הכל התחיל ביום חמישי אחד בחודש אוגוסט. למשך זמן קצר, בשעות הלילה של ישראל, ניתן היה לרכוש כרטיסי הלוך/חזור של אמריקן במחלקת העסקים מאוסלו למגוון יעדים בארה״ב החל מ-550$ בלבד. כלומר, בערך המחיר שאותם כרטיסים אמורים לעלות במחלקת התיירים – לעומת המחיר הסביר שלהם שנע סביב 3000$.

זה נקרא ״Error Fare״ או ״Mistake Rate״ וזה קורה לעיתים יותר תכופות ממה שהייתם מנחשים. אבל, וזה אבל די גדול, אותן ׳טעויות׳ בדר״כ מוגבלות מאוד (למסלול, לתאריכים, לחברת תעופה…), לא מחזיקות מעמד זמן רב, לא מתאימות לבעלי לב חלש ובמקרים רבים הכרטיסים ממילא מבוטלים תוך זמן קצר ע״י חברת התעופה.

אני, ככלל, לא כותב בבלוג על ׳טעויות מחיר׳ כי אני מאמין שזה חוסר אחריות לרכוש כרטיסים כאלו במכוון כשלא מבינים את ההשלכות האפשריות – ומכאן חוסר אחריות להמליץ עליהם בפומבי. זה אחד מאותם דברים שראוי שיישארו בידי אלו שמבינים בהם. משזה נאמר, אם יופיע כרטיס מעניין מספיק ליציאה מת״א – והוא לא יהיה מסוכן להערכתי – אשתדל לכתוב על כך פוסט באופן מיידי כדי שקוראי הבלוג יוכלו להנות מהמידע.

הכרטיס שלי

רכשתי כרטיס הלוך/חזור מאוסלו (OSL) לסן-פרנסיסקו (SFO) דרך לונדון (LHR) ולוס-אנג׳לס (LAX). דאגתי לבחור בטיסות של אמריקן מעל האגם כי אמריקן מציעה מחלקת עסקים מצויינת במטוסי הבואינג 777-300ER שלה שמשרתים בקו מלוס-אנג׳לס ללונדון לעומת מחלקת עסקים בינונית-מינוס של בריטיש.

American Business Class Boeing 77W

American Boeing 777-300ER Business Class Cabin


ואומנם המחלקה הראשונה של אמריקן היא לא מהטובות ביותר בעולם בחרתי להשתמש באחד משוברי ה-SWU שהיו לי בחשבון כדי לשדרג את מחלקת השירות בכרטיס בכיוון מזרח. הסיבה העיקרית לשדרוג לא הייתה הטיסה במחלקה הראשונה, כי באמת שמחלקת העסקים של אמריקן טובה מספיק, אלא כי כרטיס במחלקה הראשונה הבינ״ל של אמריקן מאפשר גישה למתחם צ׳ק-אין ייחודי שנקרא ״Flagship Check-In״ וקיים במספר שדות בארה״ב ו-LAX ביניהם. על אף הסטטוס שלי במועדון של אמריקן ועל אף העובדה שאני טס לא מעט טיסות בשנה עם החברה – מעולם לא נכנסתי למתחם הזה. באופן אירוני לא זכיתי להיכנס אליו גם בנסיעה האחרונה.

American Flagship Check-In

American LAX Flagship Check-In

אם כן, טיסות החזור שלי מארה״ב לאירופה נראו כך:

טיסת אמריקן AA2438 מסן-פרנסיסקו (SFO) ללוס-אנג׳לס (LAX). המראה ב-14:45, נחיתה ב-16:10.

טיסת אמריקן AA136 מלוס-אנג׳לס (LAX) ללונדון (LHR). המראה ב-20:00, נחיתה ב-13:30 (יום אחרי).

טיסת בריטיש בקוד AA6406 מלונדון (LHR) לאוסלו (OSL). המראה ב-16:40, נחיתה ב-19:55.

