בנתב״ג קיימים שלושה טרקליני דן שמופעלים ע״י חברת QAS בשיתוף רשת המלונות דן. שני הטרקלינים הגדולים נמצאים בשלוחות B ו-C בעוד הטרקלין הקטן, ׳דן פלוס׳, נמצא סמוך לבית הכנסת (מיד לאחר הכניסה לרחבה המרכזית מצד ימין).

הטרקלינים האלו משמשים את נוסעי מחלקות הפרימיום של כל החברות הפועלות בנתב״ג למעט את נוסעי אלעל שמשתמשים בטרקלין המלך דוד. טרקלין ׳דן פלוס׳ הוא אקסקלוסיבי לנוסעים של בריטיש ולטיסות מסויימות של יונייטד. מלבד נוסעי מחלקות הפרימיום יכולים להיכנס לטרקליני דן גם בעלי סטטוס גבוה בחברות תעופה מסויימות, מנויי פריוריטי פאס (27$ לאדם, למעט עבור מנויים עם גישה חופשית), מחזיקי כרטיס אשראי של דיינרס (28$, לכרטיסים שהונפקו בישראל) ומחזיקי כרטיסי אשראי פרימיום מסויימים שעדיין מציעים כניסה חינמית או מוזלת. ניתן גם לרכוש כניסה בתשלום על בסיס מקום פנוי בטרקלין. בעבר כרטיסי אשראי רבים הציעו כניסה חינם לטרקליני דן אבל כיום זו הטבה די נדירה בשוק – פשוט כי טרקליני דן העלו משמעותית את מחיר הכניסה.

ניב גלבוע לא אהב את טרקליני דן

הנה הכתבה באתר וואלה.

די ברור שניב גלבוע אומנם טס לחו״ל מדי פעם אבל לא מומחה לטרקלינים בשדות תעופה זרים. עם כל הכבוד, וזו לא כוונתי לזלזל בניסיוני או בדעתו. באוכל וככל הנראה גם באלכוהול הוא כנראה מבין הרבה יותר טוב ממני.

מה הוא חשב על האוכל בטרקלין?

עוגיות יבשות, גבינה לבנה פשוטה, ופעמיים נתקלתי בסיר מרק ריק. סלט עייף עם ירקות שלדעתי נלקחו משקית סופר כזו, ולחם חום שנראה מהסוג שמתחזה ללחם מלא, אבל קשה לי לומר, לא טעמתי.

ועל היין?

יין כביכול יש באופן חופשי. אבל בדרך כלל הבקבוק עומד ריק. ואם יש לך מזל והבקבוק עדיין עם נוזל, מדובר ביין זול לא ממש ראוי לשתייה. הכי זול שיש. חמוץ ומגעיל. כזה שלדעתי עולה למקום 15 שקלים לבקבוק, במקרה הטוב.

… וסה״כ סיכם את החווייה המאכזבת…

המקום מלא. מפוצץ בד"כ בכאלה שמרגישים שהיכו את המערכת. קיבלו הנחה או כניסה חינם, אבל לא מבינים, שהבדיחה על חשבונם. אז רבים יושבים עם רגליים על הספה ממול, אוכלים כמויות של קוטג' משלשום, ומרגישים "ביזנס".

הוא נתן דוגמאות לטרקלינים אחרים ברחבי העולם שבהם נהנה מאוד לשהות וככל הנראה אכל טוב ושתה מספיק. לצערנו לא פורטו שמות הטרקלינים האלו ואפילו לא שדות התעופה… אז חוכמה קטנה לעשות השוואה כזאת. לצורך העניין גם בשדות תעופה מובילים וענקיים יש טרקלינים גרועים מאוד (לצד טרקלינים מצויינים).

האם טרקליני דן באמת כ״כ גרועים?

