היה פנוי כך שיכלתי להנות מפרטיות גבוהה יותר.

CX First Class 777 July18 2

בטיסה כ״כ ארוכה יש זמן להכל. לעבוד, לראות סרטים, לאכול כמו שצריך וכמובן לישון. אגב, בגלל פער הזמן בין שיקגו להונגקונג הטיסה ממריאה בצהריי היום ונוחתת בהונגקונג בערב של היום למחרת כך שכביכול ׳מאבדים יום׳ בטיסה. אבל כל זה קורה בזמן שהצוות של קתאי עושה עבודה נהדרת וכמובן לא חסר מה לאכול ומה לשתות. ההמלצה הקטנה שלי: Hong-Kong Style Milk Tea.

גם קתאי, כמו לופטהנזה, מגישה קוויאר במחלקה הראשונה שלה. אני בעקרון לא אוכל מאכלי ים, סתם כי זה לא טעים לי, אבל כשמגישים לך קוויאר במחלקה הראשונה של אחת מחברות התעופה הטובות בעולםאתה אוכל, ועוד איך אוכל.

טיסות אסיאנה לטוקיו

הטיסה להונג-קונג הייתה הראשונה מתוך שלוש בדרך שלי משיקגו לטוקיו. שתי הטיסות הבאות היו של חברת התעופה הדרום-קוריאנית אסיאנה (המתחרה הישירה של קוריאן) כששתיהן, במקרה, היו במטוס ה-A380 של החברה שמשרת גם בקוים קצרים יחסית כמו הקו להונג-קונג והקו לטוקיו. כמובן שידעתי על כך מראש וזו לא הייתה הפתעה.

בעצם יצרתי קונקשיין לא-מוגן של כארבע שעות בהונג-קונג (בשעות הערב, בין 20:30 ל-00:30). כלומר, הטיסות של אסיאנה התאימו לי בול בלו״ז ואיפשרו לי לוותר על עצירה בהונג-קונג ללילה אחד או יותר.

GCM HKG-NRT

(א) הזמנת הכרטיס

מועדוני תעופה רבים מבקשים 25,000-20,000 נקודות לכרטיס בכיוון-אחד מהונג-קונג לטוקיו במחלקת העסקים. הרבה חברות תעופה פועלות בחלק הזה של אסיה כך שלמצוא מושבי בונוס זה לא אתגר גדול.

אני בחרתי להשתמש ב-22,500 מיילים של אוויאנקה (ו-50$ במסים). את הכרטיס הזמנתי ישירות באתר של מועדון LifeMiles.

ברמת העקרון יש טריק בעזרתו אפשר להוריד מעט את העלות במיילים וזאת ע״י הוספת טיסה פנימית בתוך יפן (במחלקת התיירים) בהנחה שאפשר להימנע מלהגיע אליה (כלומר, שלא מוסרים כבודה).

(ב) צ׳ק-אין ושירותי קרקע

אחרי הנחיתה בשדה המשכתי לעבר הדלפקים לנוסעים במעבר. לא יכלתי לקבל כבר בשיקגו את כרטיסי העלייה למטוס לטיסות של אסיאנה, ולא מצאתי הזדמנות לעשות צ׳ק-אין אונלייו ולהדפיס בעצמי, ולכן קיבלתי אותם בדלפק המתאים. מיד אח״כ המשכתי לבידוק הביטחוני ומשם לטרמינל. בשדה בהונג-קונג כל התהליך הזה הוא פשוט ונוח יותר מברוב השדות.

התלבטתי אם לגשת לטרקלין הסנטוריון של אמקס – שאליו יש לי גישה חינמית בזכות כרטיס הפלטינום – אבל בחרתי שלא, כי: (א) כבר הייתי בו בעבר. (ב) הייתה לי חלופה והייתי סקרן לראות את הטרקלין שבו בחרה אסיאנה להשתמש.

אבל הטרקלין של אמקס בהונג-קונג נראה מצוין:

Amex Lounge HKG 1

אסיאנה לא מפעילה טרקלין עצמאי בשדה של הונג-קונג. בזמנו היא השתמשה בטרקלין של הונג-קונג איירליינס (Club Bauhina) אבל כעת, להבנתי, היא משתמשת בטרקלין של סינגפור איירליינס (או של תאי או יונייטד, כתלות בשעת הטיסה ולבחירתך הנוסע). הטרקלין בו ביקרתי נמצא ליד שער 23.

