באירוע שהתקיים אתמול בבוקר בת״א הציגה אלעל את המטוסים החדשים, מסדרת ה-787 של בואינג, שייכנסו לשירות בהמשך השנה. במטוסיה תהיה מחלקת עסקים מתקדמת ומחלקת תייריםפרימיום חדשה לגמרי. נגמרו הספקולציות.


באוקטובר 2015 הודיעה אלעל על כוונתה לרכוש מטוסי בואינג מתקדמים מסדרת ה-787 ׳דרימליינר׳ על מנת לשדרג את הצי המיושן שלה. המטוסים החדשים נועדו להחליף בהדרגה את המטוסים הישנים ביותר בצי של החברה מדגמי ה-747 וה-767. העסקה עליה חתמה אלעל, המשלבת רכישה וחכירה, נתנה לה אפשרות לקבל ששעשרה מטוסים סה״כ: שבעה מדגם 787-800 (או בקיצור: 788) ותשעה מדגם 787-900 (או בקיצור: 789).

המטוס הראשון, מדגם 789 בעל מספר זנב 4X-EDA, צפוי לנחות בנתב״ג במהלך חודש אוגוסט ולהיכנס לשירות מבצעי כבר בחודש ספטמבר. ככל הנראה המטוס יופעל בשלב ראשון בקו ללוסאנג׳לס. שאר המטוסים יגיעו בטיפטופים במהלך השנים הקרובות.

עדכון: ראו מידע נוסף בעניין הקוים העתידיים בתגובות לפוסט זה. ככל הנראה המידע המוקדם על הפעלת המטוס החדש בקו ללוס אנג׳לס היה שגוי והמטוס יופעל קודם כל בקוים ללונדון, ניוארק והונג-קונג. אלעל טרם מסרה מידע קונקרטי רשמי בעניין.

Three Dreamliners in ElAl Livery

לפני כשלושה חודשים פרסמתי פוסט עם תחזית בנוגע לעיצוב הפנימי של המטוסים החדשים על בסיס מידע ממספר מקורות שונים. נראה שהמידע שפורסם אז היה מדויק.

אז איך ייראו המטוסים החדשים של אלעל?

לאתר התדמיתי החדש שהקימה אלעל לחצו כאן.

מחלקת עסקים עם ארבעה מושבים בשורה

זו הייתה הסוגיה המעניינת ביותר עבור נוסעי מחלקות הפרימיום: האם אלעל תבחר במוצר מהשורה הראשונה שכולל רק ארבעה מושבים בכל שורה (כלומר, גישה ישירה למעבר מכל מושב) או שהחברה תבחר במוצר נחות יותר שמציע שישה מושבים בכל שורה.

מצד אחד, כל החברות המובילות בעולם מציעות כיום מחלקות עסקים עם ארבעה מושבים בשורה. זה הפך לסטנדרט כיום לכל חברה שמכבדת את עצמה. מצד שני, לאלעל יש עבר של בחירה במוצרים פחות מתקדמים, שלא לומר נחותים וגרועים, מטעמי חיסכון בעלויות.

כדאי גם לזכור שבמטוסי ה-787 לא תהיה מחלקה ראשונה (ואולי אלעל מוציאה אותה מהצי כולו) ולכן אלעל צריכה לדאוג שמחלקת העסקים החדשה תהיה ברמה גבוהה מספיק כדי לדבר לליבם ולכיסם של הלקוחות העשירים ביותר שעד כה היו מוכנים לרכוש מושבים במחלקה הראשונה.

החדשות הטובות הן שאלעל קיבלה שכל ובחרה במוצר מתקדם מהשורה הראשונה. אולי לא המוצר ׳הטוב ביותר׳, לפחות ע״פ הקריטריונים שלי והטעם האישי שלי, אבל בהחלט מוצר ברמה גבוהה. אין כל ספק שמחלקת העסקים החדשה תהיה טובה משמעותית מהמחלקה הראשונה הנוכחית.

ElAl Dreamliner Business Class 2

מחלקת העסקים במטוסי ה-787 תכלול 32 מושבים ב-8 שורות. כל מושב יהפוך למיטהשטוחה, יהנה מגישה ישירה למעבר ויציע מידת פרטיות טובה. אני קיוויתי שאלעל תבחר במושבים מסוג Reverse Herringbone – כמו אלו המותקנים במטוסי ה-A350 של קתאי פסיפיק הפועלים בקו מהונגקונגאבל אלעל בחרה דווקא בסוג אחר של מושבים שדומה מאוד למוצר הפולאריס החדש של יונייטד (שיגיע בקרוב גם לת״א). התוצאה הסופית נראית לא רע בכלל.