לדעתי – התשובה היא לא, הם לא כ״כ גרועים. הם רחוקים מלהיות טרקלינים מעולים, שלא יהיה ספק, אבל צריך לשפוט אותם בהתאם לקטגוריה שלהם.

טרקליני דן הם טרקלינים פרטיים. הם לא מופעלים ע״י חברת תעופה אלא ע״י חברה פרטית שמוכרת גישה אליהם לחברות תעופה (זה נקרא ״Contract Lounge״). בפוסט שכתבתי על טרקלינים בשדות תעופה ציינתי שיש שלושה סוגי טרקלינים: טרקליני נוסעים (Travellers Lounges), טרקליני מחלקת עסקים (Business Class Lounges) וטרקליני המחלקה הראשונה (First Class Lounges). ובכן, טרקליני דן הם מהסוג הראשון… ולכן כדי לשפוט אותם בצורה הוגנת יש להשוות אותם לטרקלינים מאותו סוג ולא לטרקלינים הכי מפוארים שיש לחברות התעופה להציע.

אני מבלה בעיקר בטרקלינים משני הסוגים האחרים דווקא אבל יוצא לי לבלות לא מעט גם בטרקליני נוסעים בשדות תעופה גדולים יותר או גדולים פחות. ביקרתי בעשרות אלו ברחבי העולם כך שסה״כ אני חושב שיש לי מספיק ניסיון כדי לתת מבט השוואתי הוגן מספיק. אפילו שלא מדובר במבחן השוואתי מסודר כמו שעושות חברות דירוג שונות.

לגופם של טרקלינים,

הבעיה הגדולה ביותר של טרקליני דן היא בצפיפות הנוראית שלהם. לפי המידע באתר רשת מלונות דן שני הטרקלינים הראשיים יכולים להכיל עד 320 אורחים. אני מניח שמדובר על תפוסה משותפת לשניהם יחד, כלומר 160 בכל טרקלין בנפרד, כי אני בספק שהמספר הזה ריאלי אחרת. באופן כללי הטרקלינים האלו פועלים במשותף ומעבירים אורחים מאחד לשני כשיש עומס… אז יש הגיון בלהתייחס אליהם כאילו היו למעשה טרקלין אחד בעל שני אגפים.

מכיוון שאין בנתב״ג כמעט טרקלינים, או בכלל למעט טרקלין המלך דוד, יש עודף קיצוני של נוסעים הזכאים לכניסה (בעיקר כל נוסעי מחלקות הפרימיום של כלל החברות…). טרקליני דן, כדי להתמודד עם הבעיה הזאת, עיצבו טרקלין עמוס מאוד בסידורי ישיבה. ברמה מחניקה ומטרידה כמעט. בקושי אפשר ללכת מצד לצד, השולחנות קטנים ולא נוחים, אין שקעי חשמל ליד כל מושב וסה״כ יש מרחב נשימה מוגבל מאוד. צפוף, צפוף ושוב צפוף. מעטות השעות שבהן הטרקלין יחסית ריק ואפשר לנשום לרווחה.

מלבד עניין סידורי הישיבה טרקליני דן נהנים מעיצוב יפה ונעים לדעתי. נוף למסלולי ההמראה אין להם, וזה דווקא חיסרון בולט. הטרקלינים לא כוללים חדרי מקלחת  – שזה חיסרון, אם כי טרקלינים מהסוג הזה לרוב לא מציעים חדרי מקלחת כך שטרקליני דן סה״כ בנורמה. הם כן מציעים חדרי שירותיים, ואם זה נראה לכם טריוויאלי לגמרי אז לא ביקרתם במספר טרקליני נוסעים בעולם.