בהחלט לא מדובר בטרקלין מפואר במיוחד או יפה במיוחד. אבל הוא היה נוח מספיק לשעות הבודדות שהיו לי להעביר, ובפרט שיש לו עמדות עבודה באזור שקט של הטרקלין. כמובן, כיאה לטרקלין של חברת תעופה אסייתית, בטרקלין יש בופה ראוי ובר אלכוהול מספק בהחלט.

HK Airlines Lounge Gate 23

ב-23:45 התחיל הבורדינג לטיסת ההמשך שלי לסיאול אינצ׳ון (ICN). 

(ג) הטיסות לטוקיו

מטוסי ה-A380 של אסיאנה מציעים מחלקת עסקים מתקדמת יחסית בקונפיגרציית מושבים 1-2-1. לא מעט חברות תעופה מכניסות שישה מושבים בשורה במחלקת העסקים ב-A380, אם כי זה אפשרי יותר בקומה התחתונה מאשר בעליונה.

Asiana A380 Business Class 3

במטוסים של אסיאנה המחלקה הראשונה היא בקומה התחתונה. זה אומר שקדמת הקומה העליונה אין שני תאי שירותים בגודל מוגזם כמקובל. במקום אחד מתאי השירותים בחרה אסיאנה להציע מעין ׳טרקלין׳ לנוסעי מחלקת העסקים שם אפשר למצוא ספה נוחה, מגזינים לקריאה, כיבוד קל ומשקאות.

Asiana A380 Business Class 2

הטיסה לסיאול הייתה טיסת לילה קלאסית ומחלקת העסקים הייתה בעיקר ריקה. כמו הרוב גם אני הלכתי לישון קצת אחרי ההמראה. השירות לאורך הטיסה היה מינימלי אבל זה מתוך כוונה לשמור על השקט בשעות הלילה.

בסיאול ניגשתי ישר לטרקלין של אסיאנה וביליתי בו זמן קצר עד שטיסת ההמשך שלי, לטוקיו, הייתה מוכנה לבורדינג. כתבתי על הטרקלין הזה בעבר.

הטיסה לטוקיו, גם היא במטוס ה-A380 הענק, הייתה קצרה ולא מרגשת. שירות טוב, ארוחה קלה, נוף מהחלון, מחלקת עסקים כמעט מלאה ונחיתה בזמן בנאריטה (NRT).

לסיכום

שמחתי על ההזדמנות לטוס שוב במחלקה הראשונה של קתאי ועוד בטיסה כ״כ ארוכה. באמת שמדובר במוצר נהדר. זה מדהים שכרטיס בונוס מארה״ב לישראל במחלקה הראשונה, דרך הונג-קונג, עולה רק 70,000 מיילים של אלסקה וכמה עשרות דולרים במסים.

טיסות ההמשך במטוסי ה-A380 היו נוחות מאוד והתאימו לי בול ללו״ז – אז שמחתי על הזדמנות נוספת לטוס עם אסיאנה שבעיניי היא חברת תעופה מצוינת.

בפרק הבא: איך ביליתי שלושה לילות בטוקיו ואיך נסעתי משם לבנגקוק.

7 תגובות

 1. טוני

  סקירה מעולה! תודה!
  צריך לטוס בקרוב מניו יורק להונג קונג והייתי שמח לנסות את המחלקה הראשונה של קתאי. מה שכן, הזמינות היחידה שאני מוצא היא בטיסה שעוצרת לשעתיים בוונקובר, שזה אומר לבלות כ21 שעות על המטוס.
  מנסיונך איתם, האם מדובר ברעיון גרוע? טובה ככל שתהיה המחלקה? או שדווקא מדובר בהזדמנות להנות עוד מהמחלקה הראשונה שלהם?
  תודה על התשובה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זו לא עצירה טכנית בלבד. הנוסעים יורדים מהמטוס ב-YVR לזמן קצר ולא עוברים הגירה לקנדה. כמובן שהכבודה מועברת הלאה.

   אני לא רואה בזה דיל-ברייקר בשום צורה. לך על זה!

   הגב
   • טוני

    יורדים רק בכיוון ההפוך מהונג קונג. מניו יורק נשארים במטוס.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  סקירה מעולה!
  מה זה התיק על הדרגש בטיסת קתאי?
  מחפש תיק יחסית גדול, לשים על הטרולי (-:

  הגב

השאר תגובה