למפת המושבים של מטוס ה-789 החדש לחצו כאן.

ElAl Dreamliner Business Class 4

ElAl Dreamliner Business Class 3

ElAl Dreamliner Business Class 5

מחלקת פרימיוםאקונומי חדשה לגמרי

מחלקותביניים מהסוג הזה הפכו לטרנד החם ביותר בקרב חברות שירותמלא בעשור האחרון. כיום כל חברה מובילה בעולם מציעה מחלקת פרימיוםאקונומי ואיכות המחלקות האלו ממשיכה לטפס בצמוד לפופולריות שלהן בקרוב נוסעי דור המילניום (שרוצים נוחות משופרת במחיר הוגן).

לאלעל אין מחלקת פרימיוםאקונומי כיום. יש לה מוצר שנקרא ״תיירים פלוס״ אשר לא מהווה מחלקת שירות נפרדת אלא בעצם מספר שורות של מושבים מועדפים. בשורות אלו יש אותו מספר מושבים כמו בכל שאר השורות במחלקת התיירים אבל בין השורות מרווח הרגליים גדול יותר (36 אינצ׳ לעומת 32 אינצ׳ בשורות הרגילות). מלבד מרווח הרגליים המוגדל נוסעי ״תיירים פלוס״ זכו לתנאי טיסות משופרים רק במעט לעומת חבריהם במחלקת התיירים. כאמור, לא מדובר במחלקת שירות נפרדת.

במטוסי ה-787, לעומת זאת, תהיה מחלקת פרימיוםאקונומי. זו מחלקת שירות נפרדת לגמרי הכוללת 28 מושבים ב-4 שורות (קונפיגרציית 2X3X2 של שבעה מושבים בשורה). המרווח בין המושבים במחלקה זו יהיה 38 אינצ׳. אפשר להניח שבכל מושב יהיו שקעי חשמל ו-USB. מעבר למושב המרווח נוסעי המחלקה יהנו גם מתנאי שירות משופרים לעומת מחלקת התיירים לרבות ארוחות משודרגות, שמיכות וכריות, ערכות נוחות ועוד.

ElAl Dreamliner PremEconomy 3

ElAl Dreamliner PremEconomy 2

ElAl Dreamliner PremEconomy 4

מחלקת תיירים צפופה אך מתקדמת

במטוסי ה-789 תהיה מחלקת תיירים גדולה עם 222 מושבים. במטוסי ה-788 יהיו בהכרח פחות מושבים במחלקה אבל המספר טרם אושר. בכל מקרה יהיו תשעה מושבים בכל שורה, בקונפיגרציה של 3X3X3, כפי שיש כמעט בכל מטוסי ה-787 בעולם.

המרווח בין השורות ייקטן מ-32 אינצ׳, הסטנדרט הנוכחי של אלעל, ל-31 אינצ׳ בלבד. זאת ועוד, ל-15 מושבים במחלקה (ככל הנראה בחלקו האחורי של המטוס) יהיה מרווח של 30 אינצ׳ בלבד. צפוף מאוד.

אלעל בחרה במושבים ארגונומיים ׳דקים׳ בעלי משענת ראש מתכווננת וזווית הטייה של 5 אינצ׳. בכל מושב יהיה שקע USB שיאפשר טעינת מכשירים ומערכת בידור אישית עם מסך מגע בגודל 12 אינצ׳.

ElAl Dreamliner Economy 4

ElAl Dreamliner Economy 2

ElAl Dreamliner Economy 5

פרטים נוספים

מטוסי הדרימליינר מספקים חוויית טיסה טובה משמעותית מזו של רוב מטוסי הנוסעים בעולם. הם תוכנו לכך מלכתחילה, ובנוסף תוכננו להיות שקטים יותר וחסכוניים בדלק.

מדוע חוויית הטיסה טובה יותר במטוסי ה-787?

 • לחץ אוויר גבוה יותר בתא הנוסעים. המשמעות היא סיכוי קטן יותר לתחושות חולי שונות בטיסה וסיכוי גדול יותר לשינה רגועה.
 • עיצוב פנימי מרגיע וחלונות חשמליים. לא סתם הוא נקרא ״דרימליינר״. המטוס של בואינג אמור לתת לנוסעים חווייה של טיסה במטוס עתידני עם ׳תאורת אווירה׳ ואפשרות להחשיך את החלונות במקום להשתמש בתריסים.
 • מטוס שקט מאוד. מטוסי ה-787 שקטים מאוד באופן יחסיובפרט לאלו שיושבים לפני המנועים (אבל זה תמיד נכון).

