מצבה של אלעל, לפחות בבחינת המוניטין, בכלל לא טוב. אני חושב שאפשר להסכים על זה. ויש לך סיבות רבות וטובות: השוק המקומי נפתח לפני שלוש שנים מה שהוביל לתחרות מוגברת ובריחת לקוחות, גל שביתות עולמי ברוח זכויות העובדים שלא פסח גם על עובדי אלעל, וועד טייסים דרקוני שמונהג ע״י חבורה של יוצאי צבא שבוחרים לעשות טרור למעסיק שלהם כדי להגדיל את המשכורות הגם-ככה-מנופחות שלהם, הנהלה וותיקה שרוב חבריה נהנים מחסינות מפיטורים כך שאין להם באמת תמריץ לעבוד קשה ועוד ועוד. גם אם אתם מאוהדי אלעל – דעו לכם שהחברה הזאת בהחלט לא מתנהלת בדרך הטובה ביותר.

אבל, מה לעשות, אלעל היא נושאת הדגל של ישראל. היא החברה השולטת בשוק המקומי – יש לה מונופול, במידה מסוימת, אפילו אם זה לא עונה להגדרה המשפטית. אלעל היא… הכי בבית בעולם. אבל כפי שכתבתי בפוסט אחר: ״זה בית ישן עם יסודות סדוקים וקירות מתקלפים״.

שבע סיבות טובות לטוס עם אלעל

(1) החברה מציעה טיסות נון-סטופ למגוון רחב של יעדים

מן הסתם החברה משרתת יותר יעדים ליציאה מנתב״ג מכל חברה אחרת. לאלעל יש כיום 63 יעדים בינ״ל, ובין השאר היא היחידה המפעילה טיסות נון-סטופ ליעדים: לוס-אנג׳לס, בוסטון, הונג-קונג (בינתיים), יוהנסברוג, מומביי, בנגקוק ועוד. נוסעים רבים רואים בטיסות ליעד רחוק סיוט בפני עצמו ומוכנים לשלם יותר כדי לסיים את המסע בזמן קצר יותר – ועדיף בטיסות לילה (מה שמציעה אלעל לרוב היעדים הרחוקים שלה).

(2) צוות אוויר ישראלי דובר עברית

נוסעים רבים מאמינים שטייסים ישראלים, ברובם בוגרי חיל האוויר, טובים יותר מעמיתיהם בחו״ל ולכן טיסה המוטסת ע״י צוות טייסים ישראלי תהיה בטוחה יותר. אני לא מתווכח, אבל לא מאמין בניואנס הזה בעצמי. זאת ועוד, נוסעים רבים מעדיפים צוות אוויר דובר עברית – אולי בגלל שהם מתקשים באנגלית, אולי בגלל שזה נותן להם תחושת ביטחון, אולי בגלל שהם מרגישים שהצוות מזדהה איתם ויש אווירה בייתית יותר, ואולי מסיבות טובות אחרות. על כל פנים נוסעים רבים מעדיפים חברה ישראלית, ובכלל זה את אלעל, משום שהצוות במטוס הוא ישראלי ודובר עברית כשפה ראשונה.

(3) לתמוך בחברה כחול-לבן

אפילו שאלעל כבר אינה חברה ממשלתית היא עדיין נושאת הדגל של ישראל ונחשבת לחברה הלאומית (בהגדרה המדוברת, לא בהגדרה הכלכלית/משפטית). אלעל היא החברה המקומית, היא שלנו והיא אנחנו, אם נרצה בכך או לא. ואם אתם רואים בעצמכם פטריוטייים אמיתיים שמעדיפים מוצרים ושירותים כחול-לבן על פני מוצרים ושירותים זרים – אז אין לכם ברירה אלא להעדיף את אלעל על פני חברות אחרות אפילו אם היא מציעה מוצר ושירות נחותים יותר. זו תמיכה בתעשייה המקומית, זו תמיכה במשהו שהוא של כולנו.

