אוקיי, זאת כנראה לא השאלה הראשונה שתרצו לשאול על עולם הנסיעות. סביר להניח שהתשובה אף לא מעניינת את רובכם. אבל זאת כן שאלה שנשאלתי מספר פעמים ע״י קוראי הבלוג – אז אולי זה הזמן שפשוט אענה עליה בפוסט נפרד.


בשנה שעברה פרסמתי את הפוסט ״האם בטוח לבצע קונקשיין במדינה ערבית?״ (רבים תיקנו אותי שטכנית לא כל המדינות שאוזכרו הן ערביות אלא רק מוסלמיות, אבל בחרתי שלא לתקן את כותרת הפוסט בכל זאת).

באותו פוסט הסברתי מדוע אין בעיה לבצע קונקשיין בשדות רבים במדינות מוסלמיות/ערביות על אף שזה נראה אולי מסוכן או בעייתי. אני עצמי עובר מספר פעמים בשנה בשדות של דוחא (DOH), אבו דאבי (AUH), דובאי (DXB), עמאן (AMM) ואחרים. לא רק שזה לא בעייתי אלא שרבים מהשדות האלו הם מהסוג הטוב ביותר (לא השדה של עמאן…). עוד הסברתי שבעלי דרכון ישראלי אף יכולים להיכנס לדוחא (קטאר) למשך עד 24 שעות במהלך קונקשיין – אבל יש לכך תנאים מגבילים.

להיכנס לקטאר עם דרכון ישראלי

כאמור, זה בהחלט אפשרי. בשביל זה תצטרכו להשיג מסמך שנקרא בקצרה STPC. ולא כ״כ קל להשיג את המסמך הזה.

מי שנותנת את ה-STPC היא חברת התעופה המקומית קטאר איירוויס. היא לא מחלקת את ה-STPC בקלות משום שהוא עולה לה הרבה כסף. מדוע? כי המסמך הזה לא רק מאפשר כניסה למדינה אלא גם כולל פטור מויזה, אירוח במלון, הסעה מהשדה למלון וחזרה, ארוחות וכיוצ״ב. במידה ותקבלו את ה-STPC כמובן לא תהיו מחוייבים להשתמש בכל השירותים המוצעים אבל הם יהיו זמינים לכם.

qatar-airways-boeing-787-dreamliner

מה זה בעצם STPC?

ראשי התיבות הם: Stopover Paid by Carrier. המונח הזה נמצא בשימוש ברחבי העולם והוא לא מצוי רק בשדה התעופה של דוחא. זה בעצם השם הגנרי לתוכניות לפיהן חברת תעופה מציעה לנוסעיה שהות בעיר של שדה הבית שלה בחינם או כמעט בחינם כשאלו נמצאים בקונקשיין ארוך וכפוי. תוכניות כאלו גם מטיבות עם הנוסעים ובכך מהוות יתרון למוצר שחברת התעופה מציעה וגם מטיבות עם המדינה שכן במקום לבלות שעות רבות בשדה התעופה הנוסעים זוכים לצאת לעיר, להתרשם ממנה ואולי להשאיר בה חלק מכספם. מסיבה זו חלק מהתוכניות האלו באמת ממומנות ע״י המדינה ולא ע״י חברת התעופה.

לתוכנית ה-STPC של קטאר איירוויס יש מספר תנאים. הנה הנוסח באנגלית מתוך אתר החברה:

In certain cases, as a special service Qatar Airways will arrange accommodation, entry visas, airport transfers, and meals to passengers facing extended transit times in Doha.

This service may be available if the following criteria is collectively met:

(1) There is no connection of less than 8 hours available;

(2) The transit time in Doha is between 8 and 24 hours;

(3) The booking does not include flights to or from Abu Dhabi (AUH), Bahrain (BAH), Dubai (DWC), Dubai (DXB), Kuwait (KWI), Muscat (MCT), Ras Al Khaimah (RKT) and Sharjah (SHJ).