אוכל ושתייה? ברוב הביקורים שלי בטרקליני דן, המעטים שהיו, כמעט ולא טרחתי להגיע למזנון. הרי לשדה אני מגיע ישר מהבית בדר״כ אז למה שאהיה רעב? בצד השני של המטבע הזה, לאור העובדה שכמעט אף אחד לא מבצע קונקשיין בנתב״ג בין שתי טיסות – למה שטרקליני דן יטרחו להציע מזנון עשיר באוכל לאורחים שכמעט כולם הגיעו לא-רעבים היישר מהבית? על כל פנים המבחר מצומצם ולא מרגש, בהתאם לתיאור של ניב בכתבה. מי שרוצה ארוחת גורמה שיחפש אותה מחוץ לטרקליני נוסעים באופן כללי ובפרט מחוץ לטרקליני דן בנתב״ג. גם היצע היין בטרקליני דן הוא מינימלי – אבל שוב, לא הייתי מצפה לבר אלכוהול עשיר בטרקלין נוסעים כזה אלא במדינות עולם שני ושלישי שבהן מחירי המשקאות נמוכים מאוד. בטרקלינים דומים באירופה אפשר בדר״כ למצוא מספר של כמה יינות, כלומר טוב יותר ממה שמציעים טרקליני דן, אבל ללא אלכוהול יקר ואיכותי יותר. כמובן שיש יוצאים מן הכלל.

לסיכום

אין לי שום כוונה להגן על טרקליני דן. אני אפילו אודה שאני לא נכנס אליהם גם כשיש לי זכאות ופשוט מעדיף לשבת ליד אחד משערי הטיסה הריקים – כי לפחות שם לא צפוץ. אבל לדעתי ניב גלבוע הלך קצת רחוק מדי עם הביקורת השלילית שלו על הטרקלינים ומה שהם מציעים… כי סה״כ הם די סטנדרטיים ביחס לטרקלינים מהסוג שלהם. צפופים להחריד, לא מפנקים בשום צורה אבל די סטנדרטיים.

15 תגובות

 1. אופיר

  אם שמים בצד את הטון הבכייני של הכתבה אני חושב שהוא די צודק, בעיקר בנוגע לאוכל ולשתייה. אני מסכים שההשוואות שלו ללאונג׳ים המפוארים בחו״ל הן מופרכות (ואני מבלה בהם לא מעט….) וצריך להשוות תפוחים לתפוחים. יצא לי להיות בשנה האחרונה בלאונג׳ במינכן (שמשמש את איבריה), לאונג׳ בבלגרד (שמשמש את לופטהנזה) ולאונג׳ בלידס (שמשמש את בריטיש) ושלושתם היו רחוקים מאוד מלהיות מבריקים ועדיין הם היו רמה אחת לפחות מעל טרקליני דן. אם כבר צריך להשוות ללאונג׳ים בארה״ב שרבים מאוד מהם די קרובים ברמה למה שאנחנו רואים בנתב״ג בלאונג׳ים של דן. ועוד הערה אחרונה – דן פלוס הוא בבירור הרבה יותר טוב מאחיו בלי הפלוס, הן באוכל ובשתייה, הן בנוחות, אבל כאמור רוב הנוסעים לא יכולים להשתמש בו. לפחות הוא מראה שכאשר דן רוצים להציע איכות גבוה – הם יכולים.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על התגובה המפורטת.

   היה לי משעשע להיות הסניגור-לרגע של טרקליני דן כי אני באמת לא האוהד הנלהב. מעולים הם לא וכפי שציינת לא חסרים טובים מהם גם בקטגוריה שלהם. כוונתי הייתה שחלק מהתלונות שנכתבו בכתבה – העדר מקלחת, העדר אלכוהול איכותי, העדר ארוחות גורמה – אלו תלונות שאינן רלוונטיות לטרקלינים מהסוג הזה בדר״כ.

   על כל פנים שנינו לבטח מסכימים שצריך עוד טרקלינים בנתב״ג. זה פשוט מביך שטרקליני דן הם היחידים והם שמשרתים את כל נוסעי מחלקות הפרימיום של כל החברות. לחשוב שאתה יכול לקנות כרטיס במחלקה הראשונה של סוויס ליציאה משדה שעוברים בו מעל 15 מליון בני אדם בשנה – וזה מה שאתה מקבל.