(4) טרקלין המלך דוד בנתב״ג

נתב״ג הוא שדה תעופה מצוין, אני חוזר על האמירה הזאת בכל הזדמנות, אבל הוא נחות מאוד מבחינת הטרקלינים שהוא מציע לנוסעים. בפועל קיימים בנתב״ג ארבעה טרקלינים לטיסות מסחריות: שלושה טרקליני דן (כולל את דן-פלוס) וטרקלין המלך דוד (בתוכו אגף נפרד למחלקה הראשונה). נוסעי מחלקות הפרימיום של החברות המתחרות – כולן מלבד אלעל, כלומר – משתמשים בטרקליני דן בעוד נוסעי מחלקות הפרימיום של אלעל (ובעלי סטטוס גולד ומעלה במועדון הנוסע המתמיד) נהנים מטרקלין המלך דוד שהוא לפחות מדרגה אחת מעל טרקליני דן. כלומר, הנוסעים הקבועים של אלעל ונוסעי מחלקות הפרימיום שלה נהנים משירותי קרקע עדיפים משמעותית בנתב״ג.

(5) סידורי ביטחון

אלעל ידועה בעולם כולו כחברת התעופה עם סידורי הביטחון המחמירים ביותר. נקודה. לא כל הנהלים הם שלה, הרי רובם מוכתבים ע״י מדינת ישראל לכל חברות התעופה הישראליות, אבל בשורה התחתונה אלעל מציעה לנוסעים רמת ביטחון שאין לה אח ורע. בנוסף לתשאול הביטחוני בטרם הטיסה ידוע שישנם גם מאבטחים חמושים במטוסי אלעל ומאבטחים סמויים בשדות זרים (בחסות שירות הביטחון הכללי). לכך יש להוסיף את העובדה שמטוסי אלעל מצויידים במערכות הגנה נגד טילי קרקע-אוויר ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים אחרים שכמעט אף חברת תעופה בעולם לא בחרה להתקין.

(6) מחלקת עסקים ראויה בטיסות לאירופה

זה יתרון שלא עולה כמעט אף פעם בדיון על טיסות אלעל ואני לא מבין למה. רוב חברות התעופה האירופיות שולחות לת״א מטוסים צר-גוף המציעים מחלקת עסקים פנים-אירופית בסיסית מאוד. כלומר, מושבים של מחלקת התיירים עם מושב אמצעי חסום (בלי מרווח נוסף לרגליים!) ושירות מועדף. זה הכל. אני מתכוון כאן לחברות מובילות כמו אייר פראנס, פינאייר, לופטהנזה, אלאיטליה ואחרות. מנגד, אלעל מציעה ברוב הטיסות שלה לאירופה מחלקת עסקים ראויה בתצורת 2X2.

(7) תפריט אלכוהול משובח במחלקות הפרימיום

אלעל לא זוכה להרבה פרסים בזירה הבינ״ל. צריך להודות על האמת – היא לא אחת מחברות התעופה הטובות בעולם. אבל יש תחום אחד שבו אלעל מצטיינת בעקביות לאורך השנים: היצע האלכוהול, ובפרט היין, במחלקות הפרימיום שלה. החברה משקיעה בתפריט איכותי הכולל בין השאר מבחר מעניין של יינות ישראלים מובחרים (שלחלקם יש שם עולמי). תפריט האוכל של החברה, בהיותו כשר, לא נהנה ממוניטין דומה.

שבע סיבות טובות להימנע מאלעל

(1) מחירי הכרטיסים גבוהים יחסית

אלעל באופן קבוע דורשת מחירים גבוהים למדי. בקוים בהם יש לה תחרות משמעותית היא סה״כ מוכרת מושבים במחירים תחרותיים, כאילו שיש לה ברירה, אבל בקוים שבהם היא שולטת המחירים נשארים די גבוהים באופן עקבי. זה פחות מורגש לנוסעים מזדמנים וכנראה שאם תעשו השוואה פשוטה ליעדים באירופה במחלקת התיירים תגלו מחירים שפויים – אבל נוסעים תכופים, ובפרט אלו הטסים במחלקות הפרימיום, יוכלו להעיד שהמחירים של אלעל אינם תחרותיים ברוב המקרים.

