לאחר שפורסם בתקשורת בהרחבה על כוונת אלעל לרכוש מטוסים מסדרת ה-787 של בואינג נראה כי נחתמה עסקה בין החברה ליצרנית המטוסים. תשעה מטוסים יגיעו לאלעל, הראשון מתוכם ב-2017.

Three Dreamliners in ElAl Livery

צי המטוסים של אלעל מיושן למדי. אי אפשר להסתיר את זה או להתחכם עם העובדות היבשות. נכון שיש בצי גם מטוסים חדשים אבל מספר נמוך והם לא מהווים משקל נגד ממשי למספרם הרב של המטוסים הזקנים-מדי.

כבר שנים שבאלעל מדברים על תוכנית להצערת הצי שבמרכזה רכישת ענק. וכעת, כמה שבועות אחרי פרסום ראשוני על פתיחת המו״מ, הודיעה החברה על  רכישה של כ-15 מטוסים לצי – ככל הנראה כדי להחליף את צי מטוסי ה-747 וה-767 שפועלים כיום. החברה תרכוש חמישה מטוסי בואינג מדגם 787-8, הדגם הראשון בסדרה, וארבעה מטוסים נוספים מדגם 787-9. שישה מטוסים נוספים יוחכרו בהמשך.

עלות העסקה מוערכת ב-1.25 מיליארד דולר. הסכום משקף עלות ממוצעת של כמעט 140 מליון דולר למטוס – המחיר המהווה הנחה של עשרות אחוזים על מחיר המחירון (אותו אין חברה שמשלמת).

כמו כן הודיעה אלעל בדיווח לבורסה שבכוונתה לרכוש שבעה מטוסים נוספים מדגם 787-10 בשנים הבאות בהמשך להגעתם של המטוסים הראשונים. אם זה באמת יקרה מדובר על מהלך אדיר שיכול לקדם את החברה בצורה דרמטית.

ראוי לציין שאלעל מתעקשת לטעון שהיא ניהלה מו״מ מתקדם וכנה (אהמ) גם עם איירבאס על אף שידוע לכל הצדדים המעורבים שאין סיכוי שאלעל תרכוש אפילו מטוס אחד של איירבאס בעתיד הנראה לעין.

אם יש אמת בפרסום – אני עלול להפוך להיות לקוח קבוע של אלעל בשנים הקרובות. נחיה ונראה.