ועיקר התנאים בעברית:

 • הקונקשיין חייב להיות בין שתי טיסות של קטאר איירוויס.
  – – –
 • הקונקשיין חייב באורך 24-8 שעות. שזה אירוני, אגב, כי רק קונקשיין של מעל 24 שעות נקרא ״Stopover" בשפה מקצועית.
  – – –
 • הקונקשיין חייב להיות הקצר ביותר בלו״ז הטיסות של החברה. זה ללא קשר לזמינות מושבים בעת ביצוע ההזמנה או לבחירת הטיסה הנכנסת. אם יש קונקשיין קצר יותר בלו״ז בין המוצא ליעד והוא בן פחות משמונה שעות – כמעט בוודאות לא יינתן STPC.
  – – –
 • שימו לב שלא כל סוגי הכרטיסים מאפשרים להנות מה-STPC. כרטיסי בונוס של מועדוני תעופה זרים, לדוגמה, אינם תקפים לטובת העניין.

אני ממליץ בחום לפנות לחברת התעופה, לפני רכישת הכרטיס, ולקבל את אישורה בכתב שהקונקשיין הרצוי עומד בתנאי תוכנית ה-STPC. שדה התעופה של דוחא אומנם מודרני, ואומנם יש מלון בצד האווירי שלו, אבל אני בספק רב שתהנו לבלות בו את הלילה. אתם יכולים לפנות לקטאר איירוויס באמצעות העמוד הזה.

מה קורה בפועל לאחר הנחיתה?

קטאר איירוויס ממליצה להגיש בקשה ל-STPC לפחות 72 שעות לפני ההגעה לדוחא כדי שהיא תוכל לארגן את כל המסמכים ולהזמין את החדר במלון. זו המלצה בלבד ולא תנאי – ואפשר בהחלט להנות מהתוכנית גם בהגעה ללא הודעה מוקדמת (או, אם למשל הזמנתם את סידורי הנסיעות שלכם ברגע האחרון).

לאחר הנחיתה חפשו את דלפק הטרנזיט של קטאר איירוויס שכרגיל יהיה משולט בתור ״Transit Desk״ או ״transfer Desk״. כדי להגיע אליו לא תצטרכו לעבור בידוק ביטחוני או להראות את הדרכון לאיש. בדלפק הציגו את כרטיס טיסת ההמשך שלהם ובקשו את הטופס הצהוב של ה-STPC. הטופס הזה הוא הדבר היחיד שיאפשר לכם לעבור את ההגירה.

qr-stpc-form

ייתכן שתאלצו להמתין מעט בדלפקי הטרנזיט כי בדר״כ לא עובדים שם מהר מדי. אם יש לכם אסמכתא כתובה של אישור ל-STPC, כפי שהמלצתי, כדאי שתכינו אותה כעותק מודפס שתוכלו להראות לסוכנים. שימו לב שאתם מקבלים פרטים מלאים על המלון, ההעברות מהשדה, הארוחות וכו׳.

באזור הזה של הטרמינל אין בתי קפה, חנויות נוחות וכיוצ״ב. רק שירותים.

עם הטופס הצהוב תוכלו להמשיך לכיוון ההגירה. לא צריך להילחץ מלהראות את הדרכון הישראלי – מרבית הסיכויים שקצין ההגירה שתיפגשו לא באמת יודע איפה ישראל נמצאת במפה ולא באמת זוכר למה העולם הערבי כועס עליה. בכל מקרה מהטופס שתגישו לו הוא יבין שאתם בקונקשיין ושאתם לא מגיעים לצרכי עסקים – אז אין סיבה שתצטרכו לענות על יותר מדי שאלות נוספות.

לסיכום

אפשר, ויש שיגידו שגם כדאי, לבקר בדוחא במהלך קונקשיין ארוך. רק חשוב לשים לב לאינספור התנאים שיש לתוכנית ה-STPC ולא להניח שתהיו זכאים להטבות שלו או שתקבלו אותן בפועל לאחר שתנחתו. כמו כן, חשוב לזכור שהזכאות ל-STPC וקבלת הטופס המתאים לא מבטיחים את המעבר בהגירה וכמו תמיד לקצין ההגירה יש סמכות מלאה לסרב את כניסתכם לקטאר.

בהצלחה!