(2) המוצר נחות – במיוחד במחלקות הפרימיום

שימו לב שהנושא כאן הוא המוצר הקשה (Hard Product) ולא השירות בטיסה או על הקרקע. לאלעל יש צי מטוסים זקן למדי (חיסרון בפני עצמו) שכולל מחלקות שירות מיושנות מאוד המציעות חוויית טיסה נחותה ביחס למה שמציעות רוב המתחרות שלה. הדבר נכון בחזקת קל וחומר במחלקות הפרימיום בהן אלעל לא מציעה אפילו מושבי מיטה-שטוחה שהפכו לסטנדרט עולמי בשנים האחרונות. אבל גם במחלקת התיירים המוצר של אלעל נחות כשבחלק ממטוסיה רחבי-הגוף אין בכלל מערכת בידור אישית ובאחרים יש מערכת בידור אישית שנולדה אי שם בסוף שנות ה-90. זה מביך.

(3) נתוני פעילות מזעזעים

אי אפשר לברוח מזה – אלעל היא שיאנית העולם באיחורי טיסות, בהפרש ניכר. וזה אומר שהיא הייתה צריכה לנצח את כל החברות הסיניות והאמריקניות הידועות באיחורים המשמעותיים שלהן בטיסות פנים. לפי נתוני חברת FlightStats, החברה המובילה בתחום, כ-65% מטיסות אלעל נוחתות באיחור של רבע שעה ומעלה. זה נתון כמעט בלתי נתפס בהתחשב בכך שאצל החברות המובילות בשוק העולמי מעל 80% מהטיסות נוחתות בזמן. במציאות הנוכחית טיסת אלעל הבאה שלכם לא תנחת במועד שנקבע לה אז אל תתכננו קונקשיין קצר מדי.

(4) צי מטוסים מיושן

בפוסט שכתבתי בתחילת השנה סקרתי את הציים של החברות המובילות הנוחתות בת״א לרבות אלעל. מי לדעתכם מחזיקה בצי המטוסים רחבי-הגוף המבוגר ביותר? ניחשתם נכון. צי המטוסים רחבי-הגוף של אלעל, המטוסים המשרתים את היעדים הרחוקים, היה בתחילת השנה בגיל ממוצע של 17.5 שנים. אלעל לא קיבלה מאז מטוסים חדשים אז כיום הצי הזה כבר לא קטין (סה״כ 19 מטוסים, אגב). לאלעל יש מתקני תחזוקה ברמה גבוהה, חשוב להבהיר, אבל יש גבול למה שתחזוקה טובה יכולה לעשות. מטוסים בכל זאת צריכים לפרוש משירות בשלב מסוים ורוב החברות המובילות לא מעיזות להחזיק מטוסים מעל שני עשורים בשירות מבצעי. אלעל אומנם הודיעה על רכישה עתידית של מטוסי בואינג מדגמי 787 אבל זה עדיין בגדר עתיד רחוק.

(5) מועדון הנוסע המתמיד

מועדון התעופה של אלעל עבר לא מעט שינויים בשנים האחרונות ואני מוצא את רובם חיוביים. אני מאמין שהמועדון ממשיך להתקדם בדרך הנכונה אבל גם מאמין שהוא פחות אטרקטיבי ממועדונים מתחרים בחו״ל (שאומנם גדולים ממנו פי כמה, יש לציין). העובדה הפשוטה היא שאלעל אין יותר מדי חברים בגן וכנגזרת למועדון הנוסע המתמיד יש יחסית מעט שותפים. אין כמעט חברות תעופה שאיתן תוכלו לטוס ועדיין לצבור נקודות למועדון של אלעל, למשל. לנוסעים תכופים זה מהווה חיסרון משמעותי והם יעדיפו חברות תעופה המשתייכות לברית תעופה ונהנות ממגון רחב של שותפות.

(6) תפריט אוכל נחות

אוקיי, זאת נקודה כואבת, ואני מתנצל מראש לקוראיי הדתיים או שומרי הכשרות שלא יאהבו את מה שאכתוב כאן – אבל איך אמרו הגששים: ״אתה לא תגיד לי מה כשר ומה טעים״. אלעל, תרצה עד כמה שתרצה, מוגבלת בעושר הקולינרי שהיא יכולה להציע ללקוחותיה מפני שכל המנות המוגשות בטיסותיה בהכרח כשרות בפיקוח מחמיר למדי (אני מניח, מעולם לא בדקתי את הנושא). חברות מתחרות מסוגלות להציע עולם ומלואו – וחלקן בהחלט עושות את זה. זכיתי לקבל בטיסות מנות מפוארות עם בשרים איכותיים ומה לא, אבל מעולם לא בטיסת אלעל.

