סקייטרקס היא חברת דירוג ומחקרי שוק המתמחה בעולם התעופה (לרבות שירותי הקרקע). לא חסרה ביקורת על שיטות הדירוג שלה, ועל הפוליטיקה שמסביב, אבל סה״כ החברה נחשבת לסמכות בתחומה וכמעט כל חברות התעופה בעולם מייחסות חשיבות מכרעת לתוצאות הדירוג השנתי ומציגות בגאווה כל תעודה וכל פרס שהן מקבלות.

סקייטרקס מפרסמת בכל שנה דירוגים שונים כששני הדירוגים החשובים ביותר הם: דירוג חברות התעופה הטובות בעולם ודירוג שדות התעופה הטובים בעולם (תחרות שבה מנצח שדה התעופה של סינגפור כבר מספר שנים ברצף).

חברות התעופה הטובות בעולם לשנת 2018

עשרת המקומות הראשונים:

 1. סינגפור איירליינס (SQ). בסיס החברה בשדה התעופה של סינגפור (SIN) והיא שותפה בכירה בברית סטאר.
  – – –
 2. קטאר איירוויס (QR). בסיס החברה בשדה התעופה של דוחא (DOH) והיא שותפה בבית וואןוורלד.
  – – – 
 3. אולניפון איירוויס (NH). ידועה בקיצור ANA והיא חברת התעופה הגדולה ביפן מבחינת מספר מטוסים בצי. בסיס החברה בשדה התעופה טוקיו נאריטה (NRT)  והיא שותפה בברית סטאר.
  – – –
 4. אמירטס (EK). חברת התעופה הגדולה ביותר במזרח התיכון. בסיס החברה בשדה התעופה של דובאי (DXB) והיא אינה שותפה באחת מבריתות התעופה.
  – – –
 5. אווה אייר (BR). בסיס החברה בשדה התעופה של טייפה (TPE) והיא שותפה בברית סטאר.
  – – –
 6. קתאי פסיפיק (CX). נקראת בקיצור ׳קתאי׳ ונחשבת ליריבתה הגדולה של סינגפור איירליינס. בסיס החברה בשדה התעופה של הונגקונג (HKG) והיא שותפה בברית וואןוורלד.
  – – –
 7. לופטהנזה (LH). חברת התעופה הגדולה באירופה. הבסיס הראשי של החברה הוא בשדה התעופה של פרנקפורט (FRA) והיא שותפה מייסדת של ברית סטאר.
  – – –
 8. היינאן איירליינס (HU). חברת התעופה הרביעית בגודלה בסין כששלושת הראשונות בן בבעלות ממשלת סין. בסיס החברה, לפחות פורמלית, הוא שדה התעופה של האייקו (HAK) והיא אינה שותפה באחת מבריתות התעופה.
  – – –
 9. גארודה אינדונזיה (GA). בסיס החברה בשדה התעופה של ג׳קרטה (CGK) והיא שותפה בברית סקיי.
  – – –
 10. תאי איירוויס (TG). בסיס החברה בשדה התעופה הראשי של בנגקוק (BKK) והיא שותפה בברית סטאר.

לדירוג מאה חברות התעופה הטובות בעולם לחצו כאן.

Skytrax 2018-2

סה״כ אני חושב שהרשימה הנ״ל מכובדת ונכונה. כל החברות הללו טובות מאוד ומציעות מוצרים איכותיים בכל מחלקות השירות (יותר או פחות). יכול להיות שתאי לא הייתה צריכה להיכלל ברשימה אבל גם היא סה״כ חברת תעופה טובה. מצד שני, לרשימה הנ״ל לא הגיעו חברות טובות מאוד אחרות כמו אייר ניוזילנד, קוונטס, סוויס, ג׳אל וקוריאן. באופן אישי הייתי מכניס את קוונטס וקוריאן במקום לופטהנזה ותאי, בתור התחלה, ושוקל ברצינות להכניס את אייר ניוזילנד במקום אחת אחרת גם כן.

נתונים מעניינים שעולים מהדירוג

הנה כמה שקפצו לי לעין:

 • 5 מ-10 המקומות הראשונים ניתנו לחברות תעופה מברית סטאר. זו הברית הגדולה ביותר עם 27 חברות תעופה שותפות ועוד כ-40 חברותבנות שמקושרות לברית. טיסות הברית נוחתות במעל ל-190 מדינות בעולם. זו גם הברית הפעילה ביותר בנתב״ג.
  – – –
 • 2 מ-10 המקומות הראשונים ניתנו לחברות תעופה מברית וואןוורלד. לא בדיוק פייט ראוי לברית סטאר. רק חברת תעופה אחת, גארודה אינדונזיה, מייצגת את ברית סקיי החלשה.
  – – –
 • 9 מ-10 המקומות הראשונים היו באותה רשימה בשנה שעברה. נתון די מדהים בעיניי שמוכיח שאחד משניים נכון: או שיש לחברות התעופה האלו עיקביות נהדרת או שהדירוג של סקייטרקס מוטה. חברת התעופה היחידה שהייתה ברשימה הקודמת ולא נכללה בנוכחית (אלא נזרקה למקום ה-15) היא אתיהאד. חברת התעופה שלא הייתה ברשימה הקודמת ונכללת בנוכחית היא תאי (שהגיעה למקום ה-11 ברשימה הקודמת, אז, עלתה סה״כ מקום אחד…).
  – – –
 • 6 מ-100 חברות התעופה בדירוג המלא הגיעו לאותו מקום בדיוק השנה ובשנה שעברה. אלו החברות: אולניפון איירוויס (מקום 3), אמירטס (מקום 4), לופטהנזה (מקום 7), בנגקוק איירוויס (מקום 21), צ׳יינה איירליינס (מקום 35) וסילקאייר (מקום 56).
  – – –
 • 3 מ-10 המקומות הראשונים ניתנו לחברות תעופה שנוחתות בנתב״ג (קתאי, לופטהנזה והיינאן). זה די מצער, אם לומר את האמת, שרוב חברות התעופה הטובות ביותר לא מגיעות לישראל.
  – – –
 • אלעל אינה נכללת ברשימת המאה. עצוב מאוד. לשם האומדן: ראינאייר, רחמנא ליצלן, נמצאת במקום ה-64 וזו חברת תעופה שאין לה שירותי קרקע, אין לה מחלקת עסקים, אין לה מחלקה ראשונה, אין לה מטוסים רחביגוף, אין לה תודעת שירות, אין לה קוד אתי, אין לה כבוד לעובדים שלה ואפשר לכתוב ספר עם כמה עשרות עמודים שיורכב כולו רק מהערות פוגעניות של המנכ״ל שלה.

פרסים נוספים

קטאר איירוויס, שהגיעה למקום ה-2 בדירוג, זכתה בפרס ׳מחלקת העסקים הטובה ביותר׳. המוצר המוביל של החברה נקרא Qsuite והוא אכן מוצר חדשני ומתקדם מאוד שמציע פרטיות גבוהה מאוד לצד איכות, נוחות ומרווח למושב. טרם הזדמן לי לנסות את המוצר הזה בטיסה אך כן יצא לי לבחון אותו בתערוכה מקצועית והתרשמתי לטובה. מעטות חברות התעופה כיום שמציעות מוצר שמתקרב לו. המוצר הזה לא זמין בכל מטוסיה של החברה כשברבים מהם ישנם מוצרים טובים אחרים שגם הם נחשבים למוצרים מהשורה הראשונה. סה״כ הפרס ראוי ביותר.

בנגקוק איירוויס, חברת תעופה שאני מאוהב בה כבר שנים, זכתה שובבפעם הרביעית ברציפותבפרס ׳חברת התעופה האזורית הטובה בעולם׳. בסיס החברה הוא כמובן שדה התעופה הראשי של בנגקוק (BKK) והיא מחשיבה את עצמה כחברת בוטיק עם אופי ייחודי למדי ותעריפים מעט גבוהים יותר משל מתחרותיה (אך זה לצד שירות טוב יותר ומוצרים טובים יותר, כאמור). אני באמת ובתמים שמח בכל פעם שבנגקוק איירוויס מקבלת פרס נוסף כי הניסיון האישי שלי עם החברה הוא 100% חיובי.

אייראסיה, שפועלת פחות או יותר בכל אסיה, זכתה בפעם העשירית ברציפות (!) בתואר ׳חברת הלואוקוסט הטובה בעולם׳. לא טסתי עם החברה בעצמי אבל רשימת הפרסים שלה מרשימה אותי. למקום השני בדירוג הזה הגיעה נורוויג׳ן ולמקום השלישי הגיעה איזיג׳ט.

איג׳יאן, חברת התעופה היוונית שמוכרת היטב בישראל, זכתה שוב בפרס ׳חברת התעופה האזורית הטובה ביותר באירופה׳. אני אוהב נלהב של החברה ומשתדל לטוס איתה כשיש לי הזדמנות. החברה מציעה תעריפים נוחים מאוד לכרטיסים בכיווןאחד.

המחלקה הראשונה של אייר פראנס קיבלה לא פחות מארבעה פרסים. לפחות את זה הצרפתים עושים כמו שצריך וסה״כ למחלקה הראשונה של החברה יש מוניטין של אחת הטובות בעולם. בן, הידוע בכינוי לאקי ומי שנחשב לסמכות בתחום, טוען שהמחלקה הראשונה של אייר פראנס היא הלכה למעשה הטובה ביותר בעולם בשקלול כל הפרמטרים.