22 תגובות

 1. יי

  כמו שליאור אמר, חשוב לציין ש-STPC לא מבטיח כניסה לקטאר. למרות שבהרבה מקרים נתקלתי בישראלים שנכנסו לדוחא ויכלו לראות את העיר, שמעתי כבר סיפור על מישהו שקצין ההגירה החליט לא לאשר לו להכנס בגלל הדרכון הישראלי, והוא נאלץ לבלות את עשר שעות הקונקשן שלו בשדה התעופה. החברה נתנה לו בתמורה רק אוכל (אני לא יודע אם הוא ביקש להכנס לטרקלין, אני הייתי עושה את זה במקומו)

  הגב
 2. רפי

  כרגע בקטאר והם אומרים שחייבים להגיש בקשת ויזה אוןליין. לא אישרו לי להכנס ונתנו את ה stpc למלון בטרמינל

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   אולי זה נוהל חדש. אנסה לברר הלאה.

   בעבר דלפקי הטרנזיט של QR ידעו להנפיק את ה-STPC ללא צורך בבקשה מראש.

   הגב
 3. yitzhak zvi kram

  איפה מוצאים את הטופס הזה אם אני רוצה לקבל מראש. פשוט להתקשר אליהם?
  הטיסה שלי עונה על כל התנאים

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   אני לא יודע איך אפשר להשיג את הטופס מראש.

   פנה לחברת התעופה ואולי ישלחו לך.

   הגב
 4. Zvi & iska

  היי
  אני ישראלי שגר בגרמניה (עם כרטיס תושבות דהיינו ת.ז. גרמנית ) אבל דרכון ישראלי אני רוצה לטוס עם אשתי (שהיא גם כמוני באזרחות) ליומיים לדוחה .
  קיים סיכוי ?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   אתה צריך דרכון גרמני. עם דרכון ישראלי לא תוכל להיכנס לדוחא, למעט במסגרת תוכנית ה-STPC ולמשך של עד 24 שעות.

   הגב
 5. ofir

  אהלן
  ראיתי שיש טיסות של ארקיע עם ג'ורדיניאן וטורקיש לאבו דאבי\דובאי
  האם עדיין צריך\רצוי דרכון זר? או שאפשר להכנס לאמירויות עם דרכון ישראלי למהדרין? 🙂

  והאם הסוכנות שארכוש ממנה חופשה\טיסה צריכה לדאוג לויזה שלי שם? או שזה באחריותי ?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   לא תוכל להיכנס עם דרכון ישראלי. להשיג ויזה זה לא קל – ובגדול מקבלים ויזה רק אנשי עסקים עם הזמנה.

   הגב
 6. Shahar Schulcz

  ישראלי עם דרכון אירופאי שהופק באירופה אבל רשום שנולדתי בישראל, האם תהיה בעיה לעשות קוניקשיין בקטאר ?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   לא תהיה בעיה גם עם דרכון ישראלי שהונפק בישראל ואפילו אם קוראים לך ישראל ישראלי.

   הגב
 7. גיל לבקוביץ'

  יתכן שנשאלו שאלות דומות אבל בכל אשמח להבהרה במידה וידוע לך: ברשותי דרכונים זרים של פורטוגל (שם רשום ארץ לידה ישראל) ורומניה (שם רשום ארץ מגורים ישראל). שניהם הופקו בישראל. האם יש מדינות מפרציות (קטאר . אמירויות בכל שדות התעופה בחריין ועומאן) שמונעות כניסה מישראלים שמנסים להכנס עם דרכונים זרים? להבנתי המקרה הבולט הוא דובאי שכן מונעת אבל זה לא ברור לי.

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   כאמירה כללית כל המדינות חייבות לכבד את הדרכון הזר שלך על בסיס היחסים הדיפלומטיים שיש להן עם אותן מדינות. לא אמורה להיות אפליה על בסיס הנציגות/המשרד שהנפיקו את הדרכון, ארץ הלידה של הנוסע או ארץ המגורים שלו.

   מספר מדינות מסוימות, שכנראה רואות בישראל מדינת-אויב בין אם פורמלית ובין לאו, אינן מאפשרות כניסה לישראלים גם עם דרכון זר. לפחות ככה אומרות השמועות. למיטב ידיעתי הכוונה לאיראן, כוויית, סוריה ולבנון – ולא המפרציות. לדובאי נכנסים ישראלים באופן שיגרתי.

   הגב

השאר תגובה

BoardingArea