(7) סידורי הביטחון

כן, רשמתי את זה כיתרון וכעת ארשום את זה גם כחיסרון. סידורי הביטחון של אלעל יכולים להיות מטרד אמיתי (ובפרט להמראות מגרמניה, ואולי אפרסם על כך פוסט בעתיד הקרוב). סידורי הביטחון המוגברים של אלעל דורשים להגיע לשדה מוקדם יותר, אורכים זמן רב בדר״כ ולפעמים מכניסים נוסעים מסוימים למצבים פחות נעימים. אני מעדיף לטוס עם חברה שמציעה לי חוויית שדה קצרה יותר ונעימה יותר.

לסיכום

הפוסט הזה לא נועד כדי לשכנע אם כדאי או לא כדאי לבחור באלעל. סה״כ אני מאמין שדעתי ידועה לקוראי הבלוג ואני רוצה להאמין שהיא מגיעה ממקום ביקורתי-סה״כ-אובייקטיבי כי אין בי איזה אנטי מובנה לאלעל. להפך, הייתי שמח לראות את נושאת הדגל שלנו עוברת שינויים חיוביים מרחיקי לכת, מדלגת מעל כמה מכשולים והופכת לחברת תעופה מובילה עם מוצר טוב ושירות מעולה כמו שישראלים יודעים לתת. זו חברה עם פוטנציאל עצום – כן, עצום – וחבל לי על אלעל שבמצבה הנוכחי היא לא מתקרבת אפילו להגשים חלק ממנו.

הפוסט הזה נועד לתת כמה נקודות למחשבה למי שיושב על הגדר. או למי שכבר קבע את דעתו אבל אולי רוצה להתלבט מחדש. מסקנה חד משמעית אין פה ולא רציתי שתהיה – אז אם קראתם ונהנתם, אתם מוזמנים להגיע למסקנה שלכם.

אשמח לקרוא את דעתכם בתגובות!

27 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לדעתי אכן העלת את הבעיות העיקריות עם החברה.

  אל על סך הכל חברה טובה. באמת. נראה לי מכל בעיותיה, העיקרית היא מאבק בלתי נגמר בין הטייסים להנהלה הפוגע בשמה. אין לי דרך לדעת מי צודק, אבל לא ברור לי למה הטייסים "יורים לעצמם ברגל" ופוגעים בשם החברה.

  מעבר לכך, כשהיום אפילו חברה סינית שקיימת יומיים טסה בצי חדיש, קשה להציע טיסות במטוסים בני 20 שנה ויותר, בתקווה שאם הטייס לפחות יגיע, לא תהיה תקלה טכנית הנובעת מצי ישן.

  אני חושב שרוב הציבור (למעט מתלהמים קבועים נגד החברה) היה שמח לטוס ישירות בחברה "סבירה", לא ברמה של חברות מצויינות, ואז היה נאמן לה.

  בקיצור, סיום מאבק הטייסים והצערת הצי לפחות חלקית יביא לשינוי המיוחל…

  הגב
 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ובעיית האוכל לדעתי לא בהכרח קשורה לכשרות.
  אפשר להכין אוכל כשר טעים.
  חברות אחרות מוציאות בדיוק אותו כסף על המנות אך האוכל המוגש מצויין, אפילו בתיירים.
  החבירה לשגב לא שיפרה את האוכל, צריך שף אחר

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על התגובה.

   אני לא מתיימר להבין באיכותן של המנות הכשרות באלעל או בכלל. אני יודע שיש מטבחים שונים ברחבי העולם ויודע שיש שינוי באיכויות. מה שכן אפשר להגיד, וזה לא עניין של טעם וריח, הוא שחברות זרות פחות מוגבלות באפשרויות העומדות לרשותן. כמובן שאוכל כשר יכול להיות טעים מאוד, לא התכוונתי לרמוז אחרת, אבל עדיין חברות זרות יכולות להציע מנות עשירות יותר, מגוונות יותר וכאלו שיהיו מוצלחות יותר עבור מי שלא שומר כשרות.

   הגב
 3. דייויד

  תלוי ביעד. ישנם יעדים שהחברות הזרות פחות טובות מאל על בעוד אחרים שווה לטוס עם המוביל הזר. לונדון וציריך הן דוגמא למה עדיף לטוס בסוויס ובבריטיש בעוד שלפריס ומדריד עדיפה אל על.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מסכים.