GCM Route SFO-LAX-LHR-OSL
הכרטיס כלל במקור טיסה מאוחרת יותר מ-SFO, בשעה 16:30, אבל בחרתי להקדים את הטיסה כדי שאספיק לבקר במתחם הצ׳ק-אין של אמריקן ולאכול ארוחת ערב במסעדה של טרקלין המחלקה הראשונה של קוונטס בטרמינל טום ברדלי. בדיעבד היה יכול להיות מעניין יותר אם הייתי נשאר עם הטיסה המאוחרת יותר בכרטיס.

Qantas LAX First Class Lounge Bar

Qantas LAX First Class Lounge – Bar

איחורים בבקשה

כמה שניות אחרי שעברתי את מתחם הבידוק הביטחוני, בסביבות השעה 14:15, קיבלתי עדכון באפליקציה של אמריקן שיש איחור בטיסה והיא כעת מתוכננת להמריא בשעה 15:30. יש לי מספיק ניסיון בטיסות פנים בארה״ב כדי לדעת שאין סיכוי בעולם שהטיסה תצא ב-15:30.

נכנסתי לטרקלין ה-AC הקטנצ׳יק של טרמינל 2 ולא עברה רבע שעה עד שקיבלתי עדכון נוסף שהטיסה נדחית פעם שניה וכעת מועד היציאה המתוכנן הוא ב-16:25. באמת הפתעה.

לאפליקציה של אמריקן יש פיצ׳ר מעניין: מלבד מעקב אחר כל טיסה בכרטיס האפליקציה מאפשרת גם לצפות בפרטי הטיסה שמפעיל המטוס המיועד בדרך לטיסה שבכרטיס. כך אפשר בעצם לצפות איחורים עוד לפני שהם מעודכנים בכל מקור אחר. המטוס המיועד לטיסה AA2438, בואינג 737-800, היה אמור להגיע לסן-פרנסיסקו מלוס-אנג׳לס אבל התעכב משמעותית ביציאה. לפי האפליקציה הטיסה הנכנסת הייתה אמורה לנחות רק ב-16:25, במידה ולא יהיה איחור נוסף, ומכאן ידעתי שהטיסה שלי לא תצא מסן-פרנסיסקו לפני 16:50 במקרה הטוב (ותנחת ב-LAX בסביבות 18:15).

ואז חשבתי על בריטיש

בשנים האחרונות טסתי בעשרות טיסות של בריטיש מיעדים רבים ברחבי העולם (לרבות שנגחאי, יוהנסבורג, סינגפור, קואלה לומפור ועוד). בטיסות האלו הזדמן לי לנסות את מחלקות השירות השונות של החברה: מחלקת התיירים (World Traveller), מחלקת תיירים פרימיום (Wourld Traveller Plus, ידועה בקיצור WTP), מחלקת העסקים הפנים-אירופית (Club Europe) ומחלקת העסקים הבינ״ל (Club World). מחלקת השירות היחידה שלא ניסיתי הייתה המחלקה הראשונה (First).

British Airways First Class Check-In

British Airways First Class Check-In


בריטיש ואמריקן מובילות יחד את שת״פ המוכר בשם ״הברית הטרנסאטלנטית״ שבה שותפות גם איבריה ופינאייר (כל ארבעת החברות שייכות לברית OneWorld). כחלק משיתוף הפעולה ההדוק מעל האוקיינוס לחברות יש גישה כמעט חופשית למושבים בטיסות אחת של השניה. המשמעות היא שקל מאוד לחברה אחת להעביר נוסעים לטיסות חלופיות, של חברות אחרות, ככל שעולה הצורך. זה באמת טוב כמו שזה נשמע.