המטוסים החדשים יצויידו במערכות המתאימות להפעלת אינטרנט אלחוטי בטיסה אבל השירות לא צפוי להתחיל לפעול בחודשים הקרובים. אלעל מעוניינת להשיק אותו רק בתחילת 2018. קצת חבל בעיניי שהחברה לא עשתה מאמץ לקדם את השירות לקראת הגעת המטוסים ולהציע אינטרנט אלחוטי במטוסי ה-787 כבר בטיסת הבכורה. על כל פנים, אני מקווה שאלעל בחרה בטכנולוגיה המתקדמת ביותר שתוכל לתת כיסוי טוב גם בטיסה מעל האוקיינוס ומעל מדינות פחות ידידותיות. נחיה ונראה.

לסיכום

בעיניי אלעל עשתה סה״כ בחירה טובה עם עיצוב המטוס החדש. טוב שאין יותר מחלקה ראשונה ושיש מחלקת עסקים מהשורה הראשונה. בשעה טובה יש תמריץ לשלם לאלעל את המחירים הגבוהים כ״כ שהיא דורשת על מושבים במחלקת העסקים שלה. אבל בעיניי מחלקת פרימיוםאקונומי היא החדשה המשמחת ביותר ובתקווה שהיא תהיה טובה כמו שהיא נראית. יהיה מעניין לגלות איך אלעל תשווק את המחלקה החדשה מבחינת שדרוגים, כרטיסי בונוס וכיוצ״ב.

גם נוסעי מחלקת התיירים סה״כ יצאו ברווח. אומנם השורות נהיות צפופות יותר אבל לפחות המושבים יהיו נוחים יותר ומערכת הבידור תהיה שימושית (בניגוד למצב המחפיר במטוסי ה-747 וה-767). מעניין כמה צפוף יהיה באותן שורות שבהן המרווח עומד על 30 אינצ׳ בלבד.

מה דעתכם על המטוסים החדשים?
האם תתפתו לבחור באלעל בעתיד בזכותם?

25 תגובות

 1. מוריס

  אכן בשורות טובות! אישית, הכי מעניין אותי מה יוחלט בנוגע לצבירת ומימוש נקודות לפרימיום תיירות (גם אפשרות מימוש נקודות לטובת שדרוג מתיירות) ועסקים. האם מימוש בעסקים יעלה כמו מימוש בראשונה כיום? האם נצבור יותר נקודות? ומה לגבי ההטבת הושבה בחינם (כפוף לזמינות) בתיירות פרימיום למחזיקי כרטעס אשראי פליי קארד פרמיום? גם יחס צבירה לכרטיס?

  הגב
  • מוריס

   וכמובן גורל טרקלין המלך דוד והאיזור למחלקה ראשונה? במקום אל על, הייתי משאיר את האיזור ופותח אותו למי שטס בעסקים החדשים/הראשונה הקיימת. מי שטס בעסקים אירופי ופרימיום תיירות ב787 יוכל להיכנס לטרקלין רק לחלק הרגיל. אני בספק שיעשו כזה מהלך, אבל זה היה מקנה לאל על יתרון משמעותי לעומת המתחרים!

   הגב
   • Lior @ FlyingOut

    נוסעי פרימיום-אקונומי כנראה לא יקבלו גישה לטרקלין.

    נכון לכרגע אלעל לא סגרה את המחלקה הראשונה שלה ועדיין מוכרת מושבים במחלקה זו לטיסות בעתיד הרחוק. בהינתן המצב הזה אין סיבה שייסגר המתחם השמור לנוסעי המחלקה הראשונה בכניסה ל-KDL. אם תרצה אלעל, בהמשך הדרך, היא תוכל לעשות את השיפוץ הנדרש כדי לאחד בין המתחמים.

  • Lior @ FlyingOut

   לא מאמין שנראה תמחור שונה למחלקת העסקים החדשה מול הקיימת. אם תהיה עליית מחירים לכרטיסי בונוס היא תהיה רוחבית – על אף שאלעל מתמחרת כרטיסי בונוס ע״פ יעד כך שיש לה כל אפשרות להעלות את המחיר רק ליעדים שאליהם יטוסו המטוסים החדשים. אותו כנ״ל לצבירה.

   הגב
 2. חנצי

  היום נוסעים בסטאטוס GL ומעלה זכאים להושבה חינם בתיירים פלוס, מעניין מאד מה תהיה המדיניות במחלקה החדשה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לא מאמין שנראה הושבה בחינם במחלקת פרימיום-אקונומי לבעלי סטטוס גבוה או מחזיקי כרטיס האשראי. זה לא מה שעושות חברות אחרות.