   אגב, איבריה שולחת לת״א מטוסים רחבי-גוף חדשים (A330) שלוש פעמים בשבוע והמטוסים האלו מציעים מוצר טוב משמעותית ממה שיש לאלעל. במטוסי צרי-הגוף (A319) אני מסכים איתך שהמוצר של איבריה לא ממש עדיף על המוצר של אלעל.

   הגב
 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חוץ מהמאבק עם הטייסים, חוץ מהמוצר המעפן והמחירים הגבוהים, החברות במועדון פשוט לא שווה.
  להרים מועדון נוסע מתמיד ראוי זה עניין של החלטה ולמרות השיפור המשמעותי שחל בשנים האחרונות, אל על עדיין לא הצטרפה לברית תעופה כלשהי, ועדיין האפשרויות מימוש וצבירה הן פשוט בזיוניות.
  כל כך מפתיע אותי שישראלים עדיין טסים איתם.

  הגב
 5. Dror

  לפני שנתיים וחצרי נשברתי מאל על. הם לא איחרו, האוכל היה מצויין לטעמי, השירות סביר ובמטוס היה הרבה מקום לרגליים (תשווה חברות שטסות לארץ ב seat guru ותראה שלאל על יש ייתרון עצום בזה) הסיבה ששברה אותי סופית היתה טיסה חזרה ממינכן – נכלאנו בטרמינל ייעודי לישראלים ללא תנאים ועם בדיקות לא מתאימות. אני יודע שזה לא אשמת אל על (בירתתי לעומק וזו דרישה של ממשלת בוואריה ואל על ניסתה להתנגד) אבל בשורה התחתונה זה היה סיוט. מה גם שבסופו של דבר הבנתי שטיסה באל על הופכת אותי בכוח למטרה – הרי יש סיבה לאבטחה.
  בנימה אופטימית (עבור אל על- ופחות עבורי) אני אטוס השנה לפחות פעמיים באל על בזכות נקודות ה fly card.

  הגב
 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בעבר הייתי גולד באלעל.
  רוב הטיסות היו למזרח.
  הצלחתי לקבל הרבה שדרוגים, ע"י אסטרטגיה מתאימה.
  היו מקרים רבים (לבנגקוק לדוגמא) שמחלקת העסקים למטה ב 747 היתה תיירים והם מכרו את המושבים הללו ב 250$ (אחכ עלה ל 450$) או בחינם לגולד ומעלה. דבר שמאוד אהבתי כי קיבלתי מושב ביזנס (שלא היה 180 מעלות בזמנו ) במחיר כרטיס במח' תיירים.
  צבירת הנקודות היתה נחמדה (במחלקות כרטוס היותר יקרות).

  פעם.. לפני הרבה זמן (10 שנים) לא לקחו היטל דלק.
  איזה משהוא הזוי שהתחילו לקחת לאחר מכן שהדלק עלה למעל 100$, הרבה לפני שאר החברות.
  שהדלק ירד.. לא טרחו לתקן את היטל הדלק (וזה עד היום).

  אם פעם 1400 נקודות היו מטיסים אתכם לניו יורק, עכשיו צריך 2000 (למי שאין פליי קארד) + 350$ בהיטלים ומיסים …. אני קונה ב 600$ כרטיס באלאיטליה ועוד צובר נקודות.

  בזמנו נהניתי משירות הטלפוני של אלעל, כי הייתי גולד והתייחסו בהתאם.
  לאחר שהסטטוס חלף עבר, השירות היה סתמי ואנמי.

  זוכר מקרה שהתקשרו אלי בהיותי בהונג קונג, וביקשו שאוותר על המושב שלי במחלקה ראשונה (שהיתה עם שירות עסקים) ואעבור למושב במחלקת העסקים הרגילה. וכפיצוי 750 נקודות.
  כמובן שהסכמתי, אבל היתה בפניה הזו יומרה ! שיש נוסעים שהם יותר חפצים ביקרם , ומוכנים לפצות אותי בהמון נקודות בשביל לזוז כמה שורות אחורה ולוותר על מושבי מחלקה ראשונה (שגם הם לא אי אי איי)

  כיום, לא טס איתם ובוחר חלופות אחרות. ..