   הגב
 2. אופיר

  אולי נזכה לראות טרקלין חדש כשתושלם הזרוע החדשה בנתב״ג? בכל מקרה תודה על התגובה ובכלל על הבלוג; לא ברור לי איך אני – עם הנטייה הגרפומנית שלי – לא הגבתי עד היום 🙂

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   שאלה טובה האמת. הנחתי שיפתחו עוד טרקלין דן פשוט אבל, אולי מישהו שם קיבל שכל והניע משהו אחר. אנסה לברר את העניין.

   מקווה שתמשיך להגיב! אני תמיד שמח שקוראים, קל וחומר אלו שיש להם ניסיון, מגיבים ותורמים. הייתי שמח שיהיה הרבה יותר דיון פתוח פה באתר ואני אפילו חולם על מערכת פורומים בהמשך הדרך.

   הגב
 3. אופיר

  אפרופו הדיון שלנו; יושב עכשיו באדמירלס קלאב בטרמינל A-West בפילדלפיה, הלאונג׳ הראשי של אמריקן בפילדלפיה שהוא שדה תעופה (די) מרכזי שלהם, וההיצע כאן הרבה יותר נמוך ממה שיש בטקליני דן….

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   בכלל הטרקלינים בפילדלפיה לא משהו – אפילו זה של בריטיש בינוני (שם אתה רוצה לשבת, אם אתה יכול). זכור שפילדלפיה (PHL) הייתה האב של יו-אס איירוויס ומעולם לא של אמריקן… ואני אישית מתפלא שהם לא זנחו את הפעילות שם בינתיים.

   בכלל, AC בארה״ב הם טרקלינים בינוניים במקרה הטוב.

   הגב
 4. אופיר

  זה של בריטיש אולי בינוני במונחי בריטיש אבל במונחים אמריקאיים הוא ממש מושקע. אלך אליו עוד כמה שעות כשיפתח, בבקרים הוא מתפקד כלאונג׳ של קטאר. אגב, לא רק שאין לאמריקן כוונה לזנוח את פילדלפיה הם הודיעו לפני מספר חודשים שהם הולכים לפתוח כאן לאונג׳ פלאגשיפ, שבינינו גם הם לא מי יודע מה בהשוואה למקומות אחרים בעולם…. צרות של עשירים כבר אמרנו 🙂

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   עוד לא מצאתי טרקלין של חברה אמריקנית שממש אהבתי. אולי למעט ה-AC ב-CDG שמאוד דומה לטרקלין של קתאי פסיפיק (יש מחמאה גדולה יותר בעולם הטרקלינים?).

   כדאי מאוד שיפתחו FL בפילדלפיה לאור מספר הטיסות הבינ״ל שאמריקן מוציאה מהשדה הזה. או שזונחים את הפעילות בו או שמתייחסים אליו ברצינות, אי אפשר באמצע.

   הגב
 5. אפ

  ובניגוד לכל הטרקלינים בעולם, בטרקלין דן מכונת הקפה כבויה ביום שבת.

  הגב
 6. יעקב

  מבחר המזון עלוב, ממש בושה ועלבון לנוסעים
  הטרקלינים נפתחים ונסגרים באופן שרירותי ללא שילוט, לא פשוט למצוא את זה שפתוח

  הגב
 7. אורי

  טרקלין דן 05/2022
  טרקלין דן , שירות גרוע ומקום מיותר. רחוק מלהיות יוקרתי, רחוק מאוד מלהיות אקסקלוסיבי ומיוחד.
  נגיש לכל אחד, מבחר מעליב של מזון ומקאות.
  צוחקים עלינו בצורה בוטה.
  חוצפה לדרוש על זה כסף, עולב ראוי לכל גינוי.

  הגב

השאר תגובה