   הגב
   • Lior @ FlyingOut

    ליונייטד, כמו לאלעל, אין באמת מחלקת פרימיום-אקונומי. יש לה שורות של מושבים מועדפים (מרווח רגליים גדול יותר) והיא קוראת למוצר ״EconomyPlus" בדומה לאלעל. כמו אלעל גם היא נותנת גישה חינמית למושבים האלו לבעלי סטטוס גבוה.

   • אופיר

    בריטיש נותנת גישה חינמית למושבים בפרמיום אקונומי שלה לבעלי סטטוס. גולד: מרגע ההזמנה כולל מושבים בשורה הראשונה, סילבר: מרגע ההזמנה לא כולל מושבים בשורה הראשונה וברונזה: משבוע לפני הטיסה, לא כולל מושבים בשורה הראשונה.

 3. הונג קונגי

  מברוק, יפה להם לחגוג מטוס שהחל לטוס מסחרית כבר בשנת 2011 (ANA) ומאז לפחות 20 חברות שונות חנכו אותו כבר.
  החברות הרציניות כבר עמוק בדור של הA350 שעוד יותר מתקדם.

  הגב
  • מוריס

   אבל צריך כאן הסתכלות אחרת. זה אל על ומהפכני במונחי אל על ומדינת ישראל. A350 או לא – זה עדיין מטוס טוב עם (סופסוף) מוצר נורמאלי ואף אעז להגיד טוב! בואו רק נקווה שלא יעברו עוד עשור או שניים עד לחידוש הבא… דווקא זה המבחן האמיתי כאן, שיכריע האם דרכי החברה השתנו או לא.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   למען הפרוטוקול אציין שמטוס ה-789 הראשון נמסר לאייר ניו-זילנד ביולי 2014. כלומר, אלעל מקבלת את המטוס הזה כשלוש שנים לאחר המסירה הראשונה. בינתיים מסרה בואינג מעל 200 יחידות מהדגם הזה.

   ה-A350 הוא המתחרה הישיר אבל לא הייתי מגדיר אותו כ׳מתקדם יותר׳.

   הגב
 4. יואל

  כמה תובנות מביקור בעת החשיפה בארץ, ושיחה אישית עם גונן אוסישקין, סמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל-על

  מטוס ראשון יגיע באוגוסט. ישופצר בארץ וטיסה ראשונה תבוצע בשבוע ראשון או שני של ספטמבר.
  היעד הקבוע למטוס הראשון הוא ניוארק. המטוס השני שיגיע לקראת סוף השנה מיועד לקו הונג קונג והשלישי שיגיע בתחילת 2018, צפוי להשתלב גם בקו לניוארק.

  אל על בוחנת הפעלת קווים נוספים כמו שיקאגו, סן פרנסיסקו, סאו פאולו וגם יעדים בסין כמו שנחאי ועוד. לדברי אוסישקין הם מאוד היו רוצים להרחיב את יעדי סין, אבל הבעיה היא שהשדות עמוסים וממשל סין מעדיף להעניק סלוטים עדיפים לחברה המקומית.

  גורל המחלקה הראשונה יתקבל בחודשים הקרובים, אבל ככל הנראה הוא לא יהיה יותר. מנגד גם לא צפוי אקונומי פרימיום במטוסים אחרים. אגב גודל המסכים בעסקים הוא 16 אינץ', בתיירים פרימיום 13 אינץ' ובתיירים (כמו שצוין בפוסט) 12 אינץ'.

  לרוב אני טס בעסקים, אבל לאחרונה טסתי ב-767 בתיירים. המצב שם ממש מחפיר. ידיות מושבים שבורות שהודבקו במסקינטייפ, מסכים שלא עובדים, שלטי מסכים תקולים ועוד. לדברי אוסישקין המטוסים הוותיקים הבעייתיים סומנו והם צפויים לצאת מהצי ראשונים (כנראה לפירוק, אלא אם ימצא קונה). בנוסף המטוסים הוותיקים יטוסו פחות כדי לקבל שירות הדוק יותר (ולדעתי בעיקר כדי לחסוך בעליות הגבוהות יותר).

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תודה רבה על המידע המקיף!

   מאוד מפתיע מה שציינת לגבי הקוים הראשונים שיקבלו את המטוס. מוקדם יותר השנה נאמר שאלעל מעוניינת להפעיל את המטוס בקו ללוס אנג׳לס, כפי שציינתי, והיא אפילו העלתה את מפת המושבים של המטוס למערכת ההזמנות בקו הזה לזמן קצר (מה שנראה לכולם כמו בדיקה ראשונית). יש כל הגיון שהמטוס ישרת בקו הזה בגלל אורך הטיסה ובגלל התחרות מול הקו המצליח של יונייטד לסן-פרנסיסקו.

   מעניין אם באמת אלעל מתכוונת להפעיל את המטוסים החדשים קודם כל בקו לניוארק. לא כ״כ ברור לי ההגיון כאן. הקו להונג-קונג הגיוני יותר.

   אלעל, כרגיל, קופצת מעל הפופיק עם הרצון שלה לקוים חדשים. צי המטוסים הנוכחי שלה ומצבת כוח האדם שלה בקושי מאפשרים לה להתמודד עם לו״ז הטיסות הנוכחי – ועובדה שאנחנו עדיין רואים חכירות רטובות בקנה מידה משמעותי – אז קצת מצחיק שתחת זאת אלעל מוצאת זמן לנהל שיחות על סאו פאולו, שיקגו ושנגחאי. קודם כל שיתמודדו עם מה שיש להם בצלחת כרגע לפני שהם מזמינים מנות נוספות.

   הגב
  • חנצי

   מחלקת התיירים של ה 767 אכן במצב מזוויע אבל דווקא המטוס הראשון שפורש הינו 747.
   השבוע מסיים את שירותו 4X-ELH (כנראה לפירוק)

   הגב
 5. זאב

  תיקון/עדכון קטן – מושבי הפולאריס החדשים של יונייטד כבר הגיעו לת"א. יצא לי לראות אותם ב UA91 לניוארק לפני שבוע וקצת. אני עצמי טסתי באקונומי פלוס שהיה מבעס כרגיל

  הגב
 6. אריק

  ירחם על אלה שיזכו במרווח של 30 אינץ'.
  צער בעלי חיים של ממש
  דוחסים ודוחסים כי ככה זה הישראלים, אוהבים את ה"ביחד"
  יאאלה תהנו
  אני נשאר עם המתחרים

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   האמת היא שזו המגמה העולמית במחלקת התיירים. חברות התעופה לומדות פעם אחר פעם שהנוסעים ממהרים להתלונן אבל תמיד חוזרים לשלם – כל עוד המחיר במגמת ירידה או לפחות לא במגמת עלייה.

   אמריקן, חברת התעופה הגדולה בעולם, הציגה לאחרונה שורות מושבים עם מרווח של 29 אינצ׳ במטוסיה החדשים.

   הגב
 7. עדכוני הדרימליינר: פרימיום-אקונומי – FlyingOut

  […] בחודש שעבר הציגה אלעל רשמית את המטוסים החדשים – מטוסי בואינג מסדרת 787 שהראשון מביניהם צפוי לנחות בארץ במהלך חודש אוגוסט. לאחר נחיתתו בארץ הוא צפוי לעבור מקצה בדיקות, שדרוגים ומבחנים קל ומיד אח״כ להיכנס לשירות מבצעי. כפי שנהוג אלעל תפעיל את המטוס קודם כל בקוים קצרים יחסית שמאפשרים ׳סיבוב מהיר׳ (יציאה וחזרה לנתב״ג באותו יום) ורק במהלך השנה או בשנה הבאה תעביר אותו אקסקלוסיבית לקוים ארוכים. היעדים הראשונים שצפויים לקבל את המטוס החדש הם לונדון הית׳רו (LHR), ניוארק ליברטי (EWR) והונג–קונג (HKG). […]

  הגב
 8. עדכוני הדרימליינר: פרימיום-אקונומי - FlyingOut

  […] בחודש שעבר הציגה אלעל רשמית את המטוסים החדשים – מטוסי בואינג מסדרת 787 שהראשון מביניהם צפוי לנחות בארץ במהלך חודש אוגוסט. לאחר נחיתתו בארץ הוא צפוי לעבור מקצה בדיקות, שדרוגים ומבחנים קל ומיד אח״כ להיכנס לשירות מבצעי. כפי שנהוג אלעל תפעיל את המטוס קודם כל בקוים קצרים יחסית שמאפשרים ׳סיבוב מהיר׳ (יציאה וחזרה לנתב״ג באותו יום) ורק במהלך השנה או בשנה הבאה תעביר אותו אקסקלוסיבית לקוים ארוכים. היעדים הראשונים שצפויים לקבל את המטוס החדש הם לונדון הית׳רו (LHR), ניוארק ליברטי (EWR) והונג–קונג (HKG). […]

  הגב

השאר תגובה