אייר ניוזילנד, חברת תעופה נוספת שאני אוהב במיוחד, קיבלה את הפרס על ׳מחלקת הפרימיוםאקונומי הטובה בעולם׳. מוצדק לחלוטין.

אמריקן איירליינס קיבלה פרס מגוחך למדי עבור ׳המחלקה הראשונה הטובה ביותר בצפוןאמריקה׳. למה מגוחך מדי? כי רק שתי חברות תעופה אמריקניות מציעות מחלקה ראשונה בינ״ל ולנצח בקרב הזה את יונייטד זה משחק ילדים.

אווה אייר, שהגיעה למקום החמישי, זכתה בפרס על ׳שירותי הקרקע הטובים בעולם׳. ואני שואל: מה?! בשאלה הזאת אני לא מתכוון להעליב את מה שמציעה אווה אייר אבל לצורך השוואה לופטהנזה בנתה טרמינל נפרד לנוסעי המחלקה הראשונה, בריטיש בנתה מסלול בידוק ביטחוני מהיר שמחובר ישירות אל טרקלין המחלקה הראשונה, תאי מסיעה את הלקוחות הבכירים שלה ברחבי השדה ונותנת להם טיפולי ספא, קטאר איירוויס בנתה ארמון עם מזרקות, אייר פראנס שולחת נוסעים למטוסים במכוניות ספורט של מזארטיועוד ועוד.

לסיכום

כבר עשור עבר מאז סינגפור איירליינס קיבלה את המקום הראשון בדירוג של סקייטרקס (ב-2008, ולפני כן גם ב-2007 וב-2004). היא תמיד נחשבה לחברת תעופה מובילה וחדשנית, ובשנים האחרונות קיבלה מקום על הפודיום בכל דירוג של סקייטרקס. הזכייה האחרונה שלה, אם כן, מגיעה לה בהחלט. לחברה יש מחלקת תיירים שנחשבת ע״י רבים לטובה בעולם, מחלקת עסקים מעולה ובמטוסיה החדשים ישנה מחלקה ראשונה שהציבה סטנדרט חדש בתחום. בנוסף שירותי הקרקע של החברה טובים מאוד ושדה הבית שלה, צ׳אנגי (SIN), זוכה בעשור האחרון בכל פרס אפשרי.

ברכות לזוכות. נחכה לראות מה ישתנה בשנה הבאה.

15 תגובות

 1. יאיר

  תודה על הניתוח.
  החברה היפנית All Nippon Airlines חברת בברית סטאר ולא בברית וואן וורלד, שבה חברה נואת הדגל JAL.

  הגב
 2. מיטל

  לצערי, לא ברור לי למה לופטהאנזה נמצאת ברשימה הזו, כנראה פוליטיקה. בכל טיסותי איתם, יצאתי רק מאוכזבת. אומנם טסתי רק Premium ו-Economy, אבל מחברה שהגיעה כל כך גבוה אני מצפה ליותר גם במחלקות הבסיסיות.

  הגב
  • הנוסע

   אכן מצער שלופטאנזה נכנסה לרשימת ה- 10. בשנה האחרונה, המון טיסות שלהם לא יצאו בזמן (מישראל או גרמניה), חלק גדול עם איחור של לפחות שעה. רק שתי טיסות הבוקר מנתב"ג ממריאות בזמן בגלל שהמטוסים כאן מלילה קודם, אך כל שאר הטיסות תמיד יוצאות באיחור. משהו עובר עליהם בשנה האחרונה, וחבל.

   הגב
 3. אבי

  ברשימה ה 100 יש מספר חברות שניסיוני הקטן בהם הם פחותים מהרבה אחרים. כפי שאתה ציינת בסקירה המעניינת שלך.
  ערכתי (וזה רק זה) שיש כאן סיוע חיצוני לבחירת מיקום החברות.
  כמדומני שלפני כמה שנים אל על גם היא ביקשה מלקחותיה להשתתף בסקר, ובאותו שנה היא הכן קיבלה מקום טוב.
  פשוט מספר חברות בתוך ה 100 לא יתכן ששם מקומם.

  הגב
 4. יוני

  אפרופו אג׳יאן, המועדון שלה מוכר כרגע מיילים עם בונוס לא רע.
  אשמח אם תציץ ותחווה את דעתך

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני לא בטוח אם הזכרתי את המבצע הזה באחד הפוסטים או לא.

   די שיגרתי – בונוס של 40% ברכישת מיילים עד למקסימום של 50,000 מיילים (בשנה, לחבר מועדון ללא סטטוס, לא כולל הבונוס). המחיר יורד עד 20.6$ לכל 1,000 מיילים. האם זה מחיר נמוך מספיק כדי שישתלם לרכוש מיילים בצורה ספקולטיבית? בהחלט לא. האם אפשר למצוא בטבלאות המימוש של המועדון כרטיסי בונוס שיצדיקו מחיר כזה? בהחלט כן. אבל המימושים הטובים ביותר גם יידרשו יתרת מיילים גבוהה ותחת המבצע הזה אפשר לרכוש לכל היותר 70,000 מיילים (כולל הבונוס). מצד שלישי, די מאתגר להשיג מיילים של איג׳יאן בדרך אחרת אז אם מישהו מעוניין להגדיל את יתרת המיילים בחשבון שלו, אולי לקראת מימוש עתידי ספציפי, אז זו הזדמנות טובה.

   הגב
 5. הנוסע

  מדהים ששלושת החברות האמריקאיות מדורגות כל כך נמוך למרות כל המאמצים שלהן בהשקעה במוצר הקשיח והרך במחלקות הפרימיום. קשה להבין איך United מדורגת הרבה יותר נמוך מ- LOT. מן הסתם מבחינה סטטיסטית הסקר הזה נתון ל- BIAS עצום, לא אתפלא שכל הסוקרים מגיעים מהמזרח ומאירופה.

  הגב
 6. יי

  מה לדעתך הוביל להתרסקות של אתחאד בדירוג השנה? זה תוצר לוואי של הכשלונות של אלאיטליה ואייר ברלין?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני חושב שיש שתי סיבות עיקריות:

   (1) בשנתיים האחרונות אתיהאד מדממת כסף בקצב גבוה. בין השאר בשל ההשקעות הכושלות באליטליה ואייר-ברלין. בינתיים יריבתה העיקרית, אמירטס, מתנהלת נכון ומרוויחה כמו שצריך. אתיהאד הפסיקה כ״כ הרבה כסף (במיליארדים…) שעל אף הכיסים העמוקים שלה היא נאלצה להחליט על קיצוצים רבים שפגשו בעיקר באיכות המוצר הרך שלה. פגיעה עמוקה מדי במוצר הרך, בתוך זמן קצר, היא עניין בולט מאוד לעיניהם של סוקרים ולעיניהם של נוסעים – וייתכן שזה הוביל לירידה בדירוג.

   (2) לאתיהאד יש חיכוכים עם סקייטרקס בשנה-שנתיים האחרונות על רקע פוליטי כלשהו. לא ברור לי מה ולמה. השיא היה כשלפני חודשיים החברה ביקשה לפרוש לגמרי מהדירוג של סקייטרקס – פורמלית בטענה ששיטת הדירוג לא הוגנת. זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה אתיהאד מביעה ביקורת כלפי סקייטרקס.

   https://www.ausbt.com.au/etihad-airways-withdraws-from-skytrax

   הגב
 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לגבי EVA – חלק משירותי הקרקע שלה הן טיסות 'הלו קיטי' להן מיתוג מיוחד גם על הקרקע. אולי בגלל זה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   קצת מאולץ להסתכל על זה כ׳שירותי קרקע׳. הטיסות האלו אכן קיימות והן גימיק מוכר אבל אני בספק שהן תורמות בצורה משמעותית לדירוג של החברה.

   כנראה שלדעת הסוקרים של סקייטרקס צוותי הקרקע של אווה-אייר פשוט עושים עבודה טובה מדי והנוסעים נהנים מחוויית שירות גבוהה מאוד. זה הניחוש שלי.

   הגב
 8. Yoel

  אני מבין את ההתלהבות שיש סביב דירוג חברות תעופה, אבל צריך לזכור – זהו דירוג גולשים/נוסעים. זה לא דירוג של אנשי מקצוע שבחנו בצורה מתודולוגית את המחלקות השונות או את השרותים שניתנים. צריך להתייחס לזה, כסוג של חכמת ההמונים. סוג של tripadvisor. לא יותר מזה.

  אני לגמרי בעד חכמת ההמונים, אבל שנה אחרי שנה הסקר הזה מוכיח כמה חכמת ההמונים יכולה להיות לא נכונה במקרים מסוימים והרסנית במקרים אחרים. וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון שיתכן וחברות התעופה לוקחות חלק בהזנת נתונים חיוביים כדי לעלות את מעמדם.

  זה סקר נחמד, ועדיף ואולי אפילו חשוב שיהיה מאשר שלא, אבל צריך לקחת אותו בערבון (מאוד) מוגבל.

  הגב
 9. צביקה

  א. אלעל אכן לא ראויה להיות ברשימה !!!
  ב. גם אני לא מבין מה ההתלהבות מלופטהנזה. נראה לי שהרבה גרמנים מצביעים עבורה…

  הגב

השאר תגובה