  הגב
 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  החרימו את החברה,מטיסה אוכלי חינם עם פיסות בד על הראש,המזון לא אכיל,מושבים מזוהמים .מחירים בשמיים,איחורים .לאחרונה הפעילה טיסות up במחירי פרימיום,שירות 0 ,צפוף ,רועש,מחלקת ביזנם לאירופה -בדיחה,בקיצור טוסו עם כל חברה אחרת,לפחות לא תסבסדו את שכרו של המנכל הכושל

  הגב
 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אל על עושה שימוש לא סביר בחכירה רטובה.כלומר רוכשים מוצר מסויים (אל על) ומקבלים מוצר אחר (חברה ספרדית למשל).חכירה רטובה אמורה להיות במקרים חריגים לדעתי כגון מטוס מושבת ולא כפי שלאחרונה הפך לשיטה באל על
  יש בזה מידה של הטעיית הציבור,שבוחר לטוס אל על מהטעמים שצויינו לעיל :טייסיי חיל אויר ,תחזוקת מטוסים וכוליי ומקבל מוצר שאינו יודע עליו דבר.
  אני לא חושב שזה כשלעצמו סיבה לא לטוס אלעל,אולם כאשר מסכמים את מכלול הסיבות התוצאה עגומה.

  הגב
 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אכן כתבה מעולה . רק חסר באמת נושא טיסות ה UP הגרועות . גימיק שיווקי רק שהמחירים כפי שציינן הקודם ממש לא LOW COST . ואפילו אי אפשר להוסיף מזוודה או שרותים נוספים בנקודות בטיסות אלה במכוון על מנת לייקר בעקיפין עוד יותר את עלות הטיסה לנוסע המתמיד. אכן חבל ! נקווה לימים טובים יותר !

  נ.ב נכנסתי פעמיים לטרקלין קינג דיוויד החודש והאוכל היה פשוט מפתיע באיכותו הירודה. תודה לפחות על אי ההמתנה לבידוק בקיץ .

  אורי ביבי

  הגב
 10. יעקב

  למה לטוס אלעל. אין סיבה אמיתית.
  שרות קרקע גרוע, שרות בטיסה גרוע, דיילים שמשדרים לך למה אתה מפריע לי עכשיו. ומתעצבנים שאין פדיון יומי טוב בקופת הדיוטי פרי. שלא מבינים שהישראלי הוא ישראלי עם כל המעלות והחסרונות שבו. ואז מה אם אתה חצוף ומבקש עוד כוס דיאט קולה. ובזכות זה שאנחנו ישראלים אל על עדיין קיימת. מועדון הנוסע המתמיד שעושה חשק להפסיק להתמיד. מושבים מלוכלכים עם מערכת בידור מקולקלת.
  ואתה תמיד תשמע לא הספקנו לתקן. איחורים בטיסות. טיסות ארוכות יותר מחברות אחרות. צפיפות איומה במטוס.
  והכל במחיר יקר. אז תן לי סיבה אחת למה לטוס?

  הגב
 11. נמרוד

  ליאור, האם יש תאריך מתי אל על מקבלת את הדרימליינר? והאם מישהו יודע אלו סוג מושבים הם הולכים לשים שם בביזנס?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא פורסמו תאריכים מדוייקים וגם אם היו מפורסמים מרבית הסיכויים שהמסירה הייתה מתעכבת או מוקדמת (כטבען של מסירות מטוסים).

   התוכנית, ע״פ החוזה, שבואינג תמסור לאלעל שני מטוסי 788 בחצי השני של 2017 וארבעה מטוסים מהדגמים 788 ו-789 בכל אחת מהשנים הבאות. העסקה, אאל״ט, כוללת רכישה של 15 מטוסים סה״כ ואופציה ל-13 מטוסים נוספים. בפועל אני בספק שאלעל תממש את האופציה הזאת וגם לא בטוח שתקבל את כל ה-15 שהזמינה. ראוי לציין שחלק מהמטוסים ימסרו ישירות מבואינג וחלק מחברות ליסינג.

   לא ניתנו כל פרטים לגבי המושבים. אלעל יכולה לעשות כרצונה. אני מהמר שהחברה תבחר בקונפיגרציה קלאסית של שישה מושבים בשורה במחלקת העסקים כפי שבחרה יונייטד לדוגמה. זו בחירה רעה מאוד לטעמי, אבל, זה מאפשר לחברה לדחוס יחסית הרבה מושבים לשטח המחלקה. הבחירה הנכונה תהיה במחלקת עסקים מתקדמת, רצוי מסוג Reverse Herringbone, של ארבעה מושבים בשורה בלבד עם גישה ישירה למעבר מכל מושב. בדרך זו אלעל תציע מחלקת עסקים מהשורה הראשונה ואולי תמתג את עצמה מחדש כחברה ששואפת להוביל.

   הגב
 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חברה בעייתית… כמו שמתוטר בפוסט בצורה מדוייקת
  רק לגבי הבידוק בגרמניה, זלא ממש שונה מאשר הגייט הנעול של לופטהנזה לארץ, במינכן ופרנקפורט
  במינכן זה בקצה השדה, עם מישושים ידניים, אבל לפחות בלי השאלות של המאבטחי אלעל

  הגב
 13. רובי

  אפרופו הדרימליינר: נסעתי אתמול בטעות (בשל איחור של אל על והפסדת הקונקשן – כמה לא מפתיע) במחלקת העסקים בדרימליינר של KLM מאמסטרדם לניו יורק ומה יש לומר: לכו תלמדו, חברים יקרים מאל על – איך נראית מחלקת עסקים ומהי משמעותו של שירות.
  עוד הערה בשבילך ליאור: בתור שועל 77W ותיק וחסיד של אמריקן כמוך, אני חושב שאפשר לומר שמחלקת העסקים הזו של KLM מנצחת גם את 77W בנקודות לא מעטות.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה על התגובה, ושמח שזכית לנסות את המוצר של ק.ל.מ אפילו אם זה היה בטעות.

   בדרימליינרים ק.ל.מ בשעה טובה בחברה במושבים מתקדמים מסוג Reverse Herringbone שהם האהובים עלי ביותר. זה שדרוג רציני מול המושבים האחרים של החברה. השירות של ק.ל.מ, מהניסיונות הבודדים שהיו לי, היה יחסית טוב ואולי טוב יותר משל אמריקן. אני עדיין מעדיף את המושבים של אמריקן ב-77W שהם לדעתי המושבים הטובים ביותר של החברה גם כיום (למרות שיש שני דורות ׳מתקדמים יותר׳). בדגמים החדשים יותר יש פחות מקום איחסון ואזור הכתפיים במושב צר יותר.

   הגב
 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בדרך כלל אני מעדיף לטוס אלעל בגלל חלק גדול מהסיבות שכתבת. השבוע טסתי בבריטיש ללונדון במחלקת עסקים.. אין מה להשוות את איכות השרות.. דיילים ודיילות מבוגרים וחסרי מוטיבציה.. ארוחה עלובה כשחלק מהמנות פשוט נגמרו כשהגיעו אלי..סיום מהיר של הארוחה ומשם ועד לנחיתה הדיילים פשוט נעלמו!! 40 דקות לנחיתה, זמן שבו נוסעי אלעל בעסקים בקושי מתעוררים הודיעו שבקרוב מסתיים השרות. אספו ליכלוך מהרצפה והתישבו.. אף ישראלי לא קם, לא ביקש קפה וכולם נענו בצייתנות להוראות הדיילים,
  בטיסות אלעל הנוסע הישראלי מאפשר לעצמו לעשות ככל העולה על רוחו גם אם זה נגד הוראות הדיילים..
  אז כל אלה שמכריזים שלא יטוסו אלעל.. נראה אותכם מתנהגים בחברה אמריקאית, אנגלית או אחרת כמו שאתם מתנהגים באלעל.. בכלום זמן תמצאו עצמיכם בכלא..

  הגב
  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   יפה אמרת. מחלקת עסקים.
   אכן כן. מחלקת עסקים זאת מילת הקסם.
   זאת המחלקה שעובדים בה בתור צ'ופר או ותק וכד'.
   ובאמת זאת לא חכמה לתת שירות למי שמשלם פי ארבע ממני.
   ובקשר לשרות של בריטיש. אולי נפלת על "יום לא טוב" ובאמת זה לא תרוץ.
   אבל!!!! אף על פי כן ולמרות הכל.

   עם ציונות ופטרוטיות לא הולכים למכולת. ולא מקבלים שרות בסיסי במטוס.

   הגב

השאר תגובה