עם הידע הזה פניתי לנציגים של אמריקן בטרקלין. הסברתי שהטיסה שלי ל-LAX מתעכבת, ולא ברור מתי תמריא, ושיש לי טיסות המשך. החלופה היחידה שהייתה מביאה אותי בזמן ללונדון הייתה הטיסה הישירה של בריטיש (SFO-LHR). ביקשתי לשנות את הכרטיס, בחינם כמובן, משום שמדובר בשינוי לו״ז לא רצוי (IRROP). לאור העובדה שהיה לי מושב במחלקה הראשונה של אמריקן ביקשתי לקבל מושב במחלקה הראשונה של בריטיש.

American 77W First Class Seat

American Boeing 777-300ER First Class Seat

למזלי היה מושב אחרון פנוי בטיסה של בריטיש והנציגים של אמריקן יכלו ׳לתפוס׳ אותו ללא כל בעיה. הנפיקו עבורי כרטיס חדש במקום ושלחו אותי לדלפקים של בריטיש בטרמינל אחר. שם בדקו את הכרטיס פעם נוספת והנפיקו לי כרטיס חדש.

במשפט אחד – אכזבה

אולי אכתוב בקרוב ביקורת מלאה של המחלקה הראשונה של בריטיש אבל לבינתיים אציין שזאת הייתה חוויה בינונית לכל היותר.

בריטיש דוחסת לא פחות מ-14 מושבים במחלקה הראשונה שלה במטוסי בואינג 747. המושבים עצמם מיושנים למדי, צפופים להחריד (בסטנדרטים של מחלקות ראשונות), כוללים מערכת בידור אישית שלא עומדת בסטנדרטים של מחלקת התיירים בחברות הטובות בעולם וסה״כ שירות בינוני. אבל מי יכול להאשים את הצוות כשהם צריכים לטפל ב-14 נוסעים (המחלקה הייתה מלאה באותה טיסה).

British Airways 747 First Class Cabin 1

British Airways Boeing 747-400 First Class Cabin

עצוב לכתוב את זה אבל מחלקת העסקים של אמריקן, ב-77W וגם במטוסים אחרים, עדיפה משמעותית על המחלקה הראשונה של בריטיש. מכל בחינה. שמחתי שיצא לי לנסות את המחלקה הראשונה של בריטיש, ואני לא מתחרט על השינוי בכרטיס, אבל מעתה אם תהיה לי האפשרות לבחור אעדיף תמיד להישאר עם אמריקן.

טסתם פעם במחלקה הראשונה של בריטיש והתרשמתם אחרת?
הוסיפו את דעתכם בתגובות!

19 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היי ליאור,
  אחלה בלוג, הכי טוב שנתקלתי בו בזמן האחרון.

  אני רואה בהרבה מקרים שאתה מוצא טיסות מעניינות שהמקור שלהם לא בישראל (לדוגמה בפוסט הזה טיסה שהמקור שלה באוסלו). אתה יכול לפרט מה אתה עושה במקרה הזה על מנת להגיע לאוסלו.
  – אני מניח שמרבית האנשים יצטרכו להגיע לאסולו מתל אביב. האם אתה רוכש כרטיס נוסף לאוסלו? האם יש איזה יתרון ברכישה של כרטיס דרך Oneworld או מ AA במקרה הזה?

  – איך אתה מבטיח במקרה כזה הגעה לטיסת המשך (שכן זה לא כרטיס "מוגן").

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   העלת כמה נושאים אז אתייחס אליהם לפני הסדר.

   (1) כן, רוב הכרטיסים האטרקטיביים מתחילים מנקודת מוצא שאינה ת״א. זה נכון סטטיסטית לכל נקודת מוצא, מן הסתם, אבל באופן כללי ת״א הוא שוק יקר ולכן המחירים נשארים גבוהים לרוב. לפעמים זו נקודת מוצא שקל יחסית להגיע אליה (אירופה) ולפעמים זו נקודת מוצא שרק עלויות ההגעה אליה והחזרה ממנה כנראה יוציאו את כל הכדאיות של הכרטיס (אסיה, ארה״ב וכו׳). את העלויות האלו אתה חייב לשקלל פנימה ובמקרה זה בהחלט לקחתי בחשבון שאצטרך להגיע לאוסלו וגם לחזור משם אח״כ (בפועל לא עליתי לטיסה האחרונה וסיימתי את הכרטיס בלונדון). עדיין השתלם לי בגלל המחיר הנמוך של הכרטיס ובגלל שהוא צבר לי כמות אדירה של מיילים (לסטטוס ולמימוש).

   (2) כדי להגיע לאוסלו, באופן מעניין, רכשתי בנפרד כרטיס בונוס של אלעל מת״א לפרנקפורט וכרטיס רגיל של סאס (SAS, החברה הנורווגית) מפרנקפורט לאוסלו. שתי הטיסות היו באותו יום עם קונקשיין של שעתיים ביניהן. טיסת ההמשך מאוסלו הייתה בבוקר למחרת כך שביליתי את הלילה במלון ליד השדה (בחינם, תודות ל-BRG של קבוצת צ׳וייס). בפועל יצא ששילמתי מעט מאוד על ההגעה לאוסלו. למה דרך פרנקפורט? סתם כי התחשק לי להיות יצירתי וכי זו הייתה אחת האפשרויות הזולות ביותר.

   (3) במקרה הזה, כאמור, היה לי מרווח זמן גדול בין הנחיתה באוסלו להמראה (לילה שלם). אכן קונקשיין לא מוגן הוא בעייתי ולפעמים מוטב להגדיל אותו עד כדי העברת לילה בסמוך לשדה.

   (4) מהשאלה שלך על כרטיס של הברית/אמריקן אני מבין ששמעת על המדיניות של הברית, ובפרט של אמריקן, לגבי הגנה בין כרטיסים נפרדים. זו מדיניות ייחודית שהייתה קיימת עד לאחרונה בברית וכיום נעלמה. בפועל הגנה כזאת ניתנת לפנים משורת הדין, אבל, היא לא מובטחת יותר. אמריקן, לעומת זאת, עדיין מציעה אותה בצורה פורמלית ולכן אתה מוגן בין כרטיסים נפרדים של אמריקן ו/או של הברית. לפעמים אפשר וכדאי לנצל את ההגנה הזאת.

   הגב
   • יאיר

    הי ליאור,

    נתקלתי רבות במצבים דומים של כרטיסים אטרקטיביים מאירופה אבל יחד עם זאת כרטיסים יקרים מTLV כדי להגיע ליעד היציאה מאירופה. בנקודה הזאת צריך להתחיל לחשוב על חלופות שונות של כרטיסים נפרדים דרך ערים שונות באירופה – מה שיכול להביא לאינסוף אפשרויות והשקעת זמן רב בחיפושים.
    איך הגעת לחיפוש של המסלול מתל אביב לפרנקפורט ומפרנקפורט לאוסלו? הרי קיימות כל כך הרבה אפשרויות כשמדובר בכרטיסים נפרדים וכשלוקחים בחשבון את חברות הלואו קוסט. מאיפה התחלת לחפש? מה השיטה?
    תודה רבה מראש

   • Lior @ FlyingOut

    במקרים כאלו הטריק הוא לבצע חיפוש רחב ככל הניתן ולקוות לטוב. עם הניסיון לומדים יותר איך ׳להמר׳ על נקודות הקונקשיין הנכונות, איך לחפש חיפוש רחב בצורה יעילה יותר וכו׳.

    כשרציתי להגיע לאוסלו התחלתי מחיפוש רחב של טיסות ישירות מיעדים שונים באירופה לאוסלו בתאריך המסוים שרציתי ובשעות המסוימות שהתאימו לי. השתמשתי במטריקס לטובת המשימה ובגלל שהזנתי טווח זמן כ״כ קצר יכלתי לחפש ביעילות גם מאות שדות ביחד. מתוך השדות שמהם יש את הטיסות הזולות ביותר לאוסלו פסלתי את אלו שאין אליהם טיסה ישירה מת״א או אלו שכמעט בוודאות טיסה ישירה אליהם מת״א תהיה יקרה מדי (לונדון הית׳רו, לדוגמה). ברגע שהייתה לי רשימה קצרה של ׳חשודים׳ ביצעתי חיפוש רחב נוסף במטריקס. כל מה שנותר לעשות אז הוא להתאים תוצאות ברמת החיבור הפשוט ואז לבחון את התוצאות הלכה למעשה במנועי ההזמנה. כל התהליך הוא מעט עבודת נמלים אבל מה שתיארתי כאן יכול לקחת פחות מרבע שעה כשרגילים לחיפוש כזה.

    אפשר וכדאי שלא להסתמך רק על המטריקס אלא להוסיף חיפוש באמצעות מנועים כמו קיאק, גוגל-פלייטס, סמארטאייר וכו׳. זה על מנת שיעלו בתוצאות החיפוש גם טיסות לואוקוסט. לנוסעים תכופים טיסות הלואוקוסט פחות ׳קורצות׳ משיקולי סטטוס, נקודות וכו׳ – אבל עדיין זו הזדמנות לחיסכון משמעותי.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הי ליאור, גיליתי את הבלוג אתמול ואני מאוד נהנת ממנו!
  אכן מאכזב לקרוא על המחלקה הראשונה של בריטיש, אבל בהחלט סיפקת את סקרנותי. משעשע לקרוא שהתגלגלת לטיסה מאיחור בטיסה של אמריקן, לי באופן אישי עוד לא יצא לעלות על טיסה פנימית באמריקן שיצאה בזמן!
  תוכל לשתף היכן ניתן למצוא את אותם error fares? אני מניחה שיש פורומים שבהם מתריעים על "טעויות" כאלה? תודה!
  שירה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אהלן שירה,

   טעויות כאלו לרוב מפורסמות בפורומים של FlyerTalk ו-InsideFlyer. אח״כ הן מגיעות גם לבלוגים שמתמחים בפרסום טעויות כאלו (בלי לתרום כל תוכן נוסף).

   אני לא נוהג לפרסם טעויות מחירים כאן בבלוג מהסיבה הפשוטה שיש בהן סיכון גדול ולדעתי זה חוסר אחריות להמליץ עליהן בצורה רחבה. במקרים רבים הכרטיסים האלו אח״כ מבוטלים או עוברים שינויים קיצוניים, וזה מתורגם לצרות צרורות עבור מי שלא חווה את זה בעבר.

   כדאי גם לזכור שברוב המקרים הטעויות האלו מאוד מצומצמות ואינן רלוונטיות ליציאה מישראל. הכרטיס שהוביל אותי למחלקה הראשונה של בריטיש, למשל, היה זמין רק ליציאה מסקנדינביה.

   הגב
 3. האם ניתן לשדרג טיסות של בריטיש עם מיילים של אמריקן? – FlyingOut

  […] מה שכן, אם שדרוג התקבל באמצעות שובר – בטיסה של אמריקן, בקוד של אמריקן – ניתן יהיה אח״כ לעבור לטיסה של בריטיש במקרה של פעילות בלתי–רגילה (IRROP). כלומר, מרגע שהשדרוג התקבל והנוסע מכורטס כבר במחלקת שירות גבוהה יותר הרי שמחלקת השירות הזו ׳נשמרת׳ במקרה וצריך להעביר את הנוסע לטיסות חלופיות עם חברות אחרות. כך, לדוגמה, זכיתי לטוס במחלקה הראשונה של בריטיש בשנה שעברה. […]

  הגב
 4. אהרוני

  מה הדרך הכי קל למצאו כרטיס במחלקה ראשונה מתל אביב לכיוון אמריקה כמובן אם עצירה תודה

  הגב

